,We hebben ze wat vergeten, maar hulp blijft nodig' Het kraakt in het Kremlin Conjunctuur heeft haar hoogtepunt bereikt Drie mogelijkheden voor kamp te Westkapelle het BEURSBAROMETERl Ballograf ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 BUNGALOWS VOOR OORLOGSINVALIDEN Minister Staf metselde eerste steen voor kamp in Doorn .99 (Van een onzer redacteuren) DOORN, zaterdag POEN HIJ UIT de bewusteloosheid ontwaakte, lag hij in een hospitaal in l Keulen. Ze hadden zijn rechterbeen boven de knie afgezet en zijn echterarm geamputeerd. Zijn moeder heeft me later verteld, dat hij na ijn verwonding gehuild had. Dat is nu bijna zeventien jaar geleden. Jan eeft zijn prothesen gekregen en ze hebben hem omgeschoold. Hij kan nu iet zijn linkerhand brieven tikken als de beste. Jan Reigers, de Stille, was e eerste van de eerstelingen van de misoogst, die oorlog heet. Er zijn ater zovelen bijgekomen. Uit de kampen, uit de triomfale opmars, die tot e overwinning voerde, van ter zee en uit de politionele acties in Indië, at nu Indonesië heet. Er zijn er, die zieh hebben geschikt in hun omstan- igheden. Er zijn er. die kracht hebben gevonden in een ander bestaan, toch er zijn er ook, die nog altijd onze hulp behoeven. We hebben ze een eetje vergeten. De eerstelingen van die warme meimaand in 1940, maar ok hen, die in Indië werden gewond. IVe hebben zo maar een paar zinnen ge leerd uit het korte verhaal, dat op de staatdie de Nederlanders moet en deel te nemen aan de grote 'zie actie Appèl, georganiseerd ten in de bouw van een moederhuis >en dubbele bungalows in het mili- ■evalidatie-centrum der militaire of irlogsslachtoffers te Doorn. Ir. C. Staf •rijdag, als minister van defensie, te steen voor dit gebouwencomplex tlegd en bij die gelegenheid heeft de resident van de Bond van Nederlandse taire Oorlogsslachtoffers de heer W J. M van Lanschot uiteengezet voor ei ie die bungalows zijn. Hij zei: „Voor de ernstigste Invaliden de dwarslaesie6, dat zijn zij, die door ruggegraatverwondingen gedeeltelijk verlamd zijn. Het gaat om een groep in validen, die over het algemeen het vol ledig gebruik over hoofd, benen er uitzicht 11 ICHT MAANDEN slechts heeft Sjepl- lof aan het roer gestaan van de Rus- sche buitenlandse politiek. Hij werd op ijk «e plaats geroepen aan de vooravond maarschalk Tito van uid-Slavië aan Moskou. Sjepilof, de rechterhand en bewonde- ir van Kroesjtsjef, de man die het wist te plooien, dat Belgrado en Mos- het ogenschijnlijk weer eens werden, Keft ondanks zijn korte ambtsperiode, «chiedenis gemaakt. Een geschiedenis, >is heeft gebracht. De verzoeningspo- iek ten opzichte van Tito, de reden larom Sjepilof aan het roer geroepen ierd, heeft gefaald; de destalinisatie, >t zoveel ophef aangekondigd en waar- n Sjepilof eveneens een exponent wa6, reeds duidelijk op vele plaatsen door broken om een stroom 'I Verklaarde van staliaiteme door te laten. En dan 6taat op zijn naam de afschuwelijke zaak ixigarije en de Sowjetbemoeienis met jf! ei Midden-Oosten, met name de mili- inties aan Syrië en Egypte, m[leeds was Sjepilof een nieuw offensief :r- egonnen, op papier dan, gericht tegen eel de „demagogische kapitalistische ra-rereld en alle organisaties daarvan". merdika moest in de Verenigde Naties de kaak gesteld worden. Een opzet die mislukte, omdat het Sow- itvoorstel reeds in de commissie werd [gestemd. Sjepilof riep om ontwape- ngsconferenties, om een neutrale zone Midden-Europa, om opheffing van de A.V.O. en Uet dan vaag de mogelijk- van een herenigd Duitsland als lok door zijn woorden heenschemeren Sjepilof heeft dan niet met 6ucces ge- rerkt, wel heeft hij m deze acht maan- getoond een man te zijn met initia- men zou bijna zeggen met de lust jHp iets te ondernemen, wat het dan ook Nu komt de nieuwe man, Andrei romyko, wiens „njet" beruchter of be- !ej aemder i6 geworden dan welke van zijn men hebben en die na een gespeciali seerde training nog passende arbeid tegen volledig loon zouden kunnen richten, ja zelfs de mogelijkheid hebber om een gezin te stichten, mits zij den ondergebracht in een daartoe gepaste woonruimte, d.w.z. dat alles per rolstoel kan worden bereikt." Veel geld Acht jaar geëist tegen Gerrit de stotteraar Twintig jaar lang heeft B. (alias Gerrit de Stotteraar) zich in de onderwereld niet onbetuigd gelaten. Er zijn hem voorwaar delijke straffen opgelegd en hij is voor- rardelijk in vrijheid gesteld. Maar de m is de gevangenis nog niet uit. of hij begint weer. Een zeer lange vrijheidsstraf ge mogèlijkheid om hem tot an dere inzichten te brengen, aldus motiveer de de officier van justitie bij de rechtbank ■dam zijn eis van acht jaar ge vangenisstraf tegen de beruchte in- en itbreker B De officier schatte, dat „Gerrit de Stot teraar" ongeveer tachtig inbraken had gepleegd, maar daarvan werden er hem gisteren tijdens de behandeling van zijn zaak maar zes ten laste gelegd. Tegelijk B. stond terecht zijn halfbroer C. S., bij enkele inbraken had geassisteerd. Tegen hem werd anderhalf jaar gevange nisstraf geëist. De raadsman van „Gerrit de Stotteraar" bepleitte een straf van niet langer dan vier jaar. „Voor B. staan jaar gelijk met acht jaar. Hij breekt voor niets zo vaak uit". De verdedi- 'an B.'s halfbroer vroeg de rechtbank zijn cliënt een gecombineerde straf op te leggen. De rechthank zal in beide zaken over veertien dagen uitspraak doen. Papegaaiendief (zonder dieren) aangehouden De politie in Diisseldorf heeft in verband met de diefstal van de zeven kostbare papegaaien uit Artis in Amsterdam de 25- jarige K. H. L. uit T. die voor een dere zaak was gearresteerd in hechte nis gehouden. De directeur van een renpark in Stuttgart kreeg telefonisch kele papegaaien aangeboden, maar omdat de dieren nog niet door officiële papieren gedekt, ging hij niet op het voor stel in. Toen hij van de diefstal hoorde, ieelde hij aan de politie mee. dat hij de item had herkend en daarop volgde de aanhouding van L. De laatste bleek in :ijn kennissenkring een dierenhandelaar uit Amsterdam te hebben. Intussen ont breekt van de papegaaien nog elk spoor. De dieren hebben in Nederland een waar- f 2000. maar in Duitsland, waar voor papegaaien geldt in verband met een daar heersende ziekte, zijn de dieren zeker het dubbele waard. Maatregelen tegen lage aardappelprijzen Er bestaat een algemene ongerustheid /er de lage aardappelprijzen. Vooral de issen als bintje en alfa staan zo laag in prijs, dat zij maar amper boven de hui dige garantieprijs blijven, inclusief be- waarloon. Daarbij komt nog, dat de be waarplaatsen veel last hebben van dp hoge februaritemperaturen. In de lucht- gekoelde pakhuizen gaan de aardappe len spruiten. Het produktschap voor aard appelen heeft nu een commissie in hei leven geroepen, die aan het eind van dp iand voorstellen zal doen tot stimule- g van de afzet, in de verwachting dat daardoor het prijspeil verbeterd wordt Gedacht wordt aan een algemene toeslag betalen uit het consumptie-egalisatie- Horecafonds wil geen proces tegen staat Het Fonds ter behartiging van de be langen der door het zondagsrijverbod ge troffen Horeca-ondernemers. heeft afge- een procesvoering, waarin de staat een onrechtmatige daad ten laste dt gelegd. Het fonds is tot dit besluit gekomen omdat minister Zijlstra zich be reid verklaard heeft begin maart in over- •t de organisaties van het bedrijfs- de toestand nader onder ogen te zien. Het fonds meent, dat het op de weg het bedrijfschap Horeca ligt, bij de ring een verzoek tot schadevergoe ding in te dienen. Dit bedrijfschap zou de mening van het fonds de rege ring kunnen voorstellen het onderzoek naar de geleden schade op te dragen aan de schade-enquéte-commlssie Rotterdam, die zowel de oorlogsgeweldschaden als de watersnoódschade heeft onderzocht. RAT en MUIS uitgeroeid met Militaire Oorlogsslachtoffers, kost veel geld, in eerste instantie een bedrajr van ruim 1 miljoen gulden, waarbü dan nog de jaarlijkse terugkerende exploitatie kosten komen. Door toedoen van ir. Staf stelde de regering reeds 600.000 be schikbaar en ook anderen hielpen, maar er ontbreekt nog een belangrijke som. „Maar," aldus de heer Van Lanschot. „wij hebben ervaren, dat er gelukkig in Nederland nog velen zijn, die om met onze Koninklijke Beschermheer te spre ken hun plicht jegens de militaire logsslachtoffers verstaan. We zijn niet rijk aan middelen, maar wel aan vrien den". En ir. Staf betoogde in een toe spraak na de eerste steenlegging: „Het Nederlandse volk moet voortdurend her innerd worden aan het mooie werk. dat hier gebeurt. Ik hoop, dat de Nederlandse vrijgevigheid er toe zal leiden, dat er meer geld binnenkomt, dan voor de verwezen lijking van deze plannen nodig is." Alleen hun plicht Het plan-Doorn omvat de bouw van een hoofdgebouw en 14 bungalows. De huizen krijgen geen drempels en geen scherpe hoeken. De elektrische schakelaars en contacten bevinden zich alle op een meter hoogte. De woonkamer is groter dan nor maal, omdat de bewoner met zijn rolstoel er zich vrij in moet kunnen bewegen. Verder zijn de bungalows als andere hui zen. Er is een keuken, een badgelegenheid en drie slaapkamers, en er is aan elk huis een garage gebouwd. Aan het eind vam dit jaar zal het complex gereed zijn en m gebruik worden genomen. De bond zal om trent dit tijdstip ook zijn 12%-jarig bestaan gedenken, en op geen waar diger wijze kan dit gebeuren, dan juist met de opening van dit woon oord, dat het symbool kan worden van de dank van het Nederlandse volk jegens hen, die in moeilyke tij den hun plicht deden, „zonder pathos, zonder heldendom, eenvoudig hun plicht, omdat ze niet anders konden". Nadat minister Staf de eerste steen had gelegd in het bungalowdorp voor ernstige oorlogsgewonden te Doorn, kwamen verscheidene inva liden die er komen wonen, in hun rolstoel de steen bezichtigen. MIDDENSTANDSBANK CONCLUDEERT Maar nog geen directe omslag AANWIJZINGEN voor een conjuncturele omslag op korte termijn zijn ei nog niet, doch wel is de indruk, dat de conjunctuur in 1956 haar hoog' repunt heeft bereikt, aldus het verslag der Ned. Middenstandsbank over 1956. De geldo bedrijf wai liepen deze vel 11 pet. klein «zetten in midden in groter, in 11 maanden stijgingen voor melk en j trdappelen, groenten, fi 6 pet, drogisterij 7 pet, kruideniers 8 pet, dranken 10 pet, tabak 5 pet, schoeisel 17 pet, textiel 14 pet, goud, zilver, juwelen 6 pet, boeken 11 pet, meubelen 20 pet, aardewerk 10 pet, kantoorbehoeften 11 pet, slagers 15 pet, kappers 8 pet, ban ket 8 pet, bakkerij 6 pet, schoenhersteller! 9 pet. Of dit leidde tot hogere netto-wins (Advertci Eén man wint het van 11 voetballers De later zo beroemd geworden Enrico Castelli begon zijn eerste jongleurs-optre den in een tweedehands voetbaltenue. Hij mocht invallen voor een zieke. Het circuspubliek, teleurgesteld over de pro gramma-verandering, ontving hem met een ijzige stilte. Enrico jongleerde of z'n leven ervan afhing: vier ballen, vijf bal len, zes ballen. Er kwam een zwak ap plaus. Maar toen werden het er zeven, acht, negen. En eindelijk cirkelden ook de ringen mee. Op dat moment deed een orkaan van geestdrift het circus schudden. Een ontelbaar aantal malen riep men hem terug, er was slechts één gesprek na af loop: de jongleur. Later, aan het slot van zijn nummer, herschiep Castelli de piste in een voetbalveld. Hij liet een doel van normale afmetingen oprichten en nodigde al wie voetballen kon onder de toeschou wers uit om zich met hem te meten, allen Dat werd altijd weer een uitzonderlijke krachtmeting, waarbij tien, elf man. waaronder vaak spelers van naam, ver geefs het doel verdedigden tegen Castel- li's razendsnelle aanvallen, waarbij hij de bal met voeten en hoofd telkens weer door het kluwen van tegenstanders heen in het doel wist te mikken Teleurstellingen en successen van 's werelds grootste artiesten volgen elkaar op in de boeiende reeks verhalen van „De Bonte Droom van het Circus". - geschre ven door de circuskenners bij uitstek J van Doveren en Fred Thomas, geïllu streerd met talloze leuke pentekeningen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief(kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rem bours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vir.d' zo'n merk op elk pakje roomboter. (Na tuurlijk ook op koelhuisbotpr). Neem een pakje extra voor de zondag! i nog r clii eker, doch voor het giootsti ënten is de indruk, dat be lten bevredigend tot gunstig Het was voor vele middenstandsonder nemingen moeilijk de grotere behoefte aan bedrijfskapitaal op te vangen door inwendige financiering. De vraag garantiekredieten bleef sterk overwegend gericht op bedrijfsuitrusting. De liquidi teit der cliënten toont neiging tot verbe tering. De consumptieve uitgaven der bevoling namen aanzienlijk toe. Interest steeg tot 7,56 f6,45) min, pro visie 6.9 (5,78) min, bruto-winst 14,47 '12,23) min, onkosten 2,79 (2.48) min, sa larissen en sociale lasten 7,83 (6,35) min, winst ƒ3.05 '2,83) min. voor verdeling f 820,717. Voorgesteld wordt Tin dividend. Balanstotaal 334,2 (291,9) min, debiteu ren 225,2 (164,6) min, crediteuren f 193,6 (169,8) min, kap. 17,99 min, alge mene reserve 3 min na toevoeging van f 500.000, agioreserve 1,67 min. Mede werkers 1584 (1435). Groningsche Bank /oor Handel en Nijverheid werd overge nomen. Ned. Middenstands Financierings- bank werd in mei 1956 opgericht. Amsterdam zat drie kwartier stroomloos Grote delen van de Amsterdamse bin nenstad en sommige buitenwijken hebben het gistermiddag drie kwartier zonder elektrische stroom moeten doen. Dit was het gevolg van een schakelfout, waardoor kortsluiting was ontstaan AMBON - WAT MOET ER GEBEUREN (II) Ondraaglijke toestand is feitelijk iedereen uit de hand gelopen (Van een onzer redacteuren) HET IS TOCH WEL ERG, dat de toestand in het kleine Ambonezenkamp te Westkapelle in feite iedereen uit de hand is gelopen, terwijl het slechts gaat om een rebellerende groep van 215 personen die tezamen 39 gezinnen vormen en dus waarlijk niet zoveel „strijdbare mannen" omvat. Dat deze kampbewoners zich in het algemeen en vooral jegens de bur gerij van Westkapelle hebben misdragen, heeft de overheid vergolden door het kamp te sluiten en hiermede is deze kleine groep Ambonezen in een uitzonderingspositie geplaatst tegenover bijna 17.000 landgenoten, die in andere Nederlandse kampen wonen. Maar het merkwaardige is nu, dat miemand kans schijnt te zien, aan de situatie in het inmiddels sterk ver waarloosde kamp een einde te maken. En toch zal er iets moeten gebeuren Vragen wij het commissariaat voor Am- btmezenzorg in Den Haaa zijn mening. dan krijgen wij ten antwoord: „Toen de heid op 30 oktober 1956 het noodzake lijk achtte de kampbewoners beperking bewegingsvrijheid op te leggen, han teerde zij de vreemdelingenwet Auto matisch is daarmee het kamp overgegaan het ministerie van maatschappelijk werk naar dat van justitie". wanneer u nu weet, dat het com- iriaat een onderdeel is van maat schappelijk werkbegrijpt u al dat dit mèf het departement z\jn handen dus van Westkapelle heeft afgetrokken. .t nu het departement van justitie aangaat, dit zegt. „De uitvoering van de maatregelen, door de minister van justitie getroffen, ligt in handen van het hoofd der plaatselijke politie". En wie is dat hoofd? Burgemeester Tydeman van Westkapelle die juist weer de noodklok heeft aeluid door zijn zorgen mee te delen aan een groepje urnallsten, die hij tot dat doel ontving. En hiermee zijn toe dan het kringetje md. want de burgemeester weet ook et meer hoe of wat en zegt. dat het com missariaat moet ingrijpen Maar het commissariaat zegt zie HARD TEGEN HARD Het valt niet mee te ontkennen, dat het allemaal wel een beetje hard tegen hard gaat, al hebben de kampbewoners het ernaar gemaakt. Het woonoord, dat wordt verzorgd door een vanwege het commis sariaat aangestelde beheerder, is vervuild en verwaarloosd, want de stakende kamp bewoners weigeren ook corveediensten te verrichten. Het is dus allerminst een prettig ver blijf, maar het is ook niet denkbeeldig, dat op deze wijze besmettelijke ziekten kunnen uitbreken en dan zou bij alles ook nog de volksgezondheid in gevaar worden gebracht. Het is toch te gek, dat deze toestand maar blijft bestaan. Ook ander overleg is uitgelopen: n het com- en de Am- bonezenleiders Nu de leider Siwaleitc is uitgebannen, willen de P.N.M.S.-1 «an: le dat de kampen vol zijn. 2e dat men dan dus een aantal andere gezinnen uit werk en omgeving zou moeten weg halen om ruimte te maken en 3e dat dan opnieuw de kans bestaat dat de verspreide PNMS-ers weer spanningen veroorzaken in kampen die nu rustig zijn. Hiertegenover stelt de echtgenote van een der hoofdleiders, de Ambonese men taliteit kennende, dat er 70 kampen zijn en dat dus slechts 39 kampen één gezin uit Westkapelle zouden moeten opnemen. Eén zo'n gezin zou, mede gezien de gezegde medewerking van de grote groep BPRMS. geen onrust stoken, maar „maloe", beschaamd, voelen tegenover dc andere kampbewoners die vriendelijk heid en behulpzaamheid zouden betonen. Dat zou het verzet kunnen breken. Is het dan toch de aangewezen over spreiding te denken? Burgemeester Tydeman, aan het SINATRAN Wallstreet drukte stemming in Amsterdam Ook deze week bleef de stemming op de effectenmarkt lusteloos en de handel zeer beperkt. De koersen hadden de neiging om af te brokke len. De beleggingsmarkt bleef vast en de tweede emissie van 43/4%> obl. Ned. Spoorwegen maakt een goede kans van slagen. buitenlandse concurrentie Op de laatste beursdag van de week konden de aandelen Holland-Amerika Lijn zich enigszins herstellen van de in vorige weken geleden koersverliezen door het gerucht, dat behalve een onveranderd contant dividend van 10 ook een stock dividend van 2 zal worden voorge steld. Het werden echter 10 in aan delen en 2 'In in contanten. Onze rederijen hebben na de oorlog, vooral door inhouding van winsten, ge tracht de vlootvernieuwing te financie ren en het verdient de aandacht, dat ook de Holland-Amerika Lijn, zonder een emissie van nieuwe aandelen (stockdi vidend niet gerekend) erin geslaagd is het vraagstuk der vervanging van oude door nieuwe schepen op te lossen. Welke grote bedragen daarmede gemoeid zijn. kan men afleiden uit het feit, dat de financiering van het nieuwe schip Rot terdam. waarvoor een aparte naamloze vennootschap is opgericht, een bedrag van niet minder dan f 100 miljoen vereist. De Nederlandse koopvaardijvloot heeft zich tot dusver, wat betreft tonnage, stekend kunnen handhaven en is van tot 1957 van 2715 duizend bruto register ton tot overzicht duizend vermeerderd. Gaat men echter de leeftijdsopbouw der koopvaardijvloot dan constateert men. dat er noe heel schepen in de vaart zijn. welke in de ko mende jaren vernieuwd moeten worden Vooral de passagiersvloot telt oude sche pen, nl. ruim 37 'In (17-22 jaar oud), ter- >ok vele vrachtschepen met passa giersaccommodatie tot de „oudjes" gere kend moeten worden. Onze handelsvloot te oud Het is bekend, dat de rederijen in de jaren zestig, wat betreft de vloot vernieuwing voor ernstige opgaven zullen worden gesteld. Wil Neder land zijn plaats als zeevarende natie behouden, dan zal het noodzakelijk zijn aan de vervanging van oude schepen door moderne en daarom meer economisch te exploiteren vaartuigen alle aandacht te blijven geven. Anders zal de strijd tegen de an ge- subsidiëerde en onder goedkope vlag varende schepen niet vol te houden zijn. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat voor de scheepvaart de fiscale facili teiten voor nieuwe investeringen onver minderd worden gehandhaafd, gelijk ook andere landen doen. Internationale aandelen hebben in dé ze berichtsperiode weinig vorderingen kunnen maken, voornamelijk vanwege het feit, dat Wallstreett voortging om telkens weer lagere koersen te seinen. Gisteren werd de stemming in Walstreett ïchter geleidelijk vaster. Koninklijke Olie kon deze week eerst een paar gulden per a-andeel van f 20 nom. stijgen, maar moest later de winst afstaan. Financieel zijn verdraagzaamheid, zoals hij zelf zegt, meent dat de kampbewoners n", alleen maar dwars zijn. zien het gehele proces mogen wij dat al te simplistisch geredeneerd achten in Westkapelle opgevangen mede- ig, dat hit kamp „en bloc" naai igascar zou willen moet aanvecht baar worden geacht, omdat dit in het ge heel niet beantwoordt aan het doel var de staking; herstel van de militaire rech- De hoofdbesturen van de Ambonezei organisaties hebben zich nog steeds nic uitgelaten over het aanbod van de Frans regering, 50 tot 100 Ambonese gezinnet op proef in de ontginningen op Mada gascar te laten werken en dc stichting Door dc Eeuwen Trouw acht „dit plan" helemaal van de baan. Een interieuropname van het kamp Lunetten bij Vught. Nie LACONIEK ÓF. Klompé dat het hoofdbestuur lui. ren; zjj beroepen op de ernst van 1 bedoelingen en er Van verschillende kanten werd de sug gestie gedaan, de be- dere kampen te ver spreiden. Burgemees ter Tydeman is daar vlak vóór en ook de hoofdleiders van Ambonezen achten dit I een oplossing. De BP RMS heeft reeds toe gezegd te zullen hel pen, als het zover -oord dezer dagen nog op teruggekomen en zij zegt, dat der vrijwillige medewerking van de Am- bonezenorganisaties aan verwezenlijking van het plan niet valt te denken. De toestand in Westkapelle noemt de minister in hetzelfde stuk heel laconiek „een onbevredigende situa hoopt, dat het hoofdbestuur MS alsnog met veel geduld en bij beslist optreden van de overheid de kampbewo ners er van zal overtuigen, „dat zij hun onjuiste houding moeten laten varen". Hieruit moge blijken, dat Maatschap pelijk Werk toch niet in wezen het kamp geheel aan justitie heeft ovetgedragen en bovendien, dat minister Klompé aller minst in paniekstemming verkeert over de rebellie van het handjevol mensen, dat het kamp bewoont. Ook dat is een standpunt. „De tijd zal het leren", zou men hierachter kunnen zeggen. En dan is er nog een derde weg, m een eind te maken aan de moei lijkheden en dat zou zijn, wanneer Justitie nog verder gaat met het han teren van de Vreemdelingenwet. Dan zou die blijvende weerspannigheid internering tot gevolg kunnen heb ben. Verspreiding, geduld en interne ring misschien maakt de eerste mogelijkheid nog de beste kans. Volgende maal: Noodkreet van een burgemeester. Ook de locale aandelen konden over het algemeen weinig mutaties ^n het koers- niveau opbrengen. Het verslag van de Scheepsbouw Mij. De Schelde was goed en de vooruitzichten zijn, wat het werk be treft, uitstekend. Tot in 1961 is een goede bezetting gewaarborgd maar ook hier is de kostenstijging verontrustend. De noodzaak om verder te Investeren, ten einde met de snel vooruitgaande techniek gelijke tred te kunnen houden, stelt zware eisen aan de financiering van het bedrijf. Met grote zorg heeft de di rectie van dit bedrijf kennis genomen van het voornemen der regering om de investeringsaftrek af te schaffen. Nu volgende week de regeringsnota inzake de bestedingsbeperking gepu bliceerd zal worden, is het goed op de noodkreten van het bedrijfsleven te letten. Ongewijfeld bestaat het ge vaar wij wezen er reeds eerder op dat vitale delen van onze toekom stige welvaart door de beperkende maatregelen getroffen zullen worden en zo iets zou ons volk later lelUk De koers der aand. De Schelde had de neiging om te dalen, omdat men vreest, dat uit de bonus van 10 pet in aandelen straks aanbod zal ontstaan, welke de notering zal drukken. Naast de bonus zal een onveranderd dividend van 9Vz pet worden uitgekeerd in contanten. Besnoeiing Blijkens een mededeling yan de N V. Schokbeton te Kampen zullen 120 a 130 arbeiders ontslagen worden, omdat er een onvoldoende afzet voor de aldaar vervaardigde ipro-keien is. De voorraad keien bedraagt nu 7 a 8 miljoen stuks, maar doordat de gemeenten beperkt zijn in het uitvoeren van werken, vermindert deze voorraad nauwelijks. Deze gang van zaken tekent de huidige situatie onge twijfeld en in de komende maanden zal men ongetwijfeld wel een verdere door werking van de gevolgen der bestedings beperking door de overheidsorganen be speuren. De aandelenkoers van Schok beton stelde zich deze week ruim 9 pun ten lager. De Electriciteitsmij. Aniem heèft me degedeeld, dat het dividend over 1955 zal worden gepasseerd, daar de winst en verliesrekening over dat jaar zonder een te verdelen saldo sluit. Ten gevolge van deze mededeling trad een reactie voor de aandelen in van 64 pet tot 57 pet. Cultuuraandelen waren deze week on geanimeerd gestemd en moesten enkele punten prijsgeven. De Indonesische Mo re Raad heeft het minimumpercen tage voor de gouddekking der circulatie geld en andere verplichtingen ver laagd van 20 tot 15 pet. De huidige mo re situatie des lands wordt in deze noodzakelijk geworden verlaging der mum-gouddekking duidelijk geïllu- rd. De moeilijkheden met Sumatra, dat altijd een goede deviezenbron voor het land is geweest, zijn niet vreemd aan chteruitgang. De bankbiljettenom- loop is sedert het begin van december jl. eind januari met ongeveer 800 mil- iltaat worden bereikt. •g&ingsmarkt heelt zich deze week goed kunnen handhaven. De ge staffelde lening Nederland 1947, welke februari jl. 3% pet rente 's jaars gaat afwerpen, steeg van 86% tot ruim 88 pet. Het prospectus van de tweede issie van 4% pet obligaties Nederland- Spoorwegen a 98 pet is verschenen, zien de resultaten, welke met de eer ste tranche werden behaald, verwacht en ter beurze van de tweede ƒ25 mil- en een goede ontvangst Young- en Dawesleningen stegen in Ders om de toenemende hoop voor de s. onderhandelingen tussen Nederland 1 Duitsland over hangende kwesties, de Auslandbonds. Moge ditmaal een eikt. As: lim a en Bronchiale hoest oiimifldeilijfc verlicht Tienduizende lijders aan asthma en bronchiale hoest uit alle delen van de wereld ondervonden de wonderbaarlijke uitwerking van de Adozo-tabletten. Geen wonder, de Adozo-tabletten zijn zo samengesteld, dat één tablet binnen de 30 seconden een hoestaanval afsnijdt en een rustige ademhaling in een kwartier tijds herstelt. Eén tablet voor het slapen gaan verzekert een ongestoorde nacht rust. Adozo slaagt, waar vele andere middelen hebben gefaald. Het is Uw oelang, een proef mèt de Adozo-tablet ten te nemen. U i.ult dankbaar zijn dit uitstekende product gevonden te heb ben. Bij apothekers en drogisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15