Zendelingen, die van beroep radio-amateur zijn TECHNIEK KOMT ZENDING TE HULP r Mazen in de wet Liever een handje Dr. Bob Cook verlaat Youth for Christ International Een droom werd werkelijkheid Maranathakerk is dinsdagsavonds een laboratorium ecclesiae BHUHTO ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 In Chicago worden er jaarlijks twaalf opgeleid Een paar dagen geleden heb ik Moody, de Billy Graham uit de I Twaalf studenten worden ieder jaar vorige eeuw, horen spreken en zijn zanger Sankey horen zingen. Be "drTe'^'viSmSi ttemmen gingen wel wat verloren onder het geruis van een heel oude zoveel aan. Er is dus_van te voren reeds gramofoon, maar niettemin waren ze goed verstaanbaar. Moody sprak tot onze eeuw in de school die hij zelf stichtte: Het Moody Bijbel Instituut te Chicago. Hij zou de school niet herkennen. Oorspronkelijk gaf hij een aantal lessen om betere zondagsschoolonderivijzers op te leidenmaar de school groeide, de lekenarbeiderswerden in kerken beroepen, ze gingen naar het zendingsveld, en nu is er vrijwel geen terrein, waarop het Moody Bijbel Instituut zich niet begeeft. Naast de school met duizend studenten, waarvan velen worden opgeleid voor het zendingsveld, is er een wetenschappelijk instituut, dat films maakt voor scholen en evangelisatiewerk. Er is een uitgeverij, een maandblad met ge van 100.000, een eigen radiostation, maar het méést interes sante is wel de nieuwste aanwinst: een technische opleiding tot zende ling-vlieger of radiotechnicus. MOEDER In één van de vele laboratoria staat ui aantal studenten gebogen over de erkstukken. In een andere kamer is ;n jonge man ijverig bezig met een morsesleutel en op de twaalfde verdie ping luistert een jongen naar een vrij wel onhoorbare stem van een zendeling uit Peru, met wien hij juist radiogra fisch contact heeft gekregen. De radio is de nieuwste aanwist voor de zending. Een klein zend- en ontvang apparaat kan het verschil uitmaken tus sen leven en dood en steeds meer zen dingsgenootschappen. die in de binnen landen van Afrika, Azië of Zuid-Ameri- ka werken, zoeken naar een man die in staat is een verbindingssysteem tussen de verschillende zendingsposten op te bouwen. Niet iedere amateur mag een zender gebruiken, er zijn regels en wet- n er is een vakman voor nodig om alle voorschriften te voldoen. Het Moody Bijbel Instituut besloot om derge lijke vakmensen op te leiden. VLIEGTUIGEN De technische afdeling is nu ongeveer tien jaar oud en is in het bezit van der tien twee- en driepersoons lesvliegtui- Oorspronkelijk was „radio" één de vereiste vakken, maar al spoedig groeiden die lessen uit tot een aparte richting, die a s. zendelingen opleidt tot radiotechnicus. Twee jaar geleden stu deerde de eerste klas van technici af. Zeven jonge mensen gin gen de wijde wereld in met in hun zak ian Moody, gunning om een ama teurradiozender te ge bruiken en in hun ba gage bevond zich een zender van vijftig Watt ?n apparaat van 300 Watt plus een grote hoe veelheid proefmateriaal, alles zelf gebouwd. Alle zeven studenten hebben een plaats in het werk gevonden. Eén leer- «verd leraar in zijn school, de andere rijn reeds op het zendingsveld of ver- treken binnenkort. Ook de vijf, die het volgend jaar afstudeerden, hebben hun plaats reeds gevonden en steeds meer zendingsgenootschappen vragen om ra diotechnici. Niet alleen bezitten de af gestudeerden allen hun eigen materiaal, dat vele honderden guldens waard is. r ze hebben een opleiding ontvangen, die af is, en ze krijgen naast het school diploma ook het hoogste diploma, dat radiotechnicus van de staat kan ont vangen. CONTACTEN Iedere dag zendt Moody de radiogol- en van twee amateurstations de ether „i. Iedere student moet op bepaalde tij den zich achter het instrumentenbord en de microfoon plaatsen en contacten leg gen met andere amateurs over de gehe le wereld of met zendelingen. Soms groeit het gesprek van ,,How do you do, ik kan je goed ontvangen" uit tot een veel langer praatje, zoals Darwin Schlenker ontdekte, toen hij op zoek naar een amateur, die hem zou kun- ontvangen en hij contact kreeg met VE7ACM, eigenaar Charles Turner, die de tien meter band uitzendt. Turner d een zuster in een buitenwijk van Chicago, die hij in 34 jaar niet had ge sproken. Onmiddellijk belde de student Turners zuster op en beiden voerden gesprek van veertig minuten via amateurzender van Moody. strenge selectie. Tot i onmogelijk voor buitenlandse studenten le cursus te volgen, omdat ze stuk stuk in hun eerste jaar de zendver- V gunning moeten bezitten en alleen bur- x-- gers van Amerika kunnen een derge lijke vergunning krijgen. Bij het woord zendeling denken wü zo tak aan een man, die alles verlaten heeft en moeizaam door de jungle trekt. Dat soort zendeling bestaat nog steeds n sommige delen van de wereld, maar vrijwel overal is de techniek een belang rijk onderdeel geworden van het zen dingswerk en heeft de zending vakmen sen nodig, die niet alleen weten wat er besloten werd in de synode van Smyr na of Efeze, maar ook een modulator en een omvormer of een oscillator in elkaar kunnnen zetten. alleen voorden alle apparaten zelf gebouwd, maar ook de gebouwen die de apparaten moeten herbergen. Hier z\jn drie toekomstige zende lingen bezig om de laatste hand te leggen aan het gebouw dat de lender zal huisvesten. Onlangs slaagde een zendeling in Pe ru er in via sljn klein zend- en ontvang apparaat contact te krUgen met zijn moe der in de Verenigde Staten. Beide sta tions ontvingen elkaar prachtig en de moeder hoorde via de amateurradio het huilen van haar zesde kleinkind, dat drie Het Engelse parlement was heel te- uur oud was. Het zendapparaat was een vreden rcer de wet van 1882 die over heel oud gevalletje uit een vliegtuig en het bankwezen ging. Heel zorgvuldig de antenne was een stuk oud draad, waar werd vastgelegd, hoe men een cheque de isolatie afgeschuurd was, maar bet moest uitschrijven en moest gebruiken, werkte en grootmoeder had tranen in Dat men echter iets heel belangrijks haar ogen. Het gebeurt echter ook, dat was vergeten, ontdekte men een week er een ernstiger oorzaak is. Een zende ling wordt plotseling ziek en niemand weet, wat er aan de hand is. In Zuld- Amerika heeft het belangrijke zendings station HCJB. dat ook in Nederland te horen is, dag en nacht een dokter bij de hand, die vla radiografisch con tact de mensen zegt, wat ze doen mbe- ten. Hij vraagt om een beschrijving van de ziekte en schrijft zo de medicij nen voor. Als de medicijnkast leeg is vertrekt er onmiddellijk een vliegtuig dat In vijf minuten soms een afstand aflegt, die normaal vijf dagen op een ezelsrug zou vergen. NIET GOEDKOOP De opleiding is niet gemakkelijk. Ter wijl het in vrijwel alle andere richtin gen mogelijk is om het studiegeld te ver dienen door een aantal uren per dag te werken, moeten de studenten vrijwel ie dere middag in het laboratorium door brengen en zijn ze of actief aan het zen den of ze zijn bezig hun eigen appaia- ten te bouwen. Alleen het 300 Watt zend apparaat kost al een dikke drieduizend gulden en de studie is dus zeker ook niet goedkoop. De meeste leerlingen zijn dan ook niet zo heel erg jong meer. Vrijwel allemaal hebben ze al enige jaren ge werkt en verschillende zijn zelfs al ge trouwd. later, toen een boer bij een bank een cheque kwam verzilveren, die ge schreven stond op de flank van een le vende big. Men was vergeten schrijven op welk materiaal de cheque gedrukt moest worden en de levende cheque van deze Engelse boer moest worden verzilverd. Er is waarschijnlijk geen enkele wet zonder gebreken. In verschillende landen houden grote fabrieken er speciale advo caten op na, die tot taak hebben te zien, waar de mazen in een bepaalde wet zit ten. Er is echter één wet zonder mazen en dat is Gods wet. Paulus schreef aan de Romeinen: ,,Nu weten wij, dat de wet, bij al wat zij zegt, tot hen spreekt, die onder de wet zijn, opdat al le mond gestopt en de eehele wereld strafwaardig worde voor God." I Gods wet kent geen mazen, Gods wet heellt ndets vergeten zegit ons precies hoe wij leven moeten, maar blijkt dat niemand leven kan ais ieder die schuldig is. Kohlbrugge, de Neder landse predikant van de Duitse Reformierte Kir- che in heit Roergebied, liet zich door deze Bij belse waarheid echter niet afschrikken. Hij zag het ,,Gij zult niet" van de Bijbel niet als een vreselijk gebod, maar wist dat Christus dat ge bod gehouden had, dat Christus de wet vervuld had en dat wij in Christus Jezus mogen zijn. Voor hem was de wet geen gebod meer, maar een belofte en hij las de wet als volgt: Door Jezus Christus, die voor Uw zonden geleden heeft, komt ook voor U het ogenblik, dat ge niet langer zult wil len doden, dat ge Gods naam niet lan ger ijdel zult gebruiken, omdat ander hart hebt. Christus heeft de vloek van de wet weggenomen en er de zegen van de belofte ingelegd. Prof. Miskotte zegt: „Het aangezicht is meer dan de presentie van God, het is de gekende presentie, Zijn na bijheid, die als nabijheid ondervonden wordt." De mystieken spreken over de verborgen omgang met God: een kennen en gekend worden en een zichzelf kennen als gekenden. Dat wist het kind, dat de zolder niet opdurfde, omdat het op zolder donker was en tegen wie moeder zei: „Je hoeft niet bang te zijn, want God is overal." Onze Lieve Heer op zolder! Jawel! Op bergen en in dalen en overal is God! Het kind zei: „Ik weet wel, dat God overal is, maar ik had toch maar liever, dat Hij mij een handje gaf." J. J. BUSKES Jr. Vorige week heeft de president >an het internationale jeugdevangelisa- tiewerk van Youth for Christ, dr Bob Cook, officieel bekend gemaakt, dat hij met ingang van deze zomer het werk zal verlaten. Dr. Bob Cook is aangesteld als de vice-president van Scripture Union, een zeer actieve uit geversmaatschappij op het gebied van zondagsschool- en jeugdwerk. kaanse jeugd gretig gelezen 10 augustus in Kopenha- werden. De scheidende gen belegd zal worden. In president hoopt de - - Dr. Cook is over de ge hele wereld bekend en bemind. Hij heeft op vrij wel ieder continent sa menkomsten geleid en was de leider van negen grote internationale conferenties op het gebied van Evan gelisatie Hij heeft ver schillende boeken geschre- :r- Rotterdam werd deze kunnen leiden, evenals het al bekend door zijn wereldcongres gelisatie, dat door de ternationale spreekbeurt in de Ahoy- in- hallen, toen Youth for for Christ Nederland het tien- 4 tot jarig bestaan vierde. i, die door de Ameri- Christbeweging GELOOF VOLBRACHT HET ONMOGELIJKE (III) Stephen Sitole was geen dromer. Hij werkte hard en won gemakke lijk vrienden. Toch bleef die ene kinderdroom hem altijd voor de geest staan. In die droom had hij Gods roepstem voor het eerst ge hoord en wat er ook gebeurde, die droom zou in vervulling gaan. En die droom ging in vervulling. Of was het slechts toeval dat hij zende ling Dotson op zijn vrije middag zomaar in één van de straten tegen kwam? „Zendeling", riep Stephen ver baasd en „Stephen" riepen de zendeling en zijn vrouw verbaasd uit. „Wat doe jij hier. Waarom ben je nooit teruggekeerd naar Rusitu?" Stephen vertelde 4e veel oudere man van zijn droom en van zijn verlangen om naar Amerika te gaan. De zende ling keek hem slechts hoofdschud dend aan. Zou er wel ooit iets van ko men? Het was oorlog. Er voeren maar weinig schepen. Passage niet te krijgen- En bovendien, waar moest een arme onontwikkelde ne gerjongen zoveel geld vandaan ha len? Dotson raadde hem aan om maar gauw naar zijn stam terug te keren. Kort daarna kreeg Stephens vriend Reuben een ongeluk. Terwijl hij bezig was met een petroleumvergasser ontplof- mum mm iiimiii miiiiii iiniiii imiiiii! miiiiii mimi mum: mum mum iimiiii nimiii mum mum mini iiimi mum mum imiii mimin I Honderden bidden Nocturne Het Zondagslied is van een roomse dichter. De melodie ook, trouwens. Er wordt gelezen uit de oud-katholieke bijbel van de Van der Schuur ae dienst der voorbeden is naar het lutherse s dienstboek, en de beurtgang geschiedt op de manier van de Franse jezuïtenpaler Gelineau. Op deze wijze wordt iedere week een streep gezet onder de uitspraak van de Leidse hoogleraar prof. Bakhuizen van den Brink: „Liturgie verbindt, waar de leer scheidt" Misschien zullen de gelovigen, die iedere dinsdagavond van 5 negen tot kwart voor elf de Amsterdamse Maranathakerk (Her- I vormd) vullen, da* zelf niet eens zo beseffen. Misschien kennen ze die uitspraak van de voorzitter van de liturgische vereniging H in de Hervormde Kerk niet eens. Maar in de praktijk stemmen ze er van harte mee in. Dat komt zo. te het ding en vatten zijn kleren vlam. Voor iemand natte dekens om hem heen kon slaan, had hij reeds erge brandwon den in de derde graad opgelopen. Twee maanden lang lag hij tussen dood en le ven in het ziekenhuis. Zijn ene oog zou hij voor altijd moeten missen, zijn ge zicht dat altijd glansde, alsof het met schoensmeer was ingewreven, was zo vreselijk geschonden, dat slechts huid transplantaties hem nog konden redden. Reuben bleef leven, maar de Ameri kaanse plannen moest hij opgeven, en het kleine kapitaaltje dat hij had bijeen- gespaard moest hij gebruiken om naar zijn stam terug te keren. Stephen bleef alleen in Kaapstad achter. EEN DWAAS? Veel medewerking kreeg hij oorspron kelijk niet bij zijn plannen. Iedereen vond de jonge man een dwaas. Wie haalt nu zoiets in zijn hoofd? En zo nu en dan ik de moed hem wel eens in de schoe- n. Zelfs de leden van de kerk, waar- n hij lid was geworden, noemden hem „Jumes", een stommerik, dat was hij. Stephen voelde wel die steelse blikken achter zijn rug, vooral van de halfbloe den in de kerk, die zo graag voor blan ken wilden doorgaan en hem liever kwijt dan rijk waren. A begonnen en hem vroegen, hoe de zaken stonden glimlachte hij maar, keek hen in de ogen en zei: „Wacht maar. God gaat de deur openen." De oorlog was nauwelijks gang, toen hij zijn eerste poging begon te ondernemen. Hij informeerde overal S naar de beste scholen, maar niemand scheen adressen te hebben. Eindelijk si' 3 trok de stout® schoenen maar aan ei 5e= schreef een brief, geadresseerd aa: „het Moody Bible Instituut te Chicago.' Dat was het enige adres, dat hij had ii een stad met vier miljoen inwoners. D> brief kwam toch aan en wat belangrij- Stephen, hij kreeg een a oeg hem om uitvoerige eindelijk, twee jaar later 1943, kreeg hij een brief, dat, als hij Amerika te komen, hij lezing. En af. richt de voorganger zich dienst der gebeden tot de gemeente, alsof hij deze toespreekt? Die vragen zou de leek in het korf- java»de diakan kuSf" !elE1" al!i -« zijn bijdrage. Maar hl) zal het met g woord Men vroe£ hem doen. Hij zal teveel inbeslaggenomen lichtingen op de wijze nadenkt ovi van de voorganger scharen zich de g gemeenteleden a! in de voorste rij schoolopleiding 'a.GiS5!,U'.^ilii!i,l25 - aangenomen zou worden als student, al de korte schriftuitleg - moest hij er wel op rekenen, dat hij tij. n yir dens z„n studje ook de mibbelbare moeten doen. banken om bij de dienst van de Hei- lige Tafel, het H. Avondmaal, betrok- TT»/-*Er<c; ken te zijn. Opvallend is hoeveel 1 K(J I o communicanten er zo laat op de avond zijn. Avondmaalsformulieren s Trots als een pauw nam worden niet gelezen; wel is er het di- volgende dag de brief naar het Britse reet betrokken zijn Emigratie. De ambtenaren Anderhalve maand geleden besloten lang niet feilloos dominee Barnard, secretaris vJ-1 J-* dr. G. van der Leeuwstichting voor 3 Kerk en Kunst, de IKOR-adviseur a en cantor-organist Frits Mehrtens en enkele enthousiaste leken tot daden te gaan. Er is. na de oolog. al ook de viérde de maal was dat niet het geval. Maar er >or is een groei en bij de gemeente leeft de wil zich eerbiedig „in te zetten." Ds. Barnard en zijn mensen staan wijd open voor aanwijzingen. Ge schenken. noemen ze die. Als i het liturgisch geheel, door de tal- 3 lazen de brief en gaven hem terug met rijke responsies. de woorden. „Wij kunnen u niet helpen. Trouwens hoe bent u Zuid-Afrika binnen- BROEDERSCHAP I «ekomen zonder paspoort? Gelopen!" 5 ontzaglijk veel gezegd over liturgie- collecteerd wordt vernieuwing Over het actief doen H deelnemen aan de eredienst door de daar niet alleen geld 3 gemeente. Over mondigheid in de kerk. 3 In de Maranathakerk wilde men 5 nu eens iets gaan doen. Geen won- der. dat de „eerste" dinsdagavond, 3 waarop een Nocturne, een laatavond- 3 gebed gezongen en gebeden werd, de kerk vol was. Dat is zo gebleven. S Het zijn niet alleen Hervormden, s die de reis naar „Zuid" BEVRTSPRAAK De leek, die verheugd, dat er ein delijk na zolang praten in de Her vormde kerk wat gedaan wordt, in stijlvolle Maranathakerk ich voc de i ivang i de dienst plaatsje zoekt, zal zodra de voorgan- Dokter en dominee 1 LEREN BIDDEN wordt de Maranathakerk wekelijks een laboratorium ecclesiae, waarin zich een experiment voltrekt en waar voorgangers en gemeenteleden roe ken naar de schoonheid van dc litur- s gie, die te lang voor velen verborgen 1 is gebleven. beloond met een niet te kleine Vandaar dat deze nocturnen typisch De dokter bracht hem een bezoek. Maar dominee kwam niet opdagen. De dokter werd erbij gebaald maar men vergat de do- te vragen. De dokter werd het liturgisch centrum heeft plaatsgenomen, eerbiedig meespre ken als voorganger en gemeente in beurtspraak elkaar hun zonden belij den en de daarbij geëigende voorbe den zeggen. Maar als hij toevallig uit een Her vormde gemeente komt, waar men reeds langer liturgisch werkzaam is, zal hij het toch betreurer, dat het kyrie niet geknield gebeden kan wor den. Zoals de gehele dienst der gebe den in deze liturgische vormgeving s van de broederschap, waar- .wo de oude kerk het Sacrament ge- der" d'iake- vierd heeft, straalt nog door als de ■rmrl raat irnmt voorganger de communicanten op- in. Soms'wordt roept eleander de hand te geven. g Hand in hand bidt men dan het On- ze Vader. Misschien, dat deze band nog Iets Pf. 's meer tot uitdrukking zou komen als s men naar Lutherse ritus gezamenlijk binnen het liturgisch centrum het Avondmaal vierde, het feit, dat men 3 niet rond de Tafel, maar in de ban- ken gezeten is, legt de klemtoon weer even iets anders. Onmiskenbaar ligt er iets schoons in, als de gemeente als in een processie naar de Avondmaals- tafel trekt, want het zitten blijven 3 veroorzaakt een wat statisch geheel. Wat? De man keek hem een ogenblik zo verbaasd aan dat hij zich afvroeg of zijn mond nog wel ooit dicht zou gaan. In plaats van hem te helpen, stuurde hij hem echter naar de vertegenwoordiger de inlanders uit Rhodesia, om een goed gedrag te halen. Toen hij met dat bewijs terug kwam, kreeg hij echter toch te horen, dat ze hem geen paspoort konden geven. Hij werd van het kastje naar de muur gestuurd. Brieven werden geschreven, inlichtingen inge- een paspoort kreeg hij cheque. De dominee, die geen hel derziende was, bekijkt men met de nek. t Stephen aan boord. Het zag er niet naar uit dat de droom helemaal in vervulling zou gaan. Ner gens in Canada bestond er een haven boten over de rivier tussen de wolkenkrabbers binnen kwamen sto- Kort voor men echter aanlegde in de laatste haven aan de westkust van Afrika, ontving de kapitein van de boot een telegram van zijn hoofdkantoor, dat hij eerst nog in Philadelphia moest aan leggen. Op 11 januari 1946 zag Stephen kelijkheid, wat hij in 1934 in een had gezien. De droom was letter lijk in vervulling gegaan. jaar heeft Stephen over zijn stu- die gedaan. Hij volgde 's morgens de col leges van de Bijbelschool en ging 's mid dags de klassen volgen van een speciale middelbare schoolopleiding. In 1954 be- lITCTTAf haalde hij zijn diploma, begin 1955 trouw- VISUM de hij een Amerikaans negermeisje, dat met hem gestudeerd had en kort daarop - Maar een paspoort alleen is nog niet gingen ze samen terug naar Rusitu. aan- liturgievernieu- voldoende Amerika vraagt een visum gesteld door het zendingsgenootschap, kleurling is het nog moeilij- dat in Rusitu de zendingspost stichtte en +C üllll Willi -WWII IIUIWI Jlllllllll Jlllllllll <1111 Jlllllll Willi I Allium lllllllll lllllllll IIIIIIIH 1IIIIII lllllllll IHl llllllllll llllllll llllllllll llllllll Jf bUnk? Was6 mj^^bïzft SvanTl000? I geUe hoorPdheen EVa"' Het zijn echter aspecten van dit avondgebed annex bediening van het H. Sacrament, die licht verbeterd kunnen worden. Ds. Barnard en de zijnen zijn daar ook op uit, want men beseft dat men er, met een eeuwen- lange achterstand, niet in enkele ja- knielkussc Belangrijk is, dat in de Ma- ranathakerk iedere dinsdagavond po- of knfelban" sitlef een stap gezet wordt op de weg naar het bijbrengen van liturgisch be- 5 sef bij de gemeente en op die ma- hij willen opstaan nier naar een reële de Evangelie- wing. niet. Doch hij liet zich niet zo gemakkelijk afschepen. Hij klemde zich vast aan zijn voornemen om naar Amerika te gaan en wat er ook zou gebeuren een pas moest hij hebben. Iedere dag verscheen hij op nieuw in het een of andere bureau. Zes maanden lang verscheen hij iedere werk dag ergens voor een loket. Eindelijk kreeg hij voor vijfhonderd gulden het kostbare stukje papier met de woorden: „En nu, Stephen, willen we je gezicht nooit meer zien. Ga maar naar Ameri- Had hij een bevriende relatie in Ameri ka, die zich voor hem garant wilde stel len? De deur leek volkomen gesloten. Geld had hij maar weinig en hij kende niemand in dat grote land. Stephen ging naar huis, pakte zijn grote Bijbel en gon te lezen en te bidden. Van vijf tot twaalf uur bracht hij door in gebed en toen voelde hij zich weer zeker Gods roeping. Langzaam begonnen de wonderen te geschieden. Op een morgen vertelde men hem op de krant, dat hij bij de baas moest komen. Zijn hart klopte hem in de keel. Zou er iets niet goed zijn? Schoor voetend ging hij. Cooper was geen ge makkelijke man. Het viel allemaal nogal mee. Cooper had gehoord van zijn plan nen en was zich gaan interesseren voor die intelligente jonge neger met zijn git zwarte glanzende huid. Hij wilde weten, hoever Stephen was en toen hij hoorde dat hij geen visum kon krijgen, ging hij direct voor Stephen naar de Amerikaan se consul. De volgende dag ontving Ste phen een oproep en binnen enkele dagen had hij het zo belangrijke stempel in zijn paspoort. Geen douane zou hem bij aankomst in de Verenigde Staten i mogen terug sturen. MEELEVEN Heel de krant begon mee te leven. De scheepvaartredacteur hield hem gere geld op de hoogte van alle afvaarten en Stephen begon de verschillende scheep vaartkantoren af te lopen. Geld voor de overtocht had hij niet voldoende. Maar als hij nu eens een baantje kon krijgen dan zou hij misschien voor de helft de prijs mee kunnen. Zonder hem er iets van te zeggen be gonnen de redacteuren van de krant zelf te bemiddelen en op 18 november 1945 kwam de scheepvaartredacteur Stephen van zijn werk afhalen om hem te zeg gen. dat hij nog vijf uur had om zich klaar te maken voor het vertrek. Zonder een woord te uiten keek Stephen hem aan. Werd hij voor de gek gehouden? Neen, buiten stond reeds een taxi klaar om zijn bagage op te halen. De heer Marsh nam hem mee naar een aantal kantoren, waar hij papieren moest teke- tegen de avond van dezelfde dag vertrok het Canadese schip Port Royal Park van Kaapstad op weg naar Canada De Bijbel en arbeid Een goed boek is een weldadige reisge noot tijdens de urenlange treinreis door het glooiende land van Michigan en Dorothy Sayers heeft altijd wel iets interessants te vertellen. Dit keer was het echter niet één van haar uitsteken de detectiveverhalen maar een gods dienstig geschrift: „Geloofsbelijdenis of Chaos". Ik weet niet of het in het Nederlands vertaald is; zo niet dan heeft een uitgever zichzelf en het Ne derlandse publiek tekort gedaan. Het boek bevat een serie toespraken, die tijdens de oorlog werden gehouden en op een gegeven ogenblik houdt de schrijfster zich bezig met de vraag „Waarom werken?" Dorothy Sayers zit midden in een oorlogseconomie met tekorten en rantsoenen en kijkt vooruit naar dat wat komen gaat. Eigenlijk zijn we de omstandigheden van veertien jaar geleden vergeten. Er had een geweldige verandering plaats gevonden. Toen een stukje lingerie drie textielpunten kostte vroegen we ons niet alleen af: „Hoe staat het mij?" maar ook: „Is het duurzaam?" We drukten of schreven niet alles wat in onze gedachten kwam. maar vroe gen ons af: „Heeft het waarde?" En toen een net haringen met levensge vaar uit de zee gesleept moest worden, kreeg het bordje: „Geen vis vandaag" een veel diepere zin. De schrijfster zegt dan dat zij geleerd had, dat er slechts twee bronnen van echte welvaart zijn: De vruchten van de aarde en de arbeid van de mens, en arbeid behoort niet berekend te wor den in guldens en centen, maar naar de waarde van het geproduceerde. Dan vraagt ze zich af: „Als de oorlog voorbij is. zullen we (en willen we) dan deze les onthouden of zullen we weer bewust of onbewust terugvallen in onze oude gedachtenwereld?" We bevinden ons nu weer in de tijd, die Dorothy Sayers zo kritiseerde. Voor dertien centen kopen we een krant, le zen de koppen en „Spekkie en Blekkle" of „Tom Poes" en even later zijn wij weg, maar de krant ligt vertrapt op de grond. De fabriek van plasticsponsen zou ze vijf maal zo sterk kunnen ma ken. als ze dat wilde, maar ze doet dat niet. want dat zou de productie belem meren. De advertenties wekken de be- peprte op bij de mens, nodigen, ja dwingen tot kopen wat men niet nodig heeft en onze vuilnisbakken zitten weer vol met afval die ons nimmer de voldoening schonk die we er van ver wachtten. En meer dan ooit waarderen we ons werk naar ons loonzakje, niet naar wat we presteren.We leven weer verkwisting en we heb- Hoge levensstandaard. Werken we om te leven Dorothy Sayers zette me aan het den ken, want duizenden hebben nog mm-, mer de „vreugde van de arbeid" ge smaakt, maar wel het zilte zweet ge proefd. Arbeid is voor de meesten een noodzakelijk kwaad, maar omdat we ons zo gewillig aan dit kwaad onder werpen behoren we er ook goed be taald voor te worden. We hebben recht op ons deel, zegt de arbeiderswereld en ze wil dat recht uitbetaald zien in geld en vakanties en voldoende vrije tijd om te doen, wat ze graag zouden doen. Ik zou niet graag beweren, dat arbeiders geen recht op goede levensomstandig heden zouden hebben. Maar toch le ven wij in een gevaarlijke tijd, omdat wij tegenwoordig werken om te leven, en daarmede hebben we Gods schep pingsorde op zijn kop gezet. Nergens leert de Bijbel, dat arbeid in zichzelf een kwaad is. Wel zei God te gen Adam, dat hij voortaan in het zweet zijns aanschijns zou moeten wer ken. Niet het werken was het nieuwe, maar het zweet en de moeite en de strijd die de arbeid voortaan zouden gaan vergezellen. Adam moest in het Paradijs reeds werken. Hij moest de hof bewaren en bebouwen. En persoon lijk geloof ik niet, dat we in de hemel alleen maar „halleluja" zullen zingen. Van de engelen wordt gezegd, dat ze dienaars zijn en we zien hen getekend als bezige lieden. Zo zal het dunkt me ook met ons gaan. De Bijbel laat zien dat wij leven om te werken! Misschien zouden we in onze wereld van vandaag eens wat meer aandacht aan dit aspect van het werken moeten be steden als Christen-werkgevers en werknemers. Misschien zouden we, in plaats van een loonsverhoging te eisen, moeten gaan eisen dat voor een ieder werk weer werk wordt, dat we het bes te produceren wat we produceren kun nen, en geen waardeloze rommel, die onze omzet vergroot. Soms word ik bang. dat ondanks al het goede dat onze chr. organisaties ge daan hebben, wij als christenen even „vermaterialiseerd" zijn als de rest, dat we ons hebben laten meeslepen in een economie, die op verspilling uit is, omdat verspilling de omzet vergroot, en de vergrote omzet het inkomen ver groot, en het vergrote inkomen het mo gelijk maakt om meer dingen te ko pen, die ons leven moeten vullen en die ons leven nimmer kunnen vullen, omdat ons probleem geestelijk, niet materieel is. Tegenwoordig stellen we comité's aan, die dergelijke vragen moeten bestuderen en met een kant en klaar antwoord moeten komen, maar misschien zouden wc allemaal eens wat dieper over dit probleem kun nen nadenken? Arbeid is een roeping Er Is nog een andere kant aan arbeid. Als een dominee zijn ambt verlaat en journalist wordt, of wellicht boekhou der, dan kijkt de gehele gemeente zuur en ook al wordt het niet gezegd, diep in het hart voelt men het als een ver laten van Gods roeping. Als een melk boer. of een timmerman zijn zaak ver koopt en fabrieksarbeider wordt zwijgt iedereen in alle talen. Dat is de ge woonste zaak van de wereld. We hebben het heelal verdeeld in gees telijk en materieel. Dat wat te maken heeft met de buik is materieel en daar om onheilig, wat te doen heeft met het hart is geestelijk en dus heilig. In de Bijbel vinden we een dergelijk onder scheid echter helemaal niet. De tim merman kan evengoed van roeping spreken als de dominee. God heeft een taak voor een ieder en die taak kan in de kansel liggen maar ook achter de toonbank aan de werkbank of op de ge wone bank zonder extra aanduiding. Hoe doen wij ons werk als christen? Heel "•at christenen zien hun dagelijks werk slachtig. Waar zijn de vaklui in christelijke kerk? Waarom zit de kerk zo vaak vol christelijke amateurs? Meer dan ooit, in deze tijd van geweldi ge concurrentie, waarin slechts de uit blinkers de aandacht van het publiek trekken, moet de christelijke kerk vak mensen hebben op ieder gebied. Vak mensen die hun talenten geven en als christen mogen we niet stoppen voor dat we een vakman op ons eigen ter rein zijn geworden. Het beste is slechts goed genoeg voor God. die ons geroe- oen heeft om Hem te verheerlijken al« timmerman of dominee, als fraser of evangelist, als kruidenier of ouderling. En een vakman worden we alleen als we roeping voelen en liefde hebben voor ons werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13