GOEMAAT KIJK, I NIEUWS "tdeSlEUmSTADl Hervormde contactavond in u.l.o.-school Asserstraat de Tuinbouw en Plantkunde moet 15 nieuwe leden winnen Stapels aanvragen in Katwijk en Noordwij k Damclub K.D.C. stelt in seizoen wat teleur dit Problemen van bollenkwekers werden diepgaand behandeld dit zijn echte koopjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1951 Ds. Fossers over de biecht In de auli van de Hervormde t school aan de Asserstraat werd gisteren een contactavond gehouden, die uitging van de Hervormde w{jkgemeente Le daal. Ds. D. J. Vossers. de wfikpredikant, sprak deze avond over de biecht. Hij merkte op. dat de biecht de belangstelling heeft gekregen van vele Protestanten. Het leven is veel gecompliceerder ge worden en vele mensen zitten in de knoop, met zichzelf, hun huwelijk, hun geeln. Zij zouden gaarne willen spreken met een vertrouwde instantie. Instellingen verrijzen als paddestoelen uit de grond. Men zou ook graag in retraite willen gaan, waarbij men samenkomt om de moeilijk heden met elkaar te bespreken. Vorig jaar werd in Berlijn een pastoraal bureau op gericht, dat dag- en nacht te bereiken was. Dit bureau is met de kerstdagen door tweehonderd mensen, die hulp nodig had den, opgebeld. Rome is ons een heel stuk voor, aldus ds. Vossers. Toch spijt het de predikant niet, dat er geen Protestantse biecht be staat, temeer omdat de priesters een be middelaarsplaats zijn gaan Innemen. Het kerkelijke leven zoals het nu reilt en zeilt, bevredigt vele mensen niet. Er zijn mensen, die de dominee nauwelijks kennen. Hij wees erop. dat de Roomse Kerk zich met betrekking tot de biecht beroept op Johannes 20 vers 23: „Zo gij iemands zonden vergeeftDe Room se biecht heeft het Evangelie echter om hals gebracht: men wordt door Rome niet meer door het geloof gerechtvaardigd. WIJ verlangen zo'n biechtinstltuut niet terug, zei de predikant. Maar het belijden van de zonden is een bijbelse gedachte. Vele mensen leiden een dubbel leven; voor hen is een bekwaam en vertrouwd adres nodig, om te spreken Ook stelde ds. Vossers de vraag, wat er voor de zielzorg van de predikanten wordt gedaan. Schuld belijden is: schuldig staan tegenover de Heer der Heren. Ds. Vos sers beklemtoonde, dat wij geen mense lijke middelaar moeten zoeken, maar de enige Middelaar, Jezus Christus. De Pro testanten kunnen zich behalve met de pre dikant ook met een gewoon lid der Ge meente verstaan. Gewezen werd ook op het ambtsgeheim van de predikanten en de ouderlingen, dat door de overheid wordt erkend. Het was ds. Vossers opge vallen, dat buitenkerkelijken vaak open hartiger zijn dan de kerkelijke mensen. Zonden vergeven kan God alleen. Ds. Vossers zei. niets te voelen voor een biechtinstituut dat verplichtingen oplegt. Hij besloot zijn toespraak met een woord uit de brief aan de Hebreën: dal wij op elkaar moeten toezien". NOORD WIJK Vanmorgen zijn de eerste transporten bolbloemen uit Lisse naar de grote tentoonstelling in Keulen vertrokken. In iedere wagen werd drie duizend kilo zand geladen, omdat de bloemen nu eenmaal niet tegen stoten en botsen kunnen. De reis Lisse-Keulen zal ongeveer tien uur duren. Op de foto worden de eerste kisten met bloeiende bolgewassen ingeladen. De heer C. Gehrels van de plantenziektenkundige dienst schrijft alles in en de heer Jac. van Roon kijkt voor de douane toe of alles volgens de regels verloopt. (Foto Mieloo) BisteAtAAfv tOu/f AGRB-GOLA 6o tMsta*. gS Z.B.B.-avond in Leiden Z.B.B. zijn de beginletters van de woor den Zak-BijbeJ-Bond. Deze bond is een in terkerkelijke en internationale beweging, diie tienduizenden leden telt. De leden zijn mensen van allerlei leeftijd, die zich heb ben voorgenomen om dagelijks een deel uit de Bijbel te lezen, altijd een bijbe! of nieuw testament bij zich te dragen en door middel van de Bijbel anderen voor Chris tus te winnen. Voor velen is deze bond dan ook tot een grote zegen geworden. Maandagavond wordt in het gebouw „Prediker" een bijeenkomst van deze bond gehouden, waarin films worden ver toond. Reverend A, W. Grimsey uit Enge land zal spreken. Zijn woorden werden vertaald. Medewerking verleent het zang koor „De zaaiers" onder leiding van me vrouw Van der Reijden. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Gijsbert. z. v. W. v. d. Plas en G. v. d. Plas; Marjolein, d. v. J. de Mooij en G. Heemskerk; Catelijne, d. v. J Ph C. Beijet en G. Lohoff; Clazina Maria, d d. P. v. Kampen en C Bavelaar; Abra ham Ma-rinus, z. v. A. Stikkelorum en G J. M. Meilink; Antonius Gerardus Chris- tiaan, z. v. G. J. van der Ham en H. C M. Groenewegen; Robert, z. v. H. Kiemel en E. Richel; Jozina Geertruida. d. v J G. de Ruit»- en M. Hogervorst; René Franciscus Jozef. z. v. Th. F. C. Wester- veld en L. v. Daalen; Simon, z. v. S. Kooij en C. M. Marjee; Christina Maria, d v F. G. v. Tongeren en Ch. M.- v. Dorsten. Overleden: E. W. C. Baateen. 82 j., hv v. C. T. H. Hiemeiss; J. Eduard hv. v. H Ruitenbeek. Gehuwd: H. Th. Ritmeijer en A. Le vari! t; P. J. Gordijn en M. G. v. Veen; G. M Zwetsloot en Th M v. Keeteren; A. J. v. Buuren en M. E. M. Juffermans: P. Ph. de Boer en J. W Groenendijk; S P. Strijk en W. de Groot; H. P. Losekoot en J. J. M. Uobbeca. Begrafenis van Leidse piloot Naar wij vernemen zal de Leidse piloot K. den Hamer (die woonde aan de Lorentzkade en gistermiddag bij het vlieg tuigongeluk bij de Maaldrift te Wassenaar om het leven is gekomen) a s. dinsdag middag om 2 uur op Rhljnhof ter aarde worden besteld De begrafenis zal met militaire eer geechieden. Bromfietser aangereden Vanmorgen om 9 uur is een 70-jarige bromfietser, wonende in de Fruinüaan, op de hoek van het Plantsoen en de Gere- gracht aangereden door een auto. Met een breuk in zijn linkerenkel werd de man naar het A.Z. gebracht. Veron Leiden over zenders Gisteravond hield de Veron afdeling Leiden de maandelijkse bijeenkom: waarin als spreker de heer Van Weerlee optrad, die het onderwerp „Draadloze bediening van zenders op afstand" be handelde. Na een inleiding besprak de heer Van Weerlee de eisen, waaraan de desbetreffende apparatuur moet voldoen. Hij noemde: de zender moet vanaf koud kunnen worden ingeschakeld, de draag- golf moet in- en uitgeschakeld worden, er moet voldoende gezekerd en verzekerd zijn en de frequentie moet kunnen anderen. De ontvanger moet continu staan (onbewaakt), zodat men elk ogen blik van de dag kan gaan zenden, de fre quentie van de ontvanger staat vast en mag niet bediend worden door anderen. De heer Van Weerlee behandelde ook nog de schakeling in de zender, die de pulsen uitzendt. De avond werd besloten met de verkoop van enkele radiobuizen, die thuishoren in het museum, voor onge veer een cent per stuk. In mei 11 miljoen Nederlanders De bevolking van Nederland is vorig jaar met 135.000 zielen toegenomen. Begin mei zal zoals we al eens schreven Ne derland 11 miljoen Inwoners tellen. Dit bl(jkt uit de door het Centraal Bureau voor de statistiek voorlopig opgestelde bevol kingsstatistiek over het jaar 1956. In het afgelopen jaar is ook een groet aanta; huwelijken gesloten. Hun aantal bedroeg 92.275, d.w.z. nog ro-nd 2 200 meer dan in 1955. aantal levendgeborenen, bijna 231.000, was per 1000 der bevolking iets lager dan in 1955, n.l. 21,2 tegen 21,4. Het aantal overledenen, 84.451 tegen .364, leverde 'n iets hoger sterftecijfer an 7,8 tegen 7,6 per 1000 inwoners in 1955, voornamelijk gevolg van 'n wat hogere terfte in het voorjaar van 1956. Per saldo nam de bevolking toe met een KATWIJK AAN ZEE Seizoen 1957 wekt verwachtingen In Casa Cara werd gisteravond een spoedeisende ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van de Peruka-fede- ratie gehouden. Uit de woorden van de voorzitter bleek, dat de verwachtingen voor het komende seizoen hoog zijn ge spannen Er komen al honderden aan vragen om kamers of pension bij het V.V.V.-bureau binnen. De heer Schcne- veld zette vervolgens het doel va Peruka-federatie uiteen. Hierna werd een brief van het grootste reisbureau van Westfalen besproken, waarin wordt gevraagd om onderdak gasten van half juni tot eind september Noord-Oostwijk. De consulent, ds. Lek- kerkerker, sprak over de kerkgang. Na de pauze werd gedeclameerd door de heer De Mohr. Ook werd een verloting ten bate van de wijkkas gehouden. (Advert Er i veel animo Afdeling C.H.U. vergaderde In de oranjezaal van het jeugdhuis werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Katwijk aan Zee van di C.H.U. Na opening door tweede voorzit ter D. J. Kleen bracht secretaris F1 Schaap zijn jaarverslag uit. Het ledental is gelijk gebleven. Penningmeester C. der Plas meldde een batig saldo. Namens de kascommissie deelde de heer KI. Jonker mee. dat boeken en bescheiden van de penningmeester in orde warei vonden. De heren P. van Rossum e Ouwehand werdén in de niéuwe kascom missie benoemd. Bij de bestuursverkie zing werden de heer D. J. Kleen, S. H van Eybergen, C. van der Plas, H. A. Dijksman en Fl. Schaap herkozen. Vervolgens werd een forum gevormd uit c.h. gemeenteraadsleden, dat allerlei vragen besprak Ten slotte werd eer gratis verloting gehouden. Wfjkavond Gisteren werd in de Christelijke huis- houd- en industrieschool een wijkavond gehouden uitgaande van het wijkcollege Stee; ia 't gezin Do Nieuwe Leidsche" er i geboorte-overschot van 146.500 en vermin derde zij met een vertrekoverschot van 11.000, zodat de totale bevolkingstoene ming over 1956 135.000 zielen heeft bedra- Daarmee is het aantal inwoners van land in het afgelopen jaar gestegen tot 10.956.251 op 1 januari 1957 U MOET KLEUR KUNNEN ZIEN IN UW SPIEGEL Lel daarbii ook op de kleur van Uw haar Mocht U hel haar dof vinden, ol mochten er reeds gri|ze haren in komen, vraagt U ons dan om een Color Friction behandeling Dat brengt de |eugd terug in Uw haar! Dameskapsalon Irene" Politiek en benzine Nederland gaat dit jaar naar zee! Toen vorig jaar een boortoren werd geplaatst in de bollen-badplaats Noordwijk, vroeg een raadslid zich af, of de gemeente in de toekomst de titel zou krijgen van „oliebollenbadplaats". Men heeft destijds om dit grap je gelachen, maar niemand was zich ervan bewust, dat de olie reeds zo spoedig een belangrijke rol zou gaan spelen in dit vakantie-oord. Op de VVV-kantoren van Noordwijk en Katwijk buigt men zich thans reeds met grote verbazing over de stapels aanvra gen, die de post dagelijks binnen brengt. Uiteraard is het nog niet mogelijk zich duidelijk beeld te vormen van het komende badseizoen, maar één ding staat en paal boven water: Nederland gaat dit jaar naar zee! Het aantal aanvragen is zó groot dat geldt niet alleen voor de topmaand augustus, maar ook voor de andere zo mermaanden dat de deskundigen zich genoodzaakt zagen de oorzaak hiervan op te sporen. Men meent die oorzaak nu ge vonden te hebben in het Midden-Oosten De politieke verwikkelingen van de laat ste tijd en in het bijzonder de benzine- schaarste en de steeds stijgende benzine prijs in het buitenland blijken een vakan tie buiten de grenzen minder aanlokke lijk te maken. Men vreest met de auto te zullen stranden of in het gunstigste geval erg duur uit te zijn. Deze minder prettige mogelijkheden plaatsen de komende vakantie 'in het te ken van „Eigen haard is goud waard". In zekere zin zal Noordwijk dit jaar dus een „oliebollenbadplaats" zijn. Intussen is het aantal aanmeldingen uit het buitenland niet minder dan vorig jaar. Vooral voor de tulpentijd zijn in Noordwijk reeds veel Amerikanen en Duitsers geboekt. fototechniseh gebied een causerie houden. Het verdere deel van de vergadering werd gevuld met het vertonen van filmstrips en een fotoles door de heer G. J. de Roos. Onkruidbestrijding op chemische wijze ONYX, uit de Juwelen-serie. Koop eens een paar en U zult zeggen: Ja 't zijn -Juwelen"! BLEICHRODT Rijnsburg en Noordwijk aan Zee De heer Verwey won in afdeling verplichte inzendingen broeiwedstrijd zilveren beker IN „De Beurs" werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Noordwijk van de Koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De voorzitter, de heer P. de Groot, sprak een openingswoord. Het hoofdbestuur had in een schrijven opgewekt tot het voeren van pro paganda. Voor de afdeling Noordwijk werd een getal van 15 nieuwe leden als streefgetal aangenomen. De voorzitter wekte alle leden op hun best te doen dit aantal te bereiken. De secretaris, de heer M. J. C. Verwey. bracht vervolgens het jaarverslag uit. Hieraan ontlenen we dat het ledental geveer stabiel bleef, het steeg namelijk van 132 tot 133. Het vergaderingbezoek liep iets terug, wellicht als gevolg van he feit dat vele clubs en verenigingen bi; voorkeur vergaderen op donderdag. In het afgelopen jaar werden een tien tal ledenvergaderingen gehouden waarop verschillende interessante onderwerpen werden behandeld. Voorts werden eei drietal tentoonstellingen gehouden en d leden maakten twee maal een excursie Hierna werd dè uitslag van de keuringei voor het puntenstelsel over het jaar 1956 bekendgemaakt. De le prijs werd gewon nen door de heer J. Schipper, de heer J Berg Smit werd 2e en de heer J. Chris- tiaanse werd 3e. Het financiële verslag werd uitgebracht door de heer H. Schipper. Er bleek een behoorlijk saldo te zijn. Namens de kas controlecommissie rapporteerde de heer P. J. Meyers dat alle bescheiden in de beste orde bevonden waren. Tot leden van de nieuwe commissie werden benoemd de heren F. de Beer, P. J. Meyers en C. Schaap. Een deel van het over 1956 ge kweekte saldo is besteed voor de aankoop van een projectie-apparaat. Uitslag Hierna volgde de bekendmaking van de uitslag van de keuring van de jaarlijkse broeiwedstrijd. In de afdeling verplichte inzendingen werd de zilveren beker ge wonnen door de heer M. J. C. Verwey. met 28% pnt. (Maximaal aantal te behalen punten was 30). No. 2 werd H. Rijnbeek met 25% p.. 3 mevr. M. Duindam-v. Leeu wen 22% p.. 4 mej. M. v. d. Bosch 21% p., 5 Th. Duivenvoorden 21 p.. 6 J. Passchier 19% p.. 7 mevr. E. Everwijn-Crommelin 18 p. Bij de vrije inzendingen was de heer M. J. C. Verwey eveneens le en de heer G. C. Timmers werd 2e. ij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden mevr. H. Schmidt- Alphen en de heer P. de Groot bij ac clamatie herkozen. In de vacature J. Schipper, die zich niet herkiesbaar stelde. erd gekozen de heer K. de Monye, die deze benoeming aannam. Vervolgens werd een leerzame bespre king gehouden van de geëxposeerde bloe men. De geanimeerde vergadering werd door de voorzitter gesloten. Bij amateurfotografen vielen prijzen In Zeerust kwamen de Noordwijkse amateurfotografen bijeen onder leiding de héér G. J. de Roos. Na de opening werd overgegaan tot beoordeling van de ingezonden foto's voor.de wedstrijden. Bij het verplicht onderwerp onder dé titel „De mens en zijn werk" werd als eerste ge klasseerd de heer E. J. Vink, 2 A. Cas- pers, 3 G. J. de Roos. Dit voor de afdeling gevorderden. In de groep beginners werd de heer L. Kareis le, 2 werd A. de Vries 3 J. K. de Vries, 4 A. v. Duyn, 5 C. Ver loop, 6 P. v. Beelen, 7 C. v. d. Ham. Voor het vrije onderwerp waren vele zendingen binnengekomen. No. 1 were G. J. de Roos, 2 J. K. de Vries, 3 E. J Vink, 4 L. Kareis, 5 A. Caspers, 6 P. v Beelen, 7 A. de Vries. Als volgend verplicht onderwerp i: gekozen „Nat". Op de volgende vergade ring, op 13 maart zal een specialist op Gisteravond werd in Het Hof van Hol land een bijeenkomst van Bloembollen cultuur gehouden, waar werd gesproken over de chemische bestrijding van on kruid. Voorzitter J. C. van der Meer deelde mee, dat de meeste bloemstukken, dié bij het 75-jarig bestaan werden aan geboden, naar de patiënten in Sole Mio zijn gegaan. Het ontwerp van de praal wagen voor het grote bloemencorso, dat in samenwerking met de afdelingen War mond, Voorschoten, Katwijk en Wasse naar zal worden uitgevoerd, circuleerde. Vervolgens kreeg de heer A. de Zoete het woord, die er in het begin van zijn betoog de aandacht op vestigde, dat onkruidbestrijding bij de bloembollenteelt wel één van de grootste vraagstukken is, temeer nu een tekort aan arbeidskrachten is ontstaan. Door middel van vele on derzoekingen is men thans echter zover gevorderd, dat stoffen zijn verkregen tot verdelging van het onkruid zonder dat de gewassen hierbij schade oplopen. Gloor I.P.C. moet worden aangewend als de ge wassen goed op wortel staan. Na beantwoording van een aantal vra gen werd ook een vakfilm vertoond. Suez en Hongarije Noordwijkse klerk krijgt 2% jaar De Noordwijkse notarisklerk, die w verdacht van verduistering van ten nadele van cliënten van zijn wj gever, is door de Haagse rechtbank eenkomstig de eis veroordeeld tot t» en-een-half jaar gevangenisstraf met trek van voorarrest. De klerk was verduistering van on veer twintig mille ten laste gelegd, om de officier slechts een kleine keus uit overvloed van beschuldigend materi had gemaakt. P.v.d.A.. waarop door prof. dr. J. rents uit Amsterdam gesproken werd de beide brandpunten van de wereldpi tiek. nl. Suez en Hongarije. De hoog leerde spreker schetste op bevattelj en instructieve wijze de situatie in Eu pa en het Nabije Oosten en tekende belangen van de grote mogendheden de strijd om de macht. Spr. ging voerig in op de Russische politiek U de satellietstaten en zeide dat een rej dat op geweld berustte nooit langer een generatie zich kan handhaven. Damvereniging D.V.N. Uitslagen van de wedstrijden om kampioenschap van Noordwijk. Hooi klasse: Th. Zwetsloot—A. Turk 2—0, v. Leuven—J. Pesschier 02. le klasse: C. v d ZwanA. van Roj 1—1, J. v. d. Niet—B. v. Abswoude J- P. de Bruin—J. Zuidhoek 2—0. Maandag zal een wedstrijd gehoui worden tussen D.V.N. en R.D.C. Rijnsburg. Jaarvergadering Zaterdagavond a.s. wordt in het Verg gingsgebouw de jaarvergadering geho den van de Geref. J.V. en M.V. te wijk aan Zee. N.C.B. Maandagavond wordt in De Zeeleet de jaarvergadering gehouden van de Ni Chr. bond van werknemers in de h# bouwbedrijven. Villa- en hulzenverhnurders In Lido wordt maandagavond de ju lijkse ledenvergadering gehouden Vereniging van villa- en huizenverhus Zaterdagavond om kwart voi wordt in het verenigingsgebouw Hoofdstraat het gecombineerde jaarfee van de Gereformeerde M.V. en de vierd. KATWIJK AAN DEN RIJN De Katwfjkse damclub K.D.C. hield in haar clublokaal „De Kroon" de 23ste jaar- ergadering. Dit was tevens de laatste laai, dat K.D.C. in dit lokaal bjjeen was, lar voortaan de clubavonden zullen wor den gehouden in de zaal Rijnstraat. Er rd dan ook afscheid genomen van de heer en mevr. Fennes. De voorzitter, de heer J. Schoneveld, opende en gaf vervolgens een overzicht de in het lopende seizoen behaalde resultaten, waarover spr. niet erg tevre- was. Zowel het eerste als het tweede tiental staat te laag geplaatst in de L.D. D B.-competitie. Dit vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het feit, dat de op komst van de spelers niet zo best is seizoen. De secretaris, de heer Ab. Beelen, las zijn jaaroverzicht, even als de penningmeester, de heer A. A_ Vooijs, die in zijn verslag een batig saldo 'ermelden had van f 97 Verder deelde deze mede. dat de braderietent f 145 had opgeleverd. Hierna volgde de prijsuitreiking van de bordenbezetting. Eerste klasse, eerste prijs: Jac. Freke; tweede prijs: H. J. Koelewijn; tweede klasse: eerste prijs: J. Zwaan: tweede prijs J. Slootweg. Voor het hoogste aantal punten, behaald i de competitie eerste klasse 1 J. Heems kerk; tweede klasse 1 J. C. van Rijn. Een gongwedstrijd had de volgende uitslag: 1 J. Slootweg; 2. H. Klinkenberg. Er werd (Advertentie) BROMFIETSEN Kaptein Mobylette - NSU - Quick ly - Magneet - Union - H M.W Bromfiets- en' Rijwielhandel P. ZUYDERDUYN •erste in de serie van vier lezingen het Profetisch woord, hoopt D V maandag 18 februari 1957 des avonds 8 in de Unizaal aan de Weth. Ouwe- handstraat te Katwijk aan Zee de Heer Jb. KLEIN HANEVELD te Bodegraven, te spreken over ,,De toekomst der gemeente" NAVO-benoeming. De Britse admiraal ir Guy Grantham is vandaag benoemd >t opperbevelhebber van de geallieerde pestrijdkrachten in het En-* sp Kanaa n de zuidelijke sector van de Nuordzee Kerkvoogd benoemd Het college van notabelen van de Herv. Gemeente heeft in de plaats van de heer W. G. van Beelen. tot kerkvoogd benoemd de heer C. D. van Leeuwen, die deze benoeming aannam. De heer Van Beelen had als kerkvoogd bedankt in ver band met zijn drukke werkzaamheden. Voorlichtingsdag in Noordwijkerhout „Mechaniseer wel, maar doe het met mate" TN HOTEL v. d. Geest te Noordwijkerhout zaten gisteren de bollenkw- kers uit deze plaats en uit verre omgeving. Men zal er stellig geen spijl van gehad hebben, dat men er een dagje uit is gebroken. De Rijkstuin- bouw voorlichtingsdienst gaf daar voorlichting. Een forum trachtte mecht- nisatie-problemen op te lossen, de heer Balkenende belichtte énkele facet ten rder gladiölencultuur en ir. Van Slogteren van het Laboratorium vo« bloembollencultuur hield een belangwekkende lezing over het virusziek, die hij met een aantal knappe lantaarnplaatjes illustreerde. Na opening door de heer De Groot, en na een inleiding door de r ij katu inbouw - consulent te Lisse, ir. A. F. Vlag, pos teerde het fo-rum, bestaande uit de heren Vlag, Veerman én Langedijk van het In stituut voor tuinbouwtechniek, de prac tici J. de Haas en J. Marsbergen en en van de Rijks-tuinbouwschool Lisse, de heren F. Kruger en H. Twisk, zich op het podium. Vóór het forum onder werd genomen vertelde de heer Kruger nog het een en ander over chanisatie. Waarom wil men mechani- •en? Om de produktiekosten te minderen en het bedrijf rendabeler te maken. En ook om de werknemers rr •bèidsvreugde te geven. Men werfet eenmaal plezieriger met een mechanische ploeg dan met een blanke joffer, zoals de grote delf graver in de Bollen streek pleegt te noemen. Verder kan me chanisatie er toe bijdragen het produkt ti verbeteren, de arbeidstoppen af te kap en last but not least sneller te Het forum kreeg vele vragen op zich afgevuurd, maar al gauw bleek dat het niet eensgezind was. Betoogde de eer steekhoudend lijkende argumenten dat de frais niet te veel moet gebruiken onidat men het land te veel stuk ëlaat, ander verkondigde weer vrolijk a hand van voorbeelden uit de praktijk dat DAMESNACHT- THEEDOEKEN keperflanel. grote maat, prima kwaliteit 4.75 goed drogend, flinke maat. 0.50 BADHANDDOEKEN KEPERFLANELLEN prima badstof, merkfabri PYJAMAS kant. nu voor halve prijs. dames en heren modellen. waarde 3.90 prima pasvorm slechts 1.95 7.50 Kijk naar onze nieuwe collecties dames- en kinder- vesten en pullovers en de nieuwe Dolly Day japonnen. KATWIJK RIJNSBURC men met fraisen wel degelijk door te gaan zonder daar narigheid van leven. Maar men kreeg wél het advla neem liever een schoffelfrais da hakfrais. En verder: mechaniseer, doe alles met mate. 's Middags sprak de heer Baikenen. de over de moeilijkheden bij de gla diölencultuur, waarbij hij zidh ia hoofdzaak bepaalde tot de grootst! vijand van alle gladiolenkwekers: hel fusarium. Het liefst zou de heer kenende zien, dat men alle door fu sarium aangetaste partijen op de por- riehoop smeet. Hij noemde een h«! rijtje soorten op, waarvan men vrij wel geen zuivere party kan vinden; Lavender Dream, Silhouet, Spotlight enz. Een mooi soort als Spotlight zou men kunnen vervangen door bijv. Sunny Boy die even mooi is of doot Pactolus. Virusziek Spreker adviseerde met klem de par tijen tijdens de groei- en bloeiperiodi voortdurend na te lopen en de aangetasti planten te verwijderen. Niet alleen di aangetaste knol uittrekken, maar ook dl omringende knollen „uitkokeren". Slootweg van het Laboratorium bloembollenonderzoek uit Lisse verteld! nog dat men daar druk bezig is proevtf te nemen met een middel dat in het bui tenland wel gunstige resultaten gaf in di bestrijding van het fusarium. Hierna sprak dr. Van Slogteren over de vijand die het moeilijkst te bestrijdet i6: het virusziek. Bladluizen zijn de naamste overbrengers. De besmettinj gaat, vooral bij tulpen, enorm snel. He: is nog niet zo lang bekend, dat grondvirussen zijn. Deze besmetten d( plant in de grond. Het Augusta-ziek l< hiervan een voorbeeld. Het merkwaar dige is. dat jonge bollen het vir mee schijnen te nemen en daarom kis het verschijnsel na enkele jaren uit eet partij verdwenen zijn. Het zgn. ratelvini i6 ook een grondvirus. Dit virus gaat ech ter wél over op jonge bollen Herkennet is niet altijd gemakkelijk, omdat verschil lende virussen op één plant kunnen voor komen. Met grote belangstelling hebben de wezigen naar de causerie van ir- slogteren geluisterd en de afbeeldingen op het projectiescherm bekeken. Het w* al bijna half zes. toen men een punt achter deze leerzame dag zette. N'ooddek op brug Omdat de Gooweg moet worden ver breed. wordt het grote verkeer nu door de Kerkstraat geleld. De brug in deze straat bleek hiertegen echter niet bestand deel van het bruggedek brokkelde ai- Gisteren is een houten nooddek gelegd. Het verkeer ondervond enige vertraging- D.R.S.-nieuws Deze week heeft het damesteam van D R.S. tegen R.T.C. uit Rijnsaterwoude gespeeld. De Rijnsaterwoudse spelen iaar verwachting met 10—0. Dat de dames niet erg op dreef waren, i» voornamelijk te wijten aan de onvoldoen de training. Het programma voor de volgende wert uldt: dinsdag D.R.S —R.T.C. 2 (heren); woensdag D.R.S.—T.O.V. (dames).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4