en Gereformeerd eeuw tot elkaar »TIERT U S. van Weesel recipieerde bij 75-jarig bestaan van zaak Wiener Sangerknaben verwekten stormachtige geestdrift Gastspelers lieten Annemarie ook wat zeggen Interessante lezing voor de vereniging „Oud Leiden" Leidse jongens stonden terecht voor tal van inbraken EU WE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Prof. Van Ruler in ^Staalwijl^ nog deze dan i vormen één gezindte religie en één kerk een een bijeenkomst van de Hervormde wijkgemeente „Staalwijk" heeft f. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, gis- Kuite avond gesproken over de verhouding tussen Gereformeerden en Her- n'an 1 mden. De wijkpredikant, ds. P. Kloek, verwees in zijn openingswoord kunn ir een artikel van dr. Berkhof in „Wending", waarin deze de nood- elijkheid beklemtoont van een gesprek tussen Hervormden en Gerefor- dat erden, niet alleen aan de top van de pyramide maar ook op het grond- n k. Hij zei, dat deze avond met dit artikel had te maken, alsook met het prek tussen de Hervormde en Gereformeerde kerkeraden in Leiden, enige tijd geleden is begonnen. jzen, ian d(r0*' Van RuIer sPrak achtereenvolgens de ernst, de aard en de motivering de verscheidenheid, de wijzigingen wel k zich de laatste tijd daarin hebben er bl( rokken, en tenslotte over de over- ing v n'n® van versche'denheid. e ernst van de verscheidenheid maak- Eü vnor de aanwezigen duidelijk aan vijf punten. Ten eerste stelde taf hoogleraar, dat in het algemeen de aI] deeldheid van de Christelijke Kerk enorme ondermijning van het gezag het Evangelie voor de mensen bete- want de mensen komen toch met verhil Evangelie en met Christus in aan- jj0 ing via de Kerk. inhh 'or*s dienen wij de gescheidenheid te i als schuld voor God. In het sacra- est dr lt kiemt <}e zaajj van gescheiden- iten t i het allerernstigst, omdat daarin de d rkelijkheid en de presentie van Chris- zichtbaar worden. Prof. Van Ruler ook op de ambten, waardoor Chris- Zelf Zijn lichaam regeert, de derde plaats mag niet veronacht- ïd worden, dat door de gescheiden- ze za i Rome des te meer kans krijgt om hebbt 'e dringen en het reformatorische npel van ons volksleven weg te ne- aa n. Als vierde punt noemde de spreker :t kalf de gescheidenheid meewerkt aan de lig bij velen om terug te keren naar >nwaa i katholieke Kerk van Christus. nof)e verdeeldheid zoals wij die in Neder- as d' men haar zet in de oecumenisehe^er- idingen. Waar twisten wij in Neder- stellil d nóg over, als wij zien, wat in de eel J*."®" Christus GELIJKHEID prekende over de aard van het pro- em, zei prof. Van Ruler, het merk- in oi ardig te vinden, dat wij als Hervorm en Gereformeerden één gezindte en religie zijn. De wijze waarop wij j, de wereld en onszelf beleven, is bij rvormden en Gereformeerden precies erkei Ük. Ook ontbreekt een echte confes- staai ne^e verscbeidenheid. Wij zijn dan ook vezen één Kerk, zei prof. Van Ruler, zijn één in het wezen van de liturgie. k is er gelijkheid terzake van de vraag nindi n de verhouding van Kerk en wereld. jeg( leen, dat willen wij op verschillende tnbei be™ik«»- laar de mening van de Utrechtse hoog- aar gaat de twist in eerste aanleg over vraag, hoe wij het moderne verschijn- de vereniging en van de partij ibeurl"en gebruiken. Een tweede verschil- nt betreft de vraag, hoe wij de Kerk in a moderne tijd naar binnen willen laten dat indelen; hoe functioneert de belijdenis, londl e wordt de belijdenis gehandhaafd en jkiieie wordt de leertucht beoefend? MOTIVERING proOp de veelzijdige motivering van de rscheidenheid ging prof. Van Ruler Ivoerig in. Van Gereformeerde zijde •Hbrdt als eerste punt de aanwezigheid vrijzinnigen in de Hervormde Kerk mi ar voren gebracht. De spreker vroeg t werkelijk tevreden zijn, als de vrij- ïigen er uit waren? Hoe moet het dan oorbeeld met de ethischen en de Bar- inen? Neemt men werkelijk genoegen een overschot van de Hervormde 'k, dat alleen uit Geref. Bonders be lt? Terwijl toch de bevindelijke pre- j king aan Geref. zijde verscheidenheid zag de inleider de kwes tie van de Schriftbeschouwing, het Schriftgezag en de Schriftkritiek. Hij vroeg zich af. of het werkelijk naar de maat en de aard der dingen is om het Schriftbeginsel zo te hanteren, dat de ge meenschap der Kerken daarop blijft stranden. Het gaat toch in eerste instantie om het wezen van de inhoud van de Schrift. Ten derde voerde spreker de kwestie van de doorbraak en de christelijke ganisabie aan. Er wordt wel gezegd, dat deze geen intrinsieke reden kan zijn voor het voortbestaan van de gescheidenheid, maar de werkelijkheid wijst hier en daar wél in die richting. Tegenover dit alles bepaalde prof. Van Ruler de Hervormde positie. De moeder was in de negentiende eeuw knap ziek. Ze lag in de bedstee te ijlen en de gor dijnen werden dichtgeschoven. De moe der is nu wat beter geworden. Maar als Kerk van Christus heeft zij toch die hele erfenis van de laatste tweehonderd jaar te aanvaarden. Daarmee moeten we toch op geestelijke en kerkelijke wijze in reine zien te komen. Wij staan op de schouders van de vaderen, maar wij ken de waarheid in de twintigste opnieuw; wij kunnen ons niet vastzetten op de zestiende esuw. ontmoet. Als tweede factor ilotl i de motivering der da tho^Die Schwarze Spinne" van Burk' hard. (NCRV 20.50 uur) De Zwitserse componist Willy Burkhard i op 17 april 1900 in Leubringen bp geboren en studeerde muziek in Bern. jjieipzip (o.a. bij Karg Elert). Miinchei Parijs en werd daarna leraar com- itie aan het Conservatorium te Zurich >P 18 juli 1.955 gevarieerd oeuvre nalatend |-v der sterkste vertegenwoor- lipers van de nieuwe muziek in Zwitser endien een der beste beheer- i lie muzikale vorfnen. Zijn schwarze Spinne" geeft zeer vggestief gestalte aan de gelijknamige Vmbolische novelle van Jeremia Gotthelf en verbindt toneel, solo koorzang, pantomime en is een uitzonderlijk sterk geworden. Burkhard heeft tal van werken "oor koor geschreven, o.m. een „Herbst- intate" naar Morgenstern, motetten op Bijbelse tekslen, het. koorwerk ..Das Jahr' het oratorium „Das Gesicht Jesajas' De uitvoering vanavond over de inhoud rig verhaal in de Om- 'oeppids van de NCRV geschiedt Marinus Voorberg NCRV-Vocaal-ensemble en het Omroep Harp er koor. WIJZIGINGEN Wat de veranderingen betreft meende prof. Van Ruler, dat de Gereformeerden beginnen in te zien, dat de handhaving van de belijdenis en van de leertucht niet zulke eenvoudige zaken zijn als wel wordt voorgesteld. Ook breekt aan de V.U. in Amsterdam en in Kampen het besef dobr, dat Schriftgezag en Schriftkritiek niet zo simpel tegenover elkaar te stellen zijn. Een tweede wijziging zag spr. hierin, dat de Gereformeerden niet meer zo'n belangrijke rol spelen als vóór de oor log. In dit verband wees hij op de be scheidener plaats van de anti-revolutio naire partij en op een zekere „verkleu ring" daarin. Het feit. dat men in Gere formeerde kring terzake van dé c mene nog niet tot een beslissing- is geko.- men, betreurde prof. Van Ruler. Een andere factor van betekenis noe de hij het feit, dat de Hervormde K< er nog steeds is en dat zij is toegerust met oen nieuwe stuwkracht. Zij heeft nieuwe Kerkorde gekregen, ze beschikt over een dienstboek en ze spreekt publiek tot het volk door middel van herderlijke brieven. In dit alles is de Hervormde Kerk belijdend. Ze probeert te zeggen, wat de waarheid Gods in het heden is. Prof. Van Ruler stelde vervolgens de vraag, of er nog een invloedrijke moderne theologie is. Zijn antwoord formuleerd' hij vragenderwijs: i6 dit niet het wonder, dat de Bijbel, met name het Nieuwe Tes tament, als boodschap van God ontdekt en erkend wordt; moeten er op de linker vleugel in 1961 werkelijk martelaars wor den gemaakt; kan men dat voor Gods aangezicht verantwoorden? OPTIMISME Het professorale betoog liep uit op een optimistische apothese. Naar de mening van prof. Van Ruler ko men Hervormden en Gereformeer den nog in deze eeuw tot elkaar. „Want onze huishoudelijke twist is kerkelijk en oecumenisch te bela chelijk dan dat we die in de 21ste eeuw zouden kunnen meenemen. Het lijkt mij onmogelijk, er langer dan honderdvijftig jaar over te doen. Misschien gebeurt het door de Rus sen, maar in ieder geval zal de mo derne tijd met zijn ontkerstening ons ertoe dwingen, elkaar van harte te vinden. Ondanks teleurstellingen zullen we zoveel mogelijk met el kaar moeten blijven praten. Want: hebben wij de verschillen en over eenkomsten wérkelijk wel dóór?" De toenadering zal enerzijds van boven af moeten geschieden, omdat de Kerk nooit alleen maar plaatselijk is georga niseerd. Anderzijds zal de toenadering even wezenlijk van onderop moeten ko men, want in de plaatselijke Gemeente is de Kerk van Christus pas helemaal zichtbaar en werkelijk. De stuwkracht van onderop zal onweerstaanbaar moe ten worden; anders komen de synodes er GEKKE DINGEN In het slot van zijn betoog zei prof. Van Ruler, dat in het stuk van de toenadering en de hereniging (de toenadering kan alleen maar de hereniging als doel heb ben) nast bedachtzaamheid persé gekke dingen moeten gebeuren, aangezien de ge- deeldheid ook iets dols. iets geks en iets onredelijks is. Als praktische punten voor de toe nadering noemde de hoogleraar de gesprekskringen tussen kerkeraden. leden der gemeenten en jongeren, een gezamenlijk praten over de Bijbel, de belijdenis en alle mogelijke dingen, die ons als Christenen Interesseren, de ontmoeting der Kerken in bredere, oecumenische verbanden (aan de Ge ref. kant is dat nog niet mogelijk), de evangelisatie en de sociale en diaco nale arbeid vanuit de Kerk. Ten laat ste wees de inleider op het gezamen lijk vieren van het heilig avondmaal. „Dit moeten wij domweg doen! Is het wel helemaal verantwoord? zo zul len we vragen. Ik dacht, dat we nooit op een punt komen, dat we kunnen zeggen: ja. nu is het waterdicht ver- Na de pauze konden tien vragen wor den gesteld. Bij de beantwoording gaf prof Van Ruler als zijn mening te ken nen. dat de moeilijkheden in de toekomst niet alleen van Geref. zijde, maar stellig ook van Hervormde kant zullen komen. Een vraag over de leiding der theologen deed de professor opmerken, dat in onze kerken de theologen een te grote rol spe len, dat wij ons te zeer onder de druk van de theologie stellen en dat we te wei nig beseffen, dat de Kerk een mystieke werkelijkheid is. die geleefd wil worden. Alléén de theologie is niets; de Kerk vraagt het leven. De 6ynode heeft echter haar eigen spe cifieke verantwoordelijkheid. Deze drie instanties zullen op elkaar moeten in werken: de Gemeente, de theologen en de synode. Prof. Van Ruler wilde de wezen lijke verantwoordelijkheid van de Ge meente beklemtonen. De avond werd gesloten met een korte dagsluiting, die geleid werd door ds. Kloek. De heer Meerpoel wenst hier namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland de heer Van Weesel geluk met het 75-jarig- bestaan van zijn zaak. Foto N. van der Horst TAE HEER S. van Weesel heeft gistermid dag onder grote belangstelling gere cipieerd in Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van zjjn zaak aan de Hogewoerd. Onder de aanwezigen waren de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mid denstandsbond. de heer D. van de Kwaak namens het gemeentebestuur, de heer V oorlichtingsavond Met kleur en geluid door Europa ren in de foyer van de Stads gehoorzaal een voorlichtingsavond, waarvoor grote belangstelling be stond. De propagandachef heer H. Willems, nam land. Oostenrijk en i n reisleider, de het gezelschap in eizen naar Duits- e Franse Rivièra. waarbij kleuren en geluidsfilms werden vertoond. Speciale aandacht wijdde de heer Willems ook aan de psychologische kant van met een aantal mensen, die dien hun eigenaardigheden hebben, op eis te gaan. Als inleiding op de films werden aan het begin van het eerste en het tweede gedeelte van de avond dia's vertoond, die de veelzijdigheid van het sprogramma deden uitkomen. De films accentueerden voornamelijk het natuur- Toch wercl indruk gevestigd, dat vorige keer de perfectie iets groter was ZOALS STEEDS bestond ook gisteren een overweldigende belangstelling voor het optreden in de Stadsgehoorzaal van de „Wiener Sanger knaben" o.l.v. Gerhard Lang. De cultuur van de jongens-koorzang is eer specialiteit van de Zuidduitse en Oostenrijkse landen en dit Weense jon genskoor behoort wel tot de beroemdste voorbeelden. Men is steeds op nieuw verbaasd te hóren tot welke prestaties op vocalistisch gebied deze knapen zowel tezamen als solistisch in staat zijn. Bosboom namens de Leidse Duinwater- Maatschappij, de heer G. A. de Vries na mens het instituut voor preventieve ge neeskunde, de heer J. Wondergem, voor zitter van de voetbalvereniging U.V.S.. de heren J. van der Vlist en N. D. Kret na- schoon in de verschillende landen, mens de afdeling Leiden van de bond var loodgieters- en fitterspatroonsverenigin- gen in Nederland, de heren C. F. Meer poel, mr. dr. P. G. Knibbe en mr. A. J. Branderhorst, die de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland tegenwoordigden en verder tal van v den en zakenrelaties van de familie Van Weesel. De heer Meerpoel zei in een felicitatie toespraak, dat in deze tijd van de leden der middenstandsorganisaties veel passingsvermogen wordt gevraagd. Hij toonde zich er verheugd over. dat de heer Van Weesel zijn middenstandsbedrijf krachtig heeft weten te ontwikkelen. Het is voortgekomen uit het ambacht en ging van detail- naar technisch bedrijf. „De zaak van de heer Van Weesel heeft sprekend verleden, maar dat sluit niet uit, dat de blik van de leiding altijd op de toekomst gericht is geweest". De familie Van Weesel mocht deze mid dag enkele tientallen bloemstukken vangen. Er waren ook vele schriftelijke gelukwensen. KORS VAKKLEDINC LEIDEN'S GROOTSTE SPECIAALZAAK (sinds 1901) HAARLEMMERSTRAAT 241-243 Filiaal Haarli Natuurlijk wisselt de samenstelling van zulk een koor zeer vaak, zodat elk nieuw optreden ons nieuwe gezichten en dus ve stemmen brengt. Het niveau is dan ook niet altijd hetzelfde. We hadden de indruk, dat de perfectie van de koor- :ang de vorige maal iets groter was. al vielen diverse hoogtepunten te constate- Er werd een zeer gevarieerd pro- DESKUNDIGE ADVIEZEN Oom Theodoor (Jac. Buis) gangmaker VOOR DE TWEEDE MAAL binnen vier weken zagen we een opvoering van Hans Vesma's „Annemarie zeg jij het maar!", deze keer van de R.K. toneelgroep „De Gastspelers". Er is blijkbaar nogal belangstelling voor Annemarie. We kunnen dat wel een beetje begrijpen, want de bele venissen van tante Eveline en oom Theodoor zijn in hun soort niet onaar dig. Er zijn niet zo verschrikkelijk veel behoorlijke kluchten. Temidden van veel zouteloosheid is dit stuk een gunstige uitzondering. Niet dat het allemaal nu even geslaagd is. maar met een behoorlijke vaart gespeeld valt het allemaal veel mee. Van belang is ook. dat men de goede typen heeft. Wat de vaart betreft, dat ging vrij goed. In het begin trok het een beetje, maar toen oom op het toneel verscheen kwam de gang er in. Jac. Buis, die deze rol speelde, diende echt als gangmaker en hij deed voortreffelijk werk. want de dames Nel Reizevoort (Marion), Janny v. d. Kwartel (Elly) en Hamey Reizevoort (Annemarie), speelden niet slecht, maar in de scènes met oom Theodoor ging hun spel ineens omhoog. Het spel van Riet Vink als tante Eveline, was niet kwaad, maar voor dit type, dat we ons robuster voorstellen, een beetje te slap. De heer N. Bosman, speelde de rol van Frits van Doorn, eigenaar van het huwelijksbureau, niet soepel genoeg. In het zeggen van zijn tekst, zowel als in zijn spel, was hij te stijf. De bonhomie die zo iemand hebben moet om dat bedrijf met succes te leiden, miste hij volkomen. De heer Jac. Ouwerkerk, zette een goed geslaagde Exavier. een oplichter, vals speler, enz. op de planken. Hij wist het type goed vol te houden. Het resultaat was toch bevredigend zo dat het succes niet onverdiend was. De regisseur, die zelf zijn tekst heel goéd weet te zeggen, moet wat meer op dit belangrijke onderdeel letten bij zijn onderhorigen". Er werd te vlak gesproken, waardoor veel aardigheden niet die reac tie van de zaal kregen, waar men bij de repetities mischien op gerekend had. A. C. Bouwman. gramma uitgevoerd, met werken o.a. van Buxtehude, Naninus, Aichinger, Mozart, Verdi, Bruckner, Schubert en Joh. Strauss. Een moeilijkheid bij een dergelijk koor is uiteraard het ontbreken van bassen tenoren, terwijl ook de alten in volume achterstaan bij de sopranen; deze laatsten zijn evenwel overwegend van uitzondei lijke kwaliteit. Waarschijnlijk was het dit gemis aan lage stemmen, waardoor de capella gezongen werken van Naninus i Aichinger ons niet zo bevredigden. Mi schien vraagt bovendien de polyfone schrijfwijze meer muzikaal inzicht dan van deze kinderen mag worden verwacht. Mozarts „Sancta Maria" (met piano-be geleiding) werd in het eerste deel van de avond reeds een groot succes Het grootste succes van de gehele avond vormde echter stellig de opvoering Lortzlngs kleine opera „Die Opernpro Het waren wellicht minstens evenzee theatrale talenten als de vocale gt der spelers, die tot dit succes in hoge mate bijdroegen. Welk een sterk drama tisch talent bezitten deze Weense k\ deren, vooral in het komische. Een fc zondere lofprijzing verdienen zeker 1 „kamermeisje" en de dienaar Johann. Ongekend Van het gedeelte na de pauze vermelden e speciaal Schuberts „La pastorella" en joral het zeer mooi gezongen „Urn Mit- ternacht". Vóór de pauze hadden we reeds solo van een der sopranen -beluis- in een aria van Handel (jammer dat lankenkoorts de solist enigszins rem de); later vielen twee solisten bijzonder een bewerking door Drechsler van „Brüderlemi fein", een overigens nogal zoetelijke bewerking. Natuurlijk steeg de geestdrift van het publiek, die reeds lachtig begon te worden, ten top na Joh Strauss' „Kaizer-Walzer". Drie toe giften volgden nog. waaronder een bewer king van ..Sarie Marijs", hetgeen de geest drift tot ongekende proporties deed stijgen. We hopen intussen, dat bij een volgend iptreden van de „Wiener Sangerknaben" de toehoorders de eenvoudige beleefdheid acht zullen nemen niet te roken in een concertzaad, waar nog wel een koor op treedt! Ook het applaudisseren na elk ner werkt storend; evenals het ge rinkel met lege koffiekopjes. Tegenover »n gedisciplineerd koor past zelfdisci- line bij het publiek! Dr. J. van der Veen Eervol ontslag Aan prof. dr. J. de Zwaan te Leiden op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de onderwijsraad, met dankbetuiging voor de vele door hem in deze functie bewezen diensten. i Federatiedag 1957 Leiden Zaterdag en zondag wordt de federatie dag Leiden 1957 gehouden. Zaterdagmid- gen om v(jf uur zal de rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, in het acade miegebouw een welkomstwoord spreken, waarna de heer L. J. R. Ort, praeses van het C.N.A.W. de opening verricht. Vervolgens houdt de heer Maxwell de A3 wis uit Ceylon een lezing over het on derwerp: And who is my neighbour? A consideration of life in Asia today and its challenge to the West. Daarna is er ge legenheid tot discussie. De avondsluiting •rzorgd door de heer R. Oerip Hartoji Het programma voor zondag begint met een kerkdienst in de Pieterskerk. Verder staan op de agenda een lunch in het club gebouw van de V.V.S.L. aan het Rapen burg. poppenspel: Het groot abuis, door Guido van Deth in de zaal vari Den Burcht, warme maaltijd en een gebeds dienst, die om half acht begint, in de Lutherse kerk. Historie op roemer en kelk O Na vijf jaar secretaris te zijn geiveest nam de heer J. Hennes afscheid HOEVEEL er wel in een leeg glas kan zitten, werd gisteravond in 'de „Lakenhal" duidelijk gemaakt door de heer E. Pelinck, die voor een groot gezelschap van de vereniging „Oud Leiden" een lezing hield, getiteld „Historie en heraldiek op roemer en kelk". Aan deze interessante causerie, die rijk geïllustreerd werd met lichtbeelden, ging de jaarvergadering van de vereniging vooraf, tijdens welke o.m. versoheidene bestuursmutaties goedgekeurd werden. Dr. A. Kessen, de voorzitter, die de ver gadering leidde, zag zich tijdens deze ver gadering in zijn functie herkozen, even als de heren Pelinck en Bicker Caarten. De bestuursplaatsen van ir. Boogerd, me vrouw Terwen en secretaris J. Hennes, werden bezet door resp. ir. Lem, ir. Van Oerle en de heer Gillissen. Het vertrek van de heer Hennes als secretaris ging met een hartelijk dankwoord van de voor zitter gepaard. Vijf jaar lang heeft de heer Hennes de administratie van „Oud Leiden" gevoerd en als herinnering aan deze arbeid ontving hij de door Anton Pieck geïllustreerde jubileumuitgave van de Camera Obscura. De overige agendapunten van de jaar vergadering bleken „hamerstukken" te zijn: het aantal bedraagt 989, de financiën geven geen reden tot onrust en de kas- commissie had slechts woorden van lof voor het beleid van mej. Van der Poole. Schets De heer Pelinck begon zijn lezing over het bewerken van drinkglazen met een korte historische schets van het bewerkte glas in Europa. In het begin van de 16de eeuw beleefde deze kunst in West Europa een bloeiperiode, die zich uitstrekte tot ver in de Gouden Eeuw. Uit de vroegste tijd van deze Europese bloei buiten Europa kwam deze vorm van kunst bij vroegere cultuurvolkeren al tot een hoge graad van ontwikkeling is vooral het beschilderde glas bekend. Deze beschil derde glazen hadden tot doel een histo rische gebeurtenis, of een belangrijk feit uit de geschiedenis van een vooraanstaand geslacht doop, huwelijk of rouw voor het nageslacht levendig te houden. Tevens wilde men niet volstaan met een dronk te wijden aan de gebeurtenis, men wilde ook het kristal, dat het feit glans ver leende, hieraan wijden. Na het beschilderen van glazen en het inbranden van kleuren, ging men de glazen met diamanten graveren. Deze bewerking werd gevolgd door „het rad", een snel ronddraaiend wieltje, waartegen het glas gehouden werd en ten slotte is men gekomen tot het glas-prikken: ontelbare kleine puntjes vormden de gewenste afbeel ding en het opschrift. Goedkoop Niet altijd heeft men deze kunstuiting en haar produkten even hoog aangesla gen. In de dertiende eeuw werden Franse glasbewerkers in de adelstand verheven en Venetiaanse glazeniers werden met ernstige straffen bedreigd, als zij hun kunst in het buitenland uitoefenden tegenprestatie voor deze beperking moch ten de dochters der Venetiaanse glaskun stenaars met patriciërs huwen, hetgeen een hele onderscheiding was. In de 18de eeuw is hier in Nederland de waardering voor deze tak van kunst ernstig gedaald. Begin vorige eeuw de „Klikspaan" in Leiden een uiterst zeldzaam glas voor 25 kopen, terwijl uit oude geschriften blijkt, dat men enkele eeuwen daarvoor, toen het geld veel waard was, gaarne 70 en meer voo bewerkt glas op tafel legde. Begerenswaard Thans is over de gehele beschaafde wereld het bewerkte glas wederom een begerenswaardig bezit. Voor zijn glas zou de „Klikspaan" thans 12.500 Benoeming Prof. dr. Th. J. G. Locher, hoogleraar i de algemene geschiedenis aan de Leid- universiteit, is benoemd tot 'lid van de commissie tot onderzoek naar de ge schiktheid en de bekwaamheid voor de buitenlandse dienst, tevens tot lid van de >r het afnemen van het benoembaarheid tot amb tenaar van de buitenlandse dienst der vijfde klasse. Haagse rechtbank „Het is diep treurig, dat jongelui uit behoorlijke gezinnen zich als gangsters ge dragen. Kort geleden stonden uit Delft vijf jongens terccfyt en binnen een maand krijgen wij weer vijf jongens, die door inbraken en roverijen de kans lopen hun carrière voor hun hele leven te bederven". Deze verzuchting slaakte de president toen vijf kcuriggcklede jongens uit Leiden op een rijtje terechtstonden voor de Haagse rechtbank. Het waren een kantoorbediende, een jongen uit Oegstgcest, een jongen die nog studeert, een fabrieksarbeider uit Leiden en een leerling-monteur uit drie hadden o.m. in de nacht geval van de bromfiets verweet d( dent de verdachte, dat deze misbri gemaakt van de omgang met een door wie hij te weten was gekom haar vader een bromfiets had. De offiei De an 7 op 8 juli ingebroken sumptietent aan het Oosteinde te War mond, waar een pinda-automaat met 10 12 gulden, chocolade, banketstaven, worst- 'erden ontvreemd. Ze hadden gelegenheid een auto gehuurd, hoewel ze gewoonlijk aan het joyrijden jingen. In Leiden werd op 10 augustus een si- larettenautomaat van R aan de Haarlem- nerweg geplunderd. In de nacht van 30 eptember keerde de eerste verdachte met de laatste twee terug en opnieuw werd de geroofd. De eerste keer was de buit 53 pakjes sigaretten en de tweede keer 65 a 70 pakjes. Twee hadden boven dien een bromfiets gestolen en verder nog tal van inbraken in con sumptietenten e d. gepleegd. Het rapport over de eerste vertelde, dat de ouders diep geschokt waren. De pres- ies op school waren niet zo best ge est. De Oegslgeestenaar vertelde, moei lijkheden over school te hebben gehad en erschillig te zijn geworden. De presi dent wees hem erop. welk een verdriet hij zijn ouders had aangedaan. Hij is nu in militaire dienst Ondanks de feiten was het de student gelukt, student te blijven economische hogeschool. In het gens zelfs het v dat de jon- r en In de gc- r olijke kant hadden opgenomen. Blijkbaar waren ze er van overtuigd, dat ze al leen voor hun genoegen in de wereld waren. Zjj voelden het niet als een schande, maar als een sensatie, die zjj ook eens moesten hebben meegemaakt. Doordat de verdachten nu op vrjje voeten waren voelde de officier zich in een moeilijke positie. De officier van justitie meende dat het voorarrest niet voldoende is geweest. De officier eiste tegen de kantoorbedien de tien maanden gevangenisstraf met af trek. waarvan vijf maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd .tegen de twee volgende elk acht maanden gevangenis straf m.a. waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tegen de vierde maanden met aftrek en tegen de laat- vier maanden met aftrek van twee maanden voorarrest en waarvan twee maanden voorwaardelijk Uitspraken 28 februari, moeten betalen en grote musea onder nemen dagelijks speurtochten naar nieuwe vondsten. De Leidse Lakenhal heeft een rijke verzameling glaswerk en dit is niet zo erg verwonderlijk, wanneer men weet, dat vooral in Leiden veel bewerkt glas ver vaardigd is in vroeger eeuwen. Na een hartelijk applaus en dankwoor den van de heer Kessen aan het adres van de heer Pelinck benutten de aanwe zigen de pauze om een kijkje te nemen bij de Lakenhal-collectie. Na de pauze werden een aantal kleurendia's van Lei den vertoond. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ned. Comedie met „Van de brug af gezien" door Arthur Midler. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wenbond, ds. G. Meynen van Utrecht over: Chr. levensstijl en vrijetijdsbeste ding. Kantine Smit (Herengracht 34), 8 uur: Leidse Smalfilmliga, algemene ledenver gadering. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondgebed. Levendaal 1, 8 uur: Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, lezing over verzorging van kamerplanten. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Vereniging van Vrijzinnig- Hervormden Leiden-Oegstgeest, ds. J. M. de Jong. conrector seminarie Driebergen, over: Eenheid en verdeeldheid in de Ned. Hervormde Kerk. Academiegebouw, 5 uur: opening stu denten federatiedag, welkom van prof. dr. P. A. H. de Boer. Academiegebouw, 5.20 uur: studenten- federatiedag, lezing van Maxwell de Al- wis van Ceylon over „En wie is mijn naaste?" Oud-Hortuszicht, 8 uur: Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstre ken, gezellige avond. Hal Leidse groenteveiling Zoeter- woudseweg, 7 uur: eerste wedstrijden ze ven-handbal toernooi. Den Burcht. 8 uur: „Ons Grunneger- laand" voor Leiden en omstreken, H. Zout man te Groningen draagt voor uit werk van bekendste Groningse schrijvers. Schouwburg, 8 uur: Kon. Vereniging „Litteris Sacrum" met opvoering van „Spoken" van H. Ibsen (familiedrama in 3 bedrijven). Stadsgehoorzaal, 8 uur: populair con cert door Res.-Orkest met solist Theo Olof, viool, voor K. en O. Zondag Pieterskerk, 10 uur: studenten-federa tiedag. kerkdienst Herv. Gemeente, voor ganger dr. K. E. H. Oppenheimer. Lutherse kerk, 7.30 uur: studenten-fe deratiedag, gebedsdienst, voorganger ds. M. H. F. Witteveen, secretaris N.C.S.V. Marekerk, 7 uur: „Kerkdienst voor ge heel Leiden", prof. dr. K. H. Miskotte over: „Er is ook altijd wat!" Tentoonstellingen Academisch historisch museum (Rapen burg 73), kunstzinnig werk door hoog leraren. stafleden en studenten (tot 14 februari). Lakenhal, 105 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha in de kunst" (tot 14 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek, Doezaetraat 31. tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. (Advertentie) Non-Iron hemden Niet meer strijken Grote sortering in atlle bekende merken. Kerko Fablo T renco 14.90-/17.90-ƒ19.75 C. H. NOLET Haarlemmerstraat 206 Botermarkt -89. Zilveren jubilea bij fa. Beuth Bij de N.V. vJi. R M. Beuth en Zonen an de Kaiserstraat herdachten vandaag de heren B Hoef en S. v. d. Berg de dag waarop zij vóór 25 jaren bij deze firma in enst traden. Ter gelegenheid van i t ju- leum had vanmorgen een hartelijke hul diging plaats. De jubilarissen werden met hun echt genoten in de directiekamer ontvangen, werden toegesproken door de directeur die in een van grote waarde ring getuigende toespraak hulde bracht deze werkers hen prijzende voor het grote plichtsbesef en de betoonde toewij ding en ijver. Namens de firma bood spre ker beide jubilarissen een enveloppe met nhoud aan, terwijl zij verder werden ver eerd met het getuigschrift van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en handel en de hierbij behorende draagpen- ing. De dames mochten een fraai boeket loemen in ontvangst nemen. Nadat men enige tijd in genoeglijke stemming bijeen was gebleven waarbij nog ele oude herinneringen werden opge haald, werd de jubilarissen gelegenheid gegeven de verdere dag in huiselijke kring door te brengen, waar een delegatie van het jubiieumfonds haar opwachting maak te en de gaV.heren. bij monde van de heer Anneeze, namens het personeel en het ju bileumfonds, van harte werden gelukge wenst en verrast met enige fraaie ge schenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3