PRIKKELDRAAD Oost en West scheiding tussen rri i ele landen wensen ook landbouw bij vrijhandel Senaat vraagt spreiding van onwillige Ambonezen Eerste Kamer boos op regering s WOENSDAG 13 FEBRUARI 1937 l Geen paspoorten meer in Europa? De Franse minister van vervoer, Augus- te Pinton. is door de raad van Europa als voorzitter aangewezen van een com- missie, belast met de vereenvoudiging van de grensformaliteiten. In overweging zal worden genomen of de paspoorten in het verkeer tussen de leden van de Raad van Europa kunnen worden afgeschaft mits de reizigers zich kunnen legimiteren. Men wil voorts de controle van iedere feiziger vervangen door steekproeven, en bestaande carnets en triptieken voor jertuigen vervangen door een douanedocument. In discussie jmmt verder of de visa voor niet-leden n de Raad kunnen worden afgeschaft de mogelijkheid tot uitbreiding van reisfacilitelten voor vluchtelingen. EEN SPECIALE REPORTAGE VAN JAN BOVWEn, ONZE CORRESPONDENT IN BONN DE „GRENS DES DOODS" IS 1300 KM LANG VoPo laat zich niet zien Vleesvergiftiging: 17 zieken in Hardenberg Kr l« Zeventien mensen uit Hardenberg rort «mgeving zijn ziek geworden na het eten worst, bereid uit het vlees van een huis geslacht varken. Zeven van hen. winkelier K. Makkinga met 'zijn vrouw ■en drie kinderen en twee inwoners van I o|prSentheim zijn in een ziekenhuis opge- Ull lomen. Hun toestand is redelijk. In de vorst zijn paratyfus-bacillen gevonden ?en soort dat veel bij ratten en mui- 'oorkomt. Het staat nog niet vast of et varken, waarvan het vlees was goed- aat ekeurd. de bacillendrager was, of dat itel! bacillen bij de slachting in het vlees ch I |)n gekomen. SS. n Een brug over de Elbe, die eens West- Midden-Duitsland verbond. Zij is opgeblazen en behoort tot de 1300 km. lange, tien meter brede zonegrens isen de Bondsrepubliek en Oost-Dultsland. Lübeck, februari 1957 Midden door Duitsland loopt een grens. Een grens, die de Westduitsers weliswaar niet als zodanig beschouwen of erkennen, maar die er desondanks toch is. Voor de West duitsers is zij een demarcatielijn. Het Westduitse gebied, dat J| er aan grenst, heet in de officiële terminologie „Zonenbezirk" Op de „grens"-palen aan de Westduitse kant staat alleen liet woordje „West" om de vluchtelingen uit Oost-Duitsland, uit de door de communisten geregeerde „Demokratische Volks republiek", de weg naar vrijheid te wijzen. Voor de Oost duitsers daarentegen is zij wel degelijk een grens. Geen „zone"-grens, doch een landsgrens, die hun „Volksrepubliek" scheidt van de „Adenauerrepu- bliek, de Westduitse Bondsstaat. Deze grens is van Flensburg in Sleeswijk-Holstein tot aan Hof in Beieren ruim 1.300 km lang. Daarvan verlopen 300 km. door de Oostzee. In Beieren sluit deze grens bij tussen Westduitsland en Tsjechoslo- wak ij e aan. Zij is in Europa het IJzeren Gordijn, dat ln breedte wisselt, maar ner gens minder breed is dan 10 meter: prik keldraad, Friese ruiters, diepe greppels, machinegeweernesten op uitkijktorens. De „grens des doods", want iedereen. deze 10 meter brede strook betreedt, irdt door de Oostduitse „Vopo" (Volks- po-lizei) zonder pardon doodgeschoten. De zonegrens ik zal deze terminolo- Ie maar volgen, want er is ten slotte nog niets beslist over de toekomstige staat kundige eenheid of blijvende verdeeld- Enthousiasme voor Brits plan, maar... I DE RAAD VAN MINISTERS va O.E.E.S. bestond gisteren groot voor het Engelse plan In het leven te roepen, het gebied van 17 Europese landen, ar ruim 300 miljoen mensen wonen, bvatten. Maar bij de Inleidende bespi ngen gisteren in Parijs rezen al grote ocllilkheden. toen bleek, dat vrijwel alle Inisters wensten, dat de vrijhandelszone k de landbouwprodukten zal omvatten. Yi t Deense minister Jens Otto Krag he ugde zelfs, dat als de Engelse v aarden zouden worden aangenoi lemarken niet tot het vrijhandelsgebied toetreden. Het plan voor het Europese vrijhan- Isgebied komit in grote lijnen hier op ir, dat in een overgangsperiode van 15 jaar de tolmuren tussen de 17 landen geleidelijk worden weg- „i Women, totdat een vrij Europees goe- renverkeer mogelijk zal zijn. ,ort Met name de Scandinavische landen. jMifrtugal. Ierland en Zwitserland voel- s voor het uitsluiten der land- ttwprodukten. W aar schuwing De leider van de Amerikaanse delegatie tuigde van harte zijn instemming met plan zijn land staat achter elke iropese integratie maar liet niet na te urschuwen, dat de landen bij hun on- ithandeldn.gen rekening moeten houden et de belangen van de andere landen Kon ga Besmet slachtvee uit anje ingevoerd Het lid van de Eerste Kamer, ir. M. A. sue (c.h.) heeft schriftelijk aan de mi- landbouw, visserij en voedsel- Wrziening gevraagd af de minister ervan heeft genomen, dat kort geleden let mond- en klauwzeer besmet slacht- utt Hongarije in Nederland is inge- *rd. Hij heeft bovendien gevraagd of minister het ter bescherming vart de heemse veestapel niet gewenst acht de levend vee in Nederiand on- Iddellijk stop te zetten, gezien de mate het voorkomen van mond- en klauw er in het buitenland en de omstandlg- eid dat het vervoer van importvee door wmebte streken en met onvoldoende te otroleren transportmiddelen mede zal •atsvinden. Ir. Geuze wees daarbij op feit, dat de inenting van de Neder- idse veestapel tegen mond- en klauw- :eker een tijdsperiode van enige Maden zal vergen. Academische LEIDEN 12 februari. - Geslaagd Ned. recht: mej. E, Thompson Bedaagd voor het kand. ex. s van de vrije wereld. De permanente tegenwoordiger van Canada bij de O.E.E.S. voegde hieraan toe, dat een vrijhandels zone ln Europa nimmer het karakter be hoort aan te nemen van een derde macht, gericht tegen de Verenigde Staten Rusland. Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met ëjt hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 Indonesië krijgt Sow jet-jeeps De Indonesische luchtmacht heeft he den bekend gemaakt, dat er binnenkort vijfhonderd Russische jeeps worden ver wacht. Deze zijn enige tijd geleden door het Indonesische ministerie van verde diging besteld en ook andere delen van we Indonesische strijdmacht zullen mei Russische jeeps worden uitgerust. Volgens betrouwbare bronnen zijn er nog 3500 jeeps op komst zodat de Indo nesische strijdkrachten totaal 4000 jeeps krijgen. Betalingsmoeilijkheden remmen echter de zaak. heid van Duitsland heeft ongeacht de economische gevolgen het land in tweeën gesneden. Er zijn 32 spoorwegverbindingen ver broken. Rails zijn opgebroken, seinen zijn verroest, dwarsliggers verrot of met onkruid overwoekerd, baandammen zijn verzakt, stootblokken zijn over de spoor weg gegooid. In de grote spoorbrug over de Elbe bij Dömitz gaapt een gat ter leng te van twee spanningen Er zijn nog 5 spoorweg-verbindingen tussen de Bonds republiek en de Volksrepubliek over. AUTOBAHNEN Van de 3 „Autobahnen", die vroeger Duitsland van west naar oost doorkruis ten. is er nog maar één over. Deze ver loopt via Hannover en Braunschweig (Brunswijk) naar Berlijn. De zonegrens bereikt men bij het badplaatsje Helm- stedt met zijn 19.000 inwoners, waarvan in vroeger jaren nog nooit iemand had gehoord, doch dat sinds de scheiding tus sen West- en OostSuisfland en eigen lijk al sinds de schepping van de vier geallieerde militaire zones na de lneen- itorting van Hitler's Derde Rijk een Internationale vermaardheid heeft ge kregen als „Autobahn-Kontrolpunkt". Het ligt 18 km. ten oosten van Braun- ichweig.' Daar is een volledig grens-„be- drljf" ontstaan: paspoorten-controle, car- •n triptieken, douane, koffiehuizen letzte Tankstelle vor der Zone- Dan komt er een brug, die het niemands. land dat hier breder is dan 10 meter - 'overspant.. Aan de andere kant van de af rit zie Ik door een verrekijker een groot geel bord met de woorden „Deutsche Demokratische Republik". Er lopen „Vo- pos" rond en Oostduitse dou. toe ook een Russische officier. Want Oo9tduitsland is weliswaar „souverein", de Russen hebben het voor het zeg gen. Men onderscheidt de Russische of ficieren slechts daardoor van de „Vopo"- dat eerstgenoemden niet, laatst genoemden wel zijn bewapend en hun ge weren naar Russisch voorbeeld met de loop 'naar beneden gericht over de schou der dragen. Door de aanwezigheid van Russen en „Vopos" is het „Autobahn Kon- trolpunkt" Helmstedt een waar oord van de schrik geworden: de reiziger, die hier „de zone" binnenrijdt of verlaat, weet niet wat hem te wachten staat, alvorens hij de Russisch-Oostduitse grenspost is gepasseerd. DOSIS MOED Er ts voor het binnenrijden van deze communistische „Demokratische Volks republiek" nog altijd een dosis moed no dig, die vele automobilisten zich in een der koffiehuizen met een glas „Stein- hager" (de Duitse „Bols") indrinken. Aan de ingang van het communistische leeu- wenhol heeft menige reiziger vele drup pels transpiratie gelaten en angstcom plexen op de obers van Westduitse grens- koffiehuizen en benzine-pompers afge reageerd. Er zijn ook nog meer dan 100 land wegen door de zonegrens afgesneden. Ik heb ze gezien. Zij lopen dood in de akkers achter de 10 meter brede „Todes- streifen". Grote gaten zijn er in geslagen. Keistenen en asfalt zijn zekerheidshalve opgebroken. Zandbergen zijn er over heen gegooid. Vaak loopt de zonegrens dwars door dorpen heen. Vele jaren stonden er mid den in de 10 meter strook hoge schuttin- elk contatot tussen vroegere dorpsgenoten onmogelijk te maken. Kerk hoven werden voor de ene helft der dorpsbewoners onbereikbaar, kerken voor de andere helft Waar de grens dwars door een schuur loopt zijn zelfs de ramen door de „Vopos" dichtgemetseld, zoals in het dorp Zickerie, ergens aan de grens tussen Hannover en Lübeck, die ik drie dagen lang in snerpende koude met de Westduitse„Bundesgrensschutz" bereisde. ..Vopos" heb ik daarbij weinig gezien. Dat is normaal, zeiden mij de grenspolitie- mensen: zodra zich belangstellenden aan de Westduitse zonegrens vertonen, stellen de „Vopos" zich verdekt op. Maar zij zijn er en men zou bijvoor beeld alleen maar moeten proberen om over het prikkeldraad of de greppel te komen, om het bewijs te leveren, dat er gens achter een boom of een schuurtje de „Vopos" staan met hun Russische ma chinepistolen in de aanslag. Zestigdui zend staan er langs de grens tussen Lübeck en Hof. In de sektor tussen Han nover en Lübeck weet men aan de an dere kant van de grens 88 commando posten. met elk ongeveer 90 man. Tel daarbij nog het verzorgingspersoneel en de ietwat dieper landinwaarts gelegen hoofdkwartieren en men komt op die paar honderd kilometer al gauw aan een 10.000 die zich ook „grenspolitie" noemen, doch die behoren tot de „Volksarmee" de ondemokratische republiek en die onder het bevel van de staatsveiligheids dienst in Oostberlijn staan. „TODESSTREIFEN" Zij bewaken niet alleen de „Todesstrel- fen", maar ook een tweede zone die er achter ligt. Deze is 50 meter breed en is uitsluitend toegankelijk voor „Linlen- treue" communistische functionarissen, wier legitimatiepapieren van een speciaal 9tempel zijn voorzien. Daarachter ligt dan nog een „Sperrgeblet" van 5 km breedte, waarin de „Volkspolizel" heer en meester is. Grpte incidenten hebben zich aan de zonegrens de laatste jaren niet meer voorgedaan, nadat pogingen om de grenspaaltjes stiekum wat naar het Westen te zetten en het gebied der „Volks republiek" uit te breiden door het snelle optreden van de „Bundesgrensschutz" de kop werden ingedrukt. Als men schoten en explosies langs de zonegrens hoort komen die van de Sowjetrussische divi sies, die schietoefeningen houden met handwapens en artillerie. Ook wanneer men dat weet, is dat schie ten juist langs de zonegrens een beangsti gend gehoor, dat duidelijker dan wat ook maakt, wat de politieke verdeeldheid Duitsland betekent. Zij is een bijna vol ledige scheiding niet alleen tussen Duit sers, doch ook tussen twee werelden, tus sen de vrijheid van het westen en de com munistische onderdrukking van het oos ten. AFGESTOMPT Zo langzamerhand raakt men afgestompt door de cijfers der honderdduizenden Oostduitse vluchtelingen, die naar de Bondsrepubliek komen (merendeels via de nog weinige voortbestaande officiële verbindingen en voor de rest de gevaren van de ..Todesstreifen" trotserend). Dat neemt evenwel niet weg, dat iets ten oos ten van Hannover het „IJzeren Gordijn" begint, dat daar een waarlijk onmense lijke grens Is getrokken, die een toestand heeft geschapen waarvan het einde nog nergens is te zien. Het verkeer tussen ge bieden, die economisch bij elkaar horen en elkanders achterland waren ,ds lam gelegd. De bevolkingen van twee „lan den", die dezelfde taal spreken, kunnen niet meer met elkaar praten. Wanneer het over de „Todesstreifen" met zijn Friese ruiters en schuttingen mogelijk zou zijn te praten, zouden zij misschien geen on derwerpen van gesprek meer hebben, want zij hebben volkomen andere begrip pen over vrijheid en demokratie. Aan oude traditie is in het zonegrensgebied rigoureus een_ einde gemaakt. Gezinnen zijn uit elkander gereten en de mense lijke betrekkingen tussen buren zijn „rückslchtlos" verbroken. De machtheb bers der „Volksrepublik" hebben alles ge daan om de spleet te verdiepen. Zij heb ben echter behalve de Bondsrepubliek ook zichzelf afgesnoerd. En op een kwade dag zou hun dat nog wel eens kunnen op- ln een volgend artikel: Grenswacht lokaliseerde talloze incidenten Begroting maatschappelijk werk (Van onze parlementsredactie) TYE EERSTE KAMER heeft gistermiddag bij de behandeling van de be- groting van maatschappelijk werk geïnformeerd naar de mogelijkheid om de in het woonoord West-Kapelle ondergebrachte Ambonezen, die zich tegen de z.g. zelf verzorgingsregeling blijven verzetten, te verspreiden over woonoorden met een goedwillende bevolking. Minister Klompé heeft in haar memorie van antwoord dit denkbeeld van de hand gewezen, maar de heren Schipper (a.r.) en De Vos van Steenwijk (lib.) wezen er op, dat spreiding in feite de enige mogelijkheid is om aan de betreurenswaardige toestand in West-Kapelle snel een einde te maken. De kinderen van de weerspannige Ambonezen worden anders de dupe van de dwaasheid van hun ouders. Met de zelfverzorgingsregeling en di wijze, waarop de regering het Ambone- zenprobleem aanpakt, was de Kamer het overigens eens. Wel drong zij met klem aan op een spoedige verbetering v huisvesting der Ambonezen. Een slechte behuizing doet immers afbreuk aa gezinsleven. De heer J. W. van Hulst (c.h.) waarschuwde er verder voo: bij het toepassen van de zelfverzorgings regeling de psychologische achtergronden niet uit het oog mogen worden verloren. Vele Ambonezen toch voelen zich te recht of ten onrechte door Nederland verraden. „De Ambonezenzorg is hela: maar al te zeer verschraald tot een netelig probleem op onze jaarlijkse begroting, zo zei de christelijk-historische woord voerder in zijn maidenspeech.. De heer Schuurmans (kath. v.) infor meerde naar de uitgangspunten van nieters Ambonezenbeleid. Stelt zij zich doel de terugkeer der Ambonezen bevorderen, of richt haar beleid zich op oermanente huisvesting in Nederland? Bestaat voorts de mogelijkheid, dat de Ambonezen naar andere landen zullen ligreren? De heer De Vos van Steen- wijk (lib.) herinnerde er aan, dat minis- Staf zich in 1955 bereid verklaarde een beperkt aantal jonge Ambonezen bij de militaire departementen in dienst te (Van onze parlementsredactie) De liberale afgevaardigde prof. mi de Grooth heeft gisteravond in de Eerste Kamer een voorstel ingediend om de be raadslagingen over het wetsontwerp, hou dende voorzieningen in verband met het vervallen van het Organisatiebeslult Voedselvoorziening 1941, te schorsen ten einde opnieuw in de afdelingen te doen onderzoeken. Het wetsontwerp is twee weken geleden door de Tweede Kamer aangenomen ei •anneer"'t vandaag door de Eerste Kamer -ordt aanvaard, op 15 februari a.i werking treden. Door middel van deze wet wil de regering voorkomen, dat door het vervallen van het Organisatiebeslult Voedselvoorziening 1941 tevens een tal daarop steunende regelingen komen te vervallen, die ook na 15 februari nog enige tijd van toepassing dienen te blijven. Het gaat hierbij o.a. om de rege lingen der p.b.o.-organisaties „oude stijl" de overige verordeningen en besluiten de bedrijfschappen voor pluimvee en eieren, voor zuivel en voor visserij- produkten. Reeds tijdens dè schriftelijke béhende- ag van het ontwerp waren door de Het Westduitse zonegrensstation in Helmstedt, waar de geallieerde militaire vlaggen nog waaien. Torh is het zo I EEKSTE VKOUWELIJKE DIEKKUNDIGE 860) De eerste dierkundige in hel door gekookt worden. Door die hitte Westen wss een vrouw, t.w. de abdis wordt het zweel van dit dier onder de Hildegardh van Bingen, die van 1098 |,„id voorts zo sterk ingedikt, dat de tot 1179 leefde. Volgens de verhalen opperhuid daaraan haar stevigheid ont zou z.ü visioenen hebben gelhad, die leent! ze meestal aan een schrijver dicteerde, In die trant werd in de volgende waardoor naast talrijke andere werken, eeuwen dierkunde geschreven, al mogen ook merkwaardige hoofdstukken over -- natuur-^ en geneeskunde tot «tand kw. .-rkiuge er deie opm »nd afkoms ümger ig zün. Nu heeft Hildegardh (of Hildegardit Irslüd* weliswaar veel gereisd, maar Afrika en Azië heeft ze toch beslist niet bezocht. Ook zal ze zeker hand- tohriftèn over dieren hebben gelezen, die waarschijnlijk een grote indruk op haar hebben gemaakt, maar natuurge trouwe afbeeldingen van dieren zal zy zelden onder ogen hebbed gehad. De werkelijkheid kon dus niet als voor beeld hebben gediend, evenmin als de werken van oudere schrijvers, zoals Arisiotelei aantreffen, doi zonderling aa: flinke schippe taal geschreven worden de middeleeuwse ge- r naar de boeken, dan n van vreemde dieren lyke oude geschriften vaak dan ook hoogst Een leeuw met een iaard, een olifant die ijn met een .slurf, én een behaarde mens stijds veelvuldig voor- ifheeldingen bij dierhcschry- de die NSUSHCOflN (HAAB. ALBRECHT PURERJ rzwjjgen dat volgende gent geleerder erd illuet De voor Westen val kon dus n kig zün e, gardh van dan ook ling die men hier in het lerlei vreemde dieren had. anders dan uiterst gebrek- beschryvingen die Hilde- mniige dieren geeft, doen hebben rechtgezet, al had dit veel om het lüf. Albertus Magnus, dis een eeuw later leefde, schreef byv onverdroten dat een vlieg 8 poten heeft zoals Aristoteles destijds bad opge merkt. Nu zal het ons wellicht wal Alhrechl Düri Gesnor tekende, dan lykt dit wel een niet yzeren platen gepantserd monster. De neushoorn is er desondanks duide lijk uit tc herkennen. Wat wil men ook anders? Dilrer had het dier nooit in levende lyve gezien, en, volgen we een moderne beschrijving, die vertelt dat de Indische en Javaanse neushoorn diepe plooien aan de hals heeft, evenals by de heupen en boven le poten, waardoor de indruk van een pantser wordt gewekt, dan moeten we •r ons werkelyk niet vrolük over ma ken, dat Dürer. die uitsluitend op he- rhryvingen van heeft telt zy, dat de de zon ontvangt zó groot is, dal kende geest als die i Alber «aki, dat kykans dezelfde (NADRUK VERBODEN) Senaat zeer ernstige bezwaren ingebracht tegen de late indiening van het ontwerp, waardoor de Kamer in een dwangpositie werd gebracht. Ze heeft immers eens voldoende tijd gehad om v; betreffende stukken kennis te nemei regering wil het wetsontwerp er door jagen", zo concludeerde prof. De Grooth gisteravond. Hij maakte er bezwaar tegen, dat de regering de Eerste Kamer degra deert „tot een simpele machine registreren van wetsontwerpen". In 1947 heeft zich een dergelijk geval voorge daan. Toen heeft de Senaat de motie-Van Heuven Goedhart aangenomen, wa« de regering werd verzocht de Eei Kamer niet meer onder druk te zetten. De argumentatie, die de regering aanvoeri voor de late indiening van het wetsont werp, vond de heer De Grooth „puriel ér beledigend voor het gezond verstand" Bovendien betwijfelde hij de noodzake lijkheid van de regeling. Er is geen enkele eden om van een noodtoestand te spre- ren, want al vervalt het Organisatie- besluit, de daarop steunende regelingen blijven onverminderd van kracht. En af gezien daarvan is er nog het middel var de terugwerkende kracht. Van de juist heid van deze redenering was de heer In 't Veld (soc.) niet zo overtuigd, r hij wilde zich gaarne aansluiten bij de kritiek op de late indiening van het ont werp. Staatssecretaris Schmelzer beloofde via de minister-president de ministerraad op de hoogte te zullen stellen van de klachten der Eerste Kamer. De ver traagde indiening van het wetsontwerp zeide hij. op rekening geschoven worden van organisatorische moeilijk heden, die het gevolg zijn van de lang durige kabinetsformatie. De bezwaren van prof. De Grooth tegen de imhoud wees Na het antwoord van de bewindsman deelden de heren Kraayvanger (kath.v.) en In 't Veld mee. het voorstel van prof. De Grooth niet te zullen steunen, omdat daardoor het gevaar zou ontstaan, dat de wet niet op 15 februari in werking treedt. EDE profiteert van brood oorlog Door een plotseling uitgebroken brood oorlog, is het brood in Ede vijf cent goed koper geworden. Een der Edese bakkers meende enige tijd geleden door personeelsgebrek ge dwongen te zijn, de bezorging in te krim pen. De broden moesten voortaan worden ifgehaald en daardoor kon hij de prijs Een groot aantal andere bakkers be antwoordde deze, naar hun mening faire, concurrentiestrijd, door de brood prijs eveneens te verlagen. Bij hen be hoeft het brood echter niet afgehaald i worden. men. Minister Klompé heeft in haar me morie van antwoord aan de Eerste Kamer toegezegd de minister van defensie te zullen verzoeken op dit punt een beslis sing te nemen, mits aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. Zo zullen al leen Ambonezen in aanmerking komen, die zich blijvend in Nederland wensen te vestigen. Deze voorwaarde achtte de heer De Vos van Steenwijk onjuist en boven dien kon hij niet begrijpen, waarom eerst na twee jaar een beslissing wordt geno men. of liever: in uitzicht wordt gesteld. Mevrouw Verwey-Jonker (soc.) had vernomen, dat een vijftal gezinnen van onwillige Ambonezen uit West-Kapelle naar het opvoedingsgesticht De Kruisberg bij Doetinchem zullen worden overge bracht, Zij verlangde van de minister de garantie, dat de kinderen van deze ge zinnen nu ook behoorlijk gevoed zullen worden. Gebeurt dat niet, dan zullen an dere maatregelen genomen moeten wor den. Men dient in ieder geval te voor komen, dat de kinderen de dupe worden van de weerspanningheid van de ouders. Mevrouw Verwey betoogde, dat het Am bonezen probleem zich slechts leent voor oplossing op lange termijn. Op het ogenblik groeit in Nederland een nieuwe generatie Ambonezen op, die het leven de kampong niet gekend heeft en daar gewend als zij is aan de luxe van het westen, ook niet meer naar verlangt. Voor emigratie naar andere landen komen deze kleurlingen ook niet in aanmerking, zo dat een permanente vestiging ln Neder land de enige mogelijkheid is. Met het oog hierop zal de regering er zich van bewust dienen te worden, dat een lang durig verblijf in woonoorden volstrekt ongewenst is. Welwillende ontvangst De Eerste Kamer heeft minister Klompé die voor de eerste maal in de Senaat haar begroting verdedigt, een zeer welwil lende en hoffelijke ontvangst bereid. Die hoffelijkheid Jegens Nederlands eerste vrouwelijke minister temperde zelfs de kritiek van de V.V.D., die er overigens nooit een geheim van heeft gemaakt, dat zy een apart departement voor maat schappelijk werk overbodig beschouwt. „Wij hebben dit ministerie echter ali een voldongen feit te aanvaarden," zo zeiden mevrouw Schouwenaar-Fransen en baron De Vos van Steenwijk (beiden lib.). De laatste bracht minister Klompé zelfs met nadruk hulde voor de aandacht die zij heeft besteed aan de repatriëring van Indische Nederlanders. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarne hebben zij kant gezien de werking van één der oudste pijnbesfrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen «n ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. Chefariae,4 Werkloosheid. Het aantal werkloze man en is ln januari van 40.129 gedaald tol 39.629. De bezetting van aanvullende wer ken ls gestegen van 9.889 tot 15.755, waar door de totaal geregistreerde arbeidsre- van 50.018 met 5.366 is gestegen, aansl. maatschappij!!. Bestaansrecht De vraag of het ministerie bestaans recht heeft gaf bijna alle sprekers aan leiding tot uitvoerige beschouwingen over taak en wezen van Ret maatschappelijk -erk. De vraag naar het bestaansrecht an het departement werd door de heren Van Hulst (c.h.), Schipper (a.r.), Schuur- (kath. v. volmondig met „ja" be antwoord. De heer Van Hulst hoopte, dht olgende kabinetsformatie de twij fel plaats gemaakt zal hebben voor ze kerheid. In het maatschappelijk werk kan iets gerealiseerd worden van Christus ge bod: „Hebt uw naaste lief als u zelve". Door dit werk kunnen wij de mens in nood de helpende hand bieden. Tot de categorie mensen-in-nood moeten wel in plaats de vluchtelingen gere kend worden. De heer Van Hulst vroeg zich in dit verband af, of in Nederland liet te zeer de tendens bestaat vluchtelin gen slechts te accepteren, wanneer zij passen in ons economisch bestel. „Ik heb de indruk, dat wanneer wij spreken over in nood, de Hongaarse vluchte lingen noemen, maar de directeur van de Staatsmijnen bedoelen," aldus de heer Van Hulst, die verder speciaal aandacht vroeg voor het vluchtende kind. Overi gens had het vluchtelingenbeleid van de minister de volledige instemming van de Kamer (de communist Polak natuurlijk uitgezonderd). Mevrouw Verwey-Jonker merkte op. dat van de 2850 Hongaren, die land zijn toegelaten, er thans nog slechts 350 wachten op tewerkstelling en vestiging in een permanente verblijf plaats. Dat is in negen weken tijds be reikt. Subsidiebeleid Traditiegetrouw werd op het subsidiebe leid de meeste kritiek geleverd. Verschil lende sprekers wezen erop, dat de werke lijke uitgaven in 1956 aanzienlijk beneden de raming van de begrotingsposten zijn gebleven. Dit was voor de heer Schuur mans (kath. v.) aanleiding om te vragen, of ook in het kader van de door de Ka mers goedgekeurde begrotingsposten de taak van maatschappelijk werk ernstig wordt belemmerd door het departement van financiën. Mej. mr, TJeenk Willink (soc.) had een andere verklaring. Zij sprak van een onverantwoorde begrotingspoll- tiek, omdat de praktijk van maatschap pelijk werk nog geen mogelijk biedt om de uitgetrokken begrotingsgelden doelma tig te besteden. Er moet eerst nog heel wat gestudeerd worden. Zoals de zaken nu staan, kunnen de op de begroting uit getrokken subsidie gelden slechts voor barig genoemd worden. Hedenmorgen zou de minister de Kamer antwoorden. Lijk in Huizen nu geïdentificeerd Het stoffelijk overschot, dat op 25 jan. in Huizen werd gevonden, is gebleken de 32-Jarige Hans Schreudér te zijn, die was ontvlucht uit de Sint Wlllebrordus Stich ting in Heiloo. Hij was daar als ter be- ichikking gestelde van de regering opge- ïomen. Thans is vastgesteld, dat hij met nessteken om het leven ls gebracht en >eroofd van ongeveer f 1000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5