liicutur gtitedje (fourant K£ IM 3 oor weduwen f 1200 per jaar Premie van 1 proeent door allen te betalen Minister: prijsstijgingen niet te vermijden Middenstand praat met regering over prijzen IN LEIDEN KOMT GEEN REMBRANDT-MONUMENT Russisch voorstel een propagandastunt **y5I Russisch-Egyptisch plan voor penetratie in Afrika fOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ftaatvutfct Is «Hcttocn mya bert In t#9henspot^ Zevenendertigste jaargang nu ïuool Grens des doods is 1300 km lang ZIE PAGINA S Nieuw advies van Sociaal-economische raad „Ik ken Chris van den Heuvel nu elf jaar en deze jaren zullen mij heugen. Hij is in de landbouwpolitiek een van de hoekstenen, waarop zeer veel is gebouwd. Ik heb in de afgelopen jaren veel van hem ge leerd". Dat zei gistermiddag minister Mansholt op de receptie in het Haagse hotel Centraal, waar de heer Van den Heuvel, voorzitter van de C.B.T.B. en bestuurslid van de S.E.R., werd gehuldigd ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag. (Zie voor verslag pag. 2.) Moeilijkheden niet „principieel" |E MOEILIJKHEDEN die optre den bij de prijsstabilisatie, zijn iet principieel van karakter, heeft linister Zijlstra in de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord ver- ekerd. Een aantal feitelijk tegelijk optredende ictoren moesten onvermijdelijk tot tkere prijsstijgingen leiden: de interna- ionale politieke situatie; de bestedings- eperking maakte een verhoging van be- talde accijnzen noodzakelijk, een liqui datie van bepaalde subsidies en een ver- loging van de tarieven van een aantal liensten; de invoering van de ouderdoms- przekering brengen verhoging van de «onkosten mee, die op bepaalde punten, paar geen vereveningsheffing werd be- jaald, op de prijzen doorwerkt; ten slotte noet rekening worden gehouden met een lekere verhoging van de landbouwprijzen lis gevolg van het streven het inkomsten- peil van de agrarische bevolking te ver logen. De loonsverhoging die het gevolg is van premiebetaling van de algemene ouder- erzekering, komt niet voor doorbe- TWEE DODEN IN HET VERKEER I De 72-jarige slager H. Wulfsen uit El- urg is gisteren toen hij per bromfiets de Zuiderzeestraatweg in Doornspijk wilde oversteken, door een auto aange- eden en gedood. In de nacht van maandag op dinsdag werd de 59-jarige landbouwer A. Krosen- ink op de Groenloseweg te Winters- ij k aangereden door een bromfietser. Hij kwam om het leven. Op de rijksweg van Groenlo naar Ruurlo, onder E i b e r g e n, is gistermid- en auto tegen een boom gereden. Van de inzittenden vijf verkoopsters van een Amsterdams warenhuis, die op ex- waren geweest, werd er een ernstig gewond. Twee anderen, alsmede de chauf- an de auto kregen lichte verwondin gen. De beide andere verkoopsters wer den ter observatie in het ziekenhuis te Groenlo opgenomen. rekening in de prijzen in aanmerking, zover daar de afschaffing van de ver eveningsheffing als comensatie tegenover De loonsverhoging bij de huurverhoging in juli komt evenmin voor doorberekening in aanmerking; de stijging van de tarie ven der opbare nutsbedrijven wèl. Sowjct-rechtspraak onafhankelijker De Opperste Sowjet heeft dé Russi sche gerechtshoven losgemaakt uit "de greep van de geheime politie en het leger, door een nieuwe wet aan te nemen, waar in bepaald wordt, dat met uitzondering van spionage alle misdaden zullen wor den berecht door gerechtshoven van de zestien Sowjetrepublieken. De bevoegd heden van de militaire tribunalen zijn op deze gerechtshoven overgegaan. D (Van onze sociale redacteur.) E SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD heeft aan de reuring advies uit gebracht over een herziening van de weduwen- en wezen verzekering, in tegenstelling tot het advies voor de invaliditeitsverzekering dat uitgaat van een verzekering voor slechts een deel van de bevolking, beveelt de S.E.R., wat betreft de weduwen en de wezen een volksverzekering aan. Iedereen zou er in opgenomen moeten worden en dus premie betalen, even als het geval is met de ouderdomsvoorziening. Ongehuwden zullen dus ook opgenomen worden, omdat voor hen nog de mogelijkheid bestaat, dat zij later in het huwelijk zullen treden. De uitkering moet ook hier gezien worden als een bodemvoorziening, waaraan weer de loonindex-correctie is verbonden. Bij wijziging van het loonniveau wijzigt dus gelijkmatig de uitkering. Beneden de 65 jaar 125.000 weduwen TJET PROBLEEM van de wedu- wenvoorziening zal geleidelik relatief in betekenis afnemen. Want wel stq'gt het aantal weduwen, doch het stügt niet zo snel als de beroeps bevolking. Er zijn 125.000 weduwen beneden 65 jaar in Nederland. Ten laste van hen komen waarschijnlük in totaal 110.000 tot 115.000 inwonen de minderjarige kinderen. Bü bere kening op basis van de kinderbq- slagwet voor loontrekkenden zullen waarschqnlqk minder dan 80.000 kinderen in aanmerking komen. t jaarlijks De uit- Welke weduwen zullen nu in merking komen voor een uitkering en hoe hoog zal die uitkering zijn? De S.E.R. ziet het aldus: ZONDER KINDEREN 9 Weduwen zonder kinderen, die op het ogenblik van het overlijden van hur man noggeen50 jaar oud zqn, ont vangen een tijdelijke uitkering var hoogstens 1200 gulden per jaar. Zijr zijnoggeen26 jaar, dan krijgen z« 600 gulden over een half jaar en vooi elk jaar dat ze ouder dan 26 jaar zijn, ontvangen ze een maand langer uit kering (100 gulden erbij dus). De kering duurt echter maximaal 2 j; Daarna mag worden aangenomen dat deze weduwen zich nog weer eer plaats kunnen veroveren in het be drijfsleven. Weduwen zonder kinderen, die 50 j* overlijdt, ontvangen tot hun 65ste jaar een uitkering van 1200 gulden per jaar. Deze uitkering is blijvend. Na het 65ste jaar wordt de weduwenuit- kering vervangen door een uitkering kraphtens de algemene' ouderdoms- Bq hertrouwen beneden de 50-jarige leeftijd wordt de aanvankelijk vastge stelde duur van de uitkering niet minderd; bij hertrouwen boven de 50 jaar vervalt de uitkering een jaar het sluiten van het huwelijk. MET KINDEREN Een weduwe met kinderen krijgt boven de normale uitkering gulden een extra-uitkering per jaar (een soort gezinstoeslag). Bo vendien krijgt ze wezenuitkering een of twee kinderen, overeenkomstig de kinderbijslagen voor het eerste ei tweede kind krachtens de kinderbij' slagwet voor loontrekkenden. Deze uitkering vervangt dus de kinderbq- slag. De gezinstoeslag blijft bestaan zolang de kinderen onder de kinder bijslagwet vallen, ook al is de wedu- wenuitkering reeds vervangen door een AOW-uitkering. „TE WEINIG OVERLEG GEPLEEGD" De (Van onze sociale redacteur) staatssecretaris voor de mid denstand, dr. Veldkamp, heeft drie samenwerkende midden standsbonden uitgenodigd voor een. onderhoud op vrijdagmiddag naar aanleiding van een brief van de bonden over de wijze van uitvoering der prijsstabilisatie. In hun brief hebben de middenstands bonden blijk gegeven van hun ontstem ming over het feit, dat bij de prijsverho gingen geen overleg met de handel is ge- Men acht deze handelwqze des te vreemder, omdat minister Zqlstra per soonlijk bü het overleg met het bedrijfs leven heeft verklaard, dat het wezen van de prüsstabilisatie het overleg is. Nu dit overleg in het geheel niet plaats vindt, vraagt men zich in middenstandskringen af, of men zqn houding ten aanzien van de prqsstabilisatie niet dient te herzien. In de tweede plaats zal vrijdag aan de >rde komen de kwestie van de procen tuele winstmarge. Bij het overleg met het bedrijfsleven heeft minister Zijlstra als :qn mening geuit, dat de handel zich over het algemeen aan de geldmarge zal moe ten houden. De procentuele marge gaat van een vast instpercentage uit dat dan berekend ordl over de inkoopsprqs Bij de stqging an grondstoffenprijzen, stijgt het .inkoop bedrag en zou dus het handhaven van de procentuele marge winstberekening be tekenen ook over het bedrag, waarmee grondstoffen (of de produktiekosten) gestegen. Om dit te voorkomen wilde ninister liever vasthouden aan de geld marge. dus aan het winstbedrag, zoals dit -oorheen is vastgesteld. Voor handhaving •an de procentuele marge bij kostenstij ging zou eerst goedkeuring bij Economi sche zaken aangevraagd moeten Te weinig animo in den lande I VOOR DE OPRICHTING van een na- tionaal Rembrandt-monument in de i geboortestad van de schilder, Leiden, be stond in het land te weinig animo, zo dat het comité, dat onder leiding van dr L. G. Kortenhorst gevormd was, beslo ten heeft zün bemoeiingen te staken. Zoals men weet had het oorspronkelqk in de bedoeling gelegen op 12 juli van het vorig jaar (de 350ste herdenking van de geboortedag van Rembrandt) in Leiden eén waardig nationaal Rembrandt-monu ment te onthullen. De uitgeschreven prijs- vraag voor het monument liep echter op een mislukking uit, zodat men op de be wuste herdenkingsdag nog niet eens aan de actie voor het inzamelen der gelden be gonnen was. Men had gemeend, dat de uit- ghve van enkele herdenkingsboekjes, o.a de middelbare schooljeugd en een loterq waaraan kunstreisjes waren ver bonden, wel voldoende geld in het laatje zouden brengen, maar dit is een ijdele hoop gebleken. Ook de toezegging van grotere giften van particulieren en bedrijven bleef uit. Of men dit alles aan de werkwqze van het comité de Stichting Rembrandther- denking 1956 moet wqten of aan de om standigheid, dat ons volk na al de mo- numentenplaatserij der laatste jaren wei nig enthousiasme weet op te brengen valt i dat dadelqk te beoordelen. Een feit het comité de garantiesom aan de ge meente Leiden zal terugbetalen en ook aan andere verplichtingen zal voldoen en er dan heel weinig gèld meer in kas zal blüken te zün. Het is jammer voor Leiden, maar beter zo. den dat er met hangen en wurger toch nog geprobeerd werd iets eoedkoop: te fabriceren, dat Nederlands grootste schilder geenszins waardig Niet akkoord Op dit standpunt van de minister hebben de middenstandsbonden gerea geerd met de verklaring, dat men wil de vasthouden aan de percentuele marge, al was men bereid, hiervan in bijzondere gevallen af te wijken. Op het departement gaat men er thans echter zonder meer van uit, dat de handel akkoord gegaan is met het be vriezen van de geldmarges. Overleg bij prijsverhogingen zou dus niet nodig zijn. Van middenstandszijde betoogt men thans echter, dat men pertinent niet akkoord is gegaan met bevriezing der geldmarges. Een derde grief van de middenstand is nog. dat men verhogingen van de inkoop prijzen niet onmiddellijk mag doorbereke- Goedkeuring kan veelal niet afge wacht worden, omdat het dikwijls om sei zoengoederen gaat en bovendien voor de handel de omloopsnelheid de rentabiliteit van het bedrijf bepaalt AIRBORW Even nadat het van Schiphol werd opgè- stegen, Is in een Israëlisch vliegtuig op weg van Londen naar Wenen een baby geboren De jonge moeder, mevrouw Fritzl Fan- gel (25), werd bijgestaan door de stewar dess Alice Flasher uit Jeruzalem, die een deel van de cabine met dekens had afge schermd. De jonggeborene zal Brigitte heten. recht op een uitkering van 1800 gulden per jaar (1200 plus 600 gld. gezinstoe- 'slag); de wezenuitkering blijft tot de normale aflooptermijn doorlopen. VOLLE WEZEN Volle wezen die onder de kinderbij slagwet vallen, krijgen 400 gulden per jaar tot een leeftqd van 10 jaar en 600 gulden wanneer ze 10 jaar of ouder zqn, met aftrek van kinderbqslag. Voor hoogstens twee halfwezen is aanspraak op wezenuitkering overeen komstig de kinderbqslag. PREMIE De premie wordt geschat op ongeveer 1 pet. van het premieplichtig inkomen. De premieheffing zal eveneens bü de ouder domsvoorziening moeten geschieden via dc belastingen. Aan weduwen, die op het tqdstip, dat het recht op uitkering een aanvang neemt, invalide zijn, dient naar het oordeel van de raad een uitkering te worden ver strekt, zolang de invaliditeit voortduurt. Een deel van de raad acht deze bijzon dere regeling in strijd met de opzet van het advies. Van C.N.V.-zijde werd de uit kering aan invalideweduwen evenwel krachtig verdedigd. De raad sprak zich tegen een noodrege- ling met inkomstenaftrek uit, gezien de bezwaren, die tegen een noodregeling bq de Noodwet-Ouderdomsvoorziening zijn gebleken. Een noodregeling zou bo vendien niet eerder ingevoerd kunnen worden dan de definitieve regeling. De raad was nog bereid geweest tot 'n nood- regeling te adviseren indien die tenmin ste één jaar voor een definitieve regeling in werking zou kunnen treden. Dit is naar het oordeel van de raad echter niet mo- gelqk. Aan haar, die reeds weduwe is bij het de verzekering, zullen i aanspraken op uitkering toegekend moeten worden. En wel die aanspraken, die de weduwe op het tijdstip var overlqden van haar echtgenoot gehad zou hebben, indien de nieuwe verzeke ring toen reeds van kracht was geweest Een aanpassing van reeds bestaande privaatrechtelqke weduwen- en w< /erzekeringen aan de nieuwe wettelijke ■egeling acht de raad niet nodig. Wel zal >en voorziening worden getroffen, te: voorkoming van dubbele wettelijke uitke ringen. Hierbij wordt gedacht aan de be staande invaliditeitswet en de ongevallen wet, die in bepaalde gevallen ook uit ingen toekennen aan weduwen er Brand bij Jaguar Driehonderd auto's door vuur vernield De Jaguar autofabrieken in Coventry (Eng.) zün gisteren door een hevige brand een kwart verwoest. Ongeveer drie honderd auto's die klaar stonden voor de export, gingen in vlammen op. Slechts een il experimentele wagens kon worden gered. De schade bedraagt vele miljoenen guldens, terwül de produktie volkomen stilgelegd is. Het zal enkele maanden iren, voor men weer op volle kracht De Jaguarfabrieken, waar 4000 arbei ders werken, produceren ongeveer dui zend auto's per week, waarvan minstens 75 procent voor de export is bestemd. De grote werkloosheid in Coventry o.a het gevolg van de terugslag van de ben zinebeperking op de autoindustrie, zal moedelijk door de brand nog toe- Volgens het Centraal planbureau hebben meer dan 90.000 gehuwd ge weest zünde vrouwen beneden 65 jaar een jaarinkomen beneden de duizend gulden. Ruim 21.000 verdie nen 1500 tot 2000 gulden, büna 17.000 i 2000 tot 3000 en ruim 2O.000 dan 3000 gulden. Mr. J. E. Poerink, vice-president van het Bossche gerechtshof, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Weinig geestdrift in het ivesten DE NIEUWE VOORSTELLEN van Rusland over het Midden-Oosten zijn door het Witte Huis een duidelijke propaganda-manoeuvre genoemd tegen het plan van Eisenhower, Ook in officiële kringen te Londen was men weinig geestdriftig over het Russische voorstel, dat de Grote Vier een programma zouden opstellen voor gezamenlijke economische hulp aan het Midden-Oosten. Het is niet onmogelijk, dat Amerika, Londen en Parijs ge zamenlijk overleg zullen plegen alvorens Rusland te antwoorden. tenlandse zaken vond men het voorstel van Sjepilof belangrijk genoeg om bestu deerd te worden, hoewel het weinig con- Dat Rusland alles in het werk stelt on het effect van het Amerikaanse plan voo het Midden-Oosten zo gering mogelijk ti maken blijkt ook uit het feit. dat Moskou gisteravond verzocht heeft om een debal in de algemene vergadering van de V N. over de Eisenhower-leer voor het Mid den-Oosten en over andere „agressieve' acties door de Verenigde Staten. Dit ver zoek ging gepaard met de beschuldiging, dat Amerika agressief optreedt door mili taire bases aan te leggen in West-Europa. Turkije, Iran, Japan en Okinawa, atoombommenwerpers kunnen opstijgen. Over deze bedreiging van de vrede door Amerika vroeg Rusland gisteravond i eens een debat. In Parijs meende dat de Sowjetunie bang is de koude oorlog te hervatten. Op het ministerie van creets bevatte. Boelganins brief afgewezen De vriendelüke brief, die Boelganin aan Adenauer schreef, is eveneens veroor deeld. In een officieel antwoord van de Westdultse regering wordt gezegd, dat Boelganin een volkomen verkeerde opvat ting heeft van het politieke standpunt van de Westduitse regering en het westerse bondgenootschap niet heeft begrepen. In de Westduitse verklaring wordt er echter aan toegevoegd, dat over bepaalde pun ten in de Russische brief te praten is, wanneer zü nader zouden worden toege licht. Russen weigeren K.L.M.-nota Voor vermiste goederen op vliegveld van Boedapest De Russen in Boedapest hebben gewei gerd een rekening van de K.L.M. te be talen, die hun was aangeboden wegens vermissing van reserve-onderdelen, uit rustingsstukken en benzine op het vlieg veld van de Hongaarse hoofdstad tüdens de periode van 23 oktober tot 4 november. De waarde van de vermiste goederen be draagt ongeveer 15.000 dollar. De Sowjet-ambassade in Boedapest geeft de schuld aan de „contra-revolu tionairen". In genoemde periode waren op dit vliegveld meer dan honderd vlieg tuigen geland met „wapens, oorlogsmate riaal en officieren gelqk Horthy". De K.L.M. had de nota via de Nederlandse regering laten indienen. Vijf Hongaren ter dood veroordeeld In Hongarqe zün gisteren weer vijf personen ter dood veroordeld, wegens on wettig wapenbezit Radio Boedapest be richtte, dat twee van hen onmiddellqk werden terechtgesteld, aangezien zü on waardig werden bevonden een verzoek tot gratie in te dienen. Het Russisch zal op de scholen weer •erplicht worden gesteld, om de eenvou dige reden, dat er een gebrek is aan boe- en docenten in westerse talen! De kleine prins Masjoer van Saoedi Arabië (3*A) heeft in de Verenigde Staten een wondermooie tijd gehad. Hij heeft er van de Amerikaanse kin dertjes zoveel vriendschap en harte lijkheid ondervonden, dat de stroom van geschenken en leuke brieven niet meer te overzien was. Bovendien zul len drie Amerikaanse doktoren mee gaan naar Saoedi Arabië om de kleine jongen, die een spastische verlamming heeft, te leren lopen. Zelf mocht hij op de ambassade van Saoedi Arabië een partij geven o.a. voor de kinderen van hét personeel. Van dit feest geven we hier enkele exclusieve foto's. Hier boven enige flitsen van het feest. Dol gelukkig bekeek hij een speelgoedóuto, waarmede een van de gasten hem verraste (links bover.); wat later trom melde hij lustig op een tnm-tam (rechts boven); de traditionele lekker, nij op kinderpartijtjes, ijs, is terdege genoten (links onder) en de televisie uitzending, waarin hij zelf een rol speelde, aetooid met een paar Mickey Mouse-oren. had zijn volle belang stelling (rechts onder). Bij het afscheid kuste prins Masjoer. in vol ornaat met zijn Indianen hoofd tooi, de driejarige Mary Isabelle Har- ris, de kleindochter van de Ameri kaanse ambassadeur in Saoedi Arabië. Die was er echter weinig van gediend. Havenstaking In New York. Aangezien nog niet op alle punten betreffende loon- arbeidsvoorwaarden voor havenarbei ders overeenstemming is bereikt, heeft de International Longshoremen's Association haar 45.000 'leden opdracht gegeven het werk weer neer te leggen. Sk 'h, WÊ mBmpg- UK* ji flsj TVTET financiële en politieke steun van de Sowjetunie is Egypte een groot scheepse actie begonnen tot penetratie van tenminste acht gebieden in Afrika. Dit schrijft de New York Herald Tribune. Deze penetratie op economisch, cultureel en ideologisch terrein heeft tot doel e< eventuele opstand van de Mohammedaan: elementen in deze gebieden in de hand te werken. Men zou onmiddellijk willen doorstoter in de richting van het Nqldal en in zuid oostelijke richting naar het christelqke Ethiopië. Het Russisch-Egyptische plan zou door middel van rebellerende Mo hammedaanse eenheden onrust willen zaaien in Lybië, Somaliland, Kenya, Oe ganda en het eiland Zanzibar. In al deze gebieden zqn namelijk vele ontevreden Mohammedanen. Mildere resolutie inzake Algerije Japan, de Filippq'nen en Thailand heb ben gisteren in de politieke commissie de Verenigde Naties een resolutie inge diend over de kwestie-Algerüe. Hierin wordt een beroep gedaan op Fransen Algerijnen om gezamenRjk een oplossing te zoeken In overeenstemming met dc bC' ginselen van het handvest der V.N. ei om langs de weg van het overleg eer einde te maken aan het bloedvergieten. Hoewel wordt verondersteld, dat deze resolutie een goede kans maakt, door de Algemene Vergadering met de vereiste twee derde meerderheid te worden aan genomen, is naar verluidt de Indische af gevaardigde Krisjna Menon alweer bezig, stemmen te verwerven voor een andere compromis-resolutie. Deze zou ook zeer gematigd zijn en alleen een „vreedzame, democratische en rechtvaardige oplos sing" vragen voor de Algerijnse kwestie. In Parüs heeft de Franse minister van defensie verklaard, dat de wapens Alge rije niet overzee maar via de grenzen Tunesië en Marokko binnenkomen, althans voor het grootste deel. Frankrijk bouwt daarom langs deze grenzen een verdedigingsorganisatie op, daar de Ma rokkaanse en Tunesische strijdkrachten niet In staat zijn, aldus de minister, deze »r te verhinderen. Prinses Margriet zal de onthulling van het nationaal monument voor de koop- vaardq te Rotterdam verrichten op 10 Dr. H. J. E. Endepols, onder andere be kend door zqn medewerking aan het woordenboek van Koenen, viert vrijdag in Maastricht zqn tachtigste verjaardag. HET WEER IN EUROPA 5 o hl X li till <5 E ID li SE OZO 9 NNO 4 -2 1 -4 2 UuE?o"D zw. bew. ZO 1 3 0 UI t a l 1 ZW 8 ZZO 7 8 2 6 15 Parijs' Bordeau* regen ZZW 10 ZZW 5 Z 7 U 1 8 12 7 6 Berlijn Frankfort zw. bew. ZZW 6 ZZW 5 Z 4 5 0.5 5 3 1 0.2 Geneve JegeS ZW 7 4 i! Jgjjï" geh' bew Z 4 3 0 Rome lichUbew! W 3 windstil windsti) -2 0 4 0 WEERBERICHT Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar west of noordwest Kouder dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 14 februari: zon 8.00—17.54; Maan 18.11- 7.19. Op 21 februari L.K. m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1