Alle fracties keurden beleid van regering sterk af LUISTERT U Noordwijker moet zomerhuisje voor badgasten ontruimen Minister Zijlstra gaf orders en orders moeten... TELEVISIE Kardinaal Mindszenty, leider van geestelijk verzet NIEUWE LETDSCHE COURANT 3 DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 N EEN UITVOERIGE NOTA, die we een week geleden voor een aanzien lijk deel publiceerden, hebben B. en W. van Leiden de gemeenteraad u" ingelicht over de buitengewoon grote budgetaire en financieringsmoeilijk- «I, heden, waarmee de Nederlandse gemeenten in het algemeen en de gemeen te Leiden in het bijzonder hebben te kampen. De landsregering immers had zich genoopt gezien, een aantal noodmaatregelen te nemen en zij had en kele „missives" doen uitgaan met allerlei aanwijzingen op financieel ge bied. Het college van B. en W. was van mening, dat de inhoud van de cir- :ulaires een sterke inbreuk op de gemeentelijke zelfstandigheid betekent pzic en dat de wijze, waarop dit geschiedt, niet in overeenstemming is met de st< wet. Unaniem bleken de raadsleden gisteren de opvattingen van B. en W. te delen. Van alle zijden zelfs van die van de Partij van de Arbeid nam iprak men zijn sterke afkeuring uit over deze sector van het regerings- d ni jeleid. Jve»<k Nota over financiering in Leidse raad Bestedingsbeperking - maar: koppen koel en kruit droog C Namens de VVD-fractie 6prekend, ver- laarde de heer H a g e n 6 zich een te- wjjenstander* van dit beleid. In öorlogs- ijd werd ons land ook per missive gere- ;eerd. en 6oms krijgt men de indruk, dat )en Haag 6teeds „een tikkeltje" in deze jee6t door leeft. Op deze wijze kan er gemeentelijke autonomie geen son prake zijn. Het rijk bemoeide zich al jjjnet de inkomsten van de gemeenten, en Hi wil Den Haag ook nog met betrek- bng tot de uitgaven gaan voorschrijven, gebeuren moet. Dit betekent een doofteeds voortsohrijdende centralisatie. Waar gaan we op die manier naar toe? elk geval naar een zich steeds 6terker »n geldende bureaucratie. En daardoor ar vertraging in de gang van zaken. lO^Iisschien is dat ook wel de bedoeling, spreker kon dit allerminst waar- De regering doet nu net of de fout bij de gemeenten zit. Dat gaat spreker toch tikkeltje" te ver. Laat Den Haag eerst maar aangeven, wat het zélf plan is te doen met de „bestedings- «perking" een mooi woord voor be- uiniging. Een paar maanden geleden 'Vrak men nog rustig over „welvaart", co' ju ineens hoort men van bestedingebe- jo* perking. Een gemeente als Leiden be is, ichikt over voldoende verantwoordelijk- leidsbesef. Er past hier grote voorzichtlg- Het is zeer de vraag of Den Haag wel >p de goede weg is met het vasthouden het rentegamma. In het buitenland aoT?3" men momenteel veel voordeliger be- ;en en daardoor is de kapitaalmarkt in eigen land veel te krap. De gemeenten iiftunnen bijna geen leningen meer sluiten komen dus met de rug tegen de ur te 6taan. St>r. hoopte, dat college raad kans zouden zien, baas in eigen s te blijven. Ieriné bitf1' Pijtf Rentegamma n een tamelijk uitvoerig betoog wilde heer Knol (Prot.-Chr.) duidelijk on- ieli (lerscheid maken tussen de budgetaire t noeilijkheden (die er altijd zijn geweest) de financieringsmoeilijkheden, waar thans om gaat. De laatste zijn in de ite plaats een gevolg van de huidige omstandigheden. Bij het lezen van de nota mr. dr. Knol de zeer gematigde toon het college opgevallen. Hij vond de „nota te „geciviliseerd" en had liever "porser geluid gehoord. In de circulaire van de minister snd binnenlandse zaken wordt gesproken wanverhouding tussen besparin- ivesteringen. Maar wie heeft die wanverhouding tot 6tand gebracht? Stel- n 1 e t de gemeenten, althans niet de ij gemeenten in het algemeen. Spr. achtte het overigens zeer de vraag of de situatie wel juist getekend is en of de toestand wel zo ernstig is als het rijk doet voorkomen. De heer Knol ret roemde enkele lichtzijden: de tussenhan- de deviezenpositie mogen zeker niet ;e ongunstig worden genoemd. verantwoordelijk, als er teveel geïnvesteerd wordt? „De gemeenten", zeggen de bankverslagen, ,en ze praten elkaar na. Maar 't zijn de gemeenten in elk geval niet; die kunnen het in 't algemeen ook niet zijn, want de centrale overheid immers heeft de gehele econo- lie in handen genomen. Had men de rente vrijgelaten, dan zouden de moeilijkheden niet zijn ont staan, aldus de heer Knol. Het buiten land biedt veel hogere rente Duits land zelfs acht procent! en trekt daardoor kapitaal aan. Maar ook de regering zelf zuigt geld weg: voor de Spoorwegen bijvoorbeeld zijn twee leningen tegen vijf procent aange gaan, terwijl de gemeenten een gamma van 414 procent moeten aanhouden. Leiden geen schuld Door haar economische en financiële politiek heeft de centrale overheid zélf geldmarkt dus verstoord. De gemeenten eft geen 6chuld, in elk geval een ge- ieente als Leiden niet. De gemeenten hebben altijd een goede politiek gevoerd het rijk hield ze trouwens wel kort! lar als de gemeenten in moeilijkheden kwamen, was dat door toedoen van het jk, en dat heeft ernstige gevolgen ge- ad, met name met betrekking tot de •oningbouw. Opnieuw wilde mr. dr. Knol be klemtonen, dat epn goed bestuurde gemeente als Leiden stellig geen schuld kan worden aangewreven. Lelden heeft steeds een uiterst nauw keurige leningspolitiek gevolgd en de liquidatiepositie van de gemeente Ss steeds nauwgezet uitgestippeld. Soms zou je wensen, dat Leiden maar wat royaler had geleefd! Er zal hier nog heel wat moeten'wor den geïnvesteerd. Zou Leiden, als ge meente die steeds zuinig is geweest, niet wat extra-uikering uit het gemeentefonds kunnen krijgen? We leven, aldus besloot de heer Knol, in een tijd van cijfers, 6taten, grafiekeVi en statistieken. Alles zegt, dat het goed gaat tot het kaartenhuis in elkaar valt. Dit wijst op de beperktheid van het men- ilijk kunnen. Moge de Almachtige ons wijsheid en inzicht gevenl „De nachtegaal" van Alahjew. (KRO 19.30 uur) De Russische componist Alexander Alexandrowitsj Alabjew leefde van 1787 tot 1851 en net zoals de meeste Russische componisten begon ook hij zijn carrière d els officier. Hij diende bij de huzaren en in de oorlog met Napoleon onderscheidde hij zich door grote dapperheid. Op dit ge bied heeft hij vermoedelijk meer moed getoond dan als componist, daar hg in zijn werken beslist geen wegbereider is ge weest, noch in zijn opera's, noch in zijn liederen. Tijdens zijn diensttijd schreef Alabjew salonromances, waarbij de volks toon zeer geromantiseerd werd. Ongetwij feld had Alabjew talent, maar wellicht ontbrak het hem aan de geniale vonk. In de adellijke kringen was hij erg geliefd, tot hij bv een woordenwisseling slaags raakte met een vriend, die hij dodelijk letsel toebracht. Alabjew werd Siberië verbannen en in zijn afzondering hij verloor ook zijn adellijke titel hij veel gaan componeren, speciaal mili taire marsen en kerkmuziek. Na 13 jaai afzondering mocht hij naar Moskou terug keren en toen kwam eerst zijn grote roem vooral met zijn opera „De gevangene in de Kaukasus" naar Poesjkin. Zijn wereld faam kreeg Alabjew echter door één var zijn 111 liederen, nl. zyn salonlied „De nachtegaal", een bekoorlijk, Russisch lied in de volkstoon met coloratuurvariaties. Welke coloratuursopraan heeft dit lied niet gezongen? Pauline ViardotGarcia. Jenny Lind, Adelina Patti, Désirée Artót en Mado Robin. Liszt bewerkte het lied voor piano en vele zangeressen lasten het lied in bij de zanglesscène in Rossini's opera „Barbier van Sevtlla". De jonge, befaamde Duitse sopraan Rita Streich, leerlinge van Erna Berger, zingt het lied vanavond met orkestbegeleiding o.l.v Kurt Gabel, nadat Beia's Lustspiel Ouverture is uitgevoerd. Werk onmogelijk Nadat de heer Ten Broek (KVP) ad geïnformeerd, of onder de noodzake lijk geachte investeringen ook de vuil- verbanding zal vallen, wees de heer (PvdA) erop, dat de re gering bezig is de democratie om hals te brengen en de gemeenten in een keure- n. Het rijk zegt, dat de ge- een te grote voet leven. Geldt dat voor alle gemeenten? Leiden heeft in elk geval 6teeds zo zuinig moge lijk geleefd. Zoals de regering de gemeenten nu de wet wil voorschrijven, wordt het werk van de gemeenten onmogelijk gemaakt. De centrale overheid heeft zich gehaast, de gemeente-kraan, die toch al bijna dicht zat, heiemail dicht te draaien, terwijl de centrale over heid zelf nog niet weet, hoe haar bestedingen te beperken! Als het volk een offer moet brengen, moet het volk ook weten waaróm. Ook de heer Van Weizen was het lang niet eens met Den Haag, en de heer Stolp (Prot.-Qir.) had door de nota veel stof tot nadenken gekregen. Hij sloot zich allereerst aan bij de heren Hagens en Knol. Men kan zich afvragen, aldus de heer Stolp, waarom B. en W. zo uitvoerig aan de raad hebben laten weten, hoe de zaken >or 6taan. Temeer omdat B. en W. hebben kunnen aangeven, wat de gemeenten in dit geval nog kunnen doen. Spr. noemde het een goede manier van handelen van B. en W. om de raad zo diepgaand in te lichten. De raad kan nu :ijn mening uitspreken, al zal dit geen oplossing brengen. De heer Stolp stelde B. tal vragen, die voor een belangrijk deel op financieel-techni6ch terrein lagen, en concludeerde dat op een gemeente als Leiden geen schuld rust. Laten wij rustig en geleidelijk, als tot nu toe. onze eigen weg gaan! Het verzorgingspeil in Leiden is stellig niet onredelijk opgevoerd en aan effi ciency wordt hier grote aandacht be steed. Het enige, wat Leiden doen kan, is nu nog: bepleiten, dat de uitvoering van werken niet al te zeer wordt af geremd. Zure dingen In zijn antwoordspeech memoreerde wethouder Van der Kwaak, dat hij bij de laatste begroting dieper op de fi nanciële zaken was ingegaan dan anders, wegen6 de verontrustende factoren, met name inzake de deviezenreserve en de ontsparingen Spr. had niet verwacht, dat het zo snel bergafwaarts zou gaan. dat de regering nu met zoveel maatrege len en aanwijzingen zou komen. Er waren twee „zure dingen", die de wethouder zwaar op de maag lagen. In de eerste plaats, dat het rijk de gemeen ten de schuld geeft van de imt waarin ons land geraakt is. De schuld rust beslist niet bij de gemeenten! Zij investeren per jaar rond 1500 miljoep Maar daartoe behoort 1100 miljoen, dus het leeuwenaandeel, voor woningbouw bijkomende werken. Er blijft dus slechts 400 miljoen gulden per jaar over vooi alle andere investeringen door alle ge- Met doorbreking van het rentegamma heefi het rijk voor 1957 slechts 150 joen en voor 1958 slechts 250 miljoen kunnen lenen (tegen 43/a procent) I wil het dan die 1100 miljoen voo: woningbouw door de gemeenten doen lenen, als het rentepercentage niet hoger mag liggen dan de toegestane 414 pro cent? Het gamma moet hoger, aldus de wethouder. Het tweede zure ding was de rjj eisen, door de minister gesteld. De heer Van der Kwaak achtte het uitge sloten, dat de gemeenten aan deze eisen kunnen voldoen, zolang ande ren wél tegen een hoger gamma kun nen lenen. Maar Den Haag zal ons voortaan wel decreteren en met onze bewegingsvrijheid is het gedaan. Wel ke consequenties de nieuwe maatrege len meebrengen, valt nog niet te V ertraging Voor Leiden is deze gang van zaken echter wel bijzonder vervelend. Onze gemeente verkeerde, wat het lenen be treft. tot nog toe in een gunstige po sitie. en dat is nu afgelopen. Als alle gemeenten over één kam worden ge schoren. zal het invesïeringeprobleem voor Leiden een harde zaak worden. Bovendien zal het nu maanden gaan duren, voordat een plan kan worden verwezenlijkt. En dat geldt ook voor de woningbouw. De plannen, die een bedrag boven de f 100.000 vragen, moeten immers eerst naar Ged. Sta ten, daarna naar Binnenlandse Zaken en tenslotte nog naar het departement van Financiën. Voor wegen en water bouwkundige werken zelfs boven de f 50.000. Dat zal heel wat vertraging geven! B en W. zullen samen met de raad de urgentielijst van uit te voeren werken opstellen. Over plannen als dat van de vuilverbranding is nog niets te zeggen, aldus spr. tot de heer Ten Broek. Conclusies Wethouder Van der Kwaak kwam ten slotte tot de volgende conclusies: 1. De nationale economie is verstoord. 2. De gemeenten worden gedrongen of gedwongen, de kapitaalsinveste ringen zwaar te beperken. 3. Leiden wil meewerken, maar dat betekent, dat er offers moeten worden gebracht. 4. B. cn W. zullen alles op alles zet ten, dat de woningbouw onge stoord voortgang kan vinden. 5. Raad en college zullen hun ver langens moeten beperken. 6. Door haar ingrijpen heeft de rege ring de gemeenten haar initiatief en verantwoordelijkheid voor een groot deel ontnomen. De raad zal zelfbeperking moeten tonen, aldus de wethouder. Maar we houden de koppen koel en ons kruit droog! Benoeming De discussies over de nota duurder ongeveer vijf kwartier: van kwart ovei vijf tot half zeven. Van twee tot vijf uui had de raad in het geheim vergaderd, uit gezonderd de theepauze van een half Na de geheime zitting werd ge stemd over de benoeming van een direc teur van dc reinigmgs- en ontemettings- dienst. De heer H. Hoorn te Dordrecht werd gekozen met 22 tegen 13 6temmen- Niet minder dan 13 6temmen waren na melijk blanco, maar de persoon van de heer Hoorn bleek daarvan de reden niet ijn. Nummer 2 van de aanbeveling, de heer J. Th. L. de Hair te Helmond, had zich trouwens teruggetrokken. Vóór de stemming had de heer Mees- e r (PvdA) namens de meerderheid van lijn fractie bezwaar gemaakt tegen een door B. en W. aan de directeur toege dachte toeslag. Hij stelde voor, dat B. en W.de voordracht zouden terugnemen en met een nieuw voorstel komen op basis van de geldende salarisregeling. De heer Meester had zijn gehele fractie echter H. Hoorn (Dordrecht) directeur reinigings- en ontsmettingsdienst De Leidse raad heeft gistermiddag be noemd tot opvolger van de heer J. H. de Jong als directeur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst de heer H. Hoorn, thans directeur van deze dienst te Dordrecht. De heer H. Hoorn, die tevens comman dant van de Dordtse brandweer is. werd op 7 febr. 1905 te Amsterdam geboren. Hij be- hoofdstad HBS en na twee middelbare ak ten tekenen te hebben behaald en enige tijd als HBS, ging hij in februari 1928 naar de MTS. In '32 verwierf hij 't einddiploma. Ongeveer anderhalf jaar was de heer Hoorn daarna werkzaam bij Amsterdam se vuilverbranding. Met ingang van 1 ja nuari 1938 werd hij benoemd tot opzich ter-tekenaar van het reinigingsbedrijf te Dordrecht, om daarna de technische lei ding van de vuilverbranding, bij bouw en gebruik, op zich te nemen. Op 1 januari 1939 werd hij directeur van de Dordtse reinigings- en ontsmettingsdienst en later tevens commandant van de Dordtse brand- Uitspraak Leidse kantonrechter Nieuwe uitleg van begrip „dringend voor eigen gebruik nodig hebben" ET LEIDSE KANTONGERECHT heeft in een bijzonder geval een nieuwe uitleg gegeven van het begrip „dringend voor eigen gebruik nodig hebben". Men heeft daaronder namelijk thans ook begrepen een dringende behoefte aan het huurobject voor zomerverhuur aan badgasten als een bron van inkomsten. Personen waren een Noordwijks gezin en een bejaard Haarlems echtpaar. HE Het echtpaar had onder drang van meentewege vlak na de bevrijding zomerhuisje verhuurd aan een Noordwijks gezin. De huursom bedroeg aanvankelijk 2.80, later verhoogd tot 4,20 per week. Het zomerhuisje was eigendom van d< Haarlemmers en zij waren door de ge meente Noordwijk tot verhuur gedwon gen, omdat de gemeente aan een Noord wijks gezin toegang tot het huisje had verleend. Hun meubilair werd verwijderd. Levensonderhoud Nadat zij de huur hadden opgezegd, derden de Haarlemmers thans ontruiming daarbij aanvoerende, dat zij voor levens onderhoud op de huuropbrengst waren aangewezen en door ziekte met tal van financiële tegenslagen hadden te kampen. Voor de kantonrechter stra's orders zijn orders en orders moeten worden opgevolgd. En het loont niet net te doen of je neus bloedt en dan maar een zijweg in te rijden, als je door de voorruit een uniform ziet en je bent er vast van overtuigd, dat je geen zondagsrijvergunning hebt. weg opreed. Je moet de politie niet tarten, dacht hij misschien. Laten we diplomatiek Dit ondervond een Haagse vertegen woordiger, die op de 23ste december van het verstreken jaar enige deining had veroorzaakt op de Valkenburgseweg te Voorschoten, door daar met een snelheid van 80 kilometer per uur en de politie in zijn kielzog langs te komen jagen en dat terwijl niemand daar op „snelverkeer" rekende. Op de Leidsewcg had de vertegenwoor diger het al gezien. Er zaten geen mazen in het politionele motorrijtuigennet. Het was wachtmeester P. Hoorn, die gebie dend zijn hand opstak. Het was toen, dat de vertegenwoordiger de Valkenburgse- niet mee kunnen krijgen, want prof. Gos lings en de heer Sommeling stemden te gen. Vóór het vooretel-Meester stemden slechts de PvdA (uitgezonderd genoemde twee) en de twee CPN-ers, de heer Van Weizen en mevrouw Vijlbrief, die door haar tweede huwitfijk thans mevrouw Van der Blom heet. De verhouding 22 tegen 13 voor verklaart tevens de bo ven aangeduide blanco 6temmen. De rest van de agenda ging er vlot door. Nog slechts driemaal werd het woord gevoerd. De heer Van Itersoi (Prot.-Chr.) was dankbaar voor het huisji voor de verkeerspolitie bij de De Gijse- laarbank (hij had er al lang geleden gevraagd); de heer Van der Ho (PvdA) handhaafde zijn bezwaren tegen de hondenbelasting, maar was toch vóór ieuwe verordening, hetgeen wethou- Van der Kwaak uiteraard dankbaar stemde; en de heer Kno (Prot-Chr.) vond, dat de nieuwe verorde ning voor de accountantsdienst vaktech nisch goed in elkaar zat, hetgeen de heer Van derKwaak niet minder- tot dankbaarheid stemde. Om dès tijds wille stelde de heer Schüller (PvdA) zijn interpellatie inzake de promoties van het gemeenteper6oneel uit. straatje omrijden. Maar de politie volgde het spoor dus werd het „wild" gevonden. En gister morgen voor de kantonrechter gebracht, waar de substituut-officier van justitie boos bleek te zijn en 100 of 20 dagen eiste en waar de rechter nog bozer bleek, want hij veroordeelde de Hagenaar tot 75 boete of 20 dagen, maar hij zei erbij, dat als zoiets binnen een jaar voorvallen, dat dan het rijbewijs jaar wordt ingetrokken. En als de rechter zo spreekt, kan men beter maar eens gaan denken aan het spreekwoord, dat zegt „Voorzichtigheid is de moeder porceleinkast". Kleingoed Fluit, viool en klavecimbel Telemann-trio concerteerde in de Lakenhal VOOR HET EERST in dit jaar werd gisteravond een concert gegeven in de Grote Pers van de Lakenhal. Voor een klein, doch aandachtig pu bliek concerteerde het Telemann-trio, dat bestaat uit Janny van Wering, klavecimbel, Frans Bruggen, dwarsfluit en blokfluit, en Jaap Schroder, viool. Zijn naam ontleent dit ensemble waarschijnlijk aan het feit, dat Te- lemann, eens een der meest gevierde componisten uit Bachs tijd, voor deze samenstelling van fluit, viool en klavecimbel een groot aantal sonates e.d. schreef. Het programma vermeldde trouwens twee triosonates van deze meester, een in c en een in a. Verder beluisterden we een triosonate in G van J. S. Bach, een trio in G van Carl Stamitz, een fluitsonate van Loeillet in F en een vioolsonate van Fran cois Duval in g, terwijl de klaveciniste solieerde in de variaties over „Est-ce Mars" van Sweelinck. De avond stond dus overwegend in het teken van de late barok, met een uitstapje naar de vroege barok van Sweelinck en een naar het rococo van de Mannheimer Carl Stamitz, zoon van de beroemde Johann. Het ensemble maakte op ons een uit stekende indruk. De afzonderlijke spelers hebben zich in hoge mate zowel op elkaar als op de klanksfeer en stijl van de 17de en 18e ecuwse kamermuziek gericht, zo dat een homogene voordracht en een goed geproportioneerde klank mogelijk werden Bovendien bewezen de musici afzonder lijk tot uitnemende prestaties in staat zijn: Frans Bruggen wel in de eerste plaats in de virtuoos uitgevoerde dwarsfluitpartijen in Bach en Stamitz (een gelukkige keuze, dit trio!), en in de minstens even virtuoos voorgedragen blokfluitsolopartij in Loeil- lets sonate. Voortreffelijk Jaap Schroder toonde zich een voor treffelijk violist, wiens streekbeheer«ing en klankvorming geheel ten dienste ston den van een fijnzinnige, discrete voor dracht. Wellicht hield hij zich zelfs in de triosonates iets te veel op de achtergrond. •vaarschljnlijk om te vermijden dat de moderne briljante viooltoon het 18de ■euwse klankideaal geweld zou aandoen '.ijn voordracht van Duvals sonate gaf blijk van grote technische beheersing. Duval was een der voornaamste grond leggers van de zgn. Franse vioolschool der 18de eeuw, die sterk onder Italiaanse invloed stond, al bleven Franse kenmer ken bewaard. Janny van Wering, een van onze beste klavecinisten, droeg Sweelincks bekende variatiereeks fraai, doch wat onrustig en gejaagd voor; wellicht was het feit, dat zij niet een van haar eigen instrumenten bespeelde, hieraan schuld. De variaties hadden in tempo en registratie wel iets meer kunnen contrasteren, terwijl de in gewikkelde passages van de vierde varia tie enige moeilijkheden veroorzaakten. Matige belangstelling Over het algemeen stond deze avond op een hoog peil. Natuurlijk zijn de mogelijk heden van een dusdanig samengesteld en semble beperkt, doch het repertoire dat men hier dient, is deze extra belangstel ling zeker waard. Jammer, dat dergelijke concerten zo matig in de belangstelling staan. De directie van de Lakenhal wordt daardoor niet aangemoedigd bij haar toch zo prij zenswaardige streven de fraaie concert ruimte van de Lakenhal dienstbaar aan het muziekleven te maken. Wellicht zou het aanbeveling verdienen reeds aan het begin van het concertseizoen een abonne mentsserie te projecteren. Wanneer men zich daarbij min of meer richtte tot enigs zins verwaarloosde repertoires, zowel oude als moderne, speciaal van vocale en instrumentale kamermuziek, zou hiervoor waarschijnlijk wel een publiek te vinden zijn. De toehoorders dankten het Tele- nann-trio met hartelijk applaus. Dr. J. der Vc« Bij het kleingoed, dat het gerecht be handelde, was een zaakje tegen een on voorzichtige landbouwer-chauffeur uit Leidschendam, die nogal roekeloos bij het Kort Rapenburg een jongen onderste boven had gereden, toen het licht op groen sprong. Het kostte hem ƒ25 of 10 dagen. En verder was daar een Sassen- heims bloemist, die even een bromfietser omver had geworpen door in de Hoofd straat van zijn woonplaats achteruit te rijden met zijn auto en door dat achteloos te doen, zodat hij op het rijwiel pad terecht kwam. 30 of 10 dagen, v de prijs, die de kantonrechter uit na: der gerechtigheid vroeg. De televisie vindt wel snel ingang, m. men doet er goed aan, haar toch niet snel ingang te laten vinden, dat de eenmaal noodzakelijke vergunning nog niet in huis is, terwijl het beeld al op het matscherm siddert. Orde moet er zijn, eerst de vergunning, dan kijken. Dat ook dit een waarheid is, die de overheid be reid is te onderstrepen met een bestraf fende vinger, ondervond een Leids winke lier. 30 of 10 dagen, zei de substituut officier. De rechter, mild gestemd, deed er de helft af, 15 of 6 dagen. De winke lier wierp hem eenzelfde blik van waar dering toe als hij waarschijnlijk zijn beeldscherm doet, althans wanneer daar op is. ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Demmemc Haarlemmerstftat 169 Amateurfotografen bespraken werk De amateurfotografenvereniging ver gaderde gisteravond in De Doelen, waar de inzendingen voor de derde ronde onder het oog van een kritische jury bestaande uit de heren J. C. Gompelman, K. Huls bos en P. J. v. Mullem doorging. De heer K. Hulsbos besprak de foto's later op de Een collectie foto's van amateurfoto grafen uit de Verenigde Staten, die door de Bond naar de verschillende afdelingen was gestuurd werd door de leden be sproken, die tijdens een pauze gelegen heid hadden gekregen deze foto's nader te bezien. F.r werd overwogen een collectie samen te stellen voor de foto-expositie in Polen, die zal worden gehouden onder auspiciën van de „FIAP". Het echtpaar verwachtte bij zomer huur van het huisje aan badgasten extra-inkomen van 600 per jaar en van oordeel, dat zulks een ontruiming wel rechtvaardigde. De Noordwijker betoogde, dat het zomerhuisje voor hem, zijn vrouw en vier kinderen eigenlijk te klein is. Hij verlangde het huisje prijs te geven, maar kon dit niet doen, omdat geen andere huisvesting in Noordwijk is te vinden. Een vertegenwoordiger van het Noordwijkse gemeentebestuur ver klaarde evenwel, dat men bereid is het gezin in 1957 aan een nieuwe wo ning te helpen. Vonnis Na wikken en wegen besloot de kanton rechter, dat de behoefte van de huis eigenaar om weer de vrije beschikking over het zomerhuisje te krijgen, boven het belang van de huurder gaat, vooral kwam vast te staan, dat deze in 1957 andere woning krijgt. De huurder werd dan ook veroordeeld tot ontruiming bin nen een termijn van zes maanden. De pro ceskosten behoefde hij niet te betalen. De uitspraak is gebaseerd op de op vatting, dat de term „eigen gebruik" ir de huurwet niet zo eng behoeft te worden opgevat, dat daaronder alleen soonlijk gebruik mag worden Het feit, dat het huisje niet voor perma nent woonverblijf bestemd is en slechts door de woningnood als zodanig werd gebruikt, heeft natuurlijk ook een rol bij de totstandkoming van dit vonnis ge speeld. Demonstratie van liet Leger des Heils Morgenavond om acht uur heeft in het Leger des Heilsgebouw aan de Hooigracht een bijzondere samenkomst plaats. Onder leiding van majoor Van Eeijgen uit Am sterdam zullen de padvindstersvendels van het Leger des Heils uit Haarlem Amsterdam tezamen met die van Leiden een demonstratie geven. Het programma vermeldt het spel Het ontstaan van de berken, gezamenlijke zang en een film over het padvindsters- werk. De sluitingsceremonie is getiteld Kruis en wet. Iedere belangstellende is hartelijk wel- AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Engelse film „Top Secret" van Mario Zampi. Zoölogisch laboratorium (Kaiserstraat, Ingang Sterrewachtlaan), 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver- niging, C. Bas over: Vormenrijkdom in de zwammenwereld (met projectie). Rijksmuseum van oudheden. 8 uur: prof. B. van de Walle (Brussel) over: Certains aspects du règne d'Aménophis III. Kantine Doelenkazerne, 8 uur: Haags Toneel met „De barbier van Sevilla" Voorschoten. Cultureel Centrum, 8.15 uur: pianorecital door Janine van Mever. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur: feestavond buurtvereniging „Ons Genoegen". Sassenheimse toneelvereniging „Elckerlyck" met „De tante van Charlie" door Rosita Peters. Oegstgeest, Irene, 8 uur: leerlingen van de Kon. Julianaschool met operette „Als kinderen dromen" voor ouden van dagen. Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „Het bezoek van de oude dame". Oud-Hortuszicht, 8 uur; Ned. Chr. Be- ambtenbond, familie-avond afdeling Lei den. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Gemengd Toonkunstkoor, Requiem van W. A. Mo zart en Te Deum van A. Bruckner. Middelste gracht 3, half 8: afdeling Lel den van „Jong Nederland voor Christus", de heer C. Vanderbreggen van De Maaiers over: De toekomende dingen. Grote Burchtzaal. 8 uur: Fryske joun, opfiering fan „Hert sunder haven" fan K. Woudstra, troch leden fan de toaniel- ploech. Leger des Heils, 8 uur: padvinderede monstratie voor jongeren (maar ook voor ouderen). Oegstgeest, gemeentehuls, half 8: raadsvergadering. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert door de Wiener Sangerknaben, met o.a. opera „Der Apotheker* van Haydn. Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei den, drs. E. Peldnck over historie en heral diek op roemer en kelk (half 8: algemene ledenvergadering). Rehoboth, 8 uur; VERON, Om. Weeriee over draadloze bediening van zenders op afstand (met demonstraties). Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: reisbureau Cebuto, kleuren- en geluidsfilms. Casino, 7 en 9.15 uur: Cefa, kleurenfilm „Hij, zij en de auto". Tentoonstellingen Academisch historisch museum (Rapen burg 73), kunstzinnig werk door hoog leraren. stafleden en studenten (tot 14 februari). Lakenhal, 10—5 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha in de kunst" (tot 14 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en apotheek Oeg6tgee«t, Wilheliminapark 8, tel. 26274. PRISMA-het veilige horloge Hongarije vocht voor christendom Pater Keulaerds besloot lezing in Harmonie met gebed voor een geknecht volk IN DE LAATSTE dagen van 1948 werd te Boedapest een vrij kleine man met een weinig imponerend uiterlijk door de Russische machtshebbers gevangen genomen. Deze kleine man stond in de rooms-katholieke kathe draal van Boedapest in het ornaat van een kardinaal een dienst te leiden en enkele tientallen geestelijken assisteerden hem aan het altaar. Kardinaal Joseph Mindszenty werd met alle tekenen van zijn waardigheid wegge voerd en de geestelijken aan het altaar met hem. De strijd voor geestelijke vrijheid had in Hongarije een kritiek, wellicht definitief stadium bereikt. Nooit vrijwillig Gisteravond vertelde de Franciscaner pater S. Keulaerds voor een groot aantal leden van Expogé, afdeling Lelden in de bovenzaal van „De Harmonie" enkele fei ten uit 't leven en de strijd van deze gees telijke leider, die na een monsterproces acht jaar geleden in de gevangenis ver dween, door de verzetsstrijders in novem ber jl. bevrijd werd en na het Russische verraad zich genoodzaakt zag een toe vlucht te zoeken in de Amerikaanse am bassade, waar hij thans nog verblijft. Hongarije, dat door alle eeuwen heen burcht van, het christendom is geweest tegen aanstormende horden uit het oosten, heeft door deze strijd zijn geestelijke lel- ook als wereldlijke leiders leren zien. Hoewel het hoofd van de rooms-katho lieke kerk in Hongarije, de kardinaal, een grote politieke macht was toebe deeld in het verleden, heeft kardinaal Mindszenty hier nooit gebruik van ge- aakt. omdat hij zich op dc allereerste plaats geestelijk leider wist. Ten strijde was om die- reden, dat hij zich tegen de Duitsers verzette, die de geest 'an het Hongaarse volk geweld wilden landoen De Duitsers namen hem ge vangen en het duurde tot de Duitse neder laag, voordat het rode leger hem uit de gevangenis bevrijdde. Deze bevrijding bleek slechts van vrij korte duur. Toen de Russen, na een vrij ge- atigd begin, de kerken van Honga rije zowel de rooms-katholieke als •rotestantse onder hun con trole trachtten te brengen, gorde de kardinaal zich wederom ten strijde. Ook nu liet hij zich niet verleiden tot een politiek spel, dat velen wel licht van hem verwacht hadden, hij bepaalde zich tot de verde diging van de christelijke waarden, die Hongarije bezit. De Duitsers hebben hem zonder vorm van proces „uit de circulatie" genomen; de Russen voerden een tragische klucht op. Eenentwintig dagen lang onthielden zij de kardinaal de slaap; hij werd ge slagen met rubberslangen en gedwongen walgelijke obsceniteiten te aanschouwen. Daarna presten zij de man, die de controle over zichzelf verüoren had, tot een „zelf beschuldiging", die hoogverraad, spionage valutasmokkel behelsde. De kardinaal had dit echter voorzien en vlak voor zijn gevangenneming had hij openlijk ver klaard: „Ik zal nooit vrijwillig een be kentenis afleggen, want ik heb niets te bekennen; mocht ik dit ooit toch doen, dan is dat een gevolg van menselijk onver mogen." Pater Keulaerds, die de persoons- schets van kardinaal Mindszenty om gaf met situatiebeschrijvingen van Hongarije onder de rode terreur, be sloot zijn lezing met een gebed voor het geknechte Hongaarse volk. Naar de haaien Initiatiefnemer P. Drijver zet zijn plan- en met de Nederlandse haaienvissersclub, die onlangs is opgericht, door. In Enge land is een voormalig marinescheepje gekocht, dat ruimte zal bieden aan 10 tot 15 sportvissers. De club wil uiterlijk in met driedaagse tochten op de Noord- beginnen. Men vermoedt na de zachte winter op veertig mijl uit de kust goed iswater aan te treffen. Vooras wordt overwogen na afloop van het haaien- sn het avontuur verder op te zoeken, door in de omgeving van de Doggersbank jacht op tonijnen te gaan maken. Aan de voorbereiding van een proefreis wordt gewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3