Mi Berooide Joden heenkomen zoeken goed 1 Aasgieren hebben zich verrijkt met de buit BEDRIJFSAUTOMOBIELEN Adenauer: Rusland zal houding wijzigen ZETHAMETAnv Breidt Leiden uit in plaats van stichting satellietstad nieuwe leidsche courant zaterdag 9 februari 1957 Tweede uittocht uit Egypte (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) KAIRO, februari. ANG GELEDEN volgens de geleerden was het in de vijftiende eeuw voor Christus is er een uittocht uit Egypte geweest We kunnen erover lezen in het Bijbelboek Exodus (de Griekse naam voor „uittocht"), dat het vertrekken van Israël uit het land der Farao's als zij nbevrijding uit de Egyptische slavernij bestempelt. Pas door zijn massale vertrek uit het land van Gosen werd Israël het volk van Jahwe. Het zou weliswaar veertig jaar duren, voordat het Kanaan, het land „vloeiende van melk en honing" werd binnengeleid, maar toen het, door zijn verlossing uit de macht der Farao's, het werk van de Heer ervaren had, was het bereid Hem als zijn God te aanbidden. ans, b(Jna tweeduizend jaar na Chris- beleven we weer een uittocht uit Ejypte. H(j gaat niet langs de wonderiyk {fvormdc watermuur. die zich op Farao zijn ruiters stortte, doch met moderne verkeersmiddelen, over de zee en door de lucht. Duizenden Joden hebben het Itnd al verlaten, of houden zich gereed Iyer uit te gaan. Van hun bezittingen heb ben ze vrywel niets kunnen redden; van bun geld honderd of duizend gulden mis- Berooid en vernederd komen de ongelukkigcn in Europa aan, in de twUfel- jchtige hoop een nieuwe omgeving te n vinden, een nieuw bestaan voor zichzelf en hun kinderen. Natuurlijk, het zijn niet alleen joden, ie uit Egypte zijn gezet. Alle houders an Bri tee en Franse paspoorten hebben het land moeten verlaten, met uitzonde- an degenen, die uit „bevriende ge- i bied6delen" komen (Cyprioten bijvoor beeld of Algerijnen). In totaal zouden ongeveer twaalfduizend Britten en Fran- vertrokken zijn. Hun zaken en ver mogens zijn onder beheer gesteld, hun huizen door Egyptenaren ingenomen en hun bezittingen veelal voor een krats op de markt gebracht. Egypte heeft deze maatregelen menen te kunnen nemen, omdat het de onder danen van die mogendheden, welke in oktotoer-november 1956 tot de aanval vergingen, als zijn vijanden beschouwt. Het wil zich eens en voor altijd van „het juk der imperialisten" bevrijden, zoals dat hier heet. Geen Fransman of Engeteman behoeft er dan ook op te rekenen, ooit nog eens de grenzen van het rijk der Nijl te overschrijden, al thans niet zo lang Nasser er heerst. Rassendiscriminatie MET DE JODEN evenwel te het anders gesteld. Al sinds de eerste, zo sma delijk verloren oorlog tegen Israël heeft geen houders van Israëlische pas poorten meer in het land geduld. Alle gelei| Israëliërs zijn er toen zonder pardon i teruggekomen. gezet en er nooit Nasser dan cok doet is een ras ;elijl discrimineren. Hij !gt de voetstap- n van Hitler, als- er nooit iets is gebeurd, en houdt vaak diens zelf de schandelijke me thoden op na. Het in het Egypte van thans nog niet kan •preken, te joden- Vervolging. Maar voor de publieke 'Opinie te de jood lajiJ itaatsvijand num mer één geworden Hij wordt onder een onmenselijke iware druk gezet en op alle moge lijke manieren ge dwongen het land verlaten. Het ilt overigens op, dat Kairo zich angstvallig voor hoedt,, het woord „Jood" te gebruiken. Slechte een keer is deze benaming in een officiële verkla ring geslopen en wel toen in november 6 „alle Britten, Fransen en Joden" hun wapens moesten inleveren. In de wetten, die op exputeies en het onder beheer (tellen van bedrijven en vermogens zijn verschenen, wordt alleen van „zionist" gesproken, waarmee een beijveraar van i Joods tehute in Palestina wordt be doeld. Nasser wil zich er dus kennelijk r hoeden door de wereld als een Jo denhater te worden uitgekreten. Boven dien komt de term „zionist" hem beter uit, omdat deze op iedereen kan worden toegepast, die hij het land uit wil zetten. Even opvallend is ook, dat de joden, die Egypte verlaten moeten, er officieel niet orden uitgezet, omdat ze tot het joodse s behoren, maar omdat ze „de veilig- ;id van het land in gevaar brengen" Protesten van diplomatieke vertegen woordigers uan landen, waartoe de uitge wezenen behoren, zijn hierdoor bij voor- n de baan geschoven. Zy kunnen n beroep op de staatsveiligheid i enkel handgebaar worden afge daan iets wat dan ook dagelijks gebeurt Reeds 22.000 weg IN HET EGYPTE van voor november 1956 woonden ongeveer 45.000 Joden. Onder hen bevonden zich bijna twintig duizend houders van vreemde paspoor- vijfduizend van Egyptische. De test meer dan twintigduizend dus 5 nooit in het bezit van een paspoort geweest en beschouwde zich door geboor- afkom6t Egyptenaar. In het Egypte van februari 1957 zijn nog slechts 23.000 Joden over. Van de 22.000 die vertrokken zijn, hadden onge veer vierduizend de Britse of Franse tionaliteit. Achttienduizend staatsburgers wier moederlanden niets met de agressie van november 1956 hadden uit te 6taan, zijn dus het land uitgewerkt. Toen de vUandelükheden tussen Israël, Engeland en Frankrijk aan de ene kant en Egypte aan de andere kant uitbraken, werden cr onmiddellijk een kleine dui zend Joden geïnterneerd. De meestcn var hen waren Britten en Fransen, maar ei waren ook Egyptenaren, Roemenen. Duit sers, Zuid-Amerikanen en Nederlanders by. Op een enkele uitzondering na züu ai deze mensen weer vrögelaten en hel land uitgezet. Enkelen mochten zelfs niet eens naar huis terug om hun persi ïyke zaken af te bandelen, maar zyi van de gevangenis naar het vliegveld ge transporteerd. Honderden andere Joden-kregen tezelf dertijd aanzegging Egypte te verlaten. Een vaste 1-ijn werd hierbij niet gevolgd, want de ene moest binnen achtenveertig uur vertrekken, de andere binnen zeven da gen, terwijl er ook g-rote verschillen wa ren in het bagagegewicht en de geldhoe- veelheid, die mochten worden meegeno men. Verscheidene ballingen hadden bo vendien nog de verklaring te onderteke nen, dat ze vrijwillig het land uit gingen, afstand deden van hun bezittingen en nooit ergens meer aanspraken op zou den doen gelden Op één punt echter werd wel een vaste lijn getrokken. De bedrijven, ver mogens, huizen en andere bezittingen der geëxpulseerden werden namelijk onder beheer gesteld iets wat in de toekomst hetzelfde als confiscatie zal blijken te zijn. Want de Egyptenaren hebben zich nog op geen enkele wijze willen compromitteren, als het op de vraag aan kwam, of degenen, die het land hebben moeten verlaten, gecom penseerd dienen te worden. Wel heb ben ze laten doorschemeren, dat de zich namelijk niet ontzien pers- en knijp- methoden op het ongelukkige joodse volksdeel toe te passen. Ze gaven bijvoorbeeld „de opdracht" door, dat jood het land moest verlaten, waarna zich voor een krats over diens have goed ontfermden. Er zijn gevallen bekend van mensen, die voor duizend gulden een boedel van vijftigduizend gulden deden. Er wonen Egyptenaren in flats van joden, die ze er op eigen houtje heb ben uitgewerkt en er zijn chanteurs ge weest, die vierentwintig uur nadat ze eet. jood de aanzegging hadden gedaan, dat hij het land uit moest, met de mededi kwamen, dat hij zou kunnen blijven ten, als hij er „wat handgeld" voor had. Men beweert, dat Nasser streng tegen deze roofvogels zal optreden, die, niemand en niets ontziende, rampzaligen hebben geïntimideerd en uitgeperst. Maar tot oor toe is er niets gebeurd, dat op een straf maatregel wyst, terwijl er toch al pro fiteurs genoeg Rondlopen. Waarheen QP 'T OGENBLIK heeft het regiem de expulsie van Joden in wat meer ge leide banen gebracht. Dagelijks krijgen tientallen Joden schriftelijk bevel Egypte te verlaten, waarbij hun wordt meege deeld wat ze precies mogen meenemen. Twintig kilo bagage per persoon is te genwoordig de officiële tax en duizend gulden aan contanten en sieraden. Joden, die zichzelf, hetzij door een bezit van paspoort, hetzij door geboorte of af komst, als Egyptisch staatsburger kunnen bestempelen, moeten hun papieren op het politiebureau inleveren en krygen er een laisser-passer voor terug. Zodra ze de gren6 van Egypte overechryden zijn ze statenloos de verschrikkelijkste vorm staatsburgerschap, die men zich maar denken kan. Waar gaan de Joden, die uit Egypte verbannen worden heen? Beter te trou- te vragen: waar moeten ze heen Israël heeft beloofd, elke, uit het land der Nijl uitgewezen jood te zullen opne- als zij daartoe de wens te kennen geeft. Velen zyn dan ook naar Israël ver trokken eerst per boot of vliegtuig Europa en dan weer terug naar Pa lestina! maar men kan niet zeggen, dat dit met graagte is geschied De joden, die tot nog toe in Egypte hebben ge woond, zijn niet zo op Israël gesteld, de am politieke, de andere om sociaal- economische redenen. Veel keuze hebben de Egyptische joden echter niet, tenzij ze houders van paspoorten van andere mogend heden zijn, waar ze zich naar toe kunnen begeven (joodse staatsbur gers van landen achter het IJzeren Gordijn kunnen bijvoorbeeld moeilijk naar hun land van herkomst terug, terwijl ze dit trouwens ook niet zou den willen). Alleen Brazilië neemt op 't ogenblik grote aantallen joodse vluchtelingen uit Egypte op, ongeacht het paspoort, dat ze houden. Maar in geen enkel ander land terN wereld zijn nu toe faciliteiten voor deze slachtoffers van het Nasser-regiem verleend, althans geen faciliteiten, welke hen op gemakkelijke wijze het staatsburgèschap kunnen doen ver werven. Het laatste propaganda-aan- plakbiljet toont Nasser, die een Britse en Franse soldaat uit Egypte blaast. „Gamal Abdel Nasser" staat er in het Arabisch op. „Redder van Egypte!" vorderingen, welke zij, als gevolg van het inhouden der tolgelden van het Suezkanaal en de geleden oorlogs schade op „de imperialisten" hebben heel wat groter zijn dat de aanspra ken, welke „de imperialisten" op hen kunnen laten gelden. Chantage en roof ÜEN GROOT aantal van de 22.000 joden die reeds uit Egypte vertrokken zijn, kan men, strikt juridisch gezien, als „vrij willige emigranten" aanmerken. In feite hebben ze echter Egypte de rug toege keerd, omdat de intimidatie en de brood roof, die het regiem van Nasser op hen toepaste, een verder verblijf onmogelijk maakten. Al in november van het vorige jaar werden alle joden, die in het produc tieproces werkzaam waren, en massa uit hun banen gezet. Werknemers kregen geen dag extra loon mee naar huis; werk gevers konden geen cent meer uit hun kas opnemen. Bedreigingen volgden toen aan de lopende band, waarbij enkele aas gieren een afschuwelijke rol hebben ge- Verscheidene Egyptische officieren en burgers, die het oog op een door joden bewoond huis hadden laten vallen, of die op chantagegela uit waren, hebbe Meer olie voor Europa De Texas Company maakt bekend, dal zy dagelijks 104.000 vaten ruwe en geraf fineerde olie aan Europa levert of vijf maal zoveel als vroeger. Shell Oil zal de raffinage verminderen om een miljoen vaten meer naar Europa te zenden. Ci ties Service vermindert het raffineren met 10.000 vaten per dag om Europa ruwe olie té leveren. Aan de andere kant heeft de Sowjetunie verklaard de overéénkomst met Israël in zake olleleveranties niet meer te erken nen en geen olie meer te zullen leveren Israël haalde elke twee weken 30.000 ton ruwe olie uit Odessa. Tweede kinderrechter in Den Haag benoemd Tot tweede kinderrechter bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag is be noemd mr. J. Zwanenburg, tot dusverre subsituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam. FAILLISSEMENTEN Geëindigd: G. A. di lorburg; W. J. N. v. d. H< itstelijk R'di F. N. Meyer; i: 2, Den 1 i-SSE H« N.V. Handelmij. Klein H( i, uilkering 3.9 N.V. Hand: imerco, Den Haag, kantoor Wa jat ie akkoord. in faill. N.V. Iso Watcrzuiverin cur. mr. A. L. Melai, i.p.v. r i faill W. J. J. Jurgens, Rcinkcn Haag, cur. mr. S. L. F. de Ha T. Radja Abdullah. Zaterdag 16 febr. begint: Rapid-liandbaltoernooi in Leiden In de hal van de Leldse groenteveiling aan de Zoeterwoudseweg organiseert de handbalvereniging Rapid uit Hazerswou- en zevenhandbaltoernooi. De eerste wedstryden zullen volgende week zater dag, 16 februari, worden gespeeld. Dit is d-e eerste maal, dat een dergelijk toernooi in Leiden wordt gehouden. Op achtereenvolgende zaterdagavonden komt Rapid uit tegen verenigingen uit Den Haag, Leiden (HVL) en andere plaat- Er wordt gespeeld vn de vorm nederlaagseries, waardoor het spanndngs- element zo groot mogelijk zaïl zijn. TENTOONSTELLING 7 tlm 16 FEBRUARI "Geopend: .erkd,S«n 10.00-17.00 uur '"0-22.30 eer Zondes 10 en Zeterdeg 16 februari 10.00-18.00 eer Het zesjarig meteje M. C. J. Duive- laar uit Den Haag is woensdagmiddag, toen zy in de Weimarstraat plotseling de rijweg oprende, door een personenauto ge grepen en gedood. Stanvac sluit paraffinefabriek te Soeng- gei Gerong bij Palembang In verband een staking van communistische beiders, die zich verzetten tegen betere werkmethoden, die minder personeel dig maken. Na boodschap van Boelganin Kanselier Konrad Adenauer voor spelde gisteren volgens Ass. Press, dat de houding van Rusland jegens het westen zich in de naaste toe komst zal wijzigen als gevolg van economische moeilijkheden en van de recente ontwikkelingen in Hongarije en Polen Deze verklaring legde Adenauer af. nadat hy enige minuten voordien een persoonlijke boodschap van Boelganin had ontvangen. De Duitse staatsman deed een beroep op het westen om alles te vermijden dal door de Sowjetunie als provocatie kan worden beschouwd. Hij zei; „Wij moeten onder geen standigheid de zich ontwikkelende wyzi- ging in de internationale politiek ver storen". Voorts zei hij dat de ontwikkeling Polen en Hongarije „niet zonder in vloed zullen zijn op de Sowjetpolitiek". Tijdens de persconferentie bevestigde Adenauer een persoonlijke boodschap van Boelganin te hebben ontvangen. Hij wei gerde echter zeer beslist de inhoud van de boodschap bekend te maken, daar hij met de Russische ambassadeur Smirnov overeengekomen de inhoud als ver trouwelijk te beschouwen. Ter ondersteuning van zyn standpunt dat de houding der Sowjetunie zal eer- anderen, voerde Adenauer aam 1. De ontwikkeling van atoomwapen» i gelelde projectielen heeft tot een even wichtstoestand geleid. Het gebruik van :ulke wapens tydens een oorlog leek hem onwaarschyniyk. Hierdoor zouden de grote mogendheden gedwongen zyn tot een bepaalde overeenstemming te ko> 2. Polen en Hongarye hebben het be- wys geleverd dat vryheid op de lange duur niet onderdrukt kan word 3. De toestanden in Polen, Hongarye, communistisch Oost-Duitsland en d< Sowjetunie zelf tonen aan dat het com munistisch systeem geen goede economi sche resultaten kan opleveren. 4. Samenwerking van de landen der vrye wereld en stappen in de richting van Europese integratie zullen Europa sterker maken. Gevraagd naar de mogelijkheden een nieuwe vier-mogendheden conferen tie zei Adenauer dat hij hierin voor West- Duitsland op dit ogenblik weinig heil zag. Het Duitse probleem is volgens hem ten nauwste verbonden aan andere interna tionale problemen waarvan voorlopig nog geen oplossing te verwachten valt. Over het voorstel van oppositieleider Erich Ollenhauer voor de schepping een Europese veiligheidsorganisatie vervanging van het Noord-atlantisch Pact en het Warschau-pact zei hij dat aan zulk een organisatie een voorwaarde verbon den was. Nameiyk: dat eerst de spannin gen opgeroepen door de atoomwapens verdwenen moeten zijn. Zonder dit is de vorming van machtsconcentratie zinloos, aldus Adenauer. IN 1956 VERDRONKEN 545 PERSONEN In 1956 zijn in Nederland 545 personen (1955: 614) door verdrinking om het leven gekomen, van wie 247 kinderen (1955: 287). n.l. 216 jongens en 58 meisjes. Dit zyn ge middeld vyf verdrinkingsgevallen per 100.000 inwoners. Van de in het water geraakte personen, onder wie 791 kinderen (1955 921 kinderen) konden er 1593 (1955 1825) worden gered. Ondanks de slechte zomer zijn deze ongevallencijfers vrij hoog. In dezelfde periode geraakten 594 auto's te water (in 1955: 504). Dollars voor India. India kan maximaal 200 miljoen dollars (f 760 min.) van het internationaal geldfonds kopen; in 1956 had India 500 min. dollar tekort, waar van een derde als gevolg van overstro mingen en droogte. Ned. Militair elftal Het voorlopige Nederlandse militaire voetbalelftal, dat woensdag in het Olym pisch Stadion in Amsterdam een oefen wedstrijd speelt tegen het Nederlandse jeugdelftal, is als volgt samengesteld. Doel: Van der Voorts (RCH); achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO); midden: WUlems (RCH), Schilder (Volendam) en Althof (Blauw Wit); voor: Van den Heuvel (PSV), Bosse- laar (Sparta), Oonk (SC Enschede), Rut ten (MVV) en E. Janssen (SC Enschede). I BRUIKBAAR IJZER ni.IIJIlffl Prov. damkampioen schap Voor de provinciale clubtitel dammen speelde het Haagse RDG gisteravond zyn eerste wedstryd en wel tegen het Leldse LDV. RDG scheen een ruime zege tegemoet te gaan toen Fisser van een Leidse inval ler won en de stand even later tot 62 werd opgevoerd. Maar de Leldenaars ver kochten hu-n huid zo duur mogelijk. Bo vendien verloor v. Stein vrij onverwacht een stuk zodat bij het afbreken de voor sprong tot twee punten was geslonken (9—7). Op een kleine zege mogen de Hagenaars wel rekenen, want Brabers staat in zijn hangpartij op winst. Of Kouwer. die op het einde in moeilijkheden geraakte re- mtee zal kunnen houden is echter de De persoonlijke resultaten luiden: R. v. d. Klift (RDG)—W. Heemskerk (LDV) 02; J. BrabersJ. Laterveer afgebr.; J. v. MillB. Slegtenhorst 11; Ch. Mul der—W. Kleyn 1—1; G. Fisser—J. Teleng 20; W. v. RooijTh. Uittenbogaard 2—0; Th. v. Stein—J. Klinkenberg 0—2; D. v d. Lem—P. Marck 11; F. v. Rennes—J. Zaalberg 2—0; A. Kouwer—E. Klinken berg afgebr. In Rotterdam won Constant van het Dordtse DDV met de voorlopige uitslag 115. De tegenstand was hier groter dan deze cijfers doen vermoeden. Het eind resultaat zal niet meer dan 11—9 zijn voor de Rotterdammers, die woensdag in Den Haag tegen RDG uitkomen. LEIDSCHENDAMS BURGEMEESTER DE PLANNEN van het Haagse gemeentebestuur om een satellietstad buiten de stadsgrenzen te stichten, hebben Leidschendam in het ge heel niet overvallen. Door het Nationaal Planbureau werden reeds een jaar of drie geleden in de Driemanspolder te Leidschendam en ook te Zoetermeer grondonderzoekingen verricht. Men vermoedde, dat dit ver band hield met de plannen voor de Haagse satellietstad. Dit is de mening van burgemeester H. A. C. Banning van Leidschendam. zoals hij die in een onderhoud met o: respondent formuleerde. Kritiek De heer Banning oefende kritiek uit op het feit, dat de gemeentebesturen, die het nauwst bij deze stichtingsplan nen zyn betrokken, door Den Haag niet officieel op de hoogte werden ge steld, voordat de publikaties hierover in de dagbladen verschenen. Want het was uit de krant, dat burge meester Banning de,vorige week vbo eerst moest vernemen, wat voor plannen er o.m. met betrekking tot Leidschendam door het Haagse gemeentebestuur zijn ontworpen. Leidschendam zou dat toch wel hebben mogen weten: als de stichting van de satellietstad zou doorgaan, zou ei een oppervlakte van 200 ha van de (Leid- schendamse) Driemanspolder mee ge moeid zijn. Daar over een jaar of tien Voorburg, Rijswijk en Leidschendam volkomen vol gebouwd zullen zijn, zal men een spoedige oplossing voor het dreigende grondte- kort moeten vinden. Oplossing De oplossing ziet burgemeester Banning in het uitbreiden van het naburige Leiden tot een stad van 200.000 personen (er zyn Pers. damkampioen schap De uitslagen van de wedstrijden uit de tiende ronde van het toernooi on persoonlijk damkampioenschap van derland, die gisteravond te Utrecht den gespeeld waren: Kinnegen (Den Haag) W. Roozenburg (Rotterdam) 02; Laros (IJmuiden)ir. Van Dijk (Wageningen) 11; Van der Sluis (Amsterdam)Bom (Rotterdam) 02; Boer (Alblasserdam)— •Huisman (Haarlem) 11. Sportflitsen Het Surinaamse voetbalelftal heeft Rapid (Wenen), dat op toernee is, met 3-1 verslagen. De ruststand was 1-0 voor de Surinamers. Technisch was Rapid sterker, doch het Surinaamse elftal speelde veel enthousiaster. De returnzaalhandbalwedstrijd Neder landDuitsland zal zaterdag 2 maart worden gespeeld. Het Ned. Handbal Ver bond tracht de ontmoeting in Amsterdam te houden. De Nederlandse zwemsters, die op tournee in Zuid-Afrika zyn, hebben giste ren in Kaapstad twee Zuidafrlkaanse re cords gebroken. Atie Voorbij verbeterde het nationale record 100 yards vlinderslag met 8,8 sec. door de afstand in 66.! af te leggen. Rita Kroon zwom de 220 yards borstslag in 2.58.4 en verbeterde daarmede het record met 17 sec. Een Frans sportblad heeft enkele ken geleden voorgesteld een „Weeteiyke Sportgemeenschap" te stichten, waartoe Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk. Italië en West-Duitsland en eventueel Zwitserland zouden behoren. Men beoogt hiermede het hoofd te bieden aan de he gemonie van Amerika en Rusland. De president van het Belgisch Olympisch Comité heeft zich hiervan reeds voorstan der verklaard en ook heeft de president van het Luxemburgse Olympisch Comité zijn instemming hiermede betuigd en genoemde landen een brief geschreven deze zaak in Luxemburg te bespreken. De Luxemburgse uitnodiging is gisteren Nederland ontvangen; de beantwoording zal even moeten wachten, omdat dr. Linthorst Homan, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité in het buitenland toeft. (Advertentie) Olifanten bestraffen brutale studenten Toen Sarrasani de eerste maal door Zuld- Amerika reisde, dreigde een menigte brutale studenten zijn voorstelling tot een fiasco te maken. Zij eisten dat alle reeds verkochte plaatsen voor hen gereser veerd zouden worden, zónder betaling. De politie kon niet tussenbeide komen, want de studenten van Rio de Janeiro n toen oppermachtig. Terwijl die avond het publiek binnen stroomde verscheen een joelende massa 5 a 6 duizend studenten, die het cir- aan alle kanten binnendrongen. Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersbazen met hun triomfgejoel plotseling voor een twintigtal olifanten. De dieren, altijd aan rust gewend, begonnen in paniek te trompetteren en de slurven te slaan. Zij trokken de stangen waaraan zij geketend waren, de grond uit en stormden vooruit. Dit is een van de boeiende geschiede nissen, welke u kunt lezen in het circus album „De Bonte Droom van het Cir cus". Een rijk en afwisselend verhaal talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. Doveren en Fred Thomas. Voor slechte f 2-50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rem bours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag!!! er nu ca. 95.000). Wethouder Van Lissa Nessel van Den Haag heeft reeds gezegd, dat de satellietstad geen slaapstad moet worden maar een stad met eigen werkge legenheid. Indien de stad in de Driemans polder zou verrijzen, zouden alle bedrij ven. scholen, kerken etc. gesticht moeten worden: Is derhalve Leiden niet veel ge- makkelyker voor uitbreiding vatbaar? Ten slotte zouden bij realisering van het plan-Driemanspolder de agrarische belangen ernstig worden geschaad. Indiendeze plannen zou den worden verwezenlijkt, zo besloot de burgemeester„krijgt Leidschen dam het gevoel, of het een te nauwe boord aan heeft." Dr. J. Th. de Visser 100 jaar geleden geboren Vandaag is het 100 jaar geleden, dat dr. J. Th. de Visser, de bekende Chr. Histori sche staatsman en minister van O. K. en W., in Utrecht geboren is. Dr. De Visser, die in 1880 op 23-jarige leeftijd promoveerde op proefschrift: De Daemonologie van het Oude Testament, was achtereenvolgens Hervormd predi kant te Leusden. Almelo. Rotterdam en Amsterdam. Hij was mede-oprichter van de Chr. Nat. Werkmansbond en de Chr. Historische Kiezersbond. In 1897 werd hy gekozen tot lid van de Tweede Kamer. In 1918 werd hU minister van onderwijs kunsten en wetenschappen (de eerste mi nister van het gereorganiseerde departe ment). In 1920 bewerkstelligde hy de ge- lykstelllng van bijzonder en openbaar on derwijs. In 1925 trad hij als minister af en woonde sindsdien tot aan zijn dood als ambteloos burger in Den Haag. In deze jaren schreef hij het lijvige, driedelige werk ..Kerk en Staat". Britse liof spreekt gerucht tegen Naar aanleiding van geruchten, die in Londen de ronde doen. als zou er een breuk zyn ontstaan tussc.i koningin Eli zabeth en de hertog van Edinburgh, is gisteren op Buckinghampalace een ver klaring uitgegeven, waarin ten stelligste wordt ontkend, dat deze geruchten een grond van waarheid hebben. Tel Aviy—Schiphol v.v. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft besloten met Ingang van 18 maart een afzonderlijke lijn met een fre quentie van eenmaal per week tussen Tel Aviv en Amsterdam vice versa te openen. Geen hoger personeel in bedrijfschap voor rayonindustrie De Sociaal-Economische Raad heeft gis teren met 21 tegen 20 stemmen besloten geen vertegenwoordiger van de Vereni ging van hoger personeel in de rayonin dustrie (waarin 328 van de 570 hogere per soneelsleden zijn verenigd) tot het bestuur van het bedrijfschap rayonindustrie toe te laten. Men achtte de vereniging meer een gezelligheids- dan een vakvereniging. De voorzitter, prof. mr. F. de Vries, deel de de bezwaren tegen de toelating niet. Een voorstel van de heer M. Ruppert om de Algemene bedrijfsgroepencentrale en de Chr. vereniging van hoger personeel samen een zetel te geven, kreeg slechts zeven stemmen. De S.E.R. zal dus de re gering adviseren geen vertegenwoordiger van het hoger personeel in het bestuur op te nemen. Ook werd besloten geen vertegenwoordiger van het hoger perso neel in de bedrijfscommissie voor de mar garine- en spijsvetcommissle toe te laten. heren J. T. C. Baltic, Lelden, J. E. Thor itzner (USA).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5