N.L.C. beker gewonnen door Leidse L.P.K.V. i)emmenie VANAVOND LUISTERT U NAAR: Contact school en ouders van het grootste belang TYPEN STENO i Actief verenigingslef stijgend ledental en en rpnïïkpMllfM >f-VAN MENS TOT MENS TELEVISIE LIGTVoet ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 lijk Zoals wij gisteren berichtten, wordt momenteel op het Vrouwenkerk hof te Leiden een kuil gegraven voor het plaatsen van een grote ben zinetank. Bij deze werkzaamheden stootte men op een aantal vergane lijkkisten, die eeuwen geleden op deze plaats moeten zijn begraven. Op de foto ziet men de heer C. A. Druninck uit Den Haag, die enkele ogenblikken voor de opname op een kist is gestoten. De modder heeft zich door de jaren heen vermengd met de geraamten en meestal tonen slechts losse beenderen de aanwezigheid van een skelet. Soms doet men echter ook verrassend gave vondsten, zoals de foto laat zien. Foto N. van der Horst Kampioenstentoonstelling geopend r'EN WIJ GISTEREN in Oud Hortuszicht tussen de 140 konijnen door liepen, die daar door de Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging paren tentoongesteld, en van enkele ingewijden vernamen, wat er al niet poor nodig is een konijn zó op te fokken, dat het op een tentoonstelling de cherpe kritiek van de keurmeesters kan doorstaan, moesten wij, evenals wethouder Van Schaik, die deze provinciale kampioenstentoonstelling pende, onze bewondering uitspreken voor de wijze, waarop deze fokkers liefhebberij beoefenen. De erevoorzitter van de L.P.K.V., de ier J. Rol, sprak zijn blijdschap uit over peil «1 feit, dat opnieuw een dergelijke ten toonstelling in Leiden kon worden gehou- Hij stelde vooral de aanwezigheid van «thouder Van Schaik op prijs en richtte erder woorden van waardering tot de Quist, die erg veel werk voor de or- andsatie van de expositie heeft verricht. Prijzenswaardig e gelukwensen van de diverse zus- fervereni gingen in ontvangst te hebben ïn, gaf de heer Rol het woord aan rethouder Van Schaik, die opmerkte veel raardering voor het werk van de L.P K.V. hebben. „Het is in deze tijd van mo- rne woningbouw haast niet meer moce- lijk konijnen of pluimvee te houden. Daai- s het juist zo te prijzen, dat de L.P.K.V. zoveel activiteit aan de dag iegt", i de wethouder. keurmeesters kenden op de expositie waarderingen uitmuntend toe. hiervan waren voor de heer Van Leeuwen Leiden, die met een totaal van 26 pun- voor zijn Wener, de beste inzending had. De dieren van de heren Laman uit Leiden en BoxtPl uit Delft werden e\ als uitmuntend gekwalificeerd. verenigingskampioenschap kwam an L.P.K.V., dat hiermee de Nieuwe Leidsche Courant-beker veroverde. Niei Levert uit Delft en Nut en Sport uit Stol wijk bezetten resp. de tweede en derde Keurmeesters waren de heren Van der IJssel, Wormer, Otto de Vroomen, Wesse- ling, Rol en Hannema. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt raargenomen door de dokters Langezaal, 3en Haan, Hartman, Pieterse en Jan- Bij geen gehoor telefoon 22222. Welke apotheek? ndaag zijn 's middags, 's avonds en tnachts open voor het klaarmaken van poedrecepten de apotheken Doezastraat, toezastraat 31. tel. 21313; Nieuwe Rijn, lieuwe Rijn 18, tel. 20523, en Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Morgen is 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de apotheek aan de Nieu- Rijn. Italiaanse Symfonie van Mendels sohn. (KRO 19.10 uur) Reizen naar Engeland en Italië zijn belangrijke inspiratieve momenten ge weest in het leven van Mendelssohn Over z\jn Italiaanse reis (18301831) ichreef hij in enthousiaste bewoordingen z\jn zuster Fanny. Ter plaatse begon ian zijn Italiaanse Symfonie (4e Sym fonie) en hij schreef: „Het wordt het vro lijkste stuk dat ik ooit gemaakt heb. Toch maak ik dit werk nog niet helemaal af. want ik moet eerst Napels gezien heb ben. Die stad moet ook meedoen". Het eerste deel (Allegro vivace) zet al direct in met een overmoedig-vrolijke zonne keer, een vreugdezang van le en 2e vio len met staccatobegeleiding van de hou ten blaasinstrumenten. Op allerlei wij ten wordt het aanvangsmotief verwerkt. naast het meer innige tweede thema. Het tweede deel (Andante con moto) is als een mystieke ballade, een pelgrimsproces- sie. Het derde deel (Con moto moderato) i« een charmant menuet, een Landler-ach- tig kabinetstuk in maat. Welk een ro mantiek bevat de hoornepisode in het trio van dit deel. De finale (Saltarello ten snelle Italiaanse dans in 6/8 maat) Wil een weergave zijn van het wilde trekkelyke ritme van een Napolitaanse volksdans. Bruisend en levenslustig is dit •teel. De uitvoering vanavond geschiedt door het Radio Filh. Orkest o.l.v. Albert Wo If na de Ouverture „Les deux jour- nies" van Cherubini. Vereniging voor Pedagogiek In onderling overleg moet men tot een wijze van samenwerking komen ALS UITGANGSPUNT van zijn voordracht „Welke gezinsomstandigheden beïnvloeden het leren nadelig?", die dr. L. van Gelder uit Rotterdam gisteravond in het Gulden Vlies voor de Vereniging voor Pedagogiek hield, nam spreker de leermoeilijkheden van het kind tegen de achtergronden van het streven om het kind gelegenheid te geven zolang mogelijk kind te blijven, en van de steeds ingewikkelder wordende maatschappij, waar door de mens elke handicap, die hij op zijn levensweg ontmoet, als zwaar- gaat voelen. Hierbij komt, dat de uitwijkmogelijk heden uit een leven waarin alle wegen zijn vastgelegd geringer zijn geworden. Jongelui, die vroeger maatschappelijk mislukten, konden een redelijk bestaan opbouwen in de koloniën of konden emi greren. Tegenwoordig worden aan een emigrant hoge eisen gesteld. Uit onderwijskringen komen klachten /er het gebrek aan intelligentie en con- •ntratie. Men wil deze klachten afrea geren op de gezinnen en op de maat schappij, die niet de nodige rust geven. De ouders eisen van de school, dat hun kind volledig de kans krijgt zich te ont plooien op het gebied van de ontwikke ling; een gevolg van de nivellering de welvaart, aldus spreker. Er doen zich bij de verhouding g< school tal van problemen voor. Er gaat een ongunstige invloed van de maatschap pelijke situatie uit op het gezin. De in terne verhoudingen in het gezin kunnen spanningen opleveren. Bepaalde omstan digheden beïnvloeden de kinderen, w door zij in hun schooljaren worden ge- Milieu Dr Van Gelder ging in op de invloed, die het milieu op de leerling kan hebben, t betrekking tot de algemene kennis, taal, de leef- en werkgewoonten. Een volkskind, dat in de eerste levensjaren te sterk door zijn moeder is verwend, heeft op school moeite aan het vrij sterke gezagspatroon te wennen, en ook aan de ;ysteemgang, die het onderwijs moet vol- Een tweede soort is de leerling, die uiterlijk gezien weinig moeite heeft, maar die tot een innerlijke rebellie komt. a aanzien van de verhouding in het Luxor-gesprek Wat doen wij met het leed? In Luxor zal zondagmorgen o.l.v. dr. P. L. Schoonheim, predikant voor bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente Leiden, een onderwerp worden belicht dat velen, in onze westerse wereld van sociale voorzieningen maar tegelijk in 'n wereld, die door veel lichamelijk en maatschappe lijk leed denk aan achtergebleven ge bieden. vluchtelingen wordt geteisterd, raakt. Ontelbaar zijn de godsdienstige niet godsdienstige oplossingen en a woorden op de even talrijke vragen i leed. In het voorprogramma zal dit alles in den brede worden uitgestald, met behulp van voorbeelden uit de film Gervaise, door verzen en muziek, die het leed van enkelingen dichtbij brengen, terwijl ook een indruk wordt gegeven hoe bijvoor beeld grote godsdienststichters het leed hebben verklaard en in leer en leven aan vaardbaar hebben gemaakt. Als steeds zal veel tijd worden openge houden voor vragen van de bezoekers. Het is de bedoeling, dat ieder vrij meespreekt, opdat de vraag van 'tleed zo scherp gelijk wordt gesteld en de antwoorden door breedte en diepte aan waarde gezin zei dr Van Gelder, dat het kind zich geplaatst moet zien tegenover een twee-eenheid van zijn ouders, waarin hel als derde wordt opgenomen. Niet een verhouding vader-kind en moeder-kind afzonderlijk dus. Hoc is de verhouding in een nor maal gezin? De school is gericht op prestaties en het gezin moet rust heb ben. Wy verkeren in veel onzekerheid op dit gebied. In hoeverre moeten de ouders ingrijpen wat betreft film, radio, dansles en het contact met de medeleerlingen? Hoe meer druk door hen wordt uitgeoefend, hoe groter het gevaar, dat het verzet van het kind groeit. Bovendien moet een kind leren op eigen benen te staan en zyn vrijheid op de juiste wijze te ge- Hoe moet de houding zijn van de ouders met betrekking tot slechte resul taten bij het onderwijs? Men mag niet als boeman optreden; anderzijds is trole noodzakelijk. Van deze onzekerhe den ls het kind de dupe. Spreker zag in het stellen van deze vragen een gemeen schappelijke taak voor de ouders en de school om in onderling overleg tot een wijze van samenwerking te komen, omdat op dit terrein thans nog geen di recte aanwijzingen zijn te geven. Na de rede, die de rector mag nificus der rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. P. A. H. de Boer, gistermiddag ter gelegen heid van de 382ste dies natalis der universiteit heeft gehouden, werd hij onder n\eer gecompli menteerd door prof. mr. R. P. Cleveringa. Op de foto van links naar rechts mevrouw De Boer, prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. R. P. Cleveringa en prof. F. M. baron van Asbeck. (Advertentie) 1# vinger syst. blind ritme. talen (130 let- rgrepen per inunt) Erk. PITMANSCHOOL en 65 Telefoon 26558 Hij Cefa-film j, zij en de auto De Leidse Cefa zal donderdag in Casino de film -.Hij, zij en de auto" vertonen. Deze komische, film, voor alle leeftijden, laat zien, hoe een jong advocaat de trotse eigenaar is van een heel oude wagen uit 1904, die hij „Geneviève" heeft gedoopt. Hij doet mee aan een bekende wedstrijd. De vrouw van Alan kan de goede hoe danigheden van de auto niet zien, maar laat zich toch overhalen om de wedstrijd mee te maken. Een opeenstapeling van tegenslagen is er de oorzaak van, dat ze niet op tijd aan de finish komen en als blijkt- dat door een misverstand geen hotelkamer voor hen is besproken .moeten genoegen nemen. In tegenstelling met Alan en Wendy hebben Ambrose en Rosalind, hun vrien den. als verloofd paar de wedstrijd met gereden. Trots de tegenslag gaan Wendy het succes van hun vrien den meevieren en als Rosalind ten slotte als trompettiste een trompetsolo speelt, is iedereen een en al verbazing. De volgende morgen ontmoeten Alan en Ambrose elkaar in de garage. Als de laatste weer enige spottende opmerkingen maakt over de auto, gaan ze een wedden schap aan voor een race naar Londen- Wie de race na een dolle rit wint, ve klappen we maar niet! i oncomfortabel hotel Tussen de bladzijden High Society Trianon Het is, dat Louis Armstrong en de sterren van zijn band muziek var Cole Porter spelen en het is, dat sprook jesprinses Grace Kelly beminnelijke een bruidsrol in acteert en verder, dat Bing Crosby en Frank Sinatra er hun „million-dollar"-stemmen in laten horen, maar anders was „High Society" niet te genieten geweest. De regie is vlak en het camerawerk navenant en het b«ld, dat hier van een Amerikaanse „high so ciety" wordt opgehangen, is al niet veel beter. Dit is meer een van weinig intel ligentie getuigend prentenboek voor wei nig Intelligente grote kinderen, dan een film. Even wordt de gedachte gesuggereerd, dat de decadentie van de „high society" in kwestie moreel zal worden veroor deeld. Het blijft bij de suggestie. Verder wordt slechts steeds meer de gedachte levendig, dat deze film niets beter is dan al die andere films, waarin veel geld wordt gestoken om er nog meer u kunnen slaan. Met de artisticiteit behoeft men het dan niet zo nauw of liever: he lemaal niet nauw te nemen. De dollar ringeloort de esthetica, en gedijt nog daarbij. „High Society" is middelmatig amusement en het is slechts bij (Arm- strong-)vlagen onderhoudend. („Afgang" voor „High Society", c danks Satchmo. Grace, Bing en Franki Tussen 14 en 17 LIDO. Regisseur Maurice Cloche van de Frans-Joegoslavische film „Quand vient l'amour" (wat pikant vertaald met „Tussen 14 en 17") is een groot man, want hij weet een wereldpubliek bij de neus te nemen. Zodra toch het probleem der opgroeiende jeugd en dan nog wel spe ciaal van kostschoolmeisjes tot onderwerp van een film moet dienen, verwacht Leidse huisvrouwen bijeen TVE AFDELING LEIDEN van de Vere niging van huisvrouwen heeft gister middag in Het Gulden Vlies haar jaar vergadering gehouden, die door een groot aantal leden werd bijgewoond. De presidente, mevrouw C. Hageman Verhagen, vond het prettig, dat mei niet alleen bereid Is feest te vie ren. maar tevens zo getrouw de voor eer vereniging belangrijke vergaderingen bij woont. De dames hadden allen prettige herinneringen aan de viering van 1 veertigjarig jubileum van de afdeling. Mevrouw DoumaHerberts releveerde im haar jaarverslag de activiteiten vereeniging. Het aantal leden is gestegen tot 470. De vergaderingen worden steeds met belangstelling gevolgd en aan de ex cursies werd door vele leden deelgeno men. Ook de diverse clubs zijn to>t bloei gekomen. Het verslag van de penningmeesteresse. mevrouw Lem—Gunning vermeldde eer voordelig saldo van 452.89. Mevrouw Lem, die aan de beurt van af aftreden was. werd voor drie jaar herko zen. Tot mevrouw BolDen Older, die niet herkiesbaar was, richtte Hageman enkele hartelijke woorden afscheid. Vooral ook de goede verzorging van de excursies werd door haar zeer ge waardeerd- Zij overhandigde Bol een lepeltje met het embleem huisvrouwenvereniging. Nog meer geschenken werden uitge deeld. Mevrouw ZwartBoom en me vrouw Fabel hadden vele leden aange bracht. Zij ontvingen uit handen van d< presidente respectievelijk een kopje ei een lepeltje, bedde met embleem. In de vakature mevrouw Bol werd me vrouw J. ZitmanSchoppen gekozen, die de jongere leden van de verenging in het bestuur zal vertegenwoordigen. De algemene bondsvergadering wordt dit jaar in Hilversum gehouden. De af vaardiging zal bestaan uit de dames C. de KempSchoolenberg en G. Lem Gunning. De afdeling Leiden besloot het voorstel van het hoofdbestuur om de c tributie op zes gulen te brengen. Society-overval J^REIGEND van uiterlijk, maar in zijn gang argeloos reed de politie- óvervalwagen over de Breestraat. De studenten in de sociëteit Minerva za gen hem glimlachend naderkomen, maar plotseling verstarde hun gemoe delijkheid. Precies voor de deur van Minerva was de overvalwagen tot stilstand ge komen en iedere rechtgeaarde student hield vlug een gewetensonderzoek in ijltempo. De politie schonk echter geen aan dacht aan de levende inhoud van de sociëteit; met een ontroerende ijver begonnen de bewakers van orde en recht de fietsen te verzamelen, die buiten het ijzeren hekwerk van Miner va een tijdelijke rustplaats hadden ge vonden. Bij dit gezicht verdween de verstard- heid bij de studenten. De weg via de voordeur zou te lang duren en daarom vlogen de ramen van de sociëteit om hoog en doken de studenten naar bui ten. Nóg naarstiger dan de politie til den de studenten de fietsen van de grond en wrongen deze achter het smalle hekwerkje. En de politie bleek ook nu weer niet het onderste uit de kan te willen. Glimlachend zagen de mannen de be drijvigheid van de studenten aan en vertrokken even later met een bijna lege politie-auto. Zijig interview IK werd op een plant naar Leiden meegenomen en ben daar op de bloemenmarkt terecht gekomen. Dit vertelde Hanneke Servaas. Plantsoen 27 tc Leiden ons in de Schouwburg cn geen van de aanwezi gen vond het eigenaardig, dat Hanne ke op deze wijze in de Sleutelstad verzeild was geraakt, want Hanneke was een rups en voor een rups is 'n plant het gewone vervoermiddel. Met een grote schare leerlingen van de meisjes-h.b.s. vertelde Hanne ke twee avonden het verhaal van Erik, en de goede Godfried Bomans zat vol verbazing in de zaal te kijken naar de vreemde avonturen van bet kleine kereltje, dat hü in het grijze verleden „geschapen" heeft. Tijdens de pauze hebben wij het voorbeeld van Erik gevolgd en nau welijks was het doek gevallen of we raakten verdwaald tussen vlindertjes, vuurvliegjes en andere insekten, die een erg gezellige indruk maakten, omdat wij ze met de ogen van Erik konden bekijken. Terwijl de coulissen door vakkun dige handen omvergehaald werden, zaten we op een nog niet weggesleep te stoel midden in de mierenhoop. En hoewel Hanneke rillend het inter view moest ondergaan, vonden de andere insektjes, dat zij zich ook niet onbetuigd mochten laten. AJiet ontpopt HANNEKE zit in de vierde klas van de „b-af deling", vandaar haar biologische belangstelling wellicht en vlak na september had zij haar rol toegewezen ge kregen, nadat op gymnastiekles was uitgemaakt, dat zij voldoende lenigheid bezat om een prima bal lerina te zyn. Na deze beschroomd afgelegde verklaring namen de andere in sektjes haar taak over en uit het gezoem konden we nog opmaken, dat de generale repetitie en de uitvoeringen het lesrooster voor enkele dagen tot een gezellige war boel hadden gemaakt; dat het ori ginele boek van Godfried Bomans door docenten en leerlingen omge werkt was en dat er vandaag een groot slot/eest gehouden zal wor den. Inmiddels liepen leraressen, die doorgaans de stelling van Pytha goras aannemelijk maken en tegen de klippen van Franse onregel matige werkwoorden plegen te waarschuwen, met huiselijke witte jasschorten rond. We waren eigenlijk van plan om even te wachten tot het rupsje voor ons zich zou ontpoppen in een vlindertje, hetgeen ongetwijfeld een groot verrassend element zou hebben gehad, omdat Hanneke als rups schuil ging achter een centi meters dikke schminklaag, maar de wespjes kwamen dreigend op ons af en eisten, dat wij Godfried Bomans uit de zaal zouden opdie pen, om achter het toneel hand tekeningen te zetten. Alarm in Alphen TOALS IN alle goede griezelverhalen staat het huis in Alphen aan den Rijn een beetje achteraf. Nu niet. dat men uren door een woest bos of een met maanlicht overgoten heideveld moet dwalen voordat men aan een huisje komt, waarvan de bewoners ook al niet helemaal te vertrouwen zijn, maar een koene ridder uit de goede oude tijd zou precies tijd genoeg heb ben om de twee jonkvrouwen te scha ken, voordat de verbijsterde buren te hulp gesneld waren. In dat ietwat afgelegen huis te Alphen dus, waren reeds twee jonk vrouwen aanwezig en in tegenstelling tot vroegere dames, die niet geheel onwelwillend tegenover een schaking stonden, kunnen zij deze zijde van de Hanneke als rups romantiek maar uiterst matig waar- Een vriendinnetje uit Leiden kwam er die avond op bezoek en juist had den de drie jongedames zich ernstig verdiept in alle huiveringwekkende mogelijkheden, die zo'n afgelegen huis kan bieden, toen er uit volle kracht aan de deur werd gerammeld. Het sinistere geluid werd gevolgd door enkele krachtige bonzen en toen werd het muisstil. „Ik zie zijn schaduw!" beefde een der meisjes, dat trillend door de spleet van het gordijn gluurde en daarop brak zij in snikken uit. „We moeten dapper zijn en ons ver dedigen!" sprak haar lotgenootje in de rampspoed en greep een hamer, haar vriendin een zaag in de trillende vingers duwend. Het derde meisje koos een meer vrouwelijk wapen en nam de pook ter hand en zo strompelden de be dreigde jonkvrouwen naar de voor- En hier eindigt de geschiedenis. Als het aan ons gelegen had. wa6 er nu een gevecht ontstaan, dat eindigde met een dolle rit op paarden en huwe lijken in vreemde landen. Als wij onze zin gehad hadden, wa ren aan het slot tot tranen toe ont roerde vaders op het toneel versche nen, die grote sommen gelds gingen rondstrooien om de prille paren rozen op hun paden te geven. Maar de wrede werkelijkheid dwingt ons de echte waarheid te schrijven, want het vriendinnetje ls met de laat ste bus naar Lelden teruggekeerd en nog steeds in Alphen aan den Rijn. Toen zij de deur open wierpen om de aanranders met hamer, zaag en pook toe te takelen, sloegen zij in het luchtledigeer stond niemand voor de deur. Hoeveel bruidsparen UHNDELIJK! dachten wc donderdag- avond, toen we naar de N.C.R.V. luisterden. Eindelijk bij de actie Goed Zo de naam van een inwoner van deze contreien. Wel viel hem geen auto ten deel, maar dan toch de kist met levensmiddelen voor het beste Idee. Die kist kwam namelijk terecht bij het gezin van de heer A. P. Valentjjn, Badhuisstraat 20 te Voorschoten. En zo'n levensmiddeler.kist mag er war empel wel zijn: daar zit nu letterlijk van alles in! Zeker voldoende om met een niet te groot gezin een week van te leven. Hoe het beste Idee van de beer Va- lenttfn luidde? Hij had aan Johaa Bo degraven het volgende geschreven: „Ik ben in dienst van een firma, die per jaar 2.500.000 lelietjes van dalen in bloei trekt, welke voor zeventig procent in bruidsboeketten verwerkt worden. Toen ik bezig was de bloe men te sorteren, dacht ik: Hoeveel bruidparen zou ik die 35 jaar, dat ik dit doe, al gelukkig hebben gemaakt? Maar tevens moest ik denken aan de stakkers van uw actie. Nu gebruiken wij verschillende vak termen, zoals slappen of lammen, krommen, blinden en doven. Lammen hebben een gebrek aan de wortel, blin den bonden hun bloem tussen de bla deren en zullen nooit het daglicht zien, doven brengen alleen blad. Ik besloot om duizend lelietjes te sorteren en voor iedere bloem, die een van de bovengenoemde fouten heeft, gaf ik een stuiver. De uitslag is 7 slappen, 13 krommen, 11 blinden en 8 doven (en dat maakt bij elkaar 30 maal vijf cent is f 1.95)". De heer Valentijn had zich ook nog afgevraagd, hoeveel bruidsparen al een boeket van hem hebben gehad. En hij stelde, als tweede idee voor: Laten alle echtparen, die een bruidsboeket met lelietjes hebben gehad, vijftig cent geven voor Goed Zo! Sic transit ONZE spoorweg-spion meldt ons, dat de laatste Leidse stoomlocomotief van het toneel verdwenen is. Sic transit gloria mundiDe stoomlocomotief werd op het Leidse station voor het rangeren gebruikt, maar is naar de sloper gebracht en ver vangen door een dieselelektrische rangeerlocomotief. De Ned. Spoorwegen beschikken nu nog over 90 stoomlocomotie ven, maar ook deze zijn allemaal voorbestemd voor de sloperij. In 1956 nam het aantal elektri sche locomotieven met 13 toe, om daarmee te stijgen tot 110. Voorts werden aan het park 64 diesel- elektrische treinlocomotieven en 52 dito rangeerlocomotieven toe gevoegd. Aan het einde van het jaar beschikten de Spoorwegen over 368 dieselelektrische locomo tieven in totaal. een produkt voorgezet te krijgen, waarin wel heel sterk gespeculeerd wordt op stoute nieuwsgierigheden, om het wat vriendelijk uit te drukken. Vooral als de filmkeuring er ook nog het etiket „boven de 18" opplakt. Cloche weet dat natuurlijk ook en in het begin speelt hij braaf die verwachting in de kaart. Maar dan komt de grote verrassing, een verrassing, die groter wordt naarmate de liefde nader komt. En die liefde komt voor het kost schoolmeisje Jany heel nabij, als zij met haar klas op vakantiereis naar Joego slavië mag gaan. Het is moeilijk niet te verklappen, hoe dit alles in zijn werk gaat. Men zou regis seur Cloche echter geen dienst bewijzen door van te voren alles precies te vertel len. Weest u ervan overtuigd, dat in deze speelse film, met prachtige opnamen van het heerlijke Dalmatië en zeer geestig ge vonden opnamen, het probleem van de jeugd tussen 14 en 17 uitnemend raak ge steld en in beeld ls gebracht. Hier is een groot psycholoog aan het werk, die weet wat er onder de jeugd te koop is en ook oergeestig weet te vertellen, hoe kleine meisjes groot worden. De postmeester Luxor De Russische schrijver Pusch- kin schreef de vorige eeuw het verhaal van een beeldschoon meisje, dat in Pe tersburg ten gronde gaat. Als platte landskind opgegroeid op een eenzame steppe-post, waar haar primitieve vader postmeester is, wordt zij door een offi cier meegenomen naar Petersburg, waar oneer en rampspoed haar wachten. Een ogenblik schijnt zij levensgeluk te zul len vinden, maar zij offert het op om haar vader de illusie te laten, dat zij haar eer in Petersburg niet heeft ver- Met kunstenaarspen heeft Puschkin dit gegeven uitgewerkt; de eindeloosheid van de Russische vlakten, de slaafse onder worpenheid van het gewone volk aan de adel, de schrille tegenstelling tussen mi lieus, dit alles vormt deze Russische kunstenaar tot een machtig epos over het Russische volk in een rampzalige tijd. (Waarmee we niet willen zeggen, dat de huidige toestand voor dit volk gunstiger is te noemen). De Duitse filmindustrie heeft dit ge geven verwerkt en de Duitsers hebben er een aangrijpend succes van gemaakt. Een dergelijke geschiedenis ligt in hun sentimentele aard en toch weten zij zich althans in deze film voor overdrij ving te behoeden. De bonte wereld van Petersburg verlokt hen niet tot show en de meer intieme scènes worden niet uit gesponnen. Wanneer men een voorbehoud wil maken, is dit slechts, omdat het on derwerp minder geschikt is voor jeug dige toeschouwers: niet. omdat de uit werking van de film dit zou vereisen. (Knappe speelfilm voor niet al te jeug dig publiek). Een kus voor je sterft Rex. In Rex ditmaal weer een film waaraan niet veel woorden behoeven te worden verspild. Het gaat over een meis je. dat in verwachtings is en een jongen, die haar vermoordt; een verhaal geput uit het boek van Ira Levin A kies before dying, dat in Amerika grote opgang heeft gemaakt en is beloond met de Edgar Al lan Poe prijs. De filmregisseur heeft er echter niet veel van weten te maken. De rolprent is meer een autoshow geworden, dan een typering van de moordenaar, die op uiterst geraffineerde wijze twee mensen doodt. Een psychologische achtergrond is nergens te bespeuren. (Verkrachting van een goed boek). Les en fonts du Paradis CASINO. Marcel Carné's film „Les enfants du Paradis" ging in de reeks her vertoningen haar tweede Leidse week in. Kring Rijnland van Holl. Mij. bijeen Om half vier maandagmiddag 18 febru ari houdt de kring Rijnland van de Hol landse maatschappij van landbouw een streekbijeenkomst in de Burcht te Leiden. Een forum zal vragen beantwoorden, die niet op partijpolitiek of godsdienstig ge bied mogen Liggen. Om kwart voor zes wordt gezamenlijk een koffiemaaltijd ge bruikt. Op de avondbijeenkomst, die om half acht begint, voert de afdeling Leid- schendam van de jongerenorganisatie van de maatschappij het blijspel „De Surprise" van Stien de Bruyn en Ben Heuer op onder regie van Sjouke Romeijn. Voor de muzikale omlijsting zorgt de jongeren groep van de afdeling Nieuwveen en om streken. CANGETIE 12 Andere zalen voor cursus Paid Rodenko Omdat de belangstelling voor de cursus „Moderne literatuur", die Paul Rodenko voor de inschrijvers van de Leidse Volks universiteit K. en O. op de maandagen 11, 18 en 25 februari zal leiden, bijzonder groot is, zuilen deze avonden niet in het Snouck Hurgronje-huis worden ge houden maar op 11 en 25 februari in de aula van het R.K. lyceum, Mariënpoel- straat, en op 18 februari in de Grote Pers van de Lakenhal. Volledigheidshalve maakt het bestuur in K. en O. tevens bekend, dat het po pulair concert van het Residentie-Orkest op zaterdag 16 februari onder leiding van Eduard Flipse zal staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3