Meuiue £eiJtsrl)e GTouraitl Geen daverend applaus meer voor Nasser Minister Hofstra: geen sprake van lagere belastingen IN KAIRO IS HEEL WAT VERANDERD Minder „westerlingen" dan Tsjechen en Russen Wallenberg overleed al in 1947 te Moskou Hatta voorstander van Sukarno's volmachten „Geheime'' circulaire niet geheimzinnig IS Communistisch gevaar in Midden-Oosten bestrijden LINOLEUM BULTHUIS Oostduitse politie belette Zuidslaven te vertrekken HEREN PYJAMA'S VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7 per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. IB ij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10877 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SteatvftsUct 1$ shfblmn "myn bert io Ugjjtnspott Van Gogh in handen van filmproducenten ZIE PAGWA 5 Doodstraf-eis voor Britse „spionnen" Tegen de zestien arrestanten diie onder leiding van de Engelsman James Swin- burn in Egypte ten bate van Enge.and zouden hebben gespioneerd, wordt de doodstraf geëist. Dit heeft de Egyptische procureur-generaal in Kadro medegedeeld. Donderdag zal hun rechtszaak beginnen. Egypte heeft geen antwoord gegeven op het Britse verzoek een Engelse advocaat de verdachten tijdens het proces te laten bijstaan. Thans zal Engeland proberen toestemming te krijgen voor een Zwitserse Sow jetunie wenst gesprek ministers De Sowjetunie heeft gisteren haar In stemming betuigd met het voorstel om de ontwapeningsbespreking op elf maart te Londen te hervatten. Zij wil deze bespre kingen echter op ministerieel niveau honden. In diplomatieke kringen te Londen ver wacht men, dat Engeland niet zal instem men met besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken, omdat dit in het huidige stadium weinig succes zou op- Spaanse akademie Eensgezinde benoeming van Prins Bernhard Prins Bernhard is vandaag met alge mene stemmen benoemd tot erelid van de Koninklijke Spaanse akademie. Dit be sluit is genomen uit waardering voor de wijze waarop de prins de Spaanse taal en cultuur in Nederland heeft gepropa geerd. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen.) Kairo, februari. HET REGENT en waait harder in Kairo dan men gewoonlijk om deze tijd van het jaar gewend is. Modderige plassen bedekken straten en plei nen, terwijl de Sowjet-vlaggen, welke ter gelegenheid van een Russische industriële expositie hoven de Kasr-el-Nil-brug zijn gehangen, beangsti gend heen en weer klapperen. Een donkere, dreigende wolkenlast jaagt over deze grootste stad van Afrika heen en doet alles grauw en somber lijken. Koud kan de Europeaan het er overigens nog niet noemen. Maar de armen in hun lange, nachthemd-achtige gewaden, lopen zielig kleumend over de trottoirs. Ze hebben grote, wollen mutsen over de oren getrokken, of het hoofd vele malen met een vuile, katoenen doek omwikkeld. In de huizen is het, vooral des avonds, onaangenaam kil. In deze stad, die op een periode van tien maanden zonnewarmte is berekend, die 's zomers hittegolven als in de Sahara kent, is centrale verwarming een bijna ongekende luxe, terwijl al leen de keukens stookgelegenheid hebben. Met gasoventjes, elektrische kacheltjes en kerosinebranders pro beert men nog wat warmte in de ka mers met hun tegelvloeren te krij gen. Maar veel is het niet, nauwelijks voldoende althans om zich er be haaglijk in te voelen. De somberheid buiten en de kilheid binnen is van een zelfde deprimerende werking als de zwaarte der gemoederen. Niet alleen de nog overgebleven Euro peanen dragen haar uit, maar ook duizen den Egyptenaren. Het zijn de mensen, die persoonlijk door de heftige bewegingen van het regiem van Nasser zijn ge troffen, of die met droefheid over de gang van zaken in hun land vervuld zijn. „We hebben geen hoop, geen toe- 0/i tstellende Sowjetbekentenis DE ZWEEDSE diplomaat en ban kier, Raoul Wallenberg, die in 1945 bij de verovering van Boeda pest door de Russen gevangen is ge nomen, is in 1947 in de Moskouse Ljubeljanka-gevangenis op 33-jarige leeftijd overleden. Nadat de Sowjets twaalf jaar hebben beweerd, dat Wallenberg zich niet in Rusland be vond, hebben zij gisteren in een me morandum bekend gemaakt, dat hij het slachtoffer is geworden van Abakoemof. Het verdwijnen van Wallenberg was een van de grootste mysteries na de tweede wereldoorlog. Dit temeer, omdat er tot half 1946 tenminste twintig diplomatieke nota's over het geval-Wallenberg door de Zweedse regering naar Moskou zijn gestuurd. Maar steeds weer logen de Russen, dat hij door de Gestapo vermoord Bescherming dapest gearresteerd, nadat hij 20.000 Jo den uit de handen van de nazi's had ge red. De Russen zeiden dat zij hem ge vangen namen, om hem te beschermen. In december 1951 beweerden Italiaanse, uit Rusland gerepatrieerde gevangenen, dat zij met Wallenberg in de gevangenis hadden gezeten. Sinds die tijd' zijn door de Zweedse regering opnieuw 49 di plomatieke nota's aan de Russische rege ring verstuurd. En nu, twaalf jaar later, hebben de Sowjets verklaard, dat de gevangen neming een order was van Abakoemof. die toen minister van staatsveiligheid was. Abakoemof werd in 1953 eer jaar na de executie van Beria terecht gesteld. In Rusland geeft men hem de schuld van alles. Men heeft thans in een archief zo staat in het me randum een verslag over de o leden diplomaat gevonden, waarin verklaring van een arts staat. Onder meer was het goed gevonden, dat het stoffelijk overschot van Wallenberg, zonder voorafgaande schouwing, ver brand werd. Geheim Volgens de documenten, die in de loop der jaren aan de hand van verklaringen medegevangenen, nota's en verkla ringen, zijn samengesteld, is bekend ge ien, dat tien dagen na het overlijden Wallenberg alle gevangenen, die ook r iets wisten omtrent de diplomaat, half jaar eenzame opsluiting kregen >t meer," zei een Egyptenaar tegen die vroeger een bloeiend importbe- drijf leidde. „Ons land tuimelt dagelijks dieper de afgrond inDe staat heeft overal ziin handen op gelegd en h(j nog niet is. daar zal hü nog wel komen..." In de restaurants, die chic te noemen jn en die zich altijd op een uitgebreide clientèle hebben mogen verheugen, kan zien. dat de welvaart dalende is. In gelegenheden, waar men vijf maanden geleden slechts met moeite een stoel be machtigen kon, kan men op het ogenblik tafels naast elkaar bestellen en nog het gevoel hebben in een dode zaak te n. Er is geen geld meer onder de men- of beter: de mensen, die het, tot het vorige jaar toe, te verteren hadden, zijn het land uitgetrokken, of doen het voor zichtigjes aan. Het zakenleven is tot in zijn diepste wortels ontwricht, het uit- gaans- en toeristenleven vrijwel uitge vlakt: Twee grote hotels, de „Metropolitan" i de „Savoy" zouden al te koop zijn aan geboden. Andere bedrijven, die het van het verkeer van mensen moeten hebben, kunnen het hoofd nauwelijks boven water houden. „Ik werk nu met een verlies van vijftienduizend gulden per maand," ver klaarde de directeur van 'n middenstands hotel. „Al mijn winsten van de afgelopen jaren jaag ik er in een seizoen doorheen. De regering weigert ons te subsidiëren als deze toestand lang blijft aanhou den, zal ik verplicht zijn m'n bedrijf te Vroeger en nu... ROOT zijn de verschillen, welke de bezoeker opvallen, die nog geen vijf maanden geleden in Kaïro is geweest. De straten, die anders (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Een van de negen bollen die in aanbouw zijn op het terrein van de wereldtentoonstelling 1958 in Brussel. De bollen (doorsnee 18 meter) zullen tezamen de 9 ato men voor een elementair xjzerkris- tal moeten voorstellen. De onder linge verbindingen worden ge vormd door buizen met een dia meter van drie meter. Het geheel wordt 110 meter hoog en zal on getwijfeld een van de meest op zienbarende onderdelen van de wereldtentoonstelling zijn. Op de Kasr-el-Nil-brug in Kairo hangen tientallen Sowjetvlaggen. Ze zijn er neergehangen ter gelegenheid van een grote Russische industriële exposiie, die honderdduizenden Egyptenaren getrokken heeft. Maar hij wil grote autonomie voor de eilanden DE VROEGERE vice-president van Indonesië, Moh. Hatta, heeft gisteren volgens Ass. Press een aanval gedaan op de corrupte politieke par tijen en gepleit voor toekenning van nood bevoegdheden aan Sukarno door het parlement om een buitengewoon kabinet samen te stellen. In een gesprek met het Bandoengse blad Pikiran Rakjat zeide hij: „Idealisten, die voor de vrijheid van Indonesië vechten, zjjn naar de achter grond verdrongen, doch politieke en eco nomische profiteurs treden steeds meer op de voorgrond. Bij de ontwikkeling van ons politiek partijenstelsel, zien wij hoe de partU het doel wordt en de staat het middel om dit doel te bereiken. De men sen worden door de partijen uitgebuit. Tientallen miljoenen roepiah's staatsgeld worden verknoeid om partijvriendjes te helpen bU het oprichten van firma's, hoe wel de meeste niet over voldoende koop manschap beschikken. Bij benoemingen in binnen- en buitenland zijn de politieke partijen en niet meer de bekwaamheid de maatstaf". „In plaats van de democratie tot vol wassenheid te brengen, groeien de partijen uit tot een oligarchisch stekel en dit heeft aanleiding gegeven tot reacties in de maatschappij. Corruptie en demoralisatie zijn het gevolg". Niet rekenen op een meevaller Hatta, die het vorig jaar uit protest te gen het regeringsbeleid en de steeds bre der wordende kloof tussen hem en Sukar no was afgetreden, bleek het met Sukarno eens te zijn, dat het parlement noodbe- voegdheden moet verlenen om een bui tengewoon kabinet samen te stellen, daar slechts een krachtige regering met groot zedelijk gezag de huidige moeilijkheden kan overwinen. Een krachtige regering en een terugkeer naar staatsmanschap zijn dringend nodig om het ontbindings proces te stuiten. Hatta merkte op, dat de ambtenaren met hun huidige salarissen en toelagen minder kunnen kopen dan in 1950. Het streven en verlangen gaat het op bouwend vermogen te boven. De gehele energie wordt geconcentreerd en ver knoeid om politieke tegenstellingen te verscherpen in plaats van te worden ge bruikt voor economische ontwikkeling, zeide hij. Hatta meent, dat Sukarno ook bij zondere bevoegdheden moet ver krijgen om autonomie te verlenen aan Sumatra en andere eilanden. De overcentralisatie te Djakarta noemt hij de oorzaak van de crisis op andere eilanden. Als deze de macht hebben voor zichzelf te zorgen, zullen zij zeker verantwoordelijkheidsbesef to nen, meende Hatta. Saoed en Abdoel zijn het eens (Van onze parlementsredactie) TVE NOODZAAK van belastingverhoging komt niet te vervallen door het *-J feit, dat de opbrengst van de belastingen in 1956 ongeveer een miljard boven de raming heeft gelegen. Dit heeft gistermiddag de minister van financiën Hofstra in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van de begroting van financiën. De grote overschrijding der ramingen is het gevolg geweest van het innen van achterstallige belastingschulden en het toenemen van de werklgelegenheid. Op zo'n meevaller mag voor 1957 niet gerekend worden. De ramingen voor dit jaar zijn steeds aan de royale kant. Slechts een voortgaande inflatie kan een overschrijding in 1957 mogelijk maken. Het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden aan een belasting verlaging, in welke vorm dan ook, niet valt te denken, aldus de minister. Door verschillende Kamerleden was ge pleit voor een verlaging van het tarief de inkomstenbelasting voor ongehu' den. „Deze gedachte heeft op zichzelf m(jn olie sympathie, maar staande voor dc noodzaak van belastingverhoging, meer ik, dat w(j ons een dergelijke ingrijpen de belastingverlaging voorlopig niet kun- en veroorloven." aldus de bewindsman Sprekend over de doelmatigheid in de overheidsdienst, merkte hij op, dat daar- alle aandacht wordt besteed, maai dat het hier een zeer moeilijk vraagstuk betreft, dat niet zomaar op te lossen is er ot overleg vergt. Volgens de be windsman had de heer Van de Wetering (c.h.) woensdag het probleem ite sim plistisch gesteld. Aan de bevordering var efficiency in de overheidsdienst is sinds de bevrijding veel gedaan. De inspectie van het departement van financiën, de ADOR (Adviescommissie voor doelmatigs organisatie van de Rijksdienst) en de Al gemene Rekenkamer zien toe op de doel matigheid van de overheidsuitgaven. Or ganisatie- en efficiencydeskundigen zijl op vrijwel ieder departement werkzaam Sinds vorig jaar is de taakinventarisatie met kracht ter hand genomen. De rap porten hierover zullen de eerstvolgende maanden ter tafel komen. Dat het publiek alleen maar nieuwe uit gaven heeft ontdekt en weinig of geen versoberingsmaatregelen (hetgeen door de heer Van de Wetering was gesteld), achtte de minister nog geen bewijs, dat er op het gebied van de versobering niets gebeurt Er gebeuren met name in het overheidsapparaat wel meer dingen, die niet onmiddellijk naar buiten treden. De heer Van de Wetering had blijkbaar reeds vóór de indiening van de bestedingsnota ENHOWERS programma voor dc icscherming van het Midden-Oosten n voorstel, waard overwogen te wor den, heeft koning Saoed van Saoedi-Ara- bië voor de Amerikaanse televisie ge zegd. Dc vorst ontkende echter, dat er een werkelijk communistisch gevaar in het Midden-Oosten bestaat. Kroonprii Abdoel Illah van Irak verklaarde daa entegen, dat zijn land cn buurstaten all in het werk zullen stellen om het Midden oosten tegen het communistische gevaai te beschermen. Maar dit kan niet zondei de hulp van het buitenland en slechts dc Verenigde Staten zijn in staat deze hulp te bieden. Inmiddels zijn er tekenen, dat het munistische gevaar in het Midden-Oosten wordt onderkend. Uit verscheidene delen van Arabië wordt melding gemaakt een anti-communistische campagne. In Noord-Syrië werd bij een demonstratie een bom naar een gebouw van een Rus sische missie geworpen. Gedurende drie dagen hebben detachementen van he leger gepatrouilleerd. Er zouden vele a restaties zijn verricht In Jordanië heeft de politie razzia's g houden en in boekwinkels communistisc geschriften in beslag genomen. Echter de minister van buitenlandse zaken. Rimawi, zeer links en uitgesproken voor stander van Rusland. De laatste dag van koning Saoeds ver blijf in de Ver. Staten is aangebroken Morgen vertrekt hjj per vliegtuig naai Spanje, terwijl president Eisenhower oj Georgia c'nige dagen vakantie zal nemen Amerikaanse en Arabische gezaghebben de woordvoerders hebben reeds lgten doorschemeren, dat de volgende hoofdpun ten zijn overeengekomen. Een verlenging van de overeenkomst, die de Amerikaanse luchtmacht toestaat de luchtbasis Dharan te gebruiken. Sapedi- Arabie zal door uitbreiding van de mili- 'aire hulpverlening in staat worden ge- iteld zijn leger te moderniseren en te ver groten. Het leger bestaat uit 15.000 man er Op de Russische expositie in Kairo zijn vrachtwagens, rivier bootjes en helikopters te zien. Wapens worden niet getoond, omdat de Egyptische regering hier bezwaren tegen heeft ge maakt. „Voorlopig' president. De jurist FrE Sylvain is gisteren gekozen tot „voc pig' president van Haïti. nieuwe kleuren Holland-Granité 200 cm breed 11.90 per meter BOTERMARKT 23 het is Saoeds bedoeling, dit aantal te ver dubbelen. Tenslotte zal Amerika de verzekering ge ven. economische bijstand te verlenen voor projecten, gericht op de ontwikkeling van het land. vereoberingsmaatregelen verwacht en uit het f-eit, dat deze nota nog niet is ver schenen, trekt hij de conclusie, dat er dus in het kabinet geen sprake is van homo geniteit. Deze conclusie is volstrekt voor barig en onjuist, aldus de minister. Volie eendracht De regering werkt in volle eendracht aan de oplossing van de problemen rond de bezuiniging. Aan de bestedingsnota wordt de laatste hand gelegd. Er was echter tjjd nodig voor overleg, want aan hals over kop genomen maatregelen heeft niemand iets. De begrotingsposten kun nen stuk voor stuk worden gemotiveerd. En wat de nieuwe uitgaven betreft, de goedkeuring daarvan heeft dc volksver tegenwoordiging zelf in haar hand. Uitvoerig is de minister ingegaan op de bezwaren, die door de Kamer naar voren waren gebracht tegen de twee be grotingsposten (van elk 50 miljoen) ten behoeve van een garantie aan de N.V. Ex port Financieringsmaatschappij en de Nederlandse Herstelbank ter vrijwaring van liquiditeitstekorten. Wat de post voor de E.F.M. betreft, deze moet worden aan vaard als consequentie van vroeger geno men beslissingen. De Herstelbank heeft kans om in een impasse te geraken. Het is twijfelachtig of ze er in zal slagen de passieve financiering gedurende de eer ste maanden in orde te brengen. Daarom kon niet gewacht worden op een supple- toire begroting, maar moest de 50 miljoen per nota van wijziging worden aange vraagd. De regering stond voor de keuze de H.B. eigen boontjes te laten doppen of haar in het algemeen belang een liqui diteitsgarantie (geen solvabiliteitegaran- tie) te verstrekken, ter overbrugging van een impasse. Ze heeft het laatste gekozen Het kost de belastingbetaler geen geld. Het voorschot wordt na een of twee jaar weer terugbetaald. De minister verklaar de zich overigens bereid de Kamercom missie voor financiën inzage te geven var de gegevens, die betrekking hebben op de financiële situatie van E.F.M. en Her stelbank. Hij meende er echter wel op tt moeten wijzen, dat deze instellingen par ticuliere instanties zijn, al heeft de staa' 51 pet. van de aandelen van de Herstel- De minister verklaarde zich eveneens bereid de Kamer vertrouwelijk inzage te verschaffen in de richtlijnen van de aan slagregeling, waarvan de belastinginspec teurs gebruik maken. De heer Smallen- broek (a.r.) had woensdagmiddag bezwaar gemaakt tegen een geheime circulaire, waarin aan de inspecteurs" wordt opgedra gen de aangiften van zakenlieden, onder nemers en mensen van de vrije beroepen (ZIE VERVOLG PAGINA 5) Na mislukte handelsbesprekingen TAE OOSTDUITSE politie heet een Zuidslavische handelsdelegatie vlakbij de zonegrens met West-Duitsland uit de trein gehaald omdat de leden van deze delegatie niet in het bezit zouden zijn ge weest van geldige visa om Oost-Duitsland te verlaten. De Zuidslaven werden op een open vrachtauto naar Oost-Berlijn terugge bracht en mochten pas gistermiddag weer vertrekken, ditmaal per vliegtuig. Volgens de Berlijnse correspondent van het Zuidslavische blad Politika had d<? delegatie geweigerd, een nieuwe handels overeenkomst aan te gaan met Oost- Duitsland Dc Oostduitsers hadden namciyk ge- eist. dat de overeenkomst op regerings-, dus diplomatiek niveau zou worden ge sloten. Deze Zuidslavische delegatie be stond uitsluitend uit leden van de Ka mer van Koophandel. Zoals bekend is, onderhouden Zuidslavië en Oost-Duitsland geen diplomatieke be trekkingen en het is dus niet uitgesloten dat Oost-Duitsland op deze wijze de of ficiële erkenning van de communistische regering wilde afdwingen. Zuidslavië heeft wel diplomatieke be trekkingen met West-Duitsland, dat ge dreigd heeft de diplomatieke betrekkin gen te verbreken met ieder land, dat Oost- Duitsland als staat erkent. MOOIE CESTREEPTE FLANELLEN Alle maten 7.50 NATUURLIJK BIJ •aat 172 - 174 HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Zacht Tot morgenavond verwacht Cwi De Bilt: Vrij veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 1J.15 uur). ZON EN MAAN 9 februari: zon 8.09—17.44 uur; maan 12.00 uur—3.26 uur. Op 14 februari V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1