ïlicmuc £dJisd)<j tüouraitl c lelofte van Israël en Egypte elkaar niet aan te vallen Rusland beschuldigt Amerika van spionage zonder weerga Engeland en Frankrijk hebben haast met onderhandelen Statendam Vaticaan dreigde met excommunicatie Ike: er móét meer olie naar West-Europa Defensieorders geannuleerd Protest in Kamer tegen geheime circulaire lOJDERDAG 7 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10876 Directie: F DlEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. 3- ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontiastlcb l< ghtbfcoea oign h«rt In Wgfjenspoet 's Werelds grootste vrije verkiezingen ZIE PAGINA 5 Voorstel om uit impasse te komen her sensatie in proces-Montesi snikkende getuige heeft gisteren de zaak-Montesi weer eens sensatie rekt. Twee jaar geleden verklaarde getuige, een boerenvrouw, dat zij Ima Montesi, samen met Piccioni. de van de voormalige Italiaanse minis- in buitenlandse zaken, juist een dag de dood van Wilma, op Capocotta or de rechter verscheen, durfde deze verklaring echter niet te herhalen bekende ze, Wilma nooit te hebben tooet. De verklaring veroorzaakte oot tumult in de rechtzaal. „Hieruit ijkt, dat de getuige geïntimideerd zijn", an de verdedigers van Piccioni ichend uit. TSRAËL HEEFT de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag -A Hammarskjöld, gevraagd te proberen van Egypte een verzekering te krijgen, dat het zich onthoudt van oorlogsdaden, na het terugtrekken van de Israëlische troepen. Israël zelf zou deze verzekering dan ook geven. (Advertentie) V*n de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend, Toch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje, Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dongen mede, len de beslissing nam: SOLA past het allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS Wanneer Egypte deze belofte zou doen. heeft de de Israëlische delegatie bij de V.N. verklaard, zal het opvolgen van de V.N.-resoluties worden vergemakkelijkt. Terwijl het voorstel van Israël in New York bekend werd gemaakt, verklaarde Eisenhower op zijn wekelijkse persconfe rentie goede redenen te hebben te ge loven. dat Israël zijn troepen uit de strook van Gaza en de Golf van Akaba zal terug trekken. Het voorstel van Israël bestaat uit de volgende drie punten: J Israël belooft mee te werken aan el- 2 Israël en Egypte beloven zich te ont houden van elke oorlogshandeling te land, ter zee en in de lucht na de te rugtrekking van de Israëlische troe- Maatregelen moeten worden genomen om de vrije vaart in de Golf van Akaba te waarborgen. Dag Hammarskjöld heeft inmiddels Is raël gevraagd, zo is vanmorgen meege deeld, of het bereid is troepen van de Hoger salaris rechterlijke macht gevraagd (Van onze parlementsredaotie) Het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijcke- vorsel (kath. v.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of deze wil bevorderen, dat nu de Tweede Kamer de salarisverhoging van de hogere ambte naren heeft goedgekeurd met spoed een wetsvoorstel tot salarisverhoging voor de leden van de rechterlijke macht wordt ingediend Luchthaven De N.A.V.O. zal haar vliegveld bij Bonn, Wahn, binnenkort op geven. De Lufthansa heeft het plan deze luchthaven tot de voornaamste van West- Duitsland te maken. Niet Mindszenty, maar: |E beschuldigingen van communistische zijde tegen de rooms-katholieke pri nt van Hongarije, kardinaal Joseph Mindszenty, als zou deze de Hongaarse [testelijken hebben bedreigd met straf maatregelen, zijn opgevangen door een decreet van het Vaticaan. Hierin worden Hongaarse priesters, die niet naar hun eigen parochies of instellingen terugkeren, wie gebleken is, dat zjj de kerke lijke wet overtreden, gewaarschuwd, dat >11 zich aan excommunicatie blootstellen. Dit decreet ontlast de kardinaal, van alle aantijgingen. Het Vaticaan neemt alle nrantwoordelijkheid voor eventuele sancties op zich. Het decreet vermeldt reeds de excom- lunicatie van Richard Horvath wegens handelingen tegen de wettige kerkelijke autoriteiten en wegens pogingen, hen uit Ie schakelen. Kardinaal Mindszenty werd gisteren be- ichuldigd, vanuit het gebouw van de Ame rikaanse legatie, boodschappen te hebben meegegeven aan bezoekers. Hij zou met bepaalde maatregelen hebben gedreigd als zijn instructies niet werden opgevolgd. Op grond van deze dreigementen zouden sommige „democratische en vooruitstre vende" geestelijken zijn ontslagen. Communisten eisen zetels Djakarta beschuldigt ambassade ~\E Indonesische communistische partij, de vierde van het land, heeft heden bekend gemaakt, dat zij betrokken wil worden in de vorming van een nieuw kabinet, wanneer het huidige coalitie-kabinet onder leiding van Ali Sastroamidjojo zou vallen. In politieke kringen te Djakarta ver wacht men, dat het parlement volgende week over het lot der regering zal be slissen. wanneer het kabinet in tweede termijn geantwoord zal hebben op de al gemene beschouwingen over de regerings verklaring. De woordvoerder van het Indonesische leger heeft heden te Djakarta medege deeld, dat er bij de jongste razzia's t< Djakarta acht militairen, onder wie ze: officieren, zijn gearresteerd benevens 26 anderen. Een hunner wordt verdacht van samen- twerlng met geldelijke hulp van een bui tenlandse ambassade te Djakarta. Hü wei kerde echter te zeggen, welke ambassadi dit zou zijn en hij wilde ook de naam var de arrestant niet noemen. de Amerikaanse legatie was uiterst voorzichtig gesteld. Men liet weten, al het mogelijke te doen de kardinaal te weerhouden, politieke actie te bedrijven terwijl hij nog als vluchteling onderdak heeft in het legatie gebouw. Suezkwestie urgent Engeland en Frankrijk hebben een be roep gedaan op Hammarskjöld om aan te dringen op een spoedige hervatting van de besprekingen over de oplossing van de kwestie van het Suezkanaal. De diplomaten in Londen en Parijs staan op heit standpunt, dat de kwestie m he kanaal los gezien moet worden in de Israëlisch-Egyptische kwestie. Een Britse woordvoerder deelde mee, dat Engeland bereid is direct met Egypte onderhandelen. Zoals bekend is. wei gert Egypte echter directe onderhande lingen. Kwestie-Algerije Amerika steunt Frankrijk Zoals verwacht werd heeft Amerika zich in de politieke commissie van de Verenig de Naties gekant tegen een Arabisch- Afrikaanse resolutie waarin wordt aan gedrongen op onmiddellijke vredesbespre kingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingenleiders. De Amerikaanse vertegenwoordiger was h^t daarentegen eens met het programma, dat de Franse minister Pineau maandag aan de politieke commissie had voorge legd. Dit plan omvat een onvoorwaarde lijk staken van het vuren in Algerije, door Frankrijk te organiseren verkiezingen bin nen 90 dagen en daarna onderhandelingen tussen Frankrijk en de gekozen Algerijn se vertegenwoordigers. Rode ronselaars haast gelyncht Met moeite konden Oostenrijkse politie mannen gisteren voorkomen, dat twee honderd woedende Hongaarse vluchtelin gen twee Hongaarse repratriëringscom- missarissen lynchten. De Hongaarse regering heeft herhaalde lijk beweerd dat veel vluchtelingen togen hun zin in Oostenrijk worden vastgehou den en dut heeft tot gevolg gehad, dat de Oostenrijkse regering twee functionaris sen uitnodigde, de kampen te bezoeken. Het bleek echter, dat zij zich'in het hol van de leeuw waagden. Zij werden vangen door een menigte met spandoe ken, Die vertoonden echter de beeltenis van premier Kadar aaneen galg Slechts door snel de benen te nemen, konden de afgevaardigden aan een afran seling ontkomen. H.M. de Koningin en Z.K.H de Prins der Nederlanden hebben gis teravond voor het eerst een diplo matendiner gegeven in de geres taureerde Oranjezaal van het Huis ten Bosch. Aan dit diner zaten be halve de Koningin de Prins en prin ses Beatrix verder aan de minister van buitenlandse zaken Luns en z\jn echtgenote alsmede de ambas sadeurs van Canada, Duitsland, de Sowjetunie, Italië, Engeland, Paki stan, Australië, België, India, Noor-, wegen, Egypte en Columbia mei hun dames. Ook de internuntius de gezanten van Polen, Finland, Uru guay, Thailand, Iran, Tsjechoslo- wakjje, Joegoslavië, de Philippijnen en de zaakgelastigden van Ecuador, Indonesië en China met hun dames, alsmede de leden van de hofhouding warenop dit diner aanwezig. Van avond zal een dergelijk diner wor den gegeven waaraan weer een an dere groep diplomaten zal aanzit- De tafels waren fraai versierd met tulpen in vijf kleuren en met nar cissen. Tijdens h"tdiner, waarvan het menu niet werd bekend gemaak( bracht een strijkje in de koepel van de Oranjezaal muzUk ten gehore. Als servies werd Sèvresporcelein gebruikt, terwijl het tafellinnen het Nederlandse wapen van 1878 droeg Foto: De Tafels worden gereedge- Kamerlid dr Lucas in ziekenhuis opgenomen (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag is de belastingexpert van de k.v.p.-fractie in de Tweede Kamer, dr. Lucas, in het ziekenhuis opgenomen. Gis termiddag werd hij in de vergaderzaal plotseling onwel. De enige arts in de Tweede Kamer, de heer Lamberts (soc.) constateerde een ribfractuur. waarmede de heer Lucas reeds enige tijd heeft door gelopen. Hij is overgebracht naar het St. Johannes de Deo ziekenhuis in het West- DE Verenigde Staten zullen de Eu ropese landen in hun gebrek aan olie niet in de steek laten, heeft pre sident Eisenhower beloofd. De ver voerscapaciteit moet zo hoog mogelijk worden opgevoerd en zo nodig zal de regering ingrijpen wanneer de olie toevoer naar Europa niet op 't maxi- mumpeil blijft. De regering zal ook ingrijpen indien de bedrijven en vakbonden niet vrijwillig het probleem van de inflatie de baas kunnen. In een commissie van het Congres is meegedeeld, dat de Amerikaanse inves teringen ten -bedrage van 50 miljard dol lar in West-Europa ernstig benadeeld zouden worden als er niet voldoende 6tookolie komt. Inmiddels worden in Damascus in goede 6feer besprekingen gehouden tus sen de Syrische regering en de Iraak6< petroleummaatschappij over het herstel van de drie pijpleidingen, die door Syrië lopen. Syrië heeft reeds toegestaan, dat de schade wordt opgenomen. Maar, heeft de regering uitdrukkelijk gez het herstel kan niet beginnen, zolang de strijdkrachten van Israël niet heel het Egyptische grondgebied hebben verlaten. Berging schiet op De bergingswerkzaamheden !n het Suezkanaal verlopen nog steeds voorspoe dig. Zaterdag zal de grootste belemme ring, het met cement gevulde landings- sohip Akka, geruimd zijn. Voor het lich ten van de Egyptische sleepboot Edgai Bonnet heeft de Egyptische marine ech ter nog geen toestemming gegeven. Als de Akka en de Bonnet geborgen zijn, i< het kanaal vanaf Port Said tot aan Suez Geheime oorlog op volle kracht DE SOWJETUNIE heeft de Verenigde Staten beschuldigd van spionage zonder weerga in vredestijd en grove interventie in de binnenlandse aangelegenheden van de soevereine landen. Op een speciale persconferentie in Moskou heeft de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken, Ilysjef, gisteren beweerd, dat Amerika een massale ondermijnende cam pagne tegen Rusland voert, een campagne, die hetzelfde is als een ge heime oorlog. Voor de eerste maal in de geschiedenis, aldus Ilysjef, heeft Amerika zijn onder mijnende activiteit opgevoerd tot het peil van een officiële politiek. Zelfs de offi ciële regeringsorganen voeren een spio- nage-activiteit tegen de vredelievende landen. Ook wordt er gewerkt onder het moir van allerlei particuliere commissies, stich tingen en vakbonden. In dit verband noemde de perschef de Ford-Stichting, de Rockefeller Stichting, de Oosteuropese Stichting, de Carnegie Stichting enz. Ilysjef haalde verder dc herhaalde schendingen van het Russische luchtruim aan. In de periode van april 1950 tot de cember 1956 waren er meer dan twaalf provocaties in de lucht" geweest. Daar bij waren geregeld spionnen neergelaten In de Westduitse steden Wiessee, Mün- chen. Kaufbeuren en Bad Wörishofen zou den spionagescholen bestaan. Het bewijs Een lange tafel in de zaalwaar de persconferentie werd gehouden, was vol geladen met allerlei spionagemateriaai dat buitgemaakt zou zijn. Het was een verzameling valschermen, wapens, mu nitie, zenders, ontvangers, radartoestel len. valse papieren, codes en zelfs fles jes met vergif. Het slot van de bijeen komst wasï dat er vier mannen binnen kwamen, die Amerikaanse geheime agen ten zouden zijn. Zij verklaarden, dat z* Rusland waren binnengesmokkeld ov zich bezig ie houden met militaire ei economische spionage. Het nemen van de bocht was een van de vele moeilijkheden van het langste transport, dat ooit over Europa's wegen heeft gereden. Het ging om het ver voer van een dertig meter lange cilinder, die van een Parij$e fa briek naar de atoomcentrale in Marcoule moest worden ge bracht. Onder .meer moesten drie huizen worden afgebroken om de wagens te laten passeYen Berlijn hoofdstad Het Westduitse parlement heeft gis teren. met slechts vier stemmen tegen, Berlijn tot hoofdstad van Duitsland verklaard. Daardoor zal de bouw van een parlementsgebouw Berlijn onverwijld ter hand moeten worden genomen. Het parlement heeft de Bondsre gering aanbevolen, zo spoedig moge lijk met de verplaatsing van minis teries en bureaus naar Berlijn te be ginnen. vrU- Alleen ligt nog geheel in het zuider de gezonken fregat Aboekir. Voor d< berging van dit wrak is nog geen toestem ming gegeven. Zoals bekend is wordt ge streefd het kanaal begin maart voor kleinere schepen geheel vrft te hebben. Speiclel 1 april naar de Navo Generaal Hans Speidel is vandaag officieel benoemd tot opperbevelheb- van de NAVO-landstrijdkrachten rest-Europa. De voormalige luite nant-generaal in de Duitse Wehr- macht, die op 1 april zijn nieuwe functie zal beginnen, volgt de Franse generaal Marcel»Carpentier op, die verleden jaar is afgetreden. Margarine twee cent duurder Na overleg met de minister van econo mische zaken hebben de fabrikanten van margarine met ingang van heden hun prezen van margarine met twee cent per pakje van 250 gram verhoogd, waardoor de consumentenprijs met eenzelfde bedrag is gestegen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zich geduren de de afgelopen maanden in de prijzen van de verschillende grondstoffen voor de fabricage van margarine benodigde buitenlandse grondstoffen heeft voor gedaan. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat in de zomer van 1956 in overleg tussen de minister van econo mische zaken en de margarinefabrikan ten is besloten bepaalde belangrijke stij gingen van de prijzen voor grondstoffen welke zich in het begin van 1956 voorde den niet aan de consument door te be rekenen. De laatste maanden van 1956 zijn evenwel de grondstoffenprijzen op nieuw in die mate gestegen dat het niet mogelijk is een prijsverhoging nog langer achterwege te laten. Vanzelfsprekend zal een eventuele daling van de grondstoffen- prijzen die niet onwaarschijnlijk lijkt in de consumentenprijs tot uitdrukking wor den gebracht. De Koninklijke land- en luchtmacht hebben nagenoeg alle lopende leverings contracten met een Haagse firma, de N V. Europa op Wielen, geannuleerd, naar de Legervoorlichtingdienst mededeelt omdat de voorgeschreven leveringstermijnen wa ren overschreden. Overigens staat vast, dat de marechaussee een onderzoek In stelt naar de gedragingen van de firma. Volgens de L.V.D. gaat de annulering over posten van ongeveer een miljoen, maar van andere zijde worden veel gro tere bedragen genoemd. Tevens wordt ge zegd dat het niet alleen gaat om het niet nakomen van de levertijd. De directeur der vennootschap, de heer G. van V. heeft inmiddels ontslag gekre gen, zowel als de direoteur van Europa op wielen als van de Haagse N.V. Auto- Beperking doodstraf in Engeland Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd ter beperking van de doodstraf tot moord, die duidelijk een bedreiging ls van wet en orde. Een amendement van de socialistische oppo sitie, waarin het wetsontwerp werd af gewezen, werd met 217 tegen 131 stemmen verworpen. Ondernemers en vrije beroepen prooi voor belastinginspecteurs (Van onze parlementaire redacteur) TIJDENS DE BEHANDELING van de begroting van financiën in de Tweede Kamer heeft de heer Smallenbroek (a.r.) bezwaar gemaakt tegen de geheime circulaire aan de belastingsinspecteurs, waarin wordt gezegd dat de aangiften van ondernemers en van hen, die vrije beroepen uitoefenen, grondig beoordeeld moeten worden, terwijl de andere aangif ten slechts globaal bekeken dienen te worden. „Op deze manier wordt de rechtvaardigheid officieel terzijde geschoven", aldus de heer Smallenbroek, die deze circulaire niet in het belang vond van een goede uitvoering van de belastingdienst. Daaruit blijkt ook dat het departement an financiën te ver van de praktijk af staat Bovendien is het „leggersdraaien" voor het belastingpersoneel bijzonder in- interessant. Het aantal belastingplichtigen neemt toe, maar het aantal aanslagrege laars is gelijk gebleven. ..Dan kan", aldus r. afgevaardigde, „een zuinigheid zijn, die de wijsheid bedriegt." Venals verleden jaar werd er bij deze begrotingsbehandeling van alle zijden der Kamer weer geklaagd over de grote ach terstand van het kadaster, met alle pro blemen die daaraan vastzitten. Een ander punt in dit weinig schokkende debat was ook al traditioneel: de efficiency in het ambtenarenapparaat. Voor dit vraagstuk is ook het wachten op de nota over de be stedingsbeperking. Deze zal volgende week bij de Kamer worden ingediend. De heer Janssen (kath. v.) was van mening dat het bedrijfsleven efficiënter werkt dan de overheid. Hij was een beetje teleurgesteld over de geringe besluitvaardigheid vai kabinet. De heer Vondeling (soc.) zeide dit als volgt: de regering regeert op een 2 pitje. „Dat er met de versobering in het c heidsapparaat geen voortgang wordt ge maakt komt. omdat de homogeniteit in het kabinet zoek is." 7.0 zeide de heer v. d Wetering (c.h.). Dit verwonderde hem niet. omdat er zoveel oude paarden uit vorige kabinetten-Drees van stal zijn gehaald. En met die oude paarden redt men het niet in deze moderne tijd. De heer v. d. Wetering begreep ook niet veel van de „rare socia listische verhalen", dat de belastingverla ging van verleden jaar de schuld is van de huidige noodzaak tot bestedingsbeperking De belastingopbrengst is ondanks de verlaging 1 miljard guiden hoger ge- t dan werd geraamd. Wat willen de socialisten dan? Willen zij soms een be lastingopbrengst die 1500 min. hoger is dan geraamd? Garanties De heren Janssen (kath. v.) en Van Leeuwen (lib.) hebben bezwaar gemaakt tegen de twee begrotingsppsten. waarin f 50 min. werd gevraagd om de N V. Ex port Financieringsmaatschappij en de Ned. Herstelbank te vrijwaren tegen liquidi teitstekorten. Deze bedragen zijn volgens minister Hofstra nodig, omdat niet vast staat, dat de export-financieringsmaat schappij en de Herstelbank de bedragen tijdig kunnen opnemen, die nodig zijn voor de financiering van de aangegane krediet arrangementen. Men vond dat onjuist, ook al is er krapte op de geld- en kapitaal markt, de mogelijke liquiditeitstekorten te oorkomen met belastinggeld. HET WEER IN EUROPA li f windstil zzw WEERBERICHT Zacht weer De Bilt verwacht tot mor- sgenavond: i Zwaar bewolkt met plaat- selijk wat regen, maar later ook opklaringen. Matige, nu en dan krachtige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN 8 februari: zon 8.11—17.42; maan 11.16— 2.19. Morgen E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1