Eerste stappen op bezitsvorming weg naar Nog geen bejaardenhuis door onwil van grondeigenaars Druk bezochte receptie van bakkerspatroons Bevordering van jeugdsparen en spaarregeling voor ambtenaren hoï d SCHEPEN Werknemers moeten weten wat in de zaak ombaat I 1! UEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Begrotingszitting raad Noordivijkerhout Bevolkingsaanwas brengt tal van problemen met zich /GISTERAVOND KWAM de gemeenteraad van Noord wij kerhout onder vT voorzitterschap van burgemeester Van der Weyden in openbare ver gadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de centrale grondkamer, die heeft besloten de beslissing in het geschil tussen de gemeente en Van Herwaardens kalkzandsteenfabrieken uit te stellen :ot de Kroon een uitspraak zal hebben gedaan over het diepzuigen van de kalkzandsteenfabrieken. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een pensioenregeling voor de wethouders werd tot een volgende vergade ring uitgesteld. .Over het voorstel tot verkoop van een perceeltje grond langs de Havenstraat aan de heer Th. R. Vrolijk ontstond enige discussie. De heer Blaauw meende, dat men beter kon wachten tot de bestem ming van het perceel grond bekend is. Hij stelde dan ook voor het voorlopig te ver huren. Besloten werd het voorstel tot do volgende vergadering aan te houden. Men werd het wel eens over de ont eigening van de percelen tussen de Viaductweg, Kerkstraat en de dijk van de nieuwe weg. Dit is nodig voor de bouw van nieuwe woningen. De heer M. L. Bode werd met algemene stemmen tot ambtenaar van de burger lijke stand gekozen. De leden van de woonruimtecommissie werden herbe noemd. Het zijn de heren J. J. Duiven voorde, A. A. de Groot, C. A. van Pari don, P. van der Sleet, J. R. Zonneveld en C. J. Hogevorst (plaatsvervangend lid). Knelpunt In zijn opmerkingen over de begroting voor 1957 vestigde de heer Meyer de aan dacht op het feit, dat de gemeentelijke activiteit zich thans heeft te regelen naar de betrekkelijk ongunstige financiële mogelijkheden. Het grote knelpunt is nog steeds de woningbouw. Toch mag gezien het agrarische karakter van de gemeente goede cultuurgrond slechts in uiterste noodzaak aan zijn bestemming worden onttrokken. De snelle bevolkingsaanwas daaren tegen vraagt uitbreiding van de werk gelegenheid met een zodanig woning- beleid, dat zjj die hier werken, hier ook kunnen wonen. Daartyj komt het vraagstuk van de jongeren, die elders werk moeten zoeken, maar die toch in Noordw(jkerhout willen wonen. De heer Meyer meende op een onderzoek naar al deze met het woningbouw- vraagstuk samenhangende factoren te moeten aandringen. Ook voor de be jaarden dienen zo spoedig mogelijk voorzieningen tc worden getroffen. De heer Meyer sprak er zijn vreugde over uit, dat intussen met voortvarend heid wordt gewerkt aan een project voor de volkswoningbouw. Uit hetoverzicht van de naoorlogse jaren was hem geble ken, dat geleidelijke versnelling van de bouw mag worden verwacht. Het raadslid vroeg ook de aandacht van het college vOor de bouw van gymnastiek lokalen, het scheppen van zwemgelegen- heid en recreatieruimte voor de jeugd en voor de klachten over de stroomvoorzie ning door de stedelijke lichtfabrieken te Plannen De voorzitter ging nader in op de vrije woningbouw en de behoefte aan grond Helaas stuit men bij de grondeigenaars op onwil. Er worden de meest belache lijke prijzen gevraagd. Dit Is de reden. VISSERIJGOLFJES De dinsdagmarkt. Voor de markt van gisteren waren present de Sch. 55 met 630 kisten vis. waarvan 110 met haring, 120 open en 70 dichte wijting, 140 kool. 110 schelvis, 50 gul en kabeljauwen 20 varia, terwijl de Eveline uit de Ierse Zee er was met 150 -kisten, waarvan 40 met kabel jauw en gul en 60 wijting, plus 80 stuks stijve kabeljauwen. De Adriana had 110 kisten, waarvan 50 kleine haring e stuks stijve en de Beatrice was er 580 kisten, waarvan 170 met haring. 160 wijting. 70 kool en gul, 50 schelvis. 40 makreel, 40 kleine makreel en 50 varia. Er waren verder 650 kisten bliek aan de markt en de kleine vaart had 75 kisten schol en 600 kilo tongen bij zich. Voor het buitenland. De buitenlandse markt nam de witte kolen af tegen f 106 per kist van 125 kilo en de regels grote kabeljauwen deden f 82 tot f 97, terwijl de kleine voor f 49 tot f 53 van de hand gingen en de kisten kabeljauw van f 114 tot f 132 weggingen. Kleine kabeljauwen deden per kist f 112 tot f 114. Grote schol haalde per kist f 31 en grootmiddel f 49 tot f 54, zetschol deed f 56 tot f 58 en schol I f 51 tot f 56. De grootmiddetong ging voor f 3.10 f 3 van de hand. de kleinmiddel voor f 3.30 f 3.40. de enen deden f 3.50 en de tweeën maakten f 2.80 a f 2.90. Binnenlandse markt. De binnenlandse markt maakte voor de haring f 16.50 a f 23 en de toters haalden f 18.50 f 21 pe r kist. Makreel haalde f 30 en de bliek noteerde f 4.60 f 5.60. Voor grote tong betaalde d e handel f 3.30 en de wijting noteerde f 31 f 35. terwijl de braadjes 1 43 a f 51 noteerden. Penvis deden f 44 tot f 48. terwijl de kleinmiddelsehelvis f 40 f 54 deed. Zwarte koolvis is met f 83 tot f 70 betaald; grote gullenmaatkool i* oor 30 tot f 32 gegaan en kleine gul- lemaat noteerde ook f 30 f 32, grote gul haalde f 42 tot f 50. middelgul deed f 42 tot f 48 en de torren deden f 35 tot f 42. schol II haalde f 41 f 37 en de schol III f 23 a f 29. dat het tehuis voor bejaarden op de ver langlijst moet blijven staan. Aan twee architecten is opdracht gegeven een plan voor de bouw van woningwetwoningen te maken. Er komen twee ontwerpen; één voor het dorp en één voor De Zilk. De burgemeester verklaarde, dat na de bevrijding 338 woningen zijn gebouwd. 220 woningwetwoningen. 69 woningen met premie, 5 met halve premie en 42 huizen in de vrije sector. Het ligt verder in de bedoeling over te gaan tot de bouw van 98 woningen, waarvan 12 voor de ge meente. Hoe^pl de industriegrond vrijwel ls uitgeput, heeft verdere vestiging van in dustrieën de aandacht van het college. De bouw van gymnastieklokalen onder vindt vertraging door de investeringsbe perkingen. Aan recreatie voor de jeugd zal de nodige aandacht worden geschon- T enslotte LEIDERDORP C.K.V. Velocltas De Christelijke korfbalvereniging Velo- citas houdt zaterdag 9 februari in het ge bouw Irene haar jaarlijkse feestavond Evenals in voorgaande jaren, zal de avond worden verzorgd door de toneelgroep Ex celsior te Delft, die het stuk „Van dit. van dat, van alles wat" opvoert. De avond be gint om 8 uur. Muziekuitvoering De Harmoniekapel Leiderdorp geeft Vrij dagavond in het dorpshuis om 8 uur een uitvoering. Men kan zeggen, dat dit zijn eerste officiële optreden is. De uitvoering bestemd voor genodigden, leden en do nateurs. VOORHOUT Uitvoering St. Cecilia St. Cecilia heeft de jaarlijkse uitvoering gegeven. Voorzitter P. v. d. Geer heette de afgevaardigden van zusterverenigingen in het bijzonder welkom. Hij vertelde, dat de vereniging in 1956 35 maal „uitrukte" om de een of andere gebeurtenis op te luis teren. dp een concours in Hillëgom haalde de" vereniging het hoogste aantal punten in de afdeling uitmuntendheid. St. Cecilia speelde bezield en vooral zes trommelaars beneden de veertien jaar oogstten een daverend applaus. verbeterd. De voorzitter beloofde dit na der te zullen bezien. De heer Blaauw vond een subsidie van 750 voor de sport verenigingen te weinig. Besloten werd het bedrag tot 1050 te verhogen. Hierna werd de begroting definitief vastgesteld. In de rondvraag vroeg de heer Duiven voorde, of de prikkeldraadversperring bij de Viaductweg niet kan worden verwij derd. Tal van mensen hebben hun kleren gescheurd. Burgerlijke stand Geboren: Johannes H, z v A van der Sterren en H Claesse; Johanna A, d v A G van Hensbergen en C M Akerboom. Getrouwd: H P M Warmerdam, 25 j C A Hoogkamer, 22 j. Overleden: Wilhelmus van Swieten, 87 jaar, wedn van C Kuijpers. mORDWUK Volleybalsport in Noordwijk Het volleybalspel heeft in Noordwijk nogal opgang gemaakt. Reeds geruime tijd draait er een flinke competitie, w in de puntjes op sportieve wijze worden verdeeld. De stand is nu als volgt: Dames: N.V.C. 7 4 2 1 10 Teylingen 4 4 0 0 8 M.S.V8 3 2 3 8 Sios 8 2 3 3 7 K.V.C7 2 14 5 P.T.T7 1 0 5 2 Heren: M.S.V13 8 2 2 20 Teylingen 13 5 6 2 16 K.V.C9 6 1 2 13 Sios 9 5 2 2 12 K.P.S.V13 5 2 6 12 Raadhuis 13 2 7 4 11 N.V.C8 3 4 1 10 M.S.V10 2 3 5 7 P.T.T. 1 10 3 0 7 6 P.T.T. 2 10 0 1 9 1 De uitslagen van de laatste wedstrijden luiden: dames: M.S.V.Sios 03; P.T.T. —Sios 30. Heren: Raadhuis—K.P.S.V. 2—2; Raadhuis—Teylingen 2—2; N.P.S.V. Raadhuis 31. Filmavond Vanavond om acht uur wordt door de metaalbedrijfsbond een filmvoorstelling gegeven in het Lidotheater. KATWIJK AAN ZEE C.H.-jongerengroep Vanavond om acht uur houdt de plaat selijke afdeling van de Christelijk Histo rische Jongerengroep een vergadering in het weeshuis: Mejuffrouw H. Boonacker uit Den Haag hoopt'te spreken'OVer vrouw in de politiek. Hoog en laag water Donderdag 7 februari hoog water 7.44 en 20.04, laag water 3.16 en 15.43. De voorzitter van de bakkersgezellenvereniging, de heer M. van der Plas, feliciteert de voorzitter van de bakkerspatroonsvereniging, de heer F. den Duik. Foto D. Kruyt KATWIJK In 40 jaar werd taak verlicht, 't motto bleef echter: dienen HET WAS 40 JAAR, dat de bakkerspatroonsvereniging „Katwijk" gis teren bestond, een flinke tijd. En omdat in al die vier decennia de vereniging frisser bleef dan het beste brood, dat ooit door een van haar zoveel leden werd gebakken, was het niet zo verwonderlijk, dat de be stuursleden achter de feesttafel in De Nieuwe Kroon aan de Boulevard gistermiddag voortdurend moesten opstaan en weer gaan zitten, omdat zeer velen het receptieboek kwamen tekenen en een hand-kwamen geven. Uiteraard is de 40-jarige geschiedenis daar nog beschreven. Voorzitter T. den Duik deed dat. Hij herinnerde aan het rijm, dat zoveel jareh geleden op de geve) van bakkerij Geiteman stond gebeiteld waar nu de zaak Verplancke staathet „De zegen van den Heer; dat Is De gestichttot dienst i i alle Ge weet. dat tarwe en roggebrood, ge maakt wordt door de kunst. En wie er iets van nodig heeft, verzopk ik om de gunst". Daar stond dan meteen duidelijk, wat eerst de heer Den Duik en wat ijven later wethouder D. C. van Leeuwen, die zelf eens bakkersmaatje was voor 25 cent per week, verklaardé. Dat de bakker een dienende taak heeft. Bewustwording Het viel de, bakker, 40 jj^ar geleden moei lijker te diénen dan "tegenwoordig. Een oven van heden ten dage werkt nu een maal efficiënter dan de ouderwetse tak kenbosoven van toen. Trouwens, er wa- (Van onze parlementaire redacteur.) HET EERSTE WETSONTWERP ter bevordering van de bezitsvorming, dat bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt zal worden, heeft be trekking op het jeugdsparen. Daarna is een voorstel te verwachten om het wetsontwerp tot vrijstelling van de werkgeversbijdrage in de bouwspaar- fondsen uit te breiden tot andere fondsen. Het derde punt op het regerings programma is een spaarregeling voor ambtenaren. Dit deelde staatssecre taris Schmelzer gisteravond in de Tweede Kamer mede. Het wetsontwerp op de jeugdspaarrege- ling is reeds tweemaal in de ministerraad behandeld. Het zal ongeveer nog drie maanden duren, voordat het kan worden ingediend. Evenals by de spaarregeling voor de ambtenaren wordt bjj het jeugd sparen gedacht aan een premiëringsrege- ling. Staatssecretaris Schmelzer die een uitstekend debuut maakte zeide al het mogelijke te zullen doen om de zaak van de bezitsvorming uit het vlak van de poli tieke rivaliteit te halen. De bezitsvorming was tijdens de kabi netsformatie een der grote problemen Daar is in dit debat niet al te veel meer van gebleken. De heer Romme (kath. v.) heeft deze zaak nog weer eens principieel gesteld. Het gaat hier om kapitaalsopho ping bij de staat of kapitaalverspreiding over particulieren. Bezitsvorming zorgt voor een evenwichtige bouw in onze sa menleving en werkt aan de ontwikkeling van de persoonlijke zelfstandigheid Prof Romme voerde het pleit voor fiscale tege moetkomingen om het sparen te bevorde ren. Verder wees hij er op dat minister De Bruyn vier jaar lang goed werk heeft ge daan door dit probleem danig te concreti seren. Minister Struycken en staatssecre taris Schmelzer moeten daarvan de vruch ten plukken. Zij zullen moeten tonen goede politieke tijdrekenaars te zijn. Zegen voor volk Met deze principiële uiteenzetting was de heer Hazenbosch (a.r.) het roerend eens. Bezitsvorming noemde hij een zegen voor ons volk, want de sociale verzekeringen kunnen nooit meer bieden dan het maken van aanspraken bij nauwkeurig omschre ven eventualiteiten. Bij enig vermogen is er de mogelijkheid van een onafhankelijke ontplooiing van de mens. Het kabinetspro gramma op dit punt vond de heer Hazen bosch maar mager. Veel van wat is aange kondigd, is reeds door het oude kabinet voorbereid. De a.r. afgevaardigde gaf toe, dat het geven van fiscale tegemoetkomin gen om het sparen te bevorderen geen en kel nut heeft voor hen die nu eenmaal niet kunnen sparen. Dit is echter een probleem van inkomensvorming. De heer Van Mastrigt had er op gewezen dat de spaar zin in ons volk nog niet geheel is verdwe nen. Dit is een zaak van volksopvoeding voorlichting. Overigens vond hij het probleem van de bezitsvorming niet een voudig. Op het eerste chr. sociaal congres is daarover reeds gesproken, maar tot nu ie is er niet. veel gebeurd. De socialistische afgevaardigde Den Uyl vond de collectieve bezitsvorming van de grootste betekenis voor alle sectoren in de maatschappij. Zij is beter dan het ontwer- ran fiscale, facilitedten en premiërings- regelingen. De bezitsvorming kan naar zijn mening het best bevorderd worden door sterk gecoördineerde loonpolitiek. De persoonlijkheidsvorming van de arbeider kan ook door de medezeggenschap worden bevorderd. Structuurpolitiek Dit betoog werd natuurlijk door prof. Romme bestreden. Staatssecretaris Schmelzer liet duidelijk uitkomen dat de „confessionele" opvattingen hem na het hart liggen. De bezitsvorming heeft aspecten van 'geestelijke en economische aard. zo zeide hij. Het sparen zelf werkt karaktervormend, het bezit kweekt antwoordelijkheidsbesef en gevoel eigenwaarde. De bezitsvorming is ook vraagstuk van economische structuurpoli tiek. Hoe meer er gespaard wordt des ti minder groot zijn de spanningen in onz< nationale economie. Maar dit alles be tekent voor de bewindsman nog niet da de bevordering van het persoonlijk bezit ten koste moet gaan van ons collectief ver zekeringsstelsel. De vraag of het" sparen bevorderd moet worden door het geven van fiscale tegemoetkomingen, wordt mo menteel in het kabinet bestudeerd. Aan dat vraagstuk zal zich ook een interdepar tementale commissie gaan wijden. Deze contactcommissie gaat zich ook bezig houden met de P B.O., een onderwerp waarover bij dit debat geen bijzondere dingen werden gezegd. ren destijds meer dinggn, die niet gingen zoals het eigenlijk wel kon. Men begon om 11 uur 's avonds deeg te kneden, men bracht de volgende morgen om 7 uur de eerste broden het dorp rond en was men 's middags van de bezorging terug, dan kon men zioh aan de middagproduktie zetten. En winkélsluitingstijden, wie had daar ooit van gehoord? De winkel was open, totdat de bakkerspatroon op slof fen en in nachtgewaad aanstalten maakte zich tc bedde te begeven. Maar in 1917 werd men zich het eindelek bewust, dat men zich tot de slaaf van koning klant maakte en toen dnurde het niet lang voordat bij een eerste gemeentelijke verordening de nachtarbeid werd afgeschaft. Daar mee was Katwijk bet eerst van alle Nederlandse gemeenten. „Talma" In die dagen werd de vereniging op gericht. Bestuursleden -waren' L. Parle- vliet, voorzitter, J. Varkevisser, secre taris, B. de Kort, penningmeester, C. van Tongeren, D. Parlevliet (al deze genoem den nog in leven) en verder F. Muller en A. v. d. Leden. Op de tweede vergade ring kreeg de vereniging de zinvolle naam „Talma" (werd die later weer af geschaft?). Er werden meteen nog twee verordeningen bij het gemeentebestuur voorgedragen, één voor een verkoopver bod van vers brood vóór 10 uur 's mor gens en één voor winkelsluiting 's avonds om 9 uur (van maandag tot en met vrij dag) en 's zaterdags om 10 uur. Dat was progressiviteit voor die da gen. Wat in Katwijk zo was geregeld, werd het precies net zo in de Arbeids wet, die twee jaar later door de regering werd uitgevaardigd. Zo is in de loop der jaren de dienende taak van de Katwijkse bakkers verlicht, maar, en daarover liet voorzitter T. den Duik gistermiddag geen twijfel bestaan, de bakkers zien hun taak nog steeds net als toen. als een dienende Hebben de bakkers dat niet altijd gedaan, al de 6000 jaar, dat er volgens het bock „6000 Jaren brood" van H. E. Jacob het lag daar gistermiddag voor het bestuur der Katwijkse bak kerspatroons op tafel op aarde deeg is gekneed en brood is gebakken. Goede woorden Verscheidenen kwamen dus gelukwen sen, van zeer veel organisaties. Men bleef komen en gaan. De ene spreker na de andere werd aangekondigd. De heer D. C. O. Boekhoven, die namens het gemeen tebestuur sprak, wethouder Van Leeuwen, die al genoemd werd, een vertegenwoor diger van de arbeidsinspectie, die de een heid onder de Katwijkse vakgenoten ho gelijk prees, de vertegenwoordiger de Ned. Bakkèrsbond, die het jammer zei te vinden, dat „Katwijk" niet landelijk is georganiseerd („Maar misschien kan dat nog eens worden overwogen") enz., teveel om op te noemen. Een ding kon men vaststellen, het waren goede woorden, die men hoorde. Op een gegeven ogenblik nam voorzitter Den Duik nog de gelegenheid waar eraan te herinneren, dat dè man, die de vereniging de oprich- tingsstoot gaf secretaris Jeroen Varke visser wag, de eerste secretaris. En voor en na drukten de bestuursleden maar han den, de voorzitter, secretaris J. Boone kamp, penningmeester D. Parlevliet, H. van Maanen. B. de Kort. M. van den Oever en J. P. van der Nagel. Lezing voor Sassenheimse bedrijven In de kantine van Sikkens lakfabrieken is gisteravond de derde lezing gehouden voor dc kring Sassenheimse bedrijven. De heer Scret sprak over public relations. De voorzitter van de kring, de heer Mees, merkte in zijn openingswoord op, dat eigenlijk niet meer kan worden gespro ken van de kring Sassenheimse bedrijven, omdat de kring zich nu ook over Lissc en Hillegom uitstrekt. De heer Seret betoogde, dat het niet meevalt een vertaling van het begrip public relations te geven. Hij gaf de a keur aan de Zuid-Afrikaanse benaming schakelman. De heer Seret beklemtoonde, dat het heel belangrijk is te weten, hoe anderen een bepaald bedrijf zien. Spreker noemde in dit verband verscheidene groe pen, zoals klanten, personeel, levt De directie i i bedrijf dient zich D af te vragen, of wel alles in het werk wordt gesteld om de goede verstandhou ding met die groepen te bevorderen en 'e bewaren. Men dient zich het sneeuwbal effect van het verhaal van een werk nemer bijvoorbeeld goed te realiseren. De heer S^ret vestigde er in dit ver band de aandacht op, dat de werknemers regelmatig op de hoogte moeten worden gebracht van de toestand in het bedrijf. Dit brengt niet alleen met zich, dat de mensen hun arbeid met meer animo v richten, maar ook wordt onder familie kennissen in gunstige zin over het bedrijf gesproken. Public relations is een bewust en systematisch scheppen en onderhouden van goede betrekkingen met personen en groepen van personen, van wie de leiding in zekere zin afhankelijk is voor het be reiken van het gestelde doel, zo formu leerde de heer Seret, de titel van zijn onderwerp. Na de pauze werd een aantal vragen beantwoord. OEGSTGEEST Bijbelse lezingen voortgezet de Pauluskerk de i twee lezingen over De verhouding tussen het oude en nieuwe verbond gehouden. Hiermee zette hij de reeks causerieën van ds. Tabaksblatt voort, die momenteel in Palestina als zendingspredikant werk- Alvorens tot de behandeling van het eigenlijke onderwerp te komen, ging ds. Grolle nader in op het 31ste hoofdstuk van Jeremia. Dit hoofdstuk kan in drie delen worden gesplitst, namelijk de terug keer van de Joden naar het Heilige land, de belofte, dat hun verbond met God zal worden vernieuwd en de verzekering, dat dit ook werkelijk zal gebeuren. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. De volgende lezing wordt op dinsdag 5 maart gehouden. RIJNSBURG Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afde ling van de Geref. bond de heer J. Henzen te Leiden. Egypte discrimineert de christenen Sinds de Egyptisering van de buiten landse bedrijven vinden de christenen in Egypte bij sollicitaties steeds een gesloten deur. Het rooms-katholieke weekblad Rayon d'Egypte schrijft, dat het wacht woord bij vele firma's is: „Geen christe nen meer in dienst. Wij hebben instruc ties slechts mohammedanen te nemen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9