SAMENWERKING MEER DAN OOIT GEBODEN Kamer keurde verhoging loongrenzen goed Wij leven op te grote voet in Nederland Op 2 november hacl opstand in Oost-Berlijn moeten beginnen ECONOMIE nieuwe leidsche courant WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Plattelandsjeugd in Hillegom bijeen Landbouw, vroeger stiefkind, volwassen gezinslid irdl OP DE WINTERJ ON GEREND AG van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Nederland, gisteren in Treslong te Hillegom gehouden onder net motto „Het spel, al schijnt het zonder zin, er zit een hele wereld in", werd door de heer J. J. Roerink, voorzitter van deze organisatie, gesproken over: Waarom P.J.G.N.? De belangstelling voor deze jaarlijks terugkerende jenkomst was zeer groot. Het programma van muziek, zang en toneel- -pel werd door de afdelingen zelf verzorgd. De heer M. Verheul uit Oud-Beierland, dit de bijeenkomst opende, verwelkomde het -bijzonder de secretaris van de landse Mij. van Landbouw, ir. Tuin- y, met zijn echtgenote, en vertegen- Jjordigers van de Volkshogeschool en j? Bijks'andbouwschappen. Hij merkte t deze jongerendag een begrip is geworden; van de Zeeuwse eilanden tot Den Helder komen jongeren uit de bouwsector jaarlijks bijeen om door persoonlijke kennismaking de nodige Biardering voor elkaar te verwerven, lering die noodzakelijk is om samen irken aan de opbouw van de plat telandsgemeenschap. De vele problemen waarvoor het plat teland wordt gesteld, zoals het Delta plan, de industrialisatie en vorming van de randstad Holland stellen ons voor rele vragen, zo zei de heer Verheul Daarom is het nodig alle krachten samen bundelen in een algemene jongeren- janisatie, ongeacht geloofsovertuiging of politieke richting. V ertegenwoordiging De heer Roerink legde de nadruk op et nut van de federatie van provinciale plattelandsjongeren organisaties met het oog op de vertegenwoordiging in binnen hui tenland. In een tijd van centrali- utie achtte hij het bestaan van de P.J.G.N. volkomen gerechtvaardigd. De federatie maakt het mogelijk, dat wordt deelgenomen aan internationale confe renties, waar vraagstukken met betrek king tot de Europese integratie worden besproken. Ook onze mening ten aanzien van de vorming van jongeren is waard te worden gehoord, aldus de heer Roe rink. Vele binnenlandse contacten met andere organisaties kunnen worden lelegd. Spreker dacht daarbij aan de landelijke jeugdraad. Het is van groot belang, dat plattelandsjongercn ook daar vertegenwoordigd zijn. Men heeft rekening te houden met het feit, dat de landbouw, vroeger het stiefkind van de Nederlandse volkshuishouding, een volwassen ge- linslid wordt. Zal de regering er re kening mee houden, dat te zware lasten van de landbouw kunnen wor den geëist in verband met de beste dingsbeperking? Dan zal de P.J.G.N. regering en volk duidelijk maken, dat dit niet wordt aanvaard. Tenslotte beklemtoonde de heer Roe rink het belang van culturele en sociale vorming, die de P.J.G.N. beoogt met de discussiegroepen. Wij moeten waken te gen vermaterialisering van de mens. En culturele vorming kan ons hierbij hel pen Het is nodig, dat men de vragen op maatschappelijk, religieus en sociaal yebied gezamenlijk onder ogen ziet en WARMOND Nieuw Guinea en zijn bewoners Voor de afdeling Warmond van de Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid heeft de heer J. Schipper, hoofd van de Christelijke school, een causerie over Nieuw Guinea gehouden. De heer Schipper verduide lijkte zijn betoog met talrijke lichtbeel den en hij toonde onder meer het grote verschil in ontwikkeling tussen berg- en kustpapoea's aan. Ook het werk van de zending, dat onder uiterst moeilijke om standigheden wordt verricht, werd onder Ie loep genomen. De bijeenkomst stond onder leiding van 'oorzitter W. Betram. Warmond 2 kampioen Het tweede twaalftal van de Christe lijke korfbalclub Warmond is kampioen geworden van de derde klasse van de af deling Zuid-Holland noord van de C.K.B. Het kampioenschap werd behaald door 74 overwinning op Fluks 2 uit Noordwijk. Bloembollenvelden groenen reeds de afge beetji le bloem- :n groene plaatsen Door het zachte weei lopen dagen is de na-tut de war geraakt. Zo beginnen de bollenvelden bijvoorbeeld al eer tint te vertonen. Op tal van dringen de toppen door het riet. Voor bevriezing behoeft men niet meer bang te zijn, omdat de bollen al voldoen de wortel hebben geschoten: Spreekuur Inplaats van donderdagmorgi de burgemeester 's middags var vijf spreekuur. Op donderdag 14 en don derdag 21 februari wordt geen spreekuur gehouden. Geslipt Een bromfietser uit Haarlem kwam op de Warmonderdamseweg te slippen sloeg over de kop. Hij liep slechts enkele schaafwonden op. De bromfiets were zwaar beschadigd Filmavond Vrijdagavond om acht uur wordt ir Het Trefpunt op initiatief van de kerke- raad van de Hervormde Gemeente de film Het is middernacht dr Schweitzer vertoond. De rolprent geeft een goed beeld van het opofferende werk, dat Albert Schweitzer in Afrika verricht. Jeugdwerk De heer A. van der Welle is gekozer tot lid van de commissie voor het jeugd werk van de Hervormde Kerk in d< classis Leiden. De heer Van der Welle ls secretaris van de plaatselijke jeugd werkcommissie. Jonge kerk De Jonge Kerk vergadert morgenavond om acht uur. De voorzitter van het dis trict, ds. Van Boven uit Hoofddorp zal spreken over De Hervormde Kerk de binnen- en aan de buitenkan» sing voor vindt, aldus de Ontspanning de afdeling Hoekse Waard brachten accordeon- en gitaarspel met zang ten gehore. Stien Lugtenburg en Jeanne Stehouwer van de afdelingen Put- IJsselmonde speelden plano en de afdeling Voorne voerde Het meisje het leeuwenjong van Hans Nesna onder regie van Joh. Parlevliet ten to nele. 's Avonds werd hèt ontspannings- programma onder leiding van de heer Kroonwijk voortgezet met muziek van het Metro-Sextet onder leiding van de heer A. Houtlosser uit Amsterdam, folklo ristische dansen door de dansgroep Twenthe en kleinkunst door het klein- ;tgezelschap van Wim Joosten van het Haarlems Amateur Theatercentrum. In het gebouw was een expositie van de ingezonden werkstukken van de pro- ale handenarbeidwedstrijd, fotowed strijd en handwerkwedstrijd. VALKENBURG Loop der bevolking Bevolking op 1 januari 1956: 853 man nen, 794 vrouwen, aantal geboorten 18 jon gens, 21 meisjes, aantal opgenomen per overleden 4 mannen en 1 vrouw, aantal afgevoerde personen 34 mannen en 41 vrouwen, totaal op 31 december 878 mannen en 813 vrou wen. Totaal: 1691. Schaaknieuws Uitslagen van de laatst gehouden wed strijd: H. OuwerslootH. Ouwersloot Hzn 10; A. ImthornM. van der Meij 10; H. RusschenbergL. Noort 01; D. OuwerslootTh. v. d. Vijver 01; H. Bos R. van der Meii 01. Hedenavond houdt de schaakclub haar jaarvergadering. Tevens wordt een gong wedstrijd gespeeld om prijzen, waaraan ook niet-leden der vereniging kunneD deelnemen. Rijkspostspaarbank In de afgelopen maand is bij de rijks postspaarbank een bedrag van 6931.90 ingelegd; 10.084.53 werd terugbetaald. Burgerlijke stand Geboren: Adriana Maria dr v G J van Tol en A de Wit. LISSE Emigranten in Canada Volgende week donderdag komt de heer T. Polet uit Canada in De Witte Zwaan op uitnodiging van de afdeling Bloembol lenstreek (Hillegom. Lisse en SassenheimT van de Ned. Emigratiecentrale vertellen over emigranten in Canada. De heer Polet is in Canada met de dagelijkse zorg voor ontvangst, huisvesting en werkverschaf fing aan de emigranten belast. Ds. H. W. Eerland zal de avond leiden, ds. K. Schou ten zal het slotwoord spreken. Ds. Schou ten heeft zelf onlangs een reis door Canada gemaakt. Postspaarbank Bij de rijkspostspaarbank Lisse werd in januari 52.491,38 ingelegd en 43.753,86 terugbetaald. Burgerlijke stand Ondertrouwd: W E Plug en E Akker man; S D de Joode en C A van der Bent Getrouwd: J P Weijers en C J Steen voorden; J F Schrier en A J van Oosten; H W Stroet en C M van der Vlugt; J N C Kling en E F M van Haaster. Overleden: C Schrama; J A Mooijekind, P J Suijkerland. Djakarta schiet met roepiah's Investeringsverbod op komst De Indonesische minister van fi nanciën, Djuanda heeft in een pers- gesprek te Djakarta volgens AP medegedeeld, dat de centrale rege ring de wederopbouw van Sumatra zal blijven financieren ondanks de ernstige crisis waarmede zij worstelt en die veroorzaakt wordt door het feit, dat er steeds meer regerings fondsen naar de opstandige provin cies op Sumatra gaan om tegemoet te komen aan de eisen van de opstande lingen, die plaatselijke verbetering verlangen. Bij de opstand in november kon er in de Sumatraanse haven geen rubber en koffie worden geladen, hetgeen de op brengst aan deviezen verminderde. Ook de uitgebreide smokkel van rubber uit Sumatra betekent een deviezenverlies. Het enorme tekort van anderhalf mll- 'ard roepiah wil men verminderen door bestedingsbeperking voor gebruiksgoede ren en tijdelijk verbod van alle particu liere investeringen. Legerkringén te Djakarta delen mede. dat kolonel Simbolon naar Djakarta is ontboden om aan Sukarno en Nasution verantwoording af te leggen. Hij zou hierin hebben toegestemd mits hij een vrijgeleide krijgt. Te Padang heeft een massabijeenkomst van 100.000 mensen aftreden van het ka binet geëist en hereniging van Sukarno en Hatta gevraagd. In Zuid-Sumatra is een stakingsverbod afgekondigd voor de communistische ar beiders, die het werk wilden neerleggen in verband met arrestaties van communis ten in Midden-Sumatra. De gouverneur van Zuid-Sumatra Wi- nardo Danuatmodjo, wiens aftreden door Zuid-Sumatra wordtg eëist, heeft zijn .jaarlijks verlof van 15 dagen" gekregen V.V.D. en prof. Gerbrandy tegen Ontkoppeling loongrenzen Ziektewet en Ziekenfondsbesluit ter sprake (Van onze parlementsredactie.) DE TWEEDE KAMER heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzeke ring tot 6900,aangenomen. Alleen de V.V.D.-fractie en prof. Gerbrandy (a.r.) lieten aantekenen, dat zij „geacht wensten te worden tegen te hebben gestemd". De V.V.D -woordvoerdster, mevrouw mr. Stoffels-Van Haaften. stelde zich op het standpunt van de werkgeversbonden, die in het adres van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken een loongrens van 6400, hebben bepleit. De heren Van Li§pden (soc.), De Kort (kath. v.), Van Eiber gen (a.r.) en Van Mastrigt (c.h.) daarentegen waren met staatssecretaris Van Rhijn van oordeel, dat een grens van 6900,alleszins verantwoord, mis schien zelfs aan de lage kant is. De Kamer nam voorts (zonder hoofde lijke stemming) een motie van de heer De Kort (kath. v.) aan. waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het vraagstuk van de „ontkoppeling" van de loongren zen van Ziektewet en Ziekenfondsbesluit, binnen afzienbare tijd onderwerp van ge- dachtenwisseling tussen regering en volksvertegenwoordiging behoort uit te maken. Zij verzoekt de regering hiertoe na overleg met de Kamercommissie voor sociale zaken en volksgezondheid de nodige voorbereiding te treffen. De motie was mede ondertekend door de heren Van Eibergen (a.r.). Van Mastrigt (c.h.). Van Thiol (kath. v.j. De Vreeze (kath. v.) en Romme (kath. v.). Tijdens het debat was de mening ver kondigd. dat de verhoging van de loon grens bij de Ziekenfondsverzekering een stuk moeilijker ligt dan bij de Ziektewet VERSLAG AMSTERDAMSCHE BANK Naam Incassobank verdwenen dat verbruik en investering binnen de mogelijkheden van het na tionaal produkt lagen, doch dit jaar ontstond een toenemende gaping, doordat verbruik en investering de vergrotuig van het nationaal produkt ruimschoots overschreden. W(j moeten het alom verstoorde even- icht hervinden, aldus het jaarverslag- >56 van de Amsterdamsche Bank. Een klein land als het onze heeft geen macht om de terugslag in de rest van le wereld op eigen kracht te keren. Wij noeten niet vooruitqlen en in het we- -eldconcert een maat te snel spelen. Dit betekent in de eerste plaats dat aan de irerbesteding een einde moet komen. Naar mate de overheid op een groter ;el van het nationale inkomen beslag legt, dreigt de spaarquote in het gedrang komen. Een der moeilijkste vragen zal zijn de bepaling van de omvang der over- besteding en toepassing van correctie- maatregelen in een sociaal en economisch verantwoorde mate. De bruto-inkömsten der bank bedroe- jen 75,4 (v. j. 72,9) min, effecten en ;yndiicaten daalden tot 1.89 (4.15) min. kosten stegen tot 37,7 (35.1) min, waar tegenover rentebaten tot ƒ41 (36,6) min dank zij gestegen rentevoet en toeneming van debiteuren, waardoor de nadelige invloed van de daling der toe vertrouwde gelden ruimschoots werd goedgemaakt. Provisie was 32,4 (32) min. /an de bruto-winst wordt 2,17 min be- temd voor aanbouw en verbouwing, 12 win voor belastingen, 1.5 min voor Ulbricht onthult thans WALTER ULBRICHT, de leider van de Oostduitse communisti sche partij, heeft in een redevoering verklaard, dat er in Oost-Duitsland plannen hebben bestaan voor een „contra-revolutie", die op 2 novem ber jl., twee dagen voor de Russen de Een druppeltje in schatkist De verkorte balans der Nederlandsche Bank van 4 februari vertoont ten twee den male een open plek voor de post saldo schatkist, doch heden moet de stor ting geschieden van bijna 80 miljoen waarvoor op de schatkistpromessen is ingeschreven, zodat er met inachtneming van de debetstand van het Rijk een sal do van ƒ45 min kan zijn. De banken heb ben ƒ30 min dure voorschotten afgelost, waarna ƒ41.4 min resteert, en de wissels in disconto teruggebracht van 105 min tot 82 min. doch haar eigen saldo daalde van 467 min tot 381 min. nog altijd bo ven het verplichte saldo van 350 min. Er is 4 min aan deviezen verloren, zodat de netto-deviezenreserve ƒ744.3 min be draagt. Hiervan is 182 min convertibe' tegen vorige week bijna 185 min. Goud en deviezen samen belopen 3898.3 min De bankbiljettenomloop steeg nog met ƒ25 min tot ƒ3916 min. In geldkrlngen acht men een verbetering dei positie var de schatkist dringend gewenst met het oog op de zware dag op 15 februari waarop het Rijk 50 55 min rente en aflossing moet betalen, grotendeels op de staffellening 194' Hongaarse opstand neersloegen, Oost-Berlijn had moeten beginnen. De leider van de voorgenomen opstand was dr. Wolfgang Harich, een jonge versiteitslector. Harich is op 29 november met drie van zijn vrienden gearresteerd wegens het onderhouden van betrekkin gen met anti-communistische Hongaai intellectuelen. Hij zal terecht moeten sta wegens pogingen om het „kapitalisme Oost-Duitsland te herstellen". Hij verklaarde voorts, dat op de dag der vergadering van de Volkskamei bespreking van het politieke program van de regering en de partij, studenten betogingen georganiseerd zouden woiden „Dank zij de waakzaamheid van de Ber- lijnse partijorganisatie, van gevechtsgroe pen van fabrieksarbeiders en de (para militaire) vereniging voor sport en tech niek kwamen de studenten die de beto gingen wilden organiserèn tot een juis' inzicht van de krachtsverhouding en be sloten zij niet op de straat te gaan", aldu Ulbricht. Ds. D. C. Goedhart, Doe- tinchem legt zijp werk neer Ds. D. C Goedhart, Hërv. emeritus predikant, heeft zijn arbeid als zieken huispredikant van het Wilhelmina-zie- kenhuis te .Doetinchem neergelegd. Ds. Goedhart, die van 1910 tot 1951 pre dikant was te Lellens, Tubbergen. Ave- reest (godsdienstleraar aan het rijksop voedingsgesticht voor jongens). Halle Hummelo, is zes jaar te Doetinch Ds. A. H de Wit, a.s. em.-predikant te Zoelmond, volgt hem 1 mei te Doetin chem op. extrareserve. Het reservefonds wordt 4 min verhoogd tot ƒ40 min. Voorgesteld wordt 4 (4) pet dividend op preferente 12 (12) pet op gewone. Na ƒ3.14 min tan tièmes wordt 346.154 naar nieuwe reke ning gebracht. Het aantal kantoren en zitdagen is 220 op 180 plaatsen. De zaken waren bedre- digend, ook van de Belgische dochter. Toe vér-trouwde gelden daalden van 15 miljard tot ƒ1,4 miljard. De intering der liquiditeiten van het bedrijfsleven is lo- risch gevolg van toegenomen investering De omvang en waarde der voorraden is ienlijk gestegen. Creditgelden daalden ƒ1271 min tot ƒ1184 min. doch debi teuren en voorschotten op fondsen stegen 825 min tot *28 min. De toene- le vraag naar middellang krediet leidde tot oprichting der Mij. voor Mid dellang Crediet. De A.B. profiteerde snel zan de gestegen geldrente en behoefde ilechts gelden tegen hoge rente van de Ned. Bank te lenen. Zij blijft voortdu rend aandacht schenken aan ruime liqui diteit. daar zij verder verminderen van teureneelden en stijging van binnen landse debiteuren mogelijk acht. omvang der bankzaken steeg voor vrijwel alle bedrijfsonderdelen, behalve ffecten en emissie. Op kort zicht moet ncn enige verruiming van kapitaalaan- lod ver achten, doch daartegenover is reeds een omvangrijke vraag naar nieu- nidrf-len zowel particulier als pu bliek. De volkomen imoasse van het riste kwartaal van 1956 zal daarmee t het verleden behoren, doch de vraag hoe de rentevoet zich zal ontwikkelen. Zuinigheid met kapitaal en kieskeurige rsteding blijven de leus. Het balanstotaal daalde van 1699 min >t-.f1629 min. het kapitaal steeg tot ƒ90 '87.5) min. De naam Incassobank is uit zerslag verdwenen. Alle onderdelen In de balans worden binnen het bedrijf der A.B. uitgeoefend. Akkoord over Brokopondo Te Paramaribo is een overeenkomst geparafeerd tu66en de regering van riname en de Aluminium Compan; America, bevattende de wederzijdse vattingen ten aanzien van het Broko- pondo-plan. Dollars voor Egypte Het Egyptische ministerie van finar oiën heeft 15 miljoen dollars gekocht van het internationale geldfonds. Dit is de tweede maal in drie maanden, dat Egypte dollars van het fonds kocht. Alle leden van de naad van directeuren gingen hiermede akkoord, behalve de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Australië en Nederland. Woolworth. Winst 1956 34.5 (34.1) dollar of 3.57 (3,52) per aandeel. Bayer. Federal Court verklaarde derirvg wegens overtreding der trustact tegen Sterling Drug ontvankelijk. Laatste had door Amerikaanse regering overf men patenten en proccdc's van Bayer overgenomen; een aanklacht wegens tactbreuk werd echter niet ontvankelijk verklaard. Koerswaarde aandelen. Amsterdam 31/1 16.128 (v.j. 15.392) min. tegen eind de cember 16.335 min., nominale waardi 4705 (4516) min. en 4705 min., aldu: C.B.S.; internationale concerns 11 502 (10 306) min. en 11 598 min., industriëlen en diversen 2518 (2736) min. en min.. scheepvaart 702 (672) min. en min., bank-krediet en verzekering 672 (834) en 715 min., mijnbouw en olie (excl Koninklijke) 488 (435) min. en 494 min.: gemiddelde koers 349 (341) en 347. be waarde-index 227.1 (219.9) en 230. Staking In Groningen. In de cheml: fabriek AAgrunol te Groningen is gister middag onder tachtig arbeiders een king uitgebroken. Het werk is neergelegd uit protest tegen de benoeming van twe< bazen. Door de staking is de hele produk- tie stil komen te liggen. en derhalve op zijn eigen merites moet worden bezien De staatssecretaris was van oordeel, dat aan deze kwestie eerst bij de totstandkoming van de definitieve Ziekenfondswet (waarvan de indiening niet op korte termijn zal plaatsvinden) aandacht zal moeten worden geschonken Hij had overigens geen bezwaar tegen de motie, mits de parlementaire discussie over het vraagstuk voor de regering ge heel vrijblijvend zal zijn Late indiening Alle sprekers betreurden de late Indie ning van het wetsontwerp, dat eerst oj 20 decemb de Kamer bereikte. Het gevolg ls, dat de wet nu met terugwerkende kracht tot 1 januari in werking zal tre maar aan de Sociale Verzekeringsraad is inmiddels verzocht de uitvoeringsorga nen te adviseren met ingang van 1 januari te doen alsof de invoering van de wet reeds had plaatsgehad. De Kamer vond deze procedure, die vooruitloopt op de beslissing van de Staten-Generaal en de uitvoeringsorganen in verlegenheid brengt, verre van gelukkig Staatssecreta ris Van Rhijn vestigde er echter de aan dacht op. dat de regering moest wachten op het S.E.R.-advies over de looncom- pensatie voor de A.O.W.-premie. Zolang dit niet bekend was. kon onmogelijk vast gesteld worden in welke mate de loon grenzen verhoogd zouden moeten worden. Toen het advies vrij kwam is met de indiening van het ontwerp de grootst mo gelijke haast gemaakt. Sinds 1947 is deze orocedure niet minder dan zeven maal toegepast. Dit geldt ook voor het principe van de terugwerkende kracht. Eerst moest het percentage van de loonsver hoging vast staan, wilde men tot ver hoging van de loongrenzen voor de so ciale verzekering kunnen overgaan. Loonof kostenindex Een ander punt. dat sterk in de discus sie de bij verhoging van de loongrenzen reke ning moet worden gehouden met de loon index of de kostenindex, de stijging van de welvaart of de kosten van het levens onderhoud. Dat het wetsontwerp af gestemd is op de loonindex, had niet de instemming van mevrouw Stoffelsvan Haaften (lib.), die o.a. betoogde, dat alleen de looncompensatie voor de A.O.W.- premie van invloed mag zijn op de loon grens, omdat in dat geval geen sprake is welvaartsstijging. Zij zou zich dan ook slechts kunnen verenigen met een ver- ig van de loongrens tot f 6400. De heer De Kort (kath. v.) kon akkoord gaan de huidige regeling, maar was te- Tientjes zijn niet altijd even zwaar De Nederlandsche Bank vestigt de aan dacht erop, dat de tiengulden-biljetten met beeltenis van Hugo de Groot gedrukt ls op papier van verschillende dikten om dat men na het gereed komen der series 1AA tot en met 6DG papier kon krijgen, dat drie tot vijf maal zo sterk was. Dit papier, waarop de series DH en vol gende gedrukt zijn. is 25 procent zwaar- vens van oordeel, dat verdiscontering van de weüvaartvermeerdering in de loon grenzen niet mag ui-tgroeien tot een vaste norm. die geen afwijking gedoogt Staats secretaris Van Rhijn kon deze mening tot op zekere hoogte delen. Hij wees er ech ter op. dat welvaart een relatief begrip ls. afhankelijk van de maatschappelijke om standigheden. die steeds kunnen wisselen. Het gaat daarom niet aan in het kader van de sociale verzekeringen de werknemer vast te nagelen op een bepaald welvaarts peil. Het sterkste argument van de staats secretaris was wel, dat loonsverhogingen geen effect zouden hebben, wanneer se er toe zouden leiden, dat verschillende groepen Ioontrekkenden huiten de sociale verzekeringen komen te vallen, omdat hun inkomen de 6000 grens heeft over schreden. zy zouden dan In een ongunsti ger positie komen te verkeren dan wan neer hun lonen niet zonden zyn verhoogd. De staatssecretaris kon wijzen op klach ten, die hem hadden bereikt van mensen, die maar liever geen loonsverhoging zou den wilden hebben, omdat ze daardoor buiten de sociale verzekering zouden ko men te liggen Het bezwaar van mevrouw Stoffels, dat de particuliere verzekering in haar belangen wordt geschaad, wees hij van de* hand. Juist het feit, dat over de sociale verzekeringen zoveel is gedacht en gesproken, heeft het Nederlandse volk er ontvankelijk voor gemaakt. Madagascar niet in trek bij Ambonezen (Van c parlementsredactie) De Franse autoriteiten hebben destijds verklaard onder bepaaflde voorwaarden geen bezwaar te hebben tegen vestiging op Madagascar van 50 tot 100 Ambonese proefgezinnen, maar geen van de hoofd besturen der Ambonezenorganisaties heeft zich tot dusverre positief uitgesproken emigratie naar Madagascar, zo schrijft minister Klompé in haar memorie antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van maatschappelijk werk vijst erop, dat zonder de vrijwillige medewerking van de Ambonezen zelf aan 'ezenlijking van het Madagascarplan uiteraard niet te denken valt. Dat tot nu toe slechts een gering aantal Ambonezen naar Indonesië kon terug keren wiit de minister aan gebrek aan medewerking van de zijde van de Indo nesische regering. Hierdoor is het niet mogelijk verdere plannen op te stellen tot New York lager op slecht nieuws Tengevolge van een reeks sombere b richten over de gang van zaken in het bedrijfsleven zijn de koersen van de New Yorkse effectenbeurs gisteren met 1 dollars gedaald. Oud-president Hoover had gisteravond gewaarschuwd, dat de staatsuitgaven er andere inflatoire factoren tot een depres sie zouden kunnen leiden, indien er geen tegenmaatregelen komen. De grootste koersdalingen vertoonden staalwaarden voorts waren er omvangrijke verkopen in koper-, auto-, spoorweg-, olie en vliegtuig- aandelen. De Gaay Fortman pleit voor de Sunfed De Nederlandse afgevaardigde naai de economische en financiële commissie der Verenigde Naties prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft gisteren te New York een beroep op de Verenigde Staten gedaan hun beslissing te herzien en deel te ne men aan het ontwerpen van de statuten voor het speciale fonds der V.N voor de economische ontwikkeling (Sunfed, Hij noemde de economische ongelijkheid tus sen de landen een gevaar voor de vrede en was ernstig verontrust omdat som mige grote landen geen bijdrage zeggen te kunnen leveren Hij achtte het niet moeilijk de nodige 250 mi'joen dollar by- een te brengen, een zeer klein bedrag in vergeiyking met de bewapeningsuitgaven Verbanning. De vyf leiders van de grote Chileense arbeidersbond zijn ver bannen naar een afgelegen streek Zij had-den vorig jaar. in strijd met een tege- ringso- l°r ---algemene staking afge kondigd. repatriëring naar Indonesië. Afgewacht dient te worden of en wanneer de Indo nesische regering de gelegenheid op nieuw openstelt. Wat betreft de „onbevredigende si tuatie" in het woonoord „West-Kapelle" merkt de minister op, dat de pogingen-in- de-goede-richting van het hoofdbestuur van de Zuidmolukse Nationale Partij (tot welke groep alle bewoners van „West- Kapelle" behoren) tot nu toe niet zyn geslaagd. De minister heeft de hoop echter niet opgegeven, dat met veel geduld en een beslist optreden tegen personen, die in strijd met de openbare orde handelen, het hoofdbestuur er ten slotte In zal sla gen er zijn leden (en met name de West- Kapelse gToep) alsnog van te overtuigen, dat zij hun onjuiste houding rhoeten laten Met betrekking tot de mogelijkheid van opneming In het Nederlandse leger her- 'nnert de minister er aan, dat minister Staf zich twee jaar geleden bereid ver klaard heeft een beperkt aantal jongere Ambonezen bij de militaire departemen ten in dienst te nemen, wanneer er onder hen zouden zijn, die zich blijvend in Ne derland wensen te vestigen. Indien een voldoend aantal hiertoe zou besluiten, is minister Klompé bereid ir. Staf te ver zoeken op dit punt een beslissing te B.Z heeft vele lintjesdragers JWEDERLAND heeft sinds 1848 zevenen dertig ministers van buitenlandse za ken gehadvan wie er vier het tot twee zittingsperioden hebben gebracht Een van hen is de huidige minister, mr J M. .4. H. Luns al noemde men deze de vo rige periode minister zonder portefeuille. Bovendien trad er dertien maal een mi nister ad interim op. Dit kan men vinden in de pas verschenen Gids van het de partement van buitenlandse zaken en de buitenlandse dienst 1056 Dit als altijd handige naslagwerk ver telt nog Men kan erin lezen, dat er zeshonderd enzestig ambtenaren van de buitenlandse dienst en van het departement een Ne derlandse of een buitenlandse onderschei ding dragen. De meeste heeft de heer A Th Lampingambassadeur In Bonn. na melijk negentien, zodat hij er nog twee meer heeft dan minister Luns die er met zq'n zeuenMen lintjes toch heus ook mag zijn. Natuurlijk vermeldt het jaarboek ook hoeveel buitenlandse vertegenwoordigin gen er in Nederland zyn Er zijn vijfen twintig ambassadeurs, vijfentwintig ge zanten (inclusief de apostolische Internun tius). een minister-resident (Panama) en drie zaakgelastigden Respectabele getal len dusl Poolse en Franse communisten lijn wensen een De Poolse en Franse communistische party hebben in Warschau zeven dagen lang geconfereerd om tot een gemeen schappelijk standpunt te komen. Het re sultaat was een communiqué, waarin bei de de „Amerikaanse imperialisten" veel lelijiks verwyten en het Franöe optreden in Algerije veroordelen. Volle eteun wordt toegezegd aan de directieven van het 20ste partycongres te Moskou. De betrek kingen tussen de communistische partqen moeten berusten op een gemeenschappe lijk front tegen de „invloed van de reac tionaire ideologie, speoiaal tegen het chau vinisme, nationalisme, anti-semitisme en anti-sowjetgevoelens". In Warechau is men er echter van overtuigd, dat de partijen nog geenszins de verschillen heb ben opgelost. In Parys is officieel medegedeeld, dat de Poolse partyielder Gomulka en pre mier Cyrankiewlci spoedig een besoek aan Frankryk suilen brengen. Weg in Rotterdam schoongesopt... De Rotterdamse brandweer heeft pis- terenmiddag letterlijk het wegdek tussen Schiedamsedijk en Baan schoongesopt. Voordien had een wagen van Van Gend en Loos, waarop een vat vloeibare zeep was gaan lekken, veel narigheid veroorzaakt. De zeep stroomde van de auto af en ver spreidde zich over de weg. Verschillende auto's, die achter de transportwagen re den, slipten, maar tot ongelukken kwam het gelukkig niet. Twee uur lang werd het drukke verkeer omgelegd. Het was juist spitsuur en verkeersopstoppingen kwamen er dan ook aan de lopende band. Doch de brandweer bracht redding door het wégdek schoon te spuiten. Dat lukte eerst nadat de zeep in een schuimmassa was veranderd en een prikkelende reuk had verspreid. Het was in verre omtrek één grote niespartij Tels en Co. Over 1955 nog steeds geen transfer uit Indonesië ontvangen; Tels in grote mate afhankelijk van winsten in Indonesië; 1956 bevredigend; in Congo nog in aanloopperiode. Nederland koopt suiker. New Yorkse handelaars voorspellen aanzieniyke aan kopen op de wereldmarkt van suiker, o.a. 50.000 tot 80.000 ton door Nederland vol gende week, een grote Franse aankoop is op komst en Japan zal waarschijnlijk 80 000 ton afnemen. Promessen. Nu de Amerikaanse geld markt gemakkeiyker wordt en het pu bliek de neiging heeft om zich trager tn de schulden te steken heeft de Ameri kaanse regering, die slecht bq kas is en elke week wat meer kort geld opnam, een aanbod gedaan van 3 jaar 3 maands pro messen met 3Vs*l» interest, de hoogsrte ren te sinds de depressie. Krantenpapier duurder. Het genoot schap van Britse fabrikanten kondigt tegen 1 maart een verhoging van 30 shil ling tot 60 pond sterling per ton aan. Schatkistpapier stand 4-2 (28-1) in mil joenen guldens: ter belegging van ak- koordsaldi 19 (19), bij Ned. Bank 460 (460), promessen in binnenland 113,7 (113,7), bil jetten idem 2575.6 (2654,3). Beriyns schuld. Na 24 Jaar niet-beta- ling zal volgens New York Time6 rente betaling worden hervat; bestaande obliga ties zullen door nieuwe worden vervan gen met 20 jaar verlenging en verlaging van rente; voor achterstallige interest zullen nieuwe obligaties worden uitge reikt. Klöckner Werke. Inschrijving op D.M. 35 min 8 pet obligaties a 98 pet, looptijd 20 jaar. aldus Staal en Co. Phoenix Rheinrohr vroeg KSG garantie voor 80 min. DM-lening voor bouw van vier schepen van 15 000 a 20.000 ton voor aanvoer van Am. kolen Rep. Steel. Winst 1956 90.4 (86,3) min. d.; produktie 11.05 (10,26) min ton. uitbrei ding tot 12.24 min. in 1957. investeringen 150 min. d. in 1957 10'/. meer. Opgericht is de N V. Reneman en Van der Heyden te Gouda, groothandel, agen tuur- en commissiehandel in levensmid delen. huishoudelijke artikelen enz. Miatsch. kap. 1.000.000. Directie: Joh. en D. Reneman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7