JÊk VAN NELLE ,Ik geen kauwgummi meer zegt garnalen peller Amerika nodig zal Israël zo verdedigen Bungalowdorpje voor invaliden DUIZENDEN DIERSOORTEN VERDWENEN Kristenn Gudmundsson, gezant van IJsland WOENSDAG 6 FEBRUARI 19S7 Thuiswerkers vies van elkaar GOEDE HUISABEID KAN HET DAGLICHT VERDRAGEN (Van onze speciale verslaggever.) 'K GEEN KAUMGUMMI MEER, zo sprak de thuiswerker-garnalenpeller. En daarbij had hij het oog op zijn buurman, die zich in het kringetje van jjit gezin tot laat in de avond onledig hield met het in papiertjes pakken ie reepjes snoepgoed, daarbij braaf geassisteerd door zijn kinderen, die rappe maar groezelige vingertjes vader hielpen om aan een enigszins Cihe wende produktie te komen. al jecn garnalen meer. zei de thuis- elalaltrker-kauwgummipakkci leurt, weer vies van de garnaaltjes |jn buur. ook al temidden van be aam minder fris kroost, pelde. twee thuiswerkers waren dus vies ilkaar. Het is historisch. Beide ge- sid'n vingen we op bij de rondgang lang.» woningen waarin huisarbeid wordt be- even. Een rondgang, die hiermee maai n einde moet nemen, omdat het belich i van alle veertig verschillende vormei ;n huisarbeid ebhen ons trouwens alleen 5 iK die thuiswerkers ingelaten et'nschap dat de wetgever zich straks itvorrig met hem wenst bezig te houden, gezinnen die garnaaltjes pellen, 'gummi pakken of geneesmiddelen THUISWERKERS onder de loep (slot) iraten ter bestrijding van ongc 1 plantenziekte in een omhulsel |e doen, zijn in het algemeen, de goed te na gesproken, niet erg gebran »n verbod en de aan. een vrijstellin uitende contro'e op hun arbeid. Of rkeuriger gezegd, op het aan komen van de omstandigheden w ader zij dit thuiswerk verrichten. Gevaren i de i die t te zeggen ikjes gevuld met oermanentmiddelen in ,'i-rking kregen, hetgeen tot klachten r oog- en hartaandoeningen leidde, irbi] vallen de tranen die er gestort wien bij het pe"en van uitjes, in de mgeving van Apeldoorn bijvoorbeeld, geheel in het niet. Daarom zal de p..,.jver, om het populair te zeggen, lijn de uitjes geen overwegend bezwaar Jten, maar die bewerkingen, die voor mens dodelijk kunnen zijn of althans gizondheid kunnen schaden, in de ban rillen doen. :rl«„ Geen wet zonder maas en het ont- :erp-huisarbeidswet is uitgerust met daarin met opzet aange bracht om hun die aan de gestelde men voldoen gelegenheid te geven doorheen te slippen. De sociale positie van de huisarbeider, men kan zien als iemand, die ti werknemer en de kleine zelfstandige De tijd van het stalen brilletje is voor- ook de deftige lorgnet, heeft af gedaan. Speciaal de dames vragen montuur, dat haar gelaatstrekken 'f. Een Londense brilmonturenont- 'Per heeft bovenstaand model ge toond. dat hij de naam ..Intrigue", oof. Over smaak valt niet te twisten. Eoka-acties op Cyprus Moeder offert zich voor haar kind Op Cyprus zijn bom aanslagen, brandstichtingen, overvallen en oordelingen nog steeds aan de orde van de dag. Bij een bomaanslag be stemd voor een Britse legerwagen, werd een vrouw levensgevaarlijk gewond. Een achttienjarige Turk 'er dood veroordeeld, omdat hij een revolver bij zich droeg. Mevrouw Chrysochou liep In dc honfd- t van Morphou op westelijk Cypru.' leden van dc EOKA twee bommc uto. Zij -olden li echtei i dc i haar moeder wierp zich op straat, bu- haar kind. Op dat ogenblik ont plofte ccn van dc bommen. Dc vrouw B'trd onmiddellijk naar een ziekenhuis Rbracht, waar haar bovn moest wor- izct. Men vreest voor haar leven. De Engelse autoriteiten hebben ver klaard, dat er bij een vierdaagse razzia 39 dorpen 189 personen zijn gearres- '?(rd. Onder hen bevonden zich de Heeste plaatselijke leiders van de EOKA. Nautilus. Jules Vernes „Twintigdui zend mijlen onder zee" zijn gisteren wer kelijkheid geworden, toen de Amerikcan- ,e atoomonderzeeër „Nautilus" inderdaad ■k» afstand onder water had afgelegd. huisindustrieel staat en in vele gevallen is werknemer is in de zin van de kan er alleen maar door verbeteren, wat strakker aanhalen van de in de te gevallen losse band tussen op drachtgever en huisarbeider kan in de te geva'len ook geen kwaad. Want ook de thuiswerker heeft recht op be- scheiming. i ontwerp voor de nieuwe Hui beidswel, uitgaande van een verbod ;ak_' het doen verrichten van huisarbeid houd' tevens in, dat de arbeidsinspect: straks bij het verlenen van een vergui ning de nodige soeoelheid zal dienen l betrichten. Vast staat wel, dat de huisarbeid voc eler. een belangrijk middel van bestaan al b'ijven en trouwens ook in het kader an onze nationale welvaart niet gemist kan worden. Blijvend voorgaande .et (tijdelijk) ti ïdrijfsruimte r uisindustrie een rol spelen. Huisar beid zal er altijd blijven, ook al omdat vele voor de export bestemde artikelen de noodzakelijke bewerking in deze arbeid zullen moeten ondergaa waar het welsontwerp bepaalt, dat in een algemene maatrege' van bestuur regelen kunnen worden gegeven in het belang van de veiligheid, de gezondheid, en de zede lijkheid van de huisarbeiders en hun huisgenoten, is te verwachten, dat het vergunningenbeleid hierop zal worden afgesteld. Hoezeer men de werkgever aan de huis arbeider wil binden met alle voordelen voor de betrokkenen van dien, .de thuis werkers zelf zullen mede de verantwoor delijkheid dienen te dragen bij het na- leve-^ in de praktijk van de gegeven voor schriften. Pas dan haalt een desbetreffende wet, waarvan het ontwero thans bij de Sociaal- Econcmische Raad berust zulks om de regeling in staat te stellen kennis te ne men van het oordeel van dit toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven, ook in de harde praktijk van de huisarbeid zelf wat uit. zo menen velen. Want zoals we reeds eerder zeiden, goede huisar beid kan het daglicht verdragen en bè- hoef' dus niet in het verborgene te ge schieden. Dan zal ook de mening van de ar beidsinspectie, gegrond op jarenlange ervaring, als zou het sociale peil van het gezin dat tot huisarbeid overgaat dalen door een ander, een gunstiger oordeel kunnen worden vervangen. Van Schiphol zijn de hoeden ver trokken, die in New York op een grote expositie te zien zullen zijn. De hoeden, afkomstig uit vieren zeventig landen, zijn soms de meest wonderlijke hoofddeksels, die men zich denken kan. De foto laat zien v.l.n.r. een muts uit Lap land, een danseressenkap uit Thai land en een hoed uit Mexico. de Demo- ninister van buitenlandse zaken niet van plan af te treden. Dit antwoord heeft hij gisteren zelf gegeven, toen hem gevraagd werd om zijn reacties op deze kritiek op zijn politiek voor het Midden-Oosten. Over Israël liet minister Dulles zich zeer duidelijk uit. Mochten de Verenigde Naties besluiten door sancties Israël te dwingen zioh uit Egypte terug te trekken, dan zal Amerika niet achter blijven. Maar Dul'les had gegronde hoop, dat Is raël de resoluties van de V.N. zou op volgen. Mocht Rusland eenzijdig overgaan tot een actie tegen IsracI, dan zullen de Ver enigde Staten niet aarzelen te doen wat zij juist achten. Dit was het antwoord van Dulles op de vraag of dc Verenigde Sta ten een oorlog zouden riskeren om de vernietiging van Israël te voorkomen. Uit deze woorden van de minister maakt men op, dat Amerika bereid is in het uiterste geval Israël te verdedigen. Nieuwe resolutie tegen Israël Aangezien Israël hc» Egyptische grond gebied nog steeds niet heeft ontruimd, on danks herhaalde verzoeken van de Ver. Naties heeft Egypte ccn nieuwe bijeen komst gevraagd van de algemene verga dering. Wanneer Israël donderdag nog geen gehoor heeft gegeven aan de V.N.- resolutie, wil de Aziatisch-Afrlkaansc grep van landen een resolutie indienen, waarin gevraagd wordt Israël elke finan ciële en economische steun te onthouden. Jordanië heeft een eerste maatregel ge troffen om de communistische in het land te beperken. Het dagelijkse bulletin vap het Russische persbureau Tass zal namelijk niet meer in Jordanië worden toegelaten. Hervormd parlement voor Klein Europa Nu de oppositie tegen een vierde Euro pese assemblee ter controle en behar tiging van de Europese markt en Euratom tot gevolg heeft gehad, dat de ministers der zes landen van Klein Europa dit plan hebben laten varen, is een nieuw voorstel gedaan. Vertegenwoordigers van de drie bestaande Europese vergaderingen (Raad van Europa. E.G.K.S. en W.E.U.), reke ning houdende met de mogelijkheid, dal er overwegende bezwaren zijn de Euro pese markt en Euratom aan de zorg var het E.G.K.S. parlement op te dragen, heb ben het advies gegeven een nieuw parle ment te vormen, dat alle bevoegdheden van het E.G.K.S. parlement overneemt Het eerste jaar zouden de leden van he huidige E.G.K.S.-parlement, om de con tinuïteit der werkzaamheden te bcvorde ren, deel moeien uitmaken van de nieuwi vergadering. In Syrië zijn gisten de onderhandelingen begonnen over het herstel van de olie pompstations, die na de Brits-Franse vasie zijn vernield. De werkzaamheden tot vrijmaking het Suezkanaal zijn zover gevorderd, dat een deel van de bergingsvloot naar huis kan worden gezonden. De taak vai Nederlandse sleepboot Poolzee is geëindigd. In Doorn zal minister Staf op 15 februari de eerste steen van een bungalowdorp leggen, speciaal bestemd voor ernstige oorlogsinvaliden. Het dorp zal bestaan uit 14 bungalows voor gehuwden en een hoofdgebouw voor 17 alleenstaande invali den. In het bijzonder zullen de dwars- laeses (door rugverwondingen gedeel telijk verlamden) in dit dorp een onder komen vinden. De huizen worden bijzo der praktisch opgezet en ingericht; zon der drempels en scherpe hoeken, zodat de invaliden zich makkelijk in hun rolstoe len kunnen voortbewegen. De lichtscha kelaars, bijvoorbeeld, worden laag aan gebracht en het sanitair zo geplaatst, dat hiervan zonder hulp van anderen gebruik kan worden gemaakt. De kosten voor dit project, dat is opgezet door de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, bedragen anderhalf miljoen gulden. De minister van defensie heeft reeds een be drag van f 600.000 geschonken als bijdrage in de bouwkosten. De heer A. M. Bergers uit Rotterdam zal een actie organiseren om het overige geld bijeen te krijgen. Minister Klotnpé Geen verandering in bestemming der Hongaren (Van onze parlementsredactie) Minister Klompc acht het over het al gemeen niet gewenst om ccn deel van de groep van 3000 Hongaren, die voor per manent verblijf «n Nederland zijn opge nomen, uit te wisselen tegen hen, die slechts als doortrekkers in Nederland ver blijven en op korte termijn naar Canada zullen vertrekken. De Eerste Kamer had in het voorlopig verslag over de begroting van maat schappelijk werk verzocht om Hongaarse vluchtelingen, die voor Nederland be stemd zijn, in de gelegenheid te stellen naar Canada te emigreren (indien zij zulks wensen) en anderzijds Hongaren, die voor Canada hebben getekend, de kans te geven in Nederland te blijven. In haar memorie van antwoord schrijft de minister, dat van de groep van 3000 hier te lande opgenomen Hongaren de over grote meerderheid Nederland ziet als plaats van vestiging. Het scheppen van de mogelijkheid van uitwisseling zou on der de 3000 „blijvers" en de 2000 „door trekkers" grote onrust kunnen wekken. Over een klein geval van uitwisseling zou overleg gepleegd kunnen worden met de Canadese regering, maar in principe be hoort de groep doortrekkers op korte termijn naar Canada te vertrekken. Het is overigens niet onmogelijk, dat een kleine groep van de permanent toegelaten Hongaren in staat zal worden gesteld naar Canada te vertrekken op de normale voor Nederlandse emigranten geldende voorwaarden, maar dan moet de Canadese legering hiermee akkoord gaan. Bejaarden willen aanvulling AOW De samenwerkende organisaties van ouden van dagen hebben in een adres de minister van sociale zaken gewezen op het probleem van die bejaarden, die geheel alleen op de uitkering van de algemene ouderdomswet zijn aangewezen. Zij yra- gen de minister namens deze 6500 be jaarden, die aanvullende hulp krijgen op basis van Me armenwet, deze armenwet uitkering te wijzigen in een complemen taire sociale voorzieningsregeling. Ongeluk. Na te zijn gegrepen door een lijnbus uit Valkenburg en in zorgwekkenr de toestand naar Maastricht vervoerd, de 25-jarige wielrijdster mevrouw Spit- horst-Veeneman uit A m b y, moeder een kind. overleden. De nieuwe BM #hag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (lange Virginia tabak rolt gemakkelijk. N_ U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag Tweede Kamer Grenswijziging Delft- Pijnaeker aanvaard (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft vannacht zon der hoofdelijke stemming 't wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de ge meenten Delft en Pijnacker aangenomen. Krachtens dit ontwerp zal het ten westen van de rijksweg Den Haag—Rotterdam gelegen gebied van Pijnacker naar de gemeente Delft overgaan. Het gebied is onbewoond en omvat 54 ha. Het bestaat voornamelijk uit weiland en heeft met Pijnacker geen verbinding. Door de grens wijziging zal de uitbreiding en afronding van een in aanbouw zijnde woonwijk, die aan het Technische H oges oh ooikwartier grenst, mogelijk worden. Tijdens de korte discussie over het ont werp verklaarde de heer Scheps (soc.), dat een algehele herziening van de ge meentegrenzen van Delft dringend nood zakelijk is. Een gedeeltelijke grenswijzi ging, als in het ontwerp wordt voorge teld, is voor de P.v.d.A.-fractie dan ook moeilijk te aanvaarden. Toch wil zij niet tegen het ontwerp stemmen, omdat Delft daarmee niet zou zijn gebaat. „Wij wil len het mindere niet afwijzen, omdat wij het meerdere op het oog hebben", zo zei de heer Scheps. Minister Struycken zeide in zijn ant woord evenzeer van de noodzakelijkheid van een algehele herziening van Delfts gemeentegrenzen overtuigd te zijn, maar daar .,de diagnose nog niet volledig is gesteld, dient de huidige operatie slechts een beperkt karakter te dragen." Zonder hoofdelijke stemming en zon der discussie nam de Kamer vervolgens het wetsontwerp tot wijziging van enige gemeentegrenzen in het Westland aan. Het belangrijkste onderdeel van het ont werp vormt de gemeentelijke herindeling van Kwintsheul, een tuinbouwdorp van ongeveer 2800 inwoners, dat verdeeld is over de gemeenten Wateringen, Naaldwijk, Monster en Den Haag. Voorgesteld wordt het dorp in zijn geheel te laten vallen onder de gemeente Wateringen. Verder worden enige kleine wijzigingen aange bracht in de grenzen van de gemeenten 's-Gravenzande, Monster, Naaldwijk en Ontploffing. Hevige aargasontplof fingen hebben de stad Reno in Nevada gedeeltelijk verwoest. Er zijn veertig ge wonden en minstens twee doden. Geen veertig maanden salaris voor dienst tijdens de oorlog De centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de heren C. H. te Leidschendam en A. J. L. F. te Heemstede contra de staatssecretaris van marine. Beide appellanten hadden aanspraak gemaakt op uitbetaling van veertig maan den salaris als leden van het marine personeel gedurende de oorlogsjaren. De staatssecretaris van marine had deze aanspraken als ongegrond afgewezen. Van deze beslissing gingen de appellanten in beroep bij het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, dat het standpunt van de staatssecretaris billijkte Opnieuw hiervan in beroep gegaan bij de centrale raad te Utrecht, bevestigde dit college de uitspraak van het ambte narengerecht voornoemd en wees der halve de aanspraken van appellanten af. Tonny Sclüffcrstein gaat van VARA naar KRO De VARA verliest behalve Karei Prior, die naar de AVRO gaat, ook nog Tonny Schifferstein die per 1 juli naar de KRO vertrekt. Hij krijgt de leiding van het zaterdagavondprogramma. Truman viel. Oud-president Harry Truman kwam gisteren te Independence in Missouri zo ongelukkig te vallen, dat zijn hoofd op zes plaatsen moest worden Kom haar bewonderen! Op de RAI Stand 15 kunt U haar zien, de BORGWARD Combi ichooiibeld en kracht, snelheid en comfort - aan deze eigenschappen dankt de Isabella combinatiewagen haar faam En terecht: de Isabella Combi oortrefTcUjke Combi! IMP.: HOSIER'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN N V. - ALEXANDERLAAN 23. RIJSWIJK (Z.H.) - TEL 851703 Toch is hel zo Na minister, thans diplomaat (Van een onzer verslaggevers) TTIJ IS EEN JOVIAAL MAN, die ons tegemoet treedt, de nieuwe gezant -■ J- van IJsland bij het Nederlandse hof, de heer Kristenn Gudmunds son (58). Enige uren tevoren had hij zijn geloofsbrieven op Soestdijk aan koningin Juliana overhandigd en onmiddellijk daarop begonnen de repre sentatieve plichten, die de heer Gudmundsson nog wel een goede week in Nederland zullen houden. Zijn standplaats is namelijk Londen. Hoewel het voor de eerste keer is, dat hjj in Nederland verblijft, is hjj voor velen hier "geen onbekende. Hjj is namelijk nog maar kort diplomaat, maar van 1953 tot 1956 was hjj minister van buitenlandse zaken van IJsland en dus nauw verbon den met het werk van de Raad van Europa en dc N A V O. Veel zegt hij niet over de kwestie, die een tijdlang de N.A.V.O.-partners zo in tens heeft bezig gehouden: de Ameri kaanse bases in zijn land. „Dat is gere geld", is zijn commentaar. Of de communisten veel aanhang ver loren hebben na de gebeurtenissen in Hongarije? Ook hi?r blijft het antwoord vaag. Hij is sindsdien niet meer in zijn vaderland geweest. Er zal zeker een te rugslag zijn. Maar evenzeer is er een te rugslag in de gevoelens jegens Engeland en Frankrijk na de aanval op Egypte. Zoals er ook een terugslag in Engeland zelf is. „De economische gevolgen in En geland zijn schrikbarend, de werkloosheid neemt met de dag toe," zegt de gezant. LAATSTE NIEUWS Maar dan springt het gesprek over naar het laatste nieuws. ..Uw minister Luns is tevreden over de besprekingen in Brussel. Ik heb hem vanmorgen ge sproken. Het is een interessante ont wikkeling". „Zou IJsland belangstelling hebben zich bij een eventuele Scandi navische gemeenschappelijke markt aan te sluiten?" Neen, dat gelooft de heer Gudmundsson niet. IJsland heeft zijn voornaamste aine- nemers aan de Verenigde Staten en Rus land. Vis, levertraan en vismeel zijn de produkten van het land. Of liever van zee cn land. De zee levert het materiaal en op het land staan de verwerkende fabrie ken en diepvriesinrichtingen. IJsland heeft geen spoorwegen, maar er is een wegennet van 5500 km (de opper vlakte van IJsland is 103.000 vierkante kilometer). Er is een intens autoverkeer. „En we vliegen," zegt de heer Gud mundsson. Er zjjn vele vliegvelden cn bovendien wordt er gebruik gemaakt van watervliegtuigen. De lange kustlijn (5950 kilometer) heeft vele fjorden, die uitste kende vlieghavens zjjn. EUROPESE ZAKEN Belangstellend vraagt de gezant verder over de Nederlandse interesse voor werk van de Raad van Europa. Een altijd wat moeilijke vraag, want zal bepalen hoeveel en hoe vaak de Ne derlander daar over denkt? Zo komt het gesprek op directe verkie zingen voor de raadgevende vergadering Ie Straatsbui g. De heer Gudmundsson lijkt dit een goede manier om de volken te doen meeleven met de Europese zaak. ..Maar dan kan men ook verwachten, dat communisten zitting in de raadgevende vergadering krijgen." „Dat is toch geen bezwaar. Het is nu eenmaal een partij." Waarmede de gezant toont, dat hij een democratisch politicus is! „Maar Europa heeft nog iets prachtigs verricht. Dat is de Europese Gemeenschap oor Kolen en Staal!" Hier spreekt niet alleen de diplomaat en politicus, maar ook de econoom. Voor zijn ministerschap was de heer Gudmunds- professor in de geschiedenis en de beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Kristenn Gudmundsson, gezant van IJsland, is een joviaal man. Hij studeerde in Duitsland, waar hij dus vele van zijn jonge jaren doorbracht. Doordat hij het Duits voor treffelijk beheerst is ook het Nederlands hem niet vreemd. Zelfs waagt hij zich al aan Nederlandse kranten. MOEILIJKE VRAAG Z(jn belangstelling voor Nederland is groot. En richt zich dan ook op dc his torie. Hij vraagt ons, hoe het kan dat hij geleerd heeft dat Den Iffiag de hoofdstad van Nederland is en dat men hier zegt dat dit Amsterdam is. Een moeilijke vraag aan een rasechte Dat de grote Nieuwjaarsdiners van koningin Juliana nu in Huis ten Bosch ge houden worden is ccn prettige bijzonder heid in dit verband. Wanneer we vertellen, dat het paleis van de Koningin Moeder aan het Lange Voor hout het punt was. vanwaar de Gouden Koets op de derde dinsdag van septem ber vertrok, kijkt de heer Gudmundsson uit het raam van zijn werkkamer in hotel Des Indes en is kennelijk tevreden zo dicht bij een zo historisch plekje te zitten. „Ik hoop dikwijls in Nederland te komen. Ik heb er natuurlijk vele plichten, maar hoop ook het land te leren kennen," is zijn afscheid. Vragen over „met over name van inboedel9' Het Tweede-Kamerlid drs. D. Roemers (soc.) heeft de minister van sociale zaken gevraagd of het juist is, dat sommige ge meentebesturen bij de woonruimteverde ling rekening houden met de wens van emigranten om hun inboedel aan de toe komstige bewoners van hun'hui6 over te doen. Tevens heeft hij gevraagd de ge meentebesturen mede te delen, dat het geenszins de bedoeling is, dat een desbe treffend rondschrijven invloed uitoefent op dc gemeentelijke woonruimteverdeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5