Jlieume £rilt(Courant Reorganisatie van het leger begint spoedig tA v i Minister Zijlstra trekt het rijverbod voorlopig in BEWEEGLIJKER EENHEDEN NODIG Parate divisie kleiner, doch zelfde vuurkracht Dertig Navo-divisies absoluut minimum is Treinreizen per 1 april negen procent duurder Geen druk op Frankrijk om Algerijnse kwestie Gunstige getuigenissen voor De Braai WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat Directie Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN- per kwartaal; r 2,35 per maand; C,55 per wei ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeti (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10875 Chef-red.: H. Dr. E. DIEMER V. J. ENSERINK CHR1STELIJKNATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvasttch ahfblfoea "myn bert fo tegt)enspoct Thuiswerkers vies van elkaar ZIE PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren.) IE VORMING van een tweede parate divisie onder gelijktijdige wijziging van de divisie-organisatie zal reeds in 1957 kunnen worden ingeleid, dus de minister van defensie in de memorie van toelichting op de be- roting van oorlog voor het dienstjaar 1957. Hierop aansluitend kan thans orden meegedeeld, dat de legerleiding er naar streeft op 1 februari 1958 treed te zijn met de reorganisatie van de huidige parate divisie, die wat de lorkte betreft van 18.000 man op 15.100 man wordt gebracht. De reorganisatie heeft, zoals men weet, ten doel de divisie aan passen aan de atoomoorlogvoering door een bewegelijker bevelvoe- ng, die tevens een grotere spreiding van de onderdelen mogelijk maakt. Ir nieuwe organisatie zal er een zijn, die zo weinig mogelijk afwijkt van de tie, ook al is zij daardoor niet de meest wenselijke. Maar hoe ingewikkel de reorganisatie wordt, hoe ingewikkelder de uitvoeringsmaatregelen en hoe groter de terugslag op de gevechtswaar de is. Een complex van maatregelen is odig om te komen waar men wil. oor de reorganisatie zal de bevels- jn veranderen, moet men overgaan de reorganisatie van de verbin- ingseenheden en voorts moeten de oorschriften worden veranderd en opleidingen, niet alleen die bij de epots en op de scholen, maar ook de oortgezette opleiding bij de troep. de huidige orga nisaties, gebruik makende van het iteriaal van het bestaande legerkorps, !k materieel nagenoeg aanwezig is. Het aanvullen van de bestaande uit rusting, gelet op de eisen die de oomoorlogvoering stelt, zomede de te tijde noodzakelijke vernieuwing van rouderd materiaal. en legereenheid wil afstem- atoomoorlog, dan dient men ch af te vragen wat een atoomoorlog !t zich meebrengt. Een atoomwapen if •vernietigingswapen en het (eft dus ten doel vernietiging of neutra len ng op grote schaal. Hoofdbeginselen De hoofdbeginselen waarop de atoom- irlogvoering berust zijn: Verspreiding van eenheden. (Maar hoe meer de troepen verspreid zijn, hoe teilijker de bevelvoering wordt en hoe wordt gevraagd van de verbin- Sngsdienst). Beide partijen zullen echter laar dwingen tot concentratie over te d, daarbij zelf zo klein mogelijke doe- biedend. De mening is. dat het ver lakte bataljon infanterie enerzijds vol- sterk en anderzijds voldoende omvang is, om aangemerkt te orden als de juiste gevechtseenheid voor uitvoering van de taak. Deze bataljons- svechtsgroepen zijn zo geformeerd, dat atoomwapen nooit meer dan één hun- kan treffen. De vijand als aanvaller zal niet kun nen ontkomen, aan concentratie van cepen. Voorts moet de aanvaller drie- al zo sterk zijn als de verdediger, at men tot concentratie overgaan, dan at deze van zo kort mogelijke duur De bewegelijkheid moet groter zijn dan tot dusver. Zodra de vijand de itie van zijn tegenstander heeft onder- d en vastgesteld, valt het gemakkelij- het atoomwapen met succes te ge- ruiken. Bij de bevelvoering speelt de factor tijd een belangrijke rol. Het gaat om selheid van handelen en besluitvaardig- De bevelvoering zal in hoofdzaak ïcndeling moeten geschieden, maar dat ktekent dat zal moeten worden overge- tot het zelfstandig optreden van ge- 'echtsgroepen met een eigen verantwoor- Mijkheid. In een atoomoorlog zal het irondbeginsel van een eenhoofdige lei- iing dienen te worden gesplitst in: ge- «ntraliseerde coördinatie en gedecentra liseerde bevelvoering. J In de atoomoorlog zullen de eenheden zich moeten instellen op het onver achte. In de organisatie moeten voor- Marden aanwezig zijn om op onver achte ogenblikken te kunnen concen- l«ren. (j Beveiligingen moeten groter zijn dan voorheen om de' vijand een verras- Zeker achttien doden Hevige orkaan richt grote schade aan Hevige orkaanwinden hebben de afge lopen dagen grote schade aangericht in Groot-Brittannië. In Engeland zijn vier "ensen om het leven gekomen en is een •chip vergaan. Op het ogenblik geniet Ben daar echter weer van een zacht voor- iuriweertje. In het noorden van Schotland woedt (e storm ook nU nog. Een van de weste- jilke Shetlandeilanden is al 46 dagen ge fleerd. Verschillende schepen verkeren nood. Een trawler is vermoedelijk met 'n en muis vergaan. 'oor zover thans bekend zijn In Schot- td en Ierland veertien mensen omge- bmen en zeker veertig gewond. De aan- iwlchte schade wordt geschat op twaalf ®üjoen gulden. sende onderneming te beletten. De gro tere ruimten tussen de onderdelen geven nl. grotere mogelijkheden tot infiltraties. Verkennings- en inlichtingeneenheden zijn in verband met het onder punt 6 genoemde vooral nodig. g In het kader der elektronische oor logsvoering zal meer en meer worden getracht eikaars verbindingen, straalzen ders en telefoonverbindingen te storen. Geen rompslomp Aan de hand van deze analyse van een atoomoorlog zal de reorganisatie van de parate divisie tot stand komen, waarbij zoals gezegd zoveel mogelijk aan de oude organisatie wordt vastgehouden. De mankracht van de divisie nieuwe stijl wordt teruggebracht van 18.000 tot 15.000. De vraag zou gesteld kunnen worden of deze inkrimping vermindering van ge vechtskracht tot gevolg heeft. In een volgend artikel zal op deze vraag uitvoerig worden ingegaan. Vermeld zij vast, dat dit geenszins het geval is. De huidige divisie telt drie infanterie-regimenten, negen bataljons en drie tirailleurcompag nieën. De nieuwe divisie zal echter omvatten zeven bataljons en vier ti- railleurscompagnieën. Daarnaast zal het aantal tankbataljons met een bataljon toenemen. De verminde ring van mankracht is n.l. bereikt door de divisie te ontdoen van alle romslomp. Generaal Norstad meent: TNERTIG DIVISIES zijn absoluut nood- zakeiyk om de N.A.V.O. haar defen sieve taak te doen verrichten, heeft de opperbevelhebber van de N.A.V.O., gene raal Norstad, gisteren In Partfs verklaard Het oorspronkelijke strategische plan voorzag In 65 tot 90 divisies, echter z|jn nieuwe atoomwapens beschikbaar geko men. waardoor de vuurkracht der strijd krachten vergroot is. Een vermindering onder de dertig di visies is echter niet verantwoord. Een be langrijke vermindering van de Britse strijdkrachten zou het Navo-hoofdkwar- tier dwingen, het huidige strategische plan te herzien. Duitse bijdrage Westduitse bijdrage, bestaande uit drie gemotoriseerde infanteriedivisies, twee pantserdivisies, de kern van een lucht landingsdivisie en een divisie bergtroe pen. De Duitse bijdrage ter zee zou dan bestaan uit twee of drie mijnenvegers en waarschijnlijk een torpedojager. De West duitse regering beloofde verder te zorgen voor tenminste twee squadrons transport vliegtuigen. De generaal zei, dat de Amerikaanse strategische luchtmacht en de bombar dementsafdeling van de (Britse) R.A.F. sterker en meer afdoende zijn dan men denkt. Hij verwacht, dat de Russen er tegenop zien. op dit ogenblik geweld te gebruiken, tegen het westen, gezien de grote vergeldende macht waarover de At lantische alliantie beschikt. Er dreigt echter altijd oorlog door een misverstand Een Turks kolenschip op weg van Istanboel naar de haven van Zon- guldak, aan de zuidelijke oever van de Zwarte Zee, werd dezer dagen door een zware storm op de klippen geworpen. Van de 26 opvarenden is één man verdronken. De overigen werden naar land gebracht. De redders kwam te paard toegesneld. De tarieven enkele reis en retour voor het reizigersvervoer van de Ne derlandse spoorwegen zullen met 9 procent worden verhoogd. Per 1 april gaan de nieuwe tarieven in. De prijzen voor algemene maand abonnementen, achtdaagse algemene abonnementen, vastrechtkaarten. maand- en weektrajectkaaren, jeugd- kaarten en weekkaarten worden niet duurder. De tarieven voor het goederenver' ndergaan eveneens een wijziging, tarief voor stukgoederen zal worden hoogd. Ook de structuur van het alge tarief voor het vervoer van wa gonladingen zal worden gewijzigd. Deze structuurwijziging heeft betrekking zo wel op een herziening van de tot nu toe sterke degressie op de lange af standen, als op een verhoging van de vrachtprijzen voor kleine partijen. Daartegenover wordt voor een aantal goederensoorten ingevoerd een 20-tons tarief, dat lager zal liggen, dan het 15- tons tarief. Sowjet-begroting met kleiner overschot Uit de begroting voor 1957 van de Sow- jetunie blijkt dat de begrotingsinkomsten Rusland voor dit jaar 614.8 miljard gulden belopen en de uitgaven 603.8 mil jard. Het geraamde overschot is dit jaar zo groot als vorig jaar. De totale na tionale uitgaven zijn met drie procent ge- Voor de ontwikkeling van de economie 376 miljard uitgetrokken. De defensie uitgaven zijn ongeveer 96.7 miljard, wijl de directe belastingen slechts 8.4 pro cent van het totaal opbrengen, omdat dit het minimale belastbare inkomen ho ger zal liggen. Maar kan besluit terugnemen "V/TINISTER ZIJLSTRA is van plan het rijverbod op zondag voor lopig in te trekken. Maar als de ont wikkeling van de voorraden daartoe ernstig aanleiding zou geven, zal de bewindsman op zijn besluit terug komen. De situatie verplicht name lijk nog tot waakzaamheid. PT Ondanks Syrische beschuldiging Naar het schijnt zal op Frankrijk geen zware druk worden uitgeoefend om de Algerijnse kwestie over te geven aan de wil van de Verenigde Naties. Een aantal delegaties, waaronder die van Canada. Italië en Peru wil een resolutie voorleg gen aan de politieke commissie met het voorstel. Frankrijk nog enkele jaren de tijd te geven, alvorens concrete aanbeve lingen te doen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, liet zich gis teren op zijn persconferentie in dezelfde geest uit Hij hoopte, dat er geen resolutie zal worden aangenomen, met het doel. de moeiflijkheden op te lossen. Ook de 27 delegaties omvattende groep van Aziatisch-Afrikaanse landen zou voornemens zijn, zich tamelijk gematigd over deze zaak uit te laten. Men verwacht, dat zij aan de politieke commissie zullen voorstellen, dat de V.N. „goede diensten" zal verlenen om de vrede in Algerije te doen weerkeren. Ook zou een beroep wor den gedaan op de Franse leiders en die van de Algerijnse nationalisten om op nieuw te gaan onderhandelen. Groepsmoord weinig te bespeuren. De Syrische afge vaardigde Farid Zeineddin beschuldigde Frankrijk van groepsmoord in Algerije. Hij pleitte voor de instelling van een voor lopige Algerijnse regering, die het daad werkelijke bestuur zou moeten uitoefenen en die met Frankrijk zou moeten onder handelen over de geleidelijke overdracht van bevoegdheden aan Algerije en het vestigen van contractuele betrekkingen tussen beide landen. In een voorlopig antwoord op de Syri sche beschuldigingen zei de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Pineau. dat het Algerijnse vraagstuk zich moeilijk laat oplossen als het „Arabische imperialisme" blijft wroeten in Algerije. „Juist omdat invloeden van buitenaf op het Algerijnse vraagstuk inwerken, heb ben wjj by de Veiligheidsraad een klacht over deze buitenlandse bemoeienis inge diend," zei hy. Winkels gesloten Franse militairen hebben gisteren de luiken van sommigb winkels in Algiers beplakt met het opschrift: „Tot nader order gesloten". Deze zaken zijn door het Franse bestuur gesloten, omdat de win keliers hadden deelgenomen aan de sta king. die gisteren bijna voorbij was Zo wel Ln Frankrijk als in Algerüe, waar de In Oostelijk Flevoland is weer grond drooggevallen. Zo noemt men het tenminste, hoewel men zich van dat „droog" niet veel moet voorstellen. De grond is nog een drabbige massa, maar met baggerlaarzen komt men staking onder de Noordafrikanen vrijwel algemeen is geweest, zqn vele arbeiders ontslagen. By militaire operaties zyn dinsdag 99 Algerijnse opstandelingen omgekomen Naar van welingelichte zijde te Algiers werd vernomen, zijn dit jaar tot dusver 70 Franse militairen in handen van de Algerijnse opstandelingen gevaillen, even als 172 Algerijnse burgers en twee Afri kanen. die bij de Franse strijdkrachten dienden. Labouchere en Co. Na aftreden mr. G v. Hall. die burgemeester van Amsterdam werd. en mr. U. J. N. de Graaff. die func tie aanvaardt bij Vcreeniging voor den Effectenhandel, als directeuren, zullen F G. Graeve samen met J. H. L van Eek di rectie voeren. Er komt geen derde direc- Caltex. Opgericht Calpam Vloeibaar Gas N.V.. waarin Caltex en Steenkolen handelsvereniging ieder voor 50'/o deel nemen; depot te Zutphen met 200 kub meter capaciteit; dagelijks kunnen 1500 flessen gevuld worden met vloeibaar pro- paan- of butaga6. totaal 24 kub. meter. Spaarkassen. In 1956 64 miljoen irige- schreven, totaal ingeschreven kapitaal steeg tot 446 (v.j. 402) min; Spaartotaal iteeg ondanks verdeling van jaarkassen In zyn antwoord zegt minister Zijlstra verder, dat hg heeft overwogen de nood zakelijke beperking van het benzinever bruik te kunnen bereiken dooi voering van een maximumsnelheid. Na overleg met zijn ambtgenoot van vei kwam hij echter tot de dat het resultaat van weinig bete- keni l zgn Met het oog op de 6ombere verwach tingen voor januari, aldus stra, werd de benzinedistributie onderdelen voorbereid. Maar gelukkig bleef de aanvoer van benzine in januari ongeveer op het peil van december. Dit bleek mogelijk door de olie uit de intact gebleven Amerikaanse pijpleiding Midden-Oosten. Hovendien werd uitvoer naar Europa uit de Verenigde Staten en Venezuela verkregen. Het is zelfs mogelyk gebleken, ook door het beperkte verbruik in de winter de bin nenlandse voorraden, te handhai zelfs te vergroten. Deze ontwikkeling gaf aanleiding een verzachting van 1 dagsryverbod toe te passen. Minder gunstig De Westeuropese benzine-situatie ziet er echter voor de tweede helft lopende kwartaal minder gunstig uit. De oorzaak hiervan is een kleinere aa van de Amerikaanse benzine dan vankeiyk werd verwacht. Bovendien zai de behoefte in de komende maanden sty- gen. De O.E.E.S. overweegt in verband hier mee de olie uit het Midden-Oostên West-Europa naar de behoeften van landen te verdelen. Door deze verdeling zal Nederland een kleinere hoeveelheid benzine krijgen. Formele beslissingen zijn echter nog niet genomen. Mini6t Zijl6tra wijst er op. dat de positie v; gas- en vooral van stookolie belangrijk ongunstiger is. Om ernstige storingen de produktie te vermyden wordt gepro beerd met Amerikaanse hulp deze moei- lykheden te overwinnen. Onzekerheid Het voorlopig opheffen van het verbod brengt een onzekerheid voor de toekomst mee. Dit geldt in het byzonder voor het toeristenverkeer in het voorjaar en d« zomer. Deze onzekerheid kan de minis ter echt niet wegnemen. Hij is daar niet de oorzaak van, maar de crisis in het Middey-Oosten'. Hoewél het Suézkanaal bver enige maanden vermoedelijk hèr- opend wordt, blijft de toestand in dit" deel van de wereld onstabiel. Zorg voor de binnenlandse voorraden blyft dus vooral njet het oog op het grote zomerverbruik geboden- De minister van economische zaken is wel bereid met het oog op de voorraden beperkte risico's te nemen, maar hij heeft er bezwaar tegen zich bij voorbaat vast te leggen. Omstreeks begin maart zal aan de hand van de beschikbare gegevens in overleg met de verschillende organi saties véin het bedrijfsleven de toe stand nader worden bekeken. Twintigduizend geëist tegen Nijmeegse arts Voor de Arnhemse rechtbank is giste ren tegen de Nijmeegse arts A. C. M. L. 20.000 boete, subs. 3 weken hechtenis geëist wegens het doen van valse belas tingaangifte over de jaren 1948, 1952 en 1953. Tegen de administrateur H. P. R., die de aangiftebiljetten onjuist had inge vuld, werd drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 1000 boete of een maand hechtenis geëist. De speciale tarieven voor het vervoer van wagonladingen ondergaan naast een structuurwyziging in de meeste gevallen een verhoging. Mysterie opgelost Zieke in Moskou is Malysjef Uit particuliere mededelingen uit .Mos kou is thans komen vast te staan, dat de mysterieuze patiënt in het Kremlin Vy- achesjef A. Malysjef is. Hy is minister voor machinebouw en waarschijnlyk is hij lange tijd voorzitter geweest van de commissie voor atoomenergie. In 1953 werd hij benoemd tot vice-premier. Malysjef kreeg in december 1952 by zyn vijftigste verjaardag de Orde van Lenin. Hij heeft in de tweede wereld oorlog als luitenant-generaal een belang rijke rol gespeeld. Op 25 december van het vorig jaar werd hy ontheven van zijn functie als vice-premier, toen Rusland zijn voor naamste economische planoloog Maxim Saboerof ontsloeg en verving door een commissie onder leiding van vice-pre mier Pervoekhin. Malysjef werd toen vice- premier van deze c In Boedapest Man met baard... verdacht persoon Het Ifjusag schryft, dat agenten van de nieuwe Hongaarse politie bijzondere be langstelling tonen voor de talrijke man nen met baarden in Boedapest. Wan neer de pasfoto op het persoonsbewijs van een gebaarde man een goed gescho ren gezicht vertoont, nemen de agenten de man mee. Indien bij een onderzoek, dat meestal bestaat uit het afscheren van de baard, blykt dat persoon en foto identiek zyn, wordt verdachte vrijgelaten. Zeer vele Hongaren hebben de belofte afgelegd, dat zij zich niet zullen sche- voordat de Russen uit het land verdwenen zyn. Tussen 7 november en 31 december zijn t totaal 105.000 Hongaarse vluchtelin gen uit Oostenryk naar andere landen overgebracht. Ongeveer 24.000 gingen de V.S., 16.000 naar Engeland, 12.000 West-Duitsland, 11.000 naar Zwitser land en 9.000 naar Frankrijk. De overi gen werden over 22 landen verdeeld. In Hongarije weer cle rode vlag De Hongaarse vlag met het Kossuth- embleem moet op last van de politie in ge heel Hongarye verdwijnen. De rode vlag met dc Sowjetsterren komt daarvoor in de plaats. Onderscheiding voor Bel«. De heer A. P. J. Belpaire, directeur van het Verbond der Belgische jutespinners en-wevers te Gent, is benoemd tot officier in de orde Oranje Nassau. De heer J. M. Devers, handelsraad bij de Nederlandse ambas sade te Brussel, heeft deze onderscheiding de heer Belpaire uitgereikt. Beklaagde heeft mij verveeld 5? VOOR HET LANDGERECHT te Madja- lengka in West-Java is gisteren de I handeling voortgezet van het strafproi tegen H. de Braai, die beschuldigd wordt van samenzwering. De Belgische zaakgelastigde te Djakar ta, de heer Jacques Werner, woonde d< zitting by. De eerste getuigen a decharge verklaar den, dat zij beklaagde in de laatste maan den van 1952 te Bandoeng hadden ont moet, in welke tyd hy volgens bewerin gen van de getuigen a charge zich by eer bende in de bergen zou hebben opgettou- Getuige Albert Tempelers, een 35-jarige Belgische onderdaan, vertelde de rechter dat beklaagde bijna dagelyks bij hem tljuis kwam. nadat beklaagde in oktober 1952 als vrachtautobestuurder was ontsla gen. Volgens hem is beklaagde, die hy reeds van jongs af aan heeft gekend, nooit bij samenzweringen betrokken geweest. Mevrouw Tempelers. de echtgenote van eerste getuige, biechtte de rechter op. dat de dagelijkse bezoeken van beklaagde haar in hoge mate hadden verveeld. De derde getuige, een Indonesische vrachtautobestuurder, getuigde dat hij in het bewuste tydvak beklaagde twee maal per week had gezien. De volgende zitting is vastgesteld op 18 februari. Twee Rembrand ts naar Amerika Twee meesterwerken van Rembrandt: de portretten van de predikant Johannes Eüson uit Norwich in Engeland en zijn echtgenote zyn door de nakomelingen van de Franse munitiemagnaat Schneider voor vermoedelijk twee miljoen gulden verkocht aan een museum in Boston. HET WEER IN EUROPA Frankfort München ^iirtch Hl WEERBERICHT Aanhoudend zacht - De Bilt verwacht tot mor- f TA genavond: U-lijJ Aanvankelyk opklaringen, later meer bewolking met een kans op wat regen. Wind tussen zuid en zuidwest, aan vankelyk overwegend matig, later overwegend krachtig. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 u.) ZON EN MAAN 7 februari: zon 8.13—17.41 uur maan 10.41—1.11 uur. Op 8 februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1