Jlieuiue £riJt$tJje (llouraiii Europese verdragen naderen voltooiing linksaf Verbied linksaf slaan drukke rijkswegen op Minimumprijzen kunnen - de handel niet schaden Zes arrestaties op liet vliegkamp Valkenburg Kadar beducht voor een nieuwe opstand .DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. 'Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is abebfeoen "oiyn bert ia tcgheaspoct Zevenendertigste jaargang No 10Ö74 Nieuwe Navo-comman- dant in Centraal-Europa ZIE PAGINA S WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke be wolking met enige regen. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 6 februari: zon 8.1417.39; maan 10.12— i.03. Op 8 februari E.K. IREMIER Janos Kadar heeft in een rede voering te Salgotarjan ten noorden van Boedapest de vrees van de regering, dat op 15 maart nieuwe onlusten kunnen uit breken. duidelijk weergegeven. Reeds lang gingen er geruchten, dat op deze dag, wanneer de revolutie van 15 maart 1848 herdacht wordt, demonstraties verwacht konden worden. De militia heeft daarom reeds een razzia onder de studenten gehouden. Kadar ech ter zeide in zijn toespraak, dat de contra revolutie thans van de steden naar de dor pen en de boerderijenis verhuisd. Hij richtte zich tot de communistische militia en vroeg slechts de contra-revolutie te vernietigen en geen openbaar krachtsver toon ten beste te geven." Langs de grens van Zuid-Slavië is thans een gebied tot verboden zone verklaard, zoals ook langs de Oostenrijkse grens is gebeurd. Nieuwe maateregelen zijn aangekondigd De tentoonstelling „Het atoom" in vogelvlucht. Een aantal gra fische kunstenaars is uitgeno digd om een ontwerp van de af zonderlijke secties van de ten toonstelling te vervaardigen en daartoe werden zij geconfron teerd met deze maquette van de tentoonstelling. Van links naar rechts K. Crouwels, Jan Bom, A. Stolle, Ch. Jongejans, Th. de Heus, Gerard Wernars, de architect van de tentoonstel ling A. N. Ovevaar, Ton Raate land en Coen de Vries. Lente ondanks de kalender De lente is in zichtook al staat de kalender dan nog op februaride maand die vele herinneringen oproept aan het barre weer van het vorige jaar. Als de zon maar even doorbreekt trekken velen naar buiten om te genieten van het welhaast zomerse weer. Onze fotograaf maakte deze plaat aan de Scheveningse haven moeders met de kinderwagen tegen een achter grond van de vloot in winterslaap. CONCESSIES AAN NEDERLAND )E ZES MINISTERS van het kleine Europa zijn het gisteren in Brussel bijna geheel eens geworden over de verdragen tot instelling vai uropese gemeenschappelijke markt en de Euratom. „Alle moeilijkheden jn nu praktisch gesproken, opgelost", zei de optimistische Belgische Ister Spaak. Toen de journalisten hierop nogal sceptisch reageerden, oegde hij er lachend aan toe: „Dat is grappig. U wilt niet geloven, dat iy geslaagd zijn. Maar het is toch werkelijk waar." meer dan 20 pet van de globale invoer van de desbetreffende landen mag bedra gen. De afwijkingen zullen slechts gelden voor een periode van zes maanden en zul len steeds met goedvinden van de minis terraad voor een half jaar verlengd kun nen worden. De voor de invoer uit derde lander vastgestelde douanetarieven zullen voor de grondstoffen drie pet, voor halfafge- werkte produkten 10 tot 15 en voor afge werkte produkten in het algemeen 15 25 pet bedragen, zo meldt Belga Nederland kan in het bijzonder tevre- en zijn over de gang van zaken op d« linistersconferentie. Op aandrang var pze delegatie is in het verdrag opgeno men. dat de toepassing van het systeem an de minimumprijzen niet tot gevolg lag hebben, dat het bestaande handels- èrkeer achteruit gaat of wordt geschaad, 'erder heeft de Nederlandse delegatie astgehouden aan haar eis, dat indi e Nederlandse industrie wordt benadeeld oor een verhoging van de buitentarie- èn, onmiddellijk een uitzonderingsrege- Ing van kracht moet worden. Deze kwes- le zal in de loop van de week nog door p deskundigen bestudeerd worden. Een andere moeilijkheid is hoe de •ranse overzeese gebieden in de gemeen- ehappelijke markt opgenomen moeten rorden. Men hoopt deze kwestie op te assen als de ceAte ministers van de zes inden 19 februari in Parijs vergaderen, ferwacht wordt, dat de verdragen van de luropese markt 10 maart in Rome onder- ekend zullen worden. Geen vierde parlement 75 De vergadering van de E.G.K.S. zal ln lerste instantie toezicht houden op de lang van zaken bij de Europese markt en U Euratom, nadat ze van 78 tot 142 par ementsleden is uitgebreid. Later zal wor- len nagegaan hoe de gemeenschappelijke Jergaderingen tot een orgaan ontwikkeld gunnen worden. Luns tevreden De Nederlandse minister van buiten- •ndse zaken Luns toonde zich na afloop (veneens tevreden over het verloop van Ie conferentie. „Wij hebben een zware lag gehad", zei mr. Luns, „Maar de be- Jirekingen, die we zaterdag met Spaak lebben gevoerd, hebben ongetwijfeld haat lut afgeworpen" Minister Luns beloofde, dat bij de ver- lere besprekingen over de uitzonderings regeling voor de buitentarieven in ieder f jeval rekening zal worden gehouden met Ie door de Nederlandse zakenwereld feuite bezwaren. Nadrukkelijk is vastge- l legd, dat de minimumprijzen aan een 0V regeling zijn onderworpen en op den duur grollen verdwijnen. De ministers zijn het erover eens, dat j Set systeem van de minimumprijzen bin- Sen acht jaar ongedaan moet worden ge haakt. Aan het einde van de overgangs periode van vier jaar zal de ministerraad )p voorstel van de Europese commissie moeten beslissen of het systeem afge- fchaft moet worden of nog enkele jaren rerlengd dient te worden. Een gemeenschappelijke organisme zal lét systeem van minimumprijzen nauw keurig controleren. Buitentarieven De buitentarieven vormden een zeer gecompliceerd onderwerp en bij de be- •preking ervan zijn de ministers niet veel gevorderd. Van de zijde van Duitsland en Frankrijk ichtte men de bestaande Beneluxtarieven te laag. Deze tarieven moeten dus ver- i hoogd worden. De deskundigen zullen nu a.s. donder dag bijeenkomen ter bespreking van een lijst van produkten uit landen, die niet tot de gemeenschap behoren. Voor deze produkten zouden eventueel aparte tarie ven vastgesteld kunnen worden. Ook voor de landbouw is een dergelijke restrictie- lijst opgesteld. Bepaald is echter, dat verzoeken om af wijkingen van de tariefmaatregelen niet Staatssecretaris, vice-admiraal H. :-C. W. Moorman rechtsheeft het grootste oorlogsschip ter wereld, het vliegdekschip Saratoga te New York bezocht, waar hij ont- 1 vangen werd door de commandant. Landbouw De overeenstemming over de landbouw, die men op een Nederlands voorbehoud heeft kunnen bereiken, is gebaseerd od deze twee grondbeginselen: 1. Gedurende de aanlooptijd van 15 tot 17 jaar zal elke verlaging, van de douanerechten en opheffing van de In voerbeperkingen gelijk betrekking hebben op de industrie- en landbouwprodukten. 2. Elk land heeft recht minimumprij zen vast te stellen voor landbouwproduk- ten. Wanneer een land produkten aan biedt onder het nationale minimum, kun nen de andere landen weer invoerbeper kingen afkondigen. Na de aanloopperiode beslist de minis terraad of het recht van vaststellen van de minimumprijzen voor landbouw pro dukten ook gewijzigd moet worden. Het verkeer markt voor het verkeer uit te werken. Vast staat, dat de beginselen van de ge meenschappelijke markt ook van toepas sing zullen zijn op het transportvraag- stuk. Er is een commissie van deskun digen aangewezen, die de concurrentie- voorschriften op dit terrein zullen bestu deren. Deze commissie zal aan de Euro pese commissie advies moeten uitbrengen. De Europese commissie krijgt twee jaar de tijd om de discriminaties inzake het Wat de verschillende begrotingen be treft, zal Nederland voor zeven pet bij dragen in de kosten van het readaptatie- fonds, vo or negen pet in de administra tieve uitgaven van de organen van de gemeenschappelijke markt, voor 6,9 pet in de resaerchuitgaven van de Euratom en voor 7,15 pc't in het investeringsfonds, dat een miljard dollar groot zal zijn. Overzeese gebiedsdelen Zeer lang is gisteren nog gesproken over de kwestie van de overzeese gebieds delen. Een opluchting was, dat de West- duitse minister van buitenlandse zaken aankondigde, dat zijn land een miljard mark zal storten in. het door Frankrijk gewenste investeringsfonds. In ruil voor de openstelling van de Franse overzeese gebiedsdelen voor de Duitse produkten zal West-Duitsland de bouw van scholen en ziekenhuizen en de aanleg van wegen De afgevaardigden waren na afloop van de conferentie van mening, dat ook deze kwestie wel opgelost zal worden. Ministerraad De waardering van de stemmen in de ministerraad is eveneens geregeld. Voor elk voorstel uit de Europese commissie is in de raad van ministers een gekwali ficeerde meerderheid van 12 van de 17 stemmen nodig. De verdeling van stenfmen is: Vier voor Duitsland, Frank rijk en Italië, twee voor Nederland en België en één voor Luxemburg. Ieder voorstel, dat niet van de Euro pese commissie uitgaat, zal de goedkeu ring moeten hebben van vier van de zes landen. Amerikaanse besch uldiging Algerijnse rebellen ontvingen steun van oliemaatschappij Rijksbenzine in tanks van particulieren (Van een onzer verslaggevers) ZES MILITAIREN en burgers, allen gedetacheerrd op het marine vliegkamp Valkenburg, zijn dezer da gen gearresteerd. Zij worden ervan verdacht malversaties te hebben ge pleegd bij de verstrekking van ben zine. Een der arrestanten is een trans portofficier in de rang van luitenant ter-zee der eerste klas. Een voorlopig onderzoek, geleid door de fiscaal bij de zeekrijsrsad en voor wa de burgers betreft door de Haagse offi cier van justitie heeft uitgemaakt dat mer misbruik maakte van een administratief surplus aan benzinevoorraden voor dienst- transporten te land. Er vloeide regelmatig rijksbenzine in de tanks van particuliere auto's, scooters en bromfietsen van mili tair en burgerpersoneel. Daarvoor werd onder meer getankt bij de pomp van het luchtmachtonderdeel op het vliegkamp. Behalve de transportofficier zijn door de Koninklijke marechaussee gearresteerd e enonderofficier, enige korporaals en twee burgers, van wie de een als pomp houder van het luchtmachtonderdeel en de ander als commandant (rijkswerkman) bij de M.L.D. werkzaam was. Het is niet onmogelijk dat er na het afsluiten van het vooronderzoek nog meer arrestaties zullen volgen. Naar uit het vooronderzoek i6 komen vast te staan, zijn in deze zaak twee „lek ken" aan het Licht gekomen. Het ene lek lag bij de burger-pomphouder en het an dere in de garage-werkplaats Het is na melijk de gewoonte, dat bij wagens, die in de werkplaats ter revi6ie worden aan geboden, de dan nog in de tanks aan wezige benzine wordt afgetapt. Deze hoe veelheden rijksbrandstof werden op Val kenburg naar de tanks van de particu liere voertuigen overgeheveld. Tot nu toe bestaat de indruk dat dit geknoei me' benzine een kruimelfraude i6, die slechts op kleine schaal heeft plaats gehad. Prinses Beatrix bij bouw van baar jacht Prinses Beatrix heeft gisteren geheel onofficieel een langdurig bezoek ge bracht aan de werf van de firma De Vries Lentsch te Amsterdam. Met de directie heeft zij besprekingen gev< over het voor haar in aanbouw zijnde jacht „De Groene Draeck". Bij het grote belangstelling in ogenschouw men van de vorderingen der bouw gaf de prinses zelf enkele aanwijzigen. Wilton ontslaat 240 lassers Op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam zijn gisteren 240 lassers ontsla gen. Dit «s een uitvloeisel van het con flict dat enkele weken geleden uitbrak en waarbij de lassers verschillende eisen stelden inzake de loonregeling. Dit con flict duurde slechts kort, maar nadat de lassers aan het werk waren gegaan, be gonnen zij een langzaamaan-actie. Dez* heeft gisteren geleid tot het besluit van de directie, hen te ontslaan. Ontploffing. ln de drukke Brusselse winkelstraat Rue Neuve is gistermiddag een gasbuis ontploft, waardoor twaalf mensen gewond werden. Fish deed ten slotte een dringend neroep op het congres een onderzoek in te stellen de olie- en dollarddplomatie van de Aramco. Geen commentaar In Franse regeringskringen heeft men een commentaar willen geven op do be schuldiging van Hamilton Fish Van de zijde van de Aramco is gisteren i New York gezegd, dat de maatschappij - niet over denkt olievelden in Algerije exploiteren. De bewering van Hamilton Fish wordt belachelijk genoemd. Straaljager stortte in IJsselmeer Aan het eind van de morgen is een straaljager van onbekende nationaliteit neergestort in het IJsselmeer, vijf mijl ten zuidoosten van Enkhuizen, zo deelt de Koninklijke marine mee. Een Neptune van de Marineluchtvaart dienst onder commando van luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie Van Eek en een helikopter van de marine- luchtvaartdienst onder luitenant ter zee tweede klasse vakdiensten Poestkoker hebben het terrein van het ongeval afge zocht KLM hervat dienst op Boedapest Het is thans zeker, dat de K.L.M. de dienst op Boedapest, in oktober var vorig jaar tijdens de opstand in de Hon gaarse hoofdstad gestaakt, zal hervatten Donderdag 7 februari vertrekt het eerste toestel van Schiphol via Frankfort naar Boedapest, met eindbestemming Kairo via Istanboel. De volgende dag keert het vliegtuig langs de dezelfde route terug. Deze dienst w ordt eenmaal per week uit gevoerd. Storm doodt twee zeelui in Ierland Een felle storm heeft gisteren in Schot land en Ierland een grote ravage aange richt. Voor zover bekend zijn twee men- omgekomen. In Edinburg werd het van een postkantoor gerukt. In Glas gow moest de brandweer flatbewoners hulp snellen, die hun huis niet meer of uit konden, omdat de schoorsteen door het dak was gevallen en het trap penhuis versperde Tsjechische spionnen terechtgesteld In Praag zijn gisteren twee Tsjechen terechtgesteld, die ervan werden beschul digd, voor Engeland te hebben gespio neerd. Het was de eerste keer 6inds het voorjaar van 1955. dat een Tsjechisch tribunaal le lood6traf had uitgesproken. KNAC-voorstel aan minister E K.N.A.C. heeft de minister van rkeer en waterstaat in een brief voorgesteld het linksaf slaan op drukke rijkswegen te verbieden Ver der eist het steeds toenemend keer, dat het linksaf slaan op deze wegen kruisingsvrij kan geschieden. Als tussenoplossing wordt nog ge noemd een weg ter hoogte van de kruising te scheiden en in deze schei ding uitvoerstroken te maken. Behalve op een algemene richtlijn, waar door het linksaf slaan onmogelijk wordt gemaakt, dringt de KNAC. aan op plan om van jaar tot jaar in volgorde urgentie afdoende voorzieningen te treffen op punten, waar nu nog afsiaa.id verkeer zich door het andere verkeer moet boren In het bijzonder wordt op deze brief ge- ezen op de situatie op de rijksstraatweg door Wassenaar, waar de risico's van het linksaf slaan ontoelaatbaar groot zijn. Het is op deze weg bij herhaling voorgekomen, dat automobilisten, die aan de linkerkant 'an de rechterrijbaan wachtten om links- if te slaan, door achteropkomend verkeer werden aangereden. Onlangs is nog in Wassenaar een auto net twee jonge mensen plotseling op de indere rijbaan geduwd en door een tege- noet rijdende autobus gegrepen. Revolutieherdenking op 15 maart om hen, die de arbeiders belemmeren hun volledige bijdrage tot de produktie te leve ren, te straffen. Minister Marisan zeide voor radio Boedapest: „Partij en regering zullen een stemming kweken waarin de vijanden van het volk beven van angst, dooh waarin de communisten en eerlijke arbeiders in vrede kunnen werken". Kaganowitsj is niet de patiënt De Snwjetrussische vice-premier Kaga nowitsj blijkt niet degene te zijn, die is behandeld door de Westduitse bloedspe- cialist professor Schuiten, zoals werd ver moed. Kaganowitsj was gisteren namelijk aanwezig op een bijeenkomst te Moskou. waar onderscheidingen werden uitgereikt Professor Schuiten, die naar Moskou werd ontboden om Russische artsen bil te staan in hun behandeling van een vooraanstaande figuur („de geheimzinnige zieke"), zal vermoedelijk donderdag naar Duitsland terugkeren. De naam van de patiënt wordt „om politieke redenen" verzwegen. Zevenendertig doden Gasontploffing in Amerikaanse mijn j een mijngasontploffing in een kolenmijn te Bristol (Virginia) zijn gis teren 37 mijnwerkers om het leven ge komen. Zij maakten deel uit van een 170 man sterke dagploeg en wérden van de buitenwereld afgesloten op de 800 neter verdieping. Aangezien de lift door de ontploffing /ast kwam te zitten, moesten de reddings ploegen gebruik maken van een schacht vier kilometer van de plaats des onheils verwijderd. HET WEER IN EUROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1