Olie onder woestijnzand enslavernij ill NIVEA Vissers moeten meer aan bedrijf gebonden worden ■Romantiek en intrige 0111 een nomadentroon te krijgen Echtgenoot Nieuwlandse weduwe opgegraven Gegevens over uitputting van Noordzee moeten er komen Oprichting van instituut voor laiiclbouw-beclri j f sgebouwen 1957 NIEUW K LEIDSCHE COURANT MAAi>DAG 4 FEBRUARI 1957 Geheimzinnig Saoedi-Arabië Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid egen-, le lij. de mannen geoorloofd is meer dan één vrouw te houden en waar de slavernij nog welig tiert, speelt op het ogenblik een belangrijke rol in het L Midden-Oosten. Dat een Arabier er verscheidene vrouwen op na, houdt is !niet zo bijzonder; in vele mohammedaanse landen wordt het aanzien van de man bepaald door het aantal vrouwen, dat hij kan onderhouden. Erger is het, dat de slavernij nog onverhinderd kan heersen in Saoedi-Arabie, ceer-i wat dit land overigens gemeen heeft met Jemen. Duizenden mensen, van itbal) wie de meesten afkomstig uit Afrika, leven zonder enig rechtvolkomen afhankelijk van de luimen en grillen van hun meesters, die over hun leven eu"! kunnen beschikken. rindi en Saoedi-Arabië is een land. waar de stem van de koning beslissend is. meer nog, luidt waar geen ander iets te vertellen heeft. De koning behoeft geen verantwoording der van zyn daden af te leggen voor een par- Hui- lement, of iets, wat daarmee vergeleken W.), kan worden. Geen enkele onderdaan van koning Saoed Abdoel Aziz Al Feisal Al van Saoed heeft dan ook stemrecht, zoals ever wy dat kennen. Alles is van de koning. 1 De die in verschillende delen van zijn land reusachtige paleizen met air-conditioning DG), laat bouwen, terwijl de meeste Arabieren (SC nog in zwarte tenten als nomaden leven, zoals hun voorouders het de eeuwen door hebben gedaan. Slechts zeer weinigen hebben het zover gebracht, dat zij zelfs maar hun naam kunnen schrijven. Armoede Er is nog niet veel veranderd, sinds Saoeds vader, Ibn Saoed dde in 1953 is overleden, het laatste grote Bedoeïen rijk stichtte op de romantisch-heroïsche wijze van dit oeroude woestijnland. Toen Ibn Saoed nog maar een jongen was. scheen alles tegen hem te zijn. Zo ook de intriges van zijn ooms, de oudere I broers van zijn vader, Abd Ar Rahman, j in hun onderlinge strijd om de macht Ten slotte bleef zijn vader alleen over; erfgenaam geworden van een vrijwel failliete machtspositie. In 1892 moest het gezin van Abd Ar Rahman ijlings de vlucht nemen voor de erfvijanden, de Rasjids. Lange tijd was het genoodzaakt, in het sultanaat Koeweit 1 in een armoedig huis met drie kamers te leven in een buurt vol stadsvuil, stank en i vliegen Het viel dus niet te verwonderen, dat allen en niet in het minst Ibn Saoed, ian; verlangden naar de ruime zalen van het 1(j. Paleis in Ar Riadh. ïn- Rasjids verslagen 5e<* Ibn Saoed, die intussen iets gezien anl had van de harde strijd om het bestaan, het die de nomaden in dc woestijn moeten lan voeren en die een levenservaring op- ten deed, welke voor zijn latere taak onmis- J baar zou zijn, maakte in Koeweit kennis met een halfbroer van de sultan, een -• zekere Mubarak Al Subah. De zaak nam voor Ibn Saoed spoedig een dramatische wending, toen Mubarak zijn broer ver moordde en zichzelf tot sultan liet uit- j roepen. Met veel grotere bekwaamheid I zette Mubarak het spel voort. En Ibn Saoed was van dit alles getuige. Later deed hij zijn voordeel met de opgedane De tijd van niets doen in Koeweit liep 1 ten einde. Qp aandringen van de Duitsers I stuurden de Turken de Rasjids naar Koe weit om het te onderwerpen. De slimme Mubarak nam toen ook Ibn Saoed in de arm, omdat hij wist, dat deze een gezwo ren vijand van de Rasjids was. Hij ver- trouwde hem een kleine strijdmacht toe. 1 daarmede moest Ibn Saoed proberen de Arabieren in opstand te brengen tegen de Rasjids en op te rukken naar Ar Riadh I de stad van zijn vaderen. Aanvankelijk ontmoette Ibn Saoed veel tegenslagen en moest Engeland op het laatste ogenblik I nog een kruiser naar Koeweit sturen om j de Duitse plannen te verijdelen. Tegen het eind van 1901, toen Ibn Saoed nog maar 21 jaar oud was, trok hij met oen man of dertig de 'woestijn In. Nadat hy er niet in was geslaagd, de woestijn- bewoners tot opstand te brengen begon hij een gewaagde onderneming. Hij «vilde Ar Riadh met zijn kleine groep gaan veroveren. Vijftig dagen hielden de man nen zich schuil om alle verdenking en na sporing te ontgaan. Daarna slopen zij In het holst van de nacht naar de stadsmuui Ze overrompelden dc nietsvermoedende Rasjids en waren spoedig heer en meester in Ar Riadh. In Ar Riadh begon de victorie. Ibn Saoed had de taak van zijn voorgeslacht aanvaard. Hij deed, wat zijn voorvaderen al meer dan duizend jaar hadden gedaan; er op uit trekken om de Moslimwereld te veroveren en te bekeren van haar dwa lingen. Langzamerhand breidde hij zijn gebied rondom Ar Riadh uit. ondanks het moderne geschut, dat de Turken tegen hem in het veld hadden laten brengen Zelfs noodzaakte hij de Turken, een voor hem voordelige vrede te sluiten. In 1925 veroverde hij de Hadjiz, waarin de steden Mekka, Medina en Djedda gelegen zijl De Hasjemiet, koning Hoessein, wiens z< nen Abdoellah van Jordanië en vluchten. Nieuw verbond Het bestuur over de heilige steden Mekka en Medina noodzaakte Ibn Saoed overleg te plegen met de Moslims uii andere gebieden. Hij durfde de pr< blemen recht in de ogen te zien e riep in Mekka een pan-Islam-congres bijeen. De ogen van de gehele wereld waren toen op Mekka gericht. Het con gres leidde echter niet tot een praktisch resultaat. Het was slechts een demon stratie van onenigheid en onmacht. In 1945 gaf Ibn Saoed de eerste stoot tot vorming van de Arabische Liga. waar van hij de geestelijke vader is. Nadat hij het denkbeeld van de Liga een heel eind op gang had geholpen, onttrok hij zich aan de verdere verwezenlijking er van Toen de tweede wereldoorlog bijna ten einde was en het Joodse probleem de volle aandacht van de Arabieren ging vragen, bleek Egypte het Initiatief te hebben overgenomen. Olie-tijdperk Intussen was ook voor Soead-Arabië het olie-tijdperk aangebroken. Nadat Ne derland een prachtige kans in dat land had gemist, omdat het geen financieel rl- durfde nemen, kwam het gemecha- Koning Saoed, van Saoedi-Arabie vierde van linksverlaat de con ferentiezaal in Beiroet de hoofd stad van Libanon. Een aantal Arabische vorsten besprak hier de problemen van het Midden- Oosten. De andere deelnemers zijn (v.l.n.r.) koning Feisal van Irak, koning Hoessein van Jorda nië, president Koewatli van Syrië en president Chamoun van Libanon niseerde Amerika de rijke oliebronnen exploiteren. Dit bracht een grote warring teweeg in het oude Arabië, d3t voorbestemd was te verdwijnen met zijn geloof, zijn fanatisme, zijn heldenmoed en verraad, zijn armoede en zijn woestijn- romöntiek. De ontmoeting met Amerika bracht Ibi Saoed grote sommen gelds, die hij best kon gebruiken. Zij tastte echter ook zijn grootse schepping in de wortel aan er sloot zijn tijdperk definitief af. In 195! nam het leven van deze grote woestijn- vorst een einde. Sinds zijn zoon Saoed aan de macht is gekomen, is er niet veel ten goede veranderd. De betrekkingen met Egyp te zijn wel belangrijk verbeterd, maar toch niet van dien aard, dat Saoedi- Arabië de regering in Kairo in alle op zichten slaafs navolgt. Het is bekend, dat koning Saoed zeer vertoornd was, toen hij hoorde, dat president Nasser had besloten, het Suezkanaal te natio naliseren. Er ontstond toen enige ver wijdering tussen beide landen. De ban den werden weer wat nauwer aange haald, toen Israël, Engeland en Frank rijk hun actie tegen Egypte ontke tenden. Het feit echter, dat Egypte en Sy rië streven naar de vorming van een unie van Arabische staten, kan Saoed niet onverschillig laten. Wellicht is zijn groeiende ongerustheid over wat zich achter de schei-men afspeelt in de Arabische wereld, wel de voornaam ste aanleiding geweest, toen hij be sloot, „zijn vriend Eisenhower in Washington te gaan opzoeken. Dr. J. Lammerts van Bueren 85 jaar Donderdag 7 februari viert dr. J. Lam- merst van Bueren, emeritus-predikant te Zeist en oud-directeur van de Heldring- gestichten te Zetten zijn 85e verjaardag. (Van een onzer verslaggevers) Op de zaterdag voortgezette visserij - bijeenkomst te Bergen heeft een forum van visserijdeskundigen de toekomst van de Nederlandse haringvisserij besproken. In verband met het grote personeelsver loop, waarmee men op de vloot te kampen heeft, werd voorgesteld de vissers sterkei aan het bedrijf te binden. Italiaan licht Nijmeeg se hank voor f 31.000 op Een 36-jarige Italiaanse heeft een bank te Nijmegen opgelicht voor f 31.000. De man is te Milaan gearresteerd De Itafliaan had in oktober bij een Nijmeegse bank verschillende traveller- cheques aangeboden tot een waarde van f 31.000. De kassiers waren voorzichtig en informeerden voor de verzilvering of de cheques echt waren en niet-geblokkeerd. maar de informaties waren geruststellend. Toen de cheques evenwel naar Amerika waren doorgezonden, kwam vandaar her bericht dat ze geblokkeerd waren en van diefstal afkomstig. Slachtoffer van Huizer moord Nederlander? De politie te Huizen meent nu dat de man, die onlangs bij de Tafelberg dood werd aangetroffen, toch een Nederlander moet zijn. De laarzen van de vermoorde waren van Nederlands fabrikaat. Thans wordt uitgezocht waar de iaarzen in Ne derland zijn gekocht en zo hoopt men langzamerhand een spoor te kunnen vin- Personalia Mr. J. W. van Zanten, kantonrechter plaatsvervanger in Rotterdam, die zijn functie heeft neergelegd daar hij 70 jaar is geworden, is benoemd tot officier iD de Orde van Oranje-Nassau W. H. Baron van Taets van Amerongen, burgemeester van Driebergen-Rijsenburg, heeft wegens toenemende hardhorendheid, ontslag gevraagd. Hij is 61 jaar. r. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. ambassadeur in Luxemburg, is bij zijn afscheid benoemd tot grootkruis in de Luxemburgse orde van de eikenkroon. Men zou dit per onderneming kunnen doen. maar ook door het instellen van een bedrijfspensioenfonds. Van groot belang achtte men het verder, dat het visserij bedrijf van seizoenbedrijf verandert in continu-bedrijf, wat wil zeggen, dat men 's winters doorvaart. Daarvoor zijn nodig nieuwe moderne loggers, oudere loggers zullen moeten worden weggevoerd. Dit moet echter niet inhouden, dat de drijf- uetvisserij verloren gaat. De schepen, die thans worden gebruikt zijn eigenlijk te groot voof de drijfnetvisserij. De nieuwe vaartuigen zullen zó moeten worden ge bouwd. dat men er 's winters mee kan trawlen en er 's zomers de drijfnetvisserij mee kan uitoefenen. De drijfnetvisserij moet worden beschermd omdat het een produkt oplevert, dat vooral in het bui tenland geliefd is. Verder werd t.a.v. de visserij een meer gericht overheidsbeleid wenselijk geacht. In de eerste plaats met betrekking tot de vlootvernieuwing en het verlenen van premies voor oude loggers, die naar de sloop gaan en in de tweede plaats ten aanzien van de uitbreiding van de visserij, onder meer de verre visserij. De visserij zelf lacht nog i al te i de die i sters en merkplaatjes, met trawl- er snurrevaadnetten de breeveertien tege moet trekken om de zeeën enige hunner geheimen te ontfutselen en de overheid ir misschien wel mede door de lauw heid van het bedrijf niet al te scheutig uit de kassen, die straks toch dubbel en dwars terug kunnen krijgen, ijl dit stadium uit wordt gebruikt. Wanneer wij vergelijkingen gaan treffen met andere Noordzee-landen, die zich met de wetenschap der visserij ophouden, dan vallen deze elke keer in het nadeel van Nederland uit. In theo rie zijn wij dan wellicht, mede dank zij het nieuwe laboratorium in IJmuiden schip, dat het praktische werk helpt doen, op internationaal niveau aan gekomen, als het op de omvang onzer onderzoekingen aankomt, moeten we al gauw het hoofd buigen voor Duitsland. HONDERD POLITIEMANNEN GEWOND Italiaanse stad in oproer om haar eer te verdedigen De 23.000 inwoners van 't Italiaanse stad je Sulmona hebben 'n ware oorlog ont ketend als protest tegen de overplaatsing van een districtsbureau van de legerad- mlnistratie. Sulmona is een trotse stad en wil zich niet zomaar laten degradei De provinciale gouverneur, Gino Mo- rosi, was uit l'Aquiüa naar Sulmona ge reisd om de gemoederen te kalmeren, zijn komst was het sein tot een ware opstand. Onmiddellijk kwamen politiever- sterkingen de stad binnen, maar 6traat- barriscades versperden hun de weg. In fanterie en gevechtswagens van het leger leverden slag met honderden burgers. Honderd politiemannen werden gewond wintig burgers meldden zich bij de ziekenhuizen en eerste hulpposten. Morosi was inmiddels in het 6tadhuis Moordzaak nu in nieuw stadium (Van onze correspondent) De moeilijke moordzaak te Nieuwland is in een nieuw stadium gekomen doordat zaterdag op last der justitie, het stoffe lijk overschot van dc op 17 septembei leden echtgenoot van de 32-jarïge weduwe F. M. K.-R. werd opgegravi De justitie is tot opgraving en sectie overgegaan om rekening te houden alle mogelijkheden. De echtgenoot der op luari gewurgde weduwe overleed op de dag van zijn thuiskomst uit het gast huis te Middelburg, waar hij ruim 5 we ken verpleegd werd in verband met een plotseling tevoorschijn gekomen hartaf wijking. Voordien kenmerkte de man door een IJzersterk ge6tej. De taxichauffeur L. H. uit Nieuwland wordt verdacht van moord op de duwe, doch ontkent nog hardnekkig. Affgn van, SeptesnA&t Afec Ook deze maand elke dag Geef Uw kind méér weerstand SANOSTOL het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) berei uit heilbot- en kabeljauwlevers Toch is het zo KAMPEN BRACHTEN SLACHTINGEN 852) Soms treedt by bepaald soorten plotseling een massale sterfte op, zoals bijv. bij inktvissen op de Chi leense kust en by vissen in de buurt van de Walvisbaai in Znid-Afrika herhaal delijk is waargenomen. Elk jaar worden miljoenen dode dieren op het strand wal van kadavers, die zich over vele kilometers lengte uitstrekt. De oorzaak van de plotseling optredende massalr sterfte schynt te liggen by eencellige Texas de restanten werden aangetrof- kudden fen. Vermoedelijk zyu deze dieren ten- van eei gevolge van aanhoudende droogte en bet daardoor ontstane voedselgebrek van honger omgekomen, want op geen enkele andere wyze valt te verklaren hoe hele gebieden zo volslagen met skeletten konden worden bedekt. Dc i halfwilde rundci een kleine 100 fossiele bi li. Deze dieren bleken e< honger te zyn omgekoi doch tengevolge van een steppen- prairiebrand. Als een dergelijke rt in de opgegrav doch inktvis luden afscheiden. Een andere oorzaak giftige stof toeëig. zich alle zuurstof in liet wa nen, zodat andere waterbew zuurstofgebrek ten onder gaan. En in de hele dierenwereld geldt natuurlij! ook als vernietigingsfactor de besmet telijkheid van allerlei ziekten, of dt verspreiding van ziekteverwekkende bar teriën, die plaatselijk geweldige epide mieën kunnen veroorzaken. Wanneer de dieren dan bovendien bepaalde plaatsen opzoeken om te sterven, zoals by bazen, marters, buntings, rendieren en lama's is waargenomen, kunnen geweldige op eenhopingen van skeletten ontstaan, ge lijk op sommige plaatsen is geschied. Een geweldige ramp heeft zich in bel van in 1924 op uitgestrekte terreinen in gejaag •elen dergelijke plaats vindt, wordt bykar •erold in dol gebied o] ilolfyu a's de dood. Een dergelyke ■aki zich vaak ook meester holen van een bepaald sc ondiep water terecht ko- In blinde lopen dc diere dan by honderden tegclyk op lie dat zy na korte tyd sterven. De gewei dige massa fossiele dieren die by Piker mi in Griekenland zyn gevonden, meen men door liet optreden van een paniel in de kudden steppendieren te ktinnei By het bespreken de dieren zullen we i van enkele zinneloze Texas heeft zonderheden in nd"grhec7hopg oltrokken on n hebben. volgende keer (Nadruk i In Nieuwland liepen reeds lang hard nekkige geruchten dat de man var vermoorde vrouw eveneens om het leven zou zijn gebracht. Het schijnt dat e: zijn overlijden een belangrijke som zekeringsgeld zou worden uitgekeerd. Vast 6taat dat de jonge weduwe enkele weken voor haar dood een bedrag duizend gulden had uitgekeerd gekregen, terwijl een belangrijk groter bedrag in de maand februari zou volgen. Jongen slikte pillen met arsenicum Het is niet onmogelijk dat de driejarige jongen J. T. uit Blerick bij Venlo nog gered kan worden, hoewel zijn toestand door vergiftiging zeer ernstig is. De jongen vond zaterdagmiddag een flesje met pillen, die elk een gram arsenicum bevatten en waarvan hij er enige slikte. De pillen worden door veehouders ge bruikt om paarden in een betere con ditie te krijgen. niet ongunstig; de hoofdprodukten waren ioed aan de prijs, in bijzondere mate was iel acval met waspeen. In de A-kwaliteil trden dc prijzen van f 34 tot f 53.50 cn B van f 30 tot f 36 per 100 kg. Witlof ginp A cn f 24 tot f 35 voor B. Selderieknollcn VISSERIJGOLF Braadprijzen maakten de geringe aanvoeren nog een beetje goed DE WAARSCHUWENDE WOORDEN, die tijdens de recente visserij- 'bijeenkomst in Bergens Volkshogeschool door de wetenschap aan het bedrijf zijn gericht, zullen velen uit het hart gegrepen zijn: de haring is niet die onuitputtelijke bron der natuur, waarvoor zij jarenlang gehouden werd en het is zaak, zo snel als maar enigszins mogelijk is gegevens te verzamelen, om de graad van uitputting en de gevolgen voor de toekomst fe kunnen bekijken. In dit verband is het verheugend het preludium te hebben kunnen beluisteren van een onderzoek op de Doggersbank, maar het is lichtelijk droevig daarnaast de wetenschap te zetten, dat dit kost bare werk noch van de kant van het bedrijf, noch van de zijde der overheid de steun krijgt, die het verdient. Noorwegen, Engeland en Denemarken, die beter dan wij inzien, welke „baat" achter deze „cost" schuil gaat. Dat er inmiddels nog wel geld voor de vis gegeven wordt, bewees de afgelopen week in IJmuiden: braadschelvis voor f 60 en meer per kist en een kleine f 40 voor een kistje „katvis", die de wijting in veler ogen toch nog altijd is, zijn toch wel bedragen, die gedachten oproepen. Kabeljauw dito: woensdag zelfs schrik barende koersen en vrijdag, bij een aan voer van ruim 2500 stuks stijve toch nog altijd stevig f70 per regel, welke prijs zaterdag weer steeg, toen de aanvoer min derde. De scholprijs heeft menigeen ge schrokken doen kijken. Als het maar even f30 wordt, is alles grif voor export weg, ook al zitten er guldens tussen de noord schol en de vangsten van de kust. Dat België en Duitsland in deze een behoor lijke duit in het zakje deponeren, is over bekend. De besommingen waren beter dan ve len verwacht hadden: de braadprijzen maakten de geringe aanvoeren nog een beetje goed. De Ierse Zee laat de reders echter pijnlijk in de steek en de trawlers, die daar hun geluk zijn gaan beproeven, zullen helaas met magere besommingen tevreden moeten zijn. Een schrale troost is, dat het overal duur is geweest: de visjes, die er gevangen zijn, moesten „ge stolen" worden, zoals zelfs de kleine vaart het kernachtig uitdrukt, is deze dagen van- ploeteren voor een fooi uit het water. Import is er niettemin niet veel geweest. Wat schol uit Oostende en daarmee was het uit de kabeljauwen en koolfilets zijn ook in Duitsland te duur om het er mee aan te durven en het v/as dan ook geen wonder, dat hier de koolvis opliep tot f90 per kist. Daar het Deense contingent leeg is, zullen de rondvisprijzen deze nieuwe week wel weer niet mis zijn. Al is dan de „moord" op de jonge ha ring door Nederlanders bedreven, bij lan ge na niet zo ernstig als het massagraf, dat de Denen en Duitsers voor deze half volwassen visjes delven in de Duitse Bocht, het is ook hier een verschijnsel ge worden. dat te denken geeft: de spanvis- benemen voor de kust heel wat die- de kans op wasdom en nageslacht. En dat hier óók de overbevlssing of mis schien „juist" de overbevissing mee in de hand wordt gewerkt, beseft iedereen, die de visserij een goed hart blijft toe dragen, ondanks de roekeloze wijze, waar op zij vaak op het haar gegeven natuur lijke kapitaal inteert. Horeca-bedrijven willen schadevergoeding Een aantal Hoieca-ondememers heeft besloten, een fonds op te richten ter be hartiging van de belangen van door het zondagsrijverbod getroffen collega's. Het fonds zal zich tot de regering wenden met de vraag of er schadevergoeding kan worden gegeven. Men overweegt de rege ring in rechte aan te 6preken in een proefproces op naam van de initiatlef- rs. Er zou sprake kunnen zijn van onrechtmatige overheidsdaad. Ook zouden er morele argumenten zijn aan te voeren om schadevergoeding van de staat te eisen. gevlucht en in wilde horden trok eer menigte, met 6tenen bewapend, naai deze vesting. Met traangas wist de po litie een zone voor het stadhuis „vrij" te houden. Des avonds ontsnapte Mo rosi via een achterdeur in een militaire wagen. Een jongeman was zo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreesde. Zondag trokken de bewoners van Sulmona met spandoeken naar het ziekenhuis om naar zijn toestand te informeren. Op de span doeken stond: „Waarom hangt de politie hier nog rond?" De politie gaf het antwoord door een nieuwe charge. Heel de dag duurde de strijd. Toen in de avonduren de lantaarns aangestoken werden, wierp men deze met stenen stuk, zodat het pikdonker werd In de stad, waar voortdurend gevochten werd. Eerst laat in de nacht werd het kalmer. Von Paulus overleden In Dresden is zaterdag maarschalk Friedrich von Paulus, 67 jaar oud, na eeD langdurige ziekte overleden. Von Paulus voerde in 1943 de mislukte Duitse aanval op Stalingrad uit. Hij werd in 1953 uit Russische krijgsgevangenschap vrijgelaten en vestigde zich in Oost- Duitsland. I f 30 per 100 kg. ROTTERDAM. SCHEVENINGEN. gen trawlli 1.700. 22! SCH 126—280. II 100. 310—II..W)"1™ 7600 314—6900. 225—6700. kusl.is- VLAARDINGEN. 4 februari. IJMUIDEN. 4 februari. Prijzen van zaterdag: eilbol 290. gr. long 370—320. grm. 330—300. kim 70—330. kl. I 380—340. II 350—325. larbol I 10-240 per kg; tarbot II 144—100. IV 72—55, r. schol 32—24, grm. 39—26. kim. 6619, kl. I 5—39, II 39—22, schar 38—24, bot 13—8. verse iring 26—20.50, makreel 25—21, gr. schelvis 50- 5, grm. 51—49, kim. 54—46. kl. I 54—44, II idem. ijtins 40—30. gr. gul 51. kl. 36. kl. koolvis zw 1—29 per 50 kg; gr kabeljauw 164—100. gr kool- s ZW. 80—74 per 125 kg. Totale aanvoer 4410 IJMUIDEN, 4 februari. Trawlers: 1 trawler 29.000. IJM 20-16570; loggers: VL 97-S690 tJM 75—3500, RO 2—2880, KW 39—10.100. 44— ---- "2—19.100, 82—24.100, 78—8870, 40—11.700 141-11.500. 123-9950, 20-10.960. 48-11 400 1—1.390. 57—3000. 68—6060. 160—2790. 80—4770 28—4000. 24—5540. 51—3600. 91—4400, 9—3530 gg 64»460. 52—4780, 87—1040: kotier ...R 25—4710, 34—3170. IJM 31 ""1—3380. 78—3420. KW 12- gg""" -2040. 98—240 36—2570, 210- 59—3921 TX 14—2430, 1760. 22- 1040. 133—2980. 27- 96—3660, 72—2250, 178- 63—2990. Veehouderijconferentie C.B.T.B. (Van onze sociale redacteur) |"N VOORBEREIDING is de oprichting van een instituut voor landbouw- 1 bedrijfsgebouwen. Dit instituut zal zich toeleggen op het ontwerpen van meer efficiënte bedrijfsgebouwen voor de landbouw. Deze mededeling deed zaterdagmorgen ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht, in een referaat op de C.B.T.B.-veehouderijconferentie in Woudschoten. Ir. Herweyer sprak over: „De structurele aspecten van het veehouderij beleid", en legde grote nadruk op de noodzaak van een grotere efficiency in de landbouw. Een efficiency, die bereikt zal kunnen worden, door betere arbeidsverdeling, bedrijfsinrichting, mechanisatie en rationa lisatie. Behalve de verbeteringen, die noodza kelijk zijn op het punt van de verouderde bedrijfsgebouwen, noemde de heer Her weyer ook als middelen tot efficiënter werken: de ontsluiting van het platteland (veel dure tijd zal dan niet meer verspild worden), ruilverkaveling en het in beheer geven bij het waterschap van het onder houd der sloten. Zeer diep ging de spreker In op het nadeel van de verouderde bedrijfsgebou wen. In de Angelsaksische landen wordt aan dit onderwerp reeds veel mee dacht besteed. Ir. Herweyer is voorstan der van het maken van open loopstallen. De boer brengt ten minste de helft van zijn tijd door ln of bij de bedrijfsgebou wen. Betere gebouwen en dus efficiëntere Inrichting van de gebouwen, zullen de produktiviteit in de landbouw aanmer kelijk kunnen opvoeren. Zo heeft een onderzoek uitgewezen, dat in sommige gevallen 400 pet tijdwinst kan worden geboekt door een betere inrichting van de stallen. Ir. Herweyer legde zoveel nadruk op een verhoging van de efficiency, omdat deze tegen de achtergrond van dc stij gende landarbeidersionen maar al te no- s. HU verwacht, dat in de toekomst de landarbeidersionen aan een stUgende tendens onderhevig zullen blUven. niet in de eerste plaats vanwege het gebrek arbeidskrachten, maar in de tweede plaats als gevolg van de sterkere produk- tivlteitsstijging in de industrie (automa tion) en dus sterkere styging van de i van de industrie-arbeider. De land- zal zyn lonen hieraan moeten aan passen. Wanneer nu door een grotere efficiency het aantal arbeidsuren kan worden verminderd, behoeven de hoger* lonen geen sterke kostenverzwaring voor de landbouw te betekenen. Moedgevende verschijnselen noemde ir. Herweyer het toenemende gebruik van melkmachines. Het aantal in gebruik zijnde machines steeg van 1950 tot 1955 van 3800 tot 9100 machines. En in een jaar tijds (van 1955 tot 1956) verdubbelde het aantal opnieuw en wel van 9100 tot 17.000. Het aantal heel kleine bedrijven, dat tengevolge van de stijging van de loon kosten en het onvermogen tot mechani satie, in steeds groter moeilijkheden komt, verminderde de afgelopen vijf jaar met 11 000 (van 100.000 tot 89 000). Het ging hier om bedrijven van 1 tot 8 ha. Deze sanering heeft zich voltrokken zonder actieve bemoeienis van de overheid. Minder gunstig was het. dat de middel grote bedrijven (8 tot 10 ha) met 3000 toenamen en de grotere (10 tot 12 ha) met 500 afnamen. Hieruit leidde de heer Herweyer af, dat er toch nog opsplitsing plaats vindt van grotere bedrijven. Men zal er aan moeten wennen, dat uit een boerengezin, slechts één zoon boer zal kunnen worden. Het is gevaarlijk een tweede zoon in de landbouw op te leiden, daar men er dan op speculeert, dat de jongen tegen een boerendochter zal aanlopen, die dan bo vendien ook nog enige dochter moet zijn, aldus ir. Herweyer. Vrijdagavond refereerde op deze con ferentie reeds drs. N. Slot van de afde ling economische zaken van het Land bouwschap over het onderwerp: De prijs politieke aspecten van het veehouderij- beleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5