ïlicume £rihsrl|c (üouraitt Euromarkt liep voorlopig vast op Nederlandse bezwaren Engeland in verzet tegen sancties toepassen Hongarije: Westen heeft opstand gesteund W assenaars verloofd paar bij ongeluk omgekomen Midden-Oosten over twee jaar Jn Russische handen"? Provinciale neigingen worden uitgeroeid MAANDAG 28 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactiè Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tèl. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10867 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. D1KMER Chef-red.: H. W. J- ENSERXNK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken Stantvasticft Is ?l)fbleoea "myn hert in tcgljenspoct Parijse mode: als witte zwanen... ZIE PAGINA 5 Zes ministers vrijwel eens over Euratom ONVOLDOENDE GARANTIES VOOR ONZE INDUSTRIE EN LANDBOUW pjE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg zijn het ge durende het weekeinde zo goed als eens geworden over de instelling van een Europese atoomgcmeenschap. Maar de Europese gemeenschap pelijke markt is nog lang niet in kannen en kruiken. Vooral aan Nederlandse zijde zijn tal van bezwaren tegen de voorstellen blijven bestaan en onze delegatie zal voor meer dan een punt Den Haag moeten raadplegen alvorens bet overleg met vrucht kan worden voortgezet. Besloten is dan ook, dat de zes mi nisters 4 februari weer bijeen zullen komen om de resterende moeilijkhe den uit de weg te ruimen. Dan is het zaak, dat men het eens wordt, want 12 februari komen de ministers van de O.E.E.S. bijeen om te beslissen over de aansluiting van Engeland door middel van een vrijhandelsge- bied. Ook vandaag hebben de ministers hun besprekingen voortgezet. Hoewel het ge sprek in het in Vlaamse stijl opgetrokken koetshuis van het kasteel Hertoginnedal niet vlot is verlopen, zijn er toch wel be langrijke besluiten gevallen. Zo werd overeenstemming bereikt over de volgen de voorstellen* 1. De Europese commissie van de ge meenschappelijke markt zal binnen vijf jaar voorstellen doen voor directe verkiezing van een Europees parle ment van de zes landen (het defini tieve parlement). 2. Zo spoedig mogelijk zal een Europees parlement worden gevormd, waarvan de ongeveer 225 leden worden aange wezen door de nationale parlementen van de zes landen (het voorlopige par lement). 3. De bouw van een gemeenschappelijke atoomfabriek van dé zes landen. Een commissie zal hierover binnen drie maanden nóg nadere voorstellen in dienen. Nederland alleen Jn de debatten stond Nederland weer vrijwel alleen. Voortdurend gaven de Ne derlanders (volgens een Belgisch blad) blijk van ergernis over de afwijking van de oorspronkelijke plannen als gevolg van de Franse en Duitse eisen. Ook was onze delegatie ontevreden over de onnauwkeu rige opstelling van cle teksten. De Nederlanders hebben voet bij stuk gehouden en de onderhandelingen zijn dan voorlopig ook vastgelopen op de vol gende Nederlandse bezwaren. De minimumprijzen voor de land- bouwproduktcn, die door de gemeen- schappelijke markt worden vastgesteld ter bescherming van de nationale produktie moeten laag zijn en geleidelijk verdwij nen. Het gevaar bestaat anders, dat Nederland van zijn traditionele Europese markten wordt verdreven. De buitentarieven van de Europese markt mogen de prijzen van de grond stoffen niet dermate verhogen, dat de Nederlandse producenten van de afge werkte produkten niet meer op de wereld markt kunnen concurreren. Vooral is Nederland bang voor de transacties met Engeland In het parlement van de gemeen schappelijke markt en de Euratom wenst Nederland meer dan 20 zetels. Ook in de raad van ministers van de nieuwe Europese instellingen mogen de kleine landen niet overheerst worden door Frankrijk, West-Duitsland en Italië (door een kwalificatie van stemmen). Kruiden ierslijst Hoe moeilijk dc onderhandelingen dc landbouw verliepen, bcwyst wel het feit, dat zaterdagmiddag slechts één punt van de agenda werd behandeld en wel wat nu eigenlijk onder landbouwproduk- ten moet worden verstaan. Men is hier eindelijk uit gekomen. „We hebben een hele inventarislijst van een kruideniers winkel opgesteld", /éi een van de dele gatieleden. Aanvankelijk bestonden er moeilijkhe- ?n op landbouwgebied tussen de Ita liaanse en Franse delegaties. Maar later strandden de besprekingen op de Frans- Nederlandse controverse met betrekking tot de buitentarieven en prijzen. Nederland heeft na het spaak lopen van de onderhandelingen beloofd nieuwe voorstellen in te dienen. Ook de besprekingen over de over zeese gebiedsdelen leverden niet veel re sultaat op. Na afloop van de besprekingen drukte de Belgische minister Spaak zich grootste moeilijkheid is, dat lieden nu gesproken moet worden. Ten slotte zijn de ministers het eens gewor den over algemene richtlijnen, die van daag verder besproken zullen worden. Over het verkeersprobleem is eveneens geen besluit genomen. Assemblee Minister Spaak, die de pers zo af en toe op de hoogte hield van de gang uan zakendeelde zaterdagavond mee, dat de Assemblee van de gemeenschappelijke markten en de Euratom zou bestaan uit 225 >as, dat Franr\jk, ië elk 60 leden af- Nederla nd ieder De ministers van buitenlandse zaken van Italië, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek en de drie Beneluxlanden voerden in Chateau du Val te Brussel zaterdag de .laatste besprekingen over de Europese markt en de Euratom. Op de foto ziet men de Nederlandse delegatie. Israël vandaag weer voor V.N. T?ngeland is van plan zich te ver- Ei zetten tegen het uitvaardigen van sancties tegen Israël. Het is niet onmogelijk dat de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, die vandaag weer bijeen zou komen naar aanleiding van de Israëlische weige ring het Egyptische grondgebied te ontruimen, deze sancties zal voor stellen. Amerika en nog een aantal landen overwegen evenwel een reso lutie in te dienen, waarin Israël weer verzocht wordt zich uit de Sinaï- woestijn terug te trekken, maar waarin ook waarborgen worden ge geven voor de veiligheid van het land Het uitgangspunt van het debat zal het rapport van Hammarskjöld zijn, waarin hij een herstel van de wapenstilstands overeenkomst van 1948 voorstelt. Egypte is een warm voorstander van het rapport, maar het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken had er weinig goede woorden voor. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde gedeelten uit het rapport een „meesterstuk van duisterheid". BEWIJZEN ONTBREKEN Vier Britse studenten zullen voor rechtbank moeten komen maken zich bijzonder druk over beweerde „spionage-activiteit" van Britse en Amerikaanse inlichtingen diensten. Zij beschuldigen ook de vier Britse jongelui, die onlangs in Hongarije werden aangehouden, van medewerking aan deze „spionage" en van steun aan de „contra-revo lutionairen". Istvan Szlrmai, dc perschef van de Hon gaarse regering, rel zaterdag, dat de In lichtingendiensten van de Ver. Staten en Engeland spionagc-organisatles hebben opgericht, die een groot aandeel hebben gehad in de revolutie van oktober. Hy introduceerde een „spion", een voormalig Hongaars officier, die verklaarde voor de Amerikanen cn de W'cstduitsers tc heb ben gewerkt: HU wilde nu „boete doen" Volgens het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken zijn de vier vermis te Britse studenten op 17 januari aan gehouden. Zij zouden in het bezit zijn geweest van valse papieren en hadden ook brieven bij zich gehad, waaruit bleek, dat zij contact tot stand had willen bren gen tussen Hongaarse vluchtelingen en leden van het voormalige revolutionaire comité in Boedapest. De jonge Britten zouden er voorts op uit zijn geweest, gegevens te verzame len over de sterkte en de bewapening van het Russische en het Hongaarse leger en over de politieke toestand. Zij kwamen Hongarije op 14 januari binnen met doorreisvisum. dat 24 uur geldig was wilden via Hongarije naar Oostenrijk (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Nadat Israël 3000 Egyptische krijgs gevangenen had overgedragen, zijn ook de vier Israëlische krijgsgevangenen in Israël teruggekeerd. De mannen verklaar den. dat zij door de Egyptenoren waren shandeld. Luitenant Jonathan Etkes n de Israëlische luchtmacht vertelde: ..We werden nog op de dag van onze vrij lating door tien Egyptische soldaten af- xseld. U ziet mijn blauwe oog." Eer der hadden Egyptische soldaten hem dende sigaretten bewerkt en zijn rand gestoken. Toen h\j geen mili geheimen wilde verklappen, werd hij met ingespoten en met elektrische schok ken behandeld. Luitenant Etkes en de anderen klaagden over. dat de paketten. die van huis aren toegezonden, door de Egypten niet waren overhandigd. Herhaaldelijk hadden de Egyptenaren de vier Israëliërs geslagen. Sergeant Anigster zei, dat zijn bewakers hem al zijn tanden uit zijn mond hadden geslagen op een na. s van het Columbiaanse contingent het V.N.-leger hadden de Israëlische krijgsgevangenen behoorlijke kleren ge kregen. Krachten: Nieuwe uitdaging een in Kairo uitgevaardigd 64 rzeke- „vUandeiyke" ingsmaatschappüen vai landen uit het register itschappjjen geschrapt. De porte feuilles van de verboden maatschappijen vorden overgedragen aan ccn groep van .cht Egyptische verzekeringsmaatschap pijen. vptischc „deskundigen" zijn nu van een rondreis door Europa tc maken iet verzekeringswezen te bestuderen. Schipperskind verdronken De Nederlandse schipper H. van Gaver, die met zijn Schip Oudstrijdér in Luik aan de kade lag. kwam gisteravond tot de ont dekking, dat zijn achtjarig dochtertje dek was verdwenen. Men neemt aan het kind* is verdronken. leden. Voorgesteld i West-Duitsland en Ita vaardigden. België en 20 en Luxemburg vijf. België en Nederland nemen wat deze verhouding betreft een bijzonder gunstige positie in. Wanneer de directe Europese verkiezingen gehouden zijn, zullen de kleine landen immers minder ledén kun nen afvaardigen. Verwacht wordt, dat op het punt van de institutionele problemen wel een com promis bereikt zal worden over de wijze van stemmen in de ministerraad en de verdeling van de Assemblee. Een princi piële beslissing over de oprichting van een economische en sociale raad is reeds gevallen. Er zijn plannen geopperd om te voor zien in de samensmelting van de ver schillende Europese parlementen, die straks bestaan. Ten slotte besloten de ministers tot het instellen van een investeringsfonds voor de Europese markt, waarin een miljard dollar gestort zal worden. De Nederland se bijdrage hierin zou 7,1 pet bedragen. Euratom De kosten voor de Europese atoom- fabriek zijn geschat op ongeveer 800 mil joen gulden. In deze fabriek zal ruwe uranium verwerkt worden tot het ver rijkte uranium, dat gebruikt kan wor den voor het opwekken van kernener gie. Het is de bedoeling van de zes Europese landen politiek zoveel moge lijk van Amerika onafhankelijk te zijn. Het zou zelfs in de bedoeling liggen de verkregen kernenergie ook voor mili taire doeleinden aan te wenden. De Franse premier, Mollet, heeft de re geringshoofden van de zes Europese la'n- tussen 17 en 24 februari in Parijs uit genodigd om deze belangrijke problemen te bespreken. Ook de vraag of het Europees orgaan, dat belast zal worden met het beheer van de Euratom, eigenaar of bewaarder van het uranium zal zijn, komt dan ter sprake. Het orgaan zou veel gemakkelijker sanc ties kunnen toepassen, als de verbruikers het uranium zich niét aan het Ver drag houden. De begroting voor de research- erkzaamheden van de Euratom is ïor een periode var) vijf jaar op 215 miljoen dollar vastgesteld. De Ne derlandse bijdrage hierin is 6,9 pet, de Belgische 9,9 pet, de Luxemburg se 0,2 pet, de Italiaanse 23, de Duitse 30 en de Franse eveneens 30 pet. MINISTER LUNS IN DE MODDER Maar liefst vijftig leden van de Belgische luchtmacht zijn zaterdag naar het kasteel Hertoginnedal by Brussel gegaan om de auto van de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, uit de modder te trekken. De oprij laan van het kasteel was namelijk door de regen in een modderpoel veranderd. Met behulp van ijzeren platen kon men de auto weer „vlot" Met auto onder bus geduwd TREINONTSPORING BIJ HOOGKARSPEL "\/"ELE automobilisten hebben bijjlcbaar gehoor gegeven aan het verzoek minister Zyistra om geen misbruik maken van de toestemming, afgelopen zondag te rüden. Er worden tenminste weinig ongelukken gemeld, zelfs geen enkele met dodeluke afloop. Helaas heeft het wegverkeer dit weekeinde toch not twee slachtoffers geëist. Dit gebeurde za terdagmiddag op de ryksweg onder Was- Een kleine personenauto werd daar ge kraakt door een autobus uit Den Haag. Hierbij kwamen de 22-jarige mej. J. A. Meyer en haar verloofde, dc 21-jarige G. Riemersma om het leven. Rijdend in de richting Den Haag wilde de bestuurder van het wagentje linksaf slaan, de Eikenhorstlaan in. Hij stopte de linkerzijde van de rechterrijbaan op dc voorgeschreven wijze: tegen 4e wegenas aan. De auto kreeg echter een duw van een achteroprijdende wagen, schoot door. en kwam op de linker weg helft terecht Daar naderde uit dc richting Den Haag ccn particuliere autobus met militaii De chauffeur kon een aanryding niet voorkomen. Het wagentje werd voikc in elkaar gedrukt cn de inzittenden, bei den uit Wassenaar, waren op slag dood. Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Wassenaar. Bus gekanteld Een treinontsporing bij Hoogkarspel heeft zaterdagavond indirect een ongeluk met een autobus tot gevolg gehad. De bus was Ingelegd op het traject Amster dam-Enkhuizen. omdat 's middags een treinstel van vijf wagens uit de rails was gelopen, waarbij het enkelsporig baan vak ernstige schade had gekregen. Om streeks half twaalf raakte een van de in- De minister van defensie van de Sowjetunie, Zjoékof, die in New Delhi de feestelijkheden ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de republiek India meevierdè, moest de plechtigheden gadeslaan vanaf de rug van een enorme olifant. Het viel hem niet mee zijn hoge zitplaats te behouden, toen Udaigiri (de particuliere olifant van de pre sident van India, Rajendra Prasad) onrustig werd bij het tromgeroffel e n het gedreun der 44 straaljagers, die over de parade vlogen. "O USLAND VERWACHT R :aap hppr pn mpcsli heer het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Deze verklaring heeft Kent Hunter afgelegd in een besloten commissie voor anti-Ameri kaanse activiteiten van het Huis van Af gevaardigden. „Het Russische programma voor het Middën-Oosten en Afrika is gevaarlijk succesrijk gebleken. De communis tische elementen krijgen steeds meer vat op de nationalistische bewegingen De tanende westelijke en Europese koloniale invloed wordt door een Rus sisch kolonialisme vervangen. Het Amerikaanse diplomatiek beleid heeft dit gevaar tot dusver niet beseft". Het is van het grootste belang, zei Hun- ter met nadruk, dat Amerika grote steun verleent aan Israël, een van de lichtpun ten in dat gebied in de strijd tegen het communisme. Duitse dwaling iuzake Nieuw-Guinea Het Westduitse blad Uebersee Rund schau heeft in een speciale editie over In donesië een kaart afgedrukt, waarin Ne derlands Nieuw-Guinea is opgenomen in het Indonesische grondgebied. Dit is een gevolg van Sukarno's bezoek aan West- Duitsland. De voorzitter van de Oostazia- tische vereniging Hamburg—Bremen, Rolf Heym, schrijft dat het van groot belang de wakker te houden. Mr. J. L. Veltrup is bij zijn afscheid als griffier van de Amsterdamse rechtbank, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. gelegde autobussen In de zachte berm van de weg. wederom hij Hoogkarspel. De bus kantelde in een sloot. Door een ruit in te trappen konden de ca 40 inzittenden zichzelf bevrijden. Een volgbus bracht de doornatte en bemod- derde passagiers naar het station Hoog karspel, vanwaar zij naar Enkhuizen wer den vervoerd. Sommigen hunner hadden lichte verwondingen. Een der inzittenden is in het ziekenhuis te Lutjebroek opge nomen. De treindienst werd zondagmor gen hervat. Dr. van Rogen, Nederlands de V.S., is benoemd tot e Kansas City. Een vreselijke ravage achter na het ongeluk bij Was senaar, dat een verloofd paar het leven kostte. Boswachter doet lugubere vondst (Van een onzer redacteuren) Een boswachter uit Laren, de heer S. Keuning van het Goois natuurreservaat, heeft in de buurt van de Tafelberg bij Huizen een lugubere vondst gedaan. Tus sen het kreupelhout ontdekte hij vrijdag middag het stoffelijk overschot van een dertigjarige man, van wie men aanneemt, dat hij circa 8 weken geleden is vermoord. Daar er geen enkele man. die aam het signalement vam het gevonden lijk vol- doet, wordt vermist, vermoedt men met een buitenlander te doen te hebben. Ook inscripties op de horlogeband van de ge vondene wijzen in die richting. Verder heeft men echter geen enkel aanknopings punt, daar er geen papieren, waaruit de identiteit is af te leiden, zijn gevonden. Sukarno prijst zijn wondermiddel aan Westerling heeft in Indonesië nog vele bewonderaars... PRESIDENT SUKARNO van Indonesië heeft zondag in zijn rede ter her denking van Westerlings aanval op Bandoeng verklaard, dat zijn plan cm de verdere achteruitgang van de republiek tegen te houden, hem in staat zou stellen tussenbeide te komen in regeringsaangelegenheden zonder de voorlopige grondwet te sohenden. Hij gaf toe. dat het met de toestand va kwaid tot erger werd en verklaarde, di hij rich eenzaam voelde omdat hij als constitutioneel president slechts als e» rubberstempel voor de tekening van d cumenten werd beschouwd Hii lichtte een tipje van de sluier o die zijn van vele rijden besproken pl: bedekt, en zeide dat zijn blauwdruk vo de genezing der hu'dige ziekten van land en volk de tekortkomingen in de voorlopi ge g-ondwet zou ullwissen S'ikirno zeide dat Wester'ing nog steeds vele toewonderaars en volgelingen in In donesië heef( die hun ondergrondse prak tijken onder uiteenlopende vermommin gen voortzetten en die de eenheid van het volk willen verbreken. Niet werd gezegd wie die volgelingen waren, maar wel zeide Sukarno, dat er zich onder hen mensen bevonden, die geen blauwe ogen hadden, ge?n rechte ncu* en geen blanke huid. Wat de eisen van provinciale auto nomie buiten Java betrof, zeide Su- Ambonese vrouw vergiftigd door echtgenoot (Van een onzer redacteuren) De rijkspolitie van Westerbork heeft, verdacht van moord op zyn vrouw moe der van zeven kinderen de 43-.iarige Ambonees J. L. M. gearresteerd, die in middels heeft toegegeven zijn echtgenotp te hebben vergiftigd. De in het woonoord Schattenberg gepleegde moord heeft veel opzien gebaard. Weliswaar wist men van ongeoorloofde verhouding, die M had, doch niemand had ki.nnen denken lat deze zou resulteren in het doden ,-an zyn vrouw. De vrouw, evenals haar man 43 jaar. vas reeds geruime tijd ziek. maar het •echte daarvan kwam niemand te weten Toen echter haar toestand zo kritiek •erd, dat voor haar leven werd gevreesd stelde de kamparts op verzoek van de te twee kinderen een onderzoek in na hij overbrneging naar het kamp ziekenhuis gelastte. Vorige week donder- overleed Matfaleh M„ waarin dok ter G. J. da Costa (de kamparts) aanleiding vond het commissariaat Ambonezenzorg op de hoogte te stellen. Het gevolg hier van was, dat de patoloog-anatoom dr. J Zeldenrust sectie verrichtte, waarbij aan het licht kwam. dat de vrouw aan subld- maatvergiftiging was overleden. M. is direct gearresteerd en heeft voor de -echter-pommissaris in Assen een beken tenis afgelegd. karno, dat de provincialistische ge voelens, die nu in verscheidene delen van het land te voorschijn komen, uitwassen zijn van de onafhankelijk heidsrevolutie, die opgeruimd moeten worden. Voorts sprak hij de men'ng uit, dat de gewone man geen provincialistische nei gingen heeft maar dat de hogere lagen deze gevolens onder het volk opgewekt hadc'pn. S'echts eenheid zou Indonesiës onaf hankelijkheid redden Nederlands Nieuw- Guinea behoorde volgens Sukarno nog niet bij het Indonesische gebied omdat de Indonesiërs niet één waren ten tijde van de souvereiniteitsoverdracht. Andere sprekers op de bycenkomst wa ren ae gouverneur van West-Java Sanusl cn de communistische leider Abas Oes- (ZIE VERVOLG PAGINA 5) HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Zacht iceer De Bilt verwacht tot mor genavond: Vrij veel bewol king met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en zuid. Zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN D nsdag: zon 8 27 17.24 uur; maan 7.18 -16 25 uur. Op 30 januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1