De Amerikaanse predikant is met ri Als.... Pionierzending nog niet uitgestorven Vijf weduwen bleven op hun post ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 JANUARI 1957 De Amerikaanse predikant met een universitaire opleiding ver dient lang niet wat zijn vroegere medestudenten van de Alma Mater nu verdienen. Hij heeft zelfs nog niet wat een metselaar of een lood gieter verdient. Toch wordt er van hem even veel of nog meer ge vergd dan van een Europees predikant, want het aantal activiteiten 7 7 van de kerk is heel wat groter dan in Nederland. Ds Amerika pre- TïlClt fill 111 GGYl QYOtG dikt meestal drie maal op een zondag, in twee kerkdiensten en in de afdeling van volwassenen in de zondagsschool. Bovendien is de door de weekse dienst in heel veel orthodoxe kerken nog altijd in ere Naast het huisbezoek en zieken bezoek, de begrafenissen en huwe lijksplechtigheden, de ook in de U.S.A. oneindige reeks van verga deringen is hij tevens verantwoor delijk voor de goede gang van zaken bij de verschillende afde lingen van een soort padvinders- gilde voor jongens en meisjes dat van de kerk uitgaat, voor de zon dagsschool, waar ieder kind en iedere volwassene verwacht wor den, voor de serie gemengde jeugd verenigingen, die in een soort jonge kerkgroep eindigen, voor het zomerkamp van de kerk, voor de Vakantie-Bijbelschool, die in juli en augustus wordt gehouden voor de kinderen, die de stad niet kun nen verlaten en voor nog veel meer activiteiten, die alle door de kerk zelf worden georganiseerd Het valt echter niet mee om over de gemiddelde Amerikaanse kerk te spre ken. Dat ligt niet aan het feit. dat de kerk in zoveel verschillende groepen is .gesplitst. Hoewel er veel meer kerkgenootrcnap- pen zijn, dan in Neder land. zijn de onderlinge verschillen lang zo groot niet en zijn er ook niet zoveel kerkmuren. Het kan een Amerikaan heel goed overkomen, dat hij vjjf of zes maal in zijn leven van kerkgenoot schap verandert. Als hij m een nieuwe stad komt te wonen vraagt hij niet in de eerste plaats: Is hier één van mijn eigen kerken aanwezig?" Over het algemeen gaat hij naar de kerk waar hij het vriendelijkst ontvangen wordt, waar de dominee hem het beste bevalt en waar een goede zondagsschool is voor zijn kinderen Of de kerk baptist, presbyteriaans, her vormd, onafhankelijk of methodist is kan hem weinig schelen. KERKELIJKE MUUR Toch is er in Amerika een kerkelijke muur, die wij in Nederland nauwelijks zo sterk kennen, omdat bij ons de si tuatie zo geheel anders ligt, dat is de muur of beter misschien nog de onover brugbare kloof tussen orthodox en vrij zinnig. De aanvallen van de twee groe pen op elkaar zijn fel en in vrijwel iedere orthodoxe uitgave staat wel een steek op de vrijzinnigen en omgekeerd. Er is een groot verschil tussen de ge middelde vrijzinnige en orthodoxe kerk. Terwijl de één druk is met zijn jeugd organisatie, bidstonden, zondagsschool, straatsamenkomsten en zich graag geeft voor grote evangelisatiecampagnes van Billy Graham of één van de vele an dere rondreizende evangelisten, is de an dere kerk even druk bezig met het or ganiseren van bazars, jeugdparties met een gezellige dans na, rolschaatswed- strijden en humanitaire hulpverlening. VERSCHIL Een ander merkwaaixiig verschil tus sen onze Nederlandse en de Amerikaan se kerken is ook de wijkindeling. Reeds lang wordt in Nederland geprobeerd om de stad in wijken te verdelen en iedere wijk één predikant te geven. Het pro bleem van het nalopen van bepaalde sprekers is echter niet opgegeven. In de Verenigde Staten heeft men in een geheel andere richting gezocht. Hoe groot de kerk ook is, zelfs een kerk als Moody Memorial Church :- dagsochtends en 's avonds bij de dien sten aanwezig zijn, zij heeft één predi kant. Wordt het werk voor de ene man te zwaar en kan de kerk financieel de kosten dragen dan wordt er een specia list aangesteld. Meestal begint men, óf met een jonge man die zich moet toe leggen op al het jeugdwerk van de kerk óf hij wordt de leider van alles wat met de muziek te maken heeft. Deze „Musical director" leidt dan het kerkkoor en de eventuele jeugdko ren, maar hij leidt ook de kerkdienst en zo heeft de Amerikaanse kerk weer een plaats gegeven aan een figuur, die in Nederland vrijwel geheel uitgestor ven is, n.l. de voorzanger. Gaf de voorzanger in Nederland de toon aan, in de Amerikaanse kerk slaat hij de maat, roept de gemeente op tot beter zingen en leert hun nieuwe liederen. SPREKEN In de hele grote kerken doet de pre dikant eigenlijk niets anders dan spre ken. Hij behoeft zich om de organisatie niet te bekommeren, hij kan he\ grootste gedeelte van zijn tijd doorbren gen in zijn studeerkamer. Meestal is hij dan ook de gevierde spreker en hoe meer hij op grote Bijbelci nre enties wordt uitgenodigd, hoe liever het de ge meente is, want dan straalt er iets van de glorie van hun dominee af op de ge meente zelf en bovendien kan men 's zo mers van heinde en ver bezoekers ver wachten. campagnes. Nu lijkt 4000 dollar nog een zendelingen en haar zendingsbudget gaat heel bedrag In Nederlands geld. Per slot dan ook ver over het miljoen dollar, van rekening is het een 15000 gulden1 terwijl nauwelijks^30.000 dollar volgens de huidige koers. Zo mag men echter niet rekenen. In wezen komt een dollar eigenlijk kerk zelf wordt uitgegeven. Toch wordt er in de Amerikaanse kerk evengoed geroddeld als in de Nederlandse en het cn' kerkkoor wordt niet ten onrechte wel NIET GROOT De gemiddelde Amerikaanse kerk is echter niet groot. Een kerk met 500 600 volwassen lidmaten en een even grote zondagsschool is reeds bo ven het gemiddelde en heel wat predi kanten ontvangen dan ook lang nog niet het gemiddelde inkomen van 4 a 5000 dollars. Sommigen moeten zich maar zien te bedruipen met 2500 per jaar, terwijl 9000 voor de „groten" zelfs al aan de hoge kant is. Een man ais Billy Graham heeft een inkomei. van 15000 maar dat is zeer zeker een hoge uitzondering. Hij krijgt dit inkomen van bevriende zakenmensen, die hem niet minder wilden geven dan De meeste inkomens liggen in dollars eens het siagveid zelfs hoger dan in guldens, terwijl de Het hart prezen wat lager liggen. GOEDE AUTO Over het algemeen rijdt een predi kant in een goede auto. De gemeente is er trots op als zij haar dominee in de nieuwste Plymouth. Chrysler, De Soto of Buick kan laten rijden. „In de auto zien de mensen wat voor een kerk het is" zeggen de meeste leden, „en we moeten dus een goed figuur slaan." Meestal krijgt de kerk de auto wel met een goede korting. In de plaats, waar dit artikel ge schreven wordt, is de predikant ver plicht om ieder jaar een nieuwe Chrysler voor zichzelf te kopen. Eén van de gemeenteleden is de officiële dealer voor de streek en die meent, dat de dominee beslist het nieuwste model moet hebben. Nauwelijks is de eerste wagen dan ook aangekomen of hij staat op de stoep van de pastorie om de „oude" voor een hoog bedrag terug te kopen en de nieuwe met een behoorlijke korting te ver kopen. De dominee is wel perplicht om op deze manier ieder jaar 400. uit te trekken voor een nieuwe auto. Een predikant krijgt vrijwel overal korting op, zelfs op zijn treinreizen. ciaal boekje betaalt een dominee in de Verenigde Staten slechts de hellt van de reiskosten. Als hij in een winkel een nieuw pak koopt, ge beurt het vaak, dat de verkoper vraagt: ..Bent U een predikant?" Wordt de vraag bevestigend beantwoord dan wordt meestal tien procent kor ting gegeven op de prijs. Dit gebeurt vooral in de grote zaken. De Amerikaanse gemeente verschilt niet zo heel veel van de Nederlandse. Misschien is de Amerikaan wat sponta ner, zeker heeft de Amerikaan veel meer over voor zijn kerk, al is het waar dat hij ook veel meer te geven heeft. Het Is echter een zeldzaamheid als een kerk van 500 lidmaten, die echt een le vende geloofsgemeenschap vormen, niet tenminste één zendeling geheel onder houdt. In Minneapolis hoop ik over en kele dagen te spreken in een kerk, die met nauwelijks 750 lidmaten 27 zende lingen heeft uitgestuurd en bovendien een geheel eigen zendingsveld heeft on der een bepaalde Indianenstam in Boli via, met een ziekenhuis en scholen en zelfs een seminarium. De grootste zen dingskerk ter wereld is echter niet in de USA te vinden, maar in Canada. De People's Church in Toronto onderhoudt op dit ogenblik niet minder dan 400 Amerikaanse predikant met de ,J<erk"-auio voor zijn kerkgebouw. De :u'ile wagen vindt de „dealer" van de autofabriek maar de dominee. Maar hei predikanteninkomen vindt de kerkeraad al gat hoog genoeg ZENDING IN EEN VERANDERDE WERELD (IV) TER OVERDENKING Elvis Presley en God Elvis Presley, een Amerikaanse jongen, die zijn dienstplicht nog moet vervui ler., heeft in nauwelijks een half jaar tijds vier kleurige Cadillacs verdiend, plus bijpassende costuums en een bank saldo dat aardig in de nullen loopt. Hij heeft zijn pas verworven rijkdom te danken aan een soort ketellappers- muziek en een heupgewieg dat de ne gers van de Congo doet blozen. Hij is erin geslaagd om .sweet seventeen" in een extase te brengen, die meer dere jonge mensen reeds in heit zie kenhuis heeft gebracht, zowel in de Verenigde Staten als in Europa. Elvis is de Amerikaanse nozem, wiens leeg bestaan hem een vol spaarbankboekje opleverde. Zeg echter niet. dat hij niet godsdienstig is, want dan wordt Elvis boos. 0 Tóen een kerkblad in de verenigde sta ten schreef, dat Presley zijn carrière begonnen was in een kerkkoor, maar zijn faam hem de kerk had doen ver geten, antwoordde hij boos: ,,Maar ik wil dat je dit weet: Ik geloof in God. Ik geloof in Hem met heel mijn hart. Ik geloof dat al het goede van God komt en dat houdt ook al het goede in dat ik en mijn ouders zo stond het er) in de afgelopen tijd hebben ontvangen. Godsdienst is voor mij God lief hebben en dankbaar zijn voor a>- les wat Hij ons geeft en voor Hem willen werken. D;ep in mijn hart voel ik. dat ik dat doe. Ein ik bid, dat als mijn* gevoel mij bedriegt God mij het zal laten inzien, omdat ik al les wat met mij gebeurd is aan Hem te danken heb." Voor ons vierde en voorlopig laatste gesprek met leidinggevende figuren uit de zendingswereld, zijn we naar ds. W. Könemann gegaan, die in Nederland het Amerikaans Zendingsgenootschap de Christian and Missionary Alliance vertegenwoordigt. We kozen hem in het bijzonder uit omdat zijn genootschap een echte pionierzending is en slechts daar een werk opzet, waar nog nimmer het Evangelie werd gepredikt Het waren zendelingen van dit zendingsgenootschap die enkele jaren geleden de Baliemvallei ontdekten en er onmiddel lijk een vliegveld aanlegden om zendingswerk te be ginnen onder deze 150.000 mensen die nog in het stenen tijdperk leefden. Dit zendingsgenootschap begon ook onder de Kapauku's aan de Wisselmeren, waar met veel zegen gearbeid is. Nog maar pas drie maanden geleden ontdekten andere zendelingen van dit genootschap, de heren Larsen en Gibbon, die de Cartenstop in centraal Nieuw-Guinea beklommen, weer nieuwe stammen, die men in het geheel niet kende. De Christian and Missio nary Alliance werkt niet alleen in Nieuw-Guinea, maar vrijwel op alle continenten van de wereld. Ds. Könemann is nog niet 20 lang in Nederland terug. Jarenlang werkte hij als zendeling op Lombok en Makassar, hij bracht de oorlog door in één van de kampen en moest in 1950 naar Nederland terugkeren om gezondheidsredenen. Toen wij hem vroegen hoe hij ertoe ge komen was om dit nieuwe werk in Ne derland op zich te nemen, vertelde hij, dat dit niet zonder geestelijke strijd was gebeurd. Hij was met ziekteverlof naar Nederland gekomen en had erop gere kend weer naar zijn zepdingsgebied te rug te keren- Zijn gezondheid liet het echter met toe en het bestuur van zijn zendingsgenootschap verzocht hem in 1952 zitting te nemen in een comité en van Nederland uit Nederlanders uit te sturen naar de verschillende gebieden in Nieuw-Guinea. Toen hij zich uiteinde lijk neerlegde bij wat hij zaïg als de wil God, heeft hij zich tot het uiterste gegeven om zoveel mogelijk plaatsver vanger® te vinden-. NIET ZONDER VRUCHT Het werk in Nederland is niet zonder vrucht gebleven. Drie jaar geleden werd de eerste Nederlandse zendelinge uitge zonden, een jong onderwijzer esje Else Stringer. Zij zou gaan helpen op de school van Enarotali bij de Wisselmeren u na drie jaar geeft zij les aan 60 Het offer van Kaïn Tijdens een zondagsschooldienst van de Hebreeuwse Christelijke kerk te Buenos Aires (Argentinië), vroeg de leider waarom God Kains offer niet aannam. De kinderen gaven alle mo gelijke antwoorden. Een kleine joodse jongen zei: „Ik veronderstel dat tegen de tijd dat Kain zijn vruchten had geplukt en ze tot de Heer bracht, ze rot waren." Zelfs het beste wat w\j God te bieden hebben is rot. Shaw stuurde Churchill eens twee kaarten voor de première van zijn toneelstukken. Hij voegde er echt Shaw de woorden aan toe: Twee kaarten, één voor u en één voor een van uw vrienden, als ge tenminste nog een vriend hebt!" Het verhaal wil, dat Churchill de kaarten terugstuurde, omdat hij de avond van de première niet vrij was. Hij schreef, dat hij de tweede voorstelling hoopte bij te wonèn „als er tenminste nog een tweede voorstelling komt". Ds. Buskes in de Waagschaal Vorig jaar omstreeks deze tijd van het jaar begonnen de eer ste berichten door te sijpelen van de WAtord op vijf zendelingen, die een Indianenstam in de jungle van Ecuador wilden bezoe ken om ook onder deze mensen, die nog in een stenen tijdperk leven, het Evangelie van Jezus Christus te prediken. In het eerste nummer van het vernieuwde zondagsblad gaven we in dertijd nog uitvoerig relaas van de gebeurtenissen. De vijf we duwen, die met hun nog zeer kleine kinderen achterbleven, be sloten het werk van hun echtgenoten voort te zetten. Is er iets terecht gekomen van hun voornemen? Elisabeth Howard, die zich aan de universiteit van Wheatin speciali seerde in het Grieks en later in Ecuador Spaans leerde en verschil lende talen van de Colorado- en Qui- chua-indianen, woont in Shandia aan de bovenloop van de Napo-rivier, één van de belangrijkste zijstromen van de Amazone. Haar enig contact met de buitenwereld is via radio en vliegtuig. Ze is bezig om de Bijbel in een indianentaal te vertalen en geeft tevens les aan een jongens school van het gouvernement. GASTVROUW Marjorie Saint is de gastvrouw geworden van het huis, waar gasten van het radiostation HCJB «(De Stem van de Andes) dat vieren twintig uur per dag evangelisatie uitzendingen verzorgt, éen onderko men vinden. Barbara Youderian werkt nog altijd op de buitenpost Cangaimc in de jungle onder de Ji- varokoppensnellers. Olive Flemings zal binnenkort naar de Verenigde Staten vertrekken om daar haar bu reau in te nemen op de redac tie-afdeling van het blad „The Fields" een bekend Amerikaans zen dingsblad. dat wordt uitgegeven door het zendingsgenootschap, dat haar heeft uitgezonden. Marilou McCully leidt een kindertehuis in Quito, E- cuador. PENSIOEN? NEEN zouden allen naar hun vaderland hebben kunnen terugkeren om van een pensioen te gaan leven. Hun kinderen zouden jeker een universitaire opleiding kun nen krijgen, omdat geheel christelijk Amerika meeleefde met hun lot. Zij willèn echter de taak van hun echt- Na een jaar schrijft mevr. Ho ward in „Christianity Today": De vijf mannen hadden de Heer lang gebeden en Hem gesmeekt om ook deze indianenstam de zaligheid te schenken. Voor dat doel hadden zij zichzelf volkomen aan Hem over gegeven. Nu bidden duizenden chris tenen ^in alle delen van de wereld HUN BLOED Voor ons, die het nauwst betrok ken waren bij de dood van de vijf, bestaat er geen groter vreugde dan eens te mogen weten dat het bloed van onze mannen het zaad gewor den is van de Aucakerk. Onze har ten gaan uit naar hen, die met hun sterke bruine armen de lansen door de lucht slingerden die onze man nen doodden, want we weten dat ze in duisternis wonen en zelfs nog nooit de naam gehoord hebben van Hem, die meer dan het Leven voor ons is. Hoe zullen zij horen zonder een prediker?" INNIG GEBED Mevrouw Howard vertelt dan ver der dat het innig gebed van alle vijf weduwen is dat God Zijn apostelen zal aanwijzen. Een goed bedoelde, maar slecht opgezette voorberei ding kan veel stuk maken. De we duwen bidden God dagelijks dat Christus zich in hun leven zal ver heerlijken en als zij zichzelf de vraag stellen, hoe dat dan wel mo gelijk is, schrijft de zendelinge: „Door ons in dankbaarheid aan Hem over tc geven, door in volle gehoorzaamheid zijn weg te willen NIET GOEDKOOP Deze woorden worden niet goed koop neergeschreven, zij komen uit een beproefde ziel, die uiteindelijk rust gevonden heeft bij de Ene die rust kan geven. Een krant is geen kansel. Een krant geeft de informa tie die haar lezers verlangen, maar toch als wij dit lezen, voelen we ons beschaamd, omdat wij zo wei nig hebben gedaan en nog doen voor de verkondiging van de boodschap van het Evangelie. Onze offers zin ken in het niet bij het offer van de- kinderen van de vervolgcursus en is hoofd van het inter naat, een bijna on mogelijk zware taak, die zij met grote liefde en plichtsbe sef vervult. Naast dit werk begon men een jaar geleden school aan de over kant van het Wissel meer. Else Stringer ontsnapte daar drie maanden geleden nood aan de dood. Omdat men blanken de schuld gaf van een epidemie onder de varkens, deed men een aanval op de school, enkele goeroe's werden ver moord en alles werd verbrand of ver nield. Else redde haar leven, door dat ze het week eind afwezig was. Op 1 december van het vorig jaar ver trok het echtpaar Smit-Knibbe uit Lei den naar de Baliem vallei. Ze zullen daar als zènding- arts gaan werken en zijn de eerste Nederlandse zende lingen, die in dat gebied komen. Herleving van de interkerkelij ke zendingsgenootschappen? Buiten d« grote paden van het bekende zen dingswerk om, heeft zich de laatste vijf jaar een merkwaardige ontwikkeling voorgedaan op het gebied van zendingsgenootschappen. Tot nu toe hebben wij in deze serie artikelen gesprekken gehad met mensen, die de kerkelijke zending vertegenwoordigden (Oegstgeest, Gereformeerde Zending en Christelijk Gereformeerde Zending). Ons laatste gesprek in deze serie hebben we ge houden met de leider van de Christian and Mis sionary Alliance, een buitenlands zendingsgenoot schap, dat ook in Nederland een comité heeft. Ds. W. Könemann, is jarenlang zendeling in Indo nesië geweest en mocht na zijn ziekteverlof niet terugkeren naar het zendingsveld. Op verzoek van zijn hoofdbestuur is hij toen in Nederland aan het werk gegaan om de zending te stimuleren. Met het werk van ds. Könemann zette zich een eigenaardige fase in. die in het geheel nog niet te overzien is. Men krijgt echter wel eens de indruk dat er een nieuwe zendingsbeweging ontstaat zoals in de vorige eeuw tijdens het reveil. Een beweging, die uitgaat van gelovigen uit allerlei kerken. Sinds de Missionary Alliance zijn werk begon zijn er tenmin ste in ons land een aantal comité's opgericht die bepaalde buitenlandse orthodoxe zendingsgenoot schappen vertegenwoordigen zoals de Africa In land Mission, De China Inland Mission van Hudson Tayler, De Livingstone Memorial Mission, een Zuid- Amerikaans zendingsgenootschap, en nog andere. Al deze comité's zijn heel zelfstandig en onafhan kelijk van elkaar hun werk begonnen, maar er is een zeker streven naar samenwerking en enige tijd geleden is er een samenspreking geweest om te voor komen 'dat men elkaar in de wielen zal gaan rijden. Voor een groot deel gaan deze nieuwe acties uit van mensen die aangesloten zijn bij de grote kerken, maar op conferentieoorden en evangelisatiesamen komsten naar engere gemeenschap zoeken met ge lovigen uit andere kerken en voorts uit baptisten, Vrije Evangelischen en mensen uit de Vergadering van Gelovigen. Over het algemeen zijn deze gelovi gen afkerig van de Wereldraad, omdat zij daarvoor te orthodox (sommigen zouden misschien willen zeg- gén te fundamentalistisch) zijn, maar bekommeren zich verder niet om kerkgrenzen. De afgelopen tien jaar hebben een zeer sterke opleving te zien gege ven van deze nieuwe vorm van „gezelschapjes", die in de vorige eeuw zo geliefd waren. Het is ongeveer honderd jaar geleden dat de mees te zendingsgenootschappen van de vorige eeuw zijn ontstaan. Het Rijnse zendingsgenootschap werd reeds in 1828 in Basel opgericht, maar de vereniging „De Christen Werkman" in 1847, de Ermelose zending in 1858, Het Java Comité in 1855, de Nederlandse Zendingsvereniging in 1858, de wat aristocratische Utrechtse Zendingsvereniging in 1859. Zien wij nu weer hetzelfde gebeuren in het opbloeien van de nieuwe door het orthodoxe buitenland geïnspirerde zendingscomité's, of is dit alles slechts van zeer voorbijgaande aard? De tijd moet deze vraag be antwoorden. Elvis Presley en de demonen „Ik geloof in God!" Hoeveel mensen hebben dat al niet gezegd? Atheïsme heeft zijn populariteit reeds lang ver loren. Iedereen zelooft tegenwoordig in God. Albert Schweitzer en Neroe en de loodgieter, de bankier en Eisen hower en de straatveger. Maar wat betekent dat eigenlijk? De Bijbel zegt, dat zelfs de demonen in God geloven, maar voegt er dan aan toe: „En zij sidderen." Zij geloven tenminste nog in een heilig God, Elvis gelooft in een God die al het goede geeft, en dat goede is een zaal vol hysterische kinderen, een rose Cadillac en een in komen van een half millioen. De God van Presley is een Sinterklaas, die hoogstens een-: dreigt met de zak, maar toch altijd zijn geschenken blijft Velen hebben zich afgevraagd waarom deze jonge man zo met zijn gehoor kan spelen en een groot aantal ant woorden werd gegeven. In een chris telijk jeugdblad schreef echter een meisje: „Voor mij is Elvis het sym bool van de wereld. De gemiddelde jongens en meisjes onder de twintig zoeken drie dingen (1) spanning, (2) een kameraad en (3) zekerheid. Als Elvis zingit voelt men de spanningen in het lichaam opkomen. Bovendien spreekt, denkt en doet Presley op de manier van veel jonge mensen. En ook voelen zij zich bij Presley zeker van hun zaak, want hij doet wat zij zelf van thuis niet mogen doen en nu kunnen rij tenminste zeggen: „Ziet .u wel, hij doet het ook en verdient er veel geld mee." Wat moeten we met deze jungle-jazz- jeugd aan? Dat is een vraag die heel wat predikanten bezig houdt. Ik geloof dat er echter slechts één antwoord is: Christus prediken, ondanks alles Chris tus prediken. Christus wil ons leven waardevol maken. Hij haalt ons uit de sleur van ons dagelijks bestaan en geeft iedere dag weer iets nieuws, als wij oprecht voor Hem gaan leven. Hij heeft zelf gezegd: „Gij zdjt mijn vrienden" en Hij is onze zekerheid bij leven en sterven. Let er goed op dat er niet alleen staat bij „sterven" want dan waren we nog arme men sen. Hij is onze zekerheid ook bij het leven van iedere dag. Hij is wat iede re jongen en meisje zoekt. Slechts een boodschap, waarin Jezus Christus levende realiteit is, zal de jeugd van vandaag kunnen beïnvloeden. Traditie heeft voor ons, jonge mensen, groten deels afgedaan: de kerk heeft lang niet meer de invloed van het verle den. maar Christus is nog altijd de zelfde en zal altijd dezelfde blijven. Jongetjes van de Kapaukuttam, die het gebied by de JFisselmeren op Nieuw- Guinea bewoont. De zending werkt met veel zegen onder deze mensen, die nog in het stenen tijdperk leven. Waarin Uw Zendingsgenootschap van de andere genootschappen? vroegen wij. „Dit werk is ontstaan uit de prediking van ds. A. B. Simpson, die sterk n*drok legde op de vier aspecten van het Evan gelie: Verlossing, Heiligmaking, Gene. zing en Verwachting. Het werk in Ne derland draagt een volkomen Interkerke lijk karakter. Ik vraag me wel eens af, hoe het mogelijk Is dat in zo'n korte tijd zoveel mensen belangstelling zijn gaan tonen voor ons werk en kan dat alleen maar verklaren doordat de Geest de mensen naar ons toe trekt. Ons werk wordt niet kerkelijk ge steund, maar wel door afzonderlijke ge lovigen. Bij de uitzending van dokter Smit en zijn vrouw hadden wij in korte tijd 10.000 gulden nodig. Toen ze ver trokken stond de thermometer op 13.000. Het was prachtig dat er wat meer was, want de prijs werd veel hoger, omdat de boot om de Kaap moest varen. GELOOFSWERK bidden met ons comité voor ieder bedrag dat nodig is, Wij hebben geen steun van fondsen of regelmatige bijdragen." Heeft het werk van de Christian and Missionary Alliance in Indonesië veel te lijden gehad van de politieke omwen teling die zich voltrokken heeft? was onze volgende vraag. Ds. Könemann schudde zijn hoofd en zijn vrouw die voor de thee had gezorgd en er gezellig bij kwam zitten, vertelde dat op Borneo de vooroorlogse pioniers zending nog gewoon door kan gaan zon der moeilijkheden. De kerken vormen met de zendingen één grote gemeen schap en dat is in deze tijd geweldig veel waard. Wel heeft men be sloten om van Borneo de jonge mensen niet meer de Bijbelschool in Makassar te sturen, om men ontdekte, dat daar de levensstandaard te hoog was. De jonge mensen kwamen terug als een Toehan en Sahib en dat was niet de bedoeling. Daarom heeft men in Long Bia en Belai Sepuak Bijbelscholen gesticht, zo dat ook de geweldige kos ten van de overtocht niet meer gemaakt behoeven te worden. Op deze ma nier probeert men tevens de geest van het grote stadsleven, die nog niet zozeer in de binnenlanden van Borneo is doorgedrongen, wat af te dammen. De kerken op Borneo zijn ech ter volkomen onafhankelijk. Veel contact met andere kerken in het buitenland is er niet. Men heeft zich bewust niet bij de Wereldraad aangesloten, hoewel men op de zendirvg-svelden wel gemeenschappe lijk contact onderhoudt met de daar aanwezige kerken. Ook op Bali, waar de geest van het national isme veel sterker is. moet de samenwerking tussen zende lingen en onafhankelijke kerken uitste kend igenoemd worden. PLANNEN we voor de Baliem een echtpaar dat als zendeling-onderwijzer daar een school wil gaan opbouwen. Bovendien zoeken we nog een echtpaar voor de Belgische Congo, maar dat moeten beslist Bel gen zijn. Wij willen er echter zeker var zijn, dat de Heer zelf Zijn mensen roept, want het is erg gevaarlijk om naar het zendingsveld te gaan voor pio niersarbeid als men geen bewuste roe ping heeft. In Nederland willen we het werk in Centraal Nieuw-Guinea graag meer bekend maken door weekeinden te organiseren en door de uitgaven van ons blad de „Pionier". Bovendien zijn we bezig overal in het lanri zendingsbid stonden te vormen opdat Nederland «kt Könemann kijken el kaar even glimlachend aan „Plannen! Het is moeilijk om in een tijd als deze plannen te maken, omdat wij vooral af hankelijk rijn van de leiding des Heren Het is beslist nodig dat binnen afzien bare tijd twee echtparen naar Enaro- tali zullen gaan omdat Else Stringer ab soluut hulp moet hebben. En ook zoeken moge denken, ten volle Instemmen. uli op Nieuw-Guinea is de vriendschappelijk en luistert de Boodschap, die gebracht zal gaan bidden 1 de zendelingen. Voor we afscheid nemen vertelde ds. Könemann nog Iets van het verlangen dat op zijn hart drukt voor het uitge strekte gebied In Centraal Nieuw-Gul- HU herinnert zich nog altijd het beeld van de Nederlander dat eens op Ball werd opgericht, waarin de Neder lander uitgebeeld werd ln een lange, zwarte pandjesjas, met een fles wijn in hand en een geldbuidel 1 in de andere. „Ik hoop echter dat het beeld dat de inlanders in de binnenlanden van Nieuw-Guinea voor de ogen zal staan Nederlander is met een open Bijbel bi de hand." En daarmede zal ieder wel denkend christen het ln Nederland, hoe hij verder kerkelijk of dogmatisch ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9