Nu bij GOEMAAT Burgemeester Duiker hield zijn eerste nieuwjaarsrede KORS 4.88 2.88-1.88 19.88 9,88 1.38 voor betere TEXTIEL Buurtvereniging Xangevaart' vierde het jaarfeest Alleen zaterdag, BALANS OPRUIMING WINTERJAPONNEN VOOR HALVE PRIJZEN BLEICHRODT VISSERIJ GOLFJES Is Chr. politiek nog wel voor deze tijd? iets NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 25 JANUARI 1957 RAAD VAN KATWIJK Gemeente heeft jaar van voor uitgang achter de rug TN DE GISTERAVOND gehouden raadsvergadering heeft de heer H. Dui- ker zijn eerste nieuwjaarsrede gehouden. Hij wilde daaraan echter niet beginnen voordat hij de raad nog eens in alle opzichten gezegend 1957 had toegewenst. Met gevoelens van hartelijk medeleven betrok de voor zitter hierin ook het lid de heer Van Beelen, die sinds lange tijd door ziekte verhinderd is de vergaderingen bij te wonen. Bij het overzien van het jaar 1956 voelde de burgemeester zich verplicht, het aftreden te memoreren van zijn ambts voorganger, mr. Woldringh van der Hoop. Spr. sloot zich van ganser harte aan bij de grote achting, die de raad voor de ex-burgemeester heeft. Ondanks tal van onvervulde wensen is 1956 voor de gemeente een jaar van voor uitgang geweest. Dat is al direct te zien aan de vermeerdering van het inwonertal: 26.370 op 1 januari 1956 en 27.133 op 1 januari 1957, een toeneming met 763 zielen. Niet minder spectaculair vond spr. de vooruitgang tot uitdrukking komen in de sector van de bouwnijverheid. In 1956 is het aantal woningen toegenomen met 224 en op 1 januari 1957 waren 278 woningen in aanbouw, terwijl ten aanzien van 49 woningen alles rond was om met de bouw te kunnen beginnen. En men verwacht voor het eerste kwartaal van 1957 met de bouw van nog eens 65 woningen te kunnen beginnen. Vijand Ondanks deze niet te verwaarlozen aan tallen, slaagde men er niet in gemeen schapsvijand nummer één te overwinnen. Waren er op 1 januari 1956 719 woning zoekenden Ingeschreven, op 1 januari 1957 waren er 797, cijfers, die natuurlijk in het licht van de toeneming der bevol king moeten worden bezien. Niettemin moet de politiek voor de naaste en de wat meer verwijderde toekomst in de eerste plaats gericht zijn op het bouwen van huizen, het verkrijgen van bouwgrond en helaas van geld. We kunnen, aldus burgemeester Duiker, nog even vooruit, maar wat het aantrekken van de nodige gelden betreft, is de hemel verre van onbewolkt Belangrijk punt Met de ingebruikneming van de bur- KATWIJK AAN DEN RIJN rjos hoorde iets over Arjc communisme In de zaal achter de Geref. Kerk werd een gecombineerde Arjos-vergadering ge houden van de afdelingen uit Katwijk en Valkenburg. Als spreker was aanwezig de heer J. P. Brouwer uit Oegstgeest, die als onderwerp had „Appel en stam". Spr doelde op het communisme, de oorsprong en de huidige openbaring daarvan Reeds in de vorige eeuw zijn Karl Marx en Friedrich Engels met hun communis tisch manifest gekomen waarin de begrip pen van het huidige communisme hun grondslag vinden. Tegenstanders 'van enige religie en volkomen materialisten waren het. Het gehele leven stond m dienst van het economisch welzijn van het volk. Het privaat bezit verwierp men. Ondanks het feit, dat hun leer toen weinig of geen instemming vond en zij zelf ver bannen werden, hebben hun theorieën in gang gevonden. Een ieder weet, hoe niet ver van onze grenzen het communisme in optima forma wordt gevonden. Onze taak is, weerbaar te zijn. Die weerbaarheid kunnen we ons eigen maken, door kennis te nemen, wat de geschiedenis van het huidige communisme ons leert. Gelukkig zijn de Nederlanders een nuchter volk en weten we stelling te nemen tegen het communisme. Moge dit zo blijven, aldus besloot spr. Excursie naar vliegkamp Een groot aantal leden van de amateur- fotografenvereniging Katwijk maakte een excursie naar het marinevliegkamp Val kenburg. Het bezoek gold in het bijzonder de fotodienst van de Marine Luchtvaart dienst. De heer J. Burger leidde het ge zelschap rond. Zeer veel belangstelling toonden de excursisten voor de appara tuur voor het maken van luchtopnamen, in de filmzaal zal men een door de M.L.D vervaardigde instructiefilm over vlieg- deklandingen. Vervolgens werden de ver schillende donkere kamers bevolkt, om demonstraties bij te wonen met de diverse vergrotingskokers. Al met al was het voor de gasten een zeer leerzame en buiten gewoon interessante avond. KATWIJK AAN ZEE Ovcrdr irhtsavond Mrandagavond om 8 uur is er In de Oran ezaal van het Jeugdhuis de jaar lijkse overdiachtsavond van de vijcents- Hoog en laag water laag Stofzuigers P. ZUYDERDUYN Voorstraat 31 - Katwijk j Telefoon 2954 VAKKLEDING •ester Woldringh van der Hoop-brug I een belangrijk punt in de geografi sche ontwikkeling der gemeente bereikt. In feite vond de wederopbouw daarin zijn ifsluiting. Wat het badbedrijf betreft, meende spr dat van een bevredigend seizoen mag worden gesproken. Met voldoe ning maakte hjj gewag van de ver richtingen van V.V.V Overleg Is gaande over de toegangswegen naar Katwijk, een zaak die voor Katwijk niets minder dan een levensbelang Is Visserij Niet onverdeeld gunstig noemde spr de berichten, die hij over de visserij heeft gekregen. De haringvangst, voor >ver de aanvoer te Katwijk betreft, daalde in vergelijking met 1955 met een kleine 30.000 kantjes. En ook nu was het •erloop van de Engelse walvisserij zeer eleurstellend. De lagere aanvoer resul- eerde niet in een overeenkomstige stij ging van de afslagprijs, zodat de brüto- opbrengsten niet aan het peil van het jaar tevoren kwamen. Ook waren er moeilijkheden t.a.v. de personeelsbezet ting, waardoor het vele malen voorkwam, dat een schip niet kon uitvaren wegens onderbemanning en dat een aantal vaar tuigen de teelt voortijdig moest beëindi- Gelukkig, aldus de burgemeester, zijn er ook lichtpunten: 10 nieuwgebouwde schepen met zware motoren konden aan de vloot worden toegevoegd en er kwam een prachtig modern koelhuis. Ontegen zeggelijk zijn dat bewijzen, van levens kracht van ons aloude visserijbedrijf en van de courage en de zin tot ondernemen van zijn beoefenaren V issershaven Ook hier is er een onvervulde wens: zekerheid omtrent de vissershaven. Het met zoveel ongeduld verbelde rapport aan de Tweede Kamer is er nog altijd niet. Wanneer en waar mogelijk zal de stichtingscommissie alles in het werk stellen om een gunstige beslissing te ver krijgen. De tuinbouw heeft uitstekende resultaten te zien gegeven. Het is een bedrijf, dat als een der hoofdmiddelen van bestaan, zijn belang voor de plaat selijke economie op imposante wijze heeft gedemonstreerd. Er is. zo zei de burge meester, vooruitgang op menig gebied Het woord vooruitgang duidt op bewe ging. We moeten voorwaarts blijven gaan steeds beter, steeds naar een hoger plan Moge Gods zegen op onze arbeid rusten Het oudste raadslid, de heer L. van der Zwan, beantwoordde de nieuwjaarsrede van de burgemeester Hij wenste B. en W. bij het besturen van de gemeente in 1957 kracht en wijsheid toe. V.V.V. krijgt houten gebouw aan Boulevard Na de nieuwjaarsrede werd begonnen in de agenda Een langdurige discussie volgde, toen de voorzitter het voorstel het verstrekken vap een krediet van f 7500 voor het aankopen van een houten gebouw ter inrichting als informatie bureau voor V.V.V, aan de orde stelde De heer D. Nasveld (PvdA) vond het voor stel onaanvaardbaar Spr. wilde het door de heer Kornet voorgestelde plan in be raad nemen. De heer A. Wassenaar (A.R.i t voorstel. De heer L. Bor- leffs (V.V.D.), alle goeds voor V.V.V. weh- send, sloot zich aan bij de heer Nasveld Met klem verzocht spr. het verzoek van de heer Kornet ernstig te bestuderen Laat V V V ergens elders een kantoor neerzetten. Of de gemeente of de heer Kornet kan dan een gehoorzaal zetten op de daartoe reeds bestemde plaats De heer der Plas (C.H.) stelde zich vol komen achter B, en W. Een gehoorzaal moet er komen, maar wanneer zal dit te verwezenlijken zijn?, zo vroeg spr. V.V V belangrijk en al wordt het dan een houten gebouw, dit kan ook mooi zijn Spr. wilde V.V.V beslist terstond helpen Moet de gehoorzaal er komen, welnu, dan het houten kantoor spoedig te verpOaat- Aanvaard Nadat de heer N. J. van Duyvenbode (C.H.) zich ook voor het voorstel had ver klaard en wethouder Bloot had opge merkt. dat het bedoelde V.V.V.-gebouw uitneembaar zou zijn, beantwoordde de voorzitter de verschillende sprekers B W. hadden eerst gisteren kennis kunnen men van het plan-Kornet. Bestudering is dus uitgesloten geweest. We kunnen it ene doen en het andere behoeven we >t na te laten, waarmee spr. wilde zeg gen, dat de zaak-Kornet zeer zeker be studeerd kan en zal worden, wat niet wegneemt, dat we rustig voor het voor- en W kunnen zijn. Het t« bouwen V.V.V. kantoor zal een uitneem baar gebouw worden en op eenvoudige manier snel kunnen worden verplaatst. Het wordt geen keet, maar een aesthetisch 'erantwoord houten gebouw aan de Boulevard V.V.V kan beslist niet wach- Voor het seizoen moet dit tot stand komen. B. en W. hebben beslist belang stelling voor het plan-Kornet. De raad heeft reeds een belangrijke beslissing ge- inzake de gehoorzaalkw.estie, maar dat neemt niet weg, dat het voorstel-Kor- net daarmee in de prullemand behoeft te komen. Of' het ene of het andere plan kan gerealiseerd worden, zonder dat V V V. ons in de weg staat Spr raadde aan. het kantoor beslist aan de Boulevard te plaatsen Nog enkele leden gaven hun mening ten beste, waarna het voorstel in stemming werd gebracht en met 16 tegen 2 stemmen aangenomen De heren D. Nasveld en L. Borleffs stemden tegen Vervolgens zette de raad zich aan het van twee nieuwe commissaris van de gemeentespaarbank. Reeds in vorige vergadering waren commis sarissen herkozen, maar in verband met de reorganisatieplannen betreffende de ipaarbank waren twee vacatures nog niet vervuld. Daar de aangekondigde reorgani satie nog wel even op zich zal laten wach ten, waren deze stemmingen aanbevolen. In de vacature wijlen Kr Haasnoot Kzn. werd benoemd de heer C Haasnoot Azn en In de vacature J. van Duyn Bzn werd gekozen de heer H A. Dijksman. Straatnamen Het voorstel om enkele straatnamen te veranderen werd aangenomen Op voor stel van de burgemeester werd echter teruggenomen dat onderdeel van dit voor stel. waarin de naam Parklaan zou moeten worden veranderd in Hoogduin. Dit naar aanleiding van een binnengekomen adres van de bewoners aldaar, die bezwaar ma ken tegen deze naamsverandering. De eigendomsoverneming van een zij tak van de Jan Tooropstraat. ondervond geen moeilijkheden. Ook het voorstel tot aankoop van enige terreinen met opstel len van het R.K. kerkbestuur werd aan genomen. Het pand Rijnstraat 2 (nu be woond door de familie Van Rlessen) werd door aankoop eigendom van de ge meente. Slechts enkele informaties wer den ingewonnen. De aankoop van twee percelen grond In het plan Overduin werd goedgekeurd Krediet Panbos Voor herbebossing er het Panbos werd f 65.000 toegestaan en reconstructie en krediet i voor de bouw opzichter-boswachterwoning f 28.000. waarin een herbouwplicht van f 9.000 Wel werd de opmerking geplaatst, bij opening van het recreatieoord rekening te houden met de broedtijd van de vogels De bijdragen van rijk en provincie in de kosten van aankoop van het Panbos wer en aanvaard: ieder f 37.425. Het salariërmgsvoorstel ten behoeve van het gemeentepersoneel ondervond geen moeilijkheden. Met het opnieuw in pacht uitgeven van enige percelen grond de Zuidstraat ging de raad ook akkoord. Goedkoopste De zaak, betreffende het in huurkoop verstrekken van gasgeisers en boilers bracht de heren dr. G. W. Overdijkink, an der Plas en A. Pronk aan het woord Het betrof enkele financiële In formaties en het al of niet nuttige van de tussenkomst van de bedrijven. We menen, aldus wethouder Kleen, de goedkoopste te hebben gekozen Overigens wer den de heren volledig tevreden gesteld. De heer D. van der MareV plaatste enkele opmerkingen bij het voorstel tot het brengen van wijzigingen in de bouw' ordening en evenzo bij het voorsten, wt in het krediet, beschikbaar gesteld de stichting van een nieuw R.K.-school- gebouw verhoogd moest worden. De on derwijszaken die hierna ter tafel kwamen, werden zonder commentaar aangenomen. Schaakclub Katwijk Dj uitslagen van onderlinge borden wedstrijden zijn: G'-oep TI: A. Hogewo- ning—J. de Jong 0—1; A. HogewoningH van Dijk -VzG-oep III. S. van Galen —Re tsema i0: B isJ. ie Mol 01; D. HazebroekT van Duijvenbode 10; C. HouwaartH J. de Groot 01. Filmavond Voor de leden van de gezamenlijke per soneelsverenigingen van de gemeente secretarie en de gemeentewerken er maandagavond een filmavond zijn in de gymnastiekzaal van de school „De Zonnebloem" aan de Piet Heinlaan. Deze filmavond gaat we! door, maar niet in de genot-mde zaal De bijeenkomst vindt plaa'r in het afslagfebouw van de rede- rijvceniging „Vuurbaak" aan het Prins Henorikkanaal Vertoond zal worden de film „Waar palmen wuiven" van stoomvaartmaatschappij „Nederland' NOORDWIJK Viering veriaardag kroonprinses Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix organiseert de Oranjevereniging te Noordwijk aan Ze» op donderdag 31 januari een feestavond het Lido-theater. Voor de pauze zal i variétéprogramma worden afgewerkt na de pauze wordt de film ..Knock on Wood" met Danny Kay vertoond. De algehele leiding heeft Amarco en dp toegang is voor personen boven 18 jaar Leden van de O.V. kunnen toegangskaar- :en afhalen op maandag 28 Jan. van 4.3" —6 uur in het verenigingsgebouw Christen-vrouwenbond vergaderde lil het verenigingsgebouw vergaderde gisteravond de afdeling Noordwijk aan van de Christen-vrouwenbond on der leiding van mevrouw K. Duindam- de Groot. de opening sprak de heer J. Vink. hoofd van de ds. Rutgersschool te Kat wijk aan Zee over De grenzen der ver moeidheid. De heer Vink citeerde het bekende woord uit het boek Prediker' „Alle dingen zijn onuitsprekelijk ver moeiend", en wees op de gejaagdheid deze tijd die uiteraard de vermoeid heid in de hand werkt We kunnen licha melijk moe zijn en ook geestelijk. De remedie hiertegen is niet helemaal niets doen. maar juist iets anders gaan doen. Als voorbeeld noemde spr. uitgaan met kinderen, die soms doodop lijken. door afleiding niets meer van hun vermoeidheid laten blijken. De heer Vink vestigde voorts de aan- aandacht op het feit. dat men vroeger lange preken kon luisteren en te genwoordig niet meer. Vroeger leefde veel kalmer en bedaarder en had dus meer tijd voor dergelijke din gen. Veelal gebeurt het. dat men moeidheid afreageert door prikkelbaar heid. Dit is begrijpelijk, doch fout. Indien mogelijk moet men met humor pogen dit compenseren. Jesaja zegt, dat wi Here verwachten, noch moede noch worden. De echte vrede en rust worden alleen gevonden bij Christus, die zeide. komt allen tot Mij die vermoeid last zijt en Ik zal U rust geven. Er volgde enige bespreking, waa bestuursverkiezing werd gehouden. In de vacature mevrouw Assies-Breeuwsma werd gekozen mevrouw J. van Duyn- Smit. Van de jeugd door de jeugd Het actiecomité „Hulp aan Hongarije" heeft voor morgen een kindermiddag ge organiseerd in het Lido-theater. D( Noordwijkse jeugd zal zelf het program ma verzorgen. Diverse attracties staan de bezoekers te wachten. De Noordwijkse scholen werken spontaan mede woensdag 30 januari wordt in „Royal" een reprise gegeven wegens grote be- langstelling.- Tot organist van de Ned, Herv. kerk te Noordwijk aan Zee is benoemd de heer W. B. F. Bulthuis te Katwijk a FLANELLEN LAKENS anti rheuma kwaliteit eenpersoons maat 1 50 cm breed, nu BADHANDDOEKEN de laatste restanten merkdoeken kleine foutjes, nu ZUIVER WOLLEN VAN WIJK DEKENS 150 x 200. nu DAMESPANTALONS mooie ruiten zuiver wol prima pasvorm, nu TRICOT BEST NYLONS zonder fouten, normale soorten, nu TWEEDE PAAR HALVE PRIJS SLOREN mooie kwaliteit, dichtgeweven, royale sluiting, nu GOEMAAT KATWIJK RIJNSBURG Rijnsburg Het jaarfeest van een Rijnsburgse buurtvereniging is altijd meieen ook het hoogtepunt van het verenigingsjaar. Het gisteravond door de „Lange- vaart" gevierde jaarfeest vormde op die regel geen uitzondering. Het bijzondere .is steeds, dat veelal niet het programma, maar de sfeer de be langrijkste factor voor het slagen van de avond ik. Die sfeer was er gister avond in „Vliethof" en in ruime mate. Waarmee we overigens niets willen afdoen aan de prestaties van het gezelschap Kralt, dat de avond vulde met een goede opvoering van het toneelstuk „De ooievaar vergist zich". Voorzitter D. Heemskerk richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de afgevaardigden van de Oranjevereni ging en de zusterverenigingen. De secre taris. de heer C. Peursum, constateerde In zijn jaarverslag, dat de belangstelling van de 86 leden voor de huishoudelijke zaken teleurstellend is, gezien de op komst op de ledenvergaderingen. Met de weinige actieve leden organiseerde men het afgelopen jaar een Sint Nicolaasfeest dat gezien het succes ook dit jaar zal worden gevierd. De penningmeester, de heer R. L. Hoo- gewoud, had in tegenstelling tot vorige iaren een klein batig saldo, hetgeen mede te danken is aan het gemeentelijk subsi die van 50, waarvoor hij namens de ver enigingen zijn dankbaarheid uitdrukte. De penningmeester zei. dat dit jaar nog verscheidene aankopen moeten worden gedaan, zodat de financiële toestand nog steeds niet rooskleurig is. De kascommis- sie mÜdde bij monde van de heer C Pauw de boeken in orde. de LAATSTE DAG van onze van 26.85 voor 13.43 van 29.00 voor 14.50 van 30.50 voor 15.25 van 31.50 voor 15.75 van 35.85 voor 17.93 van 29.85 voor 14.93 HAAST U, de voorraad is beperkt. RIJNSBURG en NOORDWIJK AAN ZEE Donderd&gmarkt Gi6teren waren aan de IJmuidense af slag de trawllogger Beatricemet 700 kisten totaalvangst, waarvan 40 schelvis, 100 kool, 140 makreel. 370 haring en 50 wijting, met de „Burgemeesters Heus- dens", die 550 kisten had, waarvan 180 sbhelvi6, 40 gul en kabeljauw, 80 kool, 30 (Advertentie) GEMEENTE KATWIJK Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouw- vergunning te verlenen tot de bouw een woonhuis met garage aan de Wil de Zwijgerlaan. kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie B nr. 4062. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 2 febr. a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoel de vergunning schriftelijk bij hen in te VOORSCHOTEN Vrouwenbond over Israël In de kleine zaal van Christelijke Be langen, die daarvoor eigenlijk te klein is, vergaderde de christen-vrouwenbond. De bestuursverkiezing verliep bijzonder vlot: bij acclamatie werd het nieuwe bestuur gekozen. Dr. Van der Stoel vertelde op onder houdende wijze over zijn reis naar Israël. Mevr. Van der Stoel vertoonde een aan tal kleurendia's. Dr. Van der Stoel was de welvarende toestand van de staat Israël, in tegenstelling met Jordanië, op gevallen. De sfeer van plaatsen zoals Bethlehem en Golgotha viel hém tegen De HD 87, die de VL 27, Burgemees ter Heusdens, IJmuiden binnensleepte, voerde zelf 35 ki6ten schelvte aan. Voorts was er van de kleine vaart 3000 kilo tong, 150 6tuks stijve en 200 kisten schol. De 2000 kisten 6ardien. die gisteren te koop stonden, werden eveneens door de kust- soheepjes aangevoerd. De kleine haring, die daarvoor nog kon doorgaan, haalde f 17 tot f 18; de bliek en sardien werden opgehouden tegen f 4.805.60 per kist Buitenland De export betaalde voor de regels grote kabeljauwen f 65—70 en voor de. kleine maar f 3631. Ki6ten kabeljauwen haal den f 88—110, grote tongen zijn voor f 3.20 tot t 3 30 per kilo verkocht; grootmiddel tong deed f 3.10—2.90 en kleinmiddel f 3— 3.20. terwijl de enen f 3.403.50 deden en de tweetjes f 2.752.80. Grove 6cho! le verde f 30—31 op en de grootmiddel6Chol is voor f 2428 gegaan. Zetschol maakte f 39—44 en schol I f 43 tot zelfs f 51 Binnenlandse markt Het binnenland betaalde voor de ha ring f 1822 en voor de makreel f 23 26. grove schelvis deed f 37 en grootmid del f 43. de kleinmiddel maakte f 4348 en de pennen f 46—54. terwijl voor de braadje6 f 4031 kwam. Wijting is voor f 3034 gegaan en schol II voor f 4333, terwijl de drieën f 38—31 deden Leng haalde f 114. Voor de grote gul betaalde men f 41—34; voor de middelgul f 39—27 en voor de torren f 3124: zwarte koolvis noteerde f 55—45 en grote- en kleine gulienmaat- koo) hooide f 1820. Officieel niets Vannachi waren er oog geen boten vuur vandaag bekend. WARMOND Ringvergadering Herv. verenigingen Voor de meisjesvereniging „Dient el kander door de Liefde" en de jongeman- nenvereniging „Dient den Heer" was het woensdagavond ongetwijfeld een hoogte punt in hun verenigingsleven, toen zij de meisjes- en jongemannenverenigin- gen uit de Bollenstreek voor een ringver gadering mochten ontvangen. Was dit voorheen niet mogelijk, door het ver enigingsgebouw ,,'t Trefpunt" konden de Warmondse C.M.V. en C.J.M.V. gast- vrouwe en gastheer zijn. Deze ringvergadering, die goed bezocht was. werd door de heer De Kwaasteniet voorzitter van de ring, geopend. Zijn welkomstwoord richtte hij in het bij zonder tot de afgevaardigde van de Ame rikaanse ambassade, die de avond verdc verzorgen zou. Er werd een volledie 'ümprogramrna afgedraaid, waarbij o.a films over de reis van 't Engelse konings paar door Afrika en over pokkenlnentine werden vertoond. Interessant voor de 'ongens en meisjes was ook de film ir •ournaaltrant ..De tiid waarin wij leven" Gemeente-avond Vrijdag 1 februari is er in ,,'t Trefpunt" -•en zendingsavond, waarop wordt ge- •oroken over „De akker is de wereld" Na de pauze wordt de geluidsfilm „Pro blemen in Oost-Afrika" vertoond. Agenda C.J.M.V.. maandag 28 ianuarl: „Werk Massificatie", door T. Buntsma. Vrouwengroep „Stille Kracht", dins- iag 29 Januari- onderwerp „Wij en de v dend f8) net winst f 17 48P Ws 4°9 4fjp -4*51206): onkos meer dari inkomsten. De nestor van de besturen der zuster verenigingen, de heer Bisdom, sprak woorden van waardering tot het bestuui 'van de „Langevaart". De heer Joh. Ver- have, voorzitter der Oranjevereniging, roemde de medewerking der buurtver enigingen bij het organiseren van volks feesten. Hierna volgde dan de geslaagde opvoering van het stuk in drie bedrijver van Hans Nesna „De ooievaar vergis» zich". Tevens werd de film over het Rijnsburgse bloemencorso vertoond. Een verloting vormde hei slot van de goed bezochte feestavond. Zending op Java en Soemba De zendingscommissie van de Geref Kerk liet gifteren enkele films vertonen, die handelen over Tndonesië en het zen dingswerk. Aanleid'ng tot deze actie was Ook de oude methode van inzameling te .vervangen door -een systeem van bijdragen, 's Middags was de kerk c vol met Jongens en meisjes, 's avonds was de belangstelling minder groot, i toch bevredigend. Beide samenkomsten werden geopend door de voorzitter van de commissie, de heer Joh. Monster. De film Frontlin'e oost gaf een zeer goed beeld van het werk, «at ook nu nog op Java en Soemba wordt verricht. Wel worien er nog oude godsdiensten be- leder en is de invloed van het communis me groot, maar de vruchten van het werk zijn bevredigend en geven zeker geen OEGSTGEEST Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina Maria Cornelia, dr van J Th van Rijn en M E Engeringh; Johanna Maria Jacoba. dr van G A de Graaf en D Sepers.. Aernout Peter, zn van Chr. Th. Breebaart en J M Wester bink: Cornells, zn van C van der Vijver en G Baa6. ONDERTROUWD: C Sentel en L S van der Veen; J D Verschoor. 34 jr en A A Kist. 28 jr; N Favler. 24 Jr. Leiden en H de Gelder, 25 jr. GETROUWD: J B J Hogentooom en JAP Strijk; F van Rossum en F Toe- aanleiding rot de'a'tisme Het arbeids veld op Java is eens zo groot als voor 1940. Het is daar een strijd op alle fron ten. Nederlanders en Indonesiërs werken prachtig en prettig samen De regering stuu't bij gebeurtenissen van enige be tekenis een vertegenwoordiger. Na de pauze we-d de prachtige kleu renfilm Kleurenspel der tropen vertoond. Damclub R.D.C. Voor het damkampioenschap van Rijns burg werden gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofdklasse: W. HeemskerkA. v. d. Brink 02; A. VletterH. Ravensbergen 02; W. Leeuwenburg—J. V. d. Mey 11; P. van EgmondNic. Schoneveld 11; D. Schoneveld—P. van Egmond 20; A. SamsonW. Leeuwenburg 11; A. v. d. EykelNic. Schoneveld 20. Eerste klasse: P. PerforsDick van Egmond 11. Voor het kampioenschap in de Jeugd- klasse van de L.D D.B. werden gespeeld: B. T. H. AbtswoudeFl. Vetter 11; Fl. Vletter—G. van Zuilen 0—2; W. Star— Barnhoorn 20; G. van Zuilen—H. W. de Ridder 20; D. van Egmond—G. van Zullen 02. G. van Zullen heeft nu zes punten uit drie partijen. Opnieuw „Verdronken land" Morgenavond geeft de Chr. reciteer- club O.B.K. nogmaals een opvoering van „Verdronken land" van Arie v. d. Lugt In Concordia. De uitvoering begint om half 8. Gedaagd De heer F. van Egmond slaagde giste ren voor het examen piloot bij de burger- luch'vaart. Op 1 februari zal hij als piloot in dienst treden bij de K L M. Leiderdorp Gisteravond sprak voor de A.R. kies vereniging Leiderdorp de heer D. J. Brouwer uit Oegstgeest in de aula van de Hervormde school aan de M. P. Splinter- laan. Nadat de voorzitter, de heer C. Hobo, de vergadering bad geopend, be gon de spreker met op te merken, dat er bij de politiek vandaag vooral deze ge dachte li: of de chr. partijen nog wel nodig zijn. De verkiezingen hebben bewezen dat de doorbraakgedachte ingang gevonden heeft bij vele kiezers. Bij de A.R. politiek meende men. dat het dieptepunt wel voorbij was. nu nieuwe en jongere per sonen de plaatsen van de ouderen in namen. Het Is echter duidelijk gebleken, dat het vast zit op de chr. zijde. Heeft na 50—75 jaren deze zegenrijke taak nu afgedaan? Is het beter, zoals in Amerika, een tweepartijenstelsel te schep- Spreker ging breedvoerig In op het standpunt van de doorbraakgedachte, waarbij men meent te kunnen staan met eigen geloofsovertuiging in de ruime ge meenschap, die een chr. partij afwijst, omdat men daar t te zelfverzekerd denkt en zich presenteert als de partij van de levende God. De heer Brouwer noemde t een waarschuwing voor eigen gelede- :n om niet hoogmoedig te zijn. Echter, de chr. fundering ls onaantast baar. Waar het om gaat is het principe Men wenst het principe los te maken van de politiek. De inleider wees in dit ver band op het gevaar van de gesocialiseer de samenleving. Er blijft dan geen ruimte om het principe in praktijk te brengen De overheidsbemoeiing wordt steeds gro ter en de maatschappij wordt een ver zekerd leven Tegen het drijven van een Feestavond Doesbrug Gisteravond hield de buurtvereniging Doesbrug in het dorpshuis haar jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer De Jong, speciaal mevrouw Van Diepeningen welkom. De burgemeester kwam later nog. Verder waren er de wethouders Boon en Snel, af gevaardigden van andere buurtverenigin gen en de heer Ginjaar namens de cul turele raad. De avond werd verzorgd door het Resi dentie-cabaret Mozaïek met een program ma onder de titel „Opruiming"Het ls een gezellige feestavond geworden, waarop dikwijls hartelijk werd gelachen bij de leuke sketches, die afgewisseld werden met muziek. Ook was er een verloting met vele mooie prijzen. totalitaire staat is een chr. politieke par tij noodzakelijk, vooral omdat jonge men sen buitengewoon rijp zijn voor de ge luidloze overgang naar staatssocialisme. De doorbraak gaat door, totdat ook deze zal verwateren. Men moet er daarom voorlopig niet op rekenen, dat de chr. politieke partijen beslag op de mensen zullen krijgen. Pas wanneer men zijn principe als een beleidskwestie ziet, zal men inzien, dat de chr. pol. partijen broodnodig zijn, ook als leerschool voor de toekomstige generatie. In zijn openingswoord vertelde de voorzitter, dat in de plaats van het raads lid Van der Stoel, dat naar Zoeterwoude verhuisd is, benoemd werd de heer Boot, die in de komende raadsvergadering be ëdigd zal worden. *Tij wenste de heer Boot geluk met zijn benoeming. Hervormd jeugdwerk Het college van kerkvoogden van de Herv. Gemeente heeft besloten 1000 per Jaar voor het jeugdwerk beschikbaar te stellen als de heffing van de verhoging van de kerkelijke bijdrage vlot verloopt. Om het jeugdwerk te stumileren en meer bekendheid te geven wil de jeugdraad pro beren eenmaal per maand een gestencild blaadje in het kerkblad in te leggen, waarin alle mogelijke mededelingen be treffende het jeugdwerk worden opgeno- Gecomblneerde vergadering De CJ.M.V. „Bidt en Werkt" en de M.V. „De Heer is mijn Herder", van de Herv. Gemeente, houden hedenavond een gecombineerde vergadering in het gebouw, 8 uur. De C J.M V en de M.V. van Zeven hoven zijn deze avond de gasten. Er wordt een inleiding gehouden over „Gezin en samenleving". De afdeling Zevenhoven verzorgt de dagsluiting. Chr. besturenbond Hedenavond half 8 vergadert de Chr. besturenbond in het dorpshuis. Naast be stuursverkiezing vermeldt de agenda een inleiding over „Ouderdomsvoorziening". Geref. jeugdcentrale Maandag wordt in Irene de tweede in structie-avond van de Geref. jeugdcen trale gehouden. Spreker is ds. Leenhouts het onderwerp „Vragen rondom Is raël". De bijeenkomst begint om 8 uur. Jubileumavond Op de Jubileumavond van de Geref. mannenvereniglng' „Rondom het Woord" (25 jaar) zal ds. Ringnalda van Overveen spreken over: „En nuer op of er on der". Het programma vermeldt ook decla matie en zang. De avond begint om 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7