Leidse afdeling Hout en Bouw veertig jaar Abbey Simon speelde Chopins tweede concert Klucht „De Huzaren' deed het weer prima Leidenaar vrijgesproken van meineed NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1957 Bondsvoorzitter stak jongens in Leidenhart onder de riem DE AFDELING LEIDEN van de Ned. Chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, kortweg: de N.C.B., Ned. Chr. Bouwbe- drijfsbond, heeft gisteravond in de bovenzaal van het Chr.-sociale gebouw aan de Oude Singel veel belangstellenden op haar receptie mogen be- groeten. Veertig jaar bestaat de afdeling en bestuur en leden vonden daar in alle aanleiding om feest te vieren, gisteren met een receptie en vanavond met een feestavond. Officieel duurde de receptie van half 8 tot half 10, maar men moet niet denken dat het precies half 10 was afgelopen. Voortdurend dienden zich sprekers aan en al zijn niet alle woorden die zij bij zo'n gelegenheid zeggen, interessant, sprekers geven toch cachet aan zo'n feest. Zoals de bloemen op de tafels, de zoete drank in het glas en de gelukstelegrammen in de handen van de voorzitter. De voorzitter, de heer B. de Klerk Wol- ters, heeft in een toespraak nog een klei ne indruk van de geschiedenis van de afdeling gegeven. Voor een buitenstaan der is de historie van de „Bouw" nogal gecompliceerd, maar we hebben uit de C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 schets van de heer De Klerk Wolters wel begrepen, dat achteraf over de fusie tussen de bouwvakkenen dé houtbewer kers, die in 1955 een feit werd, toch niet zo èrg veel nare dingen zijn te zeggen Integendeel, „wij horen bij elkaar". De heer M. Sommeling sprak namens de afdeling Leiden van de Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond. „Er is wel eens wat geweest tussen ons, maar beide af delingen zijn zich er toch altijd van be wust geweest, dat zij hetzelfde doel na streven, het behartigen van de belan gen van de bouwvakarbeiders". De heer Sommeling hoopte, dat de samenwer king vruchten zou blijven afwerpen Namens de plaatselijke centrale van de Chr. vakbeweging, de Leidse Chr. bestu renbond, sprak de heer A. Verhoog een kort felicitatiewoord. Hij wees erop, dat de afdeling van de N.C.B. een van de grootste is. De heer A. M. Middelkoop was de woordvoerder van de afdeling Leiden var de Ned. Chr. Beambtenbond. Hij dacht Residentie-Orkest voor K. en O. HET PROGRAMMA, dat het Residentie-Orkest gisteravond onder leiding van Willem van Otterloo voor leden van K. en O. in de Stadsgehoor zaal uitvoerde, omvatte drie romantische werken: Mendeissohns weinig gespeelde ouverture „Ruy Bias", Ghopins tweede pianoconcert en Brahms' derde symfonie. Nieuwe gezichtspunten kon een dergelijk programma uiteraard nauwelijks opleveren, hetgeen we enigszins hebben betreurd. Mendelssohns ouverture, naar het be roemde drama „Ruy Bias" van Victor Hu- go, behoort, ondanks aardige thematische vondsten, niet tot 's meesters beste wer ken, al verdient het stellig zo nu en dan eens tevoorschijn gehaald te worden. Van Otterloo trachtte van deze ouverture een levendige, gekruide vertolking te geven, doch vond aanvankelijk bij de orkest leden niet alle gewenste steun; de inzet ten waren wat ongelijk en de klank wat scherp. Chopins tweede, eigenlijk eerste, piano- „Sinfonia domestica" van Richard Strauss. (VARA 23.15 uur) Drie kwartier vanavond de gast in het huis van Richard Strauss. Dat vraagt Strauss nl. in deze zgn. Huishoud-symfo- nie Hij laat U kennis maken met hem zelf (le thema: bedaard, dromerig en toch ook vurig), met zijn vrouw (2e thema: le vendig en vrolijk) en met zijn zoon (3e thema: rustig) Dat merkt V allemaal in het eerste deel. In het tweede deel maakt U kennis met de oudervreugd, de kinder spelen en het wiegenlied als de klok 7 uur slaat. In het 3e deel de arbeid, de liefde, de droom en de zorg als de klok des morgens 7 uur slaat. En ten slotte in het vierde deel het ontwaken en de vro lijke strijd. Het Is een echt huiselijke te kening in klanken, waarbü don nog aller lei grapjes komen als die van gedempte F-trompetten, die de tantes verbeelden ize schijnen uit te roepen: „Precies zgn vader") of die van de bazuinen, die de ooms voorstellen (en natuurlijk verzeke ren: „Net z'n moeder"). Maar maakt V zich overigens niet al te bezorgd om dat allemaal in de muziek te horen. Want dat wordt erg moeilijk, vooral daar de delen zonder onderbreking in elkaar overgaan Luistert U alleen maar naar de muziek en vergeet rustig het programma. Een zeldzaam mooi instrumentaal kleed, van avond in een historische uitvoering door het Weens Filh. Orkest o.l.v. tje com ponist zelf. Zoals bekend overleed Strauss in 1949. concert in f dateert nog iiit zijn Poolse periode en beweegt zich grotendeels in de banen der vroeg 19de eeuwse traditie. Daardoor is vooral het eerste deel wat pretentieus en stijf wat betreft de tutti- partijen; zodra Chopin de piano haar gang kan laten gaan, verdwijnt elke ge dwongenheid en vertoont zich onmiddel lijk de romantische grootmeester van de klaviermuziek, voor wie het orkest meer last dan steun betekende. Vooral "het be roemde middendeel is zeer poëtisch. De finale valt weer enigszins terug op de briilante concertstijl van Wcbcr, Hummel e.a. Abbey Simon speelde de solopartij met technisch meesterschap en dichter lijk toucher, hier en daar wat schools mis schien doch steeds voornaam en boeiend. Jammer dat Van Otterloo het eerste deel zo martiaal en pompeus inzette, waar door de insufficiëntie van de orkestratie zo duidelijk uitkwam. Bovendien strui kelde een solist uit de groep van het koper juist over de verrassende passage, waar de finale van f mineur in F majeur overgaat. De solist oogstte terecht een uitbundig applaus voor zijn uitstekende vertolking. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond vormde stellig de uitvoering van Brahms' derde symfonie in F, een der mooiste symfo nieën van het romantische repertoire. Men heeft deze symfonie wel eens de herfstsymfonie genoemd, in verband met de rijke harmonische kleurschakeringen en de voortdurende afwisseling van ma jeur en mineur, die al in de eerste maten optreedt Brahms' compacte, dramatisch geladen compositiestijl ligt Van Otterloo uitste kend. Hij laat vooral het dramatische ele ment uitkomen, een enkele maal wellicht enigszins ten koste van het lyrische ele ment, dat ook in ruime mate aanwezig is. De klankproporties maakten in dit werk een gunstiger indruk dan dit bij Mendels sohn het gevail was geweest Ook de dis cipline in het orkest was in dit werk gro ter dan vóór de pauze. Het poco allegretto hadden we iets bezonkener gewenst, het andante daarentegen was van grote over tuigingskracht. Er was aan de studie van dit werk bepaald veel tijd en zorg be steed. De zeer talrijke toehoorders gaven aan het eind van de avond blijk van grote geestdrift door middel van een langdurig applaus. Dr. J. van der Veen. Het veertigjarig jubileum, t de afdeling Leiden van de Ned. Chr. bond van werknemers i de hout- en bouwnijverheid: de heren A. Verhoog en Veerman (rechts) wensen geluk namens de plaatselijke centrale van het C.N.V., de Chr. besturenbond. terug aan de tijd, toen hij bestuurslid van de N.C.B. was. Fusie De heer J. Lina trad naar voren als oud-voorzitter van de voormalige Chr. meubelmakersorganisatie. Hij sprak over de fusie, waartegen men eerst sterk ge kant was. „Maar wij zijn tot elkaar ge komen in het allerlaatste stadium. Ach teraf kunnen wij zeggen, dat de fusie is meegevallen. Het eindresultaat is: har- Het was voor de afdeling een eer. dat de heer J. van Eijbergen, de voorzitter van de bond, ook aanwezig was, Hij was er zelfs met zijn vrouw. De heer Van Eijbergen stak de „jongens van Leiden" een hart onder de riem. „Van het centrale werk komt niets terecht, als er geen jongens in het land z|jn, die samen de nek en de schouders zetten onder het werk dat moet worden gedaan," zei hü met zün sonore stem. Zjjn ogen begonnen te twinkelen, toen hy het had over de onontbeerlijke „massale eenheid". En ten opzichte van de samenwerking met hen die in de andere organisatie staan, verklaarde de heer Van Eijber gen. dat wjj op de eigen basis moe ten biyven staan, maar dat dit de eer- ïyke competitie met de anderen geenszins uitsluit. De fusie tussen Hout en Bouw zag de bondsvoorzitter als in het belang van de Chr. vakbeweging. „Als we werkelijk dankbaar zijn voor wat wij hebben ont vangen. dan gaan we niet stil zitten. Als het in ons afdelingswerk goed blijft gaan. zullen we later zeggen: .Wat is de viering dat veertigjarig jubileum goéd ge lest!" Velen Zoals gezegd, er waren heel wat sprekers. Men houde het ons ten goede, dat wij hen niet allen noemen. Zij vertegenwoordigden afdelingen van andere bonden en organisaties. Algemeen was de lof voor het werk van het be stuur. Ook de feestcommissie werd in de hulde betrokken. Wij noteerden verder afgevaardigden uit Leiderdorp. Katwijk. Warmond, Voor schoten en Alphen aan den Rijn, van het gewestelijk arbeidsbureau en de schil derspatroons en van de Christelijke mid denstandsbond. En voorzitter De Klerk Wolters dankte allen voor hun aanwezig heid en goede woorden. Toen de receptie ten einde was, schaar den de „blijvers" zich in een gezellige kring om het onder elkaar nog even over te doen. En ten slotte wordt het op het feest van vanavond nóg eens dunnetjes overgedaan. Prinses Willielmina op bijbelexpositie Naar wij vernemen heeft prinses Wilhel- mina gistermiddag in de Adventkerk in de nieuwe Haagse wijk Morgenstond ge heel onverwacht een bezoek gebracht aan de reizende bijbeltentoonstelling „Van kleitablet tot wereldboek" van het Ned Bijbelgenootschap. De prinses werd ongeveer een half uur lang rondgeleid door ds. W. E. den Her tog, Hervormd predikant te Loosduinen en voorz. van de afd. 's-Gravenhage-Mor- genstond van het Bijbelgenootschap. Rijksdagbrand opnieuw voor de rechter Binnenkort zal een Westberiynse recht bank een begin maken met de herziening van het doodvonnis, dat in 1933 tegen Marinus van der Lubbe uit Oegstgeest is uitgesproken naar aanleiding van de Rijksdagbrand. Dit gebeurt op verzoek van een broer van de geëxecuteerde door de Duitse advocaat dr. Arthur Brandt. Hoewel het in de bedoeling ligt. de zaak achter gesloten deuren te behan delen, zal de advocaat pogingen aanwen den een openbare rechtszitting te doen plaats hebben. Marinu6 van der Lubbe is veroordeeld wegens brandstichting in het gebouw van de Duitse Rijksdag. De brand was op tal van plaatsen aangestoken, maar alleen de Oegstgeestenaar werd zogenaamd op heterdaad betrapt. Buiten Duitsland werd echter aangenomen, dat de brand was gesticht om een motief te hebben tot het inzetten van een jacht op de commu- De documenten van de Rijksdagbrand zijn in de oorlog verloren gegaan. In de nalatenschap van één der rechtere zijn echter fotokopieën aangetroffen, die nu zullen worden gebruikt. Ds. D. M. Vermet Ds. D. M. Vermet. emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente van Leid- 6chendam en nu hulpprediker voor de geestelijke verzorging in het academisch ziekenhuis, heeft de centrale kerkeraad van de Leidse Herv. Gemeente meege deeld, dat hij bereid i6, zijn ziekenhuis- werk nog voort te zetten, omdat er nog geen opvolger is gevonden. Ds. Vermet was van plan zich terug te trekken. AGENDA VOOR LEIDEN VrUdag Hoff (Gerecht 10), half 8 9.15 uur: aanvang K. en O.-cursus: „Maak het zelf" door mevrouw Grethe la Croix-Hansen Stadsgehoorzaal, half 8: Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnij verheid, feestavond 40-jarig bestaan afde ling Leiden. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: A.R wijkkiesvereniging III. Chr. van den Heu vel over: Overheid en Welvaart. Kantine Smit (Herengracht 34), 8 uur Leidse Smalfilmliga, causerie Piet de Groot over tekenfilms Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur: Lisson Lindeman, filmavond over Zwitserland. Voorschoten, gemeentehuis. 8 uu raadsvergadering. Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Mond- accordeonvereniging Accelerando, voering. Oud-Hortuszicht. 8.15 uur: Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en om streken (VEGLO)i gezellige avond éénja rig bestaan. Burcht, 8 uur: dames-gymnastiek-ver- eniging Concordia, cabaretavond 35-jarig jubileum van de heer J. Nievaart. Zondag Zuiderkerk, half 8: De Kerk spreekt naar buiten, ds. A. Plaatsman van Am sterdam over: „Van bruiloft tot brui loft". Zuiderkerk, 10 uur: Recrutendag. Rapenburg 59, 4 uur: Opening nieuw so ciologisch instituut. Schouwburg, 8 uur: vijfde abonnements voorstelling, Haagsche Comedie met „Eer rnaan voor de misdeelden" door Eugene O'Neill. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, bespreking van foto's. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor even van Buddhp 14 februari 1957). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooi gracht 48. tel. 21060 en Oegstgee6ter apo theek. Wilhelminapark 8. tel. 26274. „De Schouwspelers" in Doelenkazerne WAT IS HET SUCCES van een klucht als „De Huzaren"? We weter het niet. Maar bij het publiek wordt dit stuk van de schrijver P. A. Bréal steeds weer hogelijk gewaardeerd. Gisteravond gaven „De Schouw spelers" in De Doelenkazerne een opvoering van deze geschiedenis van twee niet al te snuggere soldaten uit het leger van Napoleon, die in Italië het Franse eskadron vooruitgalopperen om de omgeving te verkennen. Voor een kleine, zeer menselijke handeling worden ze streng gestraft, want lucht is tucht, nietwaar? Zeker in het leger. Aan het begin van de avond verwel komde adjudant Nieuwenstein in het bij zonder het hoofd van de dienst Welzijns zorg, overste Danekaard, de commandant de Doelenkazeme. majoor Everts en het hoofd van de afdeling recreatie van de dienst Welzijnszorg, kapitein Van der Voor de Haagse rechtbank T")E Haagsche rechtbank heeft gisteren een 42-jarige classificeerder uit Lei den vrygesproken van de beschuldiging van meineed. De officier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenis straf van vyf jaren gerequircerd. De classificeerder was ervan beschul digd, in een strafzaak tegen een 34-jarige Leidenaar meineed te hebben gepleegd. Deze was toen tot een gevangenisstraf van drie jaren veroordeeld wegens In braak en zit deze straf thans uit. De clas sificeerder was wegens heling van juwe len, afkomstig van de buit van deze in braak, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Enkele jaren geleden was de bewuste inbraak te Oegstgeest gepleegd. Later werd in het huis een grijs handschoen knoopje gevonden, dat kennelijk door de inbreker was verloren. Bij huiszoeking werden bij hem muisgrijze handschoenen, waarvan het knoopje afkomstig was. ge vonden. De man voerde hierop tot zijn verdediging aan. dat hij de handschoenen had uitgeleend aan de classificeerder maar deze ontkende dit onder ede. Bij de behandeling van de meineed zaak kwamen enige familieleden getuigen, dat de classificeerder de handschoenen wèl had geleend. Voorts zou de verhou ding tussen hen beiden niet erg goed zijn, omdat de één dacht, dat zijn vrouw een verboden uitstapje met de ander had ge- Puzzel-prominenten 1. Mej. H. A. Bollée, Warmonder- weg 88, Oegstgeest; 2. J. Lasschuit, Evertsenstraat 44, Leiden; 3. Mej. J. Baerveldt, Jan Nieuwenhuyzen- straat 1, Alphen aan den Rijn. Hum. De adjudant vestigde nogmaals de aandacht op de fiknlezingen die worden gehouden en die over het algemeen niet zo goed worden bezocht als de toneel- en cabaretavonden. Hij deelde mede, dat Mary Pos binnenkort zal komen vertellen over haar bevindingen in het buitenland en Thom Keiling een lezing met omlijs ting van Braziliaanse muziek zal houden. Voort6 staat een lezing over het Delta plan op het programma. Over „De Huzaren" nog het volgende. De mensen in een klein plaatsje in Italië verwachten de binnenkomst van de Fran sen. Allerlei wrede geruchten doen de ronde en een stoffenhandelaar krijgt het te kwaad bij het horen van wat hem alle maal boven het hoofd kan hangen. Zijn vrouw wil reeds lang uit het plaatsje vertrekken en een in de slag tegen de Fransen gewonde boerenknecht, die ver liefd Is op de dienstmaagd des huizes, vuurt haar angst door middel van zijn suggesties over deze wreedheid nog aan Het is wel wapenstilstand, maar dat be tekent nog geen vrede, ende Fransen zijn baarlijke duivels. Temidden van deze nerveuse mensen verschijnen twee Franse soldaten, die door de zoon des huizes bij de neus zijn genomen, en hun paarden zijn kwijtge raakt in een onbewaakt ogenblik. Zij zitten hevig in de put, want een soldaat behoort zijn paard bij de teugels te hou den; waar is de knaap, die er de schuld van is dat zij de „petoet" ingaan?. Eén van hen tekent een vals contract, waarin hij de ritmeester verklaart, dat men in het plaatsje op hen heeft gescho ten en dat in een gevecht hun paarden er vandoor zijn gegaan De stoffenhande laar en zijn huisgenoten worden met de Contactavond Leidse volksdansgroepen Dit jaar wordt evenals vorig jaar ee contactavond georganiseerd door de r.l volksdansgroep „Nieuw Holland". Zij die belangstelling voor het dansen hebben, zijn van harte welkom. Ieder krijgt de ge legenheid mee te dansen, ook al zijn de dansen hem of haar niet bekend. De avond is morgen in de Maresingelschool, om half acht. Ingewikkelde huurkwestie In ons artikel „Uitspraak Leidse kan tonrechter in ingewikkelde huurkwestie", in ons blad van g'steren. werd de be trokken repetitor één keer als „advocaat" aangeduid. Dit is ten onrechte gebeurd. De repetitor is dus geen advocaat. NIEUWE RIJN 49 dood bedreigd als zij niet zeggen, wie de schuldige is. De dienstmaagd, een weinig „uniform- ziek" wijst zichzelf eerst a-te de schuldige aan, in de hoop dat men haar wel gratie zal verlenen. Maar de schuldige wordt gevonden, hij bekent zelf, en zal worden gefusilleerd. Dan maken de huzaren de toestand zeer ingewikkeld voor zichzelf en iedereen. Het dreigt voor hen de keerde kant uit te gaan. Het bedrog wordt ontdekt, maar aangezien de ritmeester een onderscheiding heeft gekregen, leent hij, mild gestemd, gratie en Franse leger trekt verder. De schrijver heeft in dit stuk aanlei ding gevonden, de armzaligheid vai overwinnaars te hekelen, en in allerlei kleine trekjes ook de trouw van de sol daat met een glimlach te prijzen. Boven dien stelt hij de onzinnigheid van de oor log aan de kaak. „De Schouwspelers" hebben een perfect samenspel te zien gegeven, dat door ad judant Nieuwenstein werd beloond met een bloemenhulde aan de dames van het gezelschap en een woord van lof aan alle leden voor hun subliem spel. Structuur van het moderne Ceylon In het museum voor volkenkunde heeft de heer G. D. Van Wengen een lezing ge houden oyer de godsdienstige en sociale structuur van het moderne Ceylon. Op dit eiland, dat voor tweederde Boeddhistisch is, houdt men zeer streng de hand aan deze religie; op de scholen wordt het Sin- galees onderwezen en zelfs is er een Boeddhistische leerstoel aan de universi teit. Merkwaardig is, dat men het kasten stelsel heeft gehandhaafd. De directeur van het museum sprak een dankwoord tot de heer Van Wengen voor diens met dia's verduidelijkt betoog. Fietser aangereden Woensdagmiddag om ongeveer half één is or het Kort Papenburg een fietser aangereden door een auto, die in de rich ting van de Haagweg reed. De fietser kwam te vallen en werd gewond. Aan voorbijgangers, die dit ongeluk hebben zien gebeuren, wordt verzocht zich even op het politiebureau te melden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik zn van H. van der Linden en N. de Wilde; Elisabeth Maria dr van H. van Es en E. M. Kluivers; Je- remias Pieter Willem zn van E. H. van der Ziel en E. Pillekers; Johannes Simon zn van S. J. Braat en J. G. Spies; Jo hanna Elisabeth dr van J. Deijn en W. A. Raaphorst; Mariëtte Constancia dr van D. F. P. van Eek en A. M. C. Janssen; Leo Maarten zn van L. M. van Rooij en H. J. J. Pronk. OVERLEDEN: J. Mulder, zoon, drie weken; B. van Eek, huisvr. van F. H. Kranenveld, 61 jaar; J. H. Thiel, weduwe van Ket, 52 jaar; E. Benning, huisvr. van W. H. Warners, 83 jaar. GEHUWD: H. van den Berg en W. E. Bokma; J. J. Huizing en M. A. de Vries; M. Polman en M. G. Kooien. ACADEMISCHE EXAMENS PROMOTIE Gepromoveerd tot doctor' in de rechtsgel heid op proefschrift getiteld „Moord en manslag in die Suid-Afrikaanse strafreg' S. Postma. geb. te Lijdenrurg Z.A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3