CHRISTELIJK c C Vakbeweging brengt offer vóór landarbeiders 1 Ds Kret verdedigde zeer positief het toneelspel In Oost-Indonesië heeft de Bijbel nog te weinig plaats in de kerk Ds. H. N. Fruijt overleden Vakantiespreiding stuit nog op veel onwil 2 Kaderconferentie Chr. jonge boeren en boerinnen Voor de ouderen is de omschakeling te groot en te moeilijk (Van onze sociale redacteur) EEN van de sprekers op de kaderconferentie van de C.B.P.B. en C.J.B.T.B., die de afgelopen dagen in het conferentieoord De Tempel te Overschie werd gehouden, was de Ned. Herv. predikant ds. J. Kret te Krimpen aan den IJssel. Hff besprak op deze goed be zochte conferentie, óp zeer indringende wffze de vraag: „Is toneel geoorloofd?" Een bijna afgezaagde en afgedane vraag, die de spreker echter óp bijzonder frisse en actuele wijze beantwoordde. Bij het spreken Gods in Christus gaatlland- en tuinbouw. Als oplossing voor hét niet om geoorloofd of niet geoorloofd.de moeilijkheden van de veehouderij en God maakt aanspraak op de gehele we-jakkerbouw stelde hij: rationalisering Het 1-;en een strijd De Eijbel schildert ons leven als een sportveld, met een menig- van toeschouwers. Deze toeschouwers zijn de ge loofshelden. Zij, die soms vele duizenden jaren geleden de strijd hebben gestreden. Zij die door het geloof konink- Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Terwispel Tijnje B. W. Steenbeek. kand. te Amersfoort. Benoemd tot vik. te Onstwedde C. van Schoonhoven, kand. te Barneveld. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP reld. Als wij toelaten, dat de film neel in handen van de zonden vallen dan is dat onze schuld. Wij zijn ook verant woordelijk voor wat er buiten de Kerk gebeurt. Zich speciaal bepalend by het toneel, verklaarde ds. Kret, dat toneelspelen in de aard van de mens ligt. Het betekent niet in de huid van een ander kruipen, maar het uitbeelden van een situatie. Bij hét gewone spreken, beweegt mi mers ook niet alleen de mond, tracht mede door gébaren een bepaalde situatie duidelijk te maken. Dit is in prin* cipe ook toneel spelen. De cultuurcrisis, waarin een actieve kleine bedrijven prijspolitiek. Goede scholing van de plattelands- jeugd, die voorbestemd is later naar de stad te verhuizen, bepleitte in het byzon- der de heer T. Cnossen, directeur van de Chr. Emigratie Centrale, in een refe raat over de zuigkracht van de grote Ds. H. S. J. Kalf, Ned. Herv. predi kant te Bennebroek, keerde zich tegen de imperialistische denkbeelden van zijn kerk. Als de kerk alles wil doen, wordt de interesseloosheid van de moderne mens in de hand gewerkt. Als beeld van gebrek aan interesse noemde ereldoorlog, die we achter de rug ds. Kalf een enquête, die onlangs in de hebben zijn naar de mening van ds. Kret Zaanstreek werd gehouden. Het overgro- deel van de kerkleden bleek by niet- Opleiding rabbijnen in Rusland (Van een medewerker) Sedert kort is een opleiding van abbynen in Moskou weer mogelijk. Sedert de Russische revolutie van 1917 was er geen enkele gelegenheid zich in de Joodse theologie te bekwamen. Zowel het opleiden van rabbynen. als het derwijzen in het Hebreeuws en drukken of verspreiden van Hebreeuwse boeken was verboden. Sedert enkele maanden is dit laatste weer toegestaan, nadat een delegatie van rabbijnen uit Amerika die op uitnodiging van de Russische regering een bezoek bracht aan enige Joodse gemeenten in de Sowjet-Unie het verzoek hiertoe had ge daan. Ook verzochten deze Amerikaanse rabbunen het weer mogeliik te maken, dat rabbynén een opleiding in Rusland konden krijgen. Sedert enkele dagen is is Moskou het rabbijnenseminarium weer geopend. Het is gevestigd in een van de geouwen van de Joodse gemeente daar. De opperrabbijn van Moskou. Schlieffer. is als rector aangesteld. Het is onbekend hoeveel Joodse jongens de colleges volgen. middelen in Gods hand ge' wakker te maken voor de gedachte, dat de gehele cultuur aan God behoort, ook het toneel. Voor de oudaren is de omschakeling veelal té groot én tè moeilijk. Ds. Kret toonde hiervoor veel begrip. Wat de ouderen doormaken is niet te beschrij ven. aldus spreker. Wat er ligt tussen 1890 en 1950 is enorm. De ouderen wor den zo gemakkelyk conservatief ge noemd, maar ds. Kret vroég zich af. hoe men over de huidige generatie zal oordelen, wanneer deze 80 jaar is ge worden. Volgens de ouderen wordt met de oude erfenis ook een deel van de Waarheid ovèr boord gegooid. Ds. Kret geloofde echter, dat wanneer de jongeren biddend hun cultuurtaak zullen aanvaarden, de ouderen zich gewonnen zullen moeten geven. Rationalisering Een andere spreker op deze conferen tie. drs. A. R. van Nes. afdelingshoofd bij het Landbouw Economisch Instituut, behandelde een bijzonder praktisch on derwerp. namelijk de plaats van de christeiyke vakbonden aangesloten. Ver gaderingen werden niet bezócht, de vrij gestelden zyn er immers voor om de ken te behartigen. Deze mentaliteit rijp voor de dictatuur, aldus ds. Kalf die opriep tot zelfstudie en persoonlijk heidsvorming. •leider van de N C.R.V. „oek, besprak de vierde revolutie, daarmee bedoelend de vierde fase in de communicatie-revoluties. Bij de vier stadia doelde de heer Hoek op de boekdrukkunst, de stoommachine, de radio en de film. Tenslotte sprak nog ds. G. van Veld huizen over zyn werk onder de jeugd -in Rotterdam. De voordrachtwedstrijd werd gewon nen door mej. A. Timmer te Meerkerk en door de heer J. v. d. Beukei te Delft. De heer H. v. d. Stoel. 2e voorzitter in het provinciaal bestuur, te Zoeterwoudè, heeft afscheid genomen van de C J.B.T. wegens emigratie naar Californië. Hij werd benoemd tot provinciaal erebe- stuurslid en kreeg een geschenk Begin februari vertrekt de heer Stoel. Voorkom BESMETTING EEN WOORD VOOR VAN DAAG rijken hebben overwonnen en wilde dieren on schadelijk ge maakt. Ook onze geliefden, die in Christus gestor ven zijn. De kleine kin- v deren, die slechts even hebben geleefd en geleden, doch die wij ons nog zo goed herinneren. Zij allen letten op ons, of wij strijden en ons inspannen. En wij durven het leven een sleur noemen, omdat wij er een sleur van maken. Eentonig en alledaags, terwijl het een strijd is op leven en dood. Strijd om te komen, waar zij zijn, want slechts weinigen zullen de nauwe ingang vinden. Promotie ds. A. v. d. End De hervormde predikant van Ben schop. ds A. van den End. hoopt op 14 februari, des middags 4 uur te moveren tot doctor in de theologi de rijksuniversiteit te Utrecht. Tachtig miljoen gulden In belang van rechtvaardiger verhoudingen Advertentie Hoest Uw Kind...! Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om klnderhoest te bestrijden is (Van onze sociale redacteur) DE vakbeweging is bereid iets te doen om de last, die op de land bouw drukt, te verlichten In het bijzonder hebben wff hierbij gedacht aan de lanJarbeiderslonen. Aldus sprak gistermiddag de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., tffdens een persconfe rentie, waarin hff het standpunt van het C.N.V. inzake het overleg in de Stichting van den Arbeid over de landbouweisen, toelichtte. De vakcentralen zsjn de mening toegedaan, dat de landarbeiders- lonen inderdaad achter zjjn gebleven bij de andere lonen in ons land. Teneinde hier tot rechtvaardiger verhoudingen te komen heeft de vakbeweging zich bereid verklaard, nog een extra offer te brengen. En wel een bedrag van f 80 miljoen. Dit betekent vóór de werk-1 nemers-niet-landarbeiders een ex tra loonsverlaging van een kwart tot een halt procent. Voor de landarbeiders zou dit kunnen resulteren in een loonsverhoging van 4 a 6 procent. Deze concessie moet los gezien worden van wat de vakbeweging in verband met de loon- en prijs- stabilisatie in het S.E.R.-advies reeds op zich nam. Genoemde J 80 miljoen zal uiteraard eveneens de positie van de boeren ten goede komen. Hoewel de vier voorstellen van het Landbouwschap aan de regering onaf scheidelijk gekoppeld waren, heeft het l)e mond- en lieelontsnieïtemle tabletten Melodie en woord der Ethergolven je; 14.00 d jeugd; 14.35 Koorzang; 14.55 ZATERDAG 27 JANUARI 1957 versum I, 402 m. VARA; 7.00 Nws; 7.H 1- en tuinb 3.15 VARA- 13.20 Harmonle-ork; 13.45 Sportpraat- Puzzel mee 17.05 Act; 17.35 Gevar r Pact; 19 00 Artistieke Staalkaart. VPRO; 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Het Evange lie van Johannes, caus; 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 22.00 Socialistisch comm; 22.15 Lichte muz. 22.45 De onberaden wedder, hoorsp; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. 7.10 i lit kal; 8.00 Nwi Gram; 16.00 De riaans; 16 30 V 17.35 Lichte Pi 12:001 12.30 Land- 12.55 Zonnew 13.20 Llchti (MMrifkron 15 35 Accordeonork; 15.50 ihoonheid van het Grego- jeugd; 17.10 Musette-ork; meded: _jr; 13.00 N\ muz; 13.50 Pianospel; l Boek- 17.55 Idem; 18.15 J< 18.26 Gram; 18.30 Vi lenhof; 18 40 Jazzmuz: 00 Nws; 19.10 Omr 19.40 Lichtbaken; 20.0C 21.25 Gevar progr; una w mm bi mam w ÜIDDQBR KRUISWOORDRAADSEL OPGAVE PUZZEL No. 28 8 pers. 10 'naakt, 11 gedroogde halmen, 13 wa pen, 14 dierlijk vet. 16 verpakking, 17 dop, 19 ongebonden. 21 zangnoot, 22 pers. voornaamwoord, 23 dier. 25 toneel- dans. VERTICAAL: 1 Dèel van het been, 2 zangnoot. 3 kap van een huis, 4 ver laagde toon, 5 kledingstuk, 7 onwrik baar 9 drinkgerei, 10 gebak, 12 bez. voorn.woord, 13 scheepsvloer, 15 vrucht, 16 haarkrul. 18 oevergewas, 20 dieren verblijf. 23 vogel. 24 maat. OPLOSSING PUZZEL No. 27 VERTICAAL: 1 Misthoorn. 2 oker. A.D., sou, 3 totebel, Sr.. 4 ons, Ebro. ik 5 ruimen, pas, 6 bik, ako, ink, 7 ook, areaal, 8 opera, snee, 9 talk, storm. S.U.S.-progr; 22.35 WIJ lulden de zondag -------- lit kal; 23.00 Nws; 23 15 Nw: 23.25—24.00 Nouveautê's Televlsleprogr. AVRO: 17.00—17.30 V d Zendingsindrukken uit Indonesië I Dr. G. P. H. Locher heeft als afgevaardigde van dè Hervormde Raad voor de Zending een reis door Indonesië gemaakt. Te veel taken Malakka en Australië. Ook op de opbouw van een kerk waren er afgezanten van.de in Indonesië. Die eenheid In het Zendingsblad der wereldraad van Kerken, de mag echter geen doel in Nederlandse Hervormde Internationale Zeindings- zichzelf zijn. God vraagt Kerk vertelt hij iets van raad. de Lutherse Wereld- haar. opdat de kerk haar ?iin indrukken Over de federatie en de World Pres- missionaire taak naar be- -llrn'nd^nn f-nn de Indo- bytenan Alliance Even- horen vervullèn kan. Hoe vergadering van de Indo- yan de kerken ,n de velen QOk ,n ong eigen neiisChe naad van Kericen U.S.A., die tot mijn vreug-land blijven niet ver van de een steeds grotere bijdra- de kerk, omdat zij in zich schrijft hij: ge IN JULI 'kwamen afg. di grien uit alle kerken in Indonesië te Djakarta byeen. De driejaarlijkse vergadering van de Raad van Kerken in Indonesië werd gehouden. Hel moderamen ervan had de Raad voor de Zending onzer kerk uitgenodigd om een «afgevaardigde te zen den. Als zodanig mooht ik deze bijeenkomst bijwonen. Natuurlijk bracht ik er de groeten van onze kerk over. Ik vertelde van de grote ze gen, die onze kerk door haar zendingswerk in Indonesië voor d. opbouw v.n oijon geestelijk leven ontvangt. (Jn- Kerken, ze gemeenten leren er door vaardigden met heen te zien over de gren- van gr zen van eigen gemeente en fïlen, kerk met haar vele grote Nu moet ons dat niet ver bazen. De financiën vormen in vele kerken een groot probleem. Ook de Indonesi sche hebben haar grote zor gen hierover. Des te meer moeten wij de trouw waar deren, waarmede vele pre dikanten en evangelisten op hun post blijven werken, hoewel zij slechts een ge ring salaris en dat soms nog onregelmatig uitbe taald krijgen. niet vermelden, het werk ln Indo- zelf verdeeld is! Daarom gaan geven, woonde vroeg professor Latuiha- ertegenwoordiger de mallo om de toevoeging loop van de vergadering de Gereformeerde Ker- dat Gij Mij gezonden hebt. opsomming worden. Het is Nederland over- Aldus bracht. Een commissie diende ei U moet echter niet den- port in over ..Kerk ken, dat al deze buitenland- menlevmg". Met eei se gasten tezamen met de le wijziging nam de verga- zendingsarbeid, enkele zendingsarbeiders, dering dit -- die de vergadering bijwoon- stuk over. den, de discussies beheers- enkele ten. Het gold als een van- ke en zelfsprekende zaak, dat zij vragen weinig of niet aan deel donesië. Op de inhoud het rapport kan ik hier niet ingaan. Maar ik kan toch Het was immers een ver- ook niet nalaten het hier te gadering der Indonesische vermelden, omdat de chris- u„vo, haar afge- telijke kerk in Indonesië heel of enige algemene in- op te tekenen. In Oostelijk Indonesië zijn Protestantse kerken, voort- enke- gekomen uit protestantse de?.£,a~ zendingsarbeid, ontstaan, voortreffelijke ^en zou verwachten, dat Het gaat in op de Bijbel in het leven der de grote politie- jeden dezer kerken een cen- maatschappelijke trale plaats zou innemen. het huidige In- Door de reformatie is de Bijbel immers weer terug gegeven aan de gemeente. En door het prachtige werk van het Nederlands Bijbel genootschap is de Bijbel ge- elkander hiermede naar mijn oordeel SCheidene gedeeltelij] ie talen, di ik in •antwoordelijkheid vraagstukken in Indonesië van deze kerken komen. De gegeven heeft. zelfstandige wijze, waarop zij dit deden, was voor mij W/JE zo'n vergadering by- njg persoonlijke God Zyn grote daden ver- een teken van kracht en W woont, kan niet anders met de Bijbel is. I richt zelfbewustzijn. rereld, Ik sprak de hoop uit, dat VAN de - vele ondervv"- der taken, waarvoor de ker- de kerken in Indonesië ook pen, die er natuurlyk ken in een eigen zendingsveld el- tijdens zo'n vergadering be- worden, vooral wanneer ny ders in de wereld zullen handeld worden, zyn inmyn daarbij bedenkt, hoe klem ,een krijgen, opdat zij een zelf- herinnering onder anderen het getal der Indonesische tekst de zegen mogen ontvangen, blijven hangen de besprekin- krachten is, waarover zij ten kiezen of Dat dit spoedig zal gebeu- gen over „de eenheid in beschikken. ren, geloof ik overigens niet. Christus en onze verdeeld- u®. -tVUU«., Daartoe heeft men in Indo- heid als kerken De ree- Het «dan Oókmtgésloten telkens klaagt nesië nog te zeer alle aan- tor van de Theologische dat de kerken in Indonesië lijke armoede dacht gericht op de eigen Hogeschool te Djakarta al deze taken naar behoren rillK? problemen waarvoor de prof. Latuihamallo. hield behartigen. We moeten kerken in 'de huidige situa- een voortreffelijke inleiding tie van land en volk gesteld hierover. Het - worden. zond en nuc e voor- angers, die hun Bijbel al- openen, als zij een preek moe- en Bijbelle zing dienen te houden. Is het verwonderlijk, dat men ring? Als wij als Neder landse kerk nog een __.j zusterkerk. Uit ve- ten en niet van boven af. le omliggende landen toa- Tevens stelde hij ren vertegenwoordigers der de doelstelling kerken aanwezig: Japan, de Philippijnen, Thailand. eerder over verbazen, dat kleine groep mensen in betoog. Djakarta zoveel arbeid bijdrage aan deze ker- ic voor de weet te verzetten. Die pres- kerk in In- tatie wordt te groter door ker kunnen geven, moet f?eld-. dat die -.. T «X de eerste plaats men heeft. Want uit de In- 1 donesische kerken zelf komt een bijdrage zijn voor de Raad er nog veel te Kerken üit te breiden vóór de centrale arbeid s was nl. alleen gericht de Raad der Kerken. rvGJn Bijbelstudie, persoonlijk en als gemeente. C.N.V. toch gemeend, dat de landarbei dersionen afzonderlijk bezien moesten worden by het óverleg in de Stichting. In de eerste plaats omdat de regering hierom in haar schryven aan de stich ting had gevraagd en in de tweede plaats, omdat het hier de leden van hel C.N.V. gold. Kritiek op A.N.A.B. Met de Nederlandse Christclyke Land- arbeidersbond blyft het C.N.V. echter de houding van ïe A.N.A.B. afkeuren, die onlangs alle c.a.o.'s in de landbouw per 1 mei opzegde met de eis van 2 pet. vacantie-toeslag, 3 pet achtergebleven lDOnsverhoj werkciassil Volgens het C.N.V. kan hier niet ge sproken worden van een 3 pet. achter gebleven loonsverhoging. Hiermee wordt namciyk gedoeld op de vry algemeen toegepaste 6 pet. gedifferentieerde loonsverhoging, waarbij de landarbei ders slechts 3 pet. kregen. De achterstand van de landarbeiders- lonen ls niet te herleiden tot de gerin gere gedifferentieerde verhoging maart jl., want reeds lang 1956 was er sprake van achterstand in de landarbeidersionen. Het A.N.A.B. standpunt inzake de achterstand van di lonen der landarbeiders wordt dan ook in het antwoord van de drie vakcentra len aan de regering afgewezen, aldus de heer Ruppert. In het antwoord komt namelyk de zinsnede voor: De werknemersvakcen- tralen hebben zich voortdurend op het standpunt gesteld van de relatieve ge lijkstelling der landarbeidersionen. „Voortdurend", dat was dus ook al- vóór maart 1956. De achterstand van de landarbeidersionen is niet te herlei den tot de gedifferentieerde loonpoli tiek. Dat de tactische onderhande lingspositie van de landbouw op het ogenblik verre 'van aange naam is, gaf de heer Ruppert grif toe. Maar hij meende toch, dat de landbouw reeds bij het opstel len van het S.E.R.-advies inzake de bestedingsbeperking krachtiger de eigen belangen had moeten benadrukken en bepleiten. ~>at de regering het overleg in de Stichting van de Arbeid heeft gebracht kon de heer Ruppert niet gelukkig i. Temeer, omdat het hier typisch werk voor de S.E.R. gold. Het ging a nkelyk iJ pretatie nadere inter- v\>„ nader advies van een eerder uitgebracht S.E.R.-advies. Toen contact met de regering bleek, dat het niet om een advies over de land bouw ging, verklaarde het C.N.V. zich bereid tot overleg. g In de ouderdom van ruim 72 jaar is te Naarden overleden ds. H. N. Fruyt, emeritus-predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Fruyt werd op 30 juni 1884 te Amsterdam geboren, bezocht aldaar de h.b.s. en volgde na een staatsexamen, de studie in de theologie aan de Ryks- universiteit te Utrecht. In 1909 werd hij kandidaat in Noord brabant—Limburg. Datzelfde jaar trad hy op als hulpprediker te Etersheim (N.H.). Op 3 september 1911 werd hy te Erichem (Gld.) in het amlbt beves tigd. In 1924 vertrok hij naar Everdin- gen en in 1948 naar Lobith. 1 mei 1950 verkreeg hy eervol emeritaat. Hy dien de vervolgens tot 30 april 1952 zyn laat ste gemeente als hulpprediker. Daarna vestigde hij zich te Naarden. Zijn stoffeiyk overschot zal zaterdag middag om twee uur op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde worden besteld. Prijsvraag over akte huwelijksvoorwaarden De Broederschap der Notarissen, ring Amsterdam, looft een prijs uit van f500 toe te kennen aan of te verdelen onder degene (n) die naar het oordeel van de jury, de meest aanbevelenswaardige akte van- huwelyksvoorwaarden ont- werpt(en) zowel voor als staande huwelijk te maken betreffende: a. een volledige scheiding van vermogens der echtelieden (de inboedel buiten be schouwing gelaten); b. een gemeenschaD van goederen met daarnaast de moge- lykheid van privé-goederen van man of vrouw; c. een deelgenootschap van ver mogen der echtgenoten. Een en ander met korte toelichting. De jury wordt gevormd door prof. mr. J. C Van Oven, mr. Th. A. Versteeg, lector aan de V. U. en mr. F. W. van der Ploeg, notaris te Amsterdam. (Inzending voor 1 mei 1957 getikt in triplo, onder motto, in gesloten envelop te zenden aan de secretaris, notaris K. Abma, te Amsterdam, Joh. Vermeer- straat 42. En tóch is het hittere noodzaak (Van een onzer verslaggeefsters) Ons land wordt steeds kleiner, omdat wij als bevolking maar steeds groeien. Waar moeten we naar toe als we vakantie hebben? Kruipen we met zijn allen op een kluitje, op de Veluwe en langs de kust? En doen we dat dan nog liefst in een paar weken tijds ook? Helaas, ja. Het Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantie recreatie, waarin eén indrukwekkend aantal verenigingen is opge nomen, ziet zich af en toe voor een schier onmogelijke opgave Die opgave is: meer belangstelling te wekken voor andere recreatieoor den dan alleen de bossen en het strand, maar bovenal: te propageren onder hen, die geen schoolgaande kin deren hebben, hun vakantie op te ne men vóór of na wat in het algemeen als hoogseizoen wordt bestempeld. Vóór half juli dus en na half augus tus. Sinds het Centrum in 1949 met de propaganda daarvoor begon, is er al veel veranderd ten goede maar het aantal vakantiegangers vermeer derde en dus blééf het probleem van een overbelasting in de laatste weken van juli en de eerste wekeo van augustus. Men is begonnen met de scholen te vragen hun vakanties te vervroegen. Een jaar lang ging dat met vrij veel succes, maar toen wilden de scholen wel eens ruilen en daarom werd 1956 een mislukking. Het Centrum zou zo graag willen dat die schoolvakanties in onder ling overleg geregeld konden worden maar de kans is groot dat er over niet al te lange tijd toch wettelijke bepalin- 1.00 Nw 13.25 Hav trvlCe. 330 13.00 19.00 N' 1410 Gevar progr; 15.00 Ork 16.00 Hoorsp; 16 40 Rugby-rep; 17.35 8.00 V d kind; 18.55 Weer- -■ land; 19.45 20.30 Inter- RHHIL 22.00 Nws: 22.15 ndgebeden; 24.00-0.08 Nws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 el 47. m. 12.00 Travelogue; 12.30 Ork conc 19.15 Stat 20.15 Pat' .00 Ge\ 15.45 Gra 16.00 Cri i.ÖO Gvêar progr; 19.46 Cl Nws; 20.24 Voetbaluitsl; 20_30 Ge 21.00 Hoorsp: 22.1" 58. Ze 'had er zelfs niet over nagedacht, bij de ontdekking dat de kinderen zo'n bijzonder be schaafde indruk maakten en ook heel knap wa- Toen ze echter deze schilderijen zag, begon er iets bij haar te werken, Vooral het portret was bijzonder, wat oud leek hij, maar toch wel een man om van te houden. Zo had deze vrouw hem dus gezien. Zo, ja hy was het en hij was het ook weer niet. Heel de tijd, dat hij uitbleef, waren haar gedachten bij de vrouw, die vroeger aan de zijde van de man geleefd had, die nu de hare zou worden. Haar stemming werd er niet opgewekter door De thuiskomst bracht echter veel ontspanning De spontaniteit, waarmede de kinderen haar begroetten en de kennelijke vreugde, die Anton hierover aan de dag legde, deed haar weldadig De glazen knikker 23.20 Vi var muz: 0.50 Progr ov Brussel 324 12 34 Gesprok 0.55—1 00 Nwï. iram; 12.30 Woerber; if; 12.45 Gi -1.30 R ïcital (Om 15.30 18 Ork coric; 16.4- 17.10 Dagklapper 2.16 Gram; 13 no door KA III. WEST Het diner, dat ze gezamenlijk gebruikten en hèt uur daarna met de kinderen samen doorge bracht, gaf haar de gewenste blijmoedigheid weer. Toen ze echter 's avonds alleen waren en ze hem aankeek, dacht ze weer aan het portret. Ze kon er niet over zwijgen en zei: „Wat bijzonder "««"ornrSiVm""!™»' dat geschilderde portret van Je." Ze 21.16 Ork conc; 22.000'zag, hoe haar woorden hem vreemd daden op- progr; 23.00 Nws; 23.05-izien. „Portretportret.. o, dat schilderij? Ja. dat lijkt toch niet erg vind je wel? Ja, ze s; 2003 hilderde." voegde hij .r bij. 23 55 Vws I Bij wilde haar naam niet noemen. ,,We zul- 22.10 Pari len heel wat moeten opruimen" ging hij voort. ,,Dat portret wil mijn vader wel graag heb ben, de vond het altijd al zo mooi en de rest., zullen we maar verkopen of de kinderen." Hij sprak op een wijze, alsof hij maar zo spoe dig mogelijk van het onderwerp wilde afstappen. Ze raadde zyn gedachten: „Kijk eens," zei ze „voor mij behoef je niet alles van vroeger dood te zwijgen, vooral niet, wanneer het dingen zijn, die gezegd mogen worden. Ik ben mis schien toch wel een beetje anders, dm ande' ren in mijn geval zouden zijn. Ik zou niet ja- joers kunnen Zijn op de goede gedachten die je haar nu nog zoudt wijden. Vanmiddag had ik zelfs spijt, dat ik haar niet gekend heb. Omdat ik dat portret van je werkelijk zo mooi vinc' waarom kan ik niet eens goed zeggen. En ver kopen zullen we er zeker geen een. In het nieuwe huis zullen we, wat nu reecJ- geschikt is, in de kamers van de kinderen op- hargen; als een geschenk van hun moeder en de andere verdelen voor later. Eén stuk is zelfs zó mooi. dat ik het zelf haast zou vell>ar henben '^at "aar" ze wees naar J "and Hel was het stuk: Lu'sterend - „O dat, ja.' Hij jtund up en nam hel van de wand. Dat is zelfs bekroond geweest, dat was nog voor ons trouwen, het papier van de ten toonstelling zit er nog achter. Ik heb nooit ver stand van schilderijen gehad, maar ik weet wel dat dit het enige was, dat flinke verkoop waarde had, naar ze me vertelde, al het ande re niet. Later maakte ze veel bloemenstukjes, maar waaf die gebleven zijn, weet ik niet." (Hier sprak hij de waarheid, want hij wist niet, Jit ze die in de moeilijke jaren had moe ten verkopen, evenals veel stukken van haar vader, waar ze aan gehecht was). Hij gaf haar het stukje in handen en ze be keek het aandachtig en ook het papier aan de achterzijde. 't Is erg mooi" en toen na een pauze: ,,Ik kan zoiets niet, ik kan eigenlijk niets." Ze gaf het hem terug en hij verwonder de zich over haar woorden die niet zonder aan doening gesproken waren. Hij wist niet wat te zeggen en hing het schilderijtje weer op. ,,Het moet heel wat geweest zijn, haar te verliezen, ze moet ook een perfecte moeder ge weest zijn, zoals jouw kinderen opgevoed zijn." Nu stene' hij op en ging naar haar tóe. Dat was toch te gek, dat zij zou denken, dat ze" minder was dan Vera Hij ging óp de leuning van haar fauteuil zitten met zijn arm om haar schouder ,.Laat ons daar niet over spreken, wij hebben alleen een toekomst; voor mij is het net, of mijn leven nu pas begint, of ik nu pas aan mijn bestemming ben. Dat gevoel heb ik pas zo sterk gekregen, nadat jij bij mij bent ge komen." tVVUKD? VERVOLGD; gen moeten komen om een streeksge wijze spreiding te krijgen van de aan vangsdata der lagere schoolvakanties. Voor 1957 heeft het Centrum gead viseerd: laten de scholen boven de ri vieren op 8 juli met hun vakantie begin nen, en beneden de Moerdijk op 22 juli De bouwvakanties sluiter daar inzover- re bij aan, dat men ook daar de over belaste top heeft willen verleggen en zo gaan de bouwvakkers in het noorden van 20 tot 29 juli met vakantie, in het zuiden vanaf 10 augustus. Het is met die vakantiespreiding lang niet altijd een kwestie van niet kunnen. Dit hebben wij wel begrepen op een bijeenkomst die het werkcomité belegde in Rotterdam. Vaak is het ook een kwestie van niet willen, van aan tradi ties gebonden zijn, van het malle bijge loof dat alleen augustus als vakantie maand te preferen is. Waneer én het bedrijfsleven, én de scholen een beetje soepeler worden, is er een kans, dat wij in Nederland met onze 490 m2 recrea tieruimte per hoofd per bevolking (Bel gië heeft 900, West Duitsland 2000 m2) ook werkelijk vakantie, d.w.z. rust en ontsp'anning, krijgen. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de Dr. H. Ba- vinckschool te Enschede: (afd. u.l.o.) G. J. van 't Spijker, (afd. g.l.o.) H. Vel- Benoemd tot onderwijzeres aan de. geref. school te Nijverdal: mejuffrouw M. Bouma te Hallum; aan de Van der Schaerschool te Vlaardingen: mejuf frouw J. F. van der Veer te Pernis; aan de Groen van Prinstererschool te Den Haag: mejuffrouw C. W. Baars te 's-Gra- vendeel en mejuffrouw J. M. Midden dorp te Den Haag;; aan de dr. H. Ba- vinckschool te Enschede: mejuffrouw G. Bakker (handwerken u.1.0.); aan de chr. school te Djakarta: mejuffrouw M. Pos - Utrecht. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Garrelsweer: P. de Boer te Cornjum; aan de chr. nat. school te Mij drecht: A. de Lange te Den Oever; aan de school met de Bijbel te Kommerzijl: G. Venema te Visvliet; aan de school Enschede (afd. u.l.o.): E. Timmerman te Enschede en T. Visser te Nijverdal tijd.); aan de geref school te Stedum» H. A d° Graaf te Grijpskerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2