Jlieuiue £dhsrl)c (fourant Prinses doopt Statendam FEESTELIJKE PLECHTIGHEID IN VOLLE ZEE Nederlandse scheepsbouw leverde knappe prestatie Honderdtal Indonesiërs slaat handen ineen Israël overhandigde Y.N. zijn voorwaarden Grieks-Britse schikking Rusland begint weer met A-bommen te dreigen DONDERDAG 24 JANUARI 1937 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ABONNEMENTEN: 7— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10364 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanttfQitlcfi li «hcbltoea "myn hert ia tcgljenspocf Nederland toont het water ZIE PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren) WOENSDAG, a/b. S.S. Statendam. DE HEER H. W. DE MONCHY, een der directeuren van de Holland- Amerikalijn, wordt per 24 maart, de dag waarop het 350 jaar geleden v dat onze grootste vlootvoogd werd geboren, onderscheiden met de gouden De Ruyter-medalje. „Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd u daarvan mededeling te doen," aldus de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns vanavond aan het galadiner, dat ter gelegenheid van de officiële proefvaart van de Statendam werd gegeven. Hij vertelde ook. waarom juist hij na mens de regering het woord voerde. Hii aei: „Minister Algera is door droevige om standigheden verhinderd aanwezig te zijn en mij is gevraagd in zijn plaats te spre ken. Aanvankelijk voelde ik daarvoor enige schroom, maar toen ik mij bedacht, dat ik 26 jaar geleden reserve-matroos seiner was bij de Koninklijke Marine, en dus wat met de scheepvaart te maken heb gehad, was die schroom spoedig over- De officiële proefvaart op de Noordzee had als hoogtepunt de doop van het schip door prinses Beatrix, die net was terugge keerd van haar vakantie in Sankt Anton, waar zy zoals hekend haar linkeren kel by 't skiën had geblesseerd. Van gevol gen van dit ongeluk viel niets te bespeu ren toen de Prinses vanmiddag kort voor vüf uur aan boord kwam. Opgewekt stapte zij over de loopplank, begeleid door de heren W. H. de Monchy en W. N. H. v. d. Vorm, directeuren van de H.A.L. en aan boord verwelkomd door de kapitein van de Statendam, de heer C. Haagmans. Toen de Prinses aan boord was werd haar standaard gehesen en koos het schip zee. Met een vijfhonderd passagiers, een zeer select gezelschap, ministers, am bassadeurs en gezanten, militaire en bur gerlijke autoriteiten. Gala-diner Om kwart over acht begon het gala diner dat een schittering van toiletten te zien gaf. De prinses was gekleed in een robe van lichtblauw dupion satin, de heren dToegen rokkostuum en velen hun ner waren getooid met onderscheidingen. Maar voordat het gezelschap zich aan tafel begaf, verrichtte de Prinses de doop. „Ik doop u Statendam en ik wens u behouden vaart", zei zij, ter wijl zij uit een bokaal de van brons gegoten scheepsbel met champagne overgoot. Daarna hakte zij met een zilveren bijltje een koord door, waar door de klepel tegen de bel aanschoot. De jongste aanwinst van de H.A.L. had officieel zijn naam. Generaal Speidel nu benoemd Generaal Hans Speidel Is. zoals te Bonn bfficieel is medegedeeld, fhans benoemd tot commandant van de NAVO-landstryd- krachten in de sector Centraal-Europa. Op deze plechtigheid volgden toespra ken. eerst van de heer C. J. A. van Daalen, directeur van de N.V. Dok- en werfmaatschappij Wilton Feyenoord te Schiedam die het schip heeft gebouwd en de Statendam aan de reder overdroeg en later de heer De Monchy die het schip als reder aanvaardde. Tenslotte voerde minister Luns nog het woord namens de regering. Hij prees de bou wers en betoogde dat zij tot de beste scheepsbouwers van de wereld gerekend Onder luid gelach van zUn tafelgeno ten zei hU: „Mün ambtgenoot van finan ciën zal mee dankbaarheid zUn vervuld omdat het schip buitenlandse valuta op levert, maar of de redery met dankbaar heid is vervuld je,*ens mUn ambtgenoot, laat ik in het midden." Trotse ambassadeur Prinses Caroline bleef alleen Geen enkele Monagask, hoe blij de inwoners van het vorstendom ook mogen zijn bij de geboorte van prinses Caroline, deelt de volledige vreugde van prins Rainier en. prinses Gracia. Er is namelijk op die dag verder geen enkel kind geboren in Monaco. De babyuitzetjes en spaarbankboekjes door het prinselijk echtpaar beloofd voor elk kind, dat de verjaardag van hun dochter zou delen, kunnen dus niet worden uitgereikt. Vandaag was het een nationale feest dag in Monaco. De schoolkinderen zouden daardoor echter tekort komen, want die hebben donderdags al vrij. Daarom behoeven ze ook morgen niet Leven werd duurder Het levensonderhoud is van 15 novem ber15 december 1956 weer duurder ge worden. Het prijsindexcijfer geeft een styging te zien van 109 tot 110 punten (basis 1951 100). Deze styging werd in hoofdzaak ver oorzaakt door hogere pryzen voor aard appelen, groenten en fruit. Hiertegenover stond evenwel een belangryke daling van erpryzen. dat „als een trotse ambassadeur zyn taak ervullêh en de goede naam van onze scheepsbouwers en reders in de wereld zal uitdragen." Daarna deed hy mededeling de onderscheiding, die de heer De Monchy ten deel zal vallen. Op het diner volgde nog een kort nusementsprogramma, waarin ook een gentleman-zakkenroller optrad, die geld uit de lucht plukte en met briefjes van 25.goochelde. „Dat moest minister Hofstra nu ook kunnen", verzuchtte een :r aanwezigen. 'Om half tien vanmorgen had prin ses Beatrix nog een telefoongesprek met haar moeder, die op het ogenblik in Arosa verblijft. Omstreeks tien uur vanmorgen lag de Statendam weer voor de Willhel- minakade. Nadat de Prinses door de gezagvoerder zdch de heren J. van Diehl. eerste officier, T. W. H. La- granje, purser. R. Kruyt-Spanjes, scheepsarts. F. C. W. Gerritsen, hoofdwerktuigkundige, J. v. d. Steen, loods, en de officieren van de wacht had laten voorstellen, verliet zij het schip. Op Schiphol: Straaljager deed buiklanding Een Meteor-straaljager heeft gistermid dag op Schiphol een onverwachte buik landing gemaakt, die bijzonder fortuin lijk is afgèlopen. De jonge testpiloot Brij van de Fokkerfabrieken maakte met de pas bij Fokker gerevideerde Meteor proefvlucht. Toen hy na de vlucht het toestel weer aan de grond wilde zetten waren het niet de wielen die de ba; raakten, maar was het de romp van machine, die over een paar honderd m over de baan schoof. Aangenom- wordt, dat het onderstel tijdens de la ding plotseling naar binnen geklapt De straaljager liep nogal wat schade op. de vlieger was ongedeerd. Partij explosieven „in geleverd" Onbekenden hebben een grote hoeveel heid springstoffen en granaten gedepo neerd by het hek van Huize de Schaffe- laar, aan de weg tussen Lunterei Barneveld, waarin ondermeer de mijn- opruimingsdienst is ondergebracht. Kort geleden kwam de Lunterse politii »n vrij uitgebreide handel in pistolen ei •volvers op het spoor en dat leidde to il van huiszoekingen tot in verre omge ving hetgeen blykbaar zoveel schrik heeft verspreid dat de clandestiene bezitter v; al het gevaarlijke spul het maar beter vond het stilletjes in handen van de mijn- opruimingsdienst te spelen. Frans wetsvoorstel tot wering van communisten De Franse conservatieve parlementsle den hebben bü1 de Nationale Vergadering >n wetsvoorstel ingediend tot ontbinding in de communistische party. De conservatieven 'hebben ongeveer honderd zetels, de communisten 143. Voorts houdt het wetsontwerp in, dat de doodstraf kan worden geëist voor a. die schuldig worden bevonden het uitleveren van defensiegeheimen communisten. Communisten zouden moeten uitgeslo ten van zekere regeringsfuncties, van be trekkingen bü het onderwys en de offi- Indonesië negeert mevrouw Bouman Het Indonesische ministerie van fc tenlandse zaken te Djakarta heeft de Indonesische ambassadeur te Washington Mukarto gesteund in zyn weigering de Amerikaanse orde van advocaten te New York te spreken tezamen Bouman over de processen tegen de heren Jungschlager en Schmidt. Kringen, die dicht bij het ministerie staan verklaren, dat het een ambassadeur hebben gepast deel te n< particulier debat met een par ticulier persoon. De weigering betekent niet dat men bang is voor de verklaringen Bouman, zeide men. Mannen van het eerste uur Zondag zullen honderd personen, die elf jaar geleden het initiatief had den genomen voor de Indonesische onafhankelijksheidsverklaring, de mannen van het eerste uur komen ten huize van Djakarta's burgemeester Sudiro ter bespreking van de ernstige binnenlandse crisis na de staats grepen op Sumatra. Men zal spreken over de beteugeling van de inwendige -conflicten en verlan gens naar afscheiding, alsmede het leven dig houden van de geest der onafhanke lijkheidsproclamatie. Toezeggingen om de büeenkomst by te wonen zijn ontvangen van de oud-premier en leider der socialistische partij Sjahrir, van het anti-communistische Ma.sjoemi-lid Isa Ansjari. de communist Peris Pardcde en een zyner partijgenoten, benevens Mochtar Lubis. de hoofdredacteur var Indonesia Raya. die maandenlang gestre den heeft tegen corruptie en door de mi litairen onder huisarrest is gesteld. Vele van deze figuren hebben elkaar sinds jaren niet meer gezien tengevolge van partijgeschillen en persoonlijke v Nasution vertrokken De chef-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasution. is naar Sumatra vertrokken ter oplossing van het conflict. Tegelijkertijd heeft te Padang een delegatie van de centrale regering besprekingen geopend met de opstandige aire raad van Midden-Sumatra. Deze heeft gisteren formeel de status van pro- e toegekend aan de residentie Djam- bi. Dit beschouwt men als een uitdaging an de centrale regering. De vertegen- oordigers van Djambi hebben de status aanvaard, omdat zij niet geloven, dat de regering te Djakarta haar belofte van een aantal officieren het voorbeeld Midden-Sumatra willen volgen, doch dere officieren verzetten zich. daar zy dit een inbreuk op de militaire tucht ten. Inmiddels heeft Sukarno nog steeds niet de wet op de autonomie getekend, die twee maanden geleden door het par lement was aangenomen. PROCES-MONTESI De (blonde) Zwarte Zwaan liegt Ook Ugo Montagna, de ryke markies, die beschuldigd wordt van medeplichtig heid aan de moord op Wilma Jilontesi, heeft voor de rechtbank in Venetië ont kend het meisje ooit ontmoet te hebben. Met zachte, onverschillige stem zeide hy, terwyl de driehonderd toeschouwers ingespannen luisterden: „Alle beschul digingen tegen my zijn dwaas". Hij meen de, dat zijn vroegere vriendin Anna Maria Caglio, oftewel de Zwarte Zwaan (die blond is) allerlei beschuldigingen tegen hem had ingebracht om zich te wreken. „Ze heeft alles gelogen. Een van ons beiden is gek. En dat moet zy zyn, want ik verdien tenminste eerHjk mijn brood" Een honend gelach van de tribune was het antwoord van het publiek aan de arme hardwerkende (luxe-) markies. De getuige Simola, zelf in arrest we gens een beschuldiging van handel in ver dovende middelen, verklaarde dat Wilma wel de handelaars kende, maar niet wilde Pineau naar New York Vijftig doden in Algerije Om het debat in de Verenigde Naties 5ver Algcrüe by te wonen, zal de Franse ninister van buitenlandse zaken, Chris tian Pineau, vrijdag naar New York ver- In Algerye hebben Franse veiligheids roepen gisteren in gevechten, die op zes 'erschillende plaatsen werd geleverd, 42 'Pstandelingen gedood. Het ernstigste gevecht werd gemeld lit het bergachtige gebied van Ain Efra, vaar 22 rebellen werden gedood en elf gevangen genomen. Aan Franse zijde werden twee man gewond. De .gevange- v?rklaarde dat zy uit een Marok kaans opleidingskamp naar Algerije wa- gestuurd om op grote schaal sabotage te bedrijven. Zes Franse militairen zyn gesneuveld 1 zes gewond in een gevecht te Redejef dichtbij de Tunesische grens met een 700 sterke bende. Vyftien opstandelin gen werden gedood. Ontruiming van de Sinaï Gaat Egypte berging stagneren Tsraël heeft gisteren secretaris-generaal Naties, de Hammarskjöld. Ier Verenigde .rden bekend gemaakt de gehele Sii Gaza. 2. Israëlisch bestuur over dit gebied onder toezicht van de Verenigde Naties. 3. Een verdrag tussen de landen, gren zend aan de Golf van Akaba, waarin vryheid van scheepvaart wordt ge garandeerd. 4. Legering van het V.N.-leger aan de toegang van de Golf van Akaba tot er een vredesverdrag tussen Israël en Egypte is bereikt. Premier Ben Goerion herhaalde giste ren dat Israël bereid is onmiddellyk een niet-aanvalsverdrag met Egypte te slui ten. In Kai gaan geruchten dat Egypte olan is als reactie op deze voorwaar de bergingswerkzaamheden in het Ike: Plan M.-Oosten is vredelievend President Eisenhower wil in de vier komende jaren proberen een beter begrip tussen de landen van de vrye wereld te bereiken en tot een betere verhouding met Rusland te komen. In antwoord op de Chinees-Russische verklaring, dat Peking en Moskou het Midden-Oosten zullen beschermen tegen de gevolgen van de leer van Eisenhower, zei de president dat zyn plan in het ge heel niet ten doel heeft welk land dan ook te overheersen. kanaal te stagneren. Weliswaar hebben de Ver. Naties meegedeeld dat de Egypte- naren meewerken, maar de berichten z(jn bevestigd dat met het lichten van het met cement gevulde Egyptische schip Akka wordt gedraald. Uitstel zou vertra ging in de heropening van het kanaal tot gevolg kunnen hebben. Rechten van cle Mens Straatsburg hoopt een minnelyke schik king te bereiken tussen Griekenland en Engeland over de Griekse klacht van schending van het verdrag door de Brit ten op Cyprus. Vertegenwoordigers van de Britse rege ring hebben een geheim onderhoud met de commissieleden gehad, waarin de oo- heffing van de noodmaatregelen op Cyprus besproken is. Op Cyprus zelf heerst onrust. Twee bomaanslagen op Griekse zaken werden gisteren gepleegd, waarna de Britse gou verneur een uitgaansverbod in Nicosia afkondigde, uitsluitend voor minderjarige mannelyke Turkse Cyprioten. Premier van Irak afgetreden De premier van Irak. Nuri al Said zou afgetreden zyn naar aanleiding van Ara bische aanvallen op zyn politiek tot steun van het Pact van Bagdad. Zyn aftreden zou geheim worden gehouden tot de kroonprins, die thans naar de Verenigde Staten is voor overleg met president Eisenhower inzake het plan voor het Mid den-Oosten, terug is. Is Vermiste Brit gearresteerd De Britse danser Anthony Burke van het Sadler Wells Ballet heeft volgens een A.P.-telegram uit Singapore een brief geschreven, waarin hy mededeelt, dat hij door de Indonesische autoriteiten te Dja karta gearresteerd is. „Ik maak een ver- schrikkelyke tyd door," schryft hy. De brief werd gezonden aan Donald Moore, de producer voor wie Burke deze maand in Singapore tezamen met de Formosaans^danseres Sin Sang Tjiok zou optreden Volgens Moore bevestigt deze brief wat hy reeds vreesde, dat namelijk Bur ke en San moeilykheden zouden hebben met de Indonesische autoriteiten, Burke schryft nog: „Geloof me, deze gehele zaak is gewoon een nachtmerrie." De Britse ambassade en de immigratie autoriteiten hebben nu de zaak in handen. Poolse delegatie naar V.S. Een Poolse economische delegatie zal binnen twee weken naar de Verenigde Staten vertrekken om besprekingen te voeren over langlopende kredieten. Polen heeft 500 miljoen dollar nodig voor de uitbreiding en modernisering van de steenkolenwinning, bouw van elektri citeitscentrales en exploitatie van nieuwe lagen zwavel, koper- en yzererts. HET WEER IN EUROPA Jeep sloeg over de kop: één dode Gistermiddag is een militaire jeep, be- uurd door de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige militair A. D. v. d. M. uit Barendrecht, op een zandweg by Oostel- beers over de kop geslagen. Van der M. die was ingedeeld bij de 43-ste zware mor tier compagnie te Oirschot, is kort na he ongeluk overleden T~)E SOWJETUNIE heeft de Verenigde Staten beschuldigd Amerikaanse ba ses in andere landen te willen gebruiken ter voorbereiding van een atoomoorlog In een officiële verklaring, gepubliceerd door het Sowjet-persbureau Tass en uit gezonden door radio-Moskou worden de regeringen van de Verenigde Staten en de betrokken landen gewaarschuwd, dat :y de volledige consequenties van hun daden zullen moeten' dragen. Deze atoombases zouden gevestigd wor- ;n in West-Europa, Turkije. Perzië. Ja- m en mde-e lander Ruri->nd wijst dez' Uit Zuid-Sumatra wordt gemeld, dati landen erop, dat zy de kans lopen op „Vooraanstaande kringen in Rusland zyn overtuigd," zo gaat de Russische ver klaring verder, „dat deze landen de ern stige consequenties van de Amerikaanse plannen zullen beseffen en de plannen zullen afwyzen." De ware betekenis van het Amerikaan se plan is volgens Moskou, dat de bevol king van die landen, waar de bases zul len worden opgericht, de eerste en voor- mste -htoffers van een atoomoor log zullen zyn. In het Zwitserse stadje Arosa wa ren gisteren de beste skiërs van Europa bijeen om deel te nemen aan de internationale springwed- strijden. Onder de toeschouwers bevond zich H.M. koningin Juliana, die enkele vakantiedagen in deze wintersportplaats doorbrengt. Sow jets willen tot Stille Oceaan varen De Sowjetunie en Rood-China hebben gezamenlyk vyftig projecten op water bouwkundig terreLo ontworpen, waar mede nog dit jaar zal worden begonnen. Het grootste is de stichtinp van een ijsvrije haven bij Wladiwostok door de loop van de rivier de Amoer te wijzi gen. Hierdoor komt er warmer water in de baai, waardoor ijsvorming wordt voor komen. Hierdoor zouden de Sowjetunie en Rood-China een toegang tot de Stille Oceaan verkrijgen. Een kanaal van zestien kilometer, aan sluit nd op de benedemoop van de Am "•er. zou de2e river via de Straat van Tartarye verbinden met de Stille Oceaan. Rivierboten zouden dan van Komsomolsk in Siberië naar zee kunnen varen. Eer Sowje gelee-de heeft gezegd: ,.Zo zullen we de onrechtvaardigheden de natuur corrigeren". Njrh de rosten noch d° tyd van tooiing zyn bekend gemaakt. Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht tem peraturen om het vriespunt Morgen iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1