Flitslampen veroveren in ijltempo de wereld Honderd jaar geleden begon men met primitieve middelen Meer bewaking aan grens met Hongarije Wolprijsvraagkans voor jonge ontwerpers Terreur op Cyprus neemt hand over hand toe Ruim kwart miljoen Polen boycotten eenheidslijst 7 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Geen gevaar meer voor fotografensnorren T~\E FOTOGRAFIE heeft zich zó snel ontwikkeld, dat zelfs mensen van VJ middelbare leeftijd zich nog allerlei vreemdsoortige kiekkastjes kun nen herinneren, die in onze fantasie eigenlijk al meer dan honderd jaar geleden voor het laatst gebruikt zouden moeten zijn. Maar zelfs in de tijd toen de fotografen zich met deze kastjes en natte gevoelige platen moesten behelpen, gevoelden zij er al behoeften aan, de vooral des winters zo korte dag, dus de tijd waarin zij konden werken, te verlengen. Met alle mogelijke middelen hebben zij dit geprobeerd, met carbid- en metaaldraadlampen en zelfs met magnesiumpoeder. Menig fotograaf heeft bij het ontbranden van dit fel opschietende magnesiumvuur zijn, gewoonlijk fraaie snor ver loren. sterkste lichtontwikkeling slechts gedu rende zéér korte tijd. waardoor nauw keurige synchronisatie bij snellere slui tertijden dan 1/50 sec. niet mogelijk was. Bovendien kon het gebeuren, dat als men een lamp ontstak, meteen alle andere lampen er aan gingen door het verschijn sel van de sympathie-ontsteking. De flitslamp, waarmede men in 1930 ja nog pas zó kort geleden! voor het eerst op de markt kwam, had al even zeer haar bezwaren. De lichtontwikke ling in deze lamp had plaats door de re actie van twee gassen, namelijk zwavel- koolsfofdamp en stikstofmonoxyde. Maar de lamp was te groot voor de geleverde hoeveelheid licht. In 1934 kwam toen de „Photoflux". Deze flitslamp is de „vader" geweest van alle daérna komende flits lampen. Maar ook met die eerste Photo- fluxen ging het niet zo bijster goed, voor al niet toen in oorlogstijd en vlak daar na zinken hulzen moesten worden ge bruikt, alsmede lakken van een kwali teit die men eigenlijk niet gewoon was. Menigeen, zowel fotograaf als gefotogra feerde, is toen wel eens door een dave rende knal opgeschrikt. Het is ten slotte de speciale flitslamp geweest, die uitkomst bracht. Al of niet in combinatie met andere lichtbronnen maakt zij het mogelijk dat de fotograaf zijn werk kan verrichten bij dag, óók bij nacht. In letterlijke zin behoeft thans geen enkele openbare gebeurtenis in het duister te blijven. Overal e allen tijde zijn de fotografen er bi anderzijds zijr er zóveel fotografen ge komen, dat men er zelfs menige huis vrouw en moeder onder kan rekenen, omdat de fotografie gemeengoed is ge worden. Zij kan evengoed met camera Deze oude fotoreproduktie toont de flitsinstallatie van Schroder. Direct na het ver branden van het magnesium poeder viel de zak naar beneden voor het opvangen van de rook. en flitsapparatuur omgaan als wie ook. Is het wonder dat de verkoopcijfers de Nederlandse fabrikante in twee jaar tijd tot het negenvoudige stegen? Zo snel en zo komeetachtig als het or het eerste gezicht schijnt Is dat alles ech ter ook weer niet gegaan. Dc grafiek var het verbruik der moderne flitslampjes lijkt dan ook meer op de startlijn v: een zwaar beladen vliegtuig, dat et lange aanloop nodig heeft, zich gelelde- lijkaan verheft, maar dan Ineens snel begint te stijgen. Het is precies honderd jaar geleden, dat de fotograaf Moule voor het eerst fo tografeerde bij het felle licht van de ver branding van een mengsel van zwavel, salpeter en een sulfide. Daarna zijn er nog tal van andere middelen geprobeerd en gebruikt, maar aan alle waren vaak aanzienlijke nadelen verbonden. Men zou dus verwachten, dat de komst van de flitslamp als een sensatie werd gevoeld. Niets is minder waar. De vak fotografen en de avant-gardisten onder de amateurs waren aanvankelijk de eni gen die zich realiseerden van welk een enorme betekenis deze nieuwe lichtbron voor de fotografie zou kunnen worden. Voorshands was het nog een vrij inge wikkelde bezigheid, dit fotograferen met flitslicht. Er waren nog geen camera's met bijbehorende flitsapparatuur in de handel, maar ook de flitslamp zelf had nog allerlei bezwaren. Ze gaven bijvoor-1 jarige Roger Cooper. beeld de met folie gevulde lampen hun dichter Robert Graves, Ook na de oorlog ging het met de breiding van de flitslamp nog niet dade lijk zo snel. Het vliegtuig ging zich wel verheffen, maar het was toch nog niet geheel van de grond. Het was vooral de prijs die het té zwaar maakte, naast hel feit natuurlijk, dat ér nog niet veel ca mera's bestonden die een synchronisti sche flitsaansluiting hadden. In 1951 kwam er toen de weeldebelasting van 30 pet. nog bij. V indingrijkheid Maar dergelijke omstandigheden dwin gen tot vindingrijkheid. De grote flits lamp met de voortreffelijke hoeveelheid „zon"-licht van een half miljoen lumen was al gereduceerd tot een klein De grote stoot kwam echter in juli 1955 met het hulsloze lampje. De prijs kon met bijna de helft worden verminderd. Vanaf dat moment dateert de grote bloei. In de gehele wereld flitsen nu de lamp jes op en overal verrichten zij een taak. Zij verrichten hun taak bij het vastleg gen in beelden van de grote gebeurtenis sen in de wereld, maar zij verrichten hun taak in de flitscamera van de r der die gelukkige momenten beleeft bil het fotograferen van haar baby en telbare gelukkige momenten nog ii daarna komende jaren. Zij helpen de vak man en de amateur gelijktijdig, want flit sen is niet moeilijk meer. Met de moderne flitsc am era's, waar van er thans in Nederland circa 900.000 in gebruik zijn, is het maken van flitsfoto's even gemakkelijk als het fotograferen in het zonlicht. Flits foto's completeren onze foto-albums met de waardevolste visuele herinme. ringen, omdat ze meestal in huis ge maakt zijn, de plaats waar wij de meeste en belangrijkste familiege beurtenissen uit ons leven beleven. Oostenrijk neemt maatregelen sloten, de grens met Hongarije zwaar te versterken om te voorko men, dat er wéér Hongaarse soldaten over de grens komen om op vluchte lingen te jagen, zoals zondag is ge beurd. Toen schoten dertig militairen op een groep van twintig Hongaren, onder wie vrouwen en kinderen, die terugjoegen naar Hongaars ge bied. Slechts één man zag kans, zjj het ge wond, aan zjjn achtervolgers te ontkomen. Nu blijkt, dat deze gewonde, een Hon gaars soldaat, zelf ook vluchteling was. Hj) vertelde, met twee andere soldaten, die als bewakers van een kamp voor ge arresteerde vluchtelingen dienst deden, deze mensen te hebben losgelaten hen te zijn gevlucht. Zij w« echter te vroeg ontdekt. Soldaten en po litiehonden achtervolgden hen. Van officiële zijde 16 In Boedapest >men, dat de openbare aanklager gereed Is gekomen met de voorbereiding vi zaak tegen generaal Pal Maleter. vai gisteren reeds bericht werd, dat hij in het geheim ter dood was veroordeeld en tegen dit vonni6 beroep had aangetekend Ook dit bericht schijnt du6 weer voorbarig zijn geweest Verder meldde radio-Boedapest, dat men gisteren op klaarlichte dag in Pest een poging heeft gedaan om zich r ter te maken van een militair voei Hierbij zou een burger door de con nistische militie zijn doodgeschoten. De laatste tijd gingen In de Hongaarse hoofdstad geruchten, dat arrestanten in gesloten vrachtwagens door Boedapest werden vervoerd. Britse studenten vermist Drie Britse studenten, die op 14 jai uit Zuidelavië naar Hongarije gingen met het plan daar twee dagen te blijven, zijn niet teruggekeerd. Men vreest, dat zij ge arresteerd zijn. De vermiste studenten zijn de 18-jarige Judith Cripps, kleindochter wijlen sir Stafford Cripps, de 20- neef van de de 21-jarige Christopher Lord, allen van de universi teit te Oxford. Een speciale commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties, belast met het instellen van een onder zoek naar de gebeurtenissen in Hongarije, zal maandag in het openbaar drie voor-, aanstaande Hongaren horen: mevrouw Anna Kethly, lid van de regering Nagy, generaal Klraly, garnizoenscommandant van Boedapest tijdens de opstand en Ko- vago, de vroegere burgemeester van de Hongaarse hoofdstad. (Van een onzer verslaggeefsters) HET ONTWERPEN van mooie en modieuze kleding is niet ieders werk, maar is toch'evenmin voorbe houden aan beroemde couturiers. Verrassende vondsten en denkbeel den kunnen soms ontspruiten aan het brein van hen, die met. de mode als verschijnsel nog maar nét, of hele maal niets te maken hebben. Deze amateurs zijn het, die het Internatio naal Wol Secretariaat wil uitnodigen deel te nemen aan een internationale prijsvraag voor mode-ontwerpen. Deze prijsvraag wordt voorafgegaan door landelijke prijsvragen. Engeland. Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, Denemarken, Zwitserland, Italië en Japan doen in elk geval mee. De deelne ming staat voor iedereen open, maar is toch wel speciaal een stimulans voor leerlingen van kunstnijverheidsscholen leerling-ontwerpers van de Neder landse confectie-industrie De opdracht is: het ontwerpen en het uitvoeren (alleen in tekening, met een staaltje van de stof er bij gevoegd) van tailleur, een cocktail-japon, een mantel of een middagjapon. Er zijn dus mogelijkheden en kansen, die alle gehonoreerd zullen worden met een Ie prijs van f 1000, een tweede prijs f 500 en een derde prijs van 300. De ontwerpen moeten vervaardigd kunnen worden van wol, omdat de modellen be- Parijs De grootste triomf zal echter zijn voc hem of haar. die erin slaagt in de intei nationale competitie met de erepalm te gaan strijken. De ontwerpen van de eersti prijswinnaars zullen in de ateliers var beroemde Parijse couturiers worden uit gevoerd en geshowd in de hele wereld! In Parijs zal een internationale jur% maken, wie de hoofdprijzen (wederom vier en wel elk van 250 Engelse ponden, ongeveer f 2650) gewonnen heeft. Voor Nederland hebben in de jury zit ting de dames E. Pennink, mode-redac trice, J. Roozendaal, lerares kunstnijver heidsonderwijs, en de heren Max Heij- ïans, couturier, J. Kreisberg, confec- onair en Cruys Voorbergh, kostuum- historicus. Voorwaarden voor deelname ;trekt het I.W.S., Rokin 9—15, Am sterdam. Vóór 31 maart moeten de inzen dingen binnen zijn. Je: de heer P. C. A. ni-artsex me). G. C. Schell heren P. G. Bekkering te i (USA), F. J. Prins te R'd Robbins (USA) Griekenland: troepen der V.N. inschakelen T^EN woordvoerder van de Griekse rege- ring heeft gisteren verklaard, dat de V.N. onmiddellijk moeten optreden om de orde op Cyprus te herstellen. Griekse en Turkse vakbondsleiders hebben de be volking van Cyprus tot kalmte gemaand en het bestuur van het eiland verzocht maatregelen te nemen ter voorkoming van onregelmatigheden. Intussen zijn twee Britse ambtenaren, die de verbannen aartsbisschop Makarios, uiteenzettingen hebben gegeven van de nieuwe Britse voor stellen voor een grondwet voor Cyprus. In Londen teruggekeerd. Zij weigerden echter mededeling te doen over de resul taten van de besprekingen De toestand op het eiland is de laatste dagen ernstig. Zeven Griekse Cyprioten *-Jn gisteren gewond door het ontploffen van een bom bij een bushalte In Nicosia Van vier van hen is de toestand kritiek. met op handen zijnde huiszoekingen. Twee bommen diie eveneens gisteren naar manschappen van de ordedienst wer den geworpen, verwondden drie Griekse Cyprioten. Een vierde overleed m het ziekenhuis, nadat hij zware verwondingen had opgelopen bij een moskee in de Turkse wijk van de hoofdstad. Bij een kerkhof te Kyrenia werd een Britse militair door een kogel dodelijk getroffen. Een Griekse Cyprioot die geen gehoor had gegeven aan een sommatie, werd bij het dorp Phini neergeschoten. In het gebied van Famagusta werden twee Griekse Jongens van 18 jaar door twee mannen naar een bos gevoerd waar z(j werden neergeschoten. Een van hen overleed en de ander werd rwaar gewond. De overlevende wist te vertellen, dat de aanvallers geen Turken waren. De bevolking van Nicosia, zowel Tur ken als Grieken, moet thans tot nader order thuis blijven in verband met onder linge botsingen en aanvallen op leden vam de ordedienst. Voor de dorpen Emba en Chlorakas. t«m noorden van Paphos geldt uitgaansverbod in verband De „Blauwe troepen" hebben gisteren de Veluwse plaatsen Hoenderloo en Otterlo op de vijandelijke troepen, de „Groe nen", veroverd. De foto toont een deel van de keurige terug tocht der „Groene troepen". Het betrof hier een grote mili taire oefening, welke door de 41ste gevechtsgroep onder lei ding van de commandant der vierde divisie werd gehouden. Centraal boekhuis blijft in A'dam Verreweg het belangrijkste besluit op de buitengewone algemene vergadering van het Centraal Boek- en Bestelhuis van de Ned. Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, gisteravond in Utrecht gehouden, was dat het nieuwe gebouw in Amsterdam en niet in Vleuten zal worden gebouwd. Zeer uitgebreid is o\*er deze materie ge discussieerd en bij de stemming aan het eind van de vergadering bleek, dat de meeste leden de voorkeur gaven aan Am- Na dit besluit zal zo spoedig mogelijk m de leden een bouwplan worden voor gelegd en de verwezenlijking van de nieuwbouwplannen aan de Jan van Galen straat is binnen 30 maanden te verwach- De kosten, inclusief de grond In erf pacht, die door de gemeente Amsterdam beschikbaar- is gesteld, worden op ruim twee miljoen geschat. Rijvers niet mee naar Madrid Vandaag, een week voor de landen- wedstrijd tegen Spanje, zijn er twaalf spelers door de keuze-commissie van de KNVB aangewezen om de reis naar Madrid te maken. Deze spelers zijn: De doel verdedigers: De Munck (For- tuna '54) en Pieters Graafland (Ajax). De achterspelers: Wiersma (PSV); Kuys (NAC) en Odenthal (SC Enschede). De halfspelers: Notermans (Fortuna '54) Van der Hart (Fortuna '54); Klaassens (VVV) en Schaap ('t Gooi). De voorhoedespelers: Moulijn (Feijen- oord), Wilkes (VVV) en Bosselaar (Sparta). Het is de bedoeling dat er nog drie spelers worden aangewezen. Wel Is thans komen vast te staan, dat Kees Rijvers van zijn club St. Etienne geen toestem ming heeft gekregen om met het Neder lands elftal mee te spelen. De reden van dit besluit is de belangrijke bekerwed strijd, die St. Etienne kort daarna dn Bordeaux moet spelen. Het Nederlands elftal zal worden ver gezeld door de heren ir. Hopster,-Martens, Schroder, Brunt en de leden van de K.C.: Hoolboom en Steinvoorde en de trainers Donnenfeld en Hardwick. Nederland-Duitsland B nu weer op 27 maart De voetbalwedstrijd tussen de B-elf tallen van Duitsland en Nederland zal niet op 3 april, zoals oorspronkelijk was vastgesteld, worden gespeeld, maar waar schijnlijk op 27 maant. De plaats van het duel is nog niet bekend. De Duitse voet balbond had Mtinchen voorgesteld, maar de KNVB had bezwaren tegen deze stad om de lange reis, die gemaakt zou moeten worden. Het verschuiven van de datum van de wedstrijd houdt verband met het feit, dat op 3 april de A-elftallen tegen elkaar optreden in Amsterdam. Van deze wedstrijd worden radio- en televisie reportages uitgezonden, waardoor de be langstelling voor de wedstrijd der B- teams beïnvloed zou kunnen worden. Zeven landen naar Oslo om Europ. schaaktitel Voor het Europese kampioenschap hard rijden op de schaats dat op 2 februari in het Bislett stadion te Oslo begint, hebben nu toe zeven landen ingeschreven. Het zijn Zweden. Finland, Engeland, Polen, Hongarije, Noorwegen en de Sow- jet-Unie. Nederland neemt niet deel uit protest tegen de Russische onderdrukking Hongarije. Het is echter niet onmoge lijk dat Kees Broekman, die op het ogen blik In Hamar woont, uitkomt onder auspiciën van de Internationale Schaats- Amerikaanse ijshockey- ploeg naar Den Haag De nationale ije+iockeyploeg van de Verenigde Staten komt op 6 februari in Den Haag spelen tegen de Haagse ijs- hockeyclub YHC. De ploeg maakt een Europese toennee door zes landen, waar totaal 24 wedstrijden worden gespeeld februari en maart TITO FELICITEERDE GOMULKA "yOLGENS DE EINDUITSLAG van de zondag jl. In Polen gehouden verkie zingen heeft 94.14 procent van de kiezer» de stemplicht voldaan. Daarvan wer- op de kandidaten van het nationale eenheidsfront (onder communistische lei ding) 98,4 pet. van de stemmen uitge bracht. Er waren 58.897 ongeldige stem- Deze cijfers tonen aan. dat 270.000 kiezers (op een totaal van 17.944.081 stem- Toch in hel zo I BETEKENIS VOOR DE KERNEYSTKA Magnetiseuse mocht op zondag rijden (Van onze parlementsredactie) Aan de autobestuurster, die op januari jl. betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk te Soesterberg, was ontheffing van het zondagsrijverbod leend, uitsluitend geldend voor ritten ten behoeve van de uitoefening van haar be roep van magnetiseuse. De betrokk* die haar beroep ook op zondagen in buiten haar woonplaats uitoefent, daartoe niet van de openbare middelen rervoer gebruik maken. Dit heeft de ter van verkeer en waterstaat, Algera, meegedeeld in antwoord schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. Koopman (soc.). De bewinds man wijst erop, dat van een onbeperkt! ontheffing aan de magnetiseuse geen sprake is. Zij valt onder de uitzonderings bepaling, waarvan huisartsen, artsenspc- cialisten, verloskundigen en veeartsen bij de uitoefening van hun beroep gebruik mogen maken. Geknoei van voorzitter van ziekenfonds De offioier van justitie bij de Zwolse rechtbank heeft tegen de 47-jarige Ph. van der B. uit IJsselmuiden een boete van 15.009 subs, zes maanden hechtenis, waarvan vier voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd, geëist. Van der B. werd er van beschuldigd oplichting te hebben ge pleegd ten nadele van het Algemeen zie kenfonds Kampen, waarvan hij voorzitter was. Als eigenaar van twee apotheken diende hij te hoge declaraties in. Hij had hiervoor ook akkoordjes met huisartsen gemaakt, die inmiddels gewetensgelden 500 a 600 in de kas van het zie kenfonds hebben gestorft. Uitspraak op 5 februari. Alleen de schapenfokkers in het uiter ste zuiden van Polen zetten Gomulka de voet dwars. Meer dan de helft van deze Polen schrapten de naam van partijkan didaat Jan Antoniszczak van de lijst. Het gevolg is, dat binnen twee weken hier een herverkiezing moet worden gehouden. T oekomstmuziek In Polen gaan nu al stemmen op voor het wegzuiveren van alle stalinisten, die nog in de plaatselijke afdelingen en het centraal comité van de communistische partij zitting hebben. Ook pleit men voor een onafhankelijk buitenlands beleid. President Tito van Zuidslavië was een van de eersten om Gomulka telegrafisch geluk te wensen met zijn verkiezingszege. Deze klaptafel-stoel (in Londen getoond) maakt het mogelijk met minder ruimte te volstaan. De rugleuning kan men namelijk als tafelblad gebruiken. Het ei van Columbus, maar in een hxiis- kamer toch wat ongezellig. 'o Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5