Sociologie kan diaconie helpen bij uitzetten van koers Christus' opdracht ook voor eigen gezin van betekenis Anthon cle Zeeuw vertelde van de moddergeuzen van Suez PARKER 61 Staaltje van schilderachtige filmkunst voor K. en O. Dr. W. A. Veenhoven liet geen opwekkende klanken horen NIFUWF I.EIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Herv. diaconale conferentie op Oud Poelgeest Gezin is verinnerlijkt, maar ook kwetsbaarder geworden IN HET KASTEEL OUD POELGEEST te Oegstgeest begon gistermiddag om vier uur de tweede Hervormde provinciale diaconale conferentie over „Het diaconaat en het gezin". De deelnemers vertegenwoordigden de Algemene diaconale Raad, de landelijke sectie voor gezinszorg en ge- zinsverzorging, vele plaatselijke diaconieën, de Geref. stichting voor maat schappelijk werk in Zuid-Holland, de provinciale diaconale commissie, de Hervormde stichting voor diaconaal maatschappelijk werk in Zuid- Holland en de secties gezinszorg en gezinsverzorging en kinderbescher ming en reclassering. Ds J. C. Brokken van Rhoon, lid van dt raad voor Kerk en gezin, sprak aan he' 1 begin van de conferentie een wijdings- g- woord. Daarin merkte hij op, dat op het en altaar van de menselijke strevingen vele n. offeranden worden gebracht, die God niet behagen. Zo komt men in de onrust van "n" het gezin zo weinig meer toe aan de be- 'P* zinning en aan het verwerven van kennis iet van God. Hoeveel onkerkelijken en ook kerkelij- n ken zijn niet in de greep van de geest van de massa gekomen. De vader en de moe der moeten weer leren ontdekken, dat zij it- de diaken en de diakones bij uitstek zijn. an In dit verband wees ds Brokken op het tekstwoord „Barmhartigheid wil ik". Hij maakte duidelijk, dat diaconie en i ,tc op elkaar betrokken zijn. VERANDERING an Prof. dr J. P. Kruyt uit Utrecht sprak jd. vóór de avondmaaltijd over „Het gezin in en deze tijd". Met name gaf hij voorbeelden van het functieverlies van het gezin, instituut van het gezin is oud, maai wil niet zeggen, dat het gezin niet ve dert. De maatschappelijke structuur andert en dat brengt veranderingen op vele gebieden met zich. in- De hoogleraar zei, dat de sociologie de en diaconie kan helpen bij het uitzetten van 5m de koers van het werk. De motor van het diaconale schip blijft de barmhartigheid nü De sociologie kan ook helpen om kritisch iet te zijn tegenover vroeger en onze eigen et. tijd. Dat kritische leren wij door het I e Evangelie te raadplegen en door de ont wikkeling der dingen te beschouwen. «al GEEN EENHEID MEER te Prof. Kruyt vestigde er de aandacht op, dat de Nederlandse taal onderscheid kent uk tussen gezin en familie. Tegenwoordig jf. valt de klemtoon op het gezin, niet 1 op de familie. Er is immers een groot aantal mensen die niet meer blijven u" zij geboren zijn. De beweeglijkheid der zo mensen heeft de betekenis van het gezin m- doen toenemen. De meerderheid van de gezinnen is geen produktieve eenheid meer. Er zijn ,re nog wel gezinsbedrijven in de agrarische Aspirin*) Is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet Is voorzien van het merk „De wonderbaarlijke mandarijn" van Bartók. (NCRV 20.20 uur) De Hongaarse componist Bela Bartók schreef in 1919 zijn kostelijke pantomime „De wonderbaarlijke mandarijn", dat een vr\j luguber verhaal heeft, nl. straatrovers dwingen een arm meisje mannen binnen te lokken om ze uit te schudden. Een ver lopen oude heer en een jongmens worden met verleidelijke dansen voor het raam naar binnen gelokt, maar eweer uit gegooid omdat ze niets op zak hebben. Dan komt er een mandarijn, die onkwets baar blijkt voor de wurgingspogingen en de messteken van de straatrovers. Dan geven ze hem maar de vrijheid en het meisje omarmt hem Nu begint h\j opeens uit zijn vele wonden te bloeden en hij sterft in haar armen. De muziek volgt de handeling op de voet en Bartók stond er op. dat bij de orkestsuite uit deze pantomime de volgende thematische pro- grammatiek werd gepubliceerd: 1. Inlei ding (straatlawaai en bevel van de rovers). 2. Eerste lokroep van het meisje (klarinet) voor de oude heer, die echter weer wordt uitgegooid. 3. Tweede lokroep voor jonge man, die hetzelfde lot ondergaat. 4. Derde lokroep voor de mandarijn (volle orkest). 5. Lokdans voor de mandarijn (langzame wals, later sneller). 6. De mandarijn be reikt het meisje na een steeds wildere jacht. Alles gaat zonder onderbreking in elkaar over. De uitvoering geschiedt door het Concertgebouworkest o.l.v. Antal Do rati. wereld en ook hier en daar nog wél in de stad, maar dit aantal is niet groot. Vroe ger was het gezin een centrum van leven; men at en sliep en werkte er. Wü kennen de afgeslotenheid van het huis, maar ook van het gezin. Vroeger was het huis open en kon leder binnenkomen. Tegenwoordig leidt bemoeienis van buiten vaak tot conflicten. Hoe meer het dorp of de stad zich opent, hoe geslotcner wor den huis en gezin. Dat gezinsindivi- dualisme bevordert ongetwijfeld de intimiteit, die wü als moderne en ge jaagde mensen niet kunnen missen, maar anderzüds kan er een zekere mufheid door ontstaan. Prof. Kruyt zei ook iets over de functie verandering van de vader. Wij leven al eeuwen in een mannenmaatschappij, die zich werkelijk wel eens als een tyrannie heeft geopenbaard. Er is een tijd geweest, dat de vader de huwelijkspartner aanwees. De keuze voor het huwelijk was voorheen veel meer materialistisch gericht. Nu is die keuze min of meer „romantische zaak van de Liefde met een grote L" gewor den. Met de voor- en nadelen. VERLIEZEN De inleider noemde verder een serie feiten, die het functieverlies van het ge zin duidelijk aantonen. Het ziekenhuis bij voorbeeld vervangt veel meer dan vroe ger de verpleging thuis. De consumptieve eenheid van het gezin, het samen eten. Is op vele plaatsen verloren gegaan.1 Het huishouden is gemechaniseerd Er zijn al lerlei maatschappelijke organen, die de functies van het gezin hebben overge- de klok terug te zetten. Prof. Kruyt ci teerde een Amerikaans socioloog toen hij zei, dat het gezin functie na functie loor maar dat het daarmee zijn eigen functie vond. Vroeger was het gezin instelling, een institutie, die werd bijeen gehouden door zeden, wet, godsdienstige opvoeding, openbare mening en vele n schappelijke functies. Nu wordt het gezin nog slechts bijeengehouden door de band van de genegenheid. Het gezin is v« nerlijkt, maar is tegelijkertijd kwetsbaar geworden. En die kwetsbaarheid is een probleem. VERBONDENHEID De conclusie van de hoogleraar was. dat wü de oude toestand niet moeten terugwensen; daarin was teveel frus tratie en dwang. Wü kunnen veel in het moderne gezin waarderen. De erotiek, die overigens heel belangrük is, mag echter niet het enige zün. Dan zou men kunnen zeggen: Als de „vlam" eruit is, moeten ze maar uit elkaar gaan. De basis dient de lots verbondenheid te zün, die niet afhan- kelük is van fragiele gevoelens. Prof. Kruyt meende, dat het besef van lotsverbondenheid bij de huidige genera tie wellicht te zwak is ontwikkeld. In dit verband stelde hij de vraag, hoeveel ouders in staat zijn, de betekenis var huwelijk aan de jonge mensen duidelijk te maken, met wijsheid, ernst en toewijding. Het feit, dat velen zich daar geen reken schap van geven, betekent, dat er organen moeten zijn, die zich hierop beraden. GESPREK Na de warme maaltijd werd de inlei ding van prof. Kruyt in kleine gespreks- kringen besproken. De gemeenschappe lijke nabespreking stond onder leiding van mr A. W. Kist, directeur van het Her vormde vormingscentrum. De dagsluiting werd verzorgd door de heer A. J. Rotte veel, voorzitter van de Hervormde stich ting diaconaal maatschappelijk werk ir Zuid-Holland. Vanmorgen verzorgde ds J. M. Hoek stra. die aan Oud Poelgeest is verbonden, de dagopening. Daarna sprak ds J. C. Dongen uit Utrecht over „Het diaconaat en het gezinsleven in deze tijd". Elders op deze pagina geven wij daarvan een ver slag. Uit deze omgeving namen aan de con ferentie deel vertegenwoordigers van de Herv. diaconieën van Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Leidschendam, Lisse, Oegstgeest, Voorhout, Voorschoten, Warmond en Wassenaar. Diaconale conferentie Alleen hij mag helpen, die zich heeft laten helpen T~\S. J. C. VAN DONGEN TE UTRECHT begon vanmorgen zijn lezing op -L' de Hervormde diaconale conferentie in Oud Poelgeest met te zeggen, dat een van de vragen die de Kerk het meest aangaan, is, wat zij te zeggen heeft ten aanzien van het gezin.De Kerk is krachtig als zij geworteld is in het volle samenleven van de mensen. Zij is krachteloos als zij zich boven de werkelijkheid stelt. Van dat laatste is het verleden zeker niet vrij. Allerlei moraal heeft zich buiten de Kerk om gevormd. Zij is bij velen geen oriënteringspunt meer. Het diaco naat moet de Kerk er voor bewaren, da zij zou vergeten, dat Jezus Christus in he vlees gekomen is en dat de mensen in hur lichamelijke nood Hem evenzeer ter harte gaan. Ds. Van Dongen stond stil bij enige Paulinische vermaningen in dit verband. Hij vermaant de diaken, dat hij zijn kin deren en zijn gezin goed moet bestieren. Het huisgezin is van betekenis voor de opbouw van de Gemeente. De apostels, braken het brood van huis tot huis, staat in de Bijbel. Ze verkondigden het Evan gelie in de tempel, maar ook in de hui zen. Paulus waarschuwt voor de dwaal leraars, die hele huisgezinnen ten gronde richten. Hij roept op om goed te doen. in het bijzonder aan de huisgenoten des ge- loofs. Hij ziet hier voor zich het gezin, in waaruit de Gemeente wordt gebouwd Spanning Bepaalde uitspraken van Jezus schij- ?n in een andere richting te wijzen, ij mensen roept, moeten ze Hem volgen et achterlating van alles. Het komt aan, alle natuurlijke belemmeringen prijs te geven in de vaart van het Konink rijk Gods. Petrus laat alles in de steek, ar even later lezen wij toch. dat Jezus zijn huis moet zijn. waar de schoon moeder van Petrus met koorts te bed ligt. De radicale eis van Jezus om Hem te volgen heeft zodoende ook geleid tot ver nieuwing en versterking der aardse ban den. Er is hier dus sprake van een span ning tussen het volgen van Jezus ener- en het opnieuw verstaan van onze taak in onze verbanden anderzijds. De predikant diaken ook in dez geeft voor zün wi leven prüs. maar een andere vorm I van Christus een van betekenis is v 5 spanning leeft. Hü rk een stuk gezins- hü ontvangt hel In erug. Wü ontvangen opdracht, die ook tor het eigen gezins leven. Met betrekking tot het functieverlies an het gezin stelde ds. Van Dongen de raag, of het gezin vroeger wérkelijk een kerkje in de Kerk was en of het niet veel een natuurlijke gemeenschap dan geloofsgemeenschap was. Kwam er veel terecht van de persoonlijke navol ging van Christus? Hebben wij er oog dat God bezig is in deze tijd Zijn Gemeente nieuw te bouwen? Wij moeten oog krijgen voor de eigenlijke gezinsvra gen. Onze handelwijze wordt dan bepaald door een goed maatschappelijk inzicht, ^ar vooral door het geloof. Geen gemoraliseer D< 'nleider constateerde, dat de ver houding man-vrouw eerlijker en waardi ger is geworden. De evangelische eisen trouw en liefde kunnen zuiverder tot hun reoht komen. De echtscheiding is een probleem, dat de diaken niet mag laten liggen. Vrezen de mensen die met dit probleem zitten, teveel de man-in-het-zwarte-pak en een veroordelende houding? In het diaconaat dienen Wü ons ver te houden van gemoraliseer en moet er bereidheid zün om de weg te openen naar elk ge sprek. Daarbij kan een nuchtere instel ling ons het inzicht geven, dat het ook niet gewenst is, de schün van een huwe lijk te blüven ophouden, waar innerlüke voorwaarden voor wezenlüke verandering ontbreken. Ds. Van Dongen ging vervolgens na, in hoeverre de veranderingen in het samen leven der mensen invloed kunnen hebben op de werkwijze en de instelling van de diakenen. Uitvoerig beschreef hij de baak van de gezinsverzorgster en de maat schappelijke werkster. Op een of andere wüze hebben alle taken van het diaco naat met de gezinszorg te maken. Ds. Van Dongen wees hier op de Kerkorde der Ned. Herv. Kerk, waar de taak der dia kenen in een aparte ordinantie beschre- fe""m-)j^n In kantine boksschool Baggeraars van Sliedrecht verrichten overal ter wereld grootse dingen ANTHON DE ZEEUW, zelf zoon uit een slepers familie, heeft gisteravond in de kantine van de Doelenkazerne voor helaas maar weinig men sen het verhaal of liever het epos verteld over en lichtbeelden en films vertoond van de moddergeuzen van Suez, ofwel de baggeraars van Slie drecht. Mensen, die je, zoals het gezegde luidtnet als Zweedse lucifers kunt vinden over de hele wereld. TOIACCO COM He't was een voortreffelijke lezing cfcarom was het jammer, dat maar luttele honderd mensen var. het Leids garnizoen op uitnodiging van de dienst Welzijnszorg naar Anthon de Zeeuw t ren komen luisteren. De Zeeuw, dae schrijver en cineast vertelde niet over de Sliedrechtse bagge raars alleen. Zün verhaal en zün beelden hadden ook tot onderwerp de gigantisch' organisatie, die de oude Suez-kanaalmaat- schappü, sinds Ferdinand de Lesseps zij: kanaal van Middellandse naar Eode Zee groef, opbouwde om de bloedstroom internationale goederenhandel van Euro pa naar Azie gaande te houden En bovendien dat wa> eigenlijk het begin van zijn lezing, tüdens welxe. t mate de Ujd vorderde, steeds meer belang stellenden de grote kantinezaal binnen schuivelden greep hü met behulp var prachtige daas terug op e?n reis met de sleepboot ..Loire", waarachter aan Per 1 februari: Stadstram 20 cent Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft zün goedkeuring ge hecht aan de door de N.Z.H.V.M. aan gevraagde verhoging van de stads- tarieven. Een ritje per stadstram gaat nu (per 1 februari) van vüftlen, twin tig cent kosten. Mr. Lichtenauer voor C.-H. Statenkring Zaterdagmiddag 2 februari zal mr. W. F. Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer, voor de statenkring Leiden van de Chr.- Hist. Unie in het wükgebouw Rehoboth spreken over „Nederland en de interna tionale economische vragen in Europa" Op het programma voor deze bijeenkomst staan verder bestuursverkiezingen. L.A.K. stelt werk van leden ten toon Het Leids Academisch Kunstcentrum opent vrijdag 1 februari om elf uur eer tentoonstelling van kunstzinnig werk var hoogleraren, leden van de wetenschappe lijke staf en studenten. De tentoonstelling is geopend van 1-14 februari en wordt g< houden ter gelegenheid van de diesviering in het Academisch Historisch Museum, Rapenburg 73. De inzenders zullen bü de opening aanwezig zijn. L.P.S.V. klopl H.P.S.V. op klinkende wijze Na drie nederlagen en een gelükspel is het L.P.S.V. gelukt de volle winst bin nen te halen. Het werd een klinkende 8—4 zege op H.P.S.V. Met de rust den de Leidse politiemannen reeds voorsprong. De Leidse doelpunten werden gescoord door Van Leeuwen (5) Habraken (3). Door deze zege komt de laatste plaats nu aan H.P.S.V. A dvertentte de pen die zichzelf vult Reeds in verkoop en demonstratie bü de VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 overgaan, als zü gedreven wordt door de Heilige Geest, als zü zich in de problemen van deze tyd heeft ver diept, een positieve Instelling daar tegenover heeft en de Gemeente met haar hele hart er achter staat. Ds. Van Dongen vroeg de conferentie gangers, het eigen gezinsleven vruchtbaar het diaconaat. Daarbü is de verticale verhouding, het geheimenis van de God-mens-verhouding, alles bepalend. „Sous les toits de Paris" ■filmstudiekring zich gisteravond in het Casinotheater voor het eerst of bij vernieuwing kunnen overtuigen. Men vertoonde „Sous les toits de Paris", oud, maar niet verouderd; charmant en geestig; op-en-top Frans. De vraag, waarom deze bejaarde rolprent dan toch eigenlijk zo aantrekke lijk blijft, laat zich niet moeilijk beantwoorden. Treffend zijn, om maar het belangrijkste te noemen, de fijne sfeertekening, de grillige fan tasie, de knappe fotografie en vooral ook de sterke eenheid van beeld en klank. it dit laatste betreft: het thema van de rolprent is een meeslepend wüsje van straatzanger Albert, dat een opvallen wisselwerking tussen het geluid en het visuele doet ontstaan. Daarnaast heeft de regisseur dan karakteristieke figuren in het leven geroepen en als meester van het detail heeft hü voorts nog kans gezien door het geheel een fijne Ironie te weven. n talrijke kleinigheden tot uitdruk king komt. Overigens blükt rich onder de daken •an de lichtstad nogafl het één en ander 1 t€ spelen. Natuurlük staat de vrouw ln het middelpunt en rondom haar zün :owel Parüzenaars met een gouden hart ils met een kwade inborst gegroepeerd Het ontwapenende hierbü is, dat deze heren zo heel gemakkelijk van elkaar zijn te onderscheiden. Het zwart is zwart het wit is wit en de goeden winnen het al tijd. Maar dat moet men niet erg vinden Zo hoort het toch immers ook. Rolprenten als deze zün werkelijke tichtpuntjes in de grote stroom van zwart gallige films, waarin niet het minste spoortje warmte is te ontdekken: die het leven niet anders dan totaal uitzichtloos voorstellen. De gedraaide kopü was uit een buiten landse cojlectie; onverkort dus en vrij wel zonder onderschriften. Dit was hier echter niet bezwaarlijk, want door hun suggestiviteit waren de weinige dialogen ook zonder kennis van het Frans t« be- grijpen. Veteranenlegioen Nederland MEN KAN NIET ZEGGEN, dat dr. W. A. Veenihoven uit Den Haag gis teravond, toen hij sprak voor de afdeling Leiden van het Veteranen Legioen Nederland, opwekkende klanken liet horen. Dr. Veenhoven voerde het woord over het Midden-Oosten, het Suezkanaal en Hongarije. West-Europa, in 1914 nog oppermach- g, staat er niet best voor, aldus dr. eenhoven. Beseffen we het gevaar wel? Spr. noemde het gebeuren van het af gelopen najaar een uiting van de rebel- an het onderworpen Europa, dat weer wil komen tot een zelfstandige politiek. 'verloor deze opstand, niet slechts door het lngrüpen van de Sowjetunie, ook door de houding van de V.S. crisis heeft het Westen veel ge leerd. Het weet nu niet alleen, wat het Rusland heeft, maar ook dat het niet op Amerika zal kunnen rekenen. Men heeft gesproken over het „perfide" Al bion, maar de sluwe politiek van de V.S. verraderlüker. Amerika zal. aldus spr., eerst de Europese landen uit hun kolo- werken. waarmee het „goodwill" kweekt bü het Aziatisch-Afrikaanse blok. na neemt het de plaats in van de oorspronkelüke „koloniale overheérsefs" en wanneer Europa ten slotte is verdron gen, is het tevens van de V.S. afhanke- lük. Het Amerikaanse anti-kolonialisme is een camouflage voor kolonialisme, dat een streven is van alle fijden, een streven dat zich bedient van verschillende me thodes. Het kolonialisme van thans h voorbehouden aan de allersterksten. Dul les zelf heeft de Suezkanaalcrisis uitge lokt. waardoor hü Europa meer afhan- kelük van de States maakte dan het tü dens het Marshallplan was. De vraag of de Amerikaanse politiek slim is, zal wor den beantwoord door de krachtmeting n Amerika en Rusland. Eenwording In de wereldpolitiek dragen de socia listen grotendeels de verantwoording van het debacle. Spr. vroeg zich af, of de Ne derlandse socialisten deze geschiedenis zuiver zien. De beste weg naar de pese zelfstandigheid is nog de Euro pese eenwording. Het nationaal besef Culturele avond van Chr. kweekschool De leerlingenvereniging van de Chr. kweekschool hield gisteren in gebouw „Irene" een culturele avond. De com missie, die deze avond moest organise ren, had ernaar gestreefd, het publiek via het zware genre langzaam in lichtere anen te leiden. Deze opzet, die vooral •at de klassieke muziek betreft. een goede kennis van zaken vereist, is een volledig succes geworden. Voor de pauze ormde de „Danse rituelle" van De Falla op de piano uitgevoerd door Loeki Christiaanse het hoogtepunt. Ook het op treden van Kors van Leeuwen oogstte succes. Na een stukje van Simon Carmiggelt voorgedragen te hebben zette hü zich achter de piano, waar hü op geestige wüze enkele variaties van Peter an Anrooy ten gehore bracht. Na de pauze brachten Gert Ottevanger, 'im van Hilten en Cees Janssen een vlot cabaretprogramma, waarin zij hier en daar een steekje gaven op het school- Vooral de auto's van de leraren :jen het nog al eens ontgelden. Ver der trhden op „De Sunnysiders" een mu- ziektrio en een groepje tweedeklassers, lat onder het motto ..Zing en wees blü" mkele sketches en liedjes ten gehore brachten. De directeur mr. dr. K. de Vries sloot de a nd. i de L.R.B. organiseerde jeu gd wedstrijden De Leidse Reddingsbrigade heeft i Overdekte onderlinge jeugdwedstrüden gehouden, waaraan 35 jongens en meisjes deelnamen. Wim Hoekstra won de Plug- beker, een wisselbeker voor 25 meter ge kleed schoolslagzwemmen. Hü maakte een tijd van 22.1 seconden. Voorts moest de jeugd 25 meter gekleed en op de rug zwemmen met een stokje tussen de tanden en ook moest nog 25 meter gekleed en op 'n komische manier worden gezwommen. Alle deelnemers kregen een prijsje. De voorzitter, de heer A. Linschoten, had de jongelui voordat de wedstrijden begon nen, opwekkend toegesproken. „dat niets met economie te maken heeft' boycot al te vaak deze eenheid. Als troef voor het behoud van de zelf standigheid zag spr. ook de kwestie Nieuw-Guinea. Het eiland bezet in de Pacific een sleutelpositie en moet dus in Westerse (beter: Nederlandse) handen blüven. We moeten'een greep. hebben op Amerika. We weten Australië achter Zonder Australië zal Amerika het in oorlog zwaar te verduren krügen. Via Hongarije kwam spr. terug op de toestand in West-Europa, waarbü concludeerde dat Nederland behoefte heeft aan een militante jongerenbewe ging. Dr. Veenhoven vroeg zich af. of hier wellicht een taak ligt voor het vete ranenlegioen. Na de pauze werd er ruimschoots ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Geen korting op pensioen bij Van Herwaarden Het bestuur van het Pensioen- en On dersteuningsfonds van Van Herwaarden' Kalkzandsteenfabrieken N V te Hillegom heeft zich beraden over de vraag, in hoe verre de pensioenrechten der werknemei dienen te worden gecorrigeerd in verband met de op 1 januari in werking getreden wet op de algemene ouderdomsverzeke- ring. Krachtens een artikel in het pen sioenreglement is het mogelük tot verla ging der pensioenen over te gaan. Door de raad van beheer van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken daartoe in de ge legenheid gesteld, heeft het bestuur beslo ten, geen gebruik te maken van dit artikel en de reeds lopende en in de toekomst uit te betalen pensioenen geheel boven het algemeen pensioen uit te keren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anthonius Johannes Lau- rentius zn van P. de Groot en C. M. J. Ouwerkerk; Pietronella dr van J. A. Wel- tevrede en P. van Splunder; Petrus Jo hannes Joseph zn van P. P. Vonk en C. H. Koperberg; René Ronald zn van W Wagemans en M. C. Wendt; Margaretha Wilhelmina Louise dr van J. P. F. ten Broek en W. Hinnen; Robert zn van J. Zonneveld en M. Hakker; Elsje Lucia dr K. Meijer en A. L. Bank; Maria He lena dr van J. J. van de Laar en A. S. Poelman. OVERLEDEN: C. Hanson, man. 68 jaar Jeugd beschadigt radiobakens Ernstig gevaar voor de luchtvaart Tot twee maal toe is de laatste tyd een radiobaken voor de luchtvaart door baldadige jongelui beschadigd. In beide gevallen viel het baken uit, wat ge lukkig tüdig werd ontdekt, zodat ramp zalige gevolgen voor de burgerlucht vaart uitbleven. Enkele schooljongens stalen onlangs uit een radiobaken bü Amsterdam een aantal radiobuizen en andere onderde len. In het noorden van het land werd een dergelük baken door de jeugd be schadigd. Deze bakens staan opgesteld langs de be kende luchtvaartwegen, zowel in de omgeving van vliegvelden als in meer afgelegen delen van het land. Ze die nen om vliegtuigen hulp te bieden bü hun koersbepaling en de voorbereiding tot de landing. Bij slecht zicht kunnen de vliegtuigen slechts met behulp van deze bakens worden binnengeloodst. Valt een baken uit wegens een techni sche storing, dan treedt automatisch een reservebaken in werking. Men vreest echter, dat als de baldadigheid blijft aanhouden ernstige gevolgen voor binnenkomende vliegtuigbeman ningen en passagiers ntet zullen uit- blijven. nylontros de perscutter „Pax" van Hol land naar Port Said werd gesleept. Anthon de Zeeuw maakte deze reis in opdracht om stof te verzamelen voor een roman, dlie hü gaat schrüven over het leven der Sliedrechtse baggeraars. Zee sleepvaart en baggerbedrijf zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden, want onze zees'e»nvaart. waarover Jan de Hartog eens zün onvergetelijke „Hollands Glorie" schreef, is groot geworden door de bag geraars va«n Sliedrecht, die hun cutterzui gers en bakken en baggermolens overal te wereld nodig hadden, omdat nergens te wereld welke baggermaatschaopij dan ook tegen hun spreekwoordeUjke beheer sing van heit vak kan concurreren. Kleintoch groot Nederland, klein land, heeft om veel dingen, die het presteert, nog een grote naam. Ook, misschien vooral ook, door het werk van zeeslepers en baggeraars, die de moddergeuzen van Sliedrecht wor den genoemd. Wat. Anthon de Zeeuw gis teravond in de koksschoolkantine ver telde heeft hopelijk iedereen, die nog „ouderwets" genoeg is om zich Hollander te durven voelen, trots gemaakt. Wij zijn in veel dingen klein, maar in sommige dingen zeer groot. Wie daaraan na het eerste deel van de lezing nog mocht hebben getwijfeld, die twijfelde niet meer. toen op het projectie scherm de filmbeelden verschenen van het eporme werk. dat na de stormramp van 1953 op Goeree en Overflakkee werd ver richt, de aanleg van een zeedijk van 23 kilometer ln 20 weken, voordat de na jaarsstormen van datzelfde jaar dit eiland voorgoed van onze wonderlijke Ne derlandse kaart konden vegen. Ze achtten niet mogelijk, de buitenlandse inge nieurs. Toch werd het gedaan. Er werd opnieuw iets groots verricht. Anthon de Zeeuw trekt overal stamp volle zalen en dat niet alleen, omdat een deel van zün lezing zo actueel is na de recente gebeurtenissen bü het Suez-kanaal Omdat hü goed vertelt, omdat zijn foto's voortreffelijk zün en hü ze op een buiten gewoon efficiënte manier met medewer king van zün vrouw op het doek ver toont en omdat hü vertelt over werk, dat door Nederlanders wordt gedaan op een manier, waarop wij allemaal trots kun nen zün. Wij zien Anthon de Zeeuw nog wel eens in Leiden terug. beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: Prol Chr. Onder wijzersvereniging, T. Tieleman over Noord-Afrika. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor allen", Rotterdams Harp- kwintet. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en O.- ïrsus „Moderne beeldhouwkunst" door Joh. H. Wertheim. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereniging an postzegelverzamelaars, jaarvergade- Gebouw Staalwük (Herenstraat), 8 uur: 5. M. W. J. Geursen over zün werk in Australië. Prediker, 8 uur: Baptisten Gemeente, aranatha-bü eenkomst. Rapenburg 8, 8 uur: V.I.R.O., dr. B. Landheer, directeur bibliotheek Vredespa- ■is. over: Indrukken uit Polen. Volkenkunde, 8 uur: G. D. van Wen- ;n over: Godsdienstige en sociale struc tuur in het moderne Ceylon. Donderdag Chr. Sociale Belangen, half 8-half 10: Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnüverheid, receptie 40-jarig bestaan afdeling Leiden. Prediker, 8 uur: Baptisten Gemeente, Ma r anath a-bü eenkomst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Resi dentie-Orkest, solist Abbey Simon, piano. Doelenkazerne, 8 uur: De Schouwspelers met „De huzaren". Vrijdag Huis over 't Hoff (Gerecht 10). half 8 en 9.15 uur: aanvang K. en O.-cursussen „Maak het zelf" door mevrouw Grethe la Croix-Hansen. Stadsgehoorzaal, half 8: Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnü verheid, feestavond 40-jarig bestaan afde ling Leiden. Wükgebouw Levendaal, 8 uur: A.R. wükkiesvereniglng III, Chr. van den Heu vel over: Overheid en Welvaart. Kantine Smit (Herengracht 34), 8 uur: Leidse Smalfilmliga, causerie Piet de Groot over tekenfilms. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman, filmavond over Zwitserland. >orschoten, gemeentehuis, 8 uur: raadsvergadering. Tentoonstellingen Rüksmuseum voor Volkenkunde: „Het ven van Buddha in do kunst" (tot 14 februari 1957). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060 en Oegstgeester apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3