Turkse aar lang zware donderbussen waren wapens w JEMEN IN DE GREEP VAN DE 20-STE EEUW Klein land dat het grote Engeland uitdaagt Suezkanaal moet bergingskosten door extra toeslag opbrengen Veel nieuwe snufjes op zesde textielbeurs LIGA Rug tegen de Russen DINSDAG 22 JANLAR1 1957 kentekenbewijzen wor sen duurder en anders prijs van kentekenbewijzen voor motorrijwielen, scooters enz. zal inkort (misschien reeds volgende worden verhoogd. Ongeacht de igorie zal het kentekenbewijs bij eer- aanvrage f 13 gaan kosten, terwijl bij overschrijving op een nieuwe eige- moet worden betaald. Wanneer ve regeling tot stand zal zijn zullen de bezitters van piotorrij- feite een gesplitst kentekenbe- ontvangen: een „vast" gedeelte, dat pollj het voertuig hoort en f 10 kost en een ideriijk gedeelte, dat men bij vol de motorrijtuigenbelasting f 3 in handen krijgt. Het ligt irlopig niet in de bedoeling deze pro- ook op de categorie bedrijfswa- ms ioe te passen. Men werkt daarvoor hap een ander systeem. 'egenover het duurder worden van het itekenbewijs staat, dat men, wanneer jen 't na 't slopen van het motorrijtuig levert, in plaats van één drie gulden itvangt. De belastingkaart van de mo- fxijtuigenbelasting zal straks nog sleahts wnJt gewicht en het motornummer ver- Tegen boom gereden. Op de weg tussen en Tilburg is gisteravdnd een rsonenauto tegen een boom gereden, zittende dame, mevr. J. (51) uit njight kwam om het leven en de chauf- r E. (43) werd zeer ernstig gewond. ijDit zijn Imam, Achmed (rechts) zijn jongere broer Abdoellah, toen deze foto genomen werd, 'Oo%°g minister van buitenlandse za- jk e|ken was. Enkele maanden daarna in april 1955 liet Achmed Abdoellah onthoofdennadat deze een mislukte staatsgreep had ver richt. ARABIA FELIX. Gelukkig Arabië. Het is een veelzeggende naam, die men in lang vervlogen tijden gaf aan een kleine staal op het enorme Arabische schiereilandJemen. Dit land, dat in de af gelopen weken op geruchtmakende wijze de aandacht van de wereld pers vroeg, stond in die dagen hekend om zijn grote rijkdom aan goud, edelgesteente, ivierook, myrrhe, kaneel en andere voor die tijd kost bare voortbrengselen. Jemen is ook het gebied, waarover volgens de geschiedschrijversde koningin van Scheba moet hebben geregeerd. Zij is de vorstin, van wie wij in 2 Kronieken 9 lezen, dal zij naar koning Salomo ging met een zeer groot gevolg en met kamelen, die specerijen, goud in overvloed en edelgesteente droegen Voordat Jemen in het wereldnieuws kwam, wisten maar weinig mensen, waar dit kleine land ergens op de landkaart te vinden was. Zij die er naar gezocht hebben, ontdekten, dat het in het westen aan de Roode Zee grenst, in het noorden en oosten aan de grote Aarabische buurstaat Saoedi-Arabië en in het zuiden aan het Britse protectoraat Aden (waai'mee Jemen thans op voet van oorlog leeft). Ook het voor de westkust gelegen eiland Karna' ran is geheel Brits. Jemen beslaat bijna geheel uit hoog-1 den de Himjarieten, wier heerschappij al land. De hoogste berg is ruim 3600 grootste hoogten treft de kust. De regenval en bevlociing is er beter dan in andere delen van het Ara bische schiereiland, vandaar ook dat dit gebied vruchtbaarder is dan de rest van Arabic. De kustvlakte is zeer heet. In het binnenland vallen 's zomers tropische moessonregens. De voornaamste havens zijn Hodeida en Mokka. Sana is de hoofd stad. Ver verleden' HAMMARSKJÖLD. de secretaris- 5 Vertuist Naties, denkt erover een voorstel in te dienen een toeslag te heffen op de doorvaartgel- ■"^idcn van het Suezkanaal. Op deze wijze I zouden de hoge kosten van het vrvjma- hi- ken van het kanaal eruit gehaald kun- Oil nen worden. Hammarskjöld heeft deze kosten geschat op 180.000.000 gulden, an Inmiddels heeft Hammarskjöld de 60.000.000 gulden, die nodig waren om het bergingswerk te doen beginnen, bijeen gekregen. Een dagblad in Jeruzalem bericht, dat Israël bereid is de troepen uit de strook van Gaza terug te trekken en daar slechts polltie-eenheden achter te laten, mits een algehele oplossing voor het vluchtelin- genprobleem gevonden wordt. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft hierop geen commentaar willen geven Schadevergoeding In Kalro is meegedeeld, dat Egypte van Engeland en Frankrijk een schadevergoe ding eist ten bedrage van 5.450.000.000 gulden, de totale schade ten gevolge van s Brits-Franse actie. Egypte heeft reeds een waarde van 800.000.000 gulden aan vijandelijk ver mogen in beslag genomen. Heerlijk., bloeitijd hadden de Sabaeërs het gezag in handen. In 529 werd het rijk door de Abes- :rs veroverd. Daarna heersten de Per- er over, totdat Mohammed er zich ster van maakte. De plaatselijke heer- kwamen daardoor in een afhankelijke positie. Dat bleef zo. nadat Jemen in de zestiende eeuw door de Turken werd ver overd. Nadat de Turken in de eerste wereld oorlog waren verslagen, was Jemen eer in de weinige landen, die nog van d« ist van de wereld waren afgesloten. Ii ■n Hadith (een commentaar op de woor- sn van de profeet Mohammed) wordt ge- :gd, dat dc wijsheid uit Jemen komt. De nams, rechtstreekse afstammelingen v Mohammed, die over Jemen regen .eenden in het algemeen, dat de wijsheid ierin bestond, dc contacten met de bui- •nwereld tot een minimum te beperken, erstond na zijn bevrijding in 1918 trok Jemen zich in een krachtig isolationisme terug. Het was tot voor kort heel voudig. het aantal vreemdelingen in het land te tellen. De betrekkingen van de Imam jitenland beperkten zich tot het strikt noodzakelijke: handelsverdragen Italië. Engeland wegens de nabijheid Aden en Djiboeti en met de Sow jetunie: omdat dit land zo ver weg lag. De n bestuurde het land als zijn persoon lijke bezit, wakend over de toepassing enige wet, de Charia (een uit de Koran voortgesproten wetgeving), diie door het Internationale gerechtshof te Den Haag is erkend. Zo is het niet verwonderlijk, dat Jemen toegelaten werd tot de Ver. Naties, zonder bijv. eerst de slavernij af te schaffen, om dat deze toegestaan is bij de Charia. De produktiemiddelen van Jemen zijn nog in het stadium van het handwerk, maar desondanks is het het welvarendste Arabische land, dank zij verschillende landbouwproducten en de algemeen be faamde mokka-koffie. Afgezien van eer handjevol grote heren bemerkt de masss van de ongeveer vier miljoen inwoners niet veel van de weldaden der vooruit- Liever gras eten De in 1948 vermoorde Imam Jahya ze kort voor de tweede wereldoorlog een tegen een van de zeldzame bezoekers aai zijn land: „Myn volk en ik leven liever in armoede en eten liever gras, dan dat wy vreemdelingen ons land zien binnei dringen en wij hun concessies moeten doen, zelfs als wij daar wel bij zo Prins Seifel Islam Abdoellah, de oude Imam, interessante stellen tot exploitatie van de olie ei modernisering van het land. De jonge prins voelde voor het idee. maar vader weigerde hardnekkig. De kentering kwam, toen in februari 147 de partij Groot-Jemen, geleid door :n verbannen zoon van de Imam, die te Aden door de Engelsen beschermd werd, :oaIs dat heet, de zaak forceerde. Ii Jahya werd vermoord door een Iraaks huurling en zijn schoonzoon Abdoellah el Wazif werd tot Imam geproclameerd. Een burgeroorlog braik uit tussen Wazire aanhangers en de getrouwen van de oud van de vermoorde Imam, prins Aohmed. De eerste handeling van El Wa- zijn solidariteit met Engeland te betuigen, hetgeen hem spoedig zijn hoofd kostte. Want prins Achmed wist aar hoofd van een grote bende Bedoeinen (die toezegging had gekregen, een week te mogen plunderen) de hoofdstad Sana te en El Wazir te verslaan. Deze l-aatete werd onthoofd. Sluier viel... Sindsdien viel de sluier weer Jemen. De Imam beschikte nauwelijks over een leger, afgezien van een militie van 20.000 man bewapend met oude Turk se donderdbussen. Totdat in juni 1954 het reeds lang sle pende grensgeschil tussen Jemen er Aden weer actueel werd. Gewapende Je- menieten opereerden op grondgebied var Aden en Engeland protesteerde op 8 juli tegen de steun, die de regering var Jemen gaf aan de rebellen in het protec toraat Aden. Ook bestreed Engeland de aanspraken van Jemen op het westelijke gedeelte van het protectoraat. Het deelde mede, zonodig maatregelen te zullen ne ten om het grondgebied en de bewonei an het protectoraat te beschermen. De situatie bleef gespannen. Over e •eer werd geprotesteerd tegen grenö- sohendmgen. Enige verbetering in de be trekkingen viel waar te nemen, toen oj 14 september bleek, dat de Britse gou verneur van Aden een bezoek zou brengen aan de Imam en Jemen. Het bezoek vond eind oktober 1954 plaats, maar het had weinig resultaat. In november begonnen de moeilijkheden opnieuw. Engeland stelde Jemen een ultimatum en Jemen zwichtte, nog voordat het ultimatum ver streken was. Beide partijen zegden toe, hun soldaten uit het grensgebied te zul len terugtrekken. Staatsgreep Voor Jemen waren de moeilijkheden hiermede niet van dé baan. Op 2 april 1955 werd bekendgemaakt, dat Imam Aohmed „afgetreden was ten gunste zijn jongere broer, Seif-el Islam Abdoel lah", die tot dusver minister van buiten landse zaken was en iets meer van d< wereld had gezien. De oudste zoon vac I-mam Achmed, prins El Badr, deelde echter mede, dat vadei in zijn paleis ge vangen werd gehouden, omdat hij wei gerde af te treden. El Badr trok met een kleine strijdmacht op tegen Abdoellah en diens aanhanger: dank zü desertie op grote schaal de belagers van zijn vader te verslaan. Abdoellah en velen van zijn aanhangers werden onthoofd. Imam Ach- (Van een onzer verslaggeefsters) ALS U dezer dagen in Amsterdam komt en u brengt een bezoek aan het RAI-gebouw, waar tot 25 januari de zesde Federatieve Textiel Grossiers Beurs gehouden wordt, past u dan op dat u na de ingang linksaf slaat en niet rechtdoor loopt. U zoudt namelijk kunnen denken dat u voor een winkelstraat of-galerij stond. Dat is niet het geval: het is een abstract en heel artistiek zwevend bouwsel van strak gespannen jute, waarop mensenfiguren balanceren. Het is be. drieglijk „echt", net zo bedrieglijk als sommige textielprodukten die op deze beurs te zien zijn. „Net echt" f s het borduurwerk op katoendat in werkelijkheid ingeperst is. „Net echt" de linnen fabrikaten of „wol len" weefsels. Weinig textielprodukten De Imam hield woord. Tijdens de 44 jaren van zij bewind faalden beurtelings de Italianen, de Nederlanders, de Russen en de Standard Oil bij hun pogingen, concessie te verwerven Pas toen de olde- oorlog aanbrak, kwam er een eind het verzet van de oude souverein. In 1947 deed een kartel van onafhan kelijke Amerikaanse oliemaatschappijen Uitwisseling Gisteren Is een begin gemaakt met de uitwisseling van de 5800 Egyptische ge vangenen tegen de vier door Egypte ge vangen gemaakte Israëliërs. De eerste groep Egyptische gevange nen. 499 man, is uitgeleverd aan Zuid- slavische officieren van het V.N.-leger bij een voorpost aan de weg tussen Raffa en El Arisj. India-Syrië Ook El Wazirdie zijn schoonva der, de vermoorde Imam Jahya in 1948 was opgevolgd, werd later op last van Achmed onthoofd, na dat zijn troepen de hoofdstad Sana hadden overweldigd med zwaait sindsdien weer de sceptei over Jemen. En nu is het dan weer zover, dat Jemen de tijd rijp acht om opnieuw het protecto raat Aden op te eisen, waar 23 heersers, wier vooroudere zdch al enkele eeuwen geleden van Jemen hadden losgemaakt, de hoge bescherming van Engeland genie ten. Deze heersers voelen niets voor in lijving bij Jemen om dat deze in strijd zou zijn met hun eigen (olie)belangen. En Engeland komt voor hun rechten op. Met vliegtuigen en tanks. Jemen, aangemoedigd door de Britse nederlaag in Egypte, neemt een dreigende houding aan en weert zelfs, dat zonodig van Russi sche en Egyptische vrijwilligers ge bruik zal worden gemaakt om de Britten te verdrijven. Het heeft ook al een beroep op de Veiligheidsraad gedaan. Die zal er zich dezer dagen mee bezighouden. Pleibezorger van Jemen zal dan zijn.de Sowjetunie. Akkoord A. Doria en Stockholm Er bestaat grote kans, dat de twee scheepvaartmaatschappijen, betrokken bü de aanvaring tussen de Andrea Doria en de Stockholm, de wederzijdse eisen tot schadevergoeding zullen intrekken. De maatschappij Italia en de Zweden Ameri ka Lün zou'ien in plaats daarvan samen de kosten willen delen van schadevergoe ding aan alle derde partijen. De Italiaanse maatschappij heeft inder tijd 120 miljoen geëist van de Zweden Amerika Lijn wegens het vergaan van de Andrea Doria. De Zweedse eis was 4 miljoen, nl. de kosten tot herstel van de Stockholm. In totaal is echter van ver- schilende zijden meer dan 400 miljoen geëist. Van de „derde partijen" zal afhan gen of het akkoord tussen de beide maat schappijen gerealiseerd zal kunnen wor- Zweden vraagt staking atoomproeven tot eind 1957 (VERVOLG VAN PAGINA 1) De Canadese afgevaardigde, Lester Pearson, diende een nieuwe resolutie waarin een beroep werd gedaan op de ontwapeningscommissie de onderhande lingen te heropenen over alle voorstellen, die het afgelopen jaar zijn gedaan. Deze resolutie i6 mede-ondertekend door Aus tralië, San Salvador, Frankrijk, Indi Japan, Noorwegen, Engel-and. de V.S. Zuid-Sliavië. De Zweedse afgevaardigde waarschuw de voor de mogelijkheid, dat behalve Rusland, Amerika en Engeland ook vierde land een waterstofbom zou kunnen vervaardigen. „In de naaste toekomst kan het pro bleem van een vierde staat wel eeni groeien tot het probleem van vele landen. In dat geval belanden wij van een vak van evenwicht van de wederzijdse verschrikking in een periode van ver schrikking zonder evenwicht", aldus Ric- kard Candler, die dan ook met klem pleit te op korte termijn een begin van ontwa pening te verwezenlijken. Ook de heer Tans d-rong er op aan ir ieder geval dat een zekere graad var overeenstemming over het gehele ontwa- peningsvraagstuk zou worden bereikt. Doop van de Statendam in radiokrant NCRV In afwijking van de aankondiging in de omroepbladen zal de officiële doop plechtigheid van de Statendam door prin ses Beatrix, morgenavond worden uitge zonden in de NCRV-raddokrant. omstreeks tien minuten over acht. Zowel de doop plechtigheid als de officiële overdracht (22.10 uur) zal als gezamenlijk programma over Hilversum 2 worden uitgezonden. Academische examens LEIDEN, 21 januari. Geslagd voor do. rü'n in werkelykheld dat, wat zij lijken! Textiel vernieuwt zichzelf voortdurend. is de laatste jaren zoveel nieuws bijgekomen, dat het hoe langer hoe inge wikkelder wordt onderscheid te maken de vele weefsels, finishes en men gingen. De F.T.G.B. om-/at ruim 250 firma's, ie samen ongeveer 70 pet van de totale Ned-rlandse text>elgroothandelsomzet •ertegenwoordigen. Wat op deze beurs te ien is, is of komt binnenkort dus ook bij de detaillisten. En *0 heeft of zal de ccn- kennis kunnen maken' met bij voorbeeld de moquette vloerbedekking, de achterriide van een rubber- laagje voorzien is. Met behulp van twee plakband (de ene kant wordt op de grond geplakt, de andere kant houdt het tapijt vast) kan de leek zelf zijn vloerbe- dekk ng leggen. Autohoed Er is een autohoed ontworpen voor man nen die het lastig vinden hun hoofd deksel af le ne.-oen als ze hun hoofd door het portierraampje steken. De hoed is plat en loopt naar achteren schuin af. Wollen bekledingss*offen. behandeld met sil'cone, worden vochtwerend en wie dus op een bankstel met een dergelijke stof bekleed, een kop koffie morst, hoeft er maar een spons over heen te halen. Transparante plastic overlopers bescher men trap- en ganglopers en laten het ingeweven motief toch duidelijk zien. Onder de naam Balamur wordt een wand- befcleding in de handel gebracht, die een basis heeft van geïmpregneerd vilt. Ook hier is met silicone gewerkt, waardoor de oppervlakte waterafstotend werd. Voor keukens en badkamers dus al heel geschikt Er is een no-iron v'trage stof, die „super- drape" heeft en er is er een, die Ter- gal heet en die behalve niet gestreken, ook niet gewassen behoeft te worden. Uitspoelen is voldoende. Op het gebied van de confectie zijn de jersey herencolberts een opvallend ver schijnsel. De zomer-imprimé's munten uit door de veelheid van samengestelde dessins, zo als daar zijn landschappen, bloemen markten, enzovoort. Voor kleermakers ten slotte moet het de moeite waard zUn als zjj zich een flesje „Fida-water" aanschaffen. Wil men weten of een stof voor honderd procent uit wol bestaat, dan behoeft men slechts een staaltje in deze vloeistof te verwarmen. Na een poosje lost de wol op en blijven de celvezels en dc mengstoffen over. Doet. rechten: H. Fi C. J. Cartens, Doesburg. Doet. theologie: ds. C. Graafland, Rotterdan Geslaagd "iele, 1 Eindhove S. Fick. Utrecht. Tocti is hel zo IS ZWAAR WATER VERGIFTIG? Nehroe, de premier van India, en Sjoe- kri El Koewati, president van Syrië, heb ben na hun besprekingen in een gemeen schappelijke verklaring een beroep ge daan op de grote mogendheden en de Ver Naties om de breuken en conflicten in het Midden-Oosten te helpen vermijden. Elk verder uitstel van de terugtrekking van de Israëlische troepen, zo gaat de verklaring verder, zal waarschijnlijk nieuwe gevaren met zich meebrengen. Over het Verdrag van Bagdad wo gezegd, dat het ernstige conflicten en verdeeldheid in de Arabische wereld heeft veroorzaakt en de internationale spanning aanzienlijk heeft doen toene- Nehroe en Sjoekri El Koewati beloven ten slotte krachtige steun aan de Alge rijnse bevrijdingsbeweging. Engeland—Jordanië Engeland is bereid met Jordanië te on derhandelen over het verdrag van 1948. waardoor Engeland militaire eenheden In Jordanië mag legeren in ruil voor belang rijke economische en militaire steun. '"ikkervisjM, .zaad bleek in besluit zyn, wai A-aar water bleek i enkel effect te hel lus of Spir rom belang Japanners :ontreerde zwaar water voort te leven. Wat hier achter steekt, is nog niet uit :e tnaken, doch het lijkt geenszins on- A-aarschijnlijk dat de geringe hoeveel heid zwaar water die in de gehele na- lunr aanwezig is, een veel belangrijker rol speelt in het leven van eenvoudige n aanvankelijk kon imè'nge'ln' vergift de Aspergilu6, bodet zaak niet afgedaan, i 90 zwaar water - groeien dan in ge- i bepaalde schimmel, icide op een voedings- deel 16 die uitsluitend gewoon water be vatte. Tevens bleek een oplossing zwaai water van 1 op 2000 gunstig te werker op dc groei van Spirogyra, maar bi een verdunning van 1 op 1000 was geer eDkclc bijzonderheid te zien. Deze verschillende werkingen, waar van men liet wezen, noch de oorzaal begrypt al zijn er wel enige theorieët i de werking van verdund zwaa op tuberkelbacillen hebben ondc eti duidelijk hebben waargem dal de groei van de hacterieki door toeneming van dc concei werd bevorderd. Trouwens, vei moedei het duin blijkt eidt e uit lang onderwerp, dat we jaren geleden eens hebben aangeroerd. Zelfs heeft men gemeend de lotgevallen van een druppel water, die bij Schaffhau- sen in het Meer van Constanz valt, te kunnen volgen, maar dat schijnt ons een wel wat overdreven verhaal toe. Voor wie bet interesseeert, is het overigens belangwekkend genoeg te weten, dat een glas water gemiddeld 13 dagen in ons licha.in blijft. Maar de eigenlijke betekenis van zwaar water ligt toch bjj de kernfysika. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). Studenten in Amerika tonen de nieuwste wintermode. Het ziet er allemaal wat vreemd uit. Koelhuisboter voor de meest biedende (Van redacteuren) Een tiende van de Nederlandse raad aan koelhuisboter er is vijftien duizend ton zal bij inschrijving den verkocht tegen een ongekend lage prijs. Men zal zich namelijk tevreden minimumprijs van 2.30 per kg, - de ?rko- op 70 75 cent per halfpondspakji mits deze boter op de Nederlandse markt zal komen. Het is namelijk toegestaa: boter te exporteren, ln welk geval toeslag van 45 cent per kilo wordt gege ven. Wanneer de inschrijving, die vrij dagmiddag sluit, een succes wordt, men voorlopig wekelijks 1500 ton trachten af te zetten, todat de gehele verkocht De boter, die voornameliik ln mei en juni van het vorig jaar in de koel huizen is opgeslagen, is vi kwaliteit en het is dan ook de verwach ting. dat men geleidelijk aan de geheb partij aan de man zal kunnen brengen. Ned. Redersvereniging. Eind mei zal schout-bij-nacht b.d. E. A. Vrede functie als secretaris van de Kon. Ned. Redersvereniging neerleggen met het oog op het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij wordt opgevolgd door mr. J. Prins, raaadadviseur van het di rectoraat-generaal van de scheepvaart. uitzicht tegen de Sowjetunie ge kromde rug. Ze zijn een westelijke bar ricade tussen Rusland en de Arabische landen. Het is voor de Sowjetunie bij voorbeeld niet doenlijk door de lucht militaire versterkingen naar deze Ara bische landen te zenden zonder het lucht ruim van de Bagdadlanden: Turkije, Irak. Iran en Pakistan, te schenden. De aanval van Engeland en Frankrijk op Egypte moet voor deze verdragspart- van Engeland dan ook een schok geweest, want hun bestaan werd er onverhoeds door bedreigd. Voor deze landen, die stuk voor stuk de handen vol hebben aan hun binnen landse economische verbetering is de spanning in het Midden Oosten nog een directe bedreiging. Het is' dus geen wonder, dat de Mo hammedaanse landen van het Pact van Bagdad het plan Eisenhower als een uitkomst zien. Voor hun is een vacuum in het Midden Oosten 't Verklaarde een situatie, die nau welijks geduld kan worden. Echter zal -het nu ook zaak zijn de geknakte relatie met Engeland te her stellen. Men kan er evenzeer op rekenen, Britse zijde bereid is het Pact van Bagdad weer volledig te doen functionneren. belangrijkste rol echter speelt Amerika, dat de stuwende kracht is geweest van om de pro-westerse Mo hammedaanse staten te binden, maar an- derszijds niet bereid was als verdrags partner te fungeren. Het zal nu de grote vraag zijn of Amerika bereid is dit stand punt te wijzigen. Indi% Is fel gekeerd te gen het pact. India verkiest nu eenmaal de neutraliteit, die het mogelijk maakt de deur voor Sowjethulp wijd open te houden. Die hulp vloeit dan ook rijkelijk. Syrië, geklemd tussen Turkije en Irak, vindt in India een geestverwant in zo verre, dat het liever naar de Sowjetunie dan naar het westen ziet. Het heeft een grote macht in handen, speciaal nu de olietoevoer door het Suez kanaal Europa in de knel heeft gebracht. Irak zit met zijn olie, die niet naar de Middellandse zee gevoerd kan worden zo lang de pijpleidingen in Syrië niet her steld worden. "VTU de Arabische landen de Eisenhower- doctrine hebben afgewezen, zal hef voor de Verenigde Staten een moeilijk parket worden. Van beide groepen reist thans een afge vaardigde naar Amerika. Koning Saoed van Saoedie-Arabië met de boodschap van Nasser en de kroonprins van Irak met de vraag van de Bagdadlanden. Op één punt slechts hebben beide groe pen een gemeenschappelijke gedachte en dat is de terugtrekking van de Israëli sche strijdkrachten uit geheel Egypte. Een mening die de Verenigde Staten onver kort delen. De vrede ln het Midden-Oosten is dan ook niet in de eerste plaats een kwestie van hulp, economisch of militair, maar van politieke spanningen Amerika wil deze spanningen verminderen door ma teriële hulp. maar wat op het ogenblik door het Midden-Oosten gevraagd wordt is nog iets anders. De komende dagen, waarin Israël zijn houding moet bepalen en Egypte tot bescheidenheid gedwongen, zullen dan ook beslissender zijn voor de directe vrede in dit gebied. Daarbij kunnen de Verenigde Staten groot ge wicht in de schaal leggen. Een duidelijke houding, die de Bagdadlanden zekerheid geeft en de Arabische landen dwingt tot de realiteit terug te keren, is van het grootste belang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5