ïliruuie £cihsdje Gfottranl Gevolgen atoomstraling verwekken onrust Zweden vraagtStaakt proeven romulka: bijna 100 procent tot eind volgend jaar Maleter - held van Boedapest ter dood veroordeeld Toekomst van alle mensen gaat Amerika aan Straaljager vloog tegen hoogspanningsmast Generaal Nasution reist naar Sumatra Verontwaardiging van tie Russische ambassade DINSDAG 22 JANUARI 1957 "IJl 273 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: per kwartaal; f 2.35 per maand; C.55 per week- ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10862 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-red S W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantuastich I* ahebleoen "myn hert ia tegtjenspoet Jemen in de greep van de 20ste eeuw ZIE PAGINA 5 eeft ,Wij moeten weten, dat wij niet weten....'' I Blijkens de eerste uitslagen van de zon dag in Polen gehouden verkiezingen heeft munistische partijsecretaris Go- bolka. lijstaanvoerder in het derde kies district van Warschau, 99,4 procent van de Uitgebrachte stemmen op zich verenigd. r dit district werden alle kandidaten, die maan de lijst stonden, met grote meer derheid gekozen. Onder hen is professor r Lange, een bekend Pools econoom. Toch is niet overal klakkeloos op de eer ste kandidaten gestemd. Zo kreeg in het Iierste district van Warschau professor icrzv Bukowski, een vooraanstaand ge- eerde en onafhankelijke, die als vijfde op Ie lijst stond, 19.366 stemmen meer dan io. 1, Jerzy Albracht van het centraal omité van de partij. Albracht werd zesde, lukowski eerste. Tot dusverre is geen enkele lijsttrekker iet gekozen, ofschoon sommigen het maar iet haalden. BAKKER BEERSMA MET KRENTENWEGGE NAAR MONACO Met een deputatie van Neder landse bakkers zal bakker J A. Beersma uit het Groninger dorp Uithuizen binnenkort naar Monaco gaan om daar ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurtenis een twee meter lang Nederlands krentenbrood aan te bieden. De krentenwegge wordt gebakken door de Uithuizenaar, omdat hij onlangs in Zwolle een nationale krentenbroodwedstrijd won. Van het prinselijk hof is een spe ciale uitnodiging ontvangen om het brood te komen aanbieden. Prinses Gracia en prins Rainier lieten weten een persoonlijk bezoek zeer op prijs te stellen. Bakker Beersma zal naar het zonnige zuiden vliegen. Het brood zal worden vervoerd in een eiken kist, waarop folkloristi sche motieven worden uitgesneden. Hl iri Schilder bij tragisch ongeluk omgekomen Op het terrein van de Nederlandse Buurtspoorwegen te Rhenen heeft gister middag de 61-jarige 6chi'lder C. M. het leven verloren door een tragisch onge luk. De schilder reed op zijn bromfiets achter een bus aan. die plotseling stopte omdat remproeven werden genomen. Hij botste tegen de bus, maar bezeerde zich niet. Toen hij keek of zijn vervoermid del ook beschadigd was, reed plotseling de bus achteruit en overreed M.. die vrij wel onmiddellijk dood was. ONGERUST OVER DE NOG onbekende nadelige gevolgen van de atoomstraling voor deze en de volgende generatie heeft Zweden in de politieke eommissie van de Verenigde Naties voorgesteld de atoomproeven over de gehele wereld tot het pajaar van 1958 te staken. De Zweedse afgevaardigde, Rickard Sandler, noemde dit tijdstip, omdat dan de speciaal ingestelde wetenschappelijke commissie van de Verenig de Naties haar verslag zal uitbrengen over de uilwerking van de atoom straling. Eveneens gedreven door ongerustheid over het toenemen van de hoeveel heid schadelijke radio-activiteit in de lucht had Noorwegen eerder in deze vergadering, gesteund door Canada en Japan, een resolutie ingediend, waar in een beroep op de mogendheden wordt gedaan een systeem te ontwc pen, waardoor alle kernproeven, die de toekomst worden gedaan, bij de Verenigde Naties zullen worden gere gistreerd. Een derde plan, dat werd ingediend afkomstig van de Philippijnen. Dit land stelde voor, dat de westelijke mogend heden en Rusland een bepaald gebied zouden aanwijzen, waar slechts in perkte mate proeven met fkernwapens ge houden zouden mogen worden. Wèl gevaren Hoe groot de ongerustheid i6 ovc toenemende radio-activiteit in de lucht bleek wel uit de woorden van de Zweed Rickard Candler. Hij zei: „De toestand is niet zo van gevaren ontbloot, als hij gewoonlijk wordt voorgesteld. Het duurt jaren voordat de radio-activiteit in dt atmosfeer, veroorzaakt door de bijproduk- ten van een kernontploffing, kan worden gemeten. Een gevaarlijk bijprodukt als stron tium 90- kan zich in grazend vee hopen, ora veryblgöns in ihelk en slotte in het menselijke beenderen stelsel te worden overgebracht. Het belangrijkste, dat wij weten, is, dat wij niet weten. En bovendien weten wi; veel te weinig over de eventuele gevol gen voor het nageslacht". Ook ons land Ook de Nederlandse afgevaardigde, de heer J. G. H. Tans drong met klem op een beperking van de proefnemir „De werkelijkheid is buitengewoon te leurstellend", zeï de Nederlander, „e wekt de ernstige bezorgdheid van landen als het mijne, die zich bewust zijn va gevaarlijke gevolgen voor het gehele mensdom van de toegenomen radio-activi teit in de wereld. Generaal Pal Maleter, „de held van Boedapest", wiens arrestatie in de nacht van 3 op 4 november de dag van het Russische verraad inluidde is in een ge heim proces ter dood veroordeeld evenals kolonel Sandor Kopacsi, na Malcters arrestatie door Nagy belast met de ver dediging van Boedapest. Beiden hebben beroep aangetekend. In Boedapest doet het gerucht de ronde, dat de Sowjet en de regering Kadar in hoger beroep een monsterproces tegen Maleter en Kopacsi willen beginnen om het westers aandeel in de Hongaarse op stand te onthullen. Noch van het dood vonnis, noch van een eventueel proces konden westerse journalisten echter be vestiging krijgen. v Men verwacht in Boedapest een reeks processen tegen honderden leden van de voormalige revolutionaire comités, ook al om de indruk te wekken, dat het Wes ten de Hongaarse opstand had voorbereid. De Hongaarse minister van de strijd krachten en de geheime politie, Ferenc Münich, heeft thans bij decreet ook de bevoegdheid gekregen om de leiding over an iedere burgelijke organisa tie in Hongarije „in het belang van de veiligheid van de staat". Hieronder val len dus ook de organisaties van de stu denten, de journalisten, de schrijvers en dergelijke, die voor een belangrijk deel anti-Kadar zijn. Het net om de Hongaarse burgers wordl steeds nauwer aangehaald. Voor 31 januari moet een ieder zich bij de politie melden voor de vernieuwing van zijn identiteitsbewijs. De Noorse afgevaardigde vroeg drin gend steun voor zijn voorstel ook vai die landen, die menen dat het niet vei genoeg gaat Een algemene registratie van de proe ven heeft het grote voordeel dat men dar over de volgende gegevens kan beschik- 1. De uiterste grens van de toia.e hoe veelheden splijtbare produkten, die de proeven zullen opleveren. Een ruwe opgave van de periode van de maximale uitstraling. 3. Een globale bepaling van het gebied, dat het meest aan de straling wordt bloot- Een belangrijk onderwerp van ge sprek in de commissie wa6 ook de ont wapening, nu door Boelganin en Eisenhower voorstellen zijn gedaan. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Langzaam maar zeker zakt het water in de nieuwe polder Oos telijk Flevoland. Deze hijzonder goed geslaagde luchtfoto van Stevens en Magielsen, laat er iets van zien. Op de achtergrond ziet men de werkzaamheden bij Elburg, rechts het Veluwe- meer tussen Harderwijk en Kampen in het midden de nieuwe brug in aanbouw, die de verbinding met de dijk op de voorgrond zal geven. EISENHOWER in installatierede D E GEHELE WERELD is verdeeld en de kracht die haar verdeelt is het internationale communisme en de macht waarover het beschikt. De bedoelingen van die macht, duister in theorie, zijn in de praktijk duidelijk. Toch is de wereld van het communisme zelf door een trotse en machtige stroming geschokt: de bereidheid van vrijheidslievende mensen hun leven voor de vrijheid te geven. Boedapest is niet langer alleen de naam van een stad; het is een schitterend symbool geworden van het menselijk verlangen naar vrijheid. Sprekend In deze geest heeft president Eisenhower van Amerika gisteren een in drukwekkende installatierede gehouden, nadat hjj staande op de trappen van het kapitool ten aanschouwc van velen de eed had afgelegd. Het was in deze rede. dat de Amerikaanse president ver o' landsgrenzen blikte en sprak tot de geheld wereld, de wereld voor wie hy. meer dan wie ook. zich verantwoordelijk voelt. Het bewaren van de vrede op deze we reld zal een belangrijke taak zijn voor Amerika. Eisenhower noemde drie begin selen, waardoor zijn land zich zal laten leiden om dit doel te bereiken. Deze beginselen zijn: 1. Als tegenwicht tegen hen. die met ge weld willen regeren, moet Amerika de kosten van zijn eigen militair apparaat betalen en helpen de beveiliging van anderen op te bouwen. Dat de werkzaamheden ter be dwinging van het water inder daad vlot verlopen, toont de tweede foto. Men ziet links bur gemeester F. Omta van de Wie- ringermeer de eerste woning van het vierde dorp in de Wierin- genneerf Kreileroord, openen. Rechts ziet men de heer J. Veenstra triomfantelijk zijn vrouw over de drempel van dit voor hen bestemde huis dragen. Sukarno (teed beroep op Leimenu Het Indonesische persbureau Pia weet te melden, dat president Sukarno een beroep heeft gedaan op de leider der pro- istants Christelijke partij, dr. Leimerta n haar ministers niet terug te roepen uit het kabinet. VEEL OPHEF IN DUITSE PERS Behouden terug op basis PEN NEDERLANDSE Thunderstr straaljager van de vliegbasis Volkel is in West-Duitsland tegen de mast van een hoogspanningslciding gevlogen. Het toestel keerde behouden op zijn basis te rug. maar de Duitse plaatsen Bocholt. Emmerik. Rees, Kleef, Wceze, Goch, Gcn- dern en tal van dorpen in deze streek, zaten urenlang zonder stroom. De Duitse pers maakt hiervan veel ophef en meldt, dat de aangerichte schade in de honderd duizenden zou lopen. De Thunderstreak-vlieger maakte me- een collega een oefenvlucht in het ont wijken van radarwaarneming. Zij moeter hierbij zeer laag vliegen. Boven het dorp je H-amminkeln (ten noorden van Wesel) zagen de vliegers plotseling de mast va-i een hoogspa-nningsleiding voor zich op doemen- Een van hen wist het obstakel ti ontwijken, maar de tweede Thunderstreak vloog met de neus en met de rechtervleu gel tegen het bovenstuk van de mast, di afbrak en in zijn val de kabels mei sleepte. Ondanks de hevige schok bleef het toe stel onder controle van de piloot, d; koers zette naar Volkel. waar hij met zij brandende Thunderstreak veilig landde. Volgens de Duitse pers zou de bewuste hoogspanningskabel op een hoogte van I meter boven de grond zijn bevestigd zouden de piloten niet lager dan 80 meti hebben mogen vliegen. De Nederlandse luchtmachtvoorlich- tingsdlcnsl lekent hierbij echter aan, dal bü verplichte laagvliegoefeningen als deze dikwijls enkele meters boven de grond wordt gevlogen, omdat dit de cnigt methode is om te voorkomen, dat mer opgemerkt wordt door de radarstations Dergelijke vluchten worden geregeld bo ven Duitsland gemaakt. Het te laat opmerken van de hoogspan ningsmast zou veroorzaakt zijn door he' feit. dat deze grasgroen geschlderd was en daardoor niet afstak tegen de achter grond van het landschap. Schadevergoeding betrokken gebied emens zijn een eis tot scha- wegens produktieverlies ir faar van Nederlandse zijd* verluidt, worden dergelijke eisen geheel door Duitse instanties volgens Duitse rechtsregels afgehandeld. Op grond var de bestaande verdragen betaalt Neder land 75 pet van de aangerichte schade. De fabrieken zouden voornen devergoeding \v Rede van premier AU Gèen wijziging in regeringspolitiek ziene regeringsverklaring het Indonesische parlement heeft pre mier Ali Sastroamidjojo aangekon digd, dat binnen niet te lange tijd een bijeenkomst van de chef-staf van het leger met alle militaire districts-, re giments- en garnizoenscommandan ten zal worden gehouden om een op lossing te vinden voor de legervraag- stukken op Sumatra. In zijn rede gaf hü een uiteenzet- dragslijn der rege ring om de gebeur tenissen op Suma tra in het rechte hetwelk zijn uit gangspunt vindt in de overtuiging, dat het huidige rege ringsprogramma moet voortgaan. omdat dit de toestand van het land en de le vensomstandigheden van het volk zal De oorzaak van de gebeurtenissen op Sumatra noemde hij de heersende ontevredenheid en deze heeft de rege ring er toe gebracht te streven naar versnelling in de uitvoering van het bestaande ontwikkelingsplan. Hij laakte buiten-parlementaire krin gen, die een eigen actie gingen voeren toen hun idealen niet door democratische en parlementaire middelen vervuld kon den worden. Kolonel Simbo-lon had volgens de pre mier boodschappers gezonden aan de ter ritoriale commandanten van Zuid-Suma- tra en Borneo om aan te 6poren tot soortgelijke ondernemingen. De opstan dige officieren waren van mening, dat minstens vier provincies hun denkbeeld moesten steunen. De premier kon de werkelijke reden van de opstand niet begrijpen daar de wet op de autonomie door het parlement was aangenomen (twee maanden geleden) en zeer spoedig ten uitvoer gebracht zou Het parlementslid Mohammed Noor waarschuwde, dat Celebes het eerst volgende zorgenkind zal worden als de regering niet voldoende belang stelling toont voor de wensen der be volking. Ook daar poogt men eei raad te vormen, een zogenaamde Has. sanuddinraad uit de burgerij en mi litaire groeperingen. 2. Amerika moet zijn kennis en vaardig heid en bij tijden zijn middelen gebrui ken om anderen te helpen uit de el lende te komen, hoe ver ook de plaats van dat lijden van Amerika verwij derd is. 3. -De Verenigde Staten erkennen, dat ze betrokken zijn bij de toekomst, va mensen overal ter wereld. Het gezag van de Verenigde Naties moet geëer biedigd worden en versterkt. Daardoor kan de wet op grond waarvan alle lan den in waardigheid kunnen leven, het best tot zijn recht komen. In zijn rede, die hij genoemd had „De prijs voor de vrijheid", ging Eisenhower nader op deze beginselen in. Wij gevoelen vriendschap voor landen, die vr\j zijn of vrij willen zijn. zei de president. Wij eerbiedigen e zeer hun onafhankelijkheid. Als zij ir den van gebrek of gevaar onze hulp gen. kunnen zij die met ere ontvangen. Want evenmin als wij onze soevereii willen verkopen, trachten wij de hunne te kopen. Onder vrije mensen is sc reiniteit geen handelsobject. Wij eerbiedigen de aspiraties van den. die thans gevangen, naar vrijheid verlangen. Wij vragen noch hun mili bondgenootschap noch een kunstmatige nabootsing van onze maatschappij. Wv eren. zowel in deze verdeelde reld als in minder rumoerige tijden het volk van Rusland. Wij vrezen zijn vo uitgang op het gebied van wetenschap Proces Montesi in één zaak behandeld De rechtbank te Venetië heeft in het procts-Montesl het Italiaanse cocaïne- schandaal) na overleg van twee nnr het verzoek van de voornaamste verdediger van de drie verdachten, Plccionl, Montag- na en Polito, tot schelding van de zaak van de drie hoofdverdachten van die der anderen van de hand gewezen. De behan deling van deze geruchtmakende zaak, die drie maanden zal duren wordt vandaag voortgezet. Ongeveer 300 toeschouwers konden in de rechtszaal komen Als getuigen waren opgeroepen Tomasso Pavone, die aftrad als chef van de Italiaanse nationale poli tie tijdens het langdurig vooronderzoek, de knappe filmster Alida Valli, die met de jonge Plccioni over de zaak getele foneerd zou hebben en de Milanese schoonheid Anna Maria Moneta Caglio, die tijdens het vooronderzoek getuigde, dat zij de verdenking koesterde, dat Wil- ma stierf tijdens een feestje waar ver dovende maddelen gebruikt werden in Montagna's jachthuis aan zee. Gisteren zijn ook de bezwaren tegen anonieme verklaringen en afgeluisterde telefoongesprekken als bewijsmiddelen door de rechtbank afgewezen. Piccioni heeft vanmorgen voor de recht bank verklaard, dat hij op het ogenblik van de dood van Wilma Montesi in Rome In Stockholm Elke nacht kraait de rode haan Elke nacht kraait In Stockholm nu al een maand lang de rode haan. Een ge heimzinnige figuur sluipt huizen en kan toren binnen en even later slaan de vlammen uit. Vier keer is er nu al brand geweest in een gebouw recht tegenover het hoofdbureau van politie, en van da dader geen spoor. De Stockholmse politie heeft een prijs an bijna 4000 gulden uitgeloofd voor de genen, die inlichtingen kan geven, welke leiden tot de arrestatie van de brand stichter. Politie, vrijwilligers en radiopatrouille wagens doorkruisen elke nacht de stad; extra manschappen bevolken de brand weerposten, maar ondanks alles kraait de rode haan. industrie niet, maar jxiichen die toe. Want des te zekerder komt de dag, dat onze volken elkaar vrg in vriendschap kunnen ontmoeten. De installatie Opperréchter Earl Warren had presi dent Eisenhower de eed afgenomen. Te voren was vice-president Nixon de eed af genomen door senator William Knowland. De republikeinen hebben Eisenhowers installatie gevierd met een enorm défilé van negen kilometer lengte. Het voorbij trekken van de stoet duurde twee-en-een- half uur. Eisenhower vraagt om Gods zegen teren geopend met een gebed, waar in h(j Gods zegen afsmeekte. „Mo gen wij rechtvaardigheid betrach ten, zonder zelfverheerlijking. Een heid hebben zonder eenvormigheid. Toenemen in kracht, zonder ho vaardigheid. Mogen wg iu onze be trekkingen met alle volken der aarde altijd de waarheid spreken en de rechtvaardigheid dienen". De leiders Zuid-Sumatra hebben bij de regering aangedrongen op staking van de overbrenging van mensen u:t het overbevolkte Java naar de Lampongs in afwachting van een overeenkomst tussen de regering en het provinciale bestuur, daar deze heeft geleid tot wrijving tussen de landverhuizers en de bevolking. Enkele leden van het Indonesische parlement hebben vandaag de re gering verzocht een regeringsverkla ring af te leggen over het veel be sproken plan van Sukarno. Dit waren vijf leden van de Masjoemi, de partij tot bescherming van de onafhanke lijkheidsverklaring. Zij betoogden, dat elke politieke handeling van het con stitutionele staatshoofd voor de ver antwoordelijkheid van het kabinet komt. Deblokkering in Indonesië De Indonesische geldraad heeft heden bekend gemaakt, dat de roe- piahrekeningen van buitenlandse be drijven, die in Indonesië werkzaam zijn, thans zijn gedeblokkeerd. Tot dusverre was het aan buitenlandse bedrijven toegestaan zestig procent van hun winsten naar het moederland over te maken. De overige veertig werden ge blokkeerd. Voortaan zal het aan buitenlandse be drijven zijn toegestaan dit deel van hun winsten te investeren in Indonesische on dernemingen. Zij mogen echter geen aan deelhouders worden. Naar verluidt zal door deze beslissing een bedrag van enige honderden miljoe nen roepiahs voor investering beschikbaar komen. DE RUSSISCHE AMBASSADE Iheeft naai* aanleiding van de uitwijzing der pers-attaché en tweede ambassadesecretaris, de heer V. D. Drankov een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: De ambassade der Unie van Sowjet- republieken wijst met beslistheid, als niet tn overeenstemming met de wer kelijkheid, de motieven en redenen af. op grond waarvan, men de heer V. D. Drankov heeft voorgesteld met zijn gezin Nederland te verlaten. Deze daad van de Nederlandse autoriteiten met betrekking tot de heer Drankov kan niet anders worden beschouwd dan als een nieuwe poging om de vijandige cam pagne tegen de Sowjetunie aan te wak keren, hetgeen ongetwijfeld de ontwik keling der relaties tussen de Sowjet- V. D DRANKOV unie en Nederland moet beïnvloeden. De ambassade betreurt dat de Neder landse autoriteiten het mogelijk heb ben geacht deze zo weinig gefundeerde daad met betrekking tot de heer Dran kov te ondernemen" Deze verklaring is afgegeven nadat een informeel protest van de ambassadeur door de minister van buitenlandse zaken was afgewezen. De heer Drankov schijnt vla een amb tenaar van de B.VJD. (Binnenlandse vei ligheidsdienst) defensiegeheimen te heb ben willen bemachtigen. Ook bewoog hij zich in vredes- en andere organisaties om op die wijze infiltrerend te kunnen werken. Er is echter over resultaten van zijn werk niets bekend. Wel staat vast, dat hij te grote belangstelling heeft ge toond voor de N.A.V.O. Daar het hem niet mogelijk was binnen achtenveertig uur naar Mos kou te vertrekken, is hij met zijn ge zin (vrouw en twee kinderen) eerst naar Brussel gegaan, waar men dank zij een waarschuwing van Ne derlandse zijde reeds op de hoogte was van zijn komst. tM Aanhoudend, koud De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. ZON FN MAAN g: zon 8 35—17 13 uur; maan uur. Op 30 januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1