CHRISTELIJK c Chr. Schippersbond voor invoering leerplicht Groep-Steenblok blijft in bezit van kerkegoed Boek 1 Geref. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland Wil men een partijkrant? 2 DONDERDAG 17 JANUARI 1957 Uitspraak president van Rotterdamse rechtbank Eis van drie Geref. Gemeenten niet ontvankelijk verklaard De strijd om de kerkelijke goederen, die op enkele plaatsen gevoerd wordt tussen de Gereformeerde Gemeente en de groep, die met dr. C. Steenblok te Gouda in 1953 een zelfstandig kerkverband (de Gereformeerde Gemeenten in Nederland) vormde, heeft een wending gekregen door de uitspraak van de president der Rotterdamse rechtbank, waardoor de ker kelijke goederen te Berkenwoude, Vlaardingen en Gouda in het bezit van de groepen-Steenblok blijven. Begin september van het vorige jaar werd een kort geding aanhangig ge maakt bij de president van de arron dissementsrechtbank te Rotterdam door de kerkeraden van de in het kerkverband gebleven Gereformeerde Gemeenten in Berkenwoude, Vlaar dingen en Gouda. Hun belangen wer den behartigd door mr. dr. M. Bouw man te Amsterdam. Zij eisten terug gave van de goederen, die in handen van gedaagden zijn. Gedaagden waren de kerkeraadsle- den uit deze drie gemeenten, die op grond van een andere opvatting van de oude leer zich onder leiding van dr. C. Steenblok, vroeger docent aan Adv Verwondingen waar vuil in komt, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes Kloosterbalsem die ontsmet en geneest J VAN DE DAG Ezechiël I, door prof. dr. A. Noordt- zij, Ze druk. Korte verklaring der H. S. Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. Ook de commentaar op Ezechiël van de hand van wijlen prof. Noordtzij in de serie Korte Verklaring der Heilige Schrift is thans in een nieuwe druk ver schenen. Het eerste deel, dat de hoofd- stukken 1 tot 24 behandelt, kwam zo juist van de pers. Vooi zover wij kon den nagaan, is deze tweede druk geheel geüjk aan de eerste. Een inleiding van 64 pagina's over de profeet en zijn tijd gaat aan de verklaring per hoofdstuk vooraf. Noch dit deeltje noch de strie als geheel behoeft een nadere aanbe- de Theologische School te Rotterdam, in 1953 losgemaakt hebben van het kerkverband. Zij stelden, dat zij als leden van de kerkeraad daartoe het recht hadden. Mr. A. C. G. van Proos dij, eveneens te Amsterdam, bepleitte hun zaak. De president blijkt thans deze me ning te delen: hfj heeft de eis tot te ruggave aan de synodale gemeente van de kerkelijke goederen in alle drie de zaken niet ontvankelijk verklaard. Uniecollecte lijst 17 Lijst 17 van de vorig tiajaar ge houden 77ste Uniecollecte voor de Scholen met de Bijbel is verschenen. In totaal is nu door 425 lokale comité's een bedrag van f 208.332,46 bijeen gebracht (vorig jaar door diezelfde comité's: f 189.144,21). 17 komen de volgend. Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Rev. A. Barkley in ons land Gisteren is op Schiphol voor een kort bezoek aan ons land gearriveerd rev. A. Barkley, docent aan de Theologische School van de Reformed Presbyterian Church te Geelon in Australië. Rev. Barkley, een Ier van origine, is aar Nederland gekomen voor het leg en van verschillende contacten. Hij erd op Schiphol verwelkomd door de heren ds. J. Kremer, gereformeerd pre dikant te 's-Gravenhage-West en G. M. der Gereformeerde Op ïyst n bedrage 308,75 (v.j. 345.25); Meedhui- 7.—) Ter Apel 425,80 393,80): 427,60 411.85); Franeker (1.026.71; Parrega 265.80 ïsumageest: 231.40 (ƒ224,50); 204.95 208.—); Ho Meppel: 1.007, milde: 610.— (616.- 1.006.21); Nljensleek: I 175.— (191.50 i): 287.48 933.53); Daarli Ambtsaanvaarding Dr. W. J. Buma. benoemd tot hoog leraar in de faculteit der letteren er wijsbegeerte om onderwijs te geven ir de Friese taal- en letterkunde en -het Gotisch aan de Groningse universiteit, zal op zaterdag 26 januari zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede in de aula van de universiteit. Melodie en woord der Ethergolven VRIJDAG 18 JANUARI 1957. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram. 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 School radio. VPRO. 10.00 Avonturen met kinde ren. caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.2e Orgelspel; 10.45 V d kleuters; 11.05 Blaas- kwint; 11.35 Wat doe Je voor de kost. AVRO: 12 00 Metropole ork; 12 30 Land en tulnb 15.35 Lichte 16.15 Kamerork en sol; 17.00 V Koorzang; 17.40 Beursber; 17.45 Stemmen van Overzee; 18.15 Mai Jeugd; 18.50 Openbaar kunstbêi 18.35 V caus; 19.00 Nw: ultz: Rubriek Verklaring e :r;; 20.35 De jeugd vliegt uit. 19.10 Regerings- toelichUng-. Bou- Gram: 19.40 D. de Gereformeerd) 20 20 Gram 3.30—24.0 Gra ondoverdenking; 23.15 Nw 19 00 V d Jeugd; aus. VARA 21. indgenoten kenn 22 25 Lichte e VPRO: IUS; 22.50 3.15—24.00 13.15 17.15 Schots c weerber; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken: Waar voor uw geld; 9.30 Gram; 9.35 Ra. philharm ork; 10.15 Gram. 10.30 Morg dienst; 11.00 Orgelspel; 11.30 De jeugd vli Puzzei mee HORIZONTAAL: 1 Kostelijk gewas, 4 Beun. 6 Zangnoot. 8 Bergplaats, 9 Pers. voornaamwoord, 10 Namaak, 12 Dier. 15 Grappenmaker. 17 Boomloot, 18 Prop van linnen pluksel, 21 Spoed- order. 22 Boom. 23 Bijwoord, 25 Zang- noot. 26 Paar, 27 Scheur. VERTICAAL: 1 Gering gewicht. 2 God der liefde, 3 Tandeloos zoogdier, 4 Mu ziekstuk, 5 Reeds, 7 Met pracht en praal laten zien, 9 Schepsel, 11 Opening in netwerk, 13 Krantenjongen, 14 Voorzet- SÊ Broed- ROVER G R A T IE MOTIE M A R M O TRAAG OVERMATIG .geland BBC Home Service 330 m. 13.0 n; 13.25 Have a go; 13.55 Weerber- 14 C 14.10 Lichte muz; 15.00 Fabrieks Fanfa •Engeland: 17." 17.30 Cat 19.00 1 19.45 Lichte muz: 20.30 Interv: 22.00 Nws; 22 15 Hoorspi 18.00 V d kind; 19.16 Stad en .30 Interv; 21.00 Geva 16 Hoorepr 23.30 Gra 45 Avondgebeden; 24 00—0.06 Nws id BBC Light progra Engel 13.55 Sp< rt; 14.15 Or- Lichte muz 16.15 Sport: Progr-overz; 0.55—1.00 Nws. russel 324 m. 12.00 Ork.conc; 12.: 12 34 Gesproken aperitief; 12 4£ 16.45 Engelse les; 17.20 Ad XI Koe 9.00 N- ;ang; 18..'6 Gra issel 484 m. 12.15 Lichte muz; 12.5 i; 13.00 Nws; 13.30 Gram: 16.00 Id; 17.C 17.10 Jazzmuz 18.38 Gram 19.30 Nws Gevar. progr. 22 00 Nws; 22.10 Parij Advertentie Pracht handen oi schraal HAMEA- GELEI Het is de Hamamelis die het 'm doet Laat God niet ivachten Hartelijk gefeliciteerd, wenst men iemand toe, als hij jarig is. En dan volgt dikwijls de zure op merking, dat het niet zo erg prettig is jarig te zijn. Er is weer een jaar opgesoupeerd. Weer een iaar minder blijft over. Dit zonder het diepe besef, dat het verstreken jaar onherroepelijk voorbij is. Dat men daarvan reken schap moet afleggen. Neen, men wil graag twintig iaar jonger zijn. Het weer eens dunnetjes over doen. Er van ge- f nieten. Men is zo onnozel niet meer als vroeger. Enig besef, dat men een jaar er bij gekregen heeft, dat jonge ren reeds in het graf liggen, ont breekt. Zelf gaat men een nieuw jaar in, afgunstig op jongeren, die misschien veel korter te leven hebben Zelf geniet men werk, ge zondheid, vrede, terwijl jongeren stierven, die nooit gezondheid of vrede hebben gekend. Elke dag krijgt men cadeau. Waarvoor? Misschien wel omdat men zelf niet kla^r was. Men lijkt Jaarvergadering te Amsterdam Tarieven, zondagsrust en andere belangrijke zaken aan de orde EEN bewogen protest van het hoofdbestuur tegen het in toene mende mate schenden van de zondagsrust op onze grote rivie ren en tegen de onwa-udige en onhoudbare toestanden op de Neder landse schippersbeurzen gaf reliëf aan de gisteren te Amsterdam gehouden 36ste algemene vergadering van de Prot. Chr. Schippers bond. De bondsvoorzitter, het Tweede-Kamerlid de heer F. H. van de Wetering, voerde voorts een pleidooi voor kwalitatieve vernieu wing van de binnenvloot, het invoeren van de leerplicht voor schip perskinderen en het aanpassen hieraan van de subsidiepolitiek. In het afgelopen hondsjaar zag het hoofdbestuur zich herhaaldelijk ge plaatst voor vraagstukken van schip persbeurzen en de tarieven, de verhou ding tot de overheid en de verladers, van zondagsrust, modernisering en nieuwbouw van de vloot, de vrije Rijn vaart, het onderwijs aan schipperskin deren. de verbetering van kanalen op een oude boom, die lang ge spaard wordt om te zien of er één vruchtje aan zal komen, terwijl anderen meer presteerden in hun korte leven dan wij zelf in een lang en dor bestaan. Een nieuw levensjaar begint. Laat men toch zien, dat dit ge nade is Laten wij toch de kansen grijpen, die God ons geeft. Hij wacht al zo lang. Hoe veel tijd is ons nog toegemeten? i Dienares der dienaren Gods (en dus der mensen) 'i i 'i 1 (Van een onzer redacteuren) T~1E tjjd ia voorbij, dat in U Zuid-Holland wezen met li toestemming van burgemees- 1 teren en van de kerkeraad by opbod werden toegewezen; f De mens in nood j komende Rijk, zoals Chris- tus tekenen deed, waardoor 1 mensen levensvreugde krij- Arbeid, heeft de ontwikke ling van het maatschappelijk werk geschetst, dat door ge- waar de nood er wel is, maar niet gezien wordt, moe ten stimuleren. En voorts zal haar arbeid gericht zijn ook gericht zijn. 1 Het verheugde de Amster damse hoogleraar, dat men 1 het in gereformeerde diako- i |i dat de diakonie haar inkom- 1 sten verkreeg door het ver huren van een lijkwagen en li het houden van een rendabele beer, ingeschreven in het varkensstamboek. Maar het moet worden gedaan, omdat nu eenmaal een grote mate van deskundigheid wordt vereist, wil men de mede mens, de mens in nood. waarlijk goed kunnen hei op dienst aan de dienaren. In zekere zin zou men deze provinciale stichting de pau selijke titel kunnen geven: dienares der dienaren Gods (en dus der mensen). deze dingen: de weerstanden tegen deze nieuwe kerke- lijke arbeid bleken gering. 1 Er is overal bezinning. Het zou goed zijn, indien van uit de kerkeraden werk- is nog wel zo, dat Hongaarse predikanten geschokt zijn door de schrille tegenstelling tussen rijk en arm, de on- zedelijkheid, kuiperij en ge- 11 twist in het zg. christelijke Westen. Het is nog wel eens zo, dat een plattelandsdiako- 1 trie haar vergaderingsavond kennis te nemen van de we gen. die psychologie en so ciologie wijzen tot goed be grip van de mens persoon lijk en in zijn levensver- Ieders omstandigheden zijn persoonlijk, ieder heeft zijn eigen aard. Men kan bij goede hulpverlening niet volstaan met confectie. En TTOE nauw het maatschap- 11 pelijk werk vaak aan sluit bij de ambtelijke ar beid in de kerk, zoals die geschiedt in pastoraat en diakonaat (en ook de ver breiding van het evangelie), bleek uit de uiteenzettingen over de praktijk, die wer den gegeven door dr. C. Gil huis uit Den Haag (bejaar groepjes van gemeenteleden zich eens met de problemen 1 gingen bezig houden. Hier ligt een kans voor de kerken, om de malaise, waar men zo vaak over spreekt, 1 in het gëmeenteiyk en per- sooniyk geloofsleven te ver- dc brandstofverdeling (die in l| een kwartier afgehandeld had kunnen weizen), terwijl die 1 dag honderd Hongaren aan- l| komen en intussen de jeugd van die plaats de avond vult met minder oirbarc zaken. Duidelijk wordt in diako- nale kring gezien, dat de nood niet meer verholpen is Ij met geld, een mand kolen en daarom zijn het liefdevolle hart en wat levenservaring niet meer voldoende. Het vinden van de werkelijke nood en het aanwijzen van een afdoende oplossing eisen daarnaast deskundigheid. Ten diepste echter gaat het om de mens als schepsel Gods, die belemmerd wordt bij de volvoering van zyn van God ontvangen levens taak en die de weg Jot de denzorg), mejuffrouw H. Gelderloos uit Dordrecht (gezinszorg) en mejuffrouw H. G. Parlevliet van de Jeugdhaven te Rotterdam (jeugdzorg). Juist wegens die nauwe band met de kerkelijke ambtsdragers lijkt het ideaal: kerkelijk maatschap pelijk werk. Maar de reële situatie is in kleine kerken, dat men moet samenwerken: TS maatschappelijk werk eigenlijk wel nodig in deze welvaartstijd? Ja, want 1 juist door die welvaart is de tegenstelling met hen, die nu net wel in moeilijkheden zitten, te schrijnender ge worden. 1 Er zyn zoveel groepen, waaraan de hoogconjunc tuur voorbijgaat of waarin zy verkeerde sporen trekt: de bejaarden, de jeugd, de ken, waar het pastoraat mee Ij komt te zitten, het eindsta- 1 schappelijke losweking, een TN een veranderende A niet maar een beetje ver- met Maatschappelijk Hulp betoon e.d. (maar in het laatste geval verdient een federatieve samenwerking de voorkeur). overspannen moeders, de in de stad verdwaalde gezin nen, de jongens, die in Drenthe vry op de hei kon den spelen, maar in de stad mogelijkheid zich op eigen krachten te handhaven in een steeds meer gecompliceerde samenleving, waaraan mensen en gezinnen te gronde gaan. Dat bleek op de conferen tie te Rotterdam waarmee li gisteren de jonge Gerefor meerde Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid- Holland, die door nagenoeg alle diakonieën in de pro vincie gesteund wordt, zich in de openbaarheid begaf. In een geslaagd samenzijn hebben predikanten, diake nen. maatschappelijke werk sters en belangstellende ge- meenteleden zich, onder lei ding van de heer J. de Boer 1 uit Rotterdam-Zuid. bezon- I, nen op het maatschappelijk werk en zich laten voor- lijk veranderende maat schappij wil het maatschap pelijk werk hulp bieden aan de mens in nood. Men on derscheidt wel algemeen en speciaal maatschappe lijk werk. Dat laatste doen de maatschappelijke werk sters zelf. Maar het algemeen maatschappelijk werk moet de defecten en knelpunten analyseren. De provinciale stichting doet dat. Zij staat nog maar aan het begin: al is er een directeur (ds. J. D. Koers), er moet nog veel gebeuren; een bescheiden bureau is in voorbereiding, personeel wordt aangetrokken. Niette min begint de stichting reeds met haar arbeid. Zij zal een inventarisatie moeten maken van de hulp verlening, die er in Zuid andere christenen, die het ook niet alleen kunnen (want de lasten zijn zwaar), wil vaak heel goed lukken. Soms niet en dan vaak om secundaire redenen, zo zeide de heer Hofman in zijn be antwoording van vragen. En prof. dr. R. Schippers sloot daarbfj in zijn samen vatting aan; in zo'n samen werking mogen wij niet vol staan met het „inbrengen" van onze theorieën en ons geld. wy moeten ook liefde en werkkrachten inbrengen en trachten zoveel mogeiyk jonge vrouwen en mannen dit beroep te doen kiezen. Eerst dan kunnen wy even tueel nog eens bezwaren gaan maken tegen de wyze, waarop het maatschappeiyk klimmen zonder dat een agent zich ermee bemoeit Het lijkt wel of de zes christelijke deugden van barmhartigheid al voluit door de staat vervuld wor den. Maar wanneer wij ze 1 beoefenen is dat anders: wij worden door Christus' Geest 1 ertoe gedreven. En de men- j sen merken heus wel aan onze „tekenen van het Gods- 1 rijk", dat wij het goed (in diepe zin) met hen be- In dit verband sloot prof. Schippers zich bij de oproep 1 van de heer Hofman aan de diakenen aan: Ga toch ook eens zonder portemonnaie en zonder De heer A. Hofman, secre- taris van de landelijke Raad voor Gereformeerde Sociale ten coördineren. Van daar uit moet het veld voorzover het braak ligt verder bouw rijp gemaakt worden. Zy zal Het gaat er, aldus prof. Schippers om, tastbare teke nen op te richten van het om te zien waar nood is. 1 Want wie goed ziet, ziet veel nood. Hij ziet bovenal de mens in nood. üt de HuzattaC.' S SANOSTOL sluizf Hoewel het ledenaantal met 120 is ge stegen en thans ongeveer 1000 beloopt, is het aantal ongeorganiseerde schip pers nog vrij groot. Van deze punten i$ het hoofd bestuur het meest beroerd door het probleem der beurzen en tarieven, de realisatie van de evenredigt vrachtverdeling en een rechtvaar dige beloning voor de schipperij. De hieromtrent geldende regelingen dateren van 1933, toen vrijwel niemand meer vertrouv/en had in een toekomst van de binnenvaart. Deze crisisregeling beheerst nog steeds de verhoudingen, hoewel de omstandigheden geheel ver anderd zijn. Het beleid van de overheid heeft de sanering van het bedrijf belet. Uitvoerig besprak de voorzitter de uit een en ander ontstane moeilijkhe den en concludeerde dat de huidige toe stand op de schippersbeurs voor de overheid onwaardig en voor schippers en verladers onhoudbaar is. In verband hiermede vestigde spr. de aandacht op drie principiële puntén, nl. de volledige toepassing van de even redige vrachtverdeling, handhaving en verbetering van het beurzenstelsel en maximale aanwending van beschikbare scheepsruimte. Door toestanden, als hier bedoeld, zijn zwarte prijzen in het le ven geroepen en deze leidden tot be spotting van de geldende voorschriften. Vernieuwing De heer Van de Wetering besprak vervolgens de modernisering nieuwe bouw van de binnenvloot, mee het in het buitenland veel sneller gaat. Hoe nodig de uitbreiding vloot is, bewees spr. door te attenderen op de groeiende industrialisatie, de toe neming van de bouwnijverheid en de grote werken, voortvloeiende qit het Deltaplan. Vooral kwalitatieve vernieu wing is gewenst. Er zijn nog verschei dene verouderde scheepstypen. Zondagsrust Dezer dagen las de voorzitter woor den van een schrijver, die eerbiediging van de zondagsrust het toppunt van eco nomische dwaasheid noemde. Een dergelijke geest constateerde spr. met droefheid ook onder schippei Steeds meer zien wij op onze rivie~ een bedrijvigheid die verontrust er strijd is met de door de overheid kende zondagsrust. Vooral in de Rijn vaart komt dit euvel voor. Spr. wenste dat de binnenvaart krachtig protest zou doen horen tegen de toeneming van het werken op zon dagen. In gehoorzaamheid aan Gods gebod heeft de Nederlandse schipper de opwekking om acht te slaan op de vele zegeningen die de bond in hel afgelopen jaar van God heeft ontvan- Leerplicht 6495 schip- 51. Aan de gesprekken werd een eind gemaakt door het driftige bellen van de telefoon. .Allemaal komen, auto-ongeluk! Gezellig op zondagavond!" Ze spoedden zich naar de ingang. Daar ston den de wagens al: <twee, drienog meer kwa men er. Negen gewonc'an, allemaal ernstig. Dok ter Kuipers stond alweer met zijn witte jas aan. Juist bij de uitgang was hij in de val gelopen. Met twee collega's werkte hij tot over twaal- Het was gruwelijk, zoals de mensen meest jongelui waren toegetakeld. Erger nog aan te zien was de radeloosheid van de successievelijk aankomende familie. Een er van en joodse vrouw had Kuipers zelfs aan gegrepen en zijn das s^ukgetrokken en al maar geroepen ,,Is ze dood, is ze doocJ?" Met moeite had men haar bedwongen. Veel minder dan anders kon Anton vandaag deze set-nes vermagen. De ogen van de man, die hij geopereerd had volgden hem, waren onafgebro ken op hem gericht. Welk een overgave lag er toch eigenlijk in de woorden van die man: „Ik wou toch dat ik beter werd." Toen hij buiten kwam om naar zijn auto t.e gaan, huiverde hij, ondanks het feit, dat het een warme Augustusnacht was. „Goeden nacht dokter." De zuster van die middag had ook haar avond moeten offeren en stapte nu met vlugge tred naar het hek. Blijkbaar was zij extern. Nog eenmaal, na de scène met de Joodse moe<Jer, had hij die dag De glazen knikker door KARL WEST In de middagvergadering is behan deld een voorstel van het hoofdbestuur om bij de regering aan te dringen op invoering van de leerplicht ten behoeve van schipperskinderen en haar subsidie politiek hierop in te stellen, zij het ook met wijziging van de bestaande die niet voldoen. In een toelichting op dit zeide de voorzitter, dat perskinderen zijn, van wie 4124 de wal vertoeven en 2371 Van de walkinderen verblijven 2304 in een internaat en 1820 in pleegge zinnen. Over de 2371 varende kinde ren maakt zich het hoofdbestuur on gerust, omdat 70 pet. te weinig on derwijs ontvangt. Dit is, aldus spr., een noodtoestand, want schipperskinderen hebben dezelfde rechten als andere. Ook voor schipperskinderen is leerplicht noodzakelijk. Spreker vroeg hiertoe wijziging van sub sidiepolitiek op veel grotere er hechtere basis dan thans. Over dit voorstel ontwikkelde zich eer uitvoerige discussie. Iedereen was vóól leerplicht. Men vroeg evenwel of deze 8 jaren of 4 jaren moest duren, terwijl tegemoetkoming in de kosten werd be pleit in de vorm van aftrek van belas ting. Een der aanwezigen zeide. dat hij voor zijn kinderen per jaar 4800.— voor kostgeld aan de wal en andere voorzieningen moet betalen. De vergadering verenigde zich ten slotte met het voorstel en machtigde het hoofdbestuur zich met de andere -hlppersorganlsaties in verbinding te 4 eensgezind oordeel particulier tot haar het woord gericht: „Wij zijn maar toeschouwers," had ze toen geantwoord. Het was hem opgevallen, dat haar optreden de mensen bijzonder kalmeerde. Een plotselinge impuls volgend, vroeg hij haar inplaats van haar te beantwoorden, of ze nog naar huis moest. Hij zou haar dan gaarne even brengen. Even later reden ze door de nachtelijke stra- Haar kamers had ze dichtbij. Toen hij de straat inreed, bemerkte hij, dat het een voorname straat was. „Ik ken u helemaal niet", zei hij om iets t« zeggen. „Is u allang hier in het ziekenhuis?" Intussen keek hij op de nummers. Ze lachte. „Ja, langer dan U, maar U kent misschien geen van de zusters en ik zal dan de eerste zijn. Tenminste wanneer u mijn naam wilt weten." „Ja, dat wil ik graag. Woont U hier?" Hij zette c'i wagen stil. „Ik ben moe," zei hij. „Wat is het een mooie nacht. Hebt U morgen dienst?" „Nee dokter." Grondtarief „Zullen we dan nog een kleine omweg ma ken? Dit was voor kennismaking wel wat kort Ze nam de uitnodiging met merkbare instem- .Wonderbaarlijk", dacht ze. „Wie zou dit ach ter hem gezocht hebben?" Hij begon te praten ook. ..Toch is het net of ik U al heel goed ken." zei hij. „Dat komt door Uw opmerking: „Wij zijn maar toeschouwers" en ook door Uw verdere; De atdeling Amsterdam stelde voor, optreden tegen die stakker vanmiddag. stappen te doen om bij de regering aar „Ik geloof, dat wij juist geen toeschouwers te dringen op verhoging van het grond- moeten zijn. Dat komt ons werk niet ten goede, i tarief tot minstens 30 pet., zulks met Toeschouwers leven mee, gaan zich in de per- Tie* pog op de steeds stijgende exploi- soon. die wij zien, inleven. Zijn smant afwegen met hun eigen weegschaal en dat is altijd verkeerd." „Eigenlijk was ik vandaag voor 't eerst toe schouwer, anders zie ik alleen maar de maag of lever" Hij glimlachte. „En verd-er Uzelf zeker...." ontglipte haar lippen. Ze schrok toen ze de uitwerking van haar woorden zag. Ze reden nu al tamelijk ver buiten de stad en hij had alles op opgewekte toon gesproken. Ze zag bij het licht van het dashboard hoe zijn gelaat opeens een ernstige uitdrukking kreeg. Hij zweeg. „Ik begrijp eigenlijk niet hoe ik zoiets heb kunnen zeggen," zei ze. „Dat heeft mij altijd vee) kwaad gedaan in mijn leven." Hij remde af en zette zijn wager stil vlak, onder een der weinige lanta (WOKD7 VERVOLGD). I prof. dr. G. C. tatiekosten. Verder vroeg de afdeling een regeling voor meer vervoerszeker- heid cn het vrijgeven van reizen te be perken. Dit voorstel en een van de afdeling Rotterdam van gelijke strekking zijn door de vergadering aanvaard en in han den van het hoofdbestuur gesteld. De volgende jaarvergadering zal te Rotterdam worden gehouden. De vergadering machtigde het hoofd bestuur een vertegenwoordiging van de bond in het oosten en zuiden van het land te overwegen. Vergaderingen De provinciale en landelijke functiona rissen in de C.H Jongerenorganisatie komen zaterdag in hotel Monopole te Amersfoort bijeen om zich te be raden over de verdere aanpak van het werk. In de avondvergadering spreekt i Niftrik. KANTTEKENING TN „PATRIMONIUM", het officieel orgaan van het verbond Patrimo nium, wijdt de heer T. Cnossen naar wij veronderstellen: op eigen verantwoordelijkheid een aantal beschouwingen aan de jongste ver kiezingen. Het is niet onze bedoeling, op deze beschouwingen in te gaan. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij des tijds over de verkiezingen het onze hebben geschreven. De schrijver in „Patrimonium" betrekt in zijn be schouwingen ook de christelijke dag bladpers. Hij zal het billijken, dat wij ook tegenover dit deel van zijn uiteen zettingen, zij het uit andere over wegingen, reserve betrachten. Er is nochtans in zijn beschouwin gen over de christelijke dagbladpers een punt, dat we er uit willen lichten, omdat het een geschikte aanleiding kan geven tot een beschouwing onzer zijds. Het komt hierop neer, dat naar de mening van de schrijver de A.R. Partij behoort te hebben een eigen dagblad, en hij betreurt, dat dit thans niet meer het geval is. Het kan nuttig zijn, zo wij hier tegenover stellen, het met de schrijver niet eens te zijn, en waarom niet. F)E KRANT van vandaag is het resultaat van de uitvinding der drukkunst en van de technische ont wikkeling, die de drukkunst in de vorige eeuw heeft te zien gegeven. De vorige eeuw was ook de eeuw der op leving van bepaalde politieke stromin gen. Het zijn toen in het bijzonder de mensen met politieke belangstelling geweest, die de kansen, de mogelijk heden, hebben onderkend, die er in de krant als zodanig lagen. Vandaar dat men toen het ver schijnsel kon waarnemen van op komende politieke partijen èn van nieuwgestichte dagbladen. De stich-' tingsdata der politieke partijen vallen voor een belangrijk deel samen met de oprichtingsdata der sterk politiek georiënteerde dagbladen. In de dagbladen zag men de spreek buis, de papieren propagandist, niet maar van bepaalde politieke richtingen, soms zelfs van politieke partijen. De belangstelling van deze kranten was tamelijk eenzijdig politiek ingesteld en zelfs politiek gericht. £)IT IS anders geworden. De kranten zijn verschijningen geworden van eigen, zelfstandig karakter. De sfeer van haar belangstelling heeft zich aanzienlijk uitgebreid. De krant is veel meer dan voorheen geworden tot de spiegel, tot de weerspiegeling, van wat er op de wereld gebeurt De krant is niet meer uitsluitend een venster op de politiek, maar een venster op de cultuur, op het kerkelijk leven, op het maatschappelijk beweeg. Dit is volkomen „Kuyperiaans". Kuyper heeft ons geleerd, dat de poli tiek een facet van het leven is, nochtans niet het enige. In deze op vatting lag een waarschuwing tegen het politiek monisme. Welnu, de krant van vandaag heeft zich losgemaakt van het politiek monisme. Zo was het eigenlijk reeds onder Kuyper zelf, geheel in overeenstem ming trouwens met de wereldwijde visie van deze man. „De Standaard" partijorgaan? In bepaald opzicht zeker, maar dan in afwijking van wat het wezen van een krant is, en ge lukkig heel vaak inconsequent en zich dan losmakend van de gevolgen, die „strikt 'genomen", zou moeten hebben. J£EN KRANT partijorgaan? Maar moet dit niet betekenen, dat alles wordt bekeken vanuit de partij en vanuit de partijvisie? Een partijorgaan is een orgaan, waarvoor een partij als zodanig ver antwoordelijk is. Bij de socialisten is dat het geval. Daar spreekt men op algemene vergadering van de partij over de strips en over alle andere rubrieken van de eigen partij- krant. Maar daar past het mogelijk in het eigen type van de partij. Wij menen: dit kan men de A.R. Partij niet aandoen. Wil men in de krant alle nieuws gep ibliceerd zien vanuit een partij? De muziek recensies? De boekbeoordelingen? De weerberichten? Het kerkelijk beroe- pingsnieuws? De vele verslagen van het enorm gevarieerde christelijke verenigingsleven, kerkelijk, sociaal, charitatief? Het vrouwenblad mis schien iets voor de Scevar? Het kinder hoekje vermoedelijk voor de Arjos? We hebben daarmee dan tegelijk iets aangegeven van wat er zoal in de krant staat. Men voelt, dat het niet aangaat, dit 2lles vanuit de politieke partij te benaderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2