Jlicutuc £rilt$ri)c (Courant ir&joe En-lai: loopjongen van het Kremlin Geen democratie in Hongarije mogelijk, zegt Kadar frankrijk tevreden; maar Engeland voorzichtig Sukarno wist lastige vragen zijn plan te ontwijken over Razzia en arrestaties in Djakarta TOSCANINI OVERLEDEN Israël zet zich schrap tegen de sancties 1950NDERDAG 17 JANUARI 19S7 Cl I Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: V— per kwartaal; LEI 2,35 per maand; f C.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10858 W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ftutvttcttcft Is ghebltoen *myn btrt la tegfreaspoct Grote actie van jubilerend Veilig Verkeer ZIÉ. PAGINA S Reacties in Polen en Hongarije verschillend )oodstraffen in Hongarije >ok Pal Maleter zou terecht staan iw z()n door radio en pers in edapest arrestaties, processen en ter- Ddveroordelingcn bekend gemaakt. Van voonlijk betrouwbare zijde heeft men men, dat verleden week een geheim i is begonnen tegen kolonel Pal Ma de vroegere minister van defensie. )e radio maakte melding van de ter- idveroordeling van twee personen, ardoor het totaal aantal doodvonnis- dat bekend is gemaakt, is gekomen 24. i verscheidene plaatsen in Hongarije i processen begonnen tegen soldaten, rnalisten en andere burgers, loor een Tsjechische rechtbank zijn teren twee personen veroordeeld op «huldiging van spionage ten gunste Engeland Twee anderen, eveneens ichuldigd van spionage kregen straf- /an 10 en 15 jaar gevangenisstraf, neemt in Londen aan, dat de ver deelden Tsjechen zijn. rerlaging P.T.T.-tarieven niet mogelijk? (Van onze parlementsredactie) s de minister van verkeer en water- at niet van oordeel, dat bij een be- ijfswinstuitkering van circa 31 mil- verlaging van de P.T.T.-tarieven erweging verdient, vooral nu door ver- oegde afschrijvingen het reële winst- Ido nog aanmerkelijk hoger is? Deze aag stellen sommige leden der Eerste hun voorlopig verslag over het stsontwerp tot wijziging van de begro- de P.T.T. voor het dienstjaar I55- Arrestatie in de zaak-N ieu wl and (Van onze correspondent) In verband met de Nieuwlandse zaak de chauffeur L. H. gearresteerd. Hij an verdacht, zich te hebben huldig gemaakt aan diefstal of verduis- gefld, dat na de dood van de tduwe Kodde wordt vermist. Het be- een bedrag van ongeveer L. H., die opgesloten is in het us van bewaring in Middelburg, is ndet jarresteerd onder verdenking van moord. "Omtrent de vraag óf er sprake is van oord in de Nieuwlandse zaak, werd door j politie niets naders meegedeeld. Toch heeft het er veel van, dat in deze iree landen heel verschillend is gerea geerd op de woorden van Tsjoe En-lai. De Poolse partijleider Gomulka en pre- Cyranklewicz kunnen in verband de algemene verkiezingen van zon- nauwelijks blij zijn geweest met wat hun Chinese gast te vertellen had het Russische leiderschap. Kadar daarentegen weet maar al te goed, dat Moskou zijn enige toeverlaat is. De Hongaarse premier was daarom laar al te graag bereid, in te stemmen TSJOE EN-LAI, de premier van communistisch China, riep gisteren bij zijn aankomst in Boedapest: „Lang leve de eenheid van het socialis tische kamp onder leiding van de Sowjetunie". Later zei de Hongaarse premier Kadar hetzelfde met andere woorden: „De imperialisten waren van plan, Hongarije weg te scheuren van het socialistische kamp". Daaruit blijkt wel, dat Tsjoe's missie in Hongarije een weerspiegeling is van het bezoek dat hij daarvoor bracht aan Polen: beide slechts bedoeld om de boodschap van het Kremlin over te brengen. De UNO-vlag wappert boven El Arish. In deze plaats is nu het hoofdkwartier van de V.N.-strijdkrachten voor het schiereiland Sinaï. De Israëlische een heden hebben de stad verlaten en zijn vervangen door V.N.-politietroepen. De vlag van de Verenigde Naties wordt hier gehesen door een Joego slavische soldaat. Gemeenschappelijke markt Landbouw buiten vrijhandelgebied blijft eerste Britse eis GEDURENDE de onderhandelingen over de Europese gemeenschappe- y lijke markt is er nog geen overeenstemming bereikt over de afschaf- ng van de douanebeperkingen en de invoerbeperkingen voor de bescher- iing van de landbouw in de zes Europese landen. Deze mededeling heeft 6 Franse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, Faure, gisteren in de iationale Vergadering gedaan. Hij onthulde verder, dat Frankrijk van i vijf andere landen waardevolle con- issies heeft verkregen. Zo zal in deze landen binn eneen be- lalde periode gelijke beloning voor man en en vrouwen worden ingevoerd. Ook illen in de vijf landen in de eerste vier lar van de gemeenschappelijke markt ezelfde overwerktarieven gelden als de ranse, nl. een toeslag van 25 pet op Bsisloon voor elk uur. dat er langer ge- •erkt wordt dan 40 uur Bovendien geldt an een toeslag van 50 pet. voor elk uur. ^at er langer gewerkt wordt dan 48 uur Aer week. H Het lijkt op het ogenblik zeker, dat de ^Iationale Vergadering zich zal uitspreken oor deelneming aan de gemeenschappe- jke markt. De regering zal verrmoede- flk aan het eind van het debat de ver- touwenskwestie stellen. Het belangrijkste resultaat van de be- 4 prekingen van Spaak in Londen is, het Klzwijgend akkoord tussen de Belgische Binister van buitenlandse zaken en de ïngelse regering, dat het verdrag voor de lemeenschappelijke markt voldoende elas- lsch zal zijn om zelfs gewijzigd te wor- len na de ondertekening, teneinde de 'itale belangen van de landen, die zich rillen aansluiten bij de vrijhandelszone, i B beschermen. Overigens bevindt zich de oprichting fan de vrijhandelszone nog in Itadium van besprekingen, terwijl het zerdrag voor de gemeenschappelijke harkt de volgende maand reeds ondei kekend zal worden. Tijdens de besprekingen hebben de Britse ministers er de nadruk op gelegd, geen enkele onherroepelijke beslis sing zal worden genomen door de landen de E.G.K.S.. waardoor andere lan- voor een voldongen feit zouden wor den geplaatst. De Engelsen staan wel welwillend te genover een economische integratie, maai voelen niets voor de idee van „de ver enigde staten van Europa". Men staat dan ook zeer gereserveerd tegenover het feit. dat de Europese gemeenschappelijke markt uitgerust zou worden met supra- bionale instellingen, zoals Engeland k slechts geassocieerd lid van E.G.K.S. is geworden. Bovendien blijft het belangrijkste stre- en van Engeland de samenhang vai Britse Gemenebest te bewaren. Om deze n weigert Londen dan ook de land- /produkten te laten vallen onder het plan tot afschaffing van de douanerech ten binnen de vrijhandelszone. Engeland wenst over dit vraagstuk zelfs niet tc onderhandelen. Dit neemt echter niet weg, dat Enge land de intereuropese ruil op het gebied van de agrarische produkten wenst bevorderen. Maar dan uitsluitend in geest van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Vandaag kwamen de delegaties in Brus sel weer bijeen om te spreken over die Euratom-kwesties, die op de laatste ver gadering niet zijn afgehandeld. Wat de gemeenschappelijke markt betreft, ver meldt de agenda de landbouw, het bui- ten-tarief. het verkeer, het vrije vervoer van de arbeiders, het kapitaalverkeer, de investeringen, de overzeese gebiedsdelen en de institutionele problemen. met de woorden van Tsjoe En-lai. Veel irder niet bekend geworden van de besprekingen in Boedapest. Kadar deed in zijn begroetingstoespraak Dg een aanval op het Hongaarse commu nistische blad Nepszabadsag, dat de par tijproclamaties niet zou weergeven op wijze, die de partij waardig is. Ook op radio Boedapest had hjj kritiek we gens haar „nieuwsverslagen in westerse stijl". Kadar zei verder: „De eis tot invoering van een de mocratie op algemene basis kan slechts een eis van de contra-revolutionairen worden genoemd. De dictatuur van het proletariaat beoogt uitbreiding van de rechten van de arbeiders en be perking van de rechten van de bur gerlijke elementen." >e nieuwe Hongaarse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, r Mod. heeft in een memorandum Hammarskjöld de westelijke landen beschuldigd, dat zij de terugkeer verhin deren van Hongaarse vluchtelingen, die huis terug willen. Vertegenwoordi gers van de Hongaarse regering zouden toestemming dienen te krijgen om con tact op te nemen met hen, die terug wil len keren. Bliksembezoek Nauwelijks twintig uur na zijn aan komst vertrok Tsjoe En-lai in een Rus sische straaljager u;t Boedapest. Zoals het ogenblik van zijn komst werd ook dat van zijn vertrek volstrekt geheim gehouden en niemand kreeg de kans hem te be naderen. Om half zeven (Ned. tijd) on dertekenden Kadar en Tsjoe in het par lementsgebouw in Boedapest een gemeen schappelijke verklaring. In het gebouw van de vakbond der bouwvakarbeiders heeft Tsjoe een aantal communistische leiders toegesproken, ter wijl Russische pantserwagens op het plein ervoor stonden opgesteld. Koningin en Prins naar Londen vertrokken De Koningin en de Prins zijn van daag naar Londen vertrokken voor een bezoek van een dag in verband met het overlijden van de graaf van Athlone, bij wie zij in de oorlogs jaren in Canada (waarvan hij gou verneur-generaal was) grote gast vrijheid hebben genoten. De graaf is een oud-oom van de Engelse ko ningin. Mr. Prins directeur Kuyperstichting Tot directeur van de Dr. A. Kuyper stichting is benoemd mr. J. H. Prins. De heer Prins volgt in deze functie mr. K. Groen op, die enige t(jd geleden benoemd werd tot hoofd van de afdeling P.B.O. van het ministerie van binnenlandse za ken, p.b.o. en bezitsvorming. De nieuwe directeur, die 32 jaar oud is. studeerde aanvankelijk medicijnen en later Nederlands-Indisch recht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Vain 1949 tot 1950 was hij praeses van de afdeling Utrecht van de Gereformeerde Studenten vereniging S.S.R. Na zijn doctoraal exa men Indisch recht in 1953 is de heer Prins enige tijd werkzaam geweest aan de grif fie van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Sinds 1 december 1954 is hij als wetenschappelijk gevormd medewerker verbonden aan de Dr. Kuyperstichting van de A.R. partij in Den Haag. Papieren persconferentie PRESIDENT SUKARNO heeft alle belangrijke vragen over zijn plannen ontweken of geweigerd deze te beantwoorden, toen hij hedenmorgen een bijeenkomst had met de buitenlandse pers op het Merdekapaleis te Djakarta. De meeste antwoorden waren reeds tevoren op schrift gesteld werden uitgereikt aan de buitenlandse journalisten, toen de president de ontvangstzaal had betreden. Hij verklaarde, dat hij niet van plan is de democratie te begraven. Om de demo cratie te redden moest hij echter werke lijk een uitweg vinden uit het experimen' waarmee men thans elf jaar in Indonesië bezig is. Hij ontkende, dat de raad Var advies, waarover berichten zijn verspreid, de naam revolutionaire raad zou dragen, en zeide, dat de raad alle conflicten tus sen de politieke partijen, het parlement en het kabinet zal wegnemen. Voorts betoogde Sukarno, dat het volk alle reden heeft ontevreden te zijn, ma hij kan niet goedkeuren, dat militairen politieke aangelegenheden met kanonnen spelen. Hjj ziet geen andere uitweg dan plaat selijke autonomie. Toen hjj onlangs sprak over de begrafenis van politieke partijen, was het niet zijn plan ook de democratie te begraven. Democratie Is bedoeld om de belangen van het gewone volk te die nen en is niet uitsluitend een vertoning van politieke vrijheid van partijleiders Zijn rede was slechts bedoeld als krach tlge waarschuwing aan de partijleiders dat zij niet kunnen voortgaan met d< noden, verlangens en teleurstelling va» de miljoenen te negeren. Wacht maar af Toen men hem vroeg naar de sa: stelling van de raad van advies, ont- hij een antwoord, doch verzekerde, dat de raad op geen enkele wijze naar dictatuur zal leiden. De meeste vragen over samenstelling, taak en bevoegdhe den beantwoordde hij met een simpel: „Wacht maar af". Hij weigerde te zeggen of de chefs der staven in de raad zou den zitten en of hij de staat van beleg zou afkondigen. Eveneens wilde hij niet zeg gen of de politieke leiders waren geraad pleegd of op de hoogte gesteld. De gedach te. dat Indonesië door deze crisis uiteen valt. schoof hij op zij, door te verwijzen naar de betuigingen van trouw, die hij uit alle delen van Indonesië ontvangen had Het communistische blad Sin Po juicht Sukarno's plan toe en meent, dat het ge grondvest is op werkelijke democratie Kritiek Leiders van de oppositie klagen eebter. tl zij zelfs niet op de hoogte zjjn gesteld an Sukarno's plan. De Times of Indonesia spoort de Indo- ïsische regering aan volwassen te wor- m en de aanvallen op de buitenlandse pers te staken. De regering is volgens het blad bezig weg te zakken in het drijf zand, als zij de buitenlandse pers onder handen neemt wegens haar kritiek, die fout wordt opgevat als een inmenging in Indonesiës binnenlandse aangelegenheden Het is het goede recht van alle bladen n elk land om te schrijven over gebeurte- ïissen elders en het is hun privelege te schrijven in de trant, die zij verkiezen hoe onverteerbaar dit moge zijn voor de betrokken partij. Het Islamitische oppositieblad Abadl Een onbekend aantal personen door militaire politie ingerekend TN DE NACHT van gisteren op heden heeft de militaire politie in Djakarta een aantal arrestaties verricht onder militairen en bur gers. Dit geschiedde bij razzia's in het zakencentrum en twee andere wijken van de hoofdstad. Het bevel daartoe werd geg»ven door de militaire commandant van Djakarta, majoor E. Dachrar, als eerste stap tot regeling van de veiligheidstoestand in de hoofdstad. Het aantal gearresteerden is niet bekend. Een militaire woordvoerder weigerde heden te zeggen of de aanhoudingen band hieldeu met de mislukte staatsgreep van de vroegere waarnemend chef-stat van het leger, kolonel Zulkifli Lubis of met de handelingen van de Daroc-l-Islam. Evenmin was h(j bereid de namen van anten Alle* i bcw i tiental pers meldt, dat de communisten vertegenwoor digd zullen zijn in een nieuw door Su karno te benoemen kabinet en de advi serende raad. Volgens het socialistische blad Pedo- man zal de raad bestaan uit de drie chefs der staven, de premier en de ministers van verdediging, financiën, economische zaken en voorlichting, benevens Islamiti sche godsdienstleiders, vertegenwoordigers yan de landbouwers, arbeiders, jeugd- vrouwenorganisaties De raad zou voegd zijn plahnen voor te leggen aan kabinet, heiwelk op zijn beurt die moeten indienen bij het parlement. Tevens zou er een nieuw kabinet be noemd worden op basis van de stemmen verhouding in het parlement. De Masjoe- mi en de Partai Nasional Indonesia den evenveel portefeuilles krijgen, - NeivYork, 89 jaar - N ZIJN woning in Riverdale, een voor stad van New York, is gistermiddag tijdens zijn slaap op bijna 90-jarige leef tijd overleden de befaamde dirigent Ar- turo Toscanini. Op Nieuwjaarsdag had Toscanini een beroerte gehad, waarvah hij nog niet geheel hersteld was. Arturo Toscanini werd op 25 maart 1867 in Parma geboren, waar hij opgeleid werd voor piano, cello en compositie. In 1886 trad hij plotseling als opera-dirigent op in Rio de Janeiro en nog datzelfde jaar richtte hij in Turijn een stedelijk orkest op. In 1898 werd hij aan het Scala-theater te Milaan als eerste dirigent verbonden, waar hij bleef tot 1908, toen hij dirigent werd van de Metropolitan Opera in New York. In 1921 keerde' Toscanini naar de Scala terug om er 8 jaren te blijven. Van 1926 tot 1928 was hij gast-dirigent van het Filharmonisch Orkest te New York en van 1928 tot 1936 was hij eerste dirigent van het Filharmonisch-Symfonie Orkest aldaar. In 1930 trad Toscanini op als gast- dirigent van het Weens Filh. Orkest, het Palestijns Symfonie Orkest, het Festival orkest van Luzern en van orkesten in Denemarken en Zweden. In 1931 verliet Toscanini Italië en dirigeerde in Amerika waar hij in 1937 dirigent werd van het orkest van de Nat. Broadcasting Corpo ration. waarvan hij 17 jaar de leiding zou houden tot zijn afscheidsconcert op 4 april 1954. Toscanini dirigeerde in de seizoenen 1936—1937 en 1937—1938 in Ne derland. Na de oorlog dirigeerde hij weer in Italië. Toscanini was gehpwd met Carla de Martini, die in 1951 overleed en drie kinderen: zijn dochter Wanda die de pianist Wladimir Horowitz huwde, zijn dochter Wally die met graaf Emanuele Castelbardo huwde en zijn zoon Walter, die bij zijn sterfbed is geweest. Zie voor verdere gegevens het artikel over Tos canini op pagina 5. Nahdatoel Oelama en de communistische partij iets minder. De andere partijen zou den alleen vice-ministers krijgen. Hatta en sultan uitgeschakeld Volgens welingelichte kringen was het oorspronkelijke plan dat Moh. Hatta pre mier zou worden en de sultan van Djokja vice-premier van Sukarno's nieuwe kabi net. Doch in de slotfase van het plan werden hun namen niet meer genoemd. Vooraanstaande Islamitische figuren te Djakarta zeiden dat de Islamitische par tijen zullen weigeren deel te nemen aan een kabinet, waarin communisten zitting hebben. Onzijdige waarnemers betwijfelen of het plan waarlijk tot een oplossing zal leiden als Hatta ar buiten wordt gehou- Naar aanleiding van de berichten, als zouden de chefs der staven niet bewilli gen in een vervanging van het huidige romp-kabinet, hebben dezen bekend ge maakt, dat hun werkzaamheid der laatste dagen niets met de politiek te maken had, doch alleen met militaire aangelegen- Frans-Brits overleg over Egypte In overleg met Engeland heeft Frank rijk verklaard dat de Egyptische n regelen tegen de Franse en Britse banken in Kairo volkomen in strijd zijn met de Geneefse conferentie van 1949. Beide lan den beraadslagen over mogelijke diplo matieke stappen via Zwitserland, dat de Franse en Britse belangen in Egypte thans behartigt. In Egypte houdt men vol, dat de maat regelen geen nationalisatie inhouden, daar de banken overgaan in Egyptische han den maar niet aan de staat komen. De Koningin en de Prins hiel den gisteren op het paleis aan de Dam te Amsterdam een nieuwjaarsreceptie voor de di plomaten. Van links naar rechts: het Koninklijk paar op de trappen van het paleis; de aankomst van de Pakistaanse ambassadeur, begum Liaquat Raana Ali Khan; ende ere wacht van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". Uren lang hebben de mannen ïn de ijzige kou gewacht, en voor sommigen was dat te veel. Parijse jongens pleegden een dubbele moord In het bos vam St. Oloud bij Parijs werd 21 december een verloofd paar vermoord. Gisteren zijn, volkomen toevallig de twee daders gearresteerd, twee jongens van 19 jaar, die het prachtig bleke.i te vinden nu eens in het middelpunt van de belang stelling te staan. De eerste, Claude Vivler, werd geairres- teerd, toen hij in een televisiezaak bij een diefstel betrapt werd. Toen de agenten nem de handboeien omdeden, zeide een: ..Hij is toch niet de moordenaar van St. Cloud?" „Die ben ik wel", zei de jongen en haal de als bewijs het rijbewijs en de identi teitskaart van het vermoorde meisje te voorschijn. Elders in Parijs werd op bijna hetzelfde ogenblik Jacques Sermeus ge arresteerd. Zijn moeder had een revolver .n zijn jas gevonden en een buurman ge vraagd het ddng weg te doen. De buurman ging er mee naar de politie, die Sermeus aanhield, waarbij hij onmiddellijk be- Ze hadden het paar vermoord, omdat ze geschrokken waren toen ze in de stil staande auto. die ze stelen wilden voor een roofoverval, mensen zagen. Ze scho ten de twee dood. reden weg, maar lieten even vender de auto staan en gingen met de Métro naar huis. Koudegolf. De koudegolf, die nu tien dagen Noord-Indiia teistert, heeft reeds zestig slachtoffers geëist. TSRAcL wil zich voorbereiden op de economische sancties, welke het te wachten kunnen staan, wanneer de I.' lische troepen niet verder worden te getrokken uit de zuidelijke punt vai Het ministerie van economische zaken stelt plannen op die een scherpe beper king van de invoer van verbrulks- kapitaalsgoederen en een inkomstendaling van 30 tot 20 procent inhouden. Ook wordt rekening gehouden met een bevriezing van de Amerikaanse hulpverlening, stop zetting van de Amerikaanse levering van levensmiddelenoverschotten en verwer ping van Israels verzoek om leningen van de exportbank der Amerikaanse regering. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Hammarskjöld medegedeeld, dat Israël bereid is over de ontruiming van de Sinaï direct be sprekingen met hem te voeren. Deze zouden het probleem van de vrije doorvaart van de golf van Akaba inhouden. Een dergelijke bespreking viel naar Hammarskjölds mening buiten zijn man van de V.N.-vergadering. Hij voeg- raan toe. dat men wellicht kan over- Koninklijk paar ontving de oud-burgemeesters van Den Haag en Amsterdam De Koningin en de Prins hebben dezer dagen de oud-burgemeester van Amster dam en mevrouw d'Aïlly en die van Den Haag met mevrouw Schokking op Soest- dijk ontvangen. Z(j gebruikten gezamen lijk het middagmaal. Algerijn: gerije mei projectiele e nationalisten hf-bben gisteren militaire hoofdkwartier in Al- een bazooka bestookt. Twee 1 troffen doel De adjudant generaal Raoul Salen de i dant, werd gedood- een officier en soldaten liepen verwondingen op. wegen, of de internationale betekenis van de golf van Akaba het recht van vrije doorvaart naar de erkende regel van het internationaal recht wettigt. HET WEER IN EUROPA Kopenh. Aberdeen Dublin NNW NNW NNW NNW ozo NNO WEERBERICHT Nog vorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Weinig bewolking en droog weer, maar plaat selijk mist. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lich te vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opge maakt om 1115 uur)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1