Zuiver wollen Leidsche dekens - Moderne halfwollen dekens s B. de KONING i NU OPRUI Ml NGSPRIjZEN De voetbaltoto Het gaat hard tee;en hard in Indonesië H KOERIERS Haarl.straat hoek Donkersteeg COUPONS EN RESTANTEN IN ALLE AFDELINGEN k. •(sr MEISJES Fa. Joh, Parmentier nette meisjes flinke jongens en jongemannen ADMINISTRATIEVE KRACHT NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 Nlï DINSDAG 15 JANUARI 1957 LJET vraagstuk van de voetbalpool, dat aanvankelijk door het besluit wan de regering om onder het huidige kabinel niet tot de invoering daarvan over te gaan, voorlopig van de baan scheen te zijn. is plotseling weer actueel geworden door het voornemen van de K.N.V.B. tot hel in het leven roepen van een gesloten voetbalpool, uitsluitend ten behoeve ran de leden. Deze zaak komt op de Bonds vergadering van 26 januari a.s. op het tapijt. Daar de christelijke voetbalclubs thans deel uitmaken van deze bond, zul len dus vooral zij het zijn, die op korte termijn met het probleem van de voet- baltotalisator worden geconfronteerd. Verschil J~\E opzet van deze besloten pool wijkt nog al af van die, welke de K.N.V.B. eerst op het oog heeft gehad. Oorspron kelijk wilde de bond een nationale voet balpool onder controle van de regering. De gelden, welke daaruit beschikbaar zouden komen, zouden dienen voor doel stellingen op het gebied van sportaccom modatie en outillage, welke slechts zijn te verwerkelijken met belangrijke finan ciële steun, die dan de totalisator moet verschaffen. Een belangrijke deel van deze gelden zou ten goede komen aan charitatieve instellingen. Het doel van de thans voorgestelde pool is enigszins De achtergrond van het besluit van de K.N.V.B., tot een dergelijke pool, uitslui tend voor leden over te gaan, wordt ge vormd door de noodzakelijkheid coördi natie tot stand te brengen in de huidige poolchaos. De meeste verenigingen hebben thans een eigen verenigingspool, terwijl ook verschillende „combinaties" een kwis tige poolactiviteit ontwikkelen. Maar al deze particuliere pools hangt als een voortdurende bedreiging, het zwaard van Damocles, een justitioneel ingrijpen, boven het hoofd, zulks in verband met de vraag, of ze. zoals ze zijn gegroeid, wel voldoen aan de wettelijke regeling en juris prudentie. Het zal dui&lijk zijn, dat er een gra dueel verschil is tussen wat oorspronkelijk werd beoogd en de opzet van thans. De doelstellingen van de nationale pool waren ruimer en meer spectaculair. Hetgeen thans wordt voorgestaan heeft kennelijk de bedoeling de verenigingen, die, indien dit voorstel van de besloten K.N.V.B.-pool wordt aangenomen, hun eigen pool zullen moeten missen, daarvoor op deze wijze compensatie te verlenen. Zij krijgen 25*11 van de opbrengst van de besloten toto. Op zichzelf is dit zeker geen verwerpelijk doel, want de meeste verenigingen heb ben het, sinds de invoering van het be taalde voetbal, vaak hard te verduren, en hebben daardoor naar het middel van de clubpool gegrepen. De wekelijkse deelneming aan deze pools wordt in wezen beschouwd als een kleine wekelijkse contributieverhoging onder aantrekkelijke voorwaarden en voor een goed doel, het behoud der vereniging. Het is dus in zekere zin logisch, dat, nu de K.N.V.B. de verenigingen hun eigen pool gaat afnemen, deze daarvoor iets anders in de plaats krijgen. Moeilijkheid T\E grote moeilijkheid, welke de voet balpool oproept is deze, dat de chris telijke samenleving in deze niet eenstem mig is. Velen wijzen op de algemeen aan vaarde praktijk van het organiseren van fancy-fairs, puzzels en loterijen door in stanties, die staan onder leiding van men sen die verklaarde tegenstanders zijn van een pool en die in feite niet anders doen dan trachten aan gelden te komen door een duidelijke speculatie op de goklust. Zelfs kerkelijke instanties zetten grote loterijen op touw voor kerkbouw en andere doeleinden. Zij zien slechts een gradueel verschil tussen dergelijke lote rijen en een voetbalpool. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen, of het doel hier het (loterij)-middel heiligt, een stelling, die in het algemeen door christenen wordt afgewezen. Stellig bestaat er t.n.v. een voetbalpool geen wat wij zouden willen noemen chris telijke jurisprudentie en dit maakt de zaak zo moeilijk. Wij hebben dezer dagen een vooraan staand man uit de christelijke gymnastiek- wereld horen zeggen, dat h\j niet zou weten, welk standpunt hij zou moeten innemen en dat hij dankbaar was, dat hij geen lid was van een organisatie, welke Geen zet gedaan door Hoogovenschakers Er is maandag in Beverwijk geen zet gedaan door de deelnemers aan het Hoog ovenschaaktoernooi. Hoewel dat oor spronkelijk niet in de bedoeling lag, zijn de afgebroken partijen niet hervat. Dat deed men om de spelers de gelegenheid te geven volledig uitgerust vandaag weer achter de borden plaats te nemen. Van dde gelegenheid tot rusten is door alle spelers gretig gebruik gemaakt. Er liet zich geen enkele groot meester zien bij de gongwedstrijden, die gisteravond wer den gehouden, maar die ook zonder hun aanwezigheid met veel animo werden verspeeld. Groningen verhoogt de gasprijs In de gemeenteraadsvergadering van Groningen van gisteravond is na zeer langdurige debatten besloten de gasprijs te verhogen. daar rechtstreeks mee te maken had. Ook dit bewijst voor welk een moeilijke situatie de christelijke voetballers staan. Hoe nodig is het, dat op dit gebied een duidelijke uitspraak kómt. Advies JWAAR ons ter ore kwam overweegt het V.C.V.-bestuur thans op korte termijn advies in te winnen van enkele christe lijke professoren in de ethiek. Aangezocht zijn de Gereformeerde hoogleraren prof. dr. R. Schippers en prof. dr. G. C. Brit tenburg Wurth en de Ned. Hervormde hoogleraren prof, dr. E. L. Smelik en prof dr. G. C. van Niftrik. Op deze wijze hoopt men te kunnen meewerken aan het tot standkomen van een algemeen aanvaard standpunt. Het V.C.V.-bestuur wenst dit met name om mede daardoor in staat te zijn op de Bondsvergadering van 26 januari een duidelijk geluid te laten horen en een omlijnd standpunt te kunnen in nemen. Trouwens de gehele christelijke samenleving zal het op prijs stellen, dergelijk advies te mogen ontvangen. Zie ook kanttekening op pag. 2. OECSTGEEST Propaganda-avond Dierenbescherming Gisteravond organiseerde de Dieren bescherming, afd. Oegstgeest, in het Patronaatsgebouw een propaganda-avond voor de leden en niet-leden. De heer S. Elsevier Stonmans, die de avond opende, heette allen hartelijk wel kom. „Het grote ideaal dat ons allen be zielt is wel het dierenasiel. Dit komt er dan alleen, als alle Oegstgeestenaren medewerken", aldus spreker en met deze woorden gaf hij het woord over aan de heer Jan Ivangh, propagandist van de filmdienst der Dierenbescherming. De heer Ivangh gaf voor hij de films ging draaien een korte uiteenzetting over het arbeidsveld van de vereniging. Hierna werden de 3 kleurenfilms gedraaid. De eerste film handelde over de huis dieren en waarop men moet letten bij eventuele aanschaffing. De tweede was getiteld „Thuis en op reis". Deze film gaf ons een beeld van het veetransport in ons land, maar ook hoe het toegaat met de dieren die worden geëxporteerd en verder van de taak, die daarbij is weg- geleg voor de inspecteurs der Dieren bescherming. De laatste film gaf een beeld van het voederen der vogels in de barre kou van het afgelopen jaar. Korfbal-,,Fiks" bestaat dertig jaar De Chr. korfbalvereniging „Fiks" hoopt in februari haar 30-jarig bestaan te vie ren. Er wordt hard gewerkt aan de voor bereidingen voor de grote feestavond die op 23 februari zal worden gegeven. Het officiële programma is nog niet bekend, -maar wel staat vast, dat het een vrolijk programma zal wor den, met als hoogtepunt een blijspel in 3 bedrijven. Deze hele avond zal door de „Fiks"-leden zelf verzorgd worden. Vaclere ik ga reizen De Evangelisatiecommissie en de Jonge Kerk zijn er in geslaagd, om voor donder dag in Irene een culturele avond te orga niseren. Op deze avond zal Guido van Deth met zijn poppentheater het door hem zelf geschreven stuk „Vadere ik ga reizen" opvoeren. Het is een pastorale in zes taferelen die gebaseerd is op een oud ge geven. Het is de geschiedenis van de mens die huis en hof verlaat om het geluk te zoeken. De poppen worden stuk voor stuk voor iedere figuur van een bepaald spel door kunstenaars ontworpen en „gebeeld houwd". De koppen voor dit spel bijvoor beeld werden ontworpen door Levinus van de Bundt en uitgevoerd door de werk groep van de Vrije Academie. De speciale muziek werd gecomponeerd door Frank Kooman. Het decor wordt, als op het toneel, met zorg samengesteld. Tramruit kapot Gisternacht omstreeks een uur toen een Oegstgeestenaar uit Leiden kwam, zag hij in de stadstram enkele vrienden zitten. Die probeerden trouwens ook zijn aandacht te trekken door zo hard op de tramruit te slaan, dat die brak. Prijsstop voor water gas en elektriciteit In de Staatscourant van gisteren heeft de minister van economische zaken prfjs- stoppen afgekondigd voor de tarieven van gas, elektriciteit en water. Hierin wordt bepaald, dat de desbetreffende be drijven zonder toestemming van het mi nisterie van economische zaken niet mo gen afwjjken van de op 31 oktober 1956 geldende tariefvoorwaarden. De minister heeft tot deze maatregel besloten teneinde te bevorderen, dat het vaststellen van de tarieven voor gas, elektriciteit en water geschiedt in overeenstemming met de eisen, die het thans gevoerde prijsstabili- satiebeleid van de regering stelt. Deze maatregel treedt in werking met ingang van 1 februari 1957. Aflossing 3V*'l» Nederlandse staatslening 1954 en 1954 II op 15/2 1/38 of resp. onge veer f 7.437.000 en f 3-750.000, uitloting 25/1 10 uur; op schuldregisters naar evenr digheid en veelvouden van f 1000. Tarakan. Produktie dec. 15.000 kgf. Mamie is geen schoolmeisje \,WAM1E Eisenhower heeft de bit- 1 tere pil moeten slikken dat zij dit jaar niet meer voorkomt op de lijst van de tien best geklede Maar nu heeft de Engelse mode actrice Anne Scott James het in de Sunday Express nog erger voor haar gemaakt, door haar wèl bo venaan een lijstje te zetten, maar dan vande slechtst geklede De kritiek van Anne luidt: Ze kleedt zich als een schoolmeisje en dat past de vrouw van Amerika's president niet! Over Greta Garbo schrijft Anne, wen ter wereld is. maar eruit ziet als een van de lelijkste". De filmactrice Anita Ekberg ver wijt zij, dat zij een slecht passende en veel te nauwe japon droeg, toen zij onlangs aan koningin Elizabeth werd voorgesteld. Duitse Vredesprijs 1957 gaat naar Thornton Wilder De Amer. schrijver Thornton Wilder zal op 6 oktober a.s. in Frankfort de Vre desprijs 1957 van de Vereniging van Duitse Boekhandelaren ontvangen. De prijs be staat uit een bul en een bedrag van D.M. 10.000. Zij is toegekend wegens de nieuwe impuls, welke Wilder gegeven heeft aan „het idee en de verwezenlijking van wer kelijke humaniteit dn onze tijd". Eerder weid de prijs toegekend aan Albert Schweitzer, de theoloog Romano Guar- dini. de historicus Carl Jacob Burckhardt en de schrijver Hermann Hesse. (vervolg van pag 1) s In het opstandige Midden-Sumatn 1 heeft de militaire politie vfjf bestuun- leden van de communistische party gear- resteerd. De communistische vakboni Sobsi te Djakarta heeft dit anti-democra- tisch genoemd en geprotesteerd. Meer provincie» Uit Makassar wordt gemeld, dat drie regentschappen in Midden-Cel lebes voorbereidingen hebben troffen voor de uitroeping van i provincie Midden-Celebes (op januari) namelijk Gorontalo, gala en Posso. Een delegatie van het oostelijk deel v Noord-Sumatra is te Djakarta men om besprekingen te voeren eisen van Oost-Sumatra om provincie t De studio van radio republiek Indoni sia te Djakarta is voor het publiek ge- sloten en als veiligheidsmaatregel onder, i politiebewaking gesteld. Landaanwinners in Groningen ontslagen Het Tweede-Kamerlid, de heer G. Boek- hoven jr. (soc.), heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van 6oeial« zaken schriftelijk gevraagd of het juist i6, dat de landaanwinningswerken in de Dollard zijn stopgezet en de arbeiders zijn ontslagen. Zo ja. zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat, met het oog op de nóg 6teed6 aanmerkelijke werkeloos heid in het gebied van Finsterwolde, Beerta e.o., dit ontslag ongedaan wordl Personeel gevraagd Wegens dienstplicht een nette bakkersbediende gevr. door G. Tijsterman, Dorps straat 80, Oegstgeest Gevraagd een nette win keljuffrouw, niet beneden 18 jr. Tevens een werkster voor enige ochtenden p. w. Tram straat 2, Rijnsburg. 0 Mevr. Plat, Willem de Zwijgerlaan 24, Oegstgeest, vraagt flinke hulp voor 1 morgen per week. Gevr. nette werkster, 3 ochtenden per week. V.g.g.v. Mevr. De Zwaan, Boerhaave- laan 31. Gevraagd aankomende Bloemistenknecht. Ballego Zonen Rijnsburgerweg no. 131-133. Gevraagd: meisje voor de ochtend in prettig gezin, mo dern huis. Mevr. de Jong, Kamphuizerlaan 20, Oegst geest, Telef. 24552. Nette zelfst. werkster ge vraagd in gezin zonder kin deren, voor 2 ochtenden per week. Burggravenlaan 22. Te huur gevraagd Gevraagd per 1 maart in Leiden, zit-slaapkamer, gem., met volledig pension, door heer alleen. Br. met prijs opgave onder no. 8603 bur. v. d. blad. Nette jongeman vr. kost en inwoning (zit-slaapkamer) op nette stand, b.b.h.h. Br. met prijsopgave ond. no. 8601 bur. v. d. blad. Gevr. eind januari schaars gem. sit-slaapk. of zit- en sl.- kamer, event kleine etage. Br. no 8602 bur. v. d. blad Woningruil 0 4 kamerflat, 2e etage. Lei- den-noord ruilen voor heel huis te Leiden. Liefst Tuin- stadwijk of Prof.wijk. Br. no. 8605 bur. v. d. blad. Te koop gevraagd Een schip voor onderbouw woonboot. Peter, Vrouwen- weg 33, Zoeterwoude. 0 Gevr. modern donker eiken 2-pers. ledikant, 130x190. Tel. no. 32914 of Br. no. Bureau van dit Blad. Gevraagd een klein orgel in goede staat, eiken kast. Br.: Kerkweg 28, Woubrugge Te koop aangeb. Kinderstoel, strykplank, spiegels, kamerstoelen, was tafel, wasstellen, vleesschalen tafels in alle maten, 2 bureau stoelen, 1-pers. opklapbed, 2-pers. spiralen enz. L. Imt- horn, Meidoornstr. 13, Kat wijk aan Zee. Aangeb. wringer met bok en een cocktailjapon m. jasje maat 42, z.g.a.n. De Sitter- laan 8a. Tel. 24436. Gasfornuis, grote uit- schuiftafel, mahonieh., ronde zeer grote uitschuiftafel met 3 bladen, prima Mechelse dressoirs en tafels, rundl. clubs, filmprojector met ge luid. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9, t.o. V. D. Let op: telefoon 23261. 0 Damesjassen maat 40-42. Licht blauw wollen zomerjas 45.-, donkerbl. Teddy win terjas 45.-, Br. tweed win terjas 30 -, zwarte wollen jas m. bontgarn. 60.-. Hand- smeedijzeren kroon 50.-. Kamphuizenlaan 20. Oegst geest, Tel 24552, na 17 uur. Diversen 0 Autorijschool Beatrix geeft les met de nieuwste Ford Taunus, lesuur f 6. Theoretische lessen m. Beatrixstraat 4. Tel. 3031 DE KONING SLAAT ALLES HET LEIDSCHE WOLLENDEKEN HUIS Nieuwe babybox met ver hoogde vlonder en telraam f 17.75. Plastic boxmatrasje f 7.75. Kinderstoel f 17.25. Hooglandse Kerkgracht 40A, Leiden. Telefoon 22287. Oud goud en zilver te rkopen? Het Ringenhuis het adres waartoe u zich kunt wenden. Ook voor bril jant en antieke voorwerpen. J. Hoogervorst, Morsstraat 9, Telefoon 24920. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in ver lovingsringen. gouden, zilve ren en verzilverde artikelen Het adres voor alle repara ties en uurwerken. Steen- straat 46, Telefoon 26854. Sleutels bijmaken! Lips, Yale; auto-contact, voordeur- sleutels. klaar terwijl u wacht! Stalen kruiwagens m. lucht- bandwiel in alle maten, me: losse en vaste bak. A. J. Hart- wijk, Nwe Beestenmarkt 7- Leiden. Tel. 26627. 0 Opruiming. Als u zelf uw meubelen wilt bekleden, dan hebben wij zeer voordelige coupons van prima kwaliteit, bijna voor niets. Corpel wo ninginrichting, Oude Rijn 28. 0 Een goede ballpoint koopt u toch ook in de speciaal zaak? Enorme keuze. Prijzen vanaf 0.95. Alle voorko mende stiften en patronen voorradig. Halpa Vulpen Spe ciaalzaak. Haarlemmerstr. 64, t.o. Het Fruitpaleis. 0 Heren sportliefhebbers! Voor vlotte moderne model len, of naar uw eigen smaak Kapsalon Morspoort, za terdags 5 uur gesloten. Er- nest Langezaal, 1ste Binnen- istgracht 29, naast Wijk- gebouw. ZUID-AFRIKA Land van mogelijkheden DOOR GERARD H. HOEK 2e druk met veel foto's PRIJS GEBONDEN f 8.90 In elke boekhandel verkrijgbaar GERR. ZOMER* KEUNINCS UITGEVERSMAATSCHAPPIJ WAGENINGEN Aan de Dr. H. Bavinckschool, TIJDELIJK ONDERWIJZER (ES) voor een lange termijn. Aanvang der indiensttreding zo mogelijk 1 maart a.sGeref. beg. Brieven aan het hoofd der school C. Rippen. Dubbeldamseweg 152. De Centrale Werkplaats der PTT vraagt 'Al/7" ongehuwd vrouwelijk personeel Geboden wordt interessant werk prettige werkkring goed loon. Dagelijks gelegenheid tot bet inwinnen van mondelinge inlichtingen telef. 0-1700-723840 toestel 244. Schriftelijke sollicitaties Ie richten aan het hoofd van de Centrale Werkplaats der PTT, Binckhorstlaan 36 's-Gravenhage. WASSERIJ SPRONK GEBR. VASEN WITTE SINGEL 14 vraagt voor alle afdelingen AANMELDEN WITTE SINGEL 14. Kousenfabriek CEVRAACD voor de afdelingen breierij, opmakerij en spoelerij. Tevens kunnen enige geplaatst worden. Geboden wordt een prettige werkkring en goede arbeidsvoorwaarden. Reiskosten van buiten de stad worden geheel of gedeeltelijk vergoed. Aanmelden aan de fabriek SCHELPENKADE 14A, LEIDEN Gevraagd voor spinnerij ENIGE MEISJES EN JONGENS Aanmelden: Cranenburgh en Heringa, Vliet 15 Bij de Nederlandsche Middenstandsbank te Leiden is plaatsing voor EEN GEVORDERDE EMPLOYÉ EN EEN JONGSTE BEDIENDE Voor ambitieuze krachten goede perspectieven. Sollicitaties, die vertrouwelijk worden behandeld, kun nen zowel mondeling als schriftelijk geschieden. Opgave van leeftijd, antecedenten en verlangd salaris is gewenst Middelgrote fabriek in omgeving van Leiden zoekt een mnl. By voorkeur met kennis van boekhouden en sociale wetgeving. Goede algemene ontwikkeLiing en conrecte zakelijke om gangsvormen beslist vereist. Brieven met volledige inlich tingen onder no 8606 aan het bureau van <üt blad. CONCERT in de Stadsgehoorzaal te LEIDEN op DONDERDAG 17 JANUARI 1957. Aanvang 8 uur. HARMONIE-MESSE van JOS. HAYDN. Soli - Koor en Orkest. Concerto-grosso, G. F. Handel; Concertino van G. Pc.rgd.si; Koorwerken van Flor Peters en H. Stra- tegier. Medewerk enden: Toonkunstorkest o.l.v H. Geirnaert Het Ned. Madrigaalkoor o.l.v. W. Mizée'. Rotterd. Vocaalkwartet B-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6