Baas, ik werk wel wat uurkes thuis in NAVO-verdediging kwam de branding Schoenfabrikanten zien er steeds meer naar de huiskamer gaan Spanje voor crisis Bungalows laten nog op zich wachten V) MEISJES LOPEN DE STIKZALEN UIT (Van onze speciale verslaggever) 1JKSU1TZET hoort tegenwoordig o< Dat zeggen ze in de Brabantse Langstraat. De schoenfabrikanten, die er in veelvoud voorkomen, constateren dit verschijnsel, al voorhoofdfron send, ook. Al lopen hun stikzalen door dit gebruik leeg, zij zullen het ge lukkige meidje heus niet met lege handen laten zitten. Als die Brabantse schone, zo uit zijn atelier weggelopen, hem toevoegt: „Baas, ik werk thuis wel wat uurkes voor je", dan is de man al lang blij. Zonder huisarbeid kunnen maar weinig schoenindustriëlen het meer stellen. Dat steeds meer meisjes van de fabriek naar de huiskamer verdwijnen, ziet men in de Langstraat evenwel met lede ogen aan. Maar die „men" woont dan niet in een van die lage huisjes van gelooide plaats jes als Waalwijk en Kaatsheuvel, want achter elk van de smalle deurtjes staat I wel een stikmachine, waarachter moeders met hun dochters lustig het schacht- Ieder bewerken. I „Ge werkt zo prettig hier, weer ge. meneer. Gezellig bij vader en moeder en niet in de drukte van de fabriek", zo zeggen ze desgevraagd. Ze worden achter na gelopen bovendien, niet door Waal- wijkse rakkers of Kaatsheuvelse knullen, neen „door meneer van het fabriek" zelf. In het nette natuurlijk, met schoenen in de hand. komt hij of anders zijn verte genwoordiger bij hen aankloppen. En de meidjes, jonggetrouwd of ongetrouwd stikken wel een eind weg: twee paar pumps, minder bewerkelijk, tegen één paar stevige sportschoenen. In deze laat- sten gaan wel een uur 6tiktijd zitten, die „moeilijke schoen" levert hen dan ook 75 cent op terwijl de pump6 45 noteren. Zijt ge een goeie 6tikster het is een vak op zichzelf dan moogt ge zelfs de nieuwe schoenen van de fabri kant of de fabrikante 6tikken; een hele CINDS Franco's overwinning in Spanje hebben drie elementen, een belang rijke rol vervuld. Het zijn de rooms- katholieke kerk, het leger en de Falange- partij. Geen van deze drie had totdusver belang bij de val van generaal Franco en daarom kon deze die drie groepen op han dige wijze tegen elkaar uitspelen. In al die jaren sedert de burgeroorlog heeft de kerk sterk, aan invloed gewon nen, getuige het verdrag met het Vati- caan. Dit ging echter ten koste van de Falange. Al geruime tijd geleden was het duidelijk, dat Franco bezig was. zich los ser te maken van de op Duitse leest ge schoeide Falange, omdat hij wilde voor komen, dat deze het leger zou gaan over- Tijdens de burgeroorlog heeft de Fa lange al eens tevergeefs (met Duitse hulp) een greep naar de macht gedaan. Daarna stond Franco de Falange nooit meer zo veel macht toe, dat zij de Spaanse politiek kon dicteren. Dat bleek duidelijk tijden* de tweede wereldoorlog, toen Franco wei gerde, aan de zijde van Duitsland en Italië de oorlog in te gaan. TJE MACHT van de partij werd vooral in de afgelopen jaren sterk beknot. Leidende figuren werden naar de achter grond verdrongen, de partijgroet werd af geschaft en het partijlied ging dezelfde weg. De censuur kwam in andere handen terecht. Op het ogenblik 't Verklaarde werkt de Falange nog uitzicht voornamelijk via de vakbeweging. De kerk en het leger zijn steeds de tegenspelers van de partij geweest. Dat :s ook thans weer duidelijk geworden. Oor zaak van de huidige moeilijkheden is de in 1947 door het Spaanse parlement (de Cortes) aanvaarde wet. waarin bepaald werd, dat Spanje een monarchie zal wor den na het aftreden of overlijden van Intussen is Franco al weer een dagje ouder geworden. Hij is nu 64 jaar en naar het zich laat aanzien, wil hij zelf nog de lijnen uitstippelen, waarlangs in Spanje in de toekomst zal worden geregeerd. wil een vinger in de pap houden. Daartoe trachtte de partij de aanvaarding van twee zgn. fundamentele wetten te force ren, die haar de volledige macht over het regeringsbeleid zouden hebben gegeven Volgens deze wetten zouden het parle ment en de Raad van de Monarchie wor den uitgeschakeld en zouden aan de Na tionale raad van de Falange grote vol machten worden gegeven. Het is begrij pelijk, dat hiertegen verzet wordt aange tekend. Protesten zijn dan ook niet uitgebleven. Roomskatholieke leiders kwamen in het geweer en ook het leger liet zich niet on betuigd. Het gevolg was, dat generaal Franco, die altijd een meesterlijk gebruik heeft weten te maken van gecompliceerde situaties als deze, besloot in te grijpen. José Luis Arese, tevens minister zonder portefeuille, zijn ontslag aangeboden Franco heeft dit nog niet aanvaard, want een kabinetscrisis ie iets, wat hij de hui dige binnenlandse moeilijkheden nauwe lijks door Franco te wagen is. Hij heeft Arese als tussen maatregel veertien dagen met vakantie gestuurd. Er is een week van die vakantie om en het is er niet gemakkelijker op geworden want hoewel de kranten moeten zwijgen neemt de ontevredenheid hand over hand toe. Het is wederom in Barcelona dat dit openlijk tot uiting is gekomen. Evenals in 1951 is het begonnen me boycot van de openbare vervoermiddelen, die ondanks de algemene prijsstop hun tarieven verhoogd hebben. Ook de elek triciteitstarieven zij verhoogd en op vele manieren het levensonderhoud voor de Spanjaarden hoger geworden, ter wijl het inflatiegevaar dreigt. De Centra'e Bank, een der zes Spaanse staatsbanken noemt als oorzaak de onverantwoorde investeringen in de industrie, die als pro paganda met spoed gemoderniseerd moest worden. Reeds dreigen in vele steden stakingen Zo staat Spanje politiek en economisch voor een crisis, die beslissend kan zijn. THUISWERKERS onder de loep IV „Hier hedde-ge zo'n schoen van de fabrikant, meneer". De zangerige stem van de jonge Brabantse zingt haar trots om die eer haast uit Maar de stikzaal terug, gaat ze niet. Nooit niet meer, zegt ze. Haar ma chientje heeft ze van de baas gekre gen, omdat ze er zo goed mee over weg kan. Waarom ze de stikzaal uit liep? Ongewis Vader is ook al van de lopende band in terecht gekomen En dan, ze neisje en als stikmeid op de fabriek sïa je niet zo hoog aangeschre- zo ging het toch ook. Ze werkt vrijdag en dan gaat ze moeder helpen in de huishouding. Er schuilt iet6 paradoxaals in dit beeld van huisarbeid. Hier nu een levensgrote schoenenindus- (ontstaan uit de huisindustrie) die, eenmaal de kinderschoenen ontgroeid, door de huiselijke geaardheid van de plaatselijke bevolking gedwongen blijft van arbeid te blijven Dit, het is duidelijk, kan de technische evolutie in deze bedrijfstak tegenhouden en werkt in elk geval remmend op de toe- issing van de meest economische pro- duktiemethoden. Een bedrijf als dit, waar bij „planning" zo bijzonder gewenst is. zit nog altijd met de ongewisse factor in de huisarbeid! We hebben in Kaatsheuvel zowel al6 in Waalwijk, de fabrikanten'uit hun tent gelokt met de vraag wat zij nu wel dach- hèï ontwerp-Huisarbeidswet. bij de SER ad aan de orde en straks bij de Staten Generaal. Daaruit bleek overdui delijk, dat de betrokkenen zelf een al gemeen verbod met een behoorlijke uit wijkmogelijkheid bepleiten, maar ander- at een dergelijk verbod hun nog geen volle stikzalen zal bezor- hen mogelijk van een nu altijd nog beschikbare produktiereserve zou afsnij den. In principe heeft men in deze kringen dui6 niet tegen een dergelijk verbod, men 6taat het zelfs voor. maar de manier waarop deze dingen door de opstellers het voorontwerp zijn uitgewerkt, de omschrijving in het bijzonder acht niet juist. Men weet niet waar men Oók deze „thuisstikster" heeft de fabriek voor de huiskamer geruild; zo kan deze jonge vrouw tegelijkertijd nog een oogje houden op de kinderen. De tijd. dat in deze industrie de huis arbeid het karakter had van een zuivere arbeidsreserve, behoort sinds de oorlog tot het verleden. De laatste cijfers van het CBS over de voortbrenging en hel verbruik van de schoenenindustrie tonen het duidelijk aan. Daarin vinden we. dat op 30 september 1954 1341 thuiswerkers geteld werden onder wie 1260 vrouwen en een jaar eerder lagen deze aantallen respectievelijk op 1080 en 1024. Dit be tekende tevens dat rond tien procent van alle werknemers in deze industrie tot de thuiswerkers gerekend moesten worden. Voor een economische produktie van con- fectdesehoeiseJ betekent deze gang van zaïken een zware belasting en een extra druk op het bedrijf, dat op deze manier niet zo goed uit de voeten kan als wel nodig is. De vlucht uit het atelier is ook in an dere bedrijfstakken een bekend verschijn sel. Ook in de Langstraat houdt men de Cyprus herdenkt zeven jaar strijd Vandaag is precies zeven jaar nada de Cypriotische bevolking op initiatief van aartsbisschop Makarios zich niet- officicel uitsprak voor aansluiting bij Griekenland, een volledig uitgaansverbod uitgevaardigd in de Griekse wijk van Nicosia. Alle Cypriotische mannen van veertien tot veertig jaar zijn vervolgens opgeroepen om zich voor een identiteits- onderzoek te melden. De Cyprische arbeiders in het Britse kamp Dhekelia hebben vanmorgen bij wijze van herdenking van de volksstem ming het werk neergelegd. ISieuive luchtlijn Ontmoeting boven de Noordpool De eerste regelmatige passagiersvluch- ten van de SAS over de Noordpool naar Japan zullen 24 februari beginnen. Twee DC-7C Global Express toestellen zullen tegelijk vertrekken van Kopenhagen en Tokio en zullen elkaar om half elf ('s avonds) Nederlandse tijd boven de Noordpool ontmoeten. Via deze nieuwe lijn wil de SAS passagiers tussen het Verre Oosten en Scandinavië vervoeren in dertig uur, dit s 24 uur korter dan langs de zuidelijke route via India en zuïdoost-Azië De ontmoeting van de twee eerste toestellen boven de Noordpool zal in het Engels over de gehele wereld wor den uitgezonden met behulp van de Noor se radio. ningen de jongeren niet meer afschrikt, dat hef kennelijk opweegt tegen de voor delen van de huisarbeid. Het is natuurlijk ook hier zo. dat ook zij, die overdag in de fabriek werken, nog wel thuiswerk verrichten. Viel voor 1950 de thuiswerker in feite ook onder de CAO in de schoenindustrie, na die tijd viel hij er buiten. Het ontbreken van 'n eigen CAO bete kent niet, dat deze huisarbeiders van de profijten van ziektewet, kinderbijslagwet en ongevallenwet verstoken zouden zijn. De werkloosheids- en invaliditeitswet zijn echter niet van toepassing op deze men sen, omdat er in feite toch nergens sprake is van een daarvoor vereiste dienstver houding. Het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen spreekt dan pas van huisarbeid als hoofdberoep, als er meer dan vieren twintig uur per week thuis wordt ge- Voorschriften maken bouw onmogelijk (Van een onzer verslaggevers) In Voorschoten staat sinds kort een eenzame bungalow, die eenzaam biyfl zolang minister Witte (volkshuisvesting en bouwnijverheid) zijn standpunt niet zal veranderen. Dat kwam in de Tweede Ka mer neer op het weigeren van een bouw vergunning omdat deze bungalows tien centimeter te laag waren. De bouwvoor schriften schrijven een minimum hoogte van 2 40 voor en deze via België geïm porteerde woningen halen net de 2.30 m. Verder stuitte het grote bungalow-im- portplan op de indeling van het huis af; de gang was er namelijk hjj ingeschoten en de voorschriften willen ook, d; vertrekken op een gang uitkomen. Men zal zich de berichten over de zgn. Canadese bungalows, die voor rond fiOOO gulden konden worden overgenomen, nog wel herinneren Deze aantrekkelijke prijs zelf blijkt overigens wat geflatteerd uitgevallen te zijn Het proefmodel in Voorschoten komt de koper nu op 12 mille te staan, maar dan ook kant Kopers zijn er tot nu toe niet geweest, wel genoeg aspirant-kopers, onder wie een serieuze kandidaat als het ministerie van oorlog. De houding die de overheid aanneemt ten opzichte van de voorschrif ten maakt het echter onwaarschijnlijk, dat de reeds gevoerde onderhandelingen om deze bungalows gehuwde militairen, die in hun garnizoen geen woning kunnen vinden, zullen door gaan. Intussen hopen de Nederlandse impor teurs van Everbest nog steeds op eer gunstige beschikking Zij kunnen in prin cipe de gevraagde wijziging wel aanbren gen, maar dan zou de prijs van deze uit pasklare onderdelen opgebouwde bunga- 'ows weer moeten stijgen De importeurs geven voi dat buiten Dicht bij de stoof, de plattebuiskachel in een Brabantse keuken, stikt dit jonge meisje de schoenen die haar „van het fabriek" netjes zijn thuisbezorgd. Zoals zij, doen honderden meisjes uit de Langstraat, vandaar dat de schoenfabrikant met lege stikzalen zit! Zodat de huisarbeid en zijn beoefenaren ten dele toch. weer in de lucht hangen. Ge zien de verkleefdheid van de bevolking aan het thuiswerk is het dan ook niet waarschijnlijk, dat een wet. of wat ook. hieraan een einde zou kunnen maken. Ook in Tilburg Een dergelijke verknochtheid aan het thuiswerk merkt men trouwens ook in het. naburige Tilburg op, waar de wol industrie niet met lege stikzalen. maar wel met uitgelopen 6topzalen zit. Het on zichtbaar herstellen van weeffouten en draadbreuken vergt geschoolde handen, zodat de wolindu6trie ook is aangewezen op het grote leger van de thui6stopsters, die ge in de wol6tad dan ook haast huis aan hui6 aantreft Er is, na de oorlog, zelfs een tijd geweest, dat de zogenaamde binnen- stopsters van Tilburg de te corrige ren stoffen uit die andere toolstad Enschede ontvingen en dat de Bra bant fabrikanten teneinde raad hun produkten maar naar de thuisstop- sters in het verre Verviers over brachten meisjes niet in de fabriek met beproefde comfortmiddelen als overvloedige TL- verlichtingen, wandversieringen en mu ziek onder de arbeid. Daarvoor heeft d« huisarbeid na de oorlog een te hoge vlucht genomen en het staat nog te bezien of er een wet ontworpen kan worden die aan dit systeem een eind kan maken, zo be twijfelen de schoenfabrikanten. De overigens lang niet afkeurenswaar dige vrijheidsidee, die deze jeugd aan hangt, werkt hier verkeerd, zeggen deze sohoentoazen. Het schijnt, dat het moeten ontberen van bepaalde sociale voorzie- de 6000 overgenomen bungalows nieuw materiaal voor enige tienduizenden van deze huisjes In België in voorraad is. Vier ongeschoolde arbeiders hebben er tien dagen voor nodig om deze woningen (een huiskamer, twee slaapkamers, een keuken, een badkamer een hall en enkele berg ruimten) op te zetten. Het zwaarste paneel kan door twee personen worden gedragen. Gisteren heeft Albert Schweitzer in zijn ziekenhuis te Lambarene zijn 82ste verjaardag gevierd. Voor het ontbijt werd hij toegezongen door een koortje van inboorlingen en rond zijn bord lagen kleine geschen ken. Zo vieren ook zijn medewerkers, drie doktoren en acht verpleeg sters, die tezamen de 600 zieken verzorgen, hun verjaardag. Een der meest recente opnamen van de grote zendingsman, exclusief voor ons blad. DINSDAG 15 JANUARI 1957 Grote fouten bij Delta-plan Recht-toe-recht-aan-weg naar Frankrijk nodig Een tweede grote verbinding van Ne derland met België moet niet dicht bij de bestaande over Bergen op Zoom en Bre da komen, maar een flink eind daarvan af. Zij is niet bedoeld als een verbinding met België alleen, maar ook met het Noordfranse industriegebied en met En geland. aldus burgemeester mr. dr. N. Bolkeste.'n van Middelburg in een nieuw jaarsrede waarbij hij kritiek leverde op enige denkbeelden van de werkgroep del- te-zaken Zeeland. Men stelt een tunnel onder of een brug over de Westerschelde voor ten westen van Terneuzen en ver geet daarbij de belangen van Walcheren, het belangrijkste en volkrijkste deel van Zeeland en West-Zeeuwscb Vlaanderen. De ontworpen wegen op Zuid-Beveland en Walcheren hebben een ongelukkig ver loop, zeide de burgemeester, die zich ver zette tegen peilverlaging van het kanaal door Walcheren en een dam tussen Noord- Beveland en Walcheren over de Goud plaat Willem Ruys weer naar Indonesië vertrokken De Willem Ruys van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is eisteren onder kapitein de Jonge van Rotterdam ver trokken naar Indonesië langs Southamp ton. Kaapstad, Ceylon en Malakka. met bijna 700 passagiers, onder wie 162 kinde ren. Voor een reis heen en terug naar Indonesië werden 21 passagiers geboekt, meest Engelsen. Onder de uitgezonden artsen bevinden zich de heren G. J. Onvlee uit Hilversum en J. Jaspers uit 's-Hertogenbosch, ter wijl twee Haagse onderwijzeressen uitrei zen voor de stichting Nederlands Onder wijs in Indonesië, namelijk mej. C- van der Haak voor Palembang en mej. W. M. Pateman voor Djakarta. Ernstige ivaarschuwing Politieke onenigheid brengt altijd verzwakking op militair terrein DE (Van onze militaire medewerker) GESCHIEDENIS LEERT dat bondgenootschappen vaak min der sterk zijn dan men geneigd is aan te nemen. Dit gebrek aan kracht vloeit voort uit het feit. dat het mengaan van de bondgenoten in de meeste gevallen voortspruit uit over wegingen waarin het eigenbelang de boventoon voert. Bondgenootschappen zijn nu eenmaal bijna altijd belangengemeenschappen samenwerking eindigt zodra de belangen van de deelnemere instede van met el kaar overeen te stemmen, beginnen uit een te lopen. Deze gang van zaken kan het gevolg zijn van veranderingen in de politieke en economische situatie ofwel den veroorzaakt door wijzigingen in het militaire vlak. VERANDERINGEN Bij het sluiten van een bondgenootschap stelt men «ich mees tail ten doel om de overeenkomst voor geruime tijd te doen gelden- Maar de tijd staat nu eenmaal niet stfil. De ontwikkeling van de gebeurtenis- leidt onherroepelijk tot veranderin gen. die bij het sluiten van het bondge nootschap niet of slechts zeer onvoliedig konden worden voorzien. Door de veranderingen komen de bond genoten in geheel andere verhoudingen elkaar te staan dan voorheen. Hier door komt een bondgenootschap dikwijls reeds betrekkelijk kort na zijn ontstaan een labiel evenwicht te verkeren. Men kan niet ontkennen, dat zich in de laatste maanden van 1956 ook voor de NAVO een dergelijke labiele situatie voordeed. De oorzaken hiervan z(jn wel bekend en behoeven geen verdere ver leiding. De gevolgen vonden tot nu toe ebter minder aandacht. Toch is het nuttig om hierop te wijzen. De gebreken die zich tijdens de november-crlrls open- In immers te ernstig dan dat schouderophalen kunnen wor den afgedaan. Toch is liet zo VERGISSING BRACHT ONS- VERDER Toen de aht Dionyeius, di If uit bescheidenheid de naar iis, d.i. „de geringe", had gegever berekend, dat de gel e jaartelling had «ch(jnlük. was op het moment dat het bevel tot de kindermoord werd gegeven, ia niet bekend, maar het lijkt toch nie ■onderstellen dat hij 532 jaar geleden had plaats gevonden, was de Christelijke tijdrekening een feit geworden. Als aanvangspunt hiervan gold het jaar 1 van onze. jaartelling, een jaar tal waarmee men eeuwenlang genoegen heeft genomen. Latere onderzoekingen hebben echter gerechtvaardigde twijfel doen opkomen aan de juistheid van dit jaartal. Onaan vechtbare gegevens hebben immers aan irptonnd. dat Herodes (de Grote) ge- als >rdt a dan Dionysius 1 Maar ook het juist zijn. Imme bevel gaf tot de hem, gold dit b zulks that ■eduid. De geboort. tellen rekend. koning Herodes moord in Bcthle- ir „al de jongens i daar beneden" met de tijd jaren vóór zijn dood Herodes het bevel tot de kindermoord uitvaardigde. Nauw keurige geschiedkundige gegevens zijn hiervan niet aanwezig. Wel maakt de Romeinse schrijver Macrobius omstreeks 400 n. Chr. zijdelings molding van de kindermoord door allerlei wetenswaar digheden op te halen uit het, leven van keizer Augustus, die destijds van Herodes had gezegd, dat hij alle kinderen tot de leeftijd van twee jaar had laten om brengen; maar een jaartal wordt hie- uet gegev< Hoe het .ok zij, erf en J schijnlijkheid or mdat Herodes us toen naar al eveer 2 a 3 ja. al zijn gev ■nze tijdrekening dus ongeveer in hel aar 6 of 7 v. Chr. beginnen. Dat klinkt wat tegenstrijdig, maar de oorzaak hie- an ligt niet bij ons, maar bjj Dionvsiu: lie in de moeilijke tijdrekening een foul heeft gemankt en zich misgekend heeft De fov iel! Met had uitgcv ens vluchtte het k-aar tenslotte de dc droom aan Joze 'erkondigde dal dat d« agegaan hoe lang geleden Bethlehem had plaats irbij als uiterste grens tw aangenomen. Hoe oud Je* dood, t.w. begin april 4 v. Chr üdsverschil Hef belangrijkste militaire gevolg var de november-crisis was wel het feit da- de politieke onenigheid tussen de bond genoten verscheidene verdragspartners ei toe bracht, militaire operaties uit te voe ren waaromtrent van te voren geen over leg wa6 gepleegd en waarover geen over eenstemming bestond. Deze militaire ope raties leidden tot belangrijke beweginger van zee-, land- en luchtstrijdkrachten er tot aanzienlijke wijzigingen in de opstel ling en groepering van de gevechtseen heden der diverse landen. Natuurlijk moet men aannemen, dat het hier strijkraohten betrof, die niet behoor den tot de z.g. NAVO-eenheden, die in geval van oorlog rechtstreeks Ter beschik king van het gemeenschappelijke opper bevel zuilen worden gesteld, maar z.g \^J fcc&TUdd- door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met ABDIJSIROOP"?" .nationale strijdkrachten" die hetzij tijdelijk, hetzij blijvend ter beschikking de nationale regeringen stonden ten behoeve van nationale, d.w.z. geen NA VO - doeleinden KRACHT ONTTROKKEN Doch men kan er wel zeker van zijn dat voor het formeren, uitrusten, vervoe ren en inzetten van deze ..nationale strijdkrachten" een grote inspanning is nodig geweest op zowel personeel als materieel gebied. De hiervoor vereiste krachten moesten worden onttrokken dezelfde bronnen waaruit óók de NAVO-eenheden in stand worden gehou den. Het krachtenveld van de NAVO werd door de zelfstandig uitgevoerde operaties enkele der verdragspartners derhalve in niet geringe mate verstoord met alle daaruit voortvloeiende nadelige gevolgen. Een andere niet minder ernstige verstoring in de NAVO-verdediging ont stond doordat de samenwerking van de inlichtingendiensten plotseling eindigde. De politieke tegenstellingen hadden tot gevolg dat men de militaire operatie® voor elkaar geheim hield en dat een on derling wantrouwen in de inlichtingen- De doorgaans goed geïnformeerde New York Times wijst in dit verband op de onzekere toestand welke op 6 novembej gedurende enkele uren op het NAVO- hoofdfcwartier ontstond, toen rapporten werden ontvangen over een grove schen ding van het Turkse (dus NAVO)-lucht gebied door sterke formaties van de Sow j et-luchtmacht. GEVAARLIJKE SITUATIE Deze inlichtingen bleken naderhand ge lukkig niet juist te zijn. Het feit dat der gelijke geruchten konden ontstaan, wijst evenwel op de gevaarlijke 6ituatae waarin het ink dh ti ngenappa-raat van de NAVO was komen te verkeren. Het is aan geen twijfel onderhevig dat de gebeurtenissen in de afgelopen maan den een ernstige waarschuwing voor de NAVO inhouden. De politieke tegenstel lingen hebben de gemeenschappelijke ver dedigingskracht ernstig aangetast en het vertrouwen in een doelmatig functione ren van het militaire apparaat onder graven. Herstel van de militaire kracht en verbetering van de gemeenschappe lijke verdeling zijn slechts mogelijk indien de gelederen op politiek ge bied weer worden gesloten. Een ge zamenlijke verdediging is slechts mo gelijk op basis van een gezamenlijke politiek. Onenigheid op politiek ge bied leidt onherroepelijk tot een ver zwakking op militair gebied. Militair gesproken moet er daarom met alle kracht naar gestreefd worden om de ontstane politieke tegenstellingen te overbruggen. De belangengemeenschap waarop het N.A.V.O.-bondgenootschap is ge baseerd, omvat het gezamenlijk be lang van het behoud der vrijheid van elk der landen afzonderlijk. Het be lang van het behoud dezer vrijheid is zó groot, dat de andere specifiek nationale belangen hieraan onder geschikt moeten worden geacht. GEEN OVERHEÏDSNTEUWS MEER IN DE WAARHEID (Van onze pariementsredaetie) Nu op 9 januari De Waarheid ails lid van de Vereniging „De Ncderlandsche Dagbladpers'1 ls geroyeerd, zullen aan dit blad in het vervolg geen publicaties van. overheidswege meer worden Voorts ls de tussen het ministerie var nanciën en De Waarheid bestaande o' eenkomst Inzake het plaatsen (tegen speciaal tarief) van de trekkingslij; van de Staatsloterij opgezegd, waarbij opzeggingstermijn van drie maande' VERKOUDEN VLUG... wm£\ de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE acht moest worden genomen. Reeds sedert 1948 worden van rijkswege geen advertenties meer in De Waarheid ge plaatst De minister-president, dr. Drees. heeft dit meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Bachg. Hij wijst erop, dat „officiële publicaties", die wegens hun nieuwswaar de tegen een kleine vergoeding door de dagbladen worden opgenomen, door de stichting Recognitiedienst een dochter- instelling van de ND.P. aan alle N.D P.-leden. dus ook aan De Waarheid, worden verstrekt. De afrekening ge schiedde niet met de dagbladen, maar per publicatie) met de Recognitiedienst. Nu het communistische dagblad uit de N D.P. is gestoten, komt het ook niet -neer in aanmerking voor deze publicaties. Wait de overige (niet-betaalde) mede delingen van overheidswege betreft, ge schiedt de distributie in het aJgemeen via het A.N.P.-telexnet. 'waarop ook De Waarheid is aangesloten. Het is om prak tische redenen niet mogelijk De Waar heid ook van deze distributie uit te sluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5