Golden Fiction in Korevaarstraat 3 worden verplaatst Bevolkingsonderzoek t.b.c. maart tot half juli Onder ons gezegd... Vereniging huisvrouwen bestaat 40 jaar Verkeers„boontjes„ kwamen om hun „loontjes" TELEVISIE j nieuwe leidsche courant DINSDAG 15 JANUARI 1957 Van noordelijk naar zuidelijk deel allen -| -| Bushalten zullen in de omgeving worden uitgesmeerd EEDS GERUIME TIJD vormen de autobus- en tramhalten in de Kore- 0.t*- vaarstraat en de autobushalte in de Breestraat ter hoogte van no. os to l11 verschillende opzichten een ernstige belemmering voor het verkeer. Bovendien hebben de firma's Trossel, Korevaarstraat 5, en Van der Zan- _J den, Breestraat 141, zich er over beklaagd, dat zij veel hinder ondervinden lpoa van voor ^un Percelen bevindende halteplaatsen, omdat het wach- :e it tenc*e l11111 etalages en portieken ontoegankelijk maakt voor het j kopende publiek. Pogingen van B. en W. om hierin verbetering te brengen, stuitten af op bezwaren van de rijksverkeersinspectie en de belanghebben- de vervoermaatschappijen. K Jnee Vorig jaar hebben B. en W. het overleg m dj' heropend, wat er cnder meer toe leidde, t'a' <l'rect'e van de NZHVM heeft Jj. doen weten, dat zij er geen bezwaar meer tegen heeft de tramhalten in het noorde- C6D1 lijke deel van de Korevaarstraat te ver- zijl plaatsen naar het zuidelijke deel van die straat, mits de daaruit voortvloeiende jl i) kosten door de gemeente voor haar reke- ,r ,}j ning worden genomen. 1 Gedurende het verdere overleg over de mogelijkheid van het verplaatsen van de n autobushalten in de binnenstad, kwam ren* het vraagstuk van de halteplaatsen ook gem in de raadsvergadering van 7 november 1955 ter sprake bij de behandeling van het voorstel inzake het beschikbaar stel- w len van gelden voor het maken van een w| definitieve verkeersliohteninstallatie op de Hogewoerdsbrug. De raad besloot toen een motie van de heer Meester, houdende ir it een voorstel om B. en W. te verzoeken maatregelen te treffen tot het verplaatsen staal T Levendaal en Jan van Houtkade; eni" b. De bushaltes in de Korevaarstraat ens" naar het Levendaal en het gedeelte Ko gel revaarstraat tussen Levendaal en Jan van Houtkade, in handen van B. en W. te stellen om pre-advies. jjtl Naar aanleiding van de behandeling van dit punt in de raad heeft de firma Van der Zanden nogmaals de aandaoht op-i gevestigd op de overlast, die zij van de Jra-; halteplaats voor haar perceel Breestraat jjj nr. 141 ondervindt. Dit schrijven van 28 J Januari 1956 stelde de raad in handen van B. en W. ter behandeling in verband met me' het voorstel van de heer Meester inzake Hel de bus- en tramhalten op de Korevaar- straat. I Helaas heeft het overleg met de ddrec- j tie van de vervoermaatschappijen, de rijksverkeersinspectie, de Leidse midden standscentrale en de gemeentelijke instan- neer tijd gevergd, dan B. en W. had den gehoopt. Hoewel de vervoermaat schappijen in het algemeen tegen het op heffen en verplaatsen van halteplaatsen bezwaren hadden. i6 over de volgende wijzigingen overeenstemming bereikt: 1. verplaatsing van de tramhalten in het Dordeljjke deel van de Korevaarstraat aar het zuidelijke deel van die straat: 2. verplaatsing van de halte voor inko mende autobussen in de Korevaarstraat het gedeelte van het Levendaal, dat gelegen is tussen de St. Jorissteeg en de perplaatsing van de halte voor uit gaande autobussen in de Korevaarstraat in zuidelijke richting voor de zijgevel van de synagoge; 4. verplaatsing van de autobushalte ter KANTOORMACHINES tyemmaiie. Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 Meer subsidie voor H Leids jeugdwerk ist, De rijksoverheid heeft voor de sub tot sidiëring van het jeugdwerk onder de .jj,, georganiseerde jeugd een regeling opge- I steld, die ervan uitgaat, dat ook provin cie en gemeente hulp bieden en we 40 percent van de uitgaven der instellin- gen, die zich met dit jeugdwerk bemoeien, mj De provincie geeft 5 percent, aldus schrij ven B. en W. van Leiden aan de raad. Dus an onze gemeente zou 35 percent moeten ge- ven. Het college erkent, dat Leiden tot en nu toe ver onder de norm subsidieerde, I terwijl de gemeente evenmin volgens het hieraan ten grondslag liggende stelsel subsidieerde. Tot nu toe kregen kleine sn zich in ontwikkeling bevindende instel de lingen verhoudingsgewijs meer steun dan jj de grotere. Dat willen B. en W. verande ren. Ze willen alle instellingen evenveel en geven, dat wil zeggen, een even groot per- Is,! centage van de totale uitgaven. Maar di- reet 35 percent geven acht het college e> onmogelijk. Het denkt wel dit doel in drie jaar te kunnen bereiken. Voorlopig zou het de goedkeuring van de raad wil len hebben op het voorsteL om 25 percent te geven op de goedgekeurde exploitatie- r- uitgaven. e- Bijeenkomsten in Prediker De Baptisten Gemeente tc Leiden houdt B* volgende week dinsdag tot en met don- re derdag 's avonds om acht uur drie samen- n komsten in gebouw Prediker, waar he woord zal worden gevoerd door de predl- kanten W. Harkema, D. W. Veldkamp it S Zijlstra. Concertino van Lopatnikof. (AVRO 23.35 uur) Nlcolaï Lewltsch Lopatnikof is een com ponist uit Estland. Hij werd op 16 maart 1903 in Reval geboren en studeerde in St Petersburg en Karlsruhe voor ingenieur Eerst later ging hi) over naar de piano studie bij Sakharof en muziektheorie bij Zhitomirsky in St.. Petersburg. Ook deerde hij nog enige tijd in Heidelberg piano bij Willy Rehberg en compositi Ernest Toch. In 1939 vertrok Lopatnikof naar Amerika, waar hij in 1944 Ameri kaans staatsburger werd. Thans werkt Lopatnikof als docent aan het Carne gie Institute te Pittsburgh. Alhoewel Lopatnikof in ons land niet zo erg bekend is, heeft hij toch tal van werken op zij naam staan, werken die een uitvoering zeker meer dan waard zijn. Zo schreef hij enkele symfonieën, twee Pianoconcerten, een Vioolconcert, veel kamer- en pianomuziek en in 1945 Concertino voor orkest, dat vanavond wordt uitgevoerd door het Columbia Sym phony Orchestra o.l.v. Leonard Bernstein Het is van een Russisch melos en ritmisch bijzonder interessant. Dit Concertino heeft vaart en het duidt op een zeer oeïnspi- hoogte van perceel Breestraat nr. 141 naar dat gedeelte van de Breestraat, dat ge legen is tussen de Pieterskerkkoorsteeg en de Diefsteeg, met dien verstande, dat aldaar drie halteplaatsen komen. Met betrekking tot het sub 1 vernielde merken B. en W. op, dat de k06ten voor het verplaatsen van de vluchtheuvels en bijkomende werken f 6.00 bedragen. Dit bedrag kan in vijf jaar worden afgeeohre- De sub 3 bedoelde verplaatsing zal eerst kunnen worden geëffectueerd, wan neer de tramhalten zijn verlegd. Deze autobushalte zouden B. en W. liever ook zien verplaatst naar het Levendaal. maar hiertegen bestaat bij de ondernemers ern stig bezwaar. Mede op hun verzoek zal deze halteplaats bij wijze van proef nabij de synagoge worden gevestigd. Aan de hand van de opgedane ervaring zullen B. en W. bezien, of het noodzakelijk is deze halteplaats alsnog naar het Leven daal te verplaatsen. Door de thans te ne men maatregel zullen de bezwaren van de firma Trossèl opgeheven worden. De onder 4 bedoelde verplaatsing houdt in. dat voor elk der vervoermaatschap pijen een afzonderlijke halteplaats wordt gemaakt. Hierdoor ontstaat een grotere ruimte voor het halteren. zodat minder verkeersbelemmeringen ontstaan, terwijl ook de wachtende reizigers meer worden gespreid, zodat opeenhoping van passa giers voor een bepaalde winkel wordt vermeden. Met verplaatsing van deze hal te zal worden tegemoet gekomen aan de klachten van de firma Van der Zanden. Haar schrijven kan hiermede als afge daan beschouwd worden, aldus B. en W., die dit allemaal aan de raad ter goed keuring voorleggen. Maandag eerste vergadering van de Leidse raad TVTADAT de burgemeester zijn 4- Nieuwjaarsrede zal hebben uit gesproken, hoopt de gemeenteraad van Leiden aanstaande maandag middag de volgende voorstellen in overweging te nemen: Preadvies op het verzoek van de heer Ph. van den Berg om hem, met toepas sing van artikel 13 der lager-onderwijs- wet 1920, een tegemoetkoming uit de ge meentekas toe te kennen in de kosten van vervoer van zijn zoon Hendrik naar de school voor uitgebreid lager onder wijs te Lisse. uitgaande van de Vereni ging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref grondslag. (Van de totale kosten van tram en busad f 2.75 per week wordt een tegemoetkoming ge vraagd van f 1.75 per week; B. en W. adviseren gunstig). Preadvies op het verzoek van het be stuur om medewerking voor het bouwen van een gymnastieklokaal bij de R.K. lagere school aan de Timorstraat. (Ook in dit geval luidt het preadvies gunstig). Bepaling der exploitatievergoeding en de voor vergoeding in aanmerking komende kosten over 1955 van 'de R.K.- school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (gebaseerd op f 100 per leerling; totaal 47 leerlingen). Toekenning van een voorschot op de exploitatievergoeding over 1956 voor ge noemde R.K. school (Idem). Subsidiëring van de plaatselijke instel lingen voor jeugdzorg over 1957. Verzoek van de heer J. C. de Graaf om medewerking inzake het plaatsen van een keet op een terrein aan de Kagerstraat. Beschikbaarstelling van hoger krediet (f 4950 inplaats van f 2990) voor herstel (f 1800) en verdere inrichting (f 3150) van een lokaal voor het verkeersonderwijs in het gebouw van de voormalige Volks kredietbank aan de Nieuwsteeg. Beschikbaarstelling van f 1.576.000 voor het bouwrijp maken van terreinen in het uitbreidingsplan Leiden-Zuidwest en van f 1.485.500 voor de aanleg van een ge deelte van de Churchilllaan (van het kruispunt aan de 5-Meilaan tot de Voor- schoterweg), inclusief de kosten van de daarvoor nodige grond, alsmede voor de aanleg van gedeelten van het stamriool. De bedoelde terreinen zijn bestemd voor de bouw van woningen, winkels, scho len, garages en een (R.K.) kerk. Voorstel van de heer B. J. Huurman inzake de breedte van de rijweg van de straat tussen de Middelstegracht en de Hooigracht. Beschikbaarstelling van f 6500 voor het verplaatsen van de verkeersheuvels bij de tramhalte in de Korevaarstraat. Aankoop van het pand Hooigracht 79. in het belang van de volkshuisvesting, voor f 63.000 plus de kosten, totaal f 66.838,34 (in het gebouwencomplex van Tieleman en Dros). Plannen tot bouw aan Stationsplein Het Rotterdams Bouw-Consortlum te Rotterdam heeft verzoéht van de ge meente bouwterrein aan het Stations plein te mogen kopen. Men wil hier flat woningen, een café-restaurant met bo venzalen, kantoorgebouwen en eventueel een bioscoop bouwen, zulks overeenkom stig de aan deze gronden te geven be stemming. B. en W. hebben als prijzen bedongen: 170 per m2 voor 1792 m2. 50 per m2 voor 267 m2 en 125 per m2 voor 1679 m2 Bovendien kan het college er zich mee verenigen, dat aan het consortium het recht wordt verleend, een bepaald ge deelte. dat eigenlijk niet voor verkoop in aanmerking komt, te overbouwen, zo dat een overdekte poort ontstaat. Dit betreft een strook van 5 meter breedte, met een totale oppervlakte van ongeveer 54 m2. Het consortium zal hiervoor een bedrag ineens betalen, berekend naar F 100 per m2 overbouwde grond. B. en W. verwijzen in verband me' deze plannen naar het voorstel inzake de nieuwbouw van de L.D.M. tussen Hooi gracht en Mtddeletegracbt Aankoop van percelen weiland met een daarop staande boerderij c.a. in de Oostvlietpolder, bij de VRet onder de gemeente Zoeterwoude. groot tezamen 11.38.45 hectare, voor f 62.000 (ongeveer 10% hectare van de aan te kopen grond zullen vrij van pacht worden opgeleverd. B. en W. achten „de aankoop voor"" de gemeente van belang"). Beschikbaarstelling van enige percelen groilci in Leiden-Zuidwest voor de bouw van twee transformatorstations door de lichtfabrieken. Consortium. Verkoop van bouwgrond tussen de Hooigracht en de Middclsfegracht (T. en D.-complex) aan de L.D.M Verkoop van bouwgrond aan de zuid oostzijde van dc Burggravenlaan aan de firma J H. Holweg en zoon te Utrecht, voor de bouw van flatwoningen. Voorstel om zich te verenigen met het voornemen, van de beslissing der Kamer voor de Binnenvisserij, tot wijziging van de met de heren C D. en J. Zandvliet gesloten huurovereenkomst met betrek king tot het visrecht in de Haarlemmer trekvaart en het midelijk deel van hei Poelmeer, niet in beroep te gaan. Verlenging van de termijn van ont ruiming (met een jaar) van de zever onbewoonbaar verklaarde woningen Waldeck Pyrmontsiraat 2. 4, 6, 8, 10, 12 en 14 Wijziging gemeentebegroting over 1956 en van enkele andere begrotingen 1956. Goedkeuring van de begroting 1957 (batig saldo f 15.477' en de rekening 1955 van de stichting Burgerijfonds Leiden. Voorstel van de burgemeester om Staten mede te delen, dat de raad zich kan verenigen met het toekennen een vakantieuitkering aan de wethou ders. op voet van de voor het rijksper soneel geldende regeling. Een gutden gemeting Saamhorigheid, gemeenschapszin Feestcommissie bereidt viering van jubileum voor VIJFENVEERTIG JAAR GELEDEN werd in Nederland een vereniging opgericht met het doel „bijstand te verlenen aan de Nederlandse huisvrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak". De vereniging bestond uit vrouwen, die het saamhorigheidsgevoel en de gemeenschapszin van de huisvrouwen in Nederland wilden versterken en die vertegenwoordiging van de gezinsbelangen op economisch en sociaal gebied voorstonden. Men kan voor- of tegenstander van de vrouwenemancipatie zijn, maar dat een dergelijke organisatie levensvatbaar bleek ook al heeft men in die tijd een aantal sceptische en kritische opmerkingen mot ten incasseren is de vrucht geweest de gelijkstelling in geestelijk opzicht i de de r Het gestelde doel werd bereikt door ver gaderingen, door de uitgave van het maandblad „Denken en Doen", door „het indienen van verzoekschriften bij de be voegde macht en het aanwenden van an dere wettige middelen", zoals in de sta tuten staat vermeld Bekendheid In de loop der jaren heeft de vereniging grote bekendheid verworven. Ieder die voor een probleem op huishoudelijk ge bied staat kan zich richten tot het Insti tuut tot voorlichting bij huishoudelijke arbeid in Den Haag en daar advies krij gen. Aan het laboratorium van dit insti tuut worden door deskundigen allerlei proeven gedaan met nieuwe en oude stof fen en apparaten om de huisvrouw bij haar werk van de resultaten te laten pro fiteren. Hier kunnen ook fabrikanten en importeurs van artikelen op huishoudelijk gebied deze ter keuring aanbieden. Wordt een produkt na grondig onderzoek goed gekeurd, dan mag het het merkteken van d© Vereniging van huisvrouwen dragen. In januari 1917, vijf jaar nadat de landelijke vereniging was opgericht, kon men in de Leidse pers een oproep lezen aan de huisvrouwen voor de eerste bijeenkomst van de afdeling Leiden op 29 januari in de bovenzaal Lith-van Vliet in het januarinummer van de afdeling, „ik ging er heen en kwam er met velen, maar dat de opkomst zo over weldigend zou zijn had ik niet verwacht zaal liep niet alleen vol, maar de deur est open blijven, om de gang als ver lengstuk te kunnen gebruiken". Voorzover zij zich kan herinneren wa rn de initiatiefneemsters: mevrouw C. Eerdmans-de Holl, mevrouw B. Reyst- Vreeburg, mevrouw P. J ten Bosch-^van der Tak en mevrouw T. Verwer-Akker- i. „Zij zaten bijeen om alle huisvrou- te ontvangen. Wij werden hartelijk welkom geheten, met blijdschap over de grote opkomst. Daarna werd het woord gegeven aan een hoofdbestuurslid, dat ons een inleiding hield over het doel ;reven van de vereniging: behartiging der belangen van de Nederlandse huis wen als zodanig". De inleiding werd met grote aandacht gevolgd en na afloop gaven ongeveer veertig huisvrouwen zich als lid op. Overweldigend „Welnu", schrijft Geen keet voor het stallen van vee De Leidse raad heeft in zijn zitting van 26 november 1956 om preadvies in handen van B. en W. gesteld een schrijven van 12 november 1956 van J. C. de Graaf, Rijns- burgerweg 115, houdende verzoek tot het plaatsen van een uitneembare keet voor het stallen van vee op het weiland ten noorden van de Poelwetering, aan de Ka gerstraat, of elders ih de gemeente. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. de raad het volgende mede. Bedoeld wei land is gelegen binnen het gebied van een uitbreidingsplan.Het gedeelte, waarop de heer De Graaf de keet bij voorkeur zou willen plaatsen, is bij dit plan be stemd voor woningbouw. Een wijziging van dit gedeelte is in voorbereiding, waar bij rekening wordt gehouden onder meer met de bouw van het nieuwe Diaconesse- huis, de uitbreiding van het Christelijk lyceum en de bouw van andere, soortge lijke, objecten. Een verzoek om een vergunning inge volge artikel 6 van de Woningwet zou derhalve moeten worden afgewezen. In verband met een en ander hebben B. en W. de heer De Graaf medegedeeld, dat voor het plaatsen van een keet op het door hem bedoelde terrein geen vergunning kan worden verleend en dat B. en W. in de gemeente geen terrein bekend is, waar op een keet wel zou kunnen worden ge plaatst. B. en W. hebben sindsdien nog pogingen gedaan, de heer De Graaf de helpende hand te bieden, onder meer door het beschikbaar verkrijgen van stalruimte in de gemeente Leiderdorp, maar deze zijn zonder resultaat gebleven. B. en W. geven de raad daarom in over weging, het verzoek van de heer De Graaf af te wijzen. VOOR DE KANTONRECHTER iteur uit Hillegom tot 15 boete of 5 dagen hech tenis. De monteur had dit te danken aan iets, dat hem op een feestdag overkwam, namelijk op 3 oktober van het vorig jaar. Toen hij naar het feest wilde met zijn auto, bleek de Rijnsburgerweg te zijn afgesloten. Toen hij achteruit wilde rij den om een andere weg te gaan zoeken, raakte hij een wagen, die achter de zijne stond en die wagen liep nogal wat scha de op. De rechter hield met deze teleur stelling bij zijn vonnis rekening. De substituut-officier van justitie had 20 of 10 dagen geëist. Een Leids vertegenwoordiger reed op de 15de van diezelfde maand oktober van het vorig jaar op de Lage Morsweg een dame ondersteboven, die daar de Von dellaan wilde inrijden op haar fiets en die het voornemen daartoe ook tijdig kenbaar maakte door haar hand "uit te steken. De vertegenwoordiger was ook op de fiets, maar toch kwam de botsing zo hard aan, dat de dame met een wagen van de Eerste Hulpdienst naar het A.Z. moest worden vervoerd, waar ze gerui me tijd werd verpleegd. De dame diende een civiele vordering van 100 in. De rechter wees die toe en legde daarbij nog een straf van 15 of 5 dagen op. De eis luidde: 35 of 15 dagen. Omdat een juffrouw uit Katwijk op Kosten een gulden per persoon, of minder, of niets WANNEER TEGENWOORDIG een berichtje over prijsverlaging be kend wordt, schuilt daar meestal de bezorgde hand van minister Zijl stra achter, maar het comité van het Leidse Bevolkingsonderzoek op TBC heeft op basis van volledige vrijwilligheid besloten de prijs van het ko mende onderzoek te verlagen met vijf cent, zodat het onderzoek, dat over anderhalve maand zal beginnen, per persoon één gulden zal kosten. Ook dit keer zal een ieder, die deze prijs niet kan betalen, voor minder of geheel kosteloos onderzocht worden. De prijs voor kinderen is wederom bepaald op f 0,25, met dien verstande, dat de ge zinnen die meer kunnen betalen, iets meer zullen geven, teneinde de minder- draagkrachtige gezinnen tegemoet te ko men. Dit deelde wethouder S. Menken gisteravond in de trouwzaal van het stadhuis mede aan het plaatselijke co mité, waarvan zeer veel leden van hun belangstelling blijk gaven. Op 28 februari a.s. zal het onderzoek beginnen en men schat omstreeks half juli gereed te zijn. De opkomst van de vorige maal in 1953 wekt de verwachting dat ook ditmaal een zeer groot percentage van dit onderzoek gebruik zal maken. De leeftijd der schooljeugd is bepaald op 4 jaar en ouder; in 1953 was deze leeftijdsgrens 2 jaar, maar deskundigen menen, dat deze leeftijd zonder groot bezwaar verschoven kan worden. De propaganda en het daarmede gepaard gaand huisbezoek hebben In I 1953 de nodige moelltfkliedeD gebracht cn wethouder Menken stelde gister avond de aanwezigen voor hiervoor 30 tot 40 mensen aan te trekken, die voor een kleine vergoeding dit werk zullen verrichten. Ze zullen op de eerste plaats gezocht worden onder hen, die in 1953 tot het einde toe belangeloos hun medewerking hebben gegeven. De vergadering kon met dit voorstel akkoord gaan en het wordt thans bestudeerd op zijn financiële ge volgen. Nieuw bestuur Eveneens ging de vergadering akkoord met de nieuwe samenstelling van het dagelijks bestuur: de heren S. Menken (voorzitter), G. van Zwieten (secreta ris), E. H. Moens (penningmeester); voorts traden als nieuwe bestuursleden toe de heren H. Bodenstaff en dr. J. F. Buma. Tijdens de vergadering werd tevens be sloten het aantal subcommissies, dat voor speciale propaganda dient te zorgen, met twee te verlagen. Thans zullen slechts een commissie voor de ouden van da gen (de heren J. J. Planj er, Chr. Verra, mr. W. L. Schuitemaker, J. G. v. d. Zeeuw, dr. G. G. J. v. Alphen en mevrouw Lin- denhoff) en een commissie voor de be drijven (de heren ir K. Bouman, J. C. v. Eek, E. S. Prins, N. Langezaal en C. J. v. Cittert) werkzaam zijn. De subcom missies voor schooljeugd en voor de niet onder genoemde groepen behoorenden werden ais overbodig afgeschaft. Het onderzoek zal plaats hebben op 8 a 9 punten in de stad; de definitieve plaatsen zijn nog niet bekend. De school jeugd zal weer op het centrale punt. bovenzaal Stadsgehoorzaal, onderzocht worden. Met een geanimeerde rondvraag, bene vens de bespreking van enkele technische kwesties door dr. D. Ruiter, directeur Distrirtsconsultatiebureau Leiden, werd de vergadering besloten. Rijweg van 7 meter B. en W. stellen voor, het voorstel van de heer B. J. Huurman om de breedte van de rijweg tussen de Middelstegracht en de Hooigracht te bepalen op 9 meter niet aan te nemen. De verbindingsweg is ontworpen op een breedte van 7 meter met aan weerszijden een trottoir. Deze breedte is in overeenstemming met die van de geprojecteerde verbin dingsweg tussen de Herengracht en de Uiterstegracht. In het belang van d© ver keersveiligheid is het wenselijk, de rij wegbreedte over de volle lengte deeelfde te houden. Een rijweg van 7 meter komt het college voldoende voor. 17 oktober vorig jaar op een zeer snel vooruitstrevende manier, als men be grijpt wat we daarmee bedoelen, de bocht van de Rijngeesterstraatweg rich ting Rijnsburg was doorgereden en dan nog helemaal links, kreeg ze van de rechter een straf van 20 boete of 8 dagen. Ze was met een vrachtauto in botsing gekomen, ,,'t Was niet goed van me," zei de juffrouw, „maar de weg was ook glad." Dat was volgens de politie inderdaad waar en daarom was de sub stituut-officier wat milder. Maar de redhter deed van zijn eis toch niets af en zo werd het zoals gezegd 20 of 8 dagen. 40-jarig arbeidsjubileum J. Pli. v. d. Bosch gehuldigd Gistermorgen is de heer J. Ph. v. d. Bosch, chef van de expeditie, in de recre atiezaal van de N.V. Nedcrlandsche Roto gravure Maatschappij gehuldigd in ver band met zijn veertigjarig arbeidsjebi- De oudste directeur, de heer J. C. Sta- fleu, schetste de vele verdiensten van de jubilaris. De heer V. d. Bosch heeft zich op sociaal en organisatorisch gebied even actief bewogen als op zijn werkterrein. Hij kreeg een geschenk onder couvert. De heer S. C. H. Coebergh speldde de jubilaris de erepenning van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid er Handel op, waarna hij hem tevens he: vererend getuigschrift overhandigde. Me vrouw V. d. Bosch deelde in de hulde haar echtgenoot door de aanbieding een ruiker roze anjers. Vervolgens voerden tal van aanwezigen het woord, die de trouwe werker lof zwaaiden voor zijn ijver en kameraad schap en die tal van geschenken aanbo- Na een dankwoord van de heer V. d. Bosch bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, 's Avonds werd in de Jacobazaal van de Burcht een receptie gehouden. Veertig jaar N.C.B. De afdeling Leiden van de Nea. Chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid herdenkt deze maand haar veertigjarig bestaan. Op donderdag 24 januari van half 8 tot half 10 wordt in het gebouw voor Chr.-sociale belangen aan de Oude Singel een receptie gehou den. Op vrijdag 25 januari om half 8 is er in de stadsgehoorzaal een feestavond, waarop naast de traditionele toespraak van een hoofdbestuurder en de uitrei king van C.N.V.-insignes een revue wordt opgevoerd onder de titel „Iets voor u". Herinneringen Graag zouden we de eerste notulen van de afdeling eens hebben ingekeken, maar helaas bleek dat niet mogelijk. In de mo- ilisatietijd van 1939 werd eerst het ver gaderlokaal in het „Nut van 't Algemeen" ontruimd en in beslag genomen door mi litairen. Tot 1940 vergaderden de leden onder ongunstige omstandigheden in een lite aan de Hooigracht Na de capitulatie bleek al spoedig dat doorwerken onder de Duitse be zetting niet mogelijk was. De bank gelden van de vereniging werden be vroren, inventaris en kasgelden wer den opgeëist, en het archief werd in beslag genomen, zodat de afdeling b(j dit veertigjarig jubileum zich met her inneringen van haar oudste leden te vreden moet stellen. Receptie Een feestcommissie is In deze weken druk bezig met de voorbereidingen voor dit jubileum, dat gevierd wordt met een diner en een schouwburgvoorstelling van Somerset Maugham's „De Spaanse Edelman" door de Rederijkerskamer „Jan Beers", terwijl op 30 januari het be stuur van drie uur tot half vijf recipieert i Het Gulden Vlies. In het hetzelfde nummer van bovenge noemd blad zegt de tegenwoordige presi dente, mevrouw C. Hageman-Verhagen: ,In de veertig jaar, sinds de oprichting Tan onze afdeling, hebben zich op allerlei gebied grote veranderingen voorgedaan, maar de doelstellingen van de Nederland se Vereniging van huisvrouwen zijn ook nu nog van toepassing. Onze bijeenkom sten en excursies worden gehouden om onze kennis op huishoudelijk en cultureel gebied te verrijken, doch bevorderen te vens ons saamhorigheidsgevoel en onze gemeenschapszin". Haarlemmertrekvaart voor de hengelaars Nadat de Leidse raad op 15 oktober 1956 in afwijking van het voorstel van B. en W. had besloten het visrecht in de Haarlem mertrekvaart en het zuidelijk deel van het Poelmeer te verhuren aan de heren C. D. en J. Zandvliet onder de voorwaarde, dat de hulirders verplicht zijn, ten behoeve van de recreatie, aan de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, voor de. leden van deze bond, in elk huurjaar ten hoogste 300 „snoekhengelvergunningen" uit te reiken tegen een door de leden aan de huurders te betalen vergoeding van f 1 per vergunning per jaar, hebben B. en W. de opgemaakte huurovereenkomst, waarin onder artikel 3a deze verplichting van de huurders was opgenomen, aan de Kamer voor de Binnenvisserij te 's-Gravenhage ter goedkeuring toegezonden. Bij schrijven van 29 november jl. heeft de Kamer bericht, dat zij had besloten „aan partijen (i.e. de gemeente en de heren Zandvliet) voor te stellen de huurover eenkomst te wijzigen in dier voege, dat het bepaalde bij artikel 3a komt te ver vallen". B. en W. ter zitting van de Kamer op 14 december jl. vertegenwoordigd, hebben, gelet op de bij meerderheid van stemmen tot stand gekomen beslissing van de raad bezwaar gemaakt tegen het ver vallen van het genoemde artikel. De andere partij kon zich met het voornemen van de Kamer verenigen. Bij schrijven van 21 december 1956 heeft de Kamer voor de Binnenvisserij mede gedeeld, dat zij de gesloten huurovereen komst heeft gewijzigd, en wel in dier voege „dat het bepaalde bij artikel 3a komt te vervallen en in de plaats daarvan wordt ingevoegd een nieuw artikel 3a, luidende: De huurders zijn verplicht, ten behoeve van de recreatie in elk huurjaar ten minste tweehonderd (200) z.g. snoekhengel vergunningen uit te reiken tegen een ver goeding van ten hoogste f 1.50 per ver gunning per jaar". Ingevolge artikel 22g, derde lid der Vis- serijwet geldt de aldus gewijzigde over eenkomst als een tussen partijen gesloten, door de Kamer goedgekeurde overeen komst. Voor partijen bij de overeenkomst staat beroep op de Kroon open binnen een maand, nadat de mededeling van de beslissing van de Kamer is verzonden. Deze verzendingsdatum is 27 december 1956. B. en W. delen de raad mede, dat zij niet voornemens zijn krachtens de hen in gevolge artikel 212, derde lid, der Gemeen tewet daartoe verleende bevoegdheid be roep in te stellen. Afgezien van hun eigen bezwaren tegen het scheppen van con tractuele verplichtingen tussen twee el kaar niet welgezinde partners, welke ver plichtingen het principe van de territoriale verdeling van het viswater tussen de Hen gelaarsbond en de heren Zandvliet zouden schaden, menen B. en W„ dat het instellen van beroep weinig vrucht zal dragen, nu aan de wensen van de Hengelaarsbond, materieel gezien, in belangrijke mate tegemoet werd gekomen. De grootst moge lijke meerderheid van de. raadscommissie voor de openbare werken heeft eveneens als haar mening te kennen gegeven, dat zij het niet gewenst acht bij de Kroon in beroep Je gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3