West-Europa kan in toekomst niet buiten de Congo VANAVOND LUISTERT U NAAR: TYPEN STENO Agenda voor Leiden van het draaiboek De heer J. Stikkelorum op Rhijnhof begraven W-VM mens tot mens televisie LIGTVoePJ NIEUWE LEÏTÏSCHE COURANT 3 ZATERDAG 12 JANUARI 1957 Mr. P. J. Idenburg voor Leidse Expogé Belgisch gebied maakt zeer C O snelle ontwikkeling door Een ongekend groot aantal leden van de Expogé, afdeling Lei den, bezette gisteravond de bovenzaal van de Harmonie om na een welkomstwoord van voorzitter L. Questroo te luisteren naar de boeiende lezing van mr. P. J. Idenburg over de moderne ontwikkeling van de Bel gische Congo. De heer Idenburg, die vorig jaar een grote reis door Centraal- Afrika heeft gemaakt, vertelde eerst een enkel feit uit de rijke historie van dit land; hoe de Amerikaanse journalist Stanley in 1869 voor zijn krant een speurtocht door dit nog volkomen onbekende gebied begon op zoek naar de grote Livingstone, van wie men in drie jaar niets had gehoord. Het armzalige kampement, dat Stanley toen opsloeg, is momenteel uitgegroeid tot de hoofdstad van de Belgische Congo, Leopoldstad, met 300.000 inwoners. De naijver tussen Frankrijk en Enge land speelde België de Congo in handen en sindsdien heeft het land een grootse ontwikkeling doorgemaakt, die vooral ge durende en na de laatste wereldoorlog een spectaculair karakter heeft gekregen. Plaatsen als Leopoldstad en Elisabeth- stad zagen hun Inwoneraantal vier tot vijf maal zo groot worden; de trek naar de industriesteden is enorm en dit heeft de nodige sociale spanningen als gevolg. Begin Toch 6taat de Belgische Congo nog slechts aan het begin van haar ontwik keling; de mijnbouw mag in zes jaren tien maal zo groot zijn geworden (zink vijftien maal), drie en vier maal meer opleveren dan enkele jaren geleden, de mogelijk heden reiken verder en voor Europa is *t van eminent belang, dat er 'n goede sa menwerking met dit land van de toekomst wordt opgebouwd. Vooral de rooms- katholieke missie is er werkzaam en op onderwijsgebied zijn de laatste jaren goe de prestaties geleverd; zij heeft een eigen universiteit, die het vorige jaar in de rijksuniversiteit een tegenhanger heeft gekregen. Het zal echter nog wel enkele tien tallen jaren duren, voordat de In heemse bevolking zich volledig heeft aangepast aan de nieuwe toestand en voordat zü de steeds sneller worden de ontwikkeling kan bijhouden. Deze mensen leefden tot voor kort nog ge heel buiten de westerse economie; in zeer korte tijd hebben zt) kennis ge maakt met geldwezen en handel op grote schaal. Ook de uitwassen van de beschaving zijn hun niet vreemd gebleven en z(j zullen moeten leren om een keuze de goede keuze te maken. Onze invloed De komende decennia zullen ove belangrijk. Ons land heeft in de Belgische Congo vooral de handel tot ontwikkeling gebracht en voor vele Nederlanders biedt dit gebied een goed belegde boterham. De komende decennia zuil enover de toekomst van dit imposante land beslis- en voor West-Europa niet in het i®t voor de Beneluxpartner Nederland is het van wellicht doorslaggevende betekenis, of dit gewest al dan niet aan de zijde van het Westen blijft Dagelijks trekken duizenden inheemsen aar de grote steden om daar verhoogde welvaart te vinden; ruim jft)% vai mannelijke bevolking uit de binnenlanden heeft nu reeds een plaats in de steden veroverd. Door verstandige sociale er Geref. Gemeente in Nederland Dinsdagavond half 8 spreekt in het ge bouw Hoge Rijndijk 24 ds. M. van d< Ketterij te AUblaseerdam voor de Leidse Geref. Gemeente in Nederland. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktere Den Haan, Hartman, Larvgezaal. Pleiter en De Bruy- Welke apotheek? Vandaag zijn '6 middags, '6 avondi V nachts geopend voor hef klaarmaken van spoedrecepten de apotheken Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Tot Hulp der Mensdhheid, Hooigracht 48, tel. 21060, Oegstgeest, W ilhelminapark 8 Oegst geest, tel. 26274. Morgen is van '6 gens 8 tot '6 avonds 12 uur alleen de apo theek Kok aan het Rapenburg geopend. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: toneelvereni ging „Tot Ieders Genoegen", klucht „An- nemariezeg jij 't maar" door Hans Clarasteeg 18, 710 uur: Leidse post duivenvereniging „De Vriendenclub", ten toonstelling. iderdorp, Irene, 8 uur: Cefa met „De mijnen van Koning Salomon". iderdorp. Kantine Touwfabrie- ken, 8 uur: Leidse mondaccordeon-orkest- vereniging „Crescendo", muziek- en ca baretavond voor de Hongaarse vluchte- Zondag Luxor-theater, half elf: Bijzonder ker- kewerk, eenmanscabaret Freek Sachs (Ze kunnen me nog meer vertellen). Maandag Kweekschool voor voorbereidend on derwijs (Vliet 8), 8 uur: begin K. en O.- s „Boetseren" door J. Kalsbeek, beeldhouwer. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal), 8 jr: plaatselijk comité bevolkingsonder zoek tuberculose Leiden, bespreking nieuw onderzoek. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN 'Jiegra Je«iAAeM Symphonie Espagnole van Lalo. (KRO 19.10 uur) De Franse componist Edouard Lalo (18231892),afkomstig van een Spaans ge slacht, kreeg als componist eigenlijk pas naam. toen hij de befaamde altzanger Mile Bernier de Maligny trouwde, die e waar propagandiste voor het werk van haar man werd. Groot succes had Lalo met zijn concert voor viool en orkest, dat was opgedragen en werd uitgevoerd door de beroemde Spaanse violist Pablo de Sarasate. Lalo werd door dit succes stimuleerd en droeg nog een werk De Sarasate op, ook een vioolconcert, dat echter de naam kreeg ..Symphonie Es- pagnole". hoewel het werk in het geheel geen symfonie is. Lalo verwerkte in zijn stukken graag locale kleuren. Behalve deze Spaanse symfonie schreef hij nog een Noorse rapsodie en een Russisch concert. De prachtige instrumentatie de zer werken toont de grote invloed var Hector Berlioz. Bovendien is het vrije ritme in die werken opvallend voo tijd. De Symphonie Espagnole bestaat uit 5 delen: le deel een sonatevorm met twet thema's, 2e deel: gepassioneerd Scher zando, 3e deel: langgerekt intermezzo 4e deel: dramatisch Adagio en 5e deel virtuoos b ravourwerk. De Russische violist Pierre Boukan speelt het werk mi het Radio Filh. Orkest o.l.v. Albert Wolff. (Advertentie) 10 vinger ayst. blind ritme. 4 Uien (130 let tergrepen minuut) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 litieke maatregelen kan dit land Europa tot steun worden, aldus betoogde mr. Idenburg. Visueel beeld Na deze met veel verve voorgedragen inleiding kregen de aanwezigen ook een visueel beeld van het besproken gebied: een film over LeopoldsUd, dat met zijn moderne bouwwerken aan een Zuid- Amerikaanse 6tad doet denken, een aar dig filmpje over een olifantenjacht en een rolprent over inlandse gebruiken. Na de koffie volgden een kleurenfilm, waarin een tipje van de sluier, die de mogelijke toekomst van Centraal-Afrika bedekt, voorzichtig werd opgelicht en op namen van het leven der inheemsen, die nog niet in aanraking met de westerse beschaving zijn geweest. Een dankbaar applaus en hartelijke dankwoorden van de heer Questroo be sloten de avond. S. Flamman 50 jaar goudsmid Op 17 januari hoopt de heer S. Flam man, rihef van het atelier van de Leidse goud- en rilverhandel Van Rossum du Chattel en Drles6en (Breretraat 95), de dag te herdenken, dat hij vóór vijftig jaar bij de-ze firma in dienst trad. tyemmenie. uur: De Natuurvriend. Leidse amateur-foto bespreking meege- een technisch onder- Steenschuur 6, 8 De Doelen, 8 uui grafenvereniging, brachte foto's en Gulden Vlies, 7.15 uur: tuinbouwstudie- club Leiden en omstreken, jaarvergade ring. Dinsdag Doelen, half 1: departement Leiden Ned. maatschappij voor nijverheid en handel, dr. ir. F. P. Mesu over de invloed van het Deltaplan. Gulden Vlies, half 3: Ned. vereniging van huisvrouwen, lezing firma Spanjaard. Schouwburg. 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „Dundo Matoje's Dukaten" door Marin Drzic. leven van Buddhs ln de kunst" (tot 14 februari 1957). Lakenhal. 10—5 uur: Tekenaars van nu (tot 21 januari). Haagweg 92, 10 tot 5 uur en woensdag en vrijdag 7 tot 10 uur n.m.: tentoonstel ling Louis Meys (tot 16 januari). Tussen de bladzijden T rapeze Trianon. Dc Engelse regisseur Carol Reed, vermaard om zijn film „De derde man", heeft thans in het honderd jaar oude Cirque d'Hiver te Parijs een mees terlijke film gemaakt over één nummer in het circusleven, namelijk de trapeze. De vroegere trapezewerker, de vlieger Mike Ribble. bevindt zich in het circus na een val bij de beruchte, levensgevaar lijke drievoudige salto (de triple). Hij werkt nu nog in het circus als de stage verzorger. Een jonge acrobaat Orsini wil van hem de triple leren en na zeer veel moeite haalt hij Ribble over, deze hem ie leren, waarbij Ribble dan als de „vanger" gaat optreden. En dan begint voor ons het meest boel ende gedeelte van de film: De opnamen van de geboorte van de triple. De camera heeft een fantastisch werk verricht: we vliegen met de trapeze, ma ken de sprongen van dichtbij mee, bezien vele salto's vanuit de nok van het circus en worden zelf na vele toeren door de „vanger" gevangen. De werkloosheid in Leiden Con j unctuurin vloed blijft achterwege Het aanbod vertoonde over de period- van 31 december 1956 tot en met 5 Ja nuari 1957 een stijging Lw. van 320 to 390. Deze stijging Is het gevolg van sei zoensfactoren en de beëindiging van zg gelegenheidswerk (o.a. werk voor losse arbeiders van beperkte duur), wrijvings werkloosheid derhalve. Een analyse van het aanbod (de ar beidsreserve) naar vorm van werkloos heid levert het volgende beeld op: wrij- vingsrwerkloosheid 190, seizoenwerkloos heid 130 en overige vormen van werk loosheid 70. Hieruit blijkt duidelijk, dat van enig© conjunctuurinvloed geen spra ke ls. Een vergelijking met de stand cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat de werkgele genheid een zeer gunstig aanzien heeft. De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 1980, 1330 en 690. De vraag handhaafde zich vrijwel en beliep 350 geregistreerde aanvragen, waarvan 150 betrekking hadden op jeugdigen, 15 tot en met 18 Jaar. Voor jeugdig personeel bestaat grote belang stelling In nagenoeg alle bedrijfstakken. Het aanbod ls echter vrij miniem. In bijna alle sectoren van het bedrijfs leven bestaat ruime tot goede plaat- s 1 ngsmoge lijkh e idterwijl in de metaal industrie en de textielindustrie een per manent tekort aan arbeidskrachten be staat. Vermeld kan nog worden, dat de plaatsing van Hongaarse vluchtelingen •t nu toe een vlot verloop heeft gehad. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg 90. De vraag beliep 265 geregi streerde aanvragen, waarvan 105 betrek king hadden op jeugdigen. Er bestaat beduidend tekort aan huishoudelijk personeel alsmede een tekort aan vrou welijke krachten voor de textielindu strie, de confectleindustrie en in de ad ministratieve 6ector. Op de begraafplaats Rhijnhof had gisteren de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. Stikkelorum, oud-koster van de Geref. kerk aan de Herengracht en oud-medewerker aan de afdeling ex peditie van ons blad. Tot de aanwezigen behoorden dr. H. J. Westerrnk, namens de kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden, de heren B. Guis en A. van Hoek namens de commissie van beheer en voorts de heer F. Dierner, directeur, en tal van personeelsleden van de Nieuwe Leidsche Crt. Sprekend namens directie en personeel van ons blad, zei de heer Diemer zich te hebben afgevraagd, hoe het te verklaren is,.dat in de geschiedenis van ons bedrijf steeds met zo grote voldoening en erken telijkheid de naam van de heer Stikkelo rum werd genoemd. Het antwoord ligt eigenlijk voor de hand, aldus spreker. Dat kwam door de welhaast spreekwoordelijke trouw en behulpzaamheid van de heer Stikkelorum; door zijn steeds onverflauw de belangstelling, die zich niet bepaalde tot het louter zakelijke; dat kwam ook door zijn immer actief meeleven met per soonlijke omstandigheden. Een gesprek eindigde vrijwel steeds in de persoonlijke sfeer. En de heer Stikkelorum heeft het mogen ervaren, dat wie vriendschap geeft, ook vriendschap ontvangt. Dit was niet alleen een kwestie van rakter. aldus de heer Diemer. De blijmoe digheid en hartelijkheid, die hem sierden bij de verrichting van zijn dagtaak, en waarvan ieder rijkelijk mocht genieten, sproten voort uit de overtuiging dat het zakelijke uiteindelijk maar erg onbelang rijk is. Deze wetenschap bepaalde zijn levenshouding; dat wist hij kernachtig, vaak met een tinteling van humor in zijn ogen. aan te geven. Van zijn vaste geloof getuigde hij bij herhaling, een ook, bijna jubelend, toen hij spreker weinige uren zijn verscheiden, als een afscheids groet de woorden meegaf: de Heer is zo getrouw als sterk, HU sal zUn werk voor mij voleinden. By alle weemoed mag een groot gevoel van dankbaarheid overheersen voor het vele goed. dat ons in de heer Stikkelorum werd geschonken, aldus de heer Diemer, die mevrouw Stikkelorum de verzekering gaf, dat met het gebeuren van gisteren de genegenheid zeer beslist geen einde sal nemen, en haar en haar kinderen ten slotte bovenal toewenste, dat God hen met ZUn bijstand verder nabij zal zUn. Dr. Westerink, die het woord voerde namens zUn kerkeraad en de commissie van beheer van de Geref. Kerk, herinner de eraan, dat de heer Stikkelorum zich bU dag en vaak ook bij nacht heeft uitge sloofd voor zUn kerk. Dat deed hU met blUdschap, want het was voor de heer Stikkelorum regelrechte dienst des Heren. Hij zag het als één van de vruchten van ZUn werk in hem. Spreker wilde dit nog eenmaal zeggen en er. hartelijk voor dan ken. Hij wenste mevrouw Stikkelorum en haar kinderen Gods zegen en sterkte toe ln dit verlies. Dr. K. Dronkert, die als wijkpredikant thuis ook de rouwdienst had geleid, wees erop, dat als er iets gebleken is in het leven van de heer Stikklorum, het wel de trouw des Heren is. De overledene mocht, in blij vertrouwen op Gods beloften, be horen tot de eenvoudigen, „die God steeds wil gadeslaan." Spreker had zelden iemand gezien, die met zoveel blijdschap afscheid nam van het aardse leven. Dat wil niet zeggen, dat dc heer Stikke lorum levensmoe was, integendeel: hU heeft nog van harte meegeholpen aan de voorbereidingen voor het 50-jarig huwe- lUksfeest, waarvan de bruidsdagen juist gisteren zouden zijn ingegaan. Maar Stik kelorum vond bet zó ook goed, béter zelfs. Laten we deze troost vasthouden, aldus dr. Dronkert. Nadat de aanwezigen samen van deze troost hadden gezongen in het psalmvers „Zalig hij, die in het leven, Jacobs God ter hulpe heeftdankte de heer H. M. Heuvelman, schoonzoon van de ovei ledene, voor de betoonde belangstelling. Droom.., TF/E STONDEN op de brug van het Rapenburg, waar de Doezastraat begint, ons te spiegelen in het water, waarin de zachtsuizende gaslantaarns hun milde licht weerkaatsten. Het was stil en alleen de nukkige vlagen van eën onstuimige kwakkelwinter brach ten diepe denkrimpels, op het water dat de loop van Leidens historie altijd trouw gevolgd heeft. Onzeker in de schemer naderde een klein bootje; stil koos het vaartuigje ligplaats bij de Doezabrug. Enkele vro lijke klanten aan boord waren bezig, hun potje te koken in de kleine loef. Toen plotseling gebeurde het. Een oogverblindende lichtstraal schoot op uit het ruim, een holklinkende, dofdon- derende slag werd gehoord en aan de rechterzijde van het papenburg be gonnen de gevels der hulzen langzaam voorover te hellen, tot zij ip puin het watervlak bereikten. Enkele eindeloze seconden bleef het doodstil. Toen kwam het Rapenburg als een radeloos mens in doodsnood tot leven. Aan de rechterzijde van de brug stortte de gehele huizenrij ineen; links werden de woningen tot ruines in el kaar geschokt en alleen de Lodewijks- kerk wist zich staande te houden. Een jammerlijk geschreeuw van mensen, die lijden, steeg op uit de puinhopen, waar begerige vlammen al gulzig lekkend naar voedsel zochten; op de straat lagen roerloze gestalten, die zwegen, en steeds maar weer klonk verwijderd het gerommel van vallend gesteente. Ook het andere deel van het Rapen burg was nu tot leven gekomen. Pro fessors renden van de hoge stoepen af de straat op, zo maar in hun strak- gesteven overhemdsmouwen zonder pandjesjas, zonder wandelstok, zonder hoge hoed. Verbijsterde vrouwen stonden doodsbleek door de scherven van hun ruiten naar buiten te staren en stamelden een verwarde kreet om hun echtgenoten van het onbekende gevaar verwijderd te houden. Voordat de ontluisterde hoogleraren de Doezabrug hadden bereikt, stroom den reeds uit alle straten mannen en vrouwen naar het Rapenburg. Op hun gezicht streden schrik cn nieuwsgierig heid om voorrang; kleine brandem- mertjes hadden sommigen in de hand en enkele vrouwen droegen helder witte lakens, die zij al rennende in lange repen scheurden. Doch voor de verschrikking blever zij stilstaan, machteloos. Toen de vuil grijze stofwolk, die de eerste ogenblik ken de plaats van de ramp had om huld, was opgetrokken, hadden de wit gele vlammen reeds bezit van de ramp zalige resten genomen en hun wilde spel legde de laatste hand aan de ver nietiging van Leidens mooiste stads deel. en werkelijkheid komen en langzaam opkijkend als uit een diepe droom zagen we aan onze rechterhand, nog nauw zichbaar in het steeds dichter wordende avondduister, 't Van der Werfpark liggen. Het groen- armc Leiden is trots op dit park. maar het werd geboren uit de grote ramp. die Leiden, vandaag precies 159 jaren geleden, trof. Twaalf januari 1897 voer een klein vraehtbootje over het water van 't Ra penburg en vlakbij de Doezabrug vloog er een vonkje vuur in de 37.000 pond buskruit, waarmede het scheepje was geladen. Van de vier bemanningsleden heeft men nooit iets meer teruggevon den; van dc 151 doden, die de ontplof fing 's middags kwart over vier in en kele seconden veroorzaakte, heeft men 45 niet kunnen identificeren; een school met kinderen verdween onder het puin; 19 mannen. 47 vrouwen en 40 kinderen vonden in de brandends ruines de dood. Wij zijn In deze Hjd zo aan rampen gewend, dat getallen ons nauwelijks meer in beroering kunnen brengen. Maar in die tijd, ook al leefde Enropa door Napoleon al jarenlang in oorlog, bracht dc Ramp van Leiden een huive ring tot ver buiten de landsgrenzen. De ontploffing was zo zwaar geweest, dat rij zelfs In Friesland gehoord was. maar de slag. die Lelden trof, vond ver voorbij Friesland weerklank. On danks het feit. dat Napoleon Neder- peld had, werden er enorme hulpacties ontketend en maandenlang stroomden geld en goederen naar Leiden om de nood der getroffenen te lenigen. Zacht klotste het water aan onze voeten; de dood van het dienstmeisje, dat op 12 januari 1807 des middags vier uur met verlangende blik op de hoge stoep de koperen bel ging poetsen, omdat omstreeks die tijd de slagers jongen langs zou komen met z(|n grote mand aan de arm. beroert ons niet meer; de jonge student, die juist in de morgenuren van die twaalfde januari voor zijn eerste examen had Ingeschre ven. toen de dood hem 's middags ach ter zijn boeken vond, maakt ons niet meer verdrietig. Het massale leed, dat 150 jaren geleden op dit ogenblik Lel den in zijn ban hield, is geworden tot een vergeelde bladzijde uit het einde loze bock der historie. Ook de rampen van deze tyd, zo voorspelde ons het zwartgeworden wa ter van het onbewogen Rapenburg, zullen eens, selfs door het mildste ge moed, met nuchtere blik worden be zien. De wereld is hard en tegelijk meedogend. Abri men bij onze nationale lucht vaartmaatschappij geconstateerd, dat het gebruik van de internatio nale K.L.M.-luchtlijnen door da inwoners van Leiden en omgeving in 1956 relatief sterk is toegeno men. Eigenlijk is de Sleutelstad, door haar gunstige ligging ten op zichte van de centrale luchthaven Schiphol en door de autobusdienst van de K.L.M. via Oegstgeest ook vrijwel direct aangesloten op het wereldluchtnet. Ten gerieve van de luchtrei zigers en hun begeleiders is thans, zoals ook dezer dagen reeds uit een foto in ons blad is gebleken, HET RAPENBURG OP DE DAG NA DE RAMP bij de halte Viaduct Oegstgeest een abri geplaatst. Het K.L.M.- autobusbedrijf onderhoudt dage lijks 12 tot 20 diensten naar en van Schiphol. De rijtijd Oegst- geest-Schiphol bedraagt slechts 35 minutenen van Schiphól kan men per K.L.M. naar 118 ste den in 74 landen! Amor aardbol reizen, Amor achterhaalt ze wel. Hij begint zelfs kennelijk steeds meer bedrevenheid te krijgen in het mikken. Niet minder dan 43 gastvrou wen in-de-lucht werden namelijk in 1956 door zijn pijlen getroffen en ver wisselden het vliegtuig voor de huwe lijksboot. Dat betekent 19 procent van het op 1 januari 223 leden tellende corps. In 1955 bedroeg dit percentage „slechts" 12 procent: 28 van de 227 stewardessen. Het verwisselen van het vliegtuig voor de (huwelijks)boot is in sommige gevallen meer dan een beeldspraak. Drie stewardessen zochten namelijk hun man bij de marine of bij de koop vaardij. Eén vond het straaltljdperk, dat in 1960 bij de K.L.M. zijn intrede doet. schijnbaar nog te ver weg en huwde een straaljagervlieger. Tien trouwden in het buitenland, in plaat sen, variërend tussen Karachi, Brazza ville, Lissabon en Kano. De twee, die zich in de Verenigde Staten vestigden, troffen echtgenoten met een wel zeer pittoresk beroep: een houder van een hondenkennel en een houtvester. De stewardess en de houtvester kwamen elkaar overigens niet op een Idyllisch plekje in de Amerikaanse wouden te gen, maarop de trappen van de St. Pinter te Rome. Van de 43 huwde 35 procent met em ployé'? van de K.L.M.: namelijk 15. Zeven bleven de luchtvaart ln zoverre trouw, dat zij een K.L.M.-vlieger ko zen. vier kozen een boordwerktuig kundige van de K.L.M.. één een ste ward en één een telegrafist. De grote doeltreffendheid van Amor op „hoog niveau" heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de 43 stewar dessen toch drie jaar in K.L.M.-dienst zijn geweest. Recht IN EEN* VAN DE duistere momenten van ons leven kwamen we 't nachts uit een gebouw aan het Rapenburg, dat precies aan de verkeerde kant ligt. Vervuld van schaamte moeten we be kennen. dat we steels op onze flets sprongen om „tegen de draad In" vlug de brug naar de goede zijde te berei ken en Juist onder aan die brug stond een agent te wachten. „Agent, n hebt gelijk", zo spraken we verslagen, „er Is geen andere veront schuldiging dan gemakzucht." De band des agents lag al op zijn borstzakje, doch toen bij ons. gesierd met het boetekleed, voor zich zag staan, werd z ij n hart vervuld met deernis en ons hart met liefde voor het Leidse polltiekorBs, toen we even later bon- loos aan de goede zijde verder reden. Maar de jongen In overall, die zater dagmorgen vroeg bi) de Leidse Bostel- brug het fatale „afstappen" hoorde, koestert ongetwijfeld andere herinne ringen. „Je achterlicht brandt niet", lichtte de agent hem in. „Kan niet!" antwoordde de jongen In overall, „ik heb het voor Ik van huis ging nog na- Na enig heen en weer gepraat werd het voorwiel opgetild en even later zag een opgeluchte knaap de rode schijn van zijn achterlichtje. De agent leek enkele ogenblikken besluiteloos en toen klonk het: „Geef toch je naam maar op, want je passeerde daarnet de tram aan de linkerkant!" De jongen in overall werd kwaad, sprong op zijn flets cn zocht een goed heenkomen, hetgeen de agent tot ver hoogde activiteit bracht. De ordebe waker plukte de jongen even later uit een bedrijf» waar hij bulten adem bin nengestoven was en het slachtoffer moest mee naar het bureau. Natuurlijk heeft de agent alle wets- boeken aan zijn kant. maar toch doet het voorval een weinig denken aan de hnltvrouweljjke moeilijkheden bi) een groentekar: „Nou groenteman, ala Je dan echt geen doperwtjes hebt, geef me dan maar worteltjes". BIJ WIJZE van handdruk is het jeugd- en vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest met de uitgave van een „kleine kro niek" begonnen, onder de naam „Contouren". Het eerste nummer is zo juist uitgekomen, en naar we hopen en verwachten wordt het een hele serie handdrukken Zie hier wat mr, A. W. Kist, di recteur van het centrum, dat uit gaat van een particuliere oecume nisch- geörienteerde stichting, on der meer schrijft: „In het vormingswerk op Oud- Poelgeest zitten wij met duizenden mensen midden in de bezinning en toerusting. Oud-Poelgeest is als vormingscentrum een sluis voor vele mensen, die vlak bij de wer kelijkheid op een grensgebied tus sen hun verleden en nabije toe komst opnieuw het niveau pon hun leven bepalen willen. Zij stel len zich in op de contouren van een nabij land. Voor u, die Oud-Poelgeest weinig of niet bezoeken kunt, zijn deze losse schetsen van de con touren bedoeld. Want u bent met dezelfde dingen bezig in uw be drijf, gezin, beroep. Ontvangt u zo deze „Contouren"als een wel gemeende groet en een heilwens". Door tussenkomst van een jonge acro bate (uitstekend vertolkt door Gina Lollo- brigida) ontstaat er een hevige wrijving tussen het team Ribble-Orsini, doch op het beslisende moment worden de belde artiesten zo gevangen door hun „num mer", dat zij voor het ademloze publiek en voor ons de „triple" feilloos uitvoeren, waarna de beide artiesten ieder hun le vensdoel hebben bereikt Naast de uitstekende vertolking van Tony Curtis ala Orsini, moeten we Burt Lancaster in de rol van de gevallen vlie ger en trainer-vanger in de eerste plaats noemen. Hij heeft in deze film (als oud circusartiest) uitstekend spel te zien ge- Sinch Adam en Eva Casino. De Engelse schrijver Chris topher Isherwood schreef tijdens zijn ver blijf in Duitsland enkele verhalen onder de titel „Goodbye to Berlin", waaruit John van Druten gegevens putte voor zijn blijspel „I am a camera", welk stuk in 1951 in première ging op Broadway, 't Was de actrice Julie Harris, die in dit blijspel de rol speelde van het destijds in het Berlijnse nachtleven niet al te on schuldige Engelse meisje Sally Bowles. Onder regie van Henry Cornelius is van dit stuk nu een film gemaakt, waarin Julie Harris eveens de hoofdfiguur speelt. Eigenlijk alleen om het spel van deze actrice is de film belangrijk geworden. Het gegeven zelf heeft zo weinig em het lijf» i* weliswaar onderhoudend, maar heeft ook wat langgerekte flauwiteiten. Het ls zo'n beetje in een flash-back de geschiedenis van de schrijver Isherwood, die begin 1930 in Berlijn zijn eerste boek wil uitgeven en dan in contact komt met Sally Bowles, die in een nachtclub zingt, a-moreel is, maar hier en daar door haar frisheid ontwapent. Er komen allerlei verwikkelingen als die Sally in het pension van de jonge schrijver Isherwood verblijf gaat houden, overigens in alle eer en deugd. Het geheel speelt zich af tegen een ach tergrond van een Duitsland in de tijd van het begin der nazi's, waardoor cr zelfs Jodenproblemen aan te pas komen. In die achtergrond-tekening is de film niet erg sterk; er zijn enkele onbetekenende strip jes van een komende revolutie, zonder enige overtuigingskracht. En natuurlijk is een dergelijke figuur als Sally Bowles aantrekkelijk voor een filmproducent; Je kunt er zo echt alles mee doen onder het motto, alleen maar de waarheid en de werkelijkheid weer te geven. Tot de eer van de regisseur moet wor den gezegd, dat hij zich binnen de perken van het toelaatbare heeft gehouden en nergens choqueert. Maar nog eens: de ge schiedenis van die Juffrouw Sally in Ber lijn interesseert ons eigenlijk helemaal niet. Zulke geschiedenissen zijn er nu eenmaal, maar behoeven niet te worden naverteld. Omdat er geen enkel belang mee gediend it, zelfs niet op het terrein der ontspanning. (Zonde van het geld.) Als Parijs onticaakt Lido. „Ala Padje ontwaakt" geeft in een vaak haast obsederende combi natie van beeld- en geluidritme een verhaal uit de Parijee onderwereld weer. De geschiedenis van een gokkoortsiga gent'emanboef, die na lange tijd met da politie op goed# voet te hebben verkeerd zich toch de kans op een grote ,4>oet" niet kan laten ontglippen en met een stel rotgenoten de safe van het casino van DeauvlLIe tracht te kraken. De film roept sterke herinneringen op aan een vroeger succeswerk over duister Parijs, aan „Du Rififi chea les hommes". „Als Parijs ont waakt" is niet over de hele lijn met „Du Rififi" gelijk ta «tellen, maar ia artis tiek bezien dan altijd weinig zwakker. Moreel wordt hier een scheva schaats ge reden. waar de niet-kritische toeschou wer eens te meer naar huis gaat met da gedachte: toch wel toffe jongens «oma, <ke brandkastkrakers. Het is best moge lijk, dat dit so ia, maar de reclassering heeft niet voor .niks" veel geld nodig. Aan de andere kant zij erkend, dat „Ala Parija ontwaakt" ook de strekking heeft, dat misdaad niet loont, zij het dan dat de gokker en Inbreker hier uiteindelijk door zijn eigen schuld de handboeien hoort klikken. Dit is prima filmwerk, maar de parels zijn wel voor de zwijnen gegooid. (Een film t>ot vergokt talent). Hpt meisje van de rivier Re*. Deze Italiaanss film over de Povlakte met Sophia Loren is voor de tweede keer naar Lelden gehaald. Waar om, is ons een raadsel, want hij Is de moeite van het aanzien toch eigenlijk niet waard, al is de kwaliteit ervan op enkela punten beter dan die van Bittere Rijst. (Dikke tranen btf goedaardige, maar op- vtiegerige mensen in een prachtig land De Hofnar VOOR BLIfVENDE SERVICE CANCETJE 12 Sociologisch instituut Gebouw Rapenburg 59 28 januari open Het sociologisch instituut van de rijks universiteit in Leiden zal op 28 januari aanstaande officieel zijn nieuwe gebouw Rapenburg M betrekken De openings plechtigheid ia om 4 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3