1 Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde JS. De bazar voor Hongarije SCHAAKRUBRIEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 JANUARI 1957 Op het eerste gezicht zijn de ze twee teke ningen precies eender maar als je eens gaat vergelijken, zul je zien, dat ze toch wel wat verschillen. De opgave van de ze week is, hoe- Onze brievenbus Beste jongens i meisjes, Vandaag antwoord ik de brieven van A-G. zoals ik jullie verleden week schreef. Er zijn veel oplossingen van de puzzel tijd binnengekomen, deze was dan dit keer ook niet zo moeilijk. Het fi guur dat tevoor schijn kwam als je alle vier kantjes had ingevuld, w Chinees. Tilly heeft de Chinees veel verschillen gekleurd ingestuurd hoofdprijs gewonnen zellig? En wat heb je van Hannie ge kregen? Krijg ik van Gera Brand wijk weer eens een lange brief? Van Annie van Es kreeg ik een mooie tekening, een eendje. Annie ik ben nog te vroeg, maar toch al vast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, wat fijn op woensdag, dan heb je 's middags zeker vrij van school? Corrie Bagchus heeft een drukke decembermaand achter de rug. want ze heeft verschillende keren moeten zingen met het koor. Is alles goed gegaan Corrie? Wat leuk, Arie Baars, dat je broertje al tijd maar plezier heeft in zijn wieg. Als het mooier weer wordt ga je ze ker wel met hem rijden? Jij bent natuurlijk nu blij dat die geschiede nis achter de rug is Willy Eikel boom. Die trap van jou zal de zus ter gevoeld hebben zeg. maar je kon er natuurlijk niets aan doen. Je hebt de dagen voor Kerst zeker ook de in de bakkerij geholpen. Ineke van dat Ginhoven of was het toen niet druk? Heb je op de Zondags school een boek gekregen Hansje van Es of ben je zitten er in de twee tekenin gen? Oplossin gen kunnen jul lie insturen voor dinsdag 15 ja nuari a.s. rg. Pi Jan Bout hebben alle drii w troostprijs gewonnen. Gefeliciteerd, Qreetj' alle vier. Johannes Bleichrodt opent deze week de rij. Jij spaart speldjes, doe je je die op een rever van je jas of sparen jullie ze op de padvinderij met z'n allen-' Jan en Hannie Ba- rendrecht schreven mij nog in het vorige jaar. Jij bent nu 9 jaar gewor den. niet Jan. was je verjaardag ge- heeft de Jij hebt op school goed je best ge- daan, denk ik. Van Corrie Bokhorst kreeg ik met het Nieuwjaar een mooi. eigen gemaakt kaartje, dat keurig gedaan Corrie. Ook je en Barendje hartelijk be dankt voor jullie goede wensen. Jij houdt zeker erg van lezen Greetje, en boek, dan heb je de he- Nelly Boon stuurde mij een ioio waar de hele familie op staat, wat leuk zo in de tuin Nelly. Je rapport gaat best op die vijf na. maar als je je best doet is die ook gauw veranderd denk ik. Jij ging laat naar bed Corrie Bak, de avond Voor Kerst, je rapport is mooi zeg. Dat was me een slapende familie bij jullie thuis op Oudejaarsavond DOOR CO VAN DER STEEN-PIJPERS jezelf gedacht!" „Ik deed het voor de Hongaren!" verdedigt Henk zich. Meneer schudt zijn hoofd. „Nee, Henk, dat dénk je. Maar 't is toch niet zo. Je wou op de bazar niet voor een ander onder doen. Je hebt geen ogenblik gedacht aan die men sen, die honger en kou lijden en waar van er veel gewond zijn. Is het wel?" Henk moet net toegeven. Hij wil al les toegeven. Hij wil zeggen, dat hij zo'n spijt heeft. Maar daarmee heeft moeder haar lamp niet terug. Hoe Boer. Jullie hebt (SLOT) Die avond staat Henk zich in de grote gymnastiekzaal een beetje te vervelen. Er is niets meer te sjou wen, niets meer op te ruimen. De meisjes staan achter de tafels te verkopen. De meisjes schenken thee en delen lootjes uit. Bah, die mei den doen alles! Henk heeft het niet naar z'n zin. Hij geeft de schuld aan de meisjes. Maar als de schemerlamp er niet was. dan zou 't wel prettig zijn. Henks eigen domme daad is de schuld van alles. Vijf gulden kost de lamp. Dat is veel geld. Misschien wordt ie niet verkocht en kan hij 'm weer mee 't Begint druk te worden. Vaders en moeders schuifelen langs de ta fels en kopen. Weer gaat de deur open. En dan dan ziet Henk op eens moeder! Hij wordt rood van schrik en hij voelt z'n hart bonzen. Hij ziet dat ze vriendelijk knikt te- ze de lamp! Er komt een verbaas ,,„c de trek op haar gezicht. Ongelovig schrikt' kijkt Henk op. buigt ze zich naar voren. En dan heb ik niet. Ik krijg begrijpt ze. Dit is hun lamp! Vaders •••-•* lamp! En die heeft Henk stilletjes meegenomen. Ze kijkt nu heel ver drietig. Voorzichtig zet ze het raffia- mandje op z'n plaats. Dan draai* zich om en gaat naar de deur. :elf kopen maken? Loeki 't Is te erg Als ze al lang weg is staat Henk Meneer gaat terug naar het gymnas- 'M- "i—*- tieklokaal. Na drie minuten is Henk er ook. Een haastige blik op de ta fel overtuigt hem dat de lamp er nog is. „Meneer, ik dóe het!" „Fijn Henk, je zult nooit spijt heb ber». Hier is vijf gulden. Breng mor gen mee wat je missen kunt en dan verder iedere week twintig cent. Dan houd je zelf ook nog iets ..Meneer, mag ik zes gulden? Dan koop ik dat raffiamandje ook. Voor moeder!" 't Mag! En nu kan Henk het op de bazar niet langer uithou- als hij maar durfde wat hij gedaan heeft. Opeens voelt hij een hand op z'n schouder. ..Is je moeder niet goed geworden. Henk0 Je mag wel naar huis gaan!" 't Is meneer De Jonge. Henk slikt. Hij knippert met z'n ogen. Hij staat op 't punt om in tranen uit te barsten. „Nnnee, meneer, moe der is wel goed. mmaar ik ik" ..Kom maar even in 't kamertje. Zo, ik zal de deur op den. Hij moet naar moeder. gen dat i praatje maakt met Jonge, z'n onderwijzer. En dan komt ze naar de tafels, regelrecht naar de hoek, waar de lamp staat. Henk zou wel naar haar toe willen en zeggen: „Moeder, schrik zal 'm weer meebrengen 't is of hij zijn voeten niet Stil blijft hij staan en kijkt. Nu is ze er bijna Nu neemt ze een raf fiamandje in de hand. En dan ziet nief ik Maar zegt i slot doen, dan kan niemand ren. En vertel nu maar op. Je keek net of je een bom onder de school gelegd had en nu doodsbenauwd was voor de gevolgen." Er kan geen lachje af bij Henk. Met neergeslagen ogen vertelt hij de geschiedenis van de lamp. En dan blijft het heel stil. Zo stil dat hij meneers horloge kan horen tikken. Eindelijk zegt meneer: „Je valt me tegen. Henk Je bent groot genoeg om een steun voor je moe der te zijn. maar je hebt alleen aan Nelly Grootendorst, twaalf heeft vader jullie zeker alle maal wakker gemaakt? Ben je al weer gewend op school? Je kunt me de volgende keer groot nieuws schrijven Addie van Andel, of je een broertje of een zusje hebt gekregen. Ik wacht op je brief hoor. Dat was zeker wel gezellig Frans Blom. oudejaar vieren bij oma? Waren jul lie -met veel tantes en ooms? Wat grote foto was dat Jacob hebt een heel eind ge wandeld Nieuwjaarsdag zeg. ga je zulke grote wandelingen Driel heeft veel :geten, nu ik ook hoor ik denk dat jij het toch wint. Corrie van Driel - ten mooi boek gekregen met .Üï-ïïüf.' ',l ï18!?™8.! Kerstfeest op ZondagischoSl, hoe rrie? Dus jij krijgt een nieuwe juffrouw op school Ans van Elderen, is de juffrouw die zo lang invalt ook een nieuwe onderwijzeres of niet? Een gezellige vakantie hebben jullie gehad. Wil, Greet en Hanneke Faber met oma en tante zo lang bij jullie. Wat zijn jullie aan het breien geweest voor het nieuwe kindje zeg. Het boek wat jij hebt gekregen heb ik ook gelezen Jannle v. d. Griend, het is mooi vind je ook niet? Ben je al weer beter Pico van Bree of blijf je nog thuis? Ik vind het leuk dat Ada ook mee gaat doen met de brievenbus. Kees van Belle is in de vakantie naar geweest, heb je ook op de staat op. met jezelf uitmaken, fk wil je zolang heet het Corrie? helpen met het geld. iDenk maar eens heel goed na: moeder, of het kamp!" S'.t „r^„,S"tat^enSC&e.rlahS? *«««-# geholpen? Wat op de plank bo' En het raffiamandje bij moeders naaiwerk. Moeder was er blij mee. Ze was helemaal niet boos meer. Ze hebben samen een kopje chocola ge dronken en moeder heeft met zachte stem verteld van vader. O, Henk kan nu zelf niet begrijpen dat hij iets meegenomen heeft dat vader nog ge maakt had. Maar 't zal gebeuren. Hij zal meer denken en haar overal mee helpen. Met dat voornemen slaapt hij in. Pen tekening van Ferdinand stuurde jü me Francientje v. d. Does Kun je al rondrijden op je rolschaatsen? Nee hoor Corrie van Dam oma ben ik nog niet, hartelijke groeten ook thuis en vader nog gefeliciteerd met zijn verjaardag. Wat een knappe vader heb jij Ineke Brienen, oliebollen bak- weer ken is nog heel moeüyk hoor! Schiet de verbouwing van jullie huis al op? moeder Ik stuur jQU vast een brief als -e in het ooglijdersgesticht ligt. Thea Ge- tejjnse, met de verjaardag zul je er wel uit zijn denk ik. Wat zal je nieuwe man tel mooi zijn met bont in de capuchon. De brie venbus is leeg op de brie ven van de nieuwe nich ten en neven na. Dit zijn Aatje Benard, Nelleke v. d. Broek, Henk Bot, Jo- pie den Boer. Riekie Faro. Anke Bons en Aad v. Duyvenbode. Hartelijk welkom allemaal. Jon gens en meisjes de vol gende week beantwoord ik de briefjes van H. N. Tot dan. Tot de volgende keer, TANTE JOS. Spel van licht en water In de Bra bantse Domme! bij Va/kenswaard DROOG ZAND 100. Nog een poosje moet Peter aan de kers blijven hangen. Maar dan staat Jimmy toch op om hem te helpen. „Wat riep je daareven?" vraagt hij. „Dat ik nooit meer een ondeugende streek zal uithalen'" her haalt Peter met grote nadruk. Jim my schudt het hoofd. „Je belooft te veel, Petertje! Je weet heel goed dat je dat tooh niet laten kunt". Hiermede vindt Jimmy dat 't wel letjes is. Hij heeft de deugniet een lesje gegeven en hoopt dat 't helpen zal. „Kom nou maar naar beneden!" zegt hij dan. Hij stelt zich zo onder de boom op, dat Peter gemakkelijk op zijn kop kan springen. De kleine schelm weet niet hoe gauw hij dat doen moet. „Dat was een angstig avontuur", zegt de sprinkhaan en hij rilt nog over al zijn leden. Jimmy kijkt zijn kleine vriendje een poosje doordringend aan met zijn grote ogen „Ik hoop dat 't een les voor heel je leven zal zijn. Maar vooruit we moeten verder!" 101. Het volgende kwartier spreken de vrienden geen woord tegen elkaar Peter Schelm zit weer op Jimmy's kop en kijkt eens rond of er niets bizonders is te zien. Maar 't is alle maal hetzelfde: hier en daar een boom en wat planten. Dat gaat gauw vervelen. Maar een aardigheidje is altijd wel te bedenken. Peter heeft weer een grasspriet meegenomen naar zijn hoge zetel en daarmee kietelt hij Jimmy onder z'n neus. „Hatschiii!" niest Jimmy. Doör de schok tuimelt Peter naar beneden en komt boven op een dikke pad te recht, die er nu juist niet vriende lijk uitziet. Jimmy moet nog een paar keer niezen en de pad wordt bang van al dat kabaal. Waar ko men die twee vreemde snoeshanen op eens vandaan en wat moet dat klei ne ding op z'n rug? Peter is zich echter van geen kwaad bewust. Vriendschappelijk tikt hij de pad in de hals en zegt: „Zo kikkertje, nu heb je een passagier. Hot sik, hot!" 102. Nu wordt de pad pas echt kwaad. Kikkertje! zegt dat kleine ding tegen hem, kikkertje! Dat is een vreselijke belediging: „Je moet een beetje op je woorden letten, jon geheer!" snauwt hij. „Je noemde me kikkertje dat was toch zeker een vergissing?" De pad windt zich hoe langer hoe meer op. En hij kan bij na niet uit z'n woorden komen. Peter Schelm is van schrik op de grond gesprongen. Hij wilde de pad al leen maar vriendelijk groeten en dacht er zelfs niet aan de dikkerd te beledigen. „Neem me niet kwa lijk", is alles wat hij stotteren kan. Maar de pad blijkt 't hem hoogst kwalijk te nemen. „Ik verzoek je me nu verder met rust te laten," bromt hij en met een paar sprongen ver dwijnt hij achter enige grote blade ren. Vol verbazing kijkt Peter hem na. „Wat een brombeer is dat", mompelt hij. ,,'k Zou niet graag heel de dag in zijn Het is geen wet van Meden en Perzen, dat de opgaven welke wij u eens per veertien dagen voorzetten door een aan tal regels tekst aancengepraat moeten worden. De opgaven moeten er zich Wat wij in deze rubriek bij elkaar brachten twee partijstellingen en problemen leent zich slecht voor zinvolle verbindende tekst. Liever dan hiertoe toch een poging te doen, ge bruiken wij de vrijkomende ruimte om u de notatie te geven van een partij, onlangs gespeeld voor de competitie 2e klasse van de Kon. Ned Schaakbond. Wit: Mr. G. C. Klapwijk (HCSV 2). Zwart: N. Hazewindus (DD 2) 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Pd2 f5 4. ef5: ef5 5. Pf3 Pf6 6. Ld3 Ld6 7- Pe5 c5 8. c3 Pc6 9. Pdf3 Dc7 10. Lf4 0—0 11. 0—0 Pg4 12. Tel Td4: 13. Pc6: Lf4: 14. Pe7t Kh8 15. g3 Ld6 16. Pd5: Df 7 17. Lc4 Le6 18. Dd4: Tac 8 19. Pg5 Dh5 20. Pe6: Dh2: Kruiswoord raadsel HORIZONTAAL: 1 Hand greep van een wapen, 6 projektiel, 12 schoorsteen- zwvt, 14 muziekstuk, 15 voorzetsel, 17 rijksmunt, 18 dier, 20 deel van het oor, 21 eigen lof, 23 treurzang, 25 Chin, maat, 26 naald boom, 28 holte, 30 bestaat, 31 werkplaats, 33 dichtbij, 34 benauwd, 36 maalstroom, 38 Bijb. figuur, 39 bevel, 41 kledingstuk, 42 dier, 43 klein persoon, 45 boom, 46 onderwijs, 47 uitroep, 48 vergissing, 50 oogmerk, 52 pers. voornaamwoord, 54 tijdperk, 55 met scherpe hoeken, 56 bevel. 57 zang- noot, 58 scheepsvloer, 59 zangnoot, 60 vervoermiddel 63 paardje, 64 inhoudsmaat, 66 vlaskam, 67 kleed, 68 boom, 70 water doorlatend, 71 onderwijs, 72 voegwoord, 73 hoestmiddel, 75 tropische boom, 77 voorgaand, 78 schokbreker. VERTIKAAL: 2 Bijwoord, 3 model, 4 water in Fries land, 5 heilige, 7 klaar, 8 nonsens, 9 stekelvarken, 10 soort eend, 11 ontstaan, 13 huis, 16 huisdier, 18 vrucht je, 19 koortswerend middel, 22 voegwoord, 24 uitroep. 27 reistas, 29 naam van een ondoordringbaar oerwoud 31 verf, 32 streep, 35 nog niet in gebruik genomen, 37 Nederland, 38 water in Friesland, 40 kiosk, 42 tuil, 44 borstharnas, 46 lef, 49 dierenroep, 50 zangnoot, 51 aanraking met de tong, 53 klaarblijkelijk, 55 speelgoed. 56 foedraal, 57 gedeelte. 59 mee, 61 junior, 62 drank, 63 vogel, 65 vreemde munt, 67 dier, 69 schrobnet. 71 slaap. 74 naschrift onder brieven, 75 Chin, maat, 76 pers. voornaamwoord. Hieronder volgen dan nu de opgaven. Air Üf üt VYVHM m &U Cj€r>4i M M YM ma ill S v B mm iA ■SBB AH wint (geeft mat). Inzendingen Inzending per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzeloplossing". Prijzen: 1. 5,—; 2. 2,50; 3. 2,50. Oplossing combineer-raadsel van 5 januari 1 Toe stel, 2 bom bast, 3 oor deel, 4 por tier, 5 ver loop, 6 uit slag, 7 eer lang, 8 ban kier, 9 mal loot, 10 kap stok, 11 aal korf, 12 mus tang, 13 bol ster, 4 dun doek, 15 kor hoen, 16 dop hoed, 17 dril, 18 sta biel. BORGEN BRENGT ZORGEN. 2. Partijstelling X i m SB 1 w i a m i. M a PP I m lm 2 Ir Wit geeft mat in twee zetten. 4. Probleem van P. L. Rothenberg OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der problemen, ontleend aan Problemkunst im 20. Jahrhundert, van Kraemer en Zepler, welke problemen wij in onze ru briek van 15 december j.l. publiceerden. 1. Probleem van N. Hoep. De aardig heid van dit probleem is dat er zoveel verleidingen zijn. De sleutelzetten Da3, Da2, De8, Df8 falen op 1. Ld4f. De enige weerlegging van 1. Kfl? is 1 Lal!. Daarom: 1. Da4! 2. Probleem van Dr. A. Kraemer: 1. Tc8! Txc8 2. Tc2! Txc2t 3. De2!Txe2r 4. Kh3 en 5. f8D mat. Bestudeer, met deze oplossing voor ogen, nu nog eens de di verse varianten. 3. Probleem van P. Rasch Nielsen: 1.e3! 2.e4 3.e5 4.e6 Kc6 5.e7 Kb6 6.e8D enz. Op 5. Kd6 volgt 6 e8T! Verba zingwekkend. Wat een vondst! 4. Probleem van F. Soukop: l.Tgfl (dreigt 2.Tgl> Dg7 (de zwarte dame moet ook het veld c7 blijven bewaken: zwart verkeert daarom in zetdwaï 2. h3 Dg3 3. h4 Dg7 4. h5 T 6.hxg7 enz. Correspondentie cn oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- reinetstraat 125, Den Haag. vang! 6 Dg7

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16