B boeiend, afwisseling biedend bedrijfje Een lap stof om uw schouders Staat u als als een of Pfffff.... ik zit een paal hoepel? Wat doen we dit jaar met onze kinderen Mechanisch modelhuis ZONDAGSBLAD zaterdag 12 januari 1957 Maar het gaat niet alléén om de witte gordijntjes Wat is huishouden? Vol gens een verklarend zakwoor denboek: de huishouding be sturen. Maar de encyclopaedic voor de vrouw maakt zich er minder gemakkelijk van af en schrijft: .een complex van verrichtingen om te voorzien in het noodzakelijk onder houd en verzorging van de gezinsleden, vereist goede or- ganisatie en deskundig uitge voerde arbeid. Het besturen van een huishouden vergt overleg, een vooruitziende blik, deskundigheid in huis houdelijk werk (al dan niet zelf te verrichten) praktische «in en efficiency. Dat is dat. Maarde en cyclopaedic voor de vrouw is nog niet uitgepraat; waarschu wend komt er dit zinnetje tot slot: „De huishouding heeft slechts een dienende functie, hoe belangrijk dan ook, en mag nimmer doel in zichzelf wor- Populair gezegd wil dat laat ste aantonen, dat het natuurlijk heel belangrijk is. als het eten op tijd op tafel komt, dat de kinderen schoon en knap en net jes voor de dag komen en dat de ruiten op tijd gezeemd wor den maar het allerbelangrijk ste is het niet. Op een bondsver gadering hebben wij eens een predikant tot zijn talrijk, uit ve le delen van het land afkomstig vrouwelijk auditorium horen zeg gen: „Uw kinderen zullen la ter heus niet dankbaar zijn om dat de gordijntjes in de keuken altijd hagelwit waren of omdat de gang iedere week „gedaan" werd. Een herinnering aan een altijd slovende, altijd bezige moeder is minder prettig dan de nagedachtenis aan de lieve, begrijpende vrouw, die voor haar kinderen een ware steun en toeverlaat was." steeds afwisseling biedend bedrijfje ziet, zal een open oog hebben voor de nieuwigheden en snufjes. De vele boe ken en artikelen over efficiency in de huishouding zouden haar dan ook niet onberoerd mogen laten. Bij de uitgeverij Mulder en Co is een boek verschenen, dat „Modern huishouden" heet. Het is geschreven door talrijke deskundigen en kreeg een voorwoord van mevrouw H. Straalman- Kremer, bekend door haar radiopraat jes. Evenals zoveel boeken van dit soort is ook dit werk plezierig opgezet, met veel tekeningen verlucht en van vele foto's voorzien, wat het doorbla deren tot een genoegen maakt. Het boek geeft goede adviezen, het vertelt meer dan het doceert. De mees te schrijvers en schrijfsters hebben zich er van onthouden, een superieur toon tje aan te slaan, waardoor veel leze ressen nogal eens afgeschrikt worden. „stijl" Een knussekamer Wij roken meer dan wij brood eten maar hierin kan men wonen zinnetje in de vrouwenencyclopaedie ook betekenen. Niet werken uit sleur of omdat het nu eenmaal moet. Plat getreden paadjes bewandelen en zich niet interesseren voor de evolutie, die zich ook in het huishouden baan- breekt, is niet juist! Wie het huishouden als een boeiend, Behalve over de vele huishoudelijke hulpmiddelen en methoden wordt veel aandacht besteed aan de inrichting van de woning, de babyverzorging, kinder opvoeding, het verzorgen van bloemen en huisdieren, enz. Maar daarnaast wordt gesproken over de „stijl" in ons leven, over de rechtspositie van de vrouw en over de talrijke verenigingen, die de huisvrouw met raad en daad willen bijstaan. Over het algemeen is het juist die lectuur, die de vrouwen maar matig interesseert, omdat de stof vrij dor en droog wordt opgediend. Het lijkt ons de verdienste van dit boek, dat dit soort lectuur spelenderwijs inge vlochten is tussen de artikelen, die zich nu eenmaal wat gemakkelijker laten lezen. textiel-abc Interessant is voorts het textiel- A.B.C., een lange lijst van namen die in de textielwereld opgang gemaakt hebben. Het zou allemaal nog duidelij ker zijn geworden, wanneer fotovoor beelden deze alphabetische lijst had den geïllustreerd. Veel plezier hebben wij beleefd bij het doorlezen van de lijst huishoudelijke tips. Een ervan ge ven wij hierbij, nl. het maken van knoopsgaten in nylon. Dat is meestal een vervelend werkje, omdat nylon sterk rafelt. Eenvoudig is de volgende methode: men tekent af waar de knoopsgaten precies moeten komen, dan laat men iemand de stof strak vasthouden en met een gloeien de stopnaald gaat men over de potlood lijn. Langs deze lijn zal de nylon ka- potsmelten en kan dan nog nauwelijks rafelen, waardoor het knoopsgat veel gemakkelijker af te werken is. ■ü-ü-trb-tsïi-ti-ti-trtrtctrtiiriftrtr iririrtririrtriririi-tiititirirtrtrirüïi-üiTis lil de pan Weet u wat een sneed je sala mander is? Nee, er komt geen beest aan te pas. Het is een com- binatie van oud brood met kaas en heel lekker als voorgerecht. U snijdt de kor6tjeg roostert de vierkante bakt ze in de koekepat en belegt ze dan niet eer niet te oude kaas. In de die kaas (met bov> smelten. Als er eer komt, balen we d wat paprikapoeder overhe» Bft een „quiche Lorraine" komt ook al kaas te pas. Het is een recept uit Lotharingen en u heeft ervoor nodig: 125 gr. bloem, 75 gr. boter, *4 dl water, iets zout, plakken niet te dun gesneden ham of schouderham, dikke plakken oode kaas, 3 eieren en 3 eetlepels melk. ?n beboterde iniB op de ichouderham Van boter, bloem, watei deegje kneden. Hiermede springvorm bekleden. E bodem een paar plakje* leggen, dan een laagje k. kaas. net zo lang tot de vorm opgevuld is. Over deze vulling de eieren, die met de inelk r.(jn losgeklopt, gieten en de massa in de oven gaar en lichtbruin bakken. Ook huisvrouwen hebben recht op vergoeding In West-Duitsland was het tot nu toe de gewoonte, dat zij, die uitgenodigd werden zitting te nemen in de jury van de rechtbank bij een of ander proces, vergoeding kregen voor het derven hun inkomsten. Dat gold echter niet huisvrouwen, want, zo redeneerde men, die zijn niet in loondienst en be hoeven dus ook geen compensatie te krijgen voor gemist salaris. Daar is nu evenwel verandering in gekomen. Er is een wetsontwerp aan genomen. waarin werd bepaald, dat ook huisvrouwen in het vervolg een vergoe ding zullen krijgen. De Westduitse wenverenigingen begroeten deze rege ling als een stapje J- de erkenning huisvrouw. iü irirCrüitix-Ctifiriririrüiririrififlriiicir Zonder knippatroon werken is over het algemeen lastiger dan u denkt en deze cape zult u waarschijnlijk niet zonder assistentie kunnen maken. Behalve natuurlijk wanneer u de beschikking over een paspop heeft. U neemt een lap stof, liefst wol, van min stens 60 cm breed. Deze breedte hangt af van de lengte die de cape zal moeten hebben. De lap wordt over de schouders geslagen, zodat aan de achterkant de zoom aan de onderzijde horizontaal komt te hangen. Aan de voorzijde ontstaat een overslag, die aan de onderkant bijgeknipt moet wor den. De typische kraag ontstaat door de lap omhoog te trekken en naar binnen te vou wen, zoals de figuur aangeeft. Vanaf de elle boog wordt een split aangebracht, daar an ders de bewegingsvrijheid te gering is. In plaats van een schuine overslag kan natuurlijk ook een rechte sluiting genomen worden. Op de kleinere tekeningen ziet u voorbeelden volgens welke u te werk kunt gaan. Zo ziet u een geruit pakje (of japon) waarover een cape-je komt met een bont kraag. Het figuurtje linksonder laat de ach terzijde daar- andere plaatje toont een idee, geïnspireerd op een ont werp van ma dame Gres. De splitten opzij zijn onder de arm gesloten met een knoop. De kraag gaat rugsluiting. 'óiririCh-birictrhisti'tctctcts-Cr-ittiii ft U moet er eens op letten, als u bij een tram- of bushalte staat te wachten. De meeste vrouwen (om neergezegen op een stoel, het ooeket rozen, dat ze bij haar ererondje kreeg, nog maar nauwelijks vast houdend. Maar zó moe is ze niet. dat ze niet met gratie haar rok uitspreidde om te laten zien hoe wijd die wel was. En hoe ver nuftig de naden en plooien er in verwerkt zijn. Haar mouwloze japon heeft een jasje met driekwart mou wen. De strikjes op de rok dienen als knopen" op het jasje. Het materiaal? Men noemt het „linin", een nieuwe samenstelling van linnen en fibrane. van de mannen maar niet te spre kenhangen er zo'n beetje bij, ze staan niet behoorlijk recht op, het zijn net hoepels, zoutzak ken! Neem een voorbeeld aan de manne quins. Goed, die hebben een oefen school doorlopen en weten dus precies wat de juiste houding is maar met een beetje oefening kunt u het ook wel leren. Het resultaat is verrassend. En heus, het is zo nodig dat u het doet, sommige vrouwen kunnen het amper, het woord „staan" is er niet meer bij. Ze hangen zo'n beetje door in haar heupen er. dan liefst zo scheef moge lijk, net een kussen dat te slap gevuld is. hoe Er gaat wat om in een huishouden: tel eens even op, al die broden, li ters melk, aardappelengroenten, kruidenierswaren en vlees! Heeft u zich wel eens afgevraagd wat wij met zijn allen in Nederland per dag „omzetten"? De statistici hebben zich er gretig in verdiept, bekijkt u het lijstje maar. Kruideniers- en vleeswaren ontlopen elkaar niet veel. En had u gedacht, dat wij zoveel geld per dag (meer dan zes miljoen) aan textiel uitge ven? Frappant zijn de cijfers voor de bak ker en de sigarenhandelaar. De bak kers krijgen van ons- per dag 1,6 miljoen gulden, de sigarenwinke liers 1,7 miljoen. Wij roken dus meer dan wij brood eten. Vandaar mis schien dat suggestieve plaatje van die man, die zelfs uit zijn oren rookt.. DE lange brief, die ik eind 1956 ontving van P. S. te R. zie ik daar op de drempel van het oude door'" alles *heen jaar nog staan als ei waarschuwend opgehev vinger tegen alle ouders. Als u met i aarde gekomen. De gezonden die met de mond worden uit hebben Hem niet nodig, weet gesproken, terwijl het hart u wel? Wat is het machtig er niet bij is en er dus groot, dat Zijn sterke hand u sprake is van werkelijk door alles heen en ondanks tact met de levende God het slechte voorbeeld van uw 0ns gezin kan aan de bui tenkant vroom lijken. hun diverse kinderen ergens pension. Toen het zon- dus geen iagmorgen was bleef Oom op zijn slaapkamer ouders, heeft vastgehouden. Zijn wij ons altijd wel fl het verdriet bewust van de enorme ver- S'V.?""" antwoordelijkheid, die God jes ons als vaders en moeders worden. op de schouders heeft ge legd? Zó bewust, dat wij in de kleine dingen van iedere dag uit dit besef leven? Met ons hele zijn, onze levenshouding. icilaoul v1uuiii ujkcu. "cl r ,:„j- met christelijk huisgezin. Ja, pas zlcn beider opi Onze kinderen alleen kij- n "r"n Tante zei: „Vader blijft bo- synodale uui. Hij wil op zondagmor- (wat gen alleen met God op: unze Kinaeren au een kij- bij Hem schuilt. ken er dwars doorheen als °P Hem concentreren daden en reacties zijn wij kinderen krijgen. En in al die dagelijks bezig te zaaien. Zaad dat in de harten van onze kinderen ontkiemen gaat en in later jaren zijn goede of giftige vruchten afwerpt. De heer P. S. moet h'eT'daV helaas van de laatsten ge tuigen in zijn brief. Nu zelf al een eind in de vijftig, werkt nóg steeds het on gelukkig huwelijksleven van zijn later gescheiden ouders in zijn leven, van zijn vro zuster door. /GLASHELDER beschrijft hij wT nü nog indrukken, op lpn levens werkt onze invloed nog door. Ons lichtend of ons afschrikwekkend voorbeeld. Wie. die zich dit goed in denkt en zijn (haar) leven van iedere dag toetst aan de Gods Wet, krijgt niet benauwd on der? 't Is te hopen, wij allemaal. Opdat wij ons ernstig bezin nen op onze hoge roeping in dezen. Wat gaan wij in dit pas begonnen jaar weer met onze kinderen doen? We hebben hen maar zo van zijn kort thuis. En deze korte tijd is beslissend later leven. de avond nog al- ons ieven niet met die bui- t vredig voor u tenkant klopt. Als die vader, die zondags met een hoeveel le- gezicht in de kerk zit. »*"»«- week één bonk egoïst die moeder met haar „pre ien" altijd alles van de som bere kant bekijkt. Zulke ou ders staan als een hoge, don kere muur tussen God er hun kinderen in. Deze kin- vér vens strekt vaders ders invloed zich uit. Ouders met vier kinderen bijvoor beeld hebben, als die kinde ren straks trouwen er acht, die dan op hun beur gekend en zich op de zondag- de morgen met-een-vader-aan-ta- als fel verheugd had, voelde Mhr. W. te Kampen. danks uw beweren te beho ren tot het „overblijfsel" dat hun knie niet buigt voor alle synodocratische woord!) nieu wigheden komt de haat me al die drukke als een verzengend vuur te- zich heen, niet gemoet uit uw brief. En dat toch niet het gevoelen dat Christus Jezus was? Haat tegen de hervormden, haat tegen de gereformeerden, spot met het Leger des Heils. „Ons komt het niet onwaar- s £5 !s&,voor dat velc *oee- De destijds tienjarige jon- gen die z'n eigen vader nooit crplronrl on 7Ïrh rtn Hp znnHaff- was. Dit schijnbaar onbeteke nend voorval zal hij nooit naamde christenen met ingebeelde Leger des Heils- Vj!^ hemel verloren zullen gaan" schrijft u. Is dat dan niet de- A2? «itde »is di«- hun ouder- daan. Het was van die vader in alle i de grond: gemakzucht, die Christus alle dingen regeert! Overpeinzingen van Margaritha aarden gewaarschuwd tegen ..de wereld" met al haar verderfelijkheid daarbuiten. tienjarige leeftijd opgedaan en voegt er de vraag aan toe: „Wat denkt u. vreet dat niet in in de ziel van een kind?" A'.s u mij vraagt. gen. God te de wereld deze levensgroot binnenshuis, hooi vitir, Wii behoeven bij onze kin- hee. hun ^eren gecn vruchten voor de vroiw hemei te verwachten, als in onze dagelijkse gesprekken, in ons doen en laten alles op de aarde is gericht. U bent zo fél. Uit iedere zin in uw brief proef ik venijn. De liefde tot en de bewogen heid mét al die duizenden, die volgens uw mening dwa len, mis ik ten enenmale. U wilt zeker niet iedere dag wczd .cc»mouhccr_d,_mct_de Zaligmaker geloven? We alleen met veel gelegenheid had, daar Hit in z.iin driemaandelijks af te *even op elke el- i venijnig r de kinde- zullen krij- Wordt )ver de hoogste dingen i open met elkaar ge- g'esprokenr als tiseren valt. zijn driemaandelijks lof gebeurde. Bij het horen zulke herinneringen zien ineens weer scherp, hoe er in de kleine dingen i ons leven opaan komt. dit luister' de kerk wordt bunnen jn het besef telkens weer bidden Het luistert beangstigend de hulp en de leiding van de uw in onze levenshouding. Heilige Geest bij het opvoe- ik zeggen: nog slechter dan kinderen? Zullen uw kinderen Een kind voelt dikwijls feil- den van de kinderen, die „pa- m'n ouders. Gelukkig kan later niet vertwijfeld kunnen loos scherp de dingen aan. Z11,P aan de kroon van oepen: „Waarom hebben Wij kunnen ook als oprecht het Lam moeder er dan ook gelovige ouders toch dikwijls open met ons over nog zonden begaan, waar we onszelf niet in 't minst van En nu aan ons. dat het le- bewust zijn, maar die een uit het geloof een blij kind opmerkt en nooit ver slecht? leven is? Dat wij alle zorgen geet. Gisteren sprak ik een te hoog en moeiten moedig kunnen man van tussen de dertig en i zonda- dragen, omdat wij ze niet al- veertig jaar, die aan een in de ver- leen dragen? Is ons bidden nig-vrome overleden oom tafel bijvoorbeeld écht (tevens zijn voogd) deze her- Gods „juist vader je eigen nooit hij tóch nog r grote genade, i vele broeders kerk maken het "je het gepraat' moeilijkst en dan vraag ik Zien mij dikwijls af: kennen zij de leer van Christus zi Die voelde zich niet om met tollenaren ren te spreken over geving der zonden." Nee, zeker niet Mhr. P. S. Mhr. S. te R'dam. Ten aan zien van de Roomsen geldt voor u hetzelfde wat ik hier- boven aan de heer W. schreef eigen onvolkomenheid, alleen Het gaat hier niet om de dwaalleer van die kerk, niet om haar dogma's, maar over de oprecht gelovigen, die toch ook, naar ik zéker weet, in haar gevonden worden. U bent dit niet met me eens. MARGARITHA. Goed. Dat dan de eeuwig heid het openbare. En wat die vechtlustige Hongaren be- kele minder aangename brie- treft: meet u een heel volk mij nog i woorden, die krachtens zijn te brengen uitlatingen zo héél je staat. Ik wil het met i kele woorden proberen. bidden? En geen aaneenrij- innering ophaalde: „Moeder, dat ik het negeren van brie- Juist voor hèn is Hij hier op ging van geijkte volzinnen. Oom en Tante logeerden met ven onhebbelijk vind. die jarenlang on- >r een ijzeren juk benauwd verdrukt zijn en nu opeens vrijheid leven? Hoe staat u nu correct? Begin met j denken, dat u ergens in de lucht hangt. Uw ruggegraat recht, uw hoofd omhoog, recht naar voren gericht, met een horizontale kin. Uw schouder bladen zakken nu enigszins, uw borst gaat omhoog, maar uw maag trekt in. Op de mannequinscholen zeggen er bij. dat u maar moet denken dat u een denkbeeldig staartje hebt. er u dat tussen uw benen trekt, dan gaat het allemaal vanzelf. Het klinkt beetje mal, maar probeer het een: Dan richt u ook uw bekken op de heupen door de zitvlakspieren SDannen naar onder en naar elkaar toe. Ziet u. dat u nu ook geen „buikje" meer hebt? En daar had u nog nii eens op gelet! Het gaat automatisch! omwisselen Nu bekijkt u uw benen, hoe is hi daarmee gesteld? Ga eerst goed i evenwicht staan, zo dat uw gewicht op beide voeten rust. Plaats dan uw lin ker voet ongeveer vijf cm. achter de rechter in een kleine hoek. Ontspan uw rechterknie en buig hem een klein tik keltje door. waardoor hij net iets voor de linker komt. Pas er voor op, dat uw heup daarbij niet naar buiten uit zakt, dat staat lelijk! Het grootste ge deelte van uw gewicht rust nu op uw linkervoet en u houdt het in evenwicht met de rechter. Als u moe wordt, wis selt u om. Lukt het, ja? Het beste is, als u deze oefening voor een grote spiegel doet en er een turnpakje bij aantrekt, of. als u dat niet bezit, gewoon een b.h.'tje en een broekje. Eerst zult u nog wel moe ten oefenen met Blad Zij in uw hand, maar na een tijdje kent u die oefening uit uw hoofd, en dan gaat het van zelf, zonder er bij te denken. Natuurlijk duurt dat nog wel even! Eigenlijk leert u het 't beste door veel aan die hou ding van dat „staartje" te denken cn die stand aan te nemen en ook dat gevoel van „ergens in de lucht te han gen". Dan gaat de rest vanzelf en u heeft een pracht-stand. een mannequin stand geleerd! Uitkomst voor huisvrouw Misschien is dit ook teel een apparaat voor het mechanische modelhuis, of schoon het niet Engels, maar Amerikaans is. Deie stofzuiger namelijk slaat auto matisch if, wanneer de stofsak vol it Het ene eind van de stofauiger klapt dan open, waardoor de huisvrouw het seintje krijgt, dat het tijd wordt de stofsak te ledigen. In Manchester, Engeland, is een modelhuis geopend, waar de automa tisering als hulp in de huishouding haar intrede heeft gedaan om het leven van de huisvrouw te verlich ten. Dit huis van de toekomst is in gericht door de North Western Elec tricity Board om de voorspelling te illustreren, dat binnen tien jaar de automatisering haar intrede in het huis zal doen, zoals deze haar intre de reeds heeft gedaan in fabriek en werkplaats. Het huis, dat „Electrovilla" is ge noemd. is bijvoorbeeld voorzien van een „advisophone", die boodschappen opneemt van bezoekers, wanneer de huisvrouw aan het winkelen is. De postbode, die een aangetekend pakje moet afgeven, hoeft alleen maar in de advisophone te «eggen: „Hier de postbode. Wilt u bü het postkan toor een aangetekend stuk komen af halen?" In het huls zelf kan tnen op een tele visie-installatie zien wat de kinderen in de verschillende vertrekken of in de tuin doen. Men kan ook zien wie er aan de voordeur belt. En dan is er nog de „visophoon", die laat zien met wie men aan het telefoneren is. Vanzelfsprekend is er een keur van electrische apparaten. Er is een elec- tronisohe oven, waarin het eten wordt gekookt door hoog frequente micro golven, er is een systeem van vloer verwarming, een automatische bor denwasser, een drooginstallatie voor wasgoed en nog veel meer laborato riumachtig uitziende apparaten. En de huisvrouwZou die mis schien een robot zijn? Ze staat er een beetje uitdagend bij, deste mannequin, so met haar handen op haar heupen. Maar dat is meer om de aardige bontgarnering van haar cape-je (van DessèsJ i laten Let i

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15