Bevolkingsgroepen niet tegen elkaar uitspelen Staatsfondsen verder gezakt hoï rnm^mpttt KOERSEN AMSTERDAMSE BEURS DONDERDAG 10 JANUARI 1957 kolen en staal Dr. Drees in Eerste KamerVerhoogde produktie (Van onze parlementaire redacteur.) DE ALGEMENE financiële toestand besprekend zeide minister-president dr. Drees, gisteren in de Eerste Kamer, dat er geen reden tot ilarm, maar wel tot grote voorzichtigheid is. Er zullen ingrijpende maat delen moeten worden genomen, want we hebben meer uitgegeven dan mze inkomsten toelieten. De woningbouwsector blijft prioriteit genieten, jr. Drees zeide dat de regering, gezien de financiële situatie, niet aan alle rerlangens van het landbouwschap en het onderwijzend personeel kan voldoen. Daarmede zouden honderden miljoenen gemoeid zijn. Als laatste spreker had de heer Louwes |b.) er bezwaar tegen gemaakt, dat de regering de Stichting van de Arbeid om Idvies heeft gevraagd over het handhaven ran het loon- en prijspeil als er extra Klden voor de herzieningen van de land- uwpolitiek zullen worden uitgetrokken. |iy vreesde, dat daardoor het gevaar be- itaat dat verschillende bevolkingsgroepen agen elkaar worden uitgespeeld. De ven- lootschappen en de consument krijgen nu let gevoel dat zjj voor de landbouw moe ien opdraaien. j Minister Drees was het niet eens met geze stelling van de voorzitter van het Landbouwschap. In de Stichting van de Arbeid zitten ook de vertegenwoordigers fan de landbouw, zo zeide hij. In deze tijd van bestedingsbeperking is het voor jle regering van groot belang te weten Hat haar beleid gesteund wordt door werkgevers en werknemers. In de Stich- ing kan een evenwichtig overleg over de indbouwproblematiek worden gevoerd. korte termijn moet men geen resultaat irerwachten van de pogingen tot bezui niging in de overheidsdienst. Dat is geen eenvoudige zaak, zo zeide dr. Drees. De jregering kan niet met alle maatregelen wachten tot de nota over de bestedings beperking is verschenen. De minister president liet doorschemeren dat het pnmogelijk is dat deze nota voor volgen de dinsdag wordt ingediend. Het alge mene financiële debat kan dan belangrijk worden. Dr. Drees verklaarde dat dan (Waarschijnlijk niet alleen minister Hofstra jachter de regeringstafel zal zitten. De regering heeft het wenselijk geacht de suikerprijs tweemaal te verhogen. Daarom heeft zij met de invoering van Je omzetbelasting gelijktijdig de consumen tensubsidies afgeschaft. Strijdig met het S,E.R.-advies vond dr. Drees dat niet, want andere verhogingen zijn per 1 januari uitgebleven. Uit oogpunt van volksgezondheid is een jeringer suikerverbruik geen bezwaar, aldus dr. Drees. Voor melk ligt dat Zowel de produktie van steenkolen als die van staal heeft in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in 1956 een record bereikt. Volgens de voorlopige cijfers, die zijn gepubliceerd door de afdeling statistiek van de Hoge Autoriteit heeft de staal-produktie 56.720.000 ton bedragen, een toeneming van ongeveer acht procent in vergelijking met 1955. De steenkoolproduktie steeg met I,1'/» en kwam op totaal 248.992.000 ton. In Nederland was de kolenproduktie II.895.000 -ton. een verhoging van 0.6 pro cent. Voor de produktie van ruw ijzer legeringen liet alleen Nederland een terug gang zien, n.l. 0,7 procent. Monagasken verheiden komst van prinselijke baby pRINSES GRACIA VAN MONACO breit alleen gele babykleertjesomdat ze door roze oj blauwe te breien haar voorkeur voor een meisje of een jongen zou kunnen doen blijken. De kinderkamer in het prinselijk paleis is bijna klaar. De muren zijn vrolijk be schilderd met giraffen en andere dieren uit het oerwoud. Met handvol wordt aan het paleis speelgoed afgeleverd er zijn al honder den teddyberen binnen gekomen. Ook zal De minister-president wilde niet ingaan j vragen van de communist Geugj /er de kwestie Soestdijk. Dr. Drees zeide dat dit een delicate kwestie is ge weest, waaraan persoonlijke en politieke kanten zaten. Maar gelukkig is zij tot rust gekomen. Hij wilde geen enkele leiding geven deze zaak weer op te rake len. En dus zweeg dr. Drees. De rege ring heeft besloten boven de 3000 Hon gaarse vluchtelingen er nog 600 toe te laten, die in hun oude vaderland in de mijnen werkzaam zijn geweest Er be stond nl. reeds een plan om een groot aantal mijnwerkers uit het buitenland aan te trekken. Over de kabinetsformatie kon dr. Drees [uiteraard niet veel nieuws meer zeggen I Hij zou het betreurd hebben als een van 1 de grote partijen buiten het kabinet was i gebleven, want een grote volksgroep zou zich dan niet verantwoordelijk voelen Amsterdam 9 januari ste onderwerp van gesprek ter beurze wat vanmiddag de ontwikkeling van de obli- gaticmarkt in verband met de verschil lende uitgiften van obligatieleningen tegen een rente die boven het gemiddelde rendement van de staatsleningen ligt. Op uitgifte van de converteerbare obligatie lening van Philips is gevolgd de 5°/s lening van de Nederlandsche Spoorwegen als mede de 5converteerbare obligatie lening van de Verenigde Machinefabrie ken. Al deze uitgiften hebben een druk kende werking op de staatsfondsenmarkt. Zo kon dan ook vandaag wederom een zwakkere stemming voor de voornaamste guldensleningen worden waargenomen en ter beurze overheerst de indruk dat aan deze tendentie nog geen eind is gekomen gezien de huidige verhoudingen op de kapitaalmarkt. Wat de aandelen betreft deze trokken zich weinig aan van de verdeelde stem ming in New York. althans voor de in ternationale fondsen en gehele linie aan de vaste kant. Kon. Olie die in Wallstreet onveranderd bleef, hier twee gulden beter hetgeen in band werd gebracht met de voordracht die de president-directeur van de Ko ninklijke gisteren In New York heeft ge houden en waarin hij de nadruk legde op de verminderd kwestbare positie Koninklijke Shellgroep wegens de nog steeds voortgaande spreiding van haar belangen. Opmerkelijk was de stijging voor Philips die zich in de -richting be wegen van de conversiekoers. Unilever verbeterde tot 352 en ook A.K.U. deed het niet slecht. Overigens had de markt tekenen Scheepvaartaandelen handhaaf den zich met uitzondering van H.A.L.. Voor cultuurfondsen was de animo vol komen zoek speciaal voor Verenigde Deli die gisteren 109 laten deden en van daag tot 105% inzakten. De markt gaf eer stil verloop zonder belangrijke schomme lingen te zien. de moeilijke beslissingen die soms genomen moeten worden. De lange for maties vond hij lichtelijk beschamend Maar zouden we willen ruilen i situatie in Engeland. Frankrijk en België7 Nu het departement van binnenlandsf zaken is uitgebreid met de p.b.o. en d( bezitsvorming is het bezwaarlijk ook -nog het departement van overzeese rijksde len daaraan toe te voegen. Het is echter ook onhoudbaar dat minister Staf dat departement blijvend blijft beheren. Ovei leze zaak wordt in het kabinet en in iverleg met Suriname en de Antillen gesproken. Minister-president Drees verweet partijgenoot de heer In 't Veld dat hij en eenzijdige kijk heeft op het interna- onale gebeuren. Dr. Drees verklaarde nogmaals onder de indruk te zijn de noodzaak van de Europese eenw ding. Over de gang van zaken in Brussel Parijs was hij allerminst enthousiast De verdragen zullen zeker niet binnen weken getekend kunnen worden. Ook nu weer steekt Frankrijk een spaak het wiel dat van ons verlangt dat grote bedragen gaan steken in zijn ovt se gebieden. Dr. J. WISoteboom: Geen annexatie, maar samenwerking Tijdens de gistermorgen voortgezette be grotingsdebatten van de Zuidhollandsi Provinciale Staten heeft de Voorburgsi burgemeester dr. J. W. Noteboom de aan passing van de bestuursmogelijkheden der provincie en lagere organen in verband met de bevolkingsontwikkeling ter «sprake gebracht. In tegenstelling met de socia listische woordvoerder achtte de a.r. spreker in het algemeen samenvoeging van gemeenten ten einde hierdoor gro tere eenheden te krijgen niet wenselijk „Er zijn andere mogelijkheden dan an nexatie. namelijk die van samenwerking," aldus spreker, die met dankbaarheid con stateerde. dat het college van Ged. Sta ten op het terrein van de woningbouw uitstekend werk heeft gedaan. Dr. Noteboom vroeg verder naar een mogelijkheid om de besturen der kleinere gemeenten ook zelfstandig de paspoorten te kunnen laten geven en wees ten slotte op het verkeersprobleem in de Hoekse- Nadat dr. C. de Langen isoc.) tal van vraagstukken betreffende de gezond heidszorg ter sprake had gebracht, nam dr. M. A. A. Meissen (kath. v.) de finan ciële positie van de provincie nog eens onder de loep. Hij achtte het van buiten gewoon groot belang, dat de provincie in de gelegenheid is te reserveren. Over een eventuele verlaging van de opcenten der grondbelasting liet de r.k. woord voerder zich niet in positieve zin uit ..Ged. Staten moeten dit zelf maar eens bekijken." aldus dr. Meissen. Ten slotte bracht de heer H. van Wou denberg (soc.) naar voren, dat volgens hem in de omgeving van de Brielse Maas aanmerkelijk meer recreatieterrein gere serveerd had moeten worden. In de om geving van Wassenaar zal het provinciaal bestuur landgoederen moeten aankopen, opdat hierdoor recreatie-terrein voor de groeiende bevolking van de agglomeratie van Den Haag veilig gesteld kan worden Deviezenreserve weer gedaald Bltykcns de weekstaat der Nederland sche Bank van 7 dezer is de deviezenvoor raad opnieuw verminderd met 18 mil joen. De goudvoorraad bleef 3191 mil joen, zodat goud en deviezen gezamenlijk gedaald zijn tot 3936 min tegen 4710 min een Jaar tevoren. Het saldo der banken is met 425,7 min tegen vorige week 405 min op 75 min boven de verplichte reserve gekomen Desondanks is voor 35 min aan dure voorschotten opgenomen, zodat deze post tot 287,1 min steeg, vermoedelijk niet door banken doch door geldbehoevend* instellingen. De positie der schatkist ver beterde 40 min tot 293 min. ondanks couponbetalingen en vervallen schatkist papier, vermoedelijk door vertraagde be lastingbetalingen. De bankbiljettenomloop daalde 118 min tot 3955 en verdere vermindering is te verwachten, doch de circulatie is no{ een stuk boven het peil van voor Kerst mis. Er zou nog f 70 min moeten ver dwijnen. Andere saldi liepen 9 min op tot 39.7 min wellicht uit hoofde ting op onderhandse leningen. Op de geldmarkt was een heel lichte ontspanning. Er was weer enig geld te krijgen. Het tarief varieerde per noodge val. 3 tot 3%"/o soms meer. Op het offi ciële tarief van l%*/« wordt geen geld gegeven. Schip vermist. Van het Britse vracht schip .Nordicstar" (7124 ton) is sinds 26 december niets meer vernomen. Het zou op 3 januari uit Philadelphia in Le Havre aankomen. Er wordt door vliegtuigen het schip gezocht. de baby geen gebrek aan kleertjes heb ben, want behalve de garderobe, die prin- e verzorgt, komen er dagelijks wollen kunststukjes van de pennen de hofdames. m van de toekomstige prins of prinses is nog een puzzel. In de annalen het geslacht Grimaldi komen Hercule, Honore, Augustin en Hip- polyte, myr die zijn door prinses Gracia afgekeurd, omdat ze te moeilijk zijn de Amerikaanse familie! De Monagasken maken zich niet druk over de naam zullen jubelen, hoe het kind ook heten mag! Het enige stuk geschut van Monaco, het kanon vlak bij het paleis is reeds in ge reedheid gebracht om de geboorte aan te kondigen. Twintig schoten zullen een prinses begroeten, honderd een prins. Het enige wat de Monagasken het hoofd doet schudden is.het besluit van het prin selijk paar, ddt de baby in een kraamkli niek ter wereld zal komen. De oudste Mo- nagask, de 84-jarige Francois Devlssie zei: ..Het lijkt niet juist, waar prins Rai- het paleis geboren is. dat de vol gende erfgenaam in een eenvoudige kli niek het levenslicht aanschouwt." De Waarheid uit Het bestuur van de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers heeft besloten de C.V. Uitgeverij Persorganen te Amster dam, uitgeefster van het communistisch partijblad De Waarheid uit het lidmaat schap der vereniging te ontzetten. Dit besluit werd genomen op grond /an de overweging, dat het optreden van de C.P N. in het algemeen en in het dag blad De Waarheid in het bijzonder, een dermate ondemocratisch karakter draagt, - welk ondemocratisch karakter laatste lijk nog eens bij uitstek tot uitdrukking gekomen met betrekking tot de ge beurtenissen in Hongarije dat de uit geefster van het partijblad van deze po litieke organisatie geacht moet worden i strijd te handelen met de do'elstellin- »n van de op de beginselen der demo cratie gegrondveste vereniging De Ne derlandse dagbladpers. Bestuurswijziging Koninklijke/Shell Sir Francis Hopwood, lid van het pre sidium van de raad van beheer van dc Bataafse Petroleum Mij. en managing di rector van de Sheell Petroleum Compa ny Ltd de twee top-werkmaatschap- pijen van de Koninklijke Shell, wenst beide functies eind juni neer te leggen. Voordien wordt hij 60 jaar Hij zal aan blijven als managing director van de Sheell Transport and Trading Company Ltd. en als director van The Shell Petro leum Company Ltd Tot zijn opvolger is met ingang v Juli benoemd de heer H. Wilkinson, pre sident van Canadian Shel Ltd. De heer San Davidson zal aftreden als president van de Companie Shell de Ve nezuela Ltd., doch blijft lid van de board of directors en wordt president van de Canadian Shell Ltd. en van de raad van beheer der B P.M. en de Shell Petr. Comp. Zijn opvolger wordt de heer G. C. K. Dumsterwille. PERSONEELSBEZETTING IN TEXTIELINDUSTRIE LOOPT VRIJ SNEL TERUG In de textielindustrie van Twente de Achterhoek is de totale personeelsbe zetting de afgelopen zes jaar geleidelijk teruggelopen. Dit kwam vooral doordat het aantal vrouwelijke arbeidekrach" met 18 procent terugliep. De daling v het aantal mannelijke personeelsleden Jonger dan 20 jaar bedroeg 7 procent Daardoor 6teeg de gemiddelde leeftijd van de in de textielindustrie werkzame mannen met 2,6 jaar. Daily Worker in nood De Daily Worker, het orgaan van de Britse communistische partij, deed van daag de noodkreet horen, gevaar te lopen, de publikatie te moeten stopzetten wegens de stijgende exploitatiekosten en het te ruglopen van de oplage na de gebeurte Hongarije Poolse minister vervangen De Poolse minister van landbouw Kuli- gowski, is van zijn functie ontheven, aldus heeft radio-Warschau heden gemeld. Hij wordt opgevolgd door Ochab. tot oktober van vorig jaar eerste secretaris van de Poolse communistische partij. SLEEPSCHIP GEZONKEN Op de Nieuwe Maas bij de Merwe- haven heeft gisteren het Engelse kust vaartuig Derwent Water uit New Castle een aanvaring gehad met het 6leepschip Rensburg, dat geladen was met erte. Voor de Rensburg in de Keilehaven aan de grond kon zetten is het gezonken. De opvarenden, de schipper, diens i kinderen en twee bemannings leden. heeft men in veiligheid kunnen brengen. Ook ds. T. Sap zestig jaar predikant Ds. T. Sap, te Den Haag, eme ritus-predikant van de Geref. kerk van Doornspijk, hoopt donderdag zijn 60-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Sap, die on danks zijn hoge leeftijd nog geregeld uit preken gaat, werd in 1871 te Wildervank geboren. Hij studeerde aan de Theologi sche Hogeschool te Kampen en was pre dikant te Wirdum (Fr.), Gouda, Glaner- brug en Doornspijk. Op 3 november 1932 ging hij met emeritaat Borsumy CvA79V. 79*4 Breda Machinefabr. 173 172 Brocades1S6'/. 165 Bronswerk135 135% Buhrmann Papier 240 237 Bijenkorf CvA221 Bijenk. 6 pet. c.p. 131%* 131% Centrale Suiker 200 199 Curac. Handelmij 180 179% Demka Sualfabr. 139% 139% Dikkers Co231 230 Dorp 4 Co68 Draka405 L 400L D.R. U142% 144% E.M. 1140 138b Emballage Houth. 91% 91 Fitting Ned.-Am. 39% 38 Gero N.B190L Gist en Spir.fabr. 180 176 Gouda-ApoUo 232 230% Grofsmederij108% 108% Gruyter 6 pet pref. 127 327% Güntzel Sebum. 138 135 Hagem WOENSDAG 9 januari 1957 MazweU493 405b Meelfb. Ned. Bakk. 375 276 Molukse Handelsv. 45 46 Mijnbouwk. werken 183 183 Naaiden Chem. lab] m 170% Nedap1031. 102L Ned. Dok187 186 Ned. Scheepsbouw 194 193% Nleaf123 Nijverdal193'/. 192% Nyma NRC96 Overz. Gasmij 186 163 Padang Portland 33 33% Pont Houth136'/» 135% Relneveld Mach. 137 135L Reineveld pref101b RTVA256 2586 Rott. Droogdok 581 561 Rouppe v.d. Voort91'/. 91 206 206% Schevenlngen Expl. 139 Schokbeton108 108"/. Scholten Aard281 281 Scholten Carton 260 Smit Transf163»/. 181'% Smulders Mach. 112 111 Spanjaard83 82 Stokvis166 188 Techn. B. Marijneo 106 106»/i Tets Co94% 94 Thom. A Drijver 342 342 Thomsen's bv.bedr. 154% Tieleman A Dros 7% 7»/.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9