^Melkprijs zou met acht per liter omhoog cent moeten Verouderde woorden uit de Statenbijbel ""Hoger vetgehalte en afschaffing van subsidie ook nodig PHILIPS Wal vis vangst kost ons bijna aclit miljoen Arbeiders in Boedapest dreigen Mollet: Algerije zullen wij nooit oogeven 195 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 10 JANUARI 1957 Concrete eisen van veehouderij i vt (Van onze sociale redacteur) De directeur van de Coöperatieve Melk Centrale, de heer B. van der Heide, heeft gisteren op de jaarvergadering van de C.B.T.B. Holland-Brabant te Delft zeer concreet de eisen van de veehouderij geformuleerd, eisen, die ingewilligd zullen moeten worden, wil de veehouderij tot een redelijke bestaansmogelijkheid komen. Zo zal de prijs van de coneumptiemelk met T acht cent per liter verhoogd moeten worden, daar de kostprijs met 24 cent bedraagt per liter (de prijs, die de boer thans ongeveer ontvangt), maar circa 32 cent. Voor de consument in het westen van het land betekent dit, dat een fles melk van 35 cent op 43 cent komt. Wanneer dan ook nog de overheidssubsidie op melk vervalt, zoals de regering voornemens is, stijgt de prijs van een fles melk tot 47.5 cent. Maar ook hiermee zijn we er nog niet, zo meende de heer Van der Heide. Ernstig zal men zich moeten beraden over een verhoging van het vetgehalte van de melk. De Nederlandse boterpositie is namelijk verre van rooskleurig. De export van boter loopt erg stroef. Zo bevinden zich op het ogenblik nog 15 miljoen kg boter i in de Nederlandse koelhuizen, boter, die op waarschijnlijk beneden de kostprijs afge- S« zet zal moeten worden. Een lagere boter- produktie zou daarom niet onwelkom zijn. lt'i Maar dit betekent een hoger vetgehalte N van de melk. De heer Van der Heide -lef dacht aan stijging van het vetgehalte van de melk van 2% tot 3% pet. De consumen tenprijs van melk zal dan echter nog hoger worden. Bij een vetgehalte van 3 pet zou de prijs 50 cent per fles en bij 3% pet vetgehalte 52% cent moeten be- Deze sterke prijsverhoging zou uiter aard niet ineens doorgevoerd moeten wor den, maar systematisch. Ongunstige gevol gen voor de omvang van de afzet van melk, zouden niet zo groot zijn, gezien de'wijze waarop het publiek de stijging van de vleesprijzen heeft verwerkt. Behalve de melk zullen ook kaas boter tenminste op de kostprijs gebracht moeten worden. Voor kaas zou dit een prijsstijging van 1 per kg betekenen. De groothandelsprijs die de boter thans ontvangt is circa 2,20, terwijl eerst met 3,20 de kostprijs gedekt is. Deze prijsverhogingen zijn inderdaad zeer ingrijpend, aldus de heer Van der Heide, maar ze zijn een gevolg van h feit, dat we steeds achter de ontwikkelii hebben aangelopen en nu zitten we m de brokken. De subcommissie had al lang afgeschaft moeten zijn en het vetgehalte van de melk had ook al lang hoger ten liggen. Geen demonstratie Ir. H. H. Smeenk, secretaris van d« hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap, sprak over het landbouwbe leid vanuit akkerbouwstandpunt. Hi, fulmineert er heftig tegen, dat in Neder- „BINNENHUISJE land de akkerbouw nog niet de kostprijs kan krijgen, terwijl de Nederlandse pro- dukten beter en goedkoper zijn dan die elk ander land. Onze export ondervindt echter grote moeilijkheden omdat in buitenland het agrarisch protectionisme hoogtij viert. In het binnenland makei de lage prijzen het de industrie mogelijk in het buitenland te concurreren, het le vensmiddelenpakket wordt immers goed koop gehouden. De landbouw die zelf ge voeld wordt als 'n blok aan 't prijzen- en lonenbeen, vormt zo de basis voor de welvaart van het Nederlandse volk. Uit gangspunt voor de garantieprijzen zijn de kostprijzen, maar deze kostprijzen zijn gebaseerd op te lage pachtprijzen. Op de referaten volgde in deze bewogen middagvergadering een felle discussie Van enkele zijden werd het voorstel ge lanceerd een massale opmars van boeren (Frits Flits:) „Op uw verjaardag, lieve Moe, Treed ikverheugd naar voren toe..." Hoe Loes haar wensgedichtje zegt Wordt fotoflitsend vastgelegd. Aan leuke kiekjes geeft zo'n dag Een serie die er wezen mag; Dank zij het licht in overvloed Van „Photoflux": elk plaatje goedl (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks I in overall en klompen naar Den Haag te organiseren. Dit voorstel werd dinsdag ook gedaan op een vergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De voorzitter de heer C. van Dijk toon de zich verrast door dit voorstel en meen de dan ook dat het meer geboren was uit emotionele opwinding dan uit ernstige overdenking. Een demonstratie als van de onderwijzers achtte hij beneden de waar digheid van de C.B.T.B. en niet in over eenstemming met het geestelijk klimaat van de organisatie. Er zijn betere, juistere en meer verheffende middelen oir overheid te doen kennis nemen van wensen, zo meende hij. De stellingen bij El Shatt in de Sinai-woestijn zijn betrokken door de Deense troepen van de Verenigde Naties. Van dit centrum uit patrouil leren kleine groepen militairen door de woestijn teneinde conflicten tussen de terugtrekkende Israëlische troepen en de Egyptische een heden te voorkomen. Een van deze patrouilles had onder de brandende moestijnzon een ontmoeting met een kleine karavaan. Resolutie Aan het eind van de vergadering werd de volgende resolutie aangenorfien: De C.B.T.B. Holland-Brabant heden in jaarvergadering te Delft bijeen, overwe gende de grote moeilijkheden, waarin de melkveehouderij verkeert, spreekt als zijn mening uit, dat het tot dusver uitblijven van de vaststelling van de garantieprijs voor de melk voor het melkprijsjaar 1956 1957 zeer teleurstellend is, dat de finan ciële positie van vele veehouderijbedrij ven intussen dermate precair is gewor den, dat het treffen van voorzieningen geen langer uitstel mag lijden, dat de voorstellen van het Landbouwschap met betrekking tot de herziening van de uit gangspunten der kostprijsberekeningen, zoals deze voorstellèn op 16 oktober 1956 ter kennis van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn ge bracht, volledig ondersteund moeten wor den, dat het prijsbeleid geheel op basis dezer voorstelling behoort te worden ge voerd en bèsluit, deze resolutie ter kennis te brengen van de regering en voorts van alle daarvoor in aanmerking komende in stanties en personen. Teleurstellend seizoen, doch hoop op verbetering De walvisvaart in 't seizoen 1955- 1956 zal de Nederlandse staat 7.6 miljoen kosten, niettegenstaande het feit, het fabrieksschip Willem Ba- rendsz en de traantanker Bloemen- daal tussen de seizoennen door een exploitatie-overschot van 2 mil joen hebben behaald met vervoer van aardolie en er van dit bedrag 576.219 ten goede komt aan het boekjaar 1955-'56 der Nederlandsche Mij. voor de Walvisvaart. Desniettemin is de opbrengst der pro duktie van de Willem Barendsz' bijna ver dubbeld van f 9.9 min tot f 16.2 min, doch de kosten stegen meer van f8.3 min tot f 17.2 min, terwijl het wintsaldo f 832.869 is, waaruit men onveranderd 4 pet divi dend voorstelt op preferente en 5 pet op gewone aandelen. Op de vloot wordt f 5.1 mlp afgeschreven. De bijdrage van de staat stijgt nu tot totaal f24.6 min. Gewonnen werd 14.434 ton graan, 3131 spermolie, 1700 walvismeel, 15 vitamine olie, 10 baleinen. De traan werd verkocht voor f 893.21 de ton eerste soort, potvis olie f 726.36. De vangst was teleurstellend, 1261 baleinwalvissen en 404 potvissen, op een totaal van 14.778 blauwe walviseenheden voor 20 expedities in slechts 58 dagen. In het nieuwe seizoen neemt Nederland deel met 24 jagers, dank zij een internationale overeenkomst tot beperking der jagers, die een belangrijke besparing zal leveren Rusland neemt daaraan niet deel. De vangstlimiet is verlaagd van 15.000 tot 14.500 eenheden ondanks bezwaren dei Nederlandse regering. Bij normale vangst worden betere resultaten verwacht. PIRATEN OVERVIELEN NEDERLANDS SCHIP Het Nederlandse vrachtschip Generaal Michiels, dat 1281 ton meet, is dinsdag het slachtoffer geworden van een bende van veertig piraten. Het K.P.M.-schip werd overvallen toen het bij Singapore De mannen waren in bootjes naar het schip geroeid. Zij stalen bijna alle ko peren scheepsondertielen. nadat zij de zes Indiase scheepswachten in een hut had den opgesloten. Echtpaar Bouman naar de V.S. Gisteravond is het echtpaar Bouman van Schiphol naar New York vertrok ken, waar mevrouw Bouman op uitno diging van enkele advocaten uit New York een voordracht zal houden over de processen in Djakarta. Tijdens het ver blijf in de V.S. zal zij tevens voor een aantal vrouwenclubs en andere vereni gingen lezingen houden over haar erva ringen in deze processen. T~)E ARBEIDERSRADEN van tenminste 21 fabrieken in Boedapest hebben be sloten, zichzelf te ontbinden uit pi tegen de aangekondigde straffe regerings- politiek. Onder deze fabrieken ztjn de grote ijzer- en staalbedrijven op het Donau-eiland Czepel bij de Hongaarse hoofdstad. Arbeiders t>an een grote fabriek in Boedapest hebben op een rumoerige pro testvergadering gedreigd, hun vroegere eisen met een staking te ondersteunen. Volgens het communistische blad Nepszabadsag zijn gisteren sigaretten. Rode Kruis-pakketten en andere goederen gestuurd naar het centrum van industrie ten noorden van Boedapest, waar onrust onder de arbeiders zou heer sen. Men wilde volgens het blad de stem ming onder deze mijnwerkers verbeteren In Boedapest werd gisteren voor het eerst sinds verscheidene weken weer gepa trouilleerd door de Russen. Geen dienstplicht voor bepaalde groepen van ambtenaren De minister van oorlog en marine heeft bij K.B. bepaald, dat vrijstelling verplichting tot opkomst in werkelijke dienst in tijd van oorlog zal worden leend aan hen die tot het reserve-perso neel K.L. of K.M. behoren en de hoe danigheid bezitten van ambtenaar van d< rijks- of gemeentepolitie (voorzover zij officier e.d. is en uitsluitend politioneel werk doet), ambtenaar in Nederlandse bui tenlandse dienst, gemeentesecretaris, landdrost, lid van de gedeputeerde sta ten, thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën, secretaris-generaal van een departement, lid van de Algemene Re kenkamer, lid van de Raad van State, commissaris van de Koningin, vice-pre sident van de Raad van State, staatssecre taris of minister. De bedoelde vrijstelling zal aan gemeen tesecretarissen, buitenlandse ambtenaren of politieambtenaren niet worden ver leend. indien hun militaire functie in tijd van oorlog belangrijker moet worden ge acht dan hun burgerlijke. Voorts kan de minister gehele of gedeeltelijke vrijstel ling in tijd van oorlog verlenen aan hen, wier overheids-, semi-overheids- of par ticuliere functie voor het landsbestuur of de Nederlandse volkshuishouding zo be langrijk moet worden geacht, dat zij ook ln tijd van oorlog in functie dienen te blijven. Vrijstelling zal ook weer wor den verleend aan hen, dié een geestelijk of godsdienstig-mensüievend ambt bekle den of daartoe worden opgeleid. Ten aanzien van de opkomstplicht voor herhalingsoefeningen van het reserve-per soneel is een K.B. van soortgelijke strek king verschenen. EERSTE KAMER Niet alleen Hongaarse mijnwerkers toelaten Tijdens de replieken van de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer heeft mevrouw VerweyJonkei (soc.) gisteren bezwaar gemaakt tegen he nemen van de regering om nog 600 Hongaarse mijnwerkers od te nemen de 3000 Hongaren, die reeds in land zijn toegelaten. Zij had er alle be grip voor dat de mijnen streven een vergroting van het aantal mijnwer kers en dat zij daarbij in de eerste plaats uitzien naar vaklieden, maar zij achtte de maatregel om verschillende redenen bedenkelijk. In de eerste plaats bestaat nu het ge vaar. dat Oostenrijk blijft zitten met de moeilijk plaatsbare gevallen onder Hongaren. Ten tweede zou de situatie ln Hongarije zelf penibel worden neer, ten gevolge van de vraag mijnwerkers in het Westen, de Hongaarse mijnwerkers in grote groepen naar buitenland zouden uitwijken. En tweede kan men de uitgeweken Hongai niet behandelen als de Italiaanse mijn arbeiders, die slechts voor tijdelijk wor den aangesteld en na verloop van tij( weer naar Italië terugkeren. De Honga ren zullen, wanneer ze in de mijnen niet meer gebruikt kunnen worden, eldei de Nederlandse maatschappij opgenomen dienen te worden. Mevrouw Verwey kon zich alleen met de toelating van de 600 Hongaarse mijnarbeiders verenigen, neer daarnaast een evenredig contingent niet-mijnwerkers toegelaten zou worden. Minister-president dr. Drees wees er nogmaals met nadruk op, dat ons land in vergelijking met verschillende andere .'anden een maximaal aantal Hongaarse vluchtelingen heeft opgenomen. Aan gelimiteerd opnemen van Hongaren valt echter niet te denken, maar tegen de Inwilliging vah een redelijk Vërzdêk" "als dat van de mijnen kon geen bezwaar bestaan. TERWIJL DE STRIJD VOORTDUURT Inmenging door het buitenland wordt niet geduld PANKRIJK zal Algerije nooit op geven. Het zal blijven streven naar een liberale oplossing voor de nu al twee jaar durende opstand. Deze met spanning tegemoet geziene verklaring legde de premier van Frankrijk, Guy Mollet, gisteren voor radio en televisie af Mollet beschuldigde Egypte m scherpe bewoordingen van hulpver lening aan de Algerijnse opstande lingen. Ten aanzien van de buitenlandse in menging zei Mollet, dat Frankrilk aan- Haeer en zelfs beschuldiger is voor de V.N. Hil beschouwde deze inmenging al« schending van het international'- recht en van de grondslagen van hef handvest van de V.N Samenwerking De Franse president deed een beroer od alle tegenstanders van Frankrijk ir Algerije, de wapens neer te leggen en -net Frankrijk samen te werken. „Het drama, dat Algerije verscheurt 's een Frans drama en Frankrijk zal daarom vpor de ontknoping moeten zor- ren. Maar in geen geval zal het lot van Algerije eenzijdig geregeld worden. De oplossing van het vraagstuk kan slecht? worden bereikt door onderhandelingen tussen het Algerijnse en het Franse volk", zo betoogde Mollet. Opnieuw heeft de minister-president de grote lijnen van het regeringspro gramma voor Algerije geschetst: 1. Herstellen van de vrede en een einde maken aan het bloedvergieten. 2. Frankrijk blijft bij zijn delijk aanbod het vuren te staken. 3. Binnen drie maanden na het staken van de strijd zullen er vrije verkie zingen worden gehouden. Aan di vrije volken zal gevraagd worden ver tegenwoordigers naar Algerije te stu ren ter controlering van de verkiezin gen. 4. Waarborgen voor de verkiezingen kunnen worden opgenomen in de be standsovereenkomst. Guy Mollet voegde hieraan toe, dat nog geen bestand ls gesloten, omdat de leiders van de opstandelingen tieke regeling voorafgaand staakt-het-vuren blijven eisen. Volgens hem willen deze leiders geen bestand maar een capitulatie van Frankrijk. Als grondslacen voor de besprekingen over de definitieve organisaties van Al certfe gaf Mollet de garantie van hel vreedzaam naast elkaar bestaan van d< gemeenschappen in Algerije. Aan alle be woners van het land zullen volkomen ge lijke rechten worden toegekend, onge acht afkomst en godsdienst. Als derde grondslag noemde Mollet het losmaken van de Algerijnse persoonlijkheid zonder verbreking van de noodzakelijke banden tussen Algerije en het moederland. „Daarentegen", zo verklaarde Mollet, moet Frankrijk in Algerije een scheids- rechtelijke bevoegdheid houden om er voor te waken, dat de rechten aan alle Algerijnen toegekend, geëerbiedigd wor den en dat geen enkele gemeenschap wordt onderdrukt door een andere". Haatcampagnes Terwijl de premier over de buitenland- inmenging sprak, zei hij, dat de in be slag neming van het met wapens gela den schip Athos onweerlegbaar de mili taire hulp van Egypte aan de opstande lingen heeft aangetoond. Mollet veroor deelde de „haatcampagnes", die radio Damascus en De Stem van de Arabieren al jarenlang voeren. Ook verzocht hij de Verenigde Naties zich niet in de affaire te mengen. „Frank rijk ontzegt elke Internationale organisa tie de bevoegdheid zich te mengen in de Algerijnse kwestie". De minister-president van Frankrijk in Algerije, Robert Lacostewas aanwezig toen Mollet de rede uitsprak. Hij was gis termorgen per vliegtuig naar Parijs ge komen om de kabinietszitting bij te wo nen, die aan de rede van Mollet vooraf ging en waarin de inhoud der toespraak werd goedgekeurd. Weer doden Nationalistische rebellen hebben giste ren ten zuiden van Algiers een Frans mi litair convooi in een hinderlaag gelokt en daarbij ten minste twaalf Franse solda ten gedood en tien gewond. In de afgelopen 24 uur hebben Franse soldaten 96 opstandelingen gedood of ge vangen genomen. In het gebied van Tia- ret werden 47 verzetsstrijders buiten ge vecht gesteld. Dichtbij Algiers sneuvelden 20 Algerij nen, terwijl er 19 gevangen werden ge nomen. Bij Elarrouch werden tien op standelingen gedood. Tengevolge van een aantal incidenten verloor een politieman het leven en wer- Verbondsraad C.N.V.: Geen kraamgeld maar kraamverzorging De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich in zijn laatste vergadering uitgesproken over de financiering en de besteding van de huidige kraamgelduitkering. De verbondsraad sprak als zijn oor deel uit, dat het niet juist is, deze uitke ringen ten laste van de ziekengeldver zekering te brengen, hoewel het recht op deze uitkering thans in de Ziektewet staat omschreven. Het recht op kraam geld zal in het ziekenfondsenbesluit die nen te worden opgenomen, waardoor te gelijkertijd de financiering is geregeld. De lasten komen dan voor rekening van het bedrijfsleven. Eveneens werd vast gesteld dat het zodra de kraamgeld uitkering naar de ziekenfondsverzeke ring is overgeheveld aanbeveling ver dient ernaar te streven, de geldelijke Carla Marchelli won de ski-titel reuzeslalom Tijdens de internationale ski-kampi oenschappen, die te Grindelwald in Zwitserland worden gehouden, zijn de volgende resultaten bereikt: de reuze slalom voor dames is gewonnen door de Italiaanse Carla Marchelli. De slalom (28 poortjes) was uitgezet over twee ki lometer met een hoogteverschil van 300 meter. Carla Marchelli maakte een tijd van 1 minuut en 24,6 seconde. Tweede en derde werden de Oostenrijkse dames Thea Hochleitner en Hilde Hoffer (1 min. 26,7 sec.). Maria Bukowa, een 21-jarig Pools boe renmeisje, won de cross country over tien kilometer. Zij leede de twee etappes van vijf kilometer af in 41 minuten en 45 seconden. Haar landgenote Josefa Peksa werd tweede in 42 min. cn 0.2 se conden, Rita Blasel (West-Duitsland derde in 42,51 min. De volgende twee plaatsen waren eveneens voor Poolse III A ANGEZIEN MIJ gebleken is dat voor opmerkingen over het bovenstaande onderwerp belangstelling be staat, ga ik nog even door. Ik gaf aan het eind van mijn tweede artikel de uit drukking in arbeid zijn. Deze verklaart het woor denboek van Van Dale m.i. terecht als: in barensnood zijn. De beide plaatsen die ik hier aanhaal zijn Psalm 7 vers 15 en Jeremia 4 vers 31. De Statenbijbel gebruikt in beide gevallen „in arbeid zijn" met de door het woorden boek aangegeven betekenis. Het merkwaardige is nu dat de nieuwe vertaling van het Nel. Bijbelgenootschap zich zelf min of meer tegenspreekt. Want in Jeremia 4 staat: Ik hoor uw stem als van een die in barensnood is, terwijl in Psalm 7 staat: Zie, wie met ongerechtigheid bevrucht werd, is zwanger van onheil en baart leugen. De Statenbijbel heeft echter: Zie, hij is in arbeid ongerechtigheid en is zwanger van moeite: hij zal leugen baren. Men ziet: een vrij aanzienlijk verschil. Ik de theologen over de uitlegging hiervan te Het woord baktand vinden we in de gewone woor denboeken niet. Toch komt het herhaaldelijk in de Statenvertaling voor. Merkwaardig is alweer dat deze consequenter is dan de Nieuwe Vertaling. Want in vier door mij nageslagen teksten staat op twee plaatsen hoek tanden en op twee andere gebit in de Nieuwe Vertaling, terwijl de Statenbijbel steeds baktanden heeft. Mij komt gebit juister voor, hoewel ik kiezen verwacht zou heb ben. Immers bak betekent wang in het oude Nederlands. Men denke slechts aan bakkebaard en ook aan bakkes dat oorspronkelijk bakhuys luidde. Mi het zij de jongelieden Stijn Streuvels hebben gelezen. Hij gebruikt het woord nog voor stijlen ln een stal, de pilaren dus die de verschillende staanplaatsen der paarden af scheiden. De nieuwere Staten vertaling heeft het woord ook laten vallen en gebruikt: stijlen, de oudere heeft nog berderen. Maar de Nieuwe Vertaling vertaalt planken. Ook hier weer zal ik niet uitmaken welke de beste weergeving is, hoewel ik stijlen zou verkiezen. Ook bestelmeester zal wel onbekend zijn. De Statenvertaling die berderen heeft vervangen door het woord stijlen, heeft echter bestelmeester behouden De Nieuwe Vertaling eeeft landvoogden, wat in verband met de tekst, waarin het voorkomt (1 Kon 4) wel enigs zins verwarrend werkt. Men moet die speciaal opdracht hadden de koninklijke tafel te voorzien, zoals blijkt uit 1 Kon. 4 7: „En Salomo had over geheel Israël twaalf landvoogden, die den Koning en zijn huis van voedsel moesten voorzien: een maand per jaar rustte op ieder de plicht om te leveren." Het woord bornput is waarschijnlijk niet zo on bekend als de beide voorgaande, al was het alleen maar door het feit dat de eerste lettergreep veel overeenkomst heeft met bron, wat het geheel dan ook betekent. We hebben hier te doen met een taalverschijnsel dat vrij veel voorkomt, namelijk het tweemaal zeggen van het zelfde. Dit zien we b.v. in de struisvogel, rendier, haze wind, woorden, waarvan één der delen dezelfde be tekenis heeft als het geheel. Dit woord bornput vinden we o.a. in Prediker 12, waarin de gehele levensloop van de mens in dichterlijke vormen wordt weergegeven. De maalsters staat er voor de tanden, de vensters voor de ogen evenals de twee deuren naar de straat; het zilveren koord voor de ruggegraat en de gulden schaal voor de hersenen of de hersenpan. Cijnsbaar komt tegenwoordig ook nog wel een enkele maal voor. Het betekent schatplichtig. De Nieuwe Vertaling geeft in Klaagliederen 1 vers 1: is onderwor pen aan herendienst Fiool komt thans nog in de uitdrukking: de fiolen van zijn toorn voor. Het betekent flesje. We vinden het ook nog in fiolen laten zorgen, d.w.z. zorgeloos zijn. Het woord komt meermalen in Openbaring voor. 1Z" INNEBAKKEN is thans wel geheel verouderd. De nieuwe vertaling heeftr ezelskaak, wanneer in Richteren 15 de geschiedenis van Simsons overwinning op de Filistijnen wordt verhaald. Op andere plaatsen staat kaken (b.v. Job 16). Merkwaardig is de vondst van een kort bronzen zwaard dat door zijn omgebogen punt precies de vorm van een ezelsonderkaak heeft. Het was vroeger te zien ln het museum Scheurleer. Nadat dit over verschillende musea is verdeeld, ben ik het spoor er van bijster geworden. Maar een feit is dat sommige bijbelverklaarders in de geschiedenis van Simson aan een bronzen zwaard met de naam ezelskinnebakken ge dacht hebben. Het woord getweernd komt herhaaldelijk in Exo dus voor. De Nieuwe Vertaling heeft dit overgenomen, ofschoon ik overtuigd ben dat weinigen precies weten wat er mee bedoeld wordt. Het woord staat in verband me' twee en betekent dubbele draad Meien is alweer iets minder onbekend, naar het mij voorkomt Het beduidt takken of twijgen Dit laatste woord wordt door de Nieuwe Vertaling gebruikt Ln Lev. 23 40. Meien komt voor in Mark 11 8. waar de in tocht in Jeruzalem wordt verhaald. Hier verschillen de vertalingen weer aanmerkelijk De Statenbijbel zegt: „En velen spreidden hunne kleederen op den weg, en anderen hieuwen meien de boomen en spreidden ze op den weg", terwijl de Nieuwe Vertaling geeft: „En velen spreidden hun klede ren op den weg en anderen groen, dat zij van het veld plukten". De theologen zullen er wel hun goede redenen voor gehad hebben zover van de Statentekst af te wijken, maar voor een leek op dit gebied is het toch min of meer verbijsterend. TJET WOORD ONTWELDIGEN komt. voor zover mij -1"1 bekend is. slechts eenmaal in de Statenbijbel voor, namelijk in de geschiedenis der ontmoeting van Laban en Jakob, nadat deze laatste was gevlucht. De Nieuwe Vertaling geeft: ontrukken. Een nog gewoner woord „ontnemen" geweest zijn. Ook het woord rosbaar komt slechts eenmaal v namelijk in Jesaja 66 vers 20. Dit woord kent natuurlijk haast niemand. Het is dan ook duidelijker geworden in de Nieuwe Vertaling, die draagstoelen heeft. Toch geeft een gewoon schoolwoordenboek het nog en klaart: „draagstoel, door paarden, muilezels of wel mannen gedragen". Hieruit blijkt dus de herkomst van het woord ros in rosbaar. S 1 o m staat niet meer in de nieuwere uitgaven van de Statenbijbel, maar de oudere spreken over de krorti- me, slomme slange (Jesaja 27:1), waar thans staat: de kromme, kronkelende slang. De Nieuwe Vertaling heeft alleen: kronkelende slang. Kondschapper. Dit woord staat in verband met kond doen als in Lucas 2 15: ..hetwelk de Here ons heeft kond gedaan". Het betekent bekend maken Kondschap per is dus door Nieuwe Vertaling terecht vervangen door boodschapper. Zo zou ik nog lang kunnen doorgaan. De edelgesteenten (karbonkel, chalcedon, sardonix. chrysoliet) en de maten (bath, homer, efa) zouden ook nog wel enige toelichting kunnen verdragen, naar het mij voorkomt, maar voo deze keer genoeg. Dr. F. C. Dominion! Een lezer vraagt mij naar een woord uit Jesaja dat hij in zijn jeugd nooit heeft begrepen, namelijk toet sen Het woord is echter t o e s i s s e n Het komt in Jes 7 18 cn Zarharia 10 8 De n'euwe vertaling geeft- tot zich fluiten d w z. door fluiten naar zich toe- lokken. uitkering om te zetten ln een zogenaam de verstrekking, en wel de kraamver- lOtging. Gebleken is namelijk dat een goede kraamverzorging op dit ogenblik nog te wensen overlaat. Raad Arbeidszaken tegen verhoging van loongrens De Raad van Bestuur in Arbeidszaken waarin de centrale werkgeversorganisa ties, levert in een adres aan de Tweede Kamer ernstige kritiek op het onlangs door staatssecretaris van Rhijn ingedi de wetsontwerp tot verhoging van loongrens voor de sociale verzekerings wetten van 6.000 tot 6.900. De Raad maakt vooral bezwaar tegen het loslaten van het beginsel, dat de loongrens ver bonden moet worden met de kosten var levensonderhoud, zodat slechts bij stij ging van de kosten van het arbeldsbudget sprake kan zijn van verhoging vai verzekeringsgrens. Met nadruk wijst de Raad er voorts op, dat de optrekking de loongrens de verhoudingen ln de v zieningen tegen ziektekosten volkomen scheef trekt. Bovendien wordt aan be paalde werknemers een verzekerings- dwang opgelegd, waarvoor geen enkele rechtsgrond bestaat. De Raad is dan ook van oordeel, dat een optrekken van loongrens van 6.000 tot 6.900 dient worden afgewezen, aangezien daardoor de kring der verzekerden wordt uitgebreid met werknmers, die aan de verplichte verzekering geen behoefte hebben. Ogem aan het werk in Peru De Overzeese Gas- en Elektriciteitsmij heeft in Peru een dochtermaatschappij op gericht welke de elektriciteitsconcessie heeft verworven in de provincies Piura. Süllana en Paita. Een centrale en een dis tributienet worden tot stand gebracht in de Piura en van daaruit zal men de geving elektrificeren. Stafpersoneel de Ogem zullen dc Peruaanse dochter maatschappij leiden Men verwacht de exploitatie binnen twee jaar. Piura is het centrum van katoencultuur, die men wil uitbreiden na gereedkoming van een irrigatiedam. Prijsvaststelling voor suikerbieten gevraagd Is de minister van landbouw bereid op grond van de abnormale omstandig heden en met het oog op de omstandig heid. dat de boeren binnenkort hur bouwplannen moeten vaststellen, zo spoe dig mogelijk de suikerbietenprijs voor de oogst 1957 vast te stellen? Dit heeft de heer C G. A. Mertens. lid van de Eerste Kamer (voor de K V.P.) de minister schriftelijk gevraagd Zo de prijsvaststel ling niet mogelijk is, zou hij gaarne zo danige toezeggingen horen dat de telers met goed vertrouwen zich kunnen instel len op een in het nationaal belang antwoord suikerbietenareaal. H.T.M. duurder De H.T.M. sal per 1 februari de tarie ven met gemiddeld 30 procent verhogen. De prijzen worden dan als volgt: enkele reis of overstapje 25 cent (was 20 cent), gele 5-rlttenkaart zonder overstapbe- voegdheid 1 (was 75 cent), blauwe 5- rittenkaart met overstapbevoegdheid 1,50 (was 1). Over de tarieven der weekkaarten kon den w(j nog geen inlichtingen krijgen. Organisten opgeroepen voor orgelconcours Voor de aanwijzing van een Nederlandse deelnemer aan de in juli 1957 op het or gel in de Grote of St Bavo Kerk te Haar lem te houden improvisatiewedstrijd, zal op zaterdag 2 maart a s. ten overstaan van een commissie, bestaande uit de heren Piet Kee, Jos de Klerk en Gustav Leon- hardt. een auditie worden gehouden. Organisten, niet ouder dan 40 jaar, die de kunst van de improvisatie in de per fectie verstaan en aan deze auditie wen sen deel te nemen, gelieven hiervan vóór 15 februari a.s. Schriftelijk kennis te geven aan het secretariaat van de commissie Internationaal Orgelconcours, stadhuis Haarlem. Markt- en visseryberichten LEIDEN, 9 Januari. Groenteveiling: andij vie 26—119, kroten 13—10, boerenkool 19—34, stoofsla 168, rode kool 14—23. groene kool 16— 24. prei 26—35. spruiten A 43—59. B 32—50. uien 28.20, drielingen 28.30, middelfijn 27.20— 27.70, middelgrof 26.20—26.50, grof 27.70, was- peen 44—50, witlof 30—72, knolselderij 4—11. sla B 19—26. selderij 16-17. GOUDA, 10 januari. Kaasmarkt. Aanvoer 23 partijen. Notering: eerste kwal. 2.36—2.40, 2e kwal. 2.31—2.35. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 januari, Groenteveiling: waspeén A 29—44, B 31—44, an dijvie 103—113, boerenkool 19—29, witlof A 48—49, B 23—33. kroten A 13—19, B 5—6, sprui ten A 45—54, B 13—21. gele kool 12—20, groene kool 19—29. rode kool 8—20. uien 13-34. ROELOFARENDSVEEN. 9 januari. Bloe menveiling: Tulpen: Crown Imperial 90—106, K rel age 60—86. Rose Copland 120—135, Winter- gold 73—90. White Sail 90-120, Hlllegarde 69— 80. Early Queen 75—83, Lustige Wltwe 95—118, Roland 131, Mirjoran 122, Demeter 129. Sabaros 84, Piquante 123, King of Red 80. Narcissen: m Druifjes 18—26, Fre- TER AAR, 9 januari, lof I 33—46, II 23—38, 7490, rode kool 1210 savoye kool 20, prei 14 uien 1 4. idem driellngei waspeen 16—23 terselie 15—16 9—39, glasandijvie [roene kool 12—22, 8. spruiten 41—53, GSCHEVENINGEN. 9 jan ilen. Notering exportgarnalen 3.80 indelsgarnalen 2.40—2.79 per kg. IJMUIDEN, 10 januari. loggers: SCH 135—'10.100. KW 126—5230, 53— 5650, 24—6440; kotiers: KW 31—3390, 34—2570. IJM 45-2560.- 59—3360, KW 46—6310 94—2980 92—1980. 88—2450, WR 25—6110. 50—2730, AM HET WEER IN EUROPA lil if t l É!I< li; li Stockholm Oslo Kopenh. halfbew.' w 5 NW 2 WZW 13 2 0.5 2 0 3 0.9 Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfori onbew. licht bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew W 6 NW 2 W 6 WZW 3 windstil ZO 2 NNW 6 W 6 WZW 4 2 0 4 0.3 5 0.1 5 3 3 3 5 0 -4 4 0 6 02 Züricb Genève Locarno onbew. nevel mist onbew. licht bew. onbew. licht bew. ZZW 1 ZO 2 windstil O 1 z' s I O 2 windstil 1 0 -5 0 -« 0 -5 0 -1 0 -5 0 1 0 2 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7