^Donderslag bij heldere f Londense hemel jEden overmeesterd door 1 spanning en moeheid '11 IN DE BRANDING VAN DE WERELDPOLITIEK AAMBEIEN Binding van Europa en Ver. Staten in debat Jemen geeft Tsjechische wapenleveranties toe Gary Davis onvrijwillig naar de V.S. vertrokken DONDERDAG 10 JANUARI 1957 I 19)— Het aftreden van Engelands premier r TTF, (Van onze correspondent) LONDEN, donderdagmorgen. 'ET AFTREDEN van Sir Anthony Eden kwam als een donderslag uit Londens wel niet heldere, maar toch alleszins rustige politieke he ers hi mei. De bladen van gisteravond brachten zelfs^nog „uit betrouwbare bron vernomen" berichten, dat Eden van zijn audiëntie bij koningin Elizabeth VOO\to Sandringham in Oost-Engeland terugkeerde om „enkele onbetekenende e aan te brengen 'n z'in kabinet". Toch hadden zich voor :ijn ojDowning"Street 10 enkele honderden nieuwsgierigen verzameld als was door de wind toegefluisterd, dat er iets belangrijks op komst was. Om vijf uur begon Edens laatste ka- .etszitting. Ruiim een uur .later verliet Downing Street 10 om zich naar Ruc- Palace te begeven, waar Konin gin Elizabeth om 5.20 uur uit Sandringham gearriveerd was. De audiëntie duurde nog ,al geen uur. Om 7.02 uur verliet Sir An- wthony Eden, nu ambteloos burger, in een de -j zwartglanzende auto het paleis naar zijn lwyJ buitenverblijf Chequers. Lanj Was Edens wankele gezondheid de ware stil W raten voor zijn aftreden, of was het een poglt ..Politieke ziekte?" Het door zijn vier dok- t Bui toren uitgegeven communiqué luidt: IjkheÉ' „Niettegenstaande de verbetering, die peiyk volgde op Edens rustkuur voor Kerstmis, vreei hebben zich opnieuw symptomen voorge- liezei daan van cen ingewandsaandoening. Dit sollen maakt ons zeer bezorgd uit hoofde van n Tlj de ernst der operaties in 1953 en enkele daarop volgende koortsaanvallen. Volgens onze mening stelt z(jn gezondheid Eden niet langer In staat de zware lastep te dragen, die onverbrekelijk verbonden zqn het ambt van eerste minister" sprob V.Vl ie,t s Doch tc Jr i| rugkwam Volkomen fit toen Eden op 18 december jl. te rugkwam van' Jamaica, verklaarde hij met ,Ik voel mij volkomen fit en ■brad krachtig genoeg om mijn plichten weer op reien nemen" en men kon hem de waar heid van zijn woorden aanzien. Na het 'ijl Geen kans voor r:| Labourstunt ®n T^DEN HEEFT de strijd opgegeven. Scï Ziek en vermoeid, heeft hij zich dj. niet langer in staat gevoeld zijn taak and als minister-president van Engeland op >r J. de schouders te dragen. Er ligt een diepe tragiek in. een 1 Not man die na een schitterende carrière het n Pi hoogtepunt bereikt heeft, zo te zien val- isch# I en. Want Eden is gevallen. Zijn ziekte, nu NooJ de oorzaak van het aftreden, is te zien en als gevolg van de hevige spanningen, >nlan waarin Eden vooral de laatste maanden hilié geleefd heeft. Deze ziekte bespaart hem nu het gewetensconflict of h\j zijn poli tiek onverkort moest blijven verdedigen óf gehoor moest geven aan de oppositie uit eigen partij, welke hem niet bespaard J bleef. WAT ECHTER thans voor Eden. al- M thans formeel, heeft afgedaan, moet hl door Engeland nog worden afgehandeld Ma' Er ligt zoal wat ter tafel! Heel de dreigen- de en chaotische toestand in het Midden- Jj Oosten, de ongebroken nationalistische j.w j. I. trots van Nasser, de 3 tVerMaarde el2e„ w6g dle Ame_ evoi uitlicht rika heeft ingeslagen, ehtij kennelijk zonder een kJ Brits advies te behoeven, de steeds duidelijker wordende Franse gematigdheid in ten opzichte van het conflict in het Mid- aa i den-Oosten, en dan nog de vraagstukken n i Cyprus. Jemen. Malakka en de steeds donkerder wordende economische toestand van het eigen land Toch zou het onjuist zijn, hieruit te lezen dat de politiek van de conservatieve regering Eden al deze problemen in het leven heeft geroepen Ze heeft echter geen oplossing kunnen brengen, wat evenzeer een ernstige zaak is. Labour zal ongetwijfeld trachten hier uit munt te slaan. Geen beter ogenblik voor de oppositie om een verkiezingspro paganda te voeren. De leuzen en ver- kiezingskreten liggen voor het opschep pen. 111 AAR ER IS GEEN REDEN tot deze verkiezingen. De conservatieven heb ben een flinke meerderheid in het parle ment, een deel van hen mag het niet een: zijn geweest met Edens politiek, tot eér negatieve motie ten aanzien van zijn be leid is het nooit gekomen. Edens aftreden is een persoonlijke daad. Hij kan niet meer, lichamelijk en geestelijk is hij ge sloopt in deze afmattende maanden. De beslissing voor Engelands politiek bestel ligt nu in handen van koningin Elizabeth. Zij is de enige "die zijn opvolger kan benoemen Grondwettelijk is zij vrij in deze keuze. Naar traditie dat machtige element der Britten, volgt zij het advies van de aftredende premier. Een opvolging van R. A. Butler, die Eden ook tijdens zijn ziekte verving, ligt voor de hand. Zeke: is het echter niet. Koningin Elizabeth heeft zich tijd tot beraad gegund. In ieder geval zal degene, die aangezocht wordt, zich hebben te verzekeren va steun van zijn partij. Het is echter te verwachten, dat de conservatieve partij werkelijk in deze toch voor haar ernstigt situatie zich zal wagen aan een touwtrek kerij tussen kandidaten. T^DENS HEENGAAN heeft de kans ge- geven, dat de beide, vleugels in de conservatieve partij zich weer aaneenvoe gen om tezamen te trachten Groot-Bri- tannië met ferme wiekslag omhoog te voe ren. Gemakkelijk zal het niet zijn met deze last van het verleden, maar het is evenmin aan te nemen, dat Labour wél het toverwoord tot oplossing der proble- De Labouractlvltelt en het geroep verkiezingen kan nauweiyks als meer een partybelang gezien worden. En hi aan kan Groot-Britannlë z(jn toekomst niet wagen. grondig medisch onderzoek werd een communiqué gepubliceerd, waarin zijn lijfarts. Sir Horace Evans, bekend maakte, dat Edens vakantie „hem zichtbaar goed gedaan had". Het staat evenwel vast, dat Eden een vrij wankele gezondheid geniet. 953 heeft hij tweemaal een zware operatie aan de galblaas ondergaan, eerst in Londen, later in Boston (Massashusetts). van Amerika's beste chirurgen, dr. Oatteltt, dire«teur der Lahey-kliniek, bracht met behulp van plastische mate rialen een nieuw g alkanaal tot 6tand tus sen de lever en de twaalfVingerige darm. De operatie scheen gelukt, doch telkens was Eden aan vrij zware koortsaanvallen onderhevig. Zo werd hij, vlak voor zijn vertrek naar Jamaica, tijdens een bezoek zijn echtgenote, die in een Londens ziekenhuis verpleegd werd, door een zware koorts overvallen en pas de vol gende dag werd hem toegestaan het zie kenhuis te verlaten. Edens kwaal werd nog verergerd door de zenuwslopende spanningen, waaraan h\j bloot sthond tij dens de langdurige Suezkanaai-crisis. Van alle kanten werd hij om zijn be leid aangevallen en vooral tijdens de Brits-Franse actie in Egypte; toen de fio- 'an toom door vriend en vijand over hem werden uitgestort, moest hij het met zijn wankele gezondheid vrijwel dagen achtereen zonder slaap stellen. Wie de premier tijdens die dagen in het Lager huis heeft gadegeslagen, kon duidelijk zien hoe de spanning en vermoeidheid hem dreigden te overmeesteren. Doch hoezeer zijn zwakke constitutie ook moge hebben bijgedragen lot zijn be sluit af te treden, de voornaamste reden was toch de wetenschap, dat hij als pre mier en leider der conservatieve j: faalde. Hij voelde niet de innerlijke kracht te bezitten, die een staatsman behoeft in hij zichzelf en zijn volk gemanoeuvreerd had. Niet alleen zijn lichaamskracht maar evenzeer zijn geestkracht was on toereikend om de zware last van het premierschap nog langer te torsen. Onbetekenende man Wie zal zijn opvolger zijn? Men kon er vanmorgen nog slechts naar gissen, daar het recht de premier aan te wijzen voor behouden is aan de kroon. In de regel laat de soeverein zich in zijn besluitvor ming leiden door het-advies van de heen gaande premier, al is dj't geenszins bin dend. Zo wees koning George V in 1923, na de dood van Bonar Law, Stanley Baldwin aan als premier, terwijl iedereen Lord Curzon de meest geschikte kandidaat achtte, inclusief Curzon zelf, die in zijn teleurgestelde woede Baldwin typeerde als „een volkomen onbetekenende" man. Ook thans kan koningin Elizabeth zo'n „onbetekenende" man aanwijzen, b.v. de minister van koloniën, Lennox Boyd, die voor velen als de „coming man" van de conservatieve party beschouwd wordt. Doch waarschijnlijk zal de keus vallen op R. A. Butler, lord Grootzegelbewaar der (een sinecure) en leider van het La gerhuis, of op Harold MacMillan, de mi nister van financiën. Van deze twee maakt de 54-jarige Butler de meeste kans, daar zijn aanzien in de conservatieve partij en in het Lagerhuis iets groter is dan dat van de 62-jarige MacMillan. Bei den hebben een eerbiedwaardige staat van dienst aahter zich. Butler was van 1951 tot 1955 miinister van financiën. Mac Millan was onder Churchill en Eden ach tereenvolgens minii6ter van volkshuisves ting, defensie en buitenlandse zaken. In december 1955 nam hij financiën van But ler over. Zijn ministeriële ervaring is dus veelzijdiger dan die van Butler, doch geen van beiden vinden zij in de conser vatieve partij en de Lagerhuis fractie het aanzien, dat van een partijleider ver wacht mag worden. Zij zullen zich dit aanzien alsnog moeten verwerven. En Eden zelf? Wat zal er met hem gebeuren? Algemeen wordt verwacht dat hij in de adelstand zal worden verheven, zodat hij zitting zal ne men in het Hogerhuis, waar hij zijn niet geringe talenten en ervaring op het gebied van de buitenlandse politiek zijn land en volk ten goede zal kunnen doen komen. Eden: kampioen van de vrede sinds 6 april 1955 premier van Groot-Brittannië. Hij nam deze post over van Sir Winston Churahill, die hem reeds dertien jaar tevoren bij koning George V als zijn opvolger had aanbevolen, toen men er rekening mee moest houden, d'at de toenmalige Britse regeringsleider het slacht offer van oorlogshandelingen kon worden. Eden is de tweede overlevende van wijlen Sir William Eden, een als iet wat zonderling beschouwde landedelman, die zich met overgave aan de schilder kunst wijdde. Anthony ontving zijn vor ming te Eton en studeerde met succes Oosterse talen te Oxford. Na tijdens de eerste wereldoorlog gediend te hebben begaf hij zich in de politiek en werd al spoedig benoemd tot parlementair privé- secretari6 van Sir Austin Chamberlain, minister van buitenlandse zaken. Eden maakte gestadig carrière via de functies van parlementair onderstaats- ■taris van buitenlandse zaken, Lord Geheim Zegelbewaarder, minister voor vOlkenbondsaangelegenheden, enz. Reed6 J-jarige leeftijd in 1935 werd hij mi- r van buitenlandse zaken, de jongste minister van buitenlandse zaken sedert lord Granville in 1851 deze functie aan vaardde. In de verzoeningspolitiek van Neville Chamberlain jegens Hitler en Mussolini vond Anthony Eden echter aan leiding om zijn ontslag te nemen. Chur chill steunde hem en noemde hem „de enige nieuwe figuur van eerste grootte, die voortkomt uit een generatie, die ver- oest werd door de wereldoorlog" In zijn functies voor de Volkenbond trad Eden te Genève en bij talrijke ont wapeningsconferenties op als spreekbuis van de Britse regering. In 1935 nadat Hit ler de her-invoering van de mili dienst in Duitsland had aangekondigd, vergezelde Eden de toenmalige minister buitenlandse zaken Sir John Simon Berlijn. Moskou. Warschau en Voor de tweede Wereldoorlog in feite as begonnen ging Eden verschillende Tekenen van vérgaande ver moeidheid vertoonde Eden reeds in november j.l. Deze foto werd aan een staatsdiner in Londen ytr«omen. ilen naar Rome voor persooniyke be- rekingen met Mussolini om deze te be tgen de Abessynse kwestie aan de Vol kenbond voor te leggen. Toen dit mislukt yver.de vooral. Eden in Genè nemen van economische sanc Italië. Sir John Simon was inmiddels tvolgd door Sir Samuel Hoare met is compromispolitiek ten aan de Italiaans-Abessünse kwestie Eden het In december 1935. toen Hoare was getreden als gevolg van de denning het" Hoare-Lava'l plan van beëindiging de oortog door Italië een strook Abessiins led te laten, werd Eden in zijn plaats minister van buitenlandse zaken be noemd. In 1937 schiepen de Spaanse bur geroorlog en de Japanse invasie in China ve problemen voor Eden, die Inzake e volgen beleid in conflict geraakte met premier Neville Chamberlain. Na de vereenkomet van Münëhen in 1938 drong Eden in een rede te Oxford aan op een algemene poging om een nieuwe lijn in buitenlandse politiek en de herbewape ning te brengen. In het einde van dat jaar bracht hii een onofficieel bezoek an de Verenigde Staten om er het Brit- e standpunt uiteen te zetten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog keer- Egypte en zyn aftreden. 'n gehoel nieuw middel tegen Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS E. Griffith» Hughe» de Eden in de regering terug als minister voor de dominions. Hy werd minister van oorlog toen Churchill in 1940 Chamber lain als minister-president opvolgde. La ter werd hij weer minister van buiten landse zaken. Zijn werkzaamheden voor de Tweede Wereldoorlog verwierven hem vooral de faam van kaïnpioen van de vrede, het internationalisme en de Vol kenbond. Hij leefde voortdurend in de branding van de wereldpolitiek. Churchill zegt in zyn memoires met be trekking tot de tweede benoeming van Eden tot minister van buitenlandse zaken „Hij keerde naar het Foreign Office te rug als iemand die naar huis góng". Tijdens de tweede wereldoorlog was Eden aanwezig bij alle grote conferenties van Stalin, Roosevelt en Churchill. Met Churchill en Trummn naar Pots dam gegaan voor de conferentie met Sta lin, werd hy daar vervangen door Ernest Bevin, die na de Britse verkiezingen van 1945 minister van buitenlandse zaken in de nieuwe Labourregering was geworden. Eden behield zijn parlementszetel met een aanzienlijke meerderheid en werd plaatsvervangend leider van de oppositie in het nieuwe Lagerhuis. Toen de conser vatieven in 1951 weer aan de macht kwa men, lag Eden's benoeming voor de der de maal tot minister van buitenlandse zaken voor de hand. Hij werd ook plaats vervangend premier. De problemen waar voor hij toen kwam te staan waren o.m. die van de wapenstilstandsonderhande- lingen in Korea en de kwestie van de Persische olie, alsmede die van de een zijdige opzegging door Egypte van het in 1936 met Engeland gesloten verdrag. CONFERENTIES Eden maakte iri zyn derde periode als minister van buitenlandse zaken talrijke reizen naar de oude en de nieuwe wereld. Hij werd voorzitter van de OEES, woon de de vergaderingen van de Assemblee van de Verenigde Naties bij en speelde een voorname rol in de NAVO-vergade- In september 1952 bracht hy een be zoek aan maarschalk Tito van Zuld- Slavië. In december 1953 woonde Eden als rechterhand van sir Winston Churchill de conferentie op Bermuda bij, waar over leg gepleegd werd met president Eisen- 'hower, minister Dulles, de toenmalige Franse premier Laniel en diens minister van buitenlandse zaken, Bidault. Het volgende jaar werden talrijke con ferenties gehouden, waarop Eden een be langrijke rol speelde. PREMIER Op 6 april 1955 volgde hij Churchill op als eerste minister. Anderhalve maand later behaalde de conservatieve partij bij de algemene verkiezingen weer de over winning. Eden. die de politiek van zijn voorganger voortzette, woonde in Juli 1955 te Genève de conferentie bij van de rege ringsleiders van de „Grote vier": die de periode van de „vreedzame" coëxsistentie inluidde. Op 26 juli 19S6 ontketende Nasser van Egypte een reeks van gebeurtenissen, die tenslotte leidden tot het gewapende op treden van Engeland cn Frankryk tegen Moordzaak Nieuwland nog een probleem Tot nu toe is er nog geen opheldering verkregen in de zaak van de vermoorde weduwe te Nieuwland. Het is nog steeds een vraag hoe en door wie de 30-jarige weduwe S. Kodde-Rooze, die nog slechts vier maanden weduwe was, is vermoord Dat het inderdaad moord is, meent de politie met zekerheid te kunnen zeggen. Het motief van de dader schijnt geen roof geweest te zijn, aangezien er niets uit het huis van mevr. K. wordt vermist. Ook de sectie, die de deskundige, dr. Zeldenrust uit 's-Gravenhage op het lijk heeft verricht, heeft geen nader licht op de zaak geworpen. NEDERLANDSE BERGERS DOEN HET BEST De Amerikaanse generaal Raymond Wheeler, die de leiding heeft over de bergingsoperaties der Ver. Naties in het Suez-kanaal, had vandaag de grootste lof voor de wijze, waarop de Nederlandse bergers hun werk doen. „Het is gewei- Generaal Wheeler is enthousiast over het feit. dat de Nederlanders in acht da gen zes In de haven van Port Said tot zinken gebrachte sleepboten hebben ge borgen. 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Felle Britse kritiek in Straatsburg he; In Rome en in Zuid-Italië is de lente al op de eerste dag van het nieuwe jaar begonnen. De noordelijker streken van Italip werden echter ge- tracteerd op een stevig pak sneeuw. In tegenstelling tot hun landge noten in Romedie op de vele termassen genieten van de zon, zoeken de inwoners van Milaan de gezelligheid binnenshuis. Er was dan ook weinig belangstelling voor het overigens fraaie wintertafereel op het plein voor de beroemde kathedraal van Milaan. 'ET DEBAT over de recente politieke gebeurtenissen is gisteren in de raad gevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg geopend met een vinnige aanval van de Britse conservatieve afgevaardigde Julian Amery op de Verenigde Staten. Hy kwam tot de conclusie, dat de Amerikaanse politiek Europa na de oorlog op vrywel alle wereldtonelen in de steek had gelaten. Europa zou sneller tot een eenheid hebben kunnen komen, indien de Verenigde Staten het niet in ruil voor dollarhulp het Amerikaanse leiderschap hadden opgedrongen. Met name Frankryk en Nederland zouden kunnen getuigen, hoe de Amerikanen Europa by de verdediging van zyn posities In de steek heeft gelaten. De inmenging van de Verenigde Sta ten in het Midden-Oosten kritiseerde hy fel. „Het Midden-Oosten is voor Europa, wat «Texas is voor Amerika en Bakoe voor de Sowjetunie. Het is voor Europa een zaak van leven of dood", aldus Ame ry. Daarom moest Europa zich naar zijn mening verenigen om zijn belangen te verdedigen in dit gebied, zo mogelijk met de Verenigde Staten, maar zo nodig zon- Amery's redenering ontlokte echter felle kritiek. De Turkse democraat Aktas zeide, dat zijn land het plan Eisenhower beschouwt als een veelbelovend initiatief. Twee Duitse afgevaardigden van de christelijke fractie en de Duitse socialist Erler meenden, dat de vergadering het Verenigde Staten geen effectieve Euro erover eens moest zijn, dat zonder de pese politiek meer gemaakt kan worden. Erler herinnerde eraan, dat twee dagen vóór de Brits-Franse aanval op-Egypte de assemblée een resolutie had aanvaard, waarin het gebruik van geweld in het Midden-Oosten veroordeeld werd. De Europese belangen in het Midden- Oosten zijn groot, aldus Erler, maar be langen rechtvaardigen nog geen els tot medezeggenschap. Zijn conclusies uit het jongste gebeuren waren, dat bevrijden van Oost-Europa met wapens niet mogelijk is zonder het risico van een wereldoor log, dat niemand wenst te nemen. Ten tweede, dat de Verenigde Naties in Egyp te hun doelmatigheid hadden bewezen. Geen nieuw parlement De Luxemburgse minister Bech, de senator van de Raad van Ministers, sprak de vergadering toe, daarbij zijn persoonlijke visie op de internationa le politieke ontwikkeling gevend. Hij pleitte voor een coördinatie van de westeiyke politiek, waarbij men niet doch tevreden zijn met een vooruit gang met langzame schreden. Hij sterpde in met de door de ver gadering gedane uitspraak, dat voor Euratom en de Gemeenschappelijke markt geen nieuwe Europese verga dering in het leven geroepen dient te worden. Dit zou slechts hinderlijk zijn voor de bestaande Europese instellingen. Het debat is heden voortgezet. Hulp van V.N. ingeroepen De regering van Jemen heeft met Tsje- choslowakye een overeenkomst gesloten over wapenleveranties door de Tsjechen, omdat de westciykc landen dit hadden ge weigerd. Inmiddels heeft de zaakgelastigde van Jemen in Egypte de Verenigde Naties zocht om hulp tegen Engeland. Hy dat de Britse agressie de wereldvrede in gevaar brengt. De legatie in Bonn heeft gisteren klaard, dat de Engelse aanvallen en bom bardementen op de Jemenitische steden blijven aanhouden. De bevolking Aden zou een aantal tanks hebben nietigd. Vluchtelingen uit het gebied Aden stromen Jemen binnen, zo luidde de verklaring. een Engels communiqué wordt ech ter gezegd, dat geregelde en ongeregelde troepen van Jemen in de afgelopen dagen de grenzen van het Engelse protectoraat Aden hebben geschonden en bovendien ivallen hebben gedaan op dorpen. Het communiqué gaat verder met te zeggen, dst de hulp van Britse straaljagers is in geroepen om te trachten de soldaten van Jemen en de opstandige woestijnbewoners Kampcommandant Röhrig houdt 17 jaar De bijzondere strafkamer van de recht bank te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in het revisie-proces van de voor malige commandant van het kamp te Rees (Duitsland) P. D. Röhrig, sinds 1948 ge detineerd in de strafgevangenis te Breda wegens door hem begane oorlogsmisdaden jegens in Duitsland in bezettingstijd te werk gestelde Nederlanders. De kamer bevestigde het arrest van de bijzondere raad van cassatie waarbij de voormalige kampcommandant tot 17 jaar gevangenis straf werd veroordeeld met aftrek van. da reeds ondergane 8 jaar detentie in Breda. HOGE EN LAGE OGEN GOOIEN gelyk aantal mogclyk- dobhrlst Politie was waakzaam op Schiphol GARY DA VIS is gisteravond on vrijwillig met een K.L.M.-toe stel naar de Verenigde Staten ver trokken. Eerder dan aanvankelijk werd verwacht, heeft het State De partment bekend gemaakt, dat de im- migration officer in Amerika bereid Wereldburger nummer 1 toe te laten. Onder het toeziend oog van politie agenten en leden van de Koninklijke Marechaussee, heeft Gary Davis, voor dat hij in het vliegtuig stapte, een kleine persconferentie belegd. Om zijn bewerin gen, als zou hij tegen zijn wil naar de V.S. gaan kracht bij te zetten, verscheur de hij met een glimlachend gezicht zijn passagebiljetten Davis beweerde, dat hij zich moeilijk kan voorstellen, dat hij zou worden toe gelaten in Amerika. Hij bezit namelijk nog steeds geen nationaal paspoort en een schriftelijke garantie, dat hij inder daad Amerika binnen zou mogen komen, hem in Nederland niet uitgereikt. Is men mij toelaat, dan wordt een precedent geschapen, waarover ik mij alleen maar kan verheugen", zo betoogde Davis op Schiphol. „Ik heb nu al jaren lang niets anders gedaan dan beweren dat ieder mens er recht op heeft om op grond van de verklaring van de rechten de mens, in welk land dan ook bin nengelaten te worden. En in deze verkla ring is geen sprake van nationale pas poorten. visa en dergelijke". Van cel naar cel Wereldburger no. 1, Gary Davis, weer op weg naar de Verenigde Staten. Voor hij het vliegtuig van de KLM binnenging, verscheurde hij zijn passagebiljet. en naar de Amerikaanse, maar de dagen in Nederland hadden hem ge leerd. dat een regering bekleed met door de wet gegeven macht, niet in staat (s het recht te handhaven. Hy betreurde het, dat hy In ons land niet door een on afhankelijk oordelende rechter was ge hoord. Terwyi hy de trap opliep, draaide hy ch nog eenmaal om voor de televisle- nzen en verklaarde nadrukkelijk, dat hy tegen zyn zin naar Amerika ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5