estauratie Lodewijkskerk met Pinksteren voltooid :S «Ek Mejuffrouw M. C. van Brussel uitbundig uitgehuldigd Agenda voor Leiden Gevel Oude Vest 103 in oude staat hersteld Herhaalde overtreding van het rijtijdenbesluit flEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 9 JANUARI 19S7 Van 320 naar 560 zitplaatsen |)avjlen wil toren weer - als vroeger "J van een carillon voorzien ne; j~lM tiscV jMSTREEKS PINKSTEREN zal het historische bouwwerk de Lode wijkskerk aan het Steenschuur gerestaureerd en vergroot weer in bruik worden genomen. Wat die vergroting aangaat, het aantal zitplaat- wordt van 320 op 560 gebracht. Deze bijzondere gebeurtenis vindt typaats in een jaar, waarin het juist anderhalve eeuw geleden is, dat de ,n ote Kruitramp onze stad trof. Bij die ramp werd ook de Lodewijkskerk „raar beschadigd. Het interieur van de kerk werd vrijwel geheel ver- it goest. Maar de toren bleef overeind staan, hoe krachtig de explosie van •hit t kruitschip ook was- deze uitdeling gaarne op deze plaats in ere hersteld. Zingende99 toren Nu over enkele maanden dit gerestau reerde kerkgebouw op restauratie en uitbreiding hopen wij t.z.t. nog terug te komen wederom in gebruik zal worden genomen, is de gedachte gerijpt om de Lodewijkstoren. weer aan een carillon te helpen. Een breed samengestelde commis sie, welke dit plan nader zal uitwerken, is reeds in oprichting. Terwijl het thans reeds zeker is, dat de twee luidklokken, welke in de bezet tingsjaren uit de toren werden verwijderd, daar weer worden aangebracht hier voor krijgt men een vergoeding heeft men de verwachting, dat de Leidse bur gerij zo veel offervaardigheid weet op te brengen, dat de Sleutelstad nog dit jaar een tweede „zingende" toren rijk is. Medewerking Treden wij terug in de merkwaardige rhiedenis van dit gebouw, waarin zelfs 3 een Willem van Mieris zijn schilders- iemie had en de zilversmeden lange faun gildekamer, dan zien wij, dat de icuratoirs van Sinte Jacobs Broeder- ip tot Leyden" in 1477 van de comman- r van de St Pieterskerk „met bewilli- ;e des landcommandeurs der Balien Utrecht" toestemming verkregen om deze plaats een St.-Jacobs Gasthuis te ichten. In de stichtingsbrief werd met idruk bepaald, „dat dit gebouw maar tot oefening van den godsdienst, tot het herbergen van behoeftige of zieken, gebruikt moght worde", gasthuis evenwel, dat in de eerste diende om hen, die op bedevaart- Leiden aandeden, een gelegenhèid te tot het nakomen van hun gods plichten. Zo hielden in de vijf- iw de pelgrims van Kompostelle regelmatig hun kerkdiensten. I Velerlei omstandigheden waren eoorzaak, dat het gasthuis „met alle de huizingen en toebehoren" in 1567 overging in handen van het stads bestuur, dat er onder toedoen 1 ie4de goede 9 „Neringe der Saaij> laTitoe overging (1576) in het gebouw eneen Saaihal onder te brengen. inreis L< regel: Klokkenspel De welvaart v LUISTERT U NAAR: )e „La Clemenza di Tilo" van at Mozart. (VARA 20.15 uur) De opera seria (ernstige opera) „La Cle- 1 menza di Tito" van Mozart heeft MozarI in zijn laatste levensjaar vrij haastig ge- lsi schreven. Deze opera (De goedheid var, Titus) gaat over de milde, vergevings- - 1 gezinde houding van de Romeinse keizei 1 Titus en speelt in het jaar 79 na Chr. Vitellia, de dochter van de afgezette kei- zer Vitellius, dingt naar Titus' gunst, maai de Keizer heeft liever Servilia, de zustei D van zijn vriend Sextus, tot keizerin. Maai 01 Ml trekt zich terug als hij hoort dat zi. j. Sextus' vriend Annius bemint. Vitellia i: j beledigd en stookt Sextus op de Keizer U doden. Een groepje verraders steken ni het kapitool in vlammen en bij die ge t tegenheid doorsteekt Sextus een man, dit hij voor de Keizer houdt. Titus wil nu di naam van de aansteker van dit plan weten maar Sextus zwijgt, waarom hij ter dood veroordeeld zal worden. Op het laatste moment komt Vitellia naar voren en J telt dat zij de aansteekster was. Deze lijkheid en ook de achtergrond uai samenzwering brengen Titus er toe ver giffenis te schenken Met een loflied op Keizer Titus besluit de opera. De eerste uitvoering van het werk had plaats op 6 september 1791 in Praag voor het keizer lijke hof, maar de Italiaans opgevoede j keizerin noemde het weik een ,,porcheria tedesca", een „Duitse Schweincrei". Dat is het overigens beslist niet. Luistert u vanavond maar naar de uitvoering door radio-orkest en -koor o.l.v. Ferdinand Leitner en met in de hoofdrollen Lode de Vos (Titus), Marijke v. d. Lugt (Vitel lia), Jeannette van Dijck (Servilia) er Cora Canne Meyer (Sextus). 'o groot, dat in de toren een klokken spel circa 12 klokken werd geplaatst. Elke klok droeg een inscriptie van een ar beider, die in de lakenindustrie werkzaam Zo was er o.a. een klok gewijd drapeerder, verver, wasser, kam voller enz. Bovendien bevond zich ii toren een uurwerk ook heden ten dage nog aanwezig, doch niet meer waarop klokken correspondeerden, die de heel- en half-uur-slag deden horen. In later jaren hebben deze klokken als luid- klok dienst gedaan. Hun geluid is echter verstomd. Op last van de bezetter zjji in de tweede wereldoorlog uit de toren verwijderd. In de achttiende eeuw ver dween reeds het carillon. Waarom dit ge schiedde en waar het gebleven is, is niet bekend. Arme kinderen Een teruggang in de laken-industrie deed de Saaihal in de loop der jaren tekenis verliezen, op grond waai gebouw gedeeltelijk ook werd ingeruimd voor een „school van arme kinderen", schildersakademie van Willem van Mieris en een gildekamer der Leidse zilversme den. Gedurende de Franse overheersing kreeg het gebouw wederom zijn oorspronkelijke bestemming: het werd als parochiekerk ingericht en gewijd aan de Heilige Lode- wijk. Aan Giovanni da Giudici werd de restauratie, waarmede een bedrag var 35.000 was gemoeid, opgedragen. Het is vermoedelijk niet algemeen be kend, doch ook in de geschiedenis vai Leidcns beleg en ontzet heeft dit gebouw nog een rol vervuld. In 1574 voi uitdeling van haring en wittebrood vanuit dit gebouw plaats. De schuiten, die het zo lang ontbeerde voedsel binnen Leidens veste aanvoerden, kozen in die tyd lig plaats voor het St. Jacobs Gasthuis. Hoewel de tegenwoordige dekeo Haring zeer veel begrip heeft voor de huidige plaats van uitreiking van haring en wittebrood het Waag gebouw zag hij in de toekomst Gelet op de inscriptie van de klokken van het oude carillon, die de lof der Leidse laken- en wolindustrie „bezongen", zal men bij deze actie ook een speciaal beroep doen op deze industrie. Aangezien het hier een toren betreft, die eigendom van de gemeente is, rekent men dit niet lot een zuiver kerkelijke aangelegenheid. Met het oog op de nabijheid van het Stadhuiscarillon zal het toekom stige carillon van de Lodewijkskerk dit klokkenspel worden a stemd, terwijl er thans reeds reke ning mee wordt gehouden, dat de beide luidklokken straks in het ca rillon worden opgenomen. De burgemeester, die van een en ander reeds op de hoogte werd ge steld, heeft reeds bij voorbaat zijn volledige medewerking toegezegd. Vola over het hout In de kleine zaal van de stadsgehoorzaal heeft de vereniging van oud-leerlingen van de ambachtsschool, de V.O.L.A., haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar ge houden. Er was dit keer een goede op komst. Bij afwezigheid van de voorzitter, de heer J. P Zwanenburg, werd het wel komstwoord gesproken door de heer O. v. d. Kraay. Men had voor deze avond enige heren van de N.V. Degens en Lauff te Rotterdam uitgenodigd, om iets te ver tellen over „Hout zijn vijand en zijn bescherming". De heer H. A. van Hilten sprak over dit onderwerp. Als we de oude patriciërshui zen bekijken en we zien daar de houtaf werking, die de last der eeuwen heeft doorstaan, dan vragen we ons af, waar door dit hout, dat nooit chemische be scherming heeft gekend nog in een der gelijke goede staat verkeert. Men had toen beter hout ter beschikking en er was een intensievere bereiding. Tegenwoordig let men veelal alleen op de statische draag kracht van het hout. Voor het bouwhout heeft men alleen maar naaldhout ter be schikking; dit is echter veel ontvanke lijker voor invloeden dan het hout, dat men vroeger gebruikte. De heer Van Hilten behandelde twee vijanden van het hout. n.l. de zwammen en de dierlijke parasieten. Vooral de bruinrot verwekkende zwammen zijn ge vaarlijk. Zij treden echter alleen op, wan neer het hout een bepaalde vochtigheids graad heeft. Van de dierlijke parasieten onderscheidde spreker de nat-houtpara- sieten en de droog-houtparasieten. Vooral met de laatste heeft men bij het bouwhout te maken; zij kunnen het hout totaal Het is overduidelijk, aldus spr. dat de bescherming en conservering var hout wel degelijk "bestrijding var vijanden nodig is. Er werd een film vertoond ove levenscyclus van zwammen en parasieten in het hout. Dr. D. A. van Krevelen Bij K.B. is gerekend van 1 januari 1957 benoemd tot lector in de faculteit der geneeskundè aan de Leidse univer siteit, om onderwijs te geven in de kin- der-psychiatrie, dr. D. A. van Krevelen, thans met het geven van genoemd on derwijs belast. Inkoopster bij firma Sanders IN DE FOYER van de Stadsgehoorzaal werd gistermiddag in tegenwoor digheid van de directie, de bedrijfsleiding en het personeel van d< N.V. Koninklijke zeep-, eau de cologne- en parfumeriefabrieken v.h. San ders en Co. het veertig-jarig jubileum gevierd van mejuffrouw M. C. var Brussel, inkoopster bij deze firma. De jubilaresse werd onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. eerste sprak de directeur, de heer P. A. de Jong, mejuffrouw Van Brussel toe. HÖ. zei dat mededoor haar kracht kennis" het bedrijf in stand was ge houden, ook in moeilijke tijden, tijdens de oorlogen en bij grote concurrentie. De t werd groter en het bedrijf groeide gestadig. De heer De Jong wees erop, dat de verbondenheid aan het bedrijf voor de jubilaresse meer betekende dan alleen het verrichten van de dagelijkse bezigheden, en hij noemde dit iets zeid- lams in deze tijd. Velen na ons zullen niet meer weten wat dat betekent, zei spreker, en daar- achtte hij zich bevoorrecht in zijn werkkring met mejuffrouw Van Brussel kennis te hebben gemaakt. „In de jaren samenwerking was u een veilige steun". Ook de moeder van de jubilaresse werd in de hulde betrokken. Onder vele Eldorado voor verzamelaars Er wordt weer een ruilbeurs voor zamelaars gehouden. De beurs gaat uit van de Nederlandse verpniging „De Ver zamelaar". Plaats van samenkomst is café De Valk aan de Stationsweg. Begintijdstip half 8. Verzamelaars van lucifersmerken, prentbriefkaarten, postzegels, sluitzegels, munten, penningen, suikerzakjes, drank flesjes en wat niet al, men kan het hier ruilen. Er worden heel veel verzamelaars verwacht, uit Leiden en omgeving, Den Haag en zelfs uit Haarlem. Wasgoed gestolen in Professorenwijk In de Professorenwijk is uit achter tuinen wasgoed gestolen, dat de huis vrouwen 's avonds buiten hadden la ten hangen. Het is de laatste tjjd in Leiden meermalen gebeurd. Voor alle huisvrouwen zü het een waarschuwing het wasgoed vóór het donker wordt, binnen te halen. dankwoorden voor de steun, de stiptheid de trouw overhandigde de directeur envelop met inhoud. Mevrouw. De Jong bood mejuffrouw:. Van Brussel het echtpaar een persoonlijk ge schenk aan. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot sprak woorden van waarde ring voor hetgeen de jubilaresse in de afgelopen veertig jaar heeft gepres teerd en speldde haar de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, op. Rij van sprekers De heer C. Verwey, adjunct-directeur, richtte zich tot mejuffrouw Van Brussel namens de bedrijfsleiding, het magazijn-, het kantine- en het administratief perso neel. Hij haalde herinneringen op aa tijd, toen hij zijn intrede in het bedrijf deed en daar met haar kennismaakte. Namens het mannelijk fabriekspersoneel sprak de bedrijfsleider, de heer J. A. Wijk. Hij zei dat allen de jubilaresse zeer warm hart toedragen. Zij ontving van hem een damesfauteuil. De heer J. C. van Duyn, die namens vertegenwoordigers sprak, zei dat hij zijn collega's veel aan de jubilaresse te .danken hebben. „Voor mij bent u uw vriendelijkheid altijd een stimulans Uit naam van het vrouwelijk personeel sprak de heer J. R. Slegtenhorst, chef van het personeel. „Uw naam is een grip geworden", zei hij, „een bewijs de sympathie die allen voor u voelen. Een blijk hiervan is het feit, dat de meisji twintig weken lang zich een offer hebben getroost om u een aandenken aan dit ju bileum te kunnen geven". Door de jong ste twee meisjes werd een staande sche merlamp aangeboden. De oud-adjunct-directeur, de heer J. Christiaanse, haalde herinneringen op uit de vijfendertig jaar waarin hij met de ju bilaresse heeft mogen samenwerken. „Steeds heb ik je stiptheid en je ac tesse, maar ook je plezier in het werk grotelijks gewaardeerd", zei deze spreker. „Zeker, er zullen ook in jouw leven zaamheid en moeilijkheden zijn geweest, maar je wist „Achter de wolken schijnt toch de zon" en „Ohne Kampf keine Tenslotte richtte de heer J. van Leeu wen namens de vier gepensioneer den zich tot mejuffrouw Van Brussel er haalde herinneringen op. De jubilaresse dankte aan het eind var de middag de sprekers voor hun felicita ties, hun hartelijke woorden en voor de zeer vele en fraaie cadeaus, die zij mocht Woensdag Jacobazaal Burcht, 7.45 uur: Selskip Fryslan, Foardrachtkrüch. Schouwburg, 8 uur: K. en O., gemengd kunstabonnement, Wim Ibo's Triangel Cabaret m.m.v. Jules de Corte. Snouck Hurgronje-Huis, 8 uur: K. en O., cursus „Moderne beeldhouwkunst" door Joh. H. Wertheim. Donderdag Café De Valk 7-10 uur: beurs voor ver zamelaars. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: IC. en O., rondleiding op de tentoonstel ling „Het leven van Buddha in.de kunst". Casino. 7 en 9.15 uur: Cefa „De man met een miljoen" Rijksherbarium (Nonnensteeg 1), 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, jaarvergadering Rehoboth. 8 uur: VERON. Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal, half drie: Alg. Ned. Bond van gepensioneerden, leden vergadering. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe" van Franz Léhar. Foyer stadsgehoorzaal, 8 i lezing met kleurenfilm „Het Groene Ei land" door Simon de Waard. Huis over 't Hoff (Gerecht 10), 8 uur: K. en O., begin tweede cursus „Fotogra fie" door H. Renia. Dr. Van Voorthuijsenschool (Marnix- straat 104), 8 uur: Vereniging voor peda gogiek, M. G. H. den Haan over moderne inzichten omtrent het b.l.o. Harmonie, 8 uur: Expogé, mr. P. .T. Idenburg over de moderne ontwikkeling van Belgisch Congo. Warmond, Verenigingsgebouw, 8 u.: Jonge Kerk, ds. M. C. Don van Abbenes over de wonderen. Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Hei leven van Buddhf In de kunst" (tot 14 februari 1957). Lakenhal. 105 uur: Tekenaars van nu (tot 21 januari). Haagweg 92, 10 tot 5 uur en woensdag en vrijdag 7 tot 10 uur n.m.: tentoonstel ling Louis Meys (tot 16 januari). Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tele foon 21313, apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523, apotheek Oegst- 1 O-t geest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Vader en zoon De Haan recipieerden UITBREIDING" is in deze tijd een gevleugeld woord. Zonder dat kunnen wij niet. Bedrijven en kantoren consolideren hun positie en streven naar expansie en er zijn nog steeds duizenden Leidenaars die direct belang hebben bij uitbreiding van ons te schaarse huizenbezit. Maar een stad als Leiden, die haar bestaan van nu nooit kan losmaken van haar grote geschiedenis, komt er ndet onderuit om naast die expansie de grootst mogelijke zorg te besteden aan conservering van wat ons aan werkelijk waardevolle dingen uit het verleden is overgebleven. Wat dit laatste betreft kan gezegd wor den, dat Leiden de ogen niet gesloten heeft. Er zijn hier ook de laatste tijd gro te bedragen besteed om de oorspronkelijke luister van monumenten van geschiedenis en kunst te doen herleven. Zo kwamen enige tijd geleden rijk, pro- Het pand Oude Vest 103, gevel uit het begin van de 13e eeuw door samenwerking van rijk, provin cie, gemeente en eigenaar is gerestaureerd. (Foto N. van der Horst) vincie, gemeente en eigenaar in het ge weer voor het behoud van de gevel var het pand Oude Vest 103, dicht bij de Janvossensteeg Het pand zelf bleek geen historische waarde te hebben, maa voorlopige lijst van Nederlandse m menten vermeldde wèl het front als vroeg-18de-eeuwse halsgevel met fronten en vleugelstukken" De grossiers P. A. en G. M. R. de Haan recipieerden gistermiddag, niet alleen ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan de uitbreiding van hun bedrijf met het pand 103 maar ook voor het klaarkomen van de gevelrestauratie. Plan De top van de gevel van het pand was zeer bouwvallig. De ondergevel van het pand was in de loop der jaren vernieuwd en veranderd, terwijl de oorspronkelijke lichtkozijnen van de verdiepingen, die, zoals uit het enige gevelfragment bleek, een getoogde bovendorpel hadden, alle door andere lichtkozijnen met zogenaam de T-ramen waren vervangen. De restauratie betrof het vernieuwen 1 in de oude vorm terugbrengen van#het bovenstuk van de gevel, het vervangen de strekken en de bovendorpels van de kozijnen van de eerste en tweede ver dieping door nieuwe, het vernieuwen en een roedenverdeling van de in deze kozijnen, het uithakken en het voegen van de gehelegevel en het restaureren van de kap. Het plan werd uitgevoerd onder leiding in de bouwkundige K. Bik te Leiedr- dorp, die de familie De Haan gistermiddag uiteraard ook kwam gelukwensen. Van de anderen die de receptie door hun aanwezigheid luister bijzetten, noe men wij de heer H. Teunissen namens de vakgroep van grossiers in zoetwaren, ir. Th. K. J. Koch, architect der gemeente, de heer W. J. Loeve, technisch hoofd ambtenaar van gemeentewerken, de heer J. H. Sira, koster van de Pieterskerk, (de heren De Haan verrichten al lange tijd vrijwilligersdiensten in de Pieterskerk), mej. A. J. van Nienes, lid van de gemeen teraad, die de gemeentelijke monumenten commissie vertegenwoordigde, en de heer H. van dep Berg namens de gemeen telijke bouwpolitie. De heer P. A. de Haan begon zijn zaak in 1921. In 1947 werd zijn zoon, de heer Prof. dr. G. W. Locher Bij K.B. is gerekend van 1 januari 1957 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit om onderwijs te geven in de culturele antropologie, in het bijzonder de algemene sociologie van de niet-Westerse volken: dr. G. W. Locher, thans buitengewoon hoogleraar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Franci6 Helena Suzanna, dx /an F Burg er jon en SK G Huisman; Cor nells Frangoi6, zn van W C Malgo en J M Schouten; ALlegonda Maria, dT van J Belt van Klarenbo6Ch; Yolanda Antonia Elisalbebh, dr van A van Houte en E W m Haarlem; Eel-co Boudewijn Maria, an T Brussee en G M H van den Berg; Maria Catha-rina Clemens, dr van A P Koeter en C G Slobbe; Gijsbertus Johannes Adrianus Wilhelmus, zn van J A Kooter en C M T Eelt; Eric Walter, zn van B Kenter en G Hakker; Joseph Christiaan, zn van T Reijnders en C M Bellekom; Christina Theodora, dr van J G Kuiper en R van Dam; Evelijn Alma Adhiilles Anna, dr van S K Jongejans en SMC Debrouwere; Wilhelm Co melis, zn van G Cramer en W C van Leeuwen; Eduerdus Ja-cobus, zn van P Emmerik en M C Bartels; Thomas, zn van N H Roden burg en A J Spelt; Ma-rgaretha Maria, dr van J W E Neuteboom en J J Hannaart; Jacobus Antoon, zn van G Blokhuis en M Overbeek; Barbara Theodora Maria, dr van J P Wassing en M S van der Plas. OVERLEDEN: J Stikkelorum, 81 jr, man; M E den Boer, 78 jr. ongeh.; P van Deuren, 63 jr, man; J J van Zanten, 17 jr; J Sjarddjn, 58 jr, man; M M Mieog, 73 jr. huisvr. v. Holm. G. M. R. de Haan, mede-firmant en werd de zaak een groothandel in voedings- en genotmiddelen. Aan de achterkant is een verbinding tot stand gekomen tussen het pand 103 en het oude pand op de hoek van de Oude Vest en Kantongerecht Leiden Oegstgeester expediteur kan volgende keer in hechtenis worden genomen Voor de Leidse kantonrechter-plaatsvervanger, mr. F. C. van der Brink, stond wederom als verdachte voor het overtreden van het rijtijdenbesluit terecht een expeditie-ondernemer uit Oegstgeest. Het O.M. had verdachte ten laste gelegd, dat de chauffeur A. H. B., die in loondienst bij hem was, in het werkboekje een onjuist tijdstip van het einde van de werktijd had gemeld en dat deze chauffeur op drie dagen een langere diensttijd had gehad dan bij het rijtijdenbesluit geoorloofd was. verdere overtredingen eerlijk had inge vuld dat hij langer had gereden dan was toegelaten. De burgemeester onderscheidde namens Hare Majesteit de Koningin mej. Van Brussel gistermiddag met de zilveren medaille van Oranje- Nassau. Foto N- van der Horst- De heer F. Vercou-teren werd als ge tuige a décharge gehoord. Hij verklaarde het bedrijf van verdachte te kennen en achtte het praktisch onmogelijk, voldoen de toezicht op de handelingen van de chauffeurs ten opzichte van de naleving het rijtijdenbesluit uit te oefenen. Verdachte had volgens getuige herhaal delijk zijn chauffeurs erop gewezen, dat zij zich aan dat besluit moeten houden. Vooral in dit geval was controle ondoen lijk, omdat de chauffeur zijn standplaats ad in Nijmegen en verdachte daar zelden an komen. De officier van justitie weer erop, dat de ondernemer al meermalen wegens overtreding van het rijtijdenbesluit werd vervolgd. Andere bedrijven, die onder ge lijke omstandigheden vervoersmoeilijk- heden hebben, houden zich aan het be sluit. Verdachte heeft er ook voor te zorgen, dat zijn personeelsleden zich aan het rijtijdenbesluit houden. Het niet juist invullen van het rijtijdenboekje achtte de officier ernstig. Indien verdachte zijn persoonlijke aansprakelijkheid niet kan dragen .dan moet hij die aansprakelijk heid opdragen aan een personeelslid, dat wel controle kan uitoefenen en de aan sprakelijkheid dus kan accepteren. Hij requireerde een geldboete van f 35.voor de eerste overtreding en 3 maal 30.— voor de volgende drie over tredingen. De rechtskundige Th. J. van der Heij den moest het met het O.M. eens zijn, dat verdachte helaas niet voor de eerste keer terecht stond. De moielijkheden in zijn bedrijf zijn groot. De man kan er niets aan doen, indien een chauffeur niet op tijd de rit eindigt. Zij hebben verlof om voor rekening van verdachte in een hotel te overnachten. De chauffeur was geverbaliseerd in Twello. Het ligt voor de hand. aldus pleiter, dat deze man al daar in de zomer geen Slaapgelegenheid kon vinden en naar Zwolle is doorge reden, waar hij in een hem bekend hotel een plaats vrij wist. Hieraan was de overtreding te wijten. Anders dan de of ficier achtte hij de chauffeur te goeder trouw, omdat deze ten aanzien van de Niet reëel Pleiter zag geen redelijk middel om de overtredingen te voorkomen. Verdachte kan wel een personeelslid formeel aan sprakelijk stellen, maar dat zal er toch wel op neerkomen, dat de boeten door hem moeten worden betaald, gezien het grote personeelstekort Bovendien vond pleiter het niet reëel een ander dan ver dachte zelf aansprakelijk te stedlen voor hetgeen in zijn bedrijf geschiedde. Wel zou hij willen zien, dat de chauffeurs zelf eens werden vervolgd. Het enige midde- om overtredingen te bestrijden zou zijn. gelijk naar pleiters mening in Frankrijk geschiedt, op de wagen duidelijk zichtbaar aan te geven tot hoelang de chauffeur zou mogen rij den. Misschien zou dit iets kunnen uit werken. Pleiter kon niets anders doen dan clementie van de rechter inroepen, zonder te bedoven, dat in den vervolge overtredingen uitblijven. De officier repliceerde, dat hij niet had gesteld, dat de chauffeur te kwader trouw het rijboekje verkeerd had ingevuld. In dét geval zou hij een strengere straf heb ben geëist. Verdachte heeft maatregelen te nemen van afdoende aard om over tredingen te voorkomen. De kantonrechter achtte de ten laste gelegde feiten wett.g en overtuigend be wezen. Hij was van oordeel, dat ver dachte inderdaad voor de nakoming van het rijtijdenbesluit aansprakelijk is. Hoe verdachte overtredingen van zijn perso neelsleden kan voorkomen, is een vraag die hij zelf moet oplossen; de wet moet gehandhaafd worden. De kantonrechter legde deze keer een geldboete van 4 maal 10,op. Zou verdachte echter nog eens terecht moeten staan, dan had hij reke ning te houden met de mogelijkheid, dat hij tot hechtenis zou "worden veroordeeld. Mogelijk, aldus de kantonrechter, vindt hij dan wel een middel om zich de na koming van het rijtijdenbesluit te doen waarborgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3