ïlieutue £ciltsrt)c (ütmrnnl Falanx-partij door Franco in het nauw gedreven Russische wapens in Jemen ontscheept Monarchistische oppositie tegen volmachten Teveel benzine in Texas Hongaarse communisten worden steeds driester Mohammedaans Algiers wordt gezuiverd Egyptegeen gesprek met Frankrijk en Engeland Welgestelde weduwe in Zeeuws dorp vermoord IFOENSDAG 9 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 3. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 108b i Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. 3ENSERINK CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvdtticb li gfifbtewen "tagn bert in tcgfrenspoet Honderd maal Saskia en Jeroen ZIE PAGINA 7 Scheuring in de Spaanse regering 'OSÉ LUIS ARRESE, de secretaris-generaal van de Falanx, de enige poli tieke partij in Spanje, heeft zijn ontslag ingediend als minister zonder ortefeuille. Dit is het resultaat van de steeds toenemende oppositie tegen twee voorgestelde fundamentele wetten, die de Falanxpartij de volledige acht over het regeringsbeleid zou geven. In 1947 heeft het Spaanse parlement »en wet aanvaard, waarbij bepaald ordt, dat Spanje na het aftreden van anco weer een monarchie zal worden fundamentele wetten moetefi echter continuïteit van Franco's regiem veilig ellen. Hiertoe zouden aan de Nationale an de Falanx grote volmachten orden gegeven, waardoor het parlement Cortes en de Raad van het Koninkrijk i ondergeschikte plaats krijgen. Steeds groter is echter in rooms-katho- Deel van overschot naar Europa? Olieindustriëlen in Texas hebben in een elegram aan president Eisenhower ver klaard. dat het tegenwoordige programma foor de export van olie naar Europa tot evolg heeft, dat er een geweldige opeen- loping van overschotbenzine is, zoals nog ooit in de geschiedenis is voorgekomen, m een binnenlandse prijzenoorlog voor i naaste toekomst tegen te gaan, ver- lekt men nu een deel van het toenemen- e benzine-overschot, naast de versche- Ingen van stook- en ruwe olie, naar uropa te zenden. Hier staat echter tegenover, dat de be- jmmissie van de Organisatie voor uropese Economische Samenwerking een ssolutie heeft aangenomen, waarin de andacht van de afgevaardigde van de .S. wordt gevestigd op de toestand, die Innenkort in Europa dreigt te ontstaan. olieproduktie in Texas zal moeten rorden vergroot tot een omvang, die het enden van aanvullende hoeveelheden ive olie en olieprodukten naar Europa 1 toelaten. In oliekringen in New York heeft men erklaard, dat de olieproducenten in 'exas, uit het oogpunt van goede zaken- lolitiek, nu proberen contracten voor vijf ar af te sluiten, voordat zij er toe over- lan de reservebronnen aan te breken n in de Europese behoeften te voorzien. Sowjetruiten in gruizels Het We6tduitse ministerie van buiten- andse zaïken heeft vandaag zijn spijt be- l over het feit, dat iemand het gis- 1 noodzakelijk heeft gevonden om 25 uiten van de Russische ambassade aan e Rijn, ten zuiden van Bonn. met stenen gooien. Er is een in Oostenrijk geboren bos- irbeider gearresteerd, die er waarechyn- lieke kringen en ook bij de strijdkrachten de oppositie tegen deze in oktober inge diende wetsvoorstellen geworden. Absurd Franco zou, zo luidt het verhaal, de president van de Cortes, Esteban Bilbao, om zijn mening verzocht heb ben. Bilbao zou kort maar krachtig gezegd hebben, dat de voorstellen absurd waren en Franco stemde hier mede in. Dit gebeurde in tegenwoor digheid v£n de Raad van het Koninkrijk. Ook de minister van buitenlandse za ken bleek tegen de wetsvoorstellen te zijn. Zonda hield Bilbao, in opdracht van Franco, in het palets van Franco een re devoering tot de Raad van het Konink rijk, waarin hij dat lichaam alle lof toe zwaaide. Maandag kregen alle Spaanse kranten opdracht foto's van deze gebeur tenis te plaatsen en prijzende artikelen over de Raad te schrijven. De secretaris-generaal van de Falanx- party reageerde onmiddeliyk door op korte termün audiëntie by Franco aan te vragen en het staatshoofd te verzoe ken hem van zön functies te ontheffen. Of dit ook inhoudt dat Arrese aftreedt als secretaris-generaal van de party, is niet bekend. Deze functie geeft nameiyk recht op een ministerszetcl. In Madrid gonst het van geruch ten, dat mèer ministers hun zetel ter beschikking zullen stellen. Zelfs wordt gezegd, dat alleen de ministers van buitenlandse zaken en handel zouden aanblijven. Duidelijk is het echter, dat er een diepe kloof in het kabinet is tussen monarchisten en falanxisten. Spoorwegen lenen 25 miljoen Binnenkort is de uitgifte te verwachten van een procent 25-jarige obligatie lening groot 25.000.000, ten laste va N V. Nederlandsche Spoorwegen. De uit- giftekoers zal 98 procent bedragen. De lening is aflosbaar in de jaren 1! tot en met 1982. Vervroegde aflossing niet toegestaan. „MEEDOGENLOZE STRIJD" Verscherpte controle op vluchtelingen HONGARIJE staat voor nieuwe beproevingen. Gisteren heeft het com munistische partijorgaan Nepszabadsag een meedogenloze strijd aan gekondigd tegen allen, die de „dictatuur van het proletariaat" durven weerstaan of er alleen maar tegen zijn. „Er Ss geen bestand met de contra-revo lutionairen. Onze stryd tegen hen zal thans worden gevoerd op een politieke grondslag en wy zullen ons concentreren op het isoleren en vernietigen van de anarchisten, de kleine bourgeoisie en al len, die er verkeerde ideeën op na hou den. Deze stryd zal overal worden ge voerd, waar deze vUandïge elementen proberen, zichzelf te vermommen als marxisten en leuzen verkondigen over democratisering en destalinisering", schrüft het blad. Kadars partyblad zet uiteen, waarom een geheime bijeenkomst in Boedapest van partijleiders uit vijf communistische landen onder leiding van Kroesjtsjef en Malenkof nodig is geweest: „tijdens de korte geschiedenis van de volksdemocra tieën is de Hongaarse opstand het ete voordbeeld geweest van een intensie ve opstand tegen het bewind der arbeiders" Eén partij Het officiële orgaan van de Hongaarse vakbonden Nepkarat schrijft wel, dat er besprekingen zijn geopend met vertegen woordigers van socialisten, klein grond bezitters en boeren, maar dat deze tot re sultaten zullen leiden, gelooft niemand. Britse beschuldiging DE ENGELSE REGERING, kenne lijk geprikkeld door de propa- ganda-oorlog ontketend door Jemen en de Arabisohe wereld, heeft de zaakgelastigde van Jemen een nota overhandigd, waarin de regering van Jemen beschuldigd wordt de inlandse stammen niet te weerhouden van in vallen in het aangrenzende Britse protectoraat Aden. In Londen vestigt men er de aandacht op, dat reeds verscheidene malen is ge constateerd, dat Russischo en Tsjechische wapens in de havens van Jemen worden ontscheept. Deze wapeninvoer is toegenomen sinds het bezoek van de kroonprins van Jemen. El Badr. kort geleden aan Moskou, waar hij met grote eerbewijzen werd ontvan gen. Bovendien wordt Jemens politiek door Egypte en financieel door Saoedie- Arabië gesteund. Dit zou een gevaar kun nen opleveren voor het Westen, wat be treft Aden. De laatste dagen hebben alle ambassa- les van Jemen in geheel Europa en het Midden-Oosten, vooral Kairo, verklarin gen uitgegeven, waarin Groot-Brittannië beschuldigd wofdt aanvallen uit te voeren op Jemen. Daarbij zouden Engelse vlieg tuigen en tanks Jemenitische steden heb ben aangevallen. Dinsdagavond werd In Aden bekend, dat strijdkrachten van Jemen grensplaat sen van het protectoraat Aden aanhou dend blyven aanvallen. Er zouden vrou wen en kinderen uit het vorstendom Sjaib door aanvallen uit het district van Qua- taba, dat ongeveer 150 kilometer ten i den van Aden ligt, om het leven zyn ge komen. Leden van de Ahl Murais-stam in Qua- taba hebben, in opdracht van de autori teiten van Quataba, versterkingen langs de grens met Aden aangelegd, vanwaaruit zij nu op dorpen in Aden schieten. Van niet-officiële zijde is gisteravond vernomen, dat in het aan Aden grenzende gedeelte van Jemen een gedeeltelyke bilisatie is afgekondigd. :ent in Aden. dat de aanvallen (i op het westeiyke gedeelte doel hebben, dc aandacht af te ii de onrust in Oost-Jemcn de afgelopen week heeft de regering Jemen troepen daarheen gestuurd, om de orde te handhaven, nadat er zich onge regeldheden hadden voorgedaan. Men Prins gedood De regent van het sultanaat Awaleg, prins Ahmed Ibn Aly, is volgens een woordvoerder van de legatie van Jemen te Kairo, door de Britten in een hinder laag gelokt en vermoord. Prins Aly stond bekend om zijn vijan dige houding tegen de Britten en zijn ver zet tegen de voorgestelde federatie van Aden en de protectoraten. Volgens de le gatie zouden acht Britse soldaten gedood zyn toen zy een aanval dedon op de stam Al Mansour. Tien burgers van Jemen zouden gedood zijn bij een Britse pantser- aanval op de stam Al Rayan. Van officiële zijde werd trouwens al ver klaard, dat zeker de socialisten nimmer deel kunnen uitmaken van een Hongaar regering. Minister Marosan, rechter hand vap premier Kadar, zei hierover: „De arbeidersklasse wordt slechts door één party vertegenwoordigd en dit zal ook zo blijven. Wy zullen niet toestaan, dat de vijand van democratische in stellingen gebruik maakt om de volks democratie te bestrijden". Premier Kadar heeft ook een verscherpt toezicht afgekondigd om een eind te ken aan de vluchtelingenstroom naai westen. De politie houdt vooral controle in de treinen, die in de richting van de Oostenrijkse gren6 rijden. (Zie vervolg pag. 4) Geen huis of kelder bleef onge moeid tijdens de Franse zuive ringsactie in Algiers. Geen mens kon passeren zonder zich nauwkeurig te moeten identifi ceren. Hier houdt een Franse soldaat een mijn detector tegen een zwaar gesluierde Arabische vrouw. Hongarijechaos dreigt Enorme invoer van kolen nodig Een der economische deskundigen van de V.N., die in Hongarije zijn ge weest, heeft verklaard, dat Hongarije met spoed op grootscheepse wijze van steenkool moet worden voorzien om het land te behoeden voor een ver pletterende economische chaos. De Algemene Vergadering der Verenig de Naties behandelt vandaag het voorstel Amerika en 22 andere landen (o.a. Nederland) om een speciale commissie te enoemen, die o.m. Hongaarse vluchte- ngen zal ondervragen over de Russi- :he militaire interventie tydens de Hon- aarse opstand. De commissie zou uit vertegenwoordi- ers van vijf landen moeten bestaan. Men denkt aan Denemarken en Australië, twee landen uit het Aziatisch-Afrikaanse blok en een vijfde uit Zuid-Amerika. In de resolutie worden de Sowjetunie 1 Hongarije verzocht in alle opzichten imen te werken met deze commissie van onderzoek naar Sowjet-inmenging in Hon garije en de naleving van vroegere V.N.- resoluties door de Hongaarse en Sowj et- autoriteiten. In het bijzonder wordt ge vraagd de commissie en haar staf toe te staan Hongarije binnen te komen en daar ■rij rond te reizen. Op Schiphol was gisteren veel belangstelling voor de lege porte feuille van de heer Bortzfiéld, die met zijn echtgenote op doorreis is naar Londen. Die lege portefeuille is een conditie van de Amerikaan se televisiemaatschappij, die de wereldreis van 'l echtpaar Bortz fiéld betaalt. De heer Bortzfiéld won onlangs een prijsvraag die door deze maatschappij uitge schreven was. Twaalf straaljagers naar Syrië In Syrië zouden gedurende de laatste dagen twaalf Russische straaljagers, Migs 17. aangekomen zyn. In Washington achl men dit niet verontrustend daar Syrië geen piloten bezit, die deze moderne toe stellen binnen afzienbare tyd kunnen be sturen De leverant'e zou deel uitmaken van de overeenkomst ter waarde van 28 miljoen dollar welke tussen de Sowjet unie en Syrië gesloten is. Franse actie D E MOHAMMEDAANSE WIJK van Algiers, de Kasjbah, is door de Fransen 10.000 man troepen huis nalisten gearresteerd, onder wie een gr zich by opstandige troepen buiten Algici neergeschoten. De zuiveringsactie staat onder lei ding van generaal Jacques Massu, die maandagavond door de minister-re sident van Algerije, Lacoste, benoemd is tot ordebewaarder in de stad Al giers. Zijn opdracht luidde: „De stad met alle te zijner beschikking staande middelen te verdedigen". De Kasjbah strekt zich uit over de steile helling van een heuvel by de havenwijk s een wirwar van smalle donkere straatjes met ettelijke grotten en kelders. Verklaring Mollet Vandaag zou de Franse premier, Guy Mollet, voor radio en televisie een klaring afleggen over de bedoelingen de Franse regering ten aanzien Algerye. Deze verklaring kan beschouwd huis uitkammen. Reeds zyn enige honderden natio- rie een groep van veertig man, die. gereed stonden ren. Eén man werd op de vlucht Korea één door verkiezingen De politieke commissie der Ver. Naties heeft gisteren met 75 tegen 8 stemmen en 13 onthoudingen een resolutie der Ver. Staten goedgekeurd, waarin nieuwe po gingen worden aanbevolen om de hereni ging van Noord- en Zuid-Korea te werkstelligen door verkiezingen onder V.N.-toezicht. Het Sowjetblok stemde tegen. De Rus- ,sche afgevaardigde was van mening dat de hereniging van Noord- en Zuid-Korea alleen door beide partijen zelf kan wor den geregeld door politieke, economische n culturele betrekkingen aan te knopen Heuss en Adenauer naar Ver. Staten Op uitnodiging van de Amerikaanse re gering zullen de Westduitse president Theodor Heuss en bondskanselier Ade- r waarschijnlijk nog in het komende voorjaar een officieel bezoek aan de V.S. brengen. RotterdamLonden. In het voorjaar zal e Marton Air Service Ltd op de lijn Rot- •rdamLonden viermotorige toestellen gebruik nemen, die zeventien passa giers plaats bieden. Tevens zal men in plaats van twee drie maal per dag gaan vliegen. "pGYPTE WEIGERT rechtstreeks of in- direct met Frankryk en Engeland te onderhandelen over een oplossing van dc Suezkanaal-kwcslie. De kwestie kan vol gens Egypte alleen geregeld worden bin nen het kader van de Verenigde Naties Aan het voorstel van Hammarskjöld tot bemiddeling kan dus geen uitvoering gegeven worden. Israël zet d elaatste dagen alles op alles om van de Verenigde Naties garan ties te krijgen voor een vrije doorvaart door het Suezkanaal én de Golf van Akaba. Deze garanties worden door Is raël als voorwaarden gesteld voor het ver der ontruimen van de Sinai. Eerst terugtrekken De Isaraëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, is voor de belangen van haar land opgeko men in geheime besprekingen mei diplo maten van West-Europa en het Gemene- De afgevaardigde van Israël by de V.N. Abba Evan, heeft lange tyd gespro ken met Dag Hammarskjöld, die erop aandrong, dat Israël zich zou terugtrek ken achter de wapenstilstandslijn. Ook de Amerikaanse delegatie bij de V.N. staat op dit standpunt. De Ameri kanen zyn van mening, dat Israël eerst de resolutie van de algemene vergadering moet opvolgen en daarna kan proberen door middel van onderhandelingen ga ranties los te krijgen over de vrije door- De Zuidslavische V.N.-eenheden. die achter de Israëlische troepen in weste- lyke richting optrekken zyn gisteren tot 10 km van El Arisj gevorderd. Zestig procent van het scheireiland Sinai is thans onder toezicht der V.N.-troepen. worden als een inleiding op de debatten, die later in de maand in de Nationale Vergadering gehouden zullen worden. Bejaarde voetgangers in verkeer gedood Bij het oversteken van de ryweg voor haar woning in Rotterdam is gister middag de 83-jarige weduwe A. P. Ruy- seveld-van der Maden door een auto aan gereden. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij bij aankomst in het ziekenhuis reeds was overleden Op de grote verkeersweg Maastrich tSittard werd gister avond de 84-jarige H. van Gerwen uit Bunde eveneens bij het oversteken door een auto aangereden. Hy was vrijwel op slag dood. In een zilverzandgroeve te Heerlen, werd gistermiddag de 29- jarige ongehuwde arbeider M. Pappers uit Heerlerheide by een instorting door zand bedolven. Hy kon niet snel genoeg meer onder het zand weggehaald worden Libanon breekt met Onassis De Libanese Petroleummy. acht zich niet gebonden aan de overeenkomst met Onassis. waarbij Onassis 45.000 nieuwe aandelen zou overnemen en het kapitaal zou brengen van 2 miljoen op 6,5 min Li banese ponden om olieverkenningen te Minister Luns bij het stadhuis onbekend... (Van r verslaggevers) Zyn ministers benoemd? Kent ledereen ze van gezicht of tenminste van naam? Wij hebben altyd gedacht \an wèl, maar onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zal ten aanzien van dit punt waarschynlyk wel de nodige scepsis by zich voelen opkomen. Hij is nameiyk gewend allerlei kleine klusjes, die indirect met zyn hoog ambt verbonden zijn, zelf te verrichten. Zo heeft hij dezer dagen bij de afdeling venhuizingen van het Haagse stadhuis zijn voornemen te kennen gegeven naar de ambtswoning op het Plein 1813 te wallen trekken. „Luns was de naam?" informeerde de ambtenaar achter het loket. Dat kon de minister toegeven. „Naar het Plein 1813 nummer 2 wilde u?" En toen mr. Luns bevestigend knikte, ontmaskerde de inschryver dit voorne men. „Kan niet. Daar woont al een zeker echtpaar Beijen en die krijgen geen inwoning." Eén onzer verslaggevers heeft hierop vastgesteld, dat de minister er toch in geslaagd is de moeilijkheden te overwin nen Het „echtjaar Beijen" moet der halve nog juist bijtyds vertrokken zijn. Russen klagen over onbeleefd ivesten De diplomatieke vertegenwoordigers van verscheidene westelijke mogendheden bezoeken sinds 7 nouember in Moskou geen recepties van de Russische regering. Het ministerie van buitenlandse zaken van de Sowjetunie heeft hun daarover een verontwaardigde brief geschreven, zeggende dat dit volkomen in strijd is mef het protocol. Een vergeeld geboortebewijs toont aan, dat de heer Moham med Khalil Aboe el Hawa uit Jeruzalem 136 jaar geleden werd geboren. Hij is de oudste man van het Midden-Oosten. Hij werd op de Olijfberg geboren en heeft nog nooit een stap bui ten Jeruzalem gezet. Hij heeft vijf vrouwen achtereenvolgens overleefd, doch verheugt zich nog over het bezit van zes-en- twintig kinderen. verhoor weer vrij TN HET Waloherense dorp Nieuw en St. Joosland is naar thans bekend wordt in de nacht van maandag op dinsdag de weduwe Sien Kodde-Rooze (30 jaar) in' haar wo ning vermoord. De vrouw heeft en kele maanden geleden haar man ver loren. Zij was verre van onbemid deld. De vermoorde was gewoon 's morgens een kopje koffie te drinken bij haar buur vrouw. Gisteren verscheen zy echter niet. Toen na aanhoudend bellen aan haar wo ning niet open werd gedaan, is de politie gewaarschuwd. Deze forceerde in wezigheid van de huisdokter de toegang tot de woning. In de slaapkamer trof men de vermoorde vrouw aan. De omstandigheden waren van dien aard, dat onmiddeliyk het parket in Mid delburg werd gewaarschuwd. Er volgde een nauwkeurig onderzoek. Gisteravond was het onderzoek nog gaande met behulp van een speurhond. Geen arrestaties Inmiddels zijn twee inwoners van het dorp verhoord. Het zijn de 30-jarige garagehouder L. H. en de 25-jarige land arbeider W. J. Beide personen hadden regelmatig contact met het slachtoffer. H. is zelfs gistermorgen nog bij de woning van mevrouw Rooze gezien. Hij zou bo vendien in het bezit geweest zyn van een huissleutel. huis in Middelburg vervoerd. HET WEER IN EUROPA l! geh. bew. licht bew. geh. bew. ,i IS WZW WZW WZW ZZW ZZW WEERBERICHT Minder zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelyk zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Later opklaringen maar ook hier en daar een enkele bul. Matige, tijdelijk krachtige wind, ruimend naar west tot noordwest. Iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15'uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1