Regeling ter bescherming tegen radioactiviteit Aantal maatregelen is reeds in voorbereiding Een op de tien Amsterdammers is niet geheel gezond Ver. Staten van Indonesië juiste oplossing Bombardement van steden in koninkrijk Jemen Hammarskjöld als koerier DINSDAG 8 JAMJAM 19S7 Voortdurende controle nodig (Van onze parlementsredactie) \Y/ ETTELIJKE REGELINGEN zijn in voorbereiding, waarbij de nodige 'V maatregelen genomen zullen worden om de bevolking te beschermen tegen de gevaren van de vreedzame en niet-vreedzame toepassing vaj kernenergie. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid Suurhoff meegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen, die hem in .september jl. door het toenmalige lid der Tweede Kamer, mej. dr. M. A. M. Klompé, zijn gesteld naar aanleiding van de verhoogde radioactiviteit, die het radiologisch instituut in Freiburg (Westduitsland) in veld en gewas heeft geconstateerd. Sn De radioactiviteit van het regenwater en van de lucht wordt in ons land sinds maart 1955 door het Medisch Biologisch Laboratorium der Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. te Rijswijk regelmatig bepaald met medewerking van he K.N.M.I, te De Bilt Deze controle om vat dagelijkse metmg van de radioacti viteit in lucht en stof, die in neerslag op de bodem neerkomt Sinds het begin van het onderzoek werd zowel in de lucht als in neerslag voortdurend radioactivi- teit aangetroffen. Na proefneming met atoomexplosies werd herhaaldelijk een verhoging van activiteit geconstateerd, rkte De verhoging van de radioactiviteit ge- v^n durende de maand september van 't vorig jaar was bijzonder sterk. Indien atoom- bomexplosies met de huidige frequen- e tie blijven plaatsvinden, zal het niet meer aac mogelijk zijn het risico voor de bevol king alleen op grond van meting der radioactiviteit in lucht en neerslag te beoordelen. Ook de verontreiniging var voedsel zal uit een oogpunt van gezond heidsbescherming in de controle moeten worden betrokken, aldus minister Suur hoff. Hij wijst er op, dat een behoorlijke be- U scherming van de bevolking tegen de gevaren van de toepassing der kernener- gie nooit zal kunnen worden bereikt al- vaa leen door nationale regelingen. Op ver- ui"l schillende punten zullen internationale blM regelingen absoluut noodzakelijk zijn. De ini regering doet al het mogelijke om te be vorderen, dat daarin de voor de bescher ming van de volksgezondheid noodzakelij ke bepalingen worden opgenomen. ter voorbereid en in het kader van d« zondheidsbescheimlng op basis var Warenwet het besluit Radio-actieve fen. Het Medisch-pbysisch Laboratorium dat te Utrecht wordt opgericht, zal de Arbeidsinspectie bij de uitvoering het Besluit Ioniserende Stralen in hei kader van de Veiligheidswet met techni sche adviezen ter zijde kunnen staan. Aan de Gezondheidsraad is advies ge vraagd over Inventarisatie van alle kern energetische prob'emen, die voor d« volksgezondheid van betekenis zijn. Ook de organen van het staatstoezicht op d' volksgezondheid, de Arbeidsinspectie er het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid bereiden zich voor op de taak, die hun in dit opzicht te wachten staat. Het Medisch Biologisch Laboratorium van de Rijksverdeligingsorganisatie van T.N.O. bestudeert reeds sinds 1950 het effect van stralen op levende wezens en zoekt naar beschermende maatregelen hiertegen. Het Radio Biologisch Labora torium van de Gezondheidsorganisatie T.N O. stelt sinds kort een onderzoek in naar de opneming van radioactieve stof fen in het menselijk lichaam. In het kader van het staatstoezicht op de volksgezondheid is op 1 februari het vorig jaar door het Rijksinstituut de Volksgezondheid een begin gemaakt met controle op de radioactiviteit het ruwe water van alle waterleidingen in Nederland. Dit onderzoek zal twee keei per jaar plaatsvinden. De rivierleidingen zullen vier keer per jaar gecontroleerd worden'. Het voornemen bestaat het water van de Rijn en van andere rivieren, die onze grens overschrijden, eveneens aan een regelmatig onderzoek te onderwerpen. Hiernaast worden 'ndividuele middelen voor de drinkwatervoorziening, b.v. he water uit regenbakken, incidenteel onder zocht. Controlemetingen van de radio activiteit van de lucht werden door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid nog niet verricht. De landbouworganisatie T.N.O. zal instituut te Wageningen oprichten, dat zich zal bezighouden met het onderzoek van radioactiviteit van gewassen. Visstand in Noordzee wordt bedreigd De voorzitter van de Britse federatie van trawlervisserijen. Jack Croft Baker, heeft gewaarschuwd dat de Noordzee wordt overbevist en wellicht een woestijn zal worden, tenzij er iets wordt gedaan om de visstand te sparen. Hij verklaarde dat er spoedig geen vis meer in de Noord zee zal zijn. indien de industriële vis vangst of het vangen van ondermaatse vis voor de vervaardiging van veevoeder niet wordt beperkt. De haringvisserij is er reeds van overtuigd, dat dé overbevissing de oorzaak is van de voortdurende achter uitgang van de visvangst, een verschijn sel. dat zich ook bij de vangst van andere vissoorten voordoet. Croft Baker verklaarde, dat de toestand ■erontrustend is en hij vestigde er de aan dacht op dat alleen reeds Denemarken door het vissen naar ondermaatse vis zijn visvangst heeft uitgebreid van 97.100 me trieke ton m 1930 tot 425.300 ton in 1955. In afwachting van nationale en gen zijn reeds eei I vergevorderde st In het kader van wordt op grond v< Veiligheidsbesluit Maatregelen /an de totstandkominf internationale regelin- i aantal maatregelen in lat van voorbereiding de arbeidsbescherming n de Veiligheidswe Ioniserende Stralen Driehonderd uur is er gevlochten aan de wieg die bestemd is voor j het kind van prins Rainier en prinses Gracia van Monaco. Ook de bekleding is geheel met de hand vervaardigd. Zij bestaat uit goudgele zijde en tule, voorzien van borduurwerk. Op het ogen blik kan men de wieg bewonde ren in een Parijs' warenhuis. Gevolg van bouwstop Autoreparaties in de open lucht Een onderzoek heeft uitgewezen, aldus het jaarverslag van de R.A.I., dat meer dan 50 pet van de garagehouders door de omstandigheden gedwongen is in de open lucht te repareren nu door de bouwstop de natuurlijke expansie van het automo biel- en garagebedrijf wordt belemmerd. Het jaarverslag noemt dit „niet mee niet minder dan een noodtoestand". De import en assemblage van personen auto's in ons land zijn in 1956 met 15 pet toegenomen. De meeste auto's werden verhandeld in de prijsklasse 6000 tot ƒ7000 (28,8 pet) gevolgd door de prijs klasse 5000 tot ƒ6000 (23,5 pet) Ruim 63 pet van de in 1956 verkochte automobie len had een catalogusprijs van nog geen 7000. Interessant zijn ook de cijfers in het R.A.I.-jaarverslag over het land van her komst van de auto's. In het totaal van de merken is het aan tal van de Duitse (47,1 pet), Franse (71,1 pet) en Italiaanse (5,9 pet) de laatste jaren toegenomen, terwijl het aandeel vai Amerikaanse (9,8 pet) en de Engelse (18,2 pet) is afgenomen. Tweede technische proefvaart van de Statendam De tweede technische proefvaart van de Statendam, noodzakelijk geworden door de moeilijkheden die zich tijdens de eerst' hebben voorgedaan, is defiC'ef vastge steld. Zij duurt van 14 tot 17 nuari. Opmerkelijke steekproef onthulde Een medisch onderzoek van ruim 3000 personen in Amster damse gemeentedienst en hun echt genoten heeft uitgewezen, dat de ge zondheid van 300 hunner afwijkt van de normale toestand. Bij dit proefonderzoek stuitte men op 58 gevallen van kanker, suikerziekte, t.b.c., nieraandoeningen en andere ernstige ziekten, waarvoor onmiddel lijke behandeling nodig bleek. Nie mand van de betrokkenen was zich ervan bewust, ziek te zijn. Behalve de ernstige gevallen trof men een tweede groep zieken aan. van wie mag worden aangenomen, dat de tijdige constatering een voortwoekering ernstiger vormen heeft voorkomen. Deze groep omvat 230 mensen. Voorts zijn in nog vier groepen de minder ernstige betrekkelijk goedaardige afwijkingen 1 dergebraoht. Het rapport over idlt onderzoek bevat de conclusie, dat een periodiek medisch onderzoek, zoals nu bU w(jze van proef is het stichten van doeltreffend geoutilleer de centra aan. waarbjj bijzondere aan dacht moet worden geschonken aan een directe samenwerking met de huisartsen. Studenten bestuderen de apartheidspolitiek De heer H. J. Brinkman, student aan de V.U. te Amsterdam, en de heer J. Fleer- ackers, student aan de R.K. universiteit te Leuven, zullen op uitnodiging van de Afrikaanse Studentenbond het vraagstuk van de apartheidspolitiek in de Unie van Zuid-Afrika ter plaatse bestuderen. Vol gende maand vertrekken zij naar Zuid- Afrika. Mevrouw Caroline Levy uit Kairo, vertoevend op het dek van het Egyptische schip Misr en haar twee jaar oude zoon, slapend op zijn moeders schoot, arriveerden gisteren in Napels. Zij bevonden zich onder de 957 Joodse mannen, vrouwen en kinderen, die Egypte werden uit gewezen. De Egyptische politie lichtte de vrouw met haar kind van bed en dwongen haar te vertrekken. De vrouw werd slechts toegestaan honderd Egyptische ponden (ongeveer achthonderd gulden) en twee stukken bagage ter waarde van vijfhonderd gulden mee te nemen. Zij werd gedwongen een verklaring te tekenen, dat zij Egypte vrij willig wilde verlaten. Nederlanders hadden gelijk Zuid-Molukken voor buitenlandse vliegtuigen verboden T TELE INDONESIËRS geven nu openlijk toe, dat het Nederlandse plan voor Verenigde Staten van Indonesië gezond was en door Sukarno en Hatta slechts werd afgewezen omdat het van Nederland kwam, aldus meldt Ass. Press uit Djakarta. Sukarno en Hatta waren waarschijnlijk bang een Nederlandse politiek van verdeel-en-heers. De opstand op Sumatra is eer. symp toom van de algemene ontevredenheid ir Indonesië en heeft daarom overal in de Archipel weerklank gevonden. Niet al leen Sumatra, maar ook Celebes. Borne-- en de Molukken willen meer vrijheid- He4 verzet op Celebes en in de Molukken werd slechts door bloedige strijd bedwon gen en dat er op Sumatra nog niet ge vochten is. wordt verklaard door vrees voor een bloedbad, zodra het eerste schot gelost zal zijn. Dode bij treinramp in Engeland Minstens één persoon heeft het leven verloren bij een treinbotsing in Welwyn Garden Oity Engeland). Er zijn 24 gewon den. Een epressetrein en een locale trein waren tengevolg evan de mist op elkaar gereden. Het verkeer op de lijn. een der voornaamste tussen Londen en Noord- Engeland, is gestremd. Utrïllo was zoon van Puvis de Chavannes Utrlllo-Valore, de we- 1955 overleden bekende bekend Mevrouw L\ duwe van de schilder Maurice Utrillo, heeft gemaakt, dat haar echtgenoot een zoon van de eveneens gekende Franse schilder Pierre Puvis de Chavannes, die i 1898 ii gestorven. Mevrouw Utrillo-Valore zei, dat het iet waar is, dat. zoals algemeen w.ordt aangenomen, „een zekere heer Boissy" de vader van Maurice Utrillo was. In vrijwel alle boeken over Utrillo wordt Boissy zijn vader genoemd De moeder van Maurice Utrillo. Suzanne Valadon, die zelf een bekende schilderes en in 1938 is overleden, heeft nooit gewild, dat de vader van Maurice zijn derschap erkende. Maurice Utrillo ont leende later zijn naam aan een vriend van moeder, de Spaanse kunstrecensent Miguel Utrillo. WERELDFEDERALISTEN BIJ GARY DAVIS Vertegenwoordigers van kende stichtingen voor federale wereld regering hebben een onderhoud gehad met Gary Davis, die op het hoofdbureau van politie in Amsterdam verblijft. De inhoud van het gesprek wordt op last van de autoriteiten geheim gehouden. Dé verwachting is, dat hij zich binnen kort vrijelijk in Nederland zal kunnen bewegen. R.A.F.-vliegtuigen in actie Jemen aangevallen. Ook zijn een groot aantal tanks gebruikt om delen van land militair te bezetten. De Jeme nationalisten xfln erin geslaagd t' Britse vliegtuigen neer te schieten vijftien tanks onschadelijk te maken. Niet ainder dan 173 nationalisten zijn gesnei eld. Deze onrustbarende mededelingen ijn gisteren gedaan door de legatie Jemen in Bonn. een officiële Britse verklaring wordt de onlusten gezegd, dat vliegtuigen de R A F. in het protectoraat Aden zijn opgetreden tegen invallers uit Jemen, het aangrenzende Arabisohe koninkrijk De vliegtuigen hebben echter niet het g< bied Jemen aangevallen, zoals de legatie Bonn heeft verklaard. De politieke i de Arabische Liga heeft inmiddels besloten Jemen te steunen de V.N. een verslag te verzoeken een onderzoek over de toestand De zaakgelastigde van Jemen Kairo. Taleb. heeft naar aanleiding i het gebeuren Nasser op de hoogte ge bracht van de Britse samenzwering tegen zijn land. Taleb deelde met de Engelsen trachten het strategische mleerd. Men beveelt F rans-Brits-Egyptiscli contact in Washington voeren met Frankrijk en Engeland ovt een regeling ten aanzien van het Sue: kanaal, wordt In Washington verklaard, dat de onderhandelingen zullen plaats vinden met Hammarskjöld als tussenper- Er wordt gewerkt aan een schema vooi een bijeenkomst van Hammarskjöld met de Britse en Franse gedelegeerden in Washington. Na hun standpunt vernomen te hebben zal hij naar de Egyptenaren gaan in een andere kamer om hun mening te vernemen. Hammarskjöld zou deze „koeriersdiensten" blijven vervullen tot de beide partijen het eens geworden zijn. Het uitgangspunt van de besprekingen zijn de zes punten van de conferentie van 13 oktober: onbelemmerde doorvaart van het Suezkanaal zonder enige discrimina tie; eerbied voor de Egyptische soeverei niteit; beheer buiten de politieke sfeer; regeling der kanaalgelden; reservering van een behoorlijk gedeelte der kanaal- gelden voor onderhoud; arbitrage van ge schillen In Kairo wordt officieel tegengespro ken. dat Egypte aan Frankrijk en Enge land de doorvaart van het Suezkanaal hebben ontzegd, zolang de Israëlische troepen niet volgens plan zijn terug getrokken. Woordvoerders van de Suezkanaal- aatschappi) hebben verklaard, dat de instructies voor de doorvaart niet ver anderd zijn en slechts Israël de doorvaart verboden blijft. De terugtocht van de Israëlische troe pen, waarvan de eerste fase maandag ln El Arish voltooid zou worden, is niet vol gens plan verlopen Ook de terugtocht op het schiereiland Sinai is vertraagd en op sommige plaatsen tot stilstand gekomen, zo wordt in Kairo medegedeeld. Het voor lichtingscentrum van de V N. echter heeft bekend gemaakt. tat de V N troepen, die de Israëliërs op de voet volgen, hun opmars hebben hervat Vliegtuig in zee ivas fictie J/ERKLARINGEN vat kele Hagenaars, die gis teravond omstreeks kwart voor zeven een vliegtuig voor Scheveningen in zee meenden te hebben zien storten, zijn er de oorzaak van geweest, dat het gehele zeeredding sapparaat uren lang (gelukkig voor niets) in werking is geweest. De zegslieden zagen een toestel, da' over het noor- derstrand heen naar zee koerste. Het motorgeronk hield plotseling op. Boven gloed. Daarna zagen we twee rode bollen, zo ver telden ze de politie. Deze waarschuwde op haar beurt de instanties, die in zo'n geval gewaar schuwd moeten worden en omstreeks half acht voer de reddingboo* Dorus Rijker de Scheven'ngse haven uil Later op de dat e B-45 v het Strategie Air Command van de Amerikaanse lucht macht die omhalf negen op zijn basis Sculthorpe by Londen had moeten aan komen, over tijd was. Dit toestel was tegelijk met twee andere uit Duitsland vertrokken en achterge raakt. Na deze mededeling ver trok omstreeks kwart over negen van Valkenburg een Neptune van de Marine- luchtvaartdienst. Neptune plus reddingboot zochten echter vergeefs. De reddingboot was om streeks half tien in Scheve ningen terug. Om tien over tien hoorde men dat Enge land contact had gehad met de B-45 zodat die in ieder geval niet kon zrjn net stort. Toen de luchtmacht omstreeks kwart voo: de zekerheid had gekregen, dat er in heel West-Europa' geen militair of burger- vliegtuig werd vermist, werd het zoeken gestaakt. De oorzaak van de con sternatie, zo bl\jkachter af, is een oefening van de commissie van proefnemin( van de Koninklijke Land macht, die van het strand af zogenaamde lichtsaspa- tronen heeft afgeschoten. Dit zijn projectielen, die een vuurstieep achter zich laten, zodat men de baan kan bepalen. Ge woonlgk waarschuwt men de vlieg- basas, maar gisteravond had men dit niet gednnn. omdat er geen enkel vlieg tuig in de lucht was, zo deelde de legervoorlich- tingsdienst ons mede. Dimmen of mistlampen bij mist in Duitsland In de Westduitse Bondsrepubliek is ee regeling Ingevoerd, die de automobilisten verplicht om bij mist of sneeuwval rijden met gedimde koplampen, zo wo door de KNAC medegedee'd. Het gebruik van twee mistlampen is eveneens toege staan', mits deze samen met de stadslii ten worden gebruikt. De mistlampen n gen 'iitt meer dan veertig centimeter van de zijkanten van de atuo zijn gemonteerd. De zaak tegen de 38-jarige voormalige SS-er W. Polak, die in 1952 uit de Bredase strafgevangenis ontsnapte en die thans ,-n Lüneburg terecht staat, is in een moeilijk itadium gekomen. Het vooronderzoek kan slechts onder zeer moeilijke omstandighe- Jen origine vinden, aangezien de Neder landse regering juridische bijstand voor Polak heeft geweigerd. Polak werd reeds kort na de oorlog door >n Nederlandse rechtbank ter dood ver oordeeld. doch dit vonnis werd lateT ver anderd in levenslang. Na zijn ontvluchting Breda vestigde Polak zich in Hannover. Duitsland ging op het Nederlandse ver zoek om uitlevering niet in. omdat volgens de Duitse opvatting Polak door toe te tre den tot het Duitse leger het Duitse staats burgerschap had verworven. De Neder landse regering blijft echter nog steeds aandringen op zijn uitlevering. Polak heeft [edurende de oorlog ads lid van de Waffen SS drie Nederlandse verzetslieden ne-r- geschoten. Hij nam deel aan het fusilleren vierde Voor de drievoudige' moord staat hij thams terecht. -MIITTgJJTM/TBilJli- Onafhankelijklieidsverklaring beschermd 829) De Declaration of Independence, het document echtei of Onafhankelijkheidsverklaring, is voor de burgers van de Verenigde Staten een zo belangrijk document, dat «e niet zullen nalaten haar met hoofdletters te schrijven. Zij behelst de beslissing van de afgevaardigden der 13 Noord-Ameri kaanse koloniën die in opstand waren tegen het Engelse, gezag en zich onaf hankelijk verklaarden. In het algemeen wilden de koloniën nog niet zo ver gaan toen een commissie werd aangewezen om een nadere beslissing te nemen, maar toen het document eenmaal was opge- steld, werd het door alle staten aan vaard, met uitzondering van New York, dat zich enkele dagen later bq de anderen voegde, zodat op 4 juli 1776 de onafhankelijkheid kon worden geprocla meerd. Nu weten we wel, dat de onafhanke lijkheidsverklaring aanvangt met een formulering van algemeen menselijke rechten, en ook zal niemand ontkennen dat daarvan in de praktijk niet veel terecht kwam (en na bijna twee eeuwen nog steeds niet veel van terecht gekomen is), maar het tekortschieten van de samenleving in het streven naar een ideaal doet aan de waarde van een der gelijk ideaal niets af, vooral niet, wan neer de leer van aller gelijkheid in het Amerikaanse denken blijkt te werken als zuurdeeg in ongerezen brood. Op allerlei gronden die naar waarde kunnen scl Amerikanen ei veel aan geleg) onafhankelijkheidsverklaring tot in lengt« ichtbaar te blijven ieder die er belang in stelt. Loden trommels in klnizen bieden dus geen oplossing. De onafhankelijkheidsverklaring is gelukkig op perkament geschreven en niet op het slechte papier dat op het einde van de 18e eeuw veelvuldig in de Amerikaanse koloniën werd gebruikt. Maar perkament 6taat ook aan vele. ge varen bloot. Het kan worden aangelast door zuurstof uit de lucht, stofdeeltjes, inwerking van het steeds voorkomende zwaveldioxyde enz. Daarom wordt het document bewaard in een inert gas, Lw. helium dat met een xniverheid van meer schatten, is de dan 99,99 pet kan worden verkregen. hun De onzuiverheid van dit gas bestaat dan bovendien nog uit stikstof, dat eveneens Het helium dient bovendien een be paalde vochtigheidsgraad te bezitten bq een bepaalde temperatuur, welke eisen alleen te verrollen zqn, indien het docu ment wordt ingesloten in een omhulsel dat luchtdicht is, transparant, chemisch inert en niet breekbaar, terwql boven dien als controle op het binnenstromen van lucht „lek-verklikkers" dienen te sqn ingebouwd. Om aan al deze voor waarden te voldoen, werd een platte onderzijde uit een speciale taaie glas soort bestaan: de vier zqwanden worden gevormd door een loden strip, die op een speciale manier aan het glas werd vastgesoldecrd(l). In deze doos bevindt zicb nn een laag zuiver cellulosepapier dat door een speciaal dekglas wordt vlakgehouden, terwql dunne platina spiraaltjes, omgeven door een koperen buis, als lekverklikkers dienst doen. zodra er zwakstroom doorheen wordt gevoerd. Schadelijke stralingen worden bovendien door speciale glassoorten ge weerd, zodat niet ontkend kan worden, dat vernuft, noch moeite zqn gespaard om de onafhankelijkheidsverklaring te behoeden en te bewaren. En indien de verklaring van de gelijkheid der men selijke rechten nu niet bij papier blijft, kunnen wc werkelijk zeggen, dat alle moeite niet vergeefs is geweest. Nu we toch in de V. S. zqn beland, moet u een» trachten ua te gaan, of Eisenhower de 33ste of 34ste president van de V. S. is. Daarover een volgeude keer. ■Nad-uk verboden) setiied van Kadaba en de sector van BI Beda te bezetten. Het internationale vliegveld van Atak is reeds in hun be zit deelde TaJeb nog mee. Het Engelse ministerie in Londen heeft ontkend, dat er Britse vliegtuigen zijn neergeschoten. Nog geen olietekort bij industrie De overigens geringe vermindering deT walserijproduktie bij de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens is niet gevolg lagere olievoorziening, doch van ver derde ruws taailevering door een buiten landse leverancier, aldus minister prof. dr. J. Zijlstra in antwoord op vragen het Tweede Kamerlid G. M. Nederhorst (soc.). Gevolgen voor andere industrie' zijn er nog niet, voor zover thans is na gaan. De mogelijkheid van maatregelen is beperkt. De voorziening van primaire industrieën geniet de volle aandacht. Ds. E. C. Burgstede, Bandoeng, repatrieert Op 17 januari zal ds. E. C. Burgstedi predikant van de Chinese kerk te Ban doeng. met de Oranje uit Indonesië naa; ons land vertrekken. Ds. Burgstede is dan 22 jaar in Indone sië geweest. Ruim twintig jaren heeft hij in Bandoeng onder de jeugd gewerkt Veel heeft hij gedaan voor de Chnese kerk op West-Java, waarvoor hij de nieuwe kerkorde heeft voorbereid. Vorige week heeft hij in de Chinese kerk de DJd. Kebondjati te Bandoeng afscheid genomen van de gemeente. Ds. Burgstede wordt opgevolgd door ds. J. Schipper, die in juli naar Indonesië zal vertrekken. Het parlementslid van de Masjoeml üdin Sjamsuddin heeft Sukarno ervan beschuldigd, dat hij verantwoordelijk is voor de opstand in Noord-Sumatra, daar pa« maatregelen nam toen alles te laat was. Sukarno was gewaarschuwd voor deze opstand begon. Hatta is volgens hem de enige, die voldoende gezag heeft om de crisis in Noord-Snmatra op te Molukken gesloten De Molukken zijn gisteren gesloten ver klaard voor buitenlandse vliegtuigen uit vrees voor het afwerpen van wapens. Tnmiddels heeft te Washington de heer Karei V. Nikijuluw aan de U.S. News and World Report een schildering gegeven van de vrijheidsstrijd der Zuid-Molukken en de aandacht erop gevestigd, dat Indo nesië daar een reële oorlog heeft gevoerd met hongerblokkade en vlammenwerpers. Te Djakarta is de hoofdredacteur van Indonesia Raya, Mochtar Lubis, vrijge- na drie weken arrestatie zonder verhoor. Hij staat nu onder streng huis- rrest. Hij mag geen gasten ontvangen n niet telefoneren. De zware pothoed van deze winter zal b\j het eerste voorjaarszonnetje moe ten wijken voor dit vlotte model met de slappe rand, die het gelaat over schaduwt. De Parijse ontwerper Adolfo maakte deze, nog steeds op Greta Garbo geïnspireerde, hoed van witte shantung stro afgewerkt met grove zwarte manchester. In drie landen 9 maanden verkeer: 11.778 doden TN DE eerste negen maanden van het vorig jaar zyn er volgens een opgave van de KNAC in het Nederlandse verkeer 1095 doden te betreuren geweest. Voor Frankrjjk was dat aantal 6314. Voor En geland bedroeg het over de eerste tien maanden van 1956 beduidend minder dan voor Franrfjk, namelijk 4369. Wanneer men deze cijfers bij elkaar neemt, kt gezegd worden, dat zich in de genoemde drie landen in de loop van driekwart jaat een ramp voordeed, die. wat het aantal doden betreft, zeven maal zo erg was als de Nederlandse stormramp van 1953. In Nederland heeft één op de ze ventien inwoners een auto. in Frank rijk één op de dertien en in Engeland één op de twaalf. Het totaal aantal verkeersongelukken ln Nederland wae over de eerste negen maan den van 1955 84.050 en over dezelfde perio de van vorig Jaar 94.805; een toeneming .'1,2 procent. Het aantal doden in de eerste drie kwartalen van 1956 bedroeg het genoemde cijfer ruim vier procent méér dan ln dezelfde periode van 1955 (toen 47 doden minder). Voor de ernstig gewonden en de licht gewonden zijn de /ergelijkingscijfers 14.542 (1487 méér. dat s 10.2 procent) en 11.168 (582 méér. dat is 5,2 procent). De genoemde cUferg zijn alia nog voorlopig. Olie in Nigeria aangeboord in Oloibiri door Shell BP Petroleum Development Comp. of Nigeria. DUF0UR AIR GUMZOLEN Ambonnezenkamp te Winterswijk Te Winterswijk wordt deze maand be gonnen met de verbouwing van het voor malige militaire L.S.K.-kamp Vosseveld voor 80 Ambonnese gezinnen, totaal 400 personen, uit andere, overbevolkte kam pen. Ieder gezin zal een eigen huishou ding hebben en tewerkstelling is mogelijk in plaatselijke bedrijven. In het kamp zullen eig enkerkdiensten worden gehou den en de jeugd kan voor de eerste leer jaren onderwijs ontvangen in een kamp- school. Miljarden sigaretten in rook opgegaan De Amerikanen hebben in 1956 395 mil jard sigaretten gerookt tegen 382 miljard in 1955, daar de angst voor de gezond heid wat geluwd is, dooh het aantal si garetten met filtermondetuk nam in twee jaar van 10 tot 30 procent toe. De geld- omzet steeg in 1956 3.7V», de netto-winst 6 procent. Hereniging, maar tot welke prijs JJOEWEL DE overeenkomst in het Kremlin, ondertekend tussen Grote- wohl voor Oost-Duitsland en Boelganin. de Sowjetunte in grote trekken ge lijkenis vertoont met de door Gomulka bereikte resultaten na zijn bezoek aan Moskou, is er toch een groot verschil. Dit kon ook niet anders, daar de positie van Oost-Duitsland bepaaQd wordt door de deling van Duitsland, zoals Grotewohl dan ook uitvoerig betoogd heeft op de receptie na de ondertekening. Daar de letterlijke tekst van de over eenkomst niet gepubliceerd is en men het moet doen met Oostduitse mededelin- 't Verklaarde f»" 4114 ten van de overeen komst niet duide lijk. Zo wordt ge en collectief veiligheids- Europa, waarvan beide voorstander zouden zijn. Tegelijkertijd wordt de NAVO een agres sief verdrag genoemd. Dit laatste is een duidelijker blijk van de Sowjetge- voelens dan het eerste. In de communis tische wereld wordt de NAVO nu een maal niet als een defensief verdrag ge zien. Kenmerkend is de urtflating in de overeenkomst, dat gesproken moet wor den over een beperkte bewapening in een zone tussen Oost- en West-Duitsland ook „met de bezettende mogenheden" in beide landen. Maar op 5 mei 1955 werd de bezetting van West-Duitsland be ëindigd. De daar aanwezige vreemde troepen zijn er overeenkomstig het NAVO verdrag en niet als „bezetters". Wat Oost-Duitsland betreft, spreekt de Sowjet- unie voor zichzelf! TATAAR wanneer we deze begripsver warring laten voor wat het nu eenmaal in het Sowjetbreta is, kunnen we constateren dat de Sowjetunie dus met de westelijken wil spreken over een mogelijke uitweg naar de hereniging van Duitsland. Gezien de berichten over de voorbe reiding te Bonn van een nieuwe West- duitse nota aan de Sowietunie. welke ook een dergelijke bescireking beoogt, kan hier een mogelijkheid liggen. Echter zal het goed zijn te beseffen, dat de prils van Rusland wel zeer hoog zal :ijn. Er wordt nu geopperd, dat een be- Derkte bewapening in de grenszone mogelijk zou zijn. Maar waar deze zone afgebakend zal worden, is nog niet gezegd. Met andere woorden ln hoeverre de zone de westelijke verdedigingslinie zou ver leggen en daarmede de NAVO-defensie aantasten, moeten we afwachten. De Sowietgedachte is. dat het westen een goedgelovige is. steeds weer bereid tot luisteren Zo ook wordt met deze over eenkomst. die vele economische beloften voor Oost-Duitsland inhoudt, het Oost duitse volk gesust Maar het blijft een open vraae of de hereniging van Duits land e»n nader is gekomen tot de verwerkelijking. uitzicht sproken van e systeem voor regeringen i i

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5