CttRISTFUJK Chr. lager onderwijs staat er niet zo erg slecht voor Boek Bedrag van 50.000 voor Universitair Asylfonds Kunstgebitten KANTTEKENING Burgemeester 2 Schijnbaar dorre statistieken leren Maar er is wel alle reden voor toenemende activiteit (V» i medewerker) In de periode van 7 januari tot 16 september 1955 bedroeg op de Neder landse scholen voor gewoon lager onder wijs het aantal voor het eerst toegelaten leerlingen 232.400. Hiervan gingen naar de openbare school: 63.700; naar de chris telijke scholen: 63.300; naar de ro> katholieke scholen: 101.200 en naar ander bijzonder onderwijs; 4200. Het aantal voor het eerst tot het g.l.o. toegelaten leerlingen bedroeg in de periode van 17 januari tot 16 september 1956 (een jaar later dus) totaal 222.300. Een absolute afneming dus van 10.100. Van deze leerlingen gingen naar de open- naar de prc.testarr.se ir de rooms-katholieke naar ander bijzonder Met regelmatige tussenpozen hoort men wel verkondigen, dat de invloedssfeei en de groei van de protestants-christelijke scholen minder worden en achterblijven bij die van het openbaar onderwijs. Aan de hand van een objectief onderzoek, waarby als leidraad werden genomen getallen, verstrekt door het Centraal Bureau conciuderen dat het voor het Christeiyk onderwijs s wil doen geloven. Met deze twee zuidelijke provincies tonen ook Overijssel en Gelderland gunstig beeld voor het prot.-chr. onder wys, terwijl Groningen, Friesland en Drente voor alle soorten een achteruit gang te zien geven; hier kreeg het open baar onderwijs de grootste klappen te incasseren en het r.k. onderwijs slechts een fractie. Wat Noordholland betreft kan worden vastgesteld, dat aan de grote steden vooral veel aandacht moet worden geschonken. In Amsterdam bijv. geldt voor de open bare lagere school een toename van 1,1 procent, voor het prot.-chr. een afname van 2.4 pet. en voor het r.k. een groei van 1,8 procent. Ook in Rotterdam is het voor het Brot-chr. onderwijs oppassen geblazen, lier bedroeg de toeneming voor open baar, prot.-chr. en r.k. resp. 1,8, 0,5 en 2,0; voor Den Haag gelden: 1,9, 1,4 en 2,0. Alleen in de stad Utrecht ging het open baar onderwys in een periode van 17 jan. tot 17 sept. 1956 met 0,3 pet, achter uit in vergelijking met dezelfde periode in 1955. Op 16 september 1955 waren op de Nederlandse scholen voor g.l.o. en v. aanwezig 1.492.600 leerlingen, waa by het openbaar 425.400, bij het prot. chr. 402.100, by het rooms-katholiek 637.600 en bij ander by zonder onderwys 27.500. De getallen voor 16 september 1956 zyn voor geheel Nederland: I.513.000 en voor openbaar, prot. chr., r.k. en ander byzonder onderwijs: 428.800. 407.100. 649.400, 27.700. De absolute toeneming van het aantal leerlingen in die periode (van 16 sep tember 1955 tot 16 september 1956) bedroeg voor het land 20.400 en voor de verschillende typen resp. 3400, 5000, II.800, 200 In procenten een toename voor het gehele land van 1.4 procent en voor de verschillende typen resp. 0.8, 1.2. 1.8 en 0.8. De conclusies, die uit al deze getallen, die droog lijken, maar waarachter zich toch verschuilt een geestelyke stryd om het kind van nu, zyn voor het prot. chr. onderwys: bare school: 60. scholen: 60.400; scholen: 97,900 onderwys: 4000. Uit deze getallen blykt dus een abso lute afneming voor de scholen (resp. openbaar, prot.-chr., r.k. en ander byzon der) van 3700, 2900, 3300, 200; in procenten uitgedrukt: 5.9. 4,6, 3,3 en 2,6. Voor Nederland totaal bedraagt dit per centage 4,3. Uitgaande van deze 4.3 pet. afneming kunnen we constateren dat het openbaar onderwijs verreweg het ongunstigste beeld vertoont, terwyl het christelijk onderwys ook iets achter blyft (0,3 pet.) en dat het r.k onderwys met het ander bijzonder onderwijs een gunstige ont wikkeling te zien geeft. Bekyken we de toe- of afneming van het aantal leerlingen per provincie in de periode van 17 jan. tot 17 sept. 1956, dan constateren we. dat in Noordholland het openbaar onderwijs groeide met 1,5 pet. en het prot.- chr. met 0,1 pet., het r.k. groeide met 2,4 pet. Voor Zuid-Holland zyn deze getallen resp. 1,9 pet., 1,3 pet. en 1,6 pet. Noordbrabant geeft voor het prot.-chr. onderwijs een toename van 3,7 pet. te zien, terwyl het openbaar onderwijs niet toenam en het r.k. onderwys met 1,5 pet. vooruitging. In Limburg ging het openbaar met niet minder dan 8,5 pet. achteruit en groeide het prot.-chr. en r.k. resp. met 4,6 en VAN DE DAG De mens op zoek naar zijn voor ouders, door André Senet. Uitgave Foreholte, Voorhout. 304 blz. Gebon den 12.90. De schrijver van dit boek is, zoals de titel al zegt, op zoek gegaan naar zijn voorouders. Het is een boek geworden over de oudheid van de aarde, een po- pulair-wetenschappelijke verhandeling, die zich als zodanig vlot en gemakke lijk laat lezen. Niet voor niets draagt het boek als ondertitel „Roman van de Paleontologie". Er staat in dit boek wel het een en ander, dat men niet voetstoots behoeft te aanvaarden. Trou wens, heel deze wetenschap, hoezeer zij ook op de oudheid betrekking heeft, is nog betrekkelijk jong. Maar het boek is wel interessant, omdat het een kijk geeft op de stand van tal van weten- i. er is geen reden tot pessimisme, wel tot actief realisme; in de grote steden zal nauwlettend moeten worden gevolgd de gemeen- telyke scholenbouwpolitiek, opdat in de nieuwe wyken het prot. chr. on derwys niet een paar jaar achteraai komt met een gebouw; er zal veel meer dan tot nu toi planning moeten plaatsvinden. Plan ning betekent ook samenwerking van aUen, die voorstander zyn van het vrije prot. chr. onderwijs; I. de sociologie vraagt ook bij het on derwijs een praktische toepassing. Iedere school behoort in zijn struc tuur en bezetting een centrum en tehuis te zyn voor de omgeving, d.w.z. voor de gezinnen en niet alleen voor de kinderen. Emigratie en migratie zyn op het platteland, vooral in de agrarische streken, van Invloed. Bij migratie zal het schoolhoofd de ouders moeten wyzen op de school in de nieuwe omgeving, waar z.i. hun kinderen thuishoren en ook thuis zijn. Tevens zal hy zyn collega moeten verwit tigen van de komst van een nieuw gezin, opdat het ook vanuit de school kan worden opgevangen. Melodie en woord der Ethergolven WOENSDAG 9 JANUARI 1957 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 De Ontbijtclub; 8.00 Nws: De Ontbijtclub; 8.50 V d vrouw. VPRO: - 1enwijding. VARA: 11.30 Gevar progr; :d; 12.33 V h plat- 13.00 Nws: 13.15 >onstellingsagenda; 13.18 Dansn Medische kron; 14.00 C 14.30 V d jeugd; 16.00 V d zieken; 16.30 Gram: 17.00 Lichte Puzzel muz; 17.30 Hammondtrio: 17.50 Regerings- uitz.Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brie venbus gaat open Correspondentieclub olv Regina Zwart; 18.00 Nws en comm; 18.20 Act; 18.30 RVU: Grote romantici, door dr. A Saalborn; tweede lezing: Byron; 19.00 V d jeugd; 19.10 Toespraak: 19 25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws: 20.05 Tussen de regels door; 20.15 Fragm Le Clemenza di Tito, opera; 2§ Bfiflgrit. hoorsp; 22.20 Lichte ens en nevelvlek, i .ammondorgelspel; 23.35 23.50—24.00 Soc. nws in Esperai [De Bal 23.00 Nws; Hilve II. NCRV: 7.00 Nw 9.00 V d zieker spel. hoorsp; 12.05 Surins 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Vocaal ens; 12 53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad: 13.20 Gevar muz; 13.50 Gram; 15.00 Promenadeork; 15.40 Meisjes koor: 16.00 V d jeugd; 17.20 Gra 21.35 Geestelijke 20.20 Radio Filh der Kerkhervorme liederen, 22 05 De Salonork; 22.45 vondoverdenking: 23.00 Nw: 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk (toez.): L. Kievit te Woerden; te Waddinxveen: J. R. Cuperus te Doornspyk; te Aruba (Ned. Antillen): J. A. Visser te Heer- jansdam en Kijfhoek; te Kerkdriel (toez.): Vik. P. de Ruiter te Warnsveld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Jutryp-Hommerts: kand. J. Winter te Amsterdam. Bedankt voor Sellingen: kand. J. van der Klaauw te Noordwijk aan Zee. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Zaamslag: G. Blom te deerkerk en J. van Doorn te Ermelo. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Jubilea Vandaag viert ds. B. Telder, predikant bij de Gereformeerde Kerk (ond. art. 31) te Breda, zyn 60ste verjaardag. Ds. Telder aanvaardde het ambt in 1925 en diende voordat hij in 1928 naar Breda ging de Gereformeerde Kerk van Vianen. In 1944 maakte hy zich met een deel der gemeente vry. Donderdag viert ds. K. A. Beversluis, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk, te Warnsveld zijn 65ste verjaardag. Ds. Beversluis werd in 1918 kandidaat in Noord-Holland en diende de gemeenten van Sijbe- carspel (1918), Grosthuizen (1921) en Zutphen (1926). In 1948 ging hij met emeritaat, waarna hy zich te Warns veld vestigde. Ds. J. Douma, emeritus predikant der Gereformeerde Kerk van Arnhem, aanvaardde zestig jaar geleden, op 10 januari 1897 het predikambt. Hy diende de kerken van Spijkenisse (1897), Alblasserdam (1902), Leiden (1907), Watergraafsmeer (1911), Den Haag (1916) en Arnhem (1929). In 1938 ging hy met emeritaat. Leesbare brieven Hoe velen hebben in hun werk niet met brieven te maken. Dik wijls zijn deze zo onduidelijk ge schreven in zulk een duistere taal. dat men de grootste moeite heeft om te ontdekken, waarover deze gaan en op wie zij doelen. Zo is het ook zo dikwijls met ons leven. Wij moeten levende brieven van Christus zijn, zegt de Bijbel. Leesbare brieven, aan on leesbare heeft men niets. Daar uit moet duide lijk blijken aan Wie wij toebe horen, Wie het hoogste doel van het leven is. In vele brieven staat duidelijk onze eigen naam. Zo veel, wat wij doen is tot lof en eer van ons zelf. Wij willen geprezen worden, wij willen door ons werk verrijkt worden. Ieder zou moeten weten, dat wij het beste voor hebben met iedereen. Dit is een fout, die veel dieper ligt, dan een fout in ons handelen. Dit betekent, dat niet ons hele leven Christus is. Mijn leven is Christus, zegt de Bijbel. Hem moeten wij geheel toebehoren. Ons levensdoel moet zijn zo te werken, zo ons te ge dragen, dat men niet ons, maar Christus prijst, en dat kan alleen, wanneer wij ons voor ons werk en in ons werk aan Hem over geven. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot lerares (A.V.O.) aan de tweede chr. huishoud- en industrieschool te Rotterdam: mejuffrouw A. Berken bosch te Bergschenhoek. Benoemd tot onderwijzeres aan de Timotiheusschool te Enkhuizen: mevr. Jager-Hiemstra, aldaar. Benoemd tot onderwijzer te Ooster se: P. Boonstra te Idskenhuizen (tyd.) Prins Bernhard Fonds jubileert /~)P een bijeenkomst te Amsterdam ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Prins Bernhard Fonds heeft Prins Bernhard vanmid dag als regent van het Fonds sym bolisch een bedrag van 50.000 over handigd aan de president van Universitair Asylfonds, prof. dr. G. C. Heringa. De gift is de grootste, de afgelopen tien jaar door het Fonds werd afgestaan. „Gezien de grote zaak van het Fonds is het een echt offer en dit moest het ook zijn, juist nu en voor deze nood' aldus de Prins. In zijn toespraak zei Prins Bernhard dat ook dit jubileum van het Prins Bernhard Fonds wordt overschaduwd door een dramatische ontwikkeling in het wereldgebeuren: de strijd het Hongaarse volk voor zijn niet L. laatste plaats geestelyke vrijheid. Deze strijd houdt thans ons denken en on: voelen in zijn ban. De Prins wees erop, dat wy deze „sto ring" vooral moeten zien als een me mento. Een memento, dat ons er aar herinnert, dat cultuur alleen in geeste lyke vrijheid kan gedyen, dat cultuur niet is een aangenaam byprodukt var .everlasting prosperity" (altijddurend: welvaart) maar een kostbaar en kwets baar goed, dat veroverd moet worden, tegen druk in velerlei vorm in. Wat de gift aan het Universitair Asyl fonds betreft herinnerde de Prins er Advertentie Geen losraken of verschuiven meer van eer op een kritiek raken, omdat üjt srschuift. Maak ee eigende ongemak. nstgebit losschiet ol >eder houdt het g< «n weinig DENTOFIX de gehele dag onwrik- sts. DENTOFIX voorkomt ie reuk uit de mond. Pro- daag. Priji Handschriften van Nag Hammadi III Dertien boeken met 48 gnostieke geschriften: een secte-boekerij nrOT vóór de ontdekking van de bibliotheek van Nag Hammadi, die een buitenge» wohe rykdom en verscheidden- heid van geschriften bleek te - bevatten, waren geen "Kopti- sehe of Griekse papyri gevon-i den die er zo prachtig uitza gen als deze. Sedert lange tyd hadden de geleerden overigens zonder veel hoop naar enkele van de docu menten verlangd; de vondst van de andere was een vol- komen verrassing. De werke lijkheid overtrof de stoutste verwachtingen, zo schreef prof. Quispel uit Utrecht en hy vervolgde: „Daar staan we nu, overladen (ik zou haast zeggen: overstelpt) met een stroom van teksten, die even oorspronkelijk als ver schillend zyn." De archeologische schat omvat dertien boeken met 48 werken. Sommige van de boeken zijn echter maar gedeeltelijk over of verto nen, zoals de Codex-Jung, tamelijk grote lacunes. Vier van de dertien boeken zijn bijna geheel ongeschonden, terwijl er tien min of meer volledig zijn. In totaal om vat de vondst een duizend bladzijden, waarvan er 794 gaaf zijn. Elf bundels hebben hun oorspronkelijke vorm be houden, namelijk die van een boek, een codex, met een soepele leren band en een reeks van ingenaaide en vaak genummerde papy rusbladen. De band van de Codex-Jung de enige co dex die geheel is bestu deerd is helaas verdwe nen. De „banden" van de codices lijken vrij veel op portefeuilles: ze zijn onge veer 25 cm hoog en 15 cm breed. Het schrift van de papyri wekt bewondering door de regelmaat, helder heid en schoonheid. Helaas is de Codex-Jung in dit op zicht het minst bedeeld. Alle 48 werken zijn af komstig uit de gnostische school van Valentinus, wel ke school in het tweede Valentinus evangelie theek var de loop kwart der tweede eeuw werd gesticht. De geleerden nemen aan dat de biblio- Nag Hammadi in an de derde en uw is gevormd gemeenschap in Opper-Egypte, die prof. Quispel Sethiaans noemt omdat de gemeenschap bij zondere betekenis toekende aan de persoon van Seth. De Codex-Jung vormt in meer dan één opzicht een uitzondering in de rij der geschriften. Deze codex is geschreven in het Subach- mimisch, de taal van Mid- den-Egypte en de geleerden vermoeden dat hij pas la ter aan de bibliotheek is toegevoegd. HET belangrijkste geschrift uit de Codex-Jung is ongetwijfeld het Evangelie der Waarheid van Valenti nus zelf, van welk „evan gelie" de naam bekend was uit het boek van Irenaeus, getiteld „Tegen de ket ters". Irenaeus sohrijft over Va lentinus dat deze de euve le moed heeft gehad om aan de vier canonieke evange liën een „evangelie" van hemzelf toe te voegen dat hij het „Evangelie der Waarheid" noemde. Wie was deze Valentinus, die door de kerkvaders werd beschouwd als een van de meest geduchte ket ter en van wiens leringen slechts enkele fragmenten bewaard schenen te zijn gebleven? Dat hij in de oude kerk een belangrijke figuur is geweest, staat wel vast; tot in de vierde eeuw waren er in Egypte en Azië gemeenten, die zich naar hem noemden. De schrijver van het Evangelie der Waarheid werkte in Rome tussen 135 en 160 na Christus. Volgens Tertullianus hoopte hij op een benoeming tot bisschop ME en ging hij tot de bestrij ders der Waarheid over toen het episcopaat, waar op hij min of meer had gerekend, aan een ander werd toegewezen. De ex communicatie was in die tijd nog niet in zwang met het gevolg dat hij zijn ac tiviteit kon ontplooien bin nen de kerk. Zo ontstond er een binnenkerkelijke gnostiek. Ongetwijfeld was Valentinus de diepzinnigste en de belangrijkste van de christelijke gnostici. 'ET bijzondere interesse hebben de geleerden zich de laatste jaren over zijn „evangelie" gebogen omdat zij verwachtten dat de bestudering ervan hen in staat zou stellen om de ontwikkeling van het Valen- tianisme te begrijpen of op z'n minst de oudste vorm ervan vast te stellen. Het Evangelie der Waar heid bleek geheel verschil lend te zijn van de vier ca nonieke evangeliën. Men vindt er geen beschrijving in van het leven van Je- zus: de kruisiging wordt slechts in het begin ter loops genoemd. Het Evangelie der Waar heid is meer een soort van Ïireek, een dogmatische en egelijk mystieke beschou wing. waaraan de begin woorden luiden: „Het Evangelie der Waarheid, vreugde voor hen, die van de Vader der Waarheid ge nade ontvangen hebben om hem te kennen door de Macht van de Logos, die gekomen is uit het Plero- ma. dat is in de Gedachte en het Denken van de Va der, (van) hem (de Logos), die verlosser genoemd wordt omdat hij de bode is, die bestemd was om te ko men voor de verlossing van hen, die de Vader niet ken- Het niet-kennen van de Vader des Als aldus het thema van het geschrift wordt opgeheven door het optreden van Jezus; Hij is de overgang van het Niets tot het Al. Het is duidelijk dat we hier te maken heb ben met een gedachtengang die sterke overeenkomst met het Christelijk geloof vertoont. Het verschil met het bijbels Christendom is echter dat de breuk tussen God en mens in de bijbel een gevolg is van de onge hoorzaamheid aan Gods ge bod, terwijl Valentinus de breuk wijt aan verduiste ring van de kennis omtrent oorsprong en bestemming van de mens. Voor Valen tinus en hierin is hij echt de gnosticus is God de alles-omvattende, van wie de mens in oorsprong een onderdeel is. TENS is het merk waardig dat er in het Evangelie der Waarheid niets te vinden is van het geen steeds is beschouwd als de kern van de gnos tiek, namelijk de hemelreis van de ziel en de verloste verlosser. Verbaasd waren prof. Quispel en prof. Puech toen zij tot de ontdekking kwamen dat er in het Evangelie der Waarheid geen sprake is van een processie van dertig aeo- nen, die uit de godheid emaneren, welke leer zo bestreden is door mannen als Ireneaus en Tertullia nus. In het Evangelie der Waarheid mist men be paalde elementen uit het Valentianisme; het „vijfde evengelie" is stellig ge schreven voordat de ty pisch gnostische leerstellin gen ontwikkeld werden. Opvallend is ook dat het ethische element, de ver houding tot de naaste, het gebod voor het leven in de wereld, ontbreekt. De „ken nis des Heren" heeft in het Evangelie der Waarheid geen component in de „vre ze des Heren", zo heeft prof. Van Unnik opge- jyjET de keuze van de nieuwe burge meester van Den Haag is zowel dat dit fonds zich Jtot taak heeft ge- Residentie als de benoemde geluk steld, voor aan de tirannie ontvluchte te wensen. Wij hebben reeds vele ja- jongeren, die daartoe geschikt zijn, hier De gelden zullen in de eerste plaats bestemd worden voor de reeds eerder aangegane verplichtingen ten aanzien van de voor november jl. aangekomen vluchtelingen. Als de noodzakelijkheid mocht blijken, zal het bestuur van het Pins Bernhard Fonds een verdergaande steun in o Bernhard. Utrechtse eredoctoraten Ter gelegenheid van de 321ste dies van de Utrechtse Rijksuniversiteit zal de senaat dier universiteit in zyn zitting van 29 maart twee eredoctoraten ver lenen, een aan dr. Geoffry B. Dowling in de faculteit der geneeskunde en een aan prof. dr. Maurice Ewing in de faculteit der wis- en natuurkunde. Dr. Dowling heeft jaren lang gewerkt in de afdeling voor huidziekten van het St. Thomas Hospital in Londen; hy is nog medewerker aan de medi sche school van dat ziekenhuis clinical teacher aan de Universiteit van Londen. Vooral zijn onderzoekin gen betreffende de huidtuberculose zijn baanbrekend geweest. Dat de lupus-hospitalen in de wereld nauwe lijks werk hebben, is voornamelijk aan hem te danken. Prof. Ewing is hoogleraar aan Columbia-universiteit te New York de geofysica en de geologie van zeebodem. Op zijn gebied is hij een c... allergrootsten, zowel door zijn eigen arbeid als door wat hy aan voort varendheid en bekwaamheid en zielend enthousiasme weet tot stand te doen komen. Uniecollecte lijst 15 Lijst 15 van de 77ste Uniecollecte voor de scholen met de Bijbel is ver schenen. In totaal is nu door 375 lokale comité's een bedrag van f 182.405,41 bijeengebracht (vorig jaar door de zelfde comité's f 166.067,70). Op lijst 15 komen de volgende c( bedragen voor. Boerakker: f 133, 124.25); Wagenborgen f 475 460); f 1.105.80 (1.001.10); Leeuwarden f 4.288,35 (3.952,79); Menaldum f 238,50 (252.75); Sua- leer f 348,35 (337.10); Surhuisterveen f 433.85 (478.50); Ni ren het voorrecht, de thans benoemde te mogen kennen als een bij uitstek hoogstaand man en een knap ma- gistraat. Er is reden, voor deze goede stad van de ambtsperiode van mr. Kolfschoten veel goeds te verwachten. Mogen hem de kracht en de bijstand worden geschonken, die ook voor hem overweging nemen, .ldns Prins onmisbaar Iullen zyn. Als wijs man, begiftigd met een ruime mate van redelijkheid en van begrip, zal de nieuwe burgemeester het ons ten goede willen houden, dat wij voor ons het aanvankelijk menen te moeten betreuren, dat, door welke omstandigheden ook, de keuze niet is gevallen op een „eerste burger" van protestants-christelijken huize. Zulks temeer omdat de Residentie in dit opzicht een traditie heeft. Aan ons echter, de getroffen beslissing te eer- biedigen, waarbij de persoon van de benoemde het ons wel bijzonder ge makkelijk maakt. gLIJKBAAR onvermijdelijk, is ook deze benoeming weer het een en ander voorafgegaan aan publi- katies over touwtrekkerij en verschui vingen in de politieke sfeer. Een merkwaardig voorbeeld daar- in leverde wel het socialistische dagblad „Het Parool". Dit blad kwam in zijn kolommen met een verhaal, zó ingewikkeld, dat het er ten slotte zelf in verstrikt raakte. Zo betoogde dit blad, dat de r.k. minister van binnenlandse zaken een heel opzetje zou gemaakt hebben om een r.k. burgemeester voor Den Haag voor te bereiden. De minister zou enige aarzeling ge speeld hebben bij de benoeming (die inmiddels eveneens is afgekomen) van de nieuwe socialistische burge- meester van Amsterdam, aarzeling 1 omdat de socialisten niet bijster veel i zouden gevoelen voor de nieuwe 1 Haagse burgemeester. De socialisten zouden dan door de aarzeling van de minister over hun eigen aarzeling heengeholpen moeten worden. 1 f 530,75 (498,58): - (547,35). der f 189.80 (148.10); Delft f 1.459,55 (1.411,60); •ersdijk f MOO,— (1.127,15): (315,25 bij Leerdam f —1,16 (878,65); Streefkerkf 234,86 C f 309,91 (329,60); Zoet< (102,- A msterdam.Manchester Goochel wedstrij d op T.V.-scherm De televisie laat zaterdagavond in Europees verband weer eens zien wat zij kan. Er staat dan namelijk een goochelwedstrijd tussen Amsterdam en Manchester op het programma met een jury van Brusselaars. Maar en dat kan dank zij het nieuwe medium iedereen blijft in de stad van zijn inwoning. In Amsterdam is de plaats van hande ling restaurant Lido. Daar nemen de Nederlandse goochelaars Tonny van Dommelen, Fred Kaps en Marconick het op tegen hun Engelse rivalen Michael Bailey, Robert Harbin en Stanley Watson, 'le in Manchester resideren. Dit illusiespel wordt in Nederland in geleid door Francis White, vice-voorzit- -'an The Magic Circle In Manches- is die taak weggelegd voor Henk Vermeyden, voorzitter van de Neder landse Magische Unie. In Brussel is Pol van de Velde, de be kende spelleider van de Belgische tele visie, voorzitter van de Internationale ju ry. Voor de totstandkoming van deze uitzending staat een cirkel (om in de termen te blijven) van televisiezenders in de drie landen (plus een stukje van de eurovisieketen op Frans gebied, voor de verbinding tussen Engeland en Bel gië) opgesteld. Er zal ook heel wat technisch ver taalwerk aan te pas komen, aangezien Engeland en Nederland een volkomen verschillend beeldlijnensysteem hebben. Dat in België komt in grote trekken met dat van ons land overeen, maar daaraan toch niet geheel gelijk. Van her- .en der"] goede samenwerking helemaal ni. nodig Is, dat ze uit hun bed gehaald worden. Ze hebben nu een soort nachtdienst ingesteld, waarby telken: een van hen te bereiken is voor spoed,.gevallen". Het gevolg is, dat mensen met moeilijkheden niet tot de volgende dag behoeven te wachten, omdat ze denken lastig te zijn. De bruiloft Horizontaal: 1 Dekklok, 6 dapper, 3 gereed, 10 zangnoot, 11 slede, 12 met gras begroeid duin, 14 Chin, maat, 16 fig. moeilijkheid, 18 tweegevecht, 21 voorzetsel, 23 hevig, 24 lidwoord, 25 grondtoon, 27 bergplaats, 28 paard rijder. 31 reptiel. Verticaal: 1. Rijzig. 2 voorzetsel. 3 onsamenhangend. 4 gehalte. 5 onmeet baar getal, 7 vervallen, 9 reklamege- schrift. 13 Chin, maat, 15 pers. voor naamwoord 17 rivier in Italië, 19 klaar, 20 euvel, 22 staatsgreep. 26 aanzien. 29 klein persoon. 30 rondhout. OPLOSSING PUZZEL No. 12 Horizontaal: 1 Alp, 4 Tar. 6 raap. 8 pa, 9 es, 10 amulet, 12 vlo, 13 na. 14 en, 16 ion, 19 buiten. 21 ba, 22 Ee, 23 spek. 25 ras, 26 als. Verticaal: 1 Ares, 2 las, 3 pa, 4 tal men, 5 rots, 7 pal, 8 pu, 11 motie, 12 valies 15 ober, 17 ons, 18 laks, 20 te, 21 bel, 24 pa. Engeland, BBC Hoi Veerber; 19.00 Nw: 5 Volksdansen; 20.00 Gevar js; 21.00 Symf ork: 22 00 247 m. 13.00 Ork conc; 13.45 Idem; 14.45 V d kind; 15.00 V d vrouw; 16 00 Nws en ork conc; 16.45 Lichte muz; 17.15 Mrs. Dale's Dagb; 17.30 Voordr; 17.45 Schots ork; 18.45 9.00 V d jeugd; 12.00 Gram: IC 'n Veerber: 12.34 Gram: 13.00 Nws; 13.11 Gram; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram; 16.15 Omr ork: 17.00 Nws; 17.10 De wonderbare mandarijn, muz pantomime; 17.50 Boekbespr: 18.00 Zang en piano; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang: 20.00 Die Czardasfür- stin. operette; f Gram: 22.00 Nwi Gram- 22.55—23.00 Nws. Brussel 484 m.: 12 00 Gev« 13.10 Gram: 15.15 Koorcc 16.05 Lichte muz; 17.00 F 18.30 Jazzmuz: 19.30 Nws: 22.00 Nws; 22 10 Folklorist 43. „Gauw, gauw, haal de dokter uit de zaal." Het meisje gaat weg, de cJaur slaat dicht. Vera is alleen. Géén antwoord heeft ze ont vangen. Verslagen zit ze neer. Zó vindt haar haar man. Later, vele jaren later, wanneer ook zij er niet meer zijn zal, zal Ariton Kuiper zich her inneren, dat ze toen voor 't eerst die oogopslag vertoonde, die later zo tekenend voor haar was. Nu ontroert het hem alleen maar even. Zoals ze daar ineengedrukt in elkaar zat naast het bedHij heeft zoveel bedroefde mensen bij doden zien staan. Nee, het is niet de liefde, het is niet omdat het zijn vrouw is. Nee, het is de aanblik van een mens, die het diepste leed door maakt, dat een mens kan doormaken. Het alleen zijn met zijn eigen kwaad. Juist in het ogenblik dat haar de last te zwaar is geworden en ze tot het enige wezen dat in deze wereld troost kon geven, haar toevlucht heeft genomen om haar hulp, is dit haar ont nomen. Nu staat hij daar, haar man. Waarom schreeuwt ze het niet uit: „Ga weg, ga weg, ik ben schuldig, ik ben schuldig Waarom is hij nu zo vriendelijk, zo vol atten tie? „Vera, kom, laten we even uit de kamer gaan." Ze laat zich leiden, willoos. Ze komen bij haar. Zijn vader en moeder, ze proberen haar te troos ten. Ze spreken over haar moeder, maar wat .veten zij van verlies? Ja, zeker, moeder is goed afgestorven, maar ikvoor mij kan er alleen De glazen knikker door KARL WEST maar troost zijn, wanneer ze weer leven zou. Wat weten jullie daarvan. Al die jaren maar aan jezelf denken, je eigen narigheid en nooit, nooit met iemand kunnen spreken en als je nu eindelijk ziet, dat het niet hoeft, dat je niet al leen bent en je rent er heen, je zegt: „Hier ben ik, help me!" en je praat dan tegen een dodezie je, dat begrijp je niet. En of ze nu praten en praten, het helpt niet. Nee, tranen komen er niet meer. Maar later zou Anton het zich herinneren, haar oogopslag was veranc'ïrd en die diepe verzonkenheid, die wondere blik zal hij dan nooit, nooit meer kun nen vergeten. Nog eenmaal zorgde Vera's moeder voor een verrassing. Dat wil zeggen, dat ze er voor ge zorgd had, dat na haar dood haar dochter en in 't bijzonder ook haar schoonzoon nog eenmaal in verbazing zouden raken over haar daden. Haar spaarpenningen waren opgegaan de laat ste jaren. Het gezin van Vera had haar zóveel gekost, dat ook van iets overleggen geen sprake had kun nen zijn. Dt premie voor de levenoverzekering echter had ze trouw betaald. Nu ontving Vera een som, die hen in staat stelde, niet alleen de resteren de schuld van de dissertatie-rekening te betalen, maar ook om een beter huis te betrekken. Voor al nu het te verwachten was, dat de naam, die Anton door het proefschrift gemaakt had, 'hem ook vruchten zou gaan opleveren in de vorm van patiënten, was dit wel gewenst. Dat werd onmiddellijk na ontvangst van het geld besproken. Tot aan de begrafenis was An ton zeer attent geweest voor zijn vrouw. Hij had er een eer in gesteld alles naar de voor schriften van de gestorvene te regelen. Zo had den ook de kinderen niets gezien van al er gebeurde. DERTIENDE HOOFDSTUK Daarna begint weer het oude leven, nu ech ter nog eenzamer voor Vera, omdat ze haar moeder miste. In haar fantasie vergrootte ze de waarde, die haar moeder voor had gehad hon derdmaal en zo werd haar dit gemis tot zó gro te smart, als alleen het gemis van hetgeen de mens nooit bezat, wezen kon. In haar doen en laten bleef ze echter dezelf de. Haar huishouden hield ze in orde met de zelfde regelmaat als vroeger. Ze ontving de patiënten als vroeger, wanneer Anton niet thuis was en ze telefoneerde naar de kliniek of naar andere plaatsen, die hij opgegeven had om hem te verwittigen. (WORDT VERVOLGD). pjET blad ging nog verder. De socia listische ministers zouden alleen met de benoeming van de nieuwe Haagse burgemeester hebben willen instemmen, mits er een r.k. door- braakminister voor Eindhoven of Maastricht gegarandeerd kon worden, iets waarvoor de r.k. ministers in het kabinet weer niets zouden voelen» Dit alles ging dan nog vergezeld van andere, niet minder zonderlinge mede delingen, bijvoorbeeld dat de P.v.d.A. als zodanig door de minister of door de commissaris der Koningin geraad pleegd zou zijn over de keuze uit haar midden van een burgemeester voor Amsterdam. Wel een zonderling verhaal dus, ge lukkig zó zonderling dat het onwaar schijnlijke er dik bovenop ligt. Het betreurenswaardige bij dit soort arti kelen is, dat zij de indruk vestigen, alsof benoemingen van burgemeesters volop getrokken mogen worden in het vlak van de partijpolitieke verhoudin gen. j^ATUURLIJK behoort bij de keuze van een burgemeester rekening te worden gehouden met de godsdienstige en/of politieke gevoelens der gemeen telijke burgerij. Een burgemeester is maar niet iemand die boven de gemeente troont, hij is „eerste burger". Wij voor ons hebben grond voor onze stelling, dat, indien aanwezig, een burgemeester uit protestants-christelijken huize voor de Residentie stellig evenzeer in aanmer king zou zijn gekomen. Maar de ver onderstellingen, die spreken uit dit artikel in het socialistische blad gaan ons niet alleen veel te ver, we achten ze verwerpelijk en voor een gezonde en verantwoorde democratie zelfs verderfelijk. Laten we dit alles intussen voor wat het is. Belangrijker mag heten, dat Den Haag zijn burgemeester heeft. De stad van de ooievaar is niet langer vacant. JN dit verband moeten we denken aan hetgeen dr. Kuyper zo'n 75 jaar geleden schreef. Hij critiseerde toen burgemeesters, die van elders werden gezonden en die dachten, dat zij als ooievaars waren, die de lente uit het Zuiden kwamen brengen in barre streken. .Slag op slag doet zich het geval >r", schreef Kuyper, ,,dat een vreemd jonkman, zonder kennis van „land en luyden", van practische er varing nog verstoken, aan de ernst des levens nog gespeend en alleen begif tigd met wat theoretische kennis, in een gemeente van eenvoudige lieden letterlijk de baas kon spelen." Voor wat betreft mr. Kolfschoten geldt van alles alleen, dat hij uit het Zuiden komt; in alle andere opzichten kan hij het beeld naast zich neerleg gen. Misschien zelfs wel dat van die .gemeente der eenvoudige lieden".... In^het onlangs gekozen Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zyn twee predikanten gekozen. De ene. ds. Coad, ioc3? ïaar eej van de J°n?ste der 435 leden: de ander, dr. A. C. Powell, heeft al zeven parlementaire perioden achter de rug; hij is predikant van een negergemeente en treedt bij de stryd om gelyke rechten voor de rassen naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2