CBS legt dagelijks leven in cijfers vast RANG RANG RANG RANG Mohammed Hatta zal dus niet premier worden nog Van de jeugd lijdt 10 pet. aan geestelijke stoornissen fSÉMfc Kominform is weer in de maak Gelijke verdeling kolen tussen Europese landen Sowjetmasker afgenomen Simbolon wil niet aanvallen wel terugslaan maar MAANDAG 7 JANUARI 1957 Wel en wee van de familie Doorsnee (Van een speciale verslaggever) DE „JAARCIJFERS VOOR NEDERLAND 1953-1954", onlangs uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, leren ons de gemiddelde Nederlander kennen. De gemiddelde Nederlander echter bestaat naar ons i weten niet en zo krijgt deze CBS-uitgave, ondanks haar schijnbaar zo dorre opsomming van getallen, dus het karakter van een sprookjesboek, waarin ons het wel en wee van die fictieve gemiddelde Nederlander en zijn gezin worden verhaald. Zo vertellen de cijfers, dat de gemiddelde Nederlander met zijn gezin dat met hemzelf inbegrepen uit 3,88 per sonen bestaat over een lapje grond van 1,28 hectare beschikt. Op dit stukje grond stond op 31 december 1954 9/10 deel van een woning, waar sindsdien misschien nog een klein stukje bijgebouwd of daarentegen mo- j gelijk zelfs een klein stukje afgebrokkeld is, maar dat toch nog steeds geen heel huis is. Op die 12.800 vierkante meter liggen, behalve dat 9/10 huis, i allerlei stukjes school, fabriek, kerk, weg, bioscoop, dijk, plas, rivier, park, 1 kerkhof enzovoorts, zodat het gemiddelde gezin nog ruim 1700 vierkante meter bos en woeste grond en 9200 vierkante meter cultuurgrond over houdt. Op dat stukje grond weidde de gemid delde Nederlander 1,1 koe. Maar ook hield hij er 11,6 kippen, teelde hij er fruit, bloemen, tarwe, rogge, kanariezaad. sla- boontjes, uien, asperges, onkruid, andij- j vie, kerstbomen, ruim een ton suikerbie ten en bijna VA ton aardappelen en dit alles leverde hem ruim 10 °lo van zijn I ankomen op. Ook werkte hij dikwijls in zijn stukje fabriek, waar hij met behulp van 0,3 gezinsleden ca, 395 metselstenen I bakte, 7 paar schoenen vervaardigde, 233 kilo staal walste, 35 kg garen spon, 55 liter bier brouwde en 43 °/o van zijn week- I loon verdiende. Hij dreef ook handel, ging vissen, verrichtte diensten, exploiteerde goederen en kapitalen en verdiende zo in 1954 in totaal f 8865 voor zich en zijn gezin Tenminste, dat zou zijn inkomen zijn, wanneer het nationaal inkomen dom weg over de bevolking kon worden ver deeld. Het nationale inkomen bedroeg namelijk in 1954 f 2285 per hoofd van be volking. kilo boter, 128 eieren, 54 kilo fruit, 80 kilo tarwebloem en -meel, 38 kilo suiker (al of niet verwerkt in snoep etc.) en 105 kilo aardappelen, dron ken ze 205 liter melk en 13,9 liter bier, rookten ze 94 sigaren en 1065 sigaretten. Voor hen en de ruim 10,6 miljoen minder bedeelde Nederlan ders werden in dat jaar 3,2 miljoen 897 miljonairs De zij het vier jaar oudere inko- mensverdeling 1950 geeft echter heel an- I dere getallen. Toen waren 342.615 man nen en 286.907 vrouwen, die minder dan f 1000 per jaar verdienden. En terwijl ruim 1,5 miljoen mannen het met inko- mens van f 2000 tot f4000 moesten stel- 1193 i I wen geteld, die meer dan f 100.000 's jaars ontvingen. Van dl® 1269 waren er 9 jonger dan 30 en 160 ouder dan 70 jaar. Er werk ten 388 in de handel, 130 in de metaal- nijverheid en scheepsbouw, 125 in de tex tiel en 49 in de bouwnijverheid. Zelfs was er een man of vrouw, het CBS zwijgt daarover in de onderwijssector die kans zag om dat jaar een ton te ver- dienen. Daar kunnen de kunstnijverheid, de eredienst, de losse werklieden en nota bene zelfs de diamantindustrie niet te gen op, want in deze bedrjjfsklasse kent men dergelijke inkomens niet. Daaren tegen waren er 85 Nederlanders, die ook zonder een beroep uit te oefenen een inkomen van meer dan f 100.000 incasseer den en voorts 18 geheimzinnig lieden, van wie beroep of bedrijf onbekend wor den genoemd hetgeen overigens niet beslist iets duisters behoeft te betekenen. Het totale inkomen van deze 1269 hoge- inkomersgenieters beliep toen f 235 530.000. Verscheidene van hen zullen dan ook be horen tot de groep van 897 miljonairs, die ons land in 1951 rijk was en die in totaal goed waren voor 1,7 miljard gulden. Ook daar weer: geen miljonairs onder hen, die in diamant en edelstenen doen of zich met kunstnijverheid bezig houden, maar wel 112 in de handel, 66 in de tex tiel en 6 in de kringen van het on derwijs. Deze 897 gegoede burgers van wie 204 vrouwen bezaten daarmee meer dan de helft van het kapitaal, dat ruim 7 miljoen andere Nederlanders aan het eind van 1954 moeizaam op hun spaarbankboekjes bijeen hadden gegaard, want het totale tegoed op de spaarban ken bedroeg op 31 december 1954 f 3,1 mil jard. Nog geen 50 kilo Het is uiteraard niet geheel uitge sloten, dart; ook deze miljonairs zich aan deze voedingsgewoonten van de „familie Doorsnee" hebben gehou den. In dat geval aten ze in 1954 „per hoofd" 18,7 kilo margarine en (Advertentie) is alleen als er op staar Het merk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. Ter gelegenheid. &an zijn zeven tigste verjaardag heeft luitenant- admiraal b.d. C. E. L. Helfrich een schilderij van zichzelf gekre gen. Het doek, dat van de hand van de kunstschilder Piet van der Hem is, krijgt een plaats in het Koninklijk instituut van de ma rine in Willemsoord. varkens en 579.000 koeien geslacht. En gezamenlijk gebruikten zij ook 3169 miljoen kubieke meter gas en meer dan lOkWh elektriciteit. In totaal werden 64 miljoen bioscoop kaartjes verkocht, terwijl sportwedstrij den 15 miljoen betalende bezoekers trok ken, toneelvoorstellingen 2,3 miljoen, con certen 2,2 miljoen en de (337) musea 3,5 miljoen. Alles bijeen werd hieraan f 114 liljoen uitgegeven, ofwel f 10,84 per in- In de 266 ziekenhuizen met 50.000 bed den. die ons land telde, werden 758.000 patiënten opgenomen. Maar ook van die buiten de ziekenhuizen bleven, liet de gezondheidstoestand nog wel te wensen Zo werden van de 82.398 man tellen de militaire lichting 1955 18.390 jongelui afgekeurd (22,32 De belangrijkste oor- :aken waren neurosen en psychopatie (1308) en intellectstoornissen (6848), waai dus blijkbaar bijna 10 van de Neder landse jeugd mee te kampen heeft. En hoewel de gemiddelde Nederlander i: loop der jaren tamelijk gegroeid is, ren er toch nog 466 te klein voor de sol daten uniform. Daar waren 36 jongens bij, die zelfs de anderhalve meter niet haalden en 1405 die niet aan een gewicht van „50 kilo schoon" toekwamen. Daaren tegen telde deze lichting 19.528 jongelui, diie langer dan 1,80 meter waren en bo vendien 40, de de weegschaal tot over de honderd kilo deden doorslaan. Met wie gehuwd Een ander „tjjdsverschQ-nsel" Is het tal echtscheidingen, dat na de oorlog sterk gestegen is, namelijk van gemiddeld 3285 in de jaren 1936 t/m 1939 tot 6462 in 1950. doch sindsdien weer enigszins daalde wel tot 5525 in 1954. Hiervan werden 91 huwelijken al na minder dan -een jaar ontbonden, tegen 890 echtscheidingen vj echtparen, die toch al meer dan 20 jaar lief en leed hadden gedeeld. Hoewel er bij scheidingen precies even veel mannen als vrouwen betrokken zijn, telde ons land op 31 december 1954 49.610 gescheiden vrouwen tegen 31.271 mai Bij gescheiden mannen blijkt de lust tot hertrouwen groter dan bij hun vroegen echtgenoten te zijn. Dit kan althans niet geheel geweten worden aan het nog steeds bestaande, zij het voortdurend slinkende vrouwenoverschot, want dat er 1007 j wen per 1000 mannen ..beschikbaar" zijn geeft wel een aanzienlijk krappere houding weer. Bij de geboorte is deze houding trouwens juist andersom: tegen elke 100 meisjes zien 106.5 jongens het levenslicht. Maar in de loop der ja: haalt het vrouwelijk geslacht door lan gere levensduur die achterstand weei ruimschoots in. Overigens lopen de cijfers per provin cie sterk uiteen. Het vrouwenoverschot bestaat vrijwel uitsluitend in het westen, waar de vrouwen in de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht uit de bus komen 'met cijfers van resp. 10.88. 1031 en 1029, terwijl verder alleen Groningen met 1003 nog een k'ein overschot heeft. In alle andere provincies wonen er i 1000 mannen minder vrouwen. Vooral Drenthe (949) bestaat een groot tekc Verder vindt men per 1000 mannen Friesland 995 vrouwen, in Overijssel 980, Gelderland 992. Zeeland 993 en de Noord- oostpolder 950 Hoe duidelijk deze cijfers ook zijn, elders gaart de statistiek soms met raadselen gepaard. Zo vindt men een opgave van 2.325.985 gehuwde man nen en 2.332.068 gehuwde vrouwen. Nemen we nu aan, dat die 2.326.000 mannen met 2.326:000 vrouwen zijn getrouwd hertgeen toch voor een land zonder bigamie een heel rede lijke veronderstelling lijkt met v/ie of wat ter wereld zijn dan die resterende 6000 vrouwen getrouwd? Gary wil niet naar V.S. emigreren Wereldburger no. 1, Gary Davis heeft :n aanbod van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken afgeslagen, dat het hem wellicht mogelijk had ge maakt, de Verenigde Staten zonder pas poort binnen te komen. Hem werd geadviseerd, een irmmigran- tenvisum aan te vragen, waarvoor geen paspoort nodig is. Indien Davis dit ad vies zou opvolgen zou zijn aanvraag overweging wonden genomen. Maar Davis deed het niet en daardoor veranderde er niets aan zijn status in Nederland: die van arrestant in een cel van het Amster damse politiebureau, waar hij op Oude jaarsavond in belandde nadat de KLM hem op Schiphol had afgeleverd omdat geen enkel land de wereldburger wenste te ontvangen en hef vliegtuig niet ver der ging. Kokende ketel schuim Nederlands schip op de Rijn gezonken Het 500 ton metende Nederlandse mo torschip Maja, geladen met ongebluste kalk, is gistermiddag bij een draatbewe- gkiig voor de douanehaven van Emmerik op d^> Rijn in aanvaring gekomen met twee andere schepen. De Maja uit Brakel botste tegen de Nederlandse sleepboot Toami uit Rotterdam en de Duitse sleep boot Germania. De Maja sloeg lek e grote hoeveelheid water, die daarna nen stroomde, kwam in aanraking m< lading ongebluste kalk. In enkele rr ten veranderde het schip in een borrelen de'. kokende ketel schuim. Ondanks het gevaar wist de stuurman de Maja 500 meter stroomafwaarts aan de grond te zetten. De bemanning is daarna in een roeiboot aan land gegaan met de weinige bezittingen, die zij op het laatste ogenblik nog hebben kunnen redden. De sleepboten werden zwaar bescha digd, maar konden op eigen kracht een herstellingswerf -bereiken. Wormerveerse meisjes spoorloos verdwenen Sinds gisteravond is de rijkspolitie van Wormerveer intensie» aan het zoeken naar de 13-jarige Nellie Wezel en de 14-jarige Nellie Fontijn, beiden uit Wormerveer. De meisjes kwamen gisteravond na een be zoek aan een bioscoop niet thuis. De po litie was hen vanmorgen nog niet op het jffiatery-.i v'-; .&ri> In het Brabantse Udenhout is zaterdag een slipjacht gehouden waaraan met groot enthousias me, zowel van jagers, paarden en honden, werd deelgenomen. (Vervolg van pag. 1) Voorts wordt gezegd, dat alle socialis tische landen zich nauwer aaneen zullei sluiten, hun onverbrekelijke eenheid zul len verdedigen en alle pogingen om hel socialistische kamp te verzwakken, zuller In Zuid-SIavië heeft deze verklaring de vermoedens opgewekt, dat een nieuwe kominform gesticht is, die zich zowi tegen het westen als tegen Tito richt. Polen woonde de conferentie van Boe dapest niet bij. Men neemt aan dat het wel uitgenodigd was. maar de invitatie heeft afgewezen. Egypte gereserveerd Egypte heeft het plan Eisenhower met zeer grote reserve ontvangen. In politie ke kringen in Kaïro werd de verwonde ring uitgesproken, dat Eisenhower wel spreekt van communistische agn maar van 't gevaar van 'n aanval vai raël niet rept Over het algemeen staan de Arabische landen welwillend tegenover de gedachte aan economische hulp. daar deze dringend nodig is. Echter wil men geen enkele po litieke voorwaarde aan deze hulp verbon den zien De Mohammedaanse landen var het Verdrag van Bagdad hebben gunstige commentaren op het plan-Eisenhower ge leverd. Syrië echter heeft zich ronduit tegen het plan gekeerd. Radio Damascus meent, dat president Eisenhower zich niet op de feiten baseerde, toen hij sprak over een communistisch gevaar in het Midden- Oosten Het dagblad Alnoer schrijft: Eisenhowers verklaring moet worden be schouwd als een bedreiging, dat het Mid den-Oosten mogelijk opnieuw zal worden aangevallen, zulks om zijn volken in slavernij te brengen en hen van hun rijk dommen te beroven. In Syrische politieke kringen is men van mening, dat elke politiek voor het Midden-Oosten, die vastgesteld wordt zonder de belanghebbende Arabische re geringen daarin te hebben gekend, tot mislukking gedoemd is. Voorstel aan E.G.K.S.-ministers TAE COÖRDINATIE-COMMISSIE van de bijzondere raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in een bijeenkomst ter voor bereiding van de zitting van de raad van ministers, die op 10 januari zal worden gehouden, besloten aan de ministers ver scheidene maatregelen voor te stellen tot oplossing van de voorzieningsmoeilijk- heden, waarmede de koler.markt der ge meenschap te kampen heeft. Men wil een gelijke verdeling v&n de beschikbare kolenaanvoer tussen de ver schillende landen en de verschillende ca tegorieën van verbruikers verzekeren. In het bijzonder is het de bedoeling voor alle kolenbekkens van de gemeen-1 VERKOUDEN VLUG... de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE schap leveringsregelingen en -program ma's i>n te stellen, die onder toezicht de Hoge Autoriteit der gemeeenschap moeten werden nageleefd en uitgevoerd. Het plan is schikkingen te treffen om een gelijke behandeling van de verschil lende verbruikers te verzekeren. De regulering, die vrij soepel zou j !cn worden toegepast, zal vooral rekening houden met de bijzondere situatie der huisbrandvoorzicning. De ministers van de zes landen der ge meenschap zullen in hun bijeenkomst 10 januari moeten beslissen, welke oplos sing et zal worden gekozen. Adenauer ontving een hoge Britse orde Bondskanselier Adenauer is ter gele genheid van zijn 81ste verjaardag onder scheiden met de eretekenen van een der hoogste Engelse orden het „honorary Knight Cross of the most distinguished order of St. Michael and St. George". Koningin Elizabeth heeft hiermede haar erkenning willen tonen van Adenauers buitengewone verdiensten voor de zaak van de internationale samenwerking en die van de Brits-Duitse betrekkingen. D INNEN VIERENTWINTIG uur heeft geven op het plan-Eisenhower, dat zater dagavond om half zes (Ned. tijd) aan het Amerikaanse Congres werd voorgelegd. Dit antwoord is even dreigend als goed voorbereid. En het vernietigt de hoop, dat in Rusland zelf voorlopig enige kans bestaat, dat de gematigder vorm van het regiem, waarin de Sowjetunie korte tijd de wereld heeft willen doen geloven, wer kelijkheid zal worden. Kroesjtsjef is na zijn oudejaarsspeech, waarin hij de be ruchte woorden sprak: „Wij zijn allen Stalinisten als het op de vernietiging der imperialisten aankomt", enige dagen van het toneel verdwenen. Alle hoopvolle speculaties werd de bodem ingeslageu toen zaterdagavond Kroesjtsjef weer in Moskou verscheen en verklaarde in Boe dapest te zijn geweest. Daar in het hart van het land, dat zo bitter voor zijn vrijheid heeft gestreden. is de macht van Rus- 'f Verklaarde land in die dagen be- uitsicht vestigd. Bulgarije. Roe menië, Tsjechoslo- wakije zijn met Hongarije aan de Sowjet unie gesmeed. Hiermede heeft de Sowjet unie niet alleen een antwoord willen geven op het plan-Eisenhower ten op zichte van het Midden-Oosten. Geheel het vrije westen is ermede gezegd, dat de macht van Rusland ongebroken is. dat alle berichten over ontevredenheid en onrust geen zin hebben, want dat de ijzeren hand van Stalin nog kracht heeft. De destalinisatie is afgezworen. Even ge makkelijk als Stalin verguisd werd, even vlot worden alle propagandaspeeches als ongedaan verklaard en keert men terug tot de beproefde middelen van terreur. Maar de nieuwe Sowjetbinding tussen Rusland en de vier satellietlanden is ook een waarschuwing aan Zuid-SIavië. Merkwaardig is in dit verband, dat Polen niet aan de besprekingen te Boedapest heeft deelgenomen. j^E POOLSE communistische partij heeft een week geleden verklaard, het Zuidslavische standpunt te onderschrij ven, dat het zoeken van een eigen weg naar het socialisme mogelijk is. Die weg sluit weliswaar geenszins de dictatuur uit, integendeel zonder dictatuur kan het communisme nu eenmaal niet in leven blijven. De positie van Polen tegen over Rusland is echter klaarblijkelijk vrij krachtig. Waarschijnlijk acht Moskou het veiliger Gomulka tot vriend te hebben, dan het risico te lopen dat in Polen een toestand als in Hongarije ontstaat. Dit is het enige lichtpunt in de nieuwe situatie, welke onverbloemd een nieuwe koude oorlog kan worden genoemd. Een koude oorlog, die echter ditmaal aanzienlijk dichter de grens tussen „koud" en „warm" genaderd is dan in de voorafgaande jaren. Dit is tot uiting gekomen door het plan- Eisenhower. Hoewel men zal moeten af wachten hoe dit plan zich in de praktijk ontwikkelt, heeft het tenminste het Sow jetmasker van welwillendheid afgenomen en de omvang van het gevaar duidelijk getoond. Het westen kan erdoor leren, dat geen struisvogelpolitfek meer helpt, maar de grootst mogelijke samenwerking ge boden is. Indonesisch kabinet gered jHEN WOORDVOERDER van de Indonesische Mohammedaanse regerings- 1 partij Masjoemi heeft zaterdag bekend gemaakt haar vijf ministers niet uit het kabinet te doen treden, daar de tijd daarvoor nog niet rijp was, gezien het feit dat de meeste van de zeven regeringspartijen niet konden instemmen met de wens der Masjoemi om Hatta premier te maken. De drie andere Mohammedaanse geringspartjjen, de Nadathoel Oelama, de ai Sjerikat Islam Indonesia en Pertis, hebben samen vergaderd en na loop zeide een woordvoerder, dat men kabinet niet wil dwingen tot aftreden :en opstandige kolonel dit wenst het leger door een omwenteling de gering ten val kan brengen, zal het veel nachtig worden, aldus de woord voerder. Toch is het zo VELE MOTIEVEN VOOB KOPPENSNELLEN Lima. Quayaqnil of Parij* ii 1011 gulden het 10- .f van de pry's, die de koppen sneller kreeg uitbetaald zijn trofee kan bemachtigen. Onnodig te zeggen, dat dc/.c handel verboden is en dat de blanke de prys in hot algemeen wat hoog vindt! Over conserveren gesproken, het is trekkelyker eens tc zien t welk een zorg de Amerikanen hun ifhankclykhcidsverklaring voor de d des lyds trachten te behoeden. )aarovcr een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) De sous-chef van de Indonesische gene rale staf, Gatot Subroto, die te Medan vertoeft om een onderzoek in te stellen naar de militaire opstand, sprak de tuiging uit, dat de orde kan worden her steld zonder bloedvergieten, aangezien alle officieren hebben verklaard Sukarno MOHAMMED HATTA te gehoorzamen. Hij meent ook, dat Si bolon het bevel zich over te geven zal op volgen, daar hij anders als deserteur zal worden beschouwd. Kolonel Simbolon, die zich op 350 km afstand van Medan zou schuil houden, heeft volgens het Sumatraanse blad Haluan Adang bekend gemaakt, dat hij geen bevel zal geven om ook iemand aan te vallen, aangezien dit bloedvergieten zou betekenen. Hij heeft echter tevens medegedeeld, dat zijn troepen In goede conditie zijn. Zij zul len zich zo nodig verdedigen en alle overvliegende vliegtuigen neerschie ten. Zij zouden over voldoende wape nen beschikken om dit dreigement uit te voeren. He zijn geregelde soldaten en geen burgers. Hij heeft zich gevestigd aan de West kust van Noord-Sumatra In het land der Toba-Balaks en bij het Tobameer. i Samosir naar Djakarta Volgens de berichten zou majoor Samo sir, commandant van het opstandige tweede regiment in Tapanoeli, naar Dja karta vertrokken zfjn om zich te melden b(j president Sukarno en de chef-staf van het leger generaal-majoor Nasution. Vo<ligen6 Waspada te Medan heeft Samo sir gezegd, dat hij de regering zou ver zoeken om afschaffing van de blokkade der haven Sibolga en om opheldering over de oefeningen van legervliegtuigen boven Tapanoeli. In een door radio- Si bolga uitgezonden dagorder heeft Sa mosir de manschappen opgedragen te ge hoorzamen aan de orders van de chef staf. Een woordvoerder van het Indonesische leger te Medan heeft tegengesproken, dat leden van de communistische vak bond Bewapend zijn. Hatta ontkende het bericht, dat hij zich in een onderhoud met een vooraanstaand lid van de Ma sjoemi zou hebben bereid verklaard de leiding van het kabinet op zich te nemen. Grote concessies van Djakarta De Indonesische regering heeft heden bekend gemaakt bereid te zfjn tot grote tegemoetkomingen aan de eisen van auto nomie der provincies buiten Java. De minister van financiën Wiblsono heeft 20 miljoen roepiah overgemaakt naar Mid- den-Sumatra, (waar overste Hoesein het heft in handen heeft) en Zuld-Sumatra mag de inkomsten uit belastingen en douane gebruiken voor z(jn opbouw- en ontwikkelingsplannen. Het agentschap der Bank Indonesia te Padang heeft reeds opdracht gekregen, dat het provinciaal bestuur over de 20 miljoen roepiah mag beschikken. Het volkscongres van de residentie Djambl die burgerlUk tot Midden- en militair tot Zuld-Sumatra behoort, heeft besloten zich van Midden-Sumatra af te scheiden en een eigen provincie te vor men. Tegelijkertijd heeft de Indonesische minister van binnenlandse zaken Sunario een wetsontwerp aangekondigd om Djambi provinciale autonomie te verle- Ook de Riouw-archipel zal een auto nome provincie worden. Te Medan eist een comité autonomie voor de stad en omgeving. De gouverneur van Borneo zal zijn bevoegdheden over dragen aan drie waarnemend góuverneurs ie nieuwe provincies West-, Zuid- en Oost-Borneo. Ook Midden-Borneo krijgt eigen gouverneur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5