u I Finale volleybalwedstrijden werd het hoogtepunt VAN MENS TOT MENS Grote gladiolenmaten bleven nog steeds duur van het draaiboek televisie NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Kerstsporttoernooi in Leiden Aanvoerder Jan van Heek van het Chr. lyceum ontving wisselbeker Toen gisteravond het herenteam van het Christelijk lyceum, gehuld ii badjassen en gevuld met strijdlust, een „tot aan de nok toe" gevulde Stadsgehoorzaal betrad, dachten wij eerder aan een massale bokswedstrijd dan aan het spelen van de volleybal-finale tussen deze ploegen en het team van het gymnasium. Deze finale, die nogal was lawaai en geschreeuw teweeg bracht werd het hoogtepunt van het jaarlijkse kersttoernooi van de gemeentelijke schoolsportcommissie. Voor de derde maal in twee dagen moesl het meisjesteam van het chr. lyceum de strijd opnemen tegen de meisjes van Al phens lyceum. En juist in deze beslissen de wedstrijd wist het chr. lyceum de overwinning te behalen. Gistermiddag nog moesten d eploegen van gymnasium, lyceum en Alphen maken wie een plaats in de finale zouden krijgen. Ten slotte moest het gymna afvallen, wat echter niet wil zeggen, dat deze ploeg het zwakst was. Integendeel, van enig verschil in kracht was nauwe lijks sprake en de heer Adriaanse was maar wat blij,toen de 20 zege. gister avond in de finale door het chr. lyceum behaald, aan alle zorgen 'n einde maakte. De voorzitter van heer D Voortman. kon in zijn openings woord de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schalk, en verscheidene raadsledeneen speciaal welkom toeroe pen. Nadat deheer Voortman er op had gewezen, dat geen gebruik mocht worden gemaakt van instrumenten die lawaai veroorzaken, kreeg de jeugd het woord om met gejuich haar favorieten aan te moedigen. Allereerst kwamen de tafeltennissers aan bod Bij de dames was het Inge Ney- boer van de meisjes-HBS die met 2112 en 214 zich de meerdere toonde van haar rivale Emmy Fischer (gymnasium). Bij de heren wist een goed op de aanval spelende Anton l'Amie (R.K. lyc.) in twee games (2113, 2115) het kampioenschap te behalen; dit ging ten koste van Kees van der Zwet van de R.K. ulo. Hoog peil Stand arbeidsmarkt Vraag bleef vrijwel op gelijk niveau Dc arbeidsreserve steeg ten gevolge seizoensinvloeden over dc periode va tot en met 29 december 1956 van 300 tot 320. Eet nalysi het mbod i werkloosheid levert het volgen de beeld op: wrijvingswerkloosheid 120, seizoenwerkloosheid 130 en overige vor men van werkloosheid 70. Een vergelijking met de standeijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953, 1954 en 1955 doet zien. dat de arbeids markt een gunstig aanzien heeft. De voor delige verschillen bedroegen namelijk resp. 2070, 1330, 660 en 230. De vraag, bleef zich op vrijwel gelijk 1 niveau beWegen en bedroeg 365 gere gistreerde aanvragen, waarvan er 155 be trekking hadden op jeugdigen, 15 t.r Het tekort aan arbeidskrachten in kele bedrijfstakken, o.a. de textiel- metaalindustrie bleef aanhouden. Overi gens bestaat in vrijwel alle sectoren het bedrijfsleven ruime tot goede plaat- 6ingsmogelijkheid. De vraag naar jeugdig personeel houdt aan en overtreft verre het aanbod. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en be liep 90. De vraag omvatte 270 geregistreer- de aanvragen, waarvan er 105 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. De behoefte aan huishoudelijk personeel als mede aan vrouwelijke arbeidskrachten voor de textielindustrie, de confectle- industrie, de winkelbedrijven en de a< ministratieve sector is nog altijd groot. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen Leiden wordt morgen waargenomen door de artsen Lahr, Pieterse, Stoffers, Veld- huyzen en Jansen. Bij geen gehoor: tele foon 22222. Welke apotheek Zaterdag zijn 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten geopend: de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523; apotheek Oegst- geest, Wilhelmitiapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur alleen de Doeza- j apotheek en apotheek Oegstgeest geopend. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN egra\enióóen Klarinetconcert van Mozari (KRO 19.10 uur) Het Concert voor klarinet en orkest K.V. 622 dateert uit Mozart's laatste le vensjaar en werd besteld door een des tijds zeer vermaarde klarinet- en basset hoornspeler, de geestelijke Abbé Anton Stadler. Die Stadler was overigens niet zo'n aangenaam heer en hij heeft Mozart meer dan eens gemeen bedrogen. Dat be lette Mozart toch niet twee zijner mooiste werken aan hem op te dragen, n.1. het Klarinetkwintet en het Klarinetconcert. Bij het componeren heeft Mozart beslist niet meer gedacht, dat die Stadler hem op schandelijke wijze had beroofd van een paar horloges, ondanks het feit dat Mozart toch altijd met geldmiddelen voor die Abbé klaar stond. Is de klarinet ooit wel eens zo schoon gebruikt als in dit Concert, zulke innige warme muziek is dit werk. Het is alsof Mozart zich in zyn laatste levensjaar al helemaal van de aarde had losgemaakt, zo zingt hij hier een lied van bovenaardse schoonheid. „Ik voltooi dit werk terwijl ik een pijp rook met allergeurlgste tabak", schreef hij aan zijn zuster twee maanden voor zijn dood onder het componeren van dit Klarinetconcert, dat technisch hoge eisen stelt aan de solist, daar Mozart de speel- vaardigheid van Stadler maar al te goed kende. Gijs Karten speelt het werk van avond met het Omroeporkest o.l.v. Henk Groots was het volleybalgevecht sen de teams van chr. lyceum en gymna sium. Onder luide aanmoediging van hun talrijke supporters brachten deze twee ploegen een hoogstaande partij volley bal. die in een 21 zege voor het chr. lyceum eindigde. In de eerste game kwam het gymnasium op 96, maar door voortreffelijke smashes van Van Heek en Brouwer won het chr. lyceum van 11—11 (6x) en 13—13 met GROTE NIEUWJAARS BLOEMEN- I SHOW Hyacinten Tulpen Narcissen I 8—12 JANUARI 1957 Geopend van 922 uur. Typisch Engelse film voor de Cefa De Christelijke Filmacti derdagavond om zeven uur en kwart over negen in het Casinotheater de typisch Engelse rolprent ..De man met een mil joen". Het is de verfilming van één van' de beroemdste verhalen van de ras-ver teller Mark Twain, welke vertelling men gelukkig intact heeft gelaten, Ronald Neame. die de regie voert, heeft zelfs kans gezien er enkele filmische grapjes in te vlechten. Het resultaat is hoogst amusant en dit is niet in de laatste plaats te danken aar 4* Amerikaanse acteur Gregory Peck. 4^ hier zijn eerste hoofdrol in een Engelse film vervult. TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's overwinning voor het gymnasium (55, 1513. De tweede game eindigde in een 6—9, 9—9, 10—9, 13—10, 15—12). Onder hoogspanning werd de derde game gespeeld Nadat de serve op 6—4 voor het lyceum tien maal verwisseld was, kwam het gymnasium vanlO—5 op 10—9. waarna een inzinking een eind maakte aan zijn kampioensdromen, 159. Nog onder de confetti, gul gestrooid door de vele lyceïsten, ontving aanvoerder Jan van Heekuit handen van wethouder Van Schaik de wisselbeker. Ook de andere prijzenwerden door de, wethouder uitgereikt. Het gymnasium in de aanvalSpelmoment uit de gisteren Stadsgehoorzaal gespeelde volleybal-ftiuile tussen de teams van het' gymnasium (rechts) en het Chr. lyceum (links). Foto N. van der Horst De boUenlmndel deze week TVTA EEN KORTE pauze rond de jaarwisseling zijn de bollenveilingen in t Lisse weer begonnen. En wat de prijzen betreft is er sedert de laatste keer niet veel veranderd. Voor de maten 12-14 en 14-19 werden uitste kende prijzen betaald, terwijl ook de kleinere maten tegen redelijke prijzen van de hand gingen. Het aanbod was uiteraard niet groot. De kwekers hebben er ook eens paar rustige dagen van genomen in de pret tige wetenschap, dat de vraag naar dikke gladiolen voorlopig zal aanhouden. Het trouwens zeer de vraag of er voorlopig veel aanvoer op de veilingen zal komen. Immers, voor nieuwjaar zijn heel wat gla diolen geruimd. Het opmerkelijke is wel. dat sinds de prijsstijgingen de verschillen tussen de soorten ook vaak miniem zijn geworden Liepen bijv. eerst gele soorten als Gold Dust, Han van Meegeren en Hopman: Glorie er sterk uit, we zagen de afgelopen week mooie veertienen van Gold Dust verkopen voor 7.50 en beste twaalven voor 5.50 en deze prijs brachten soorten als General Eisenhower en Leeu wenhorst ook op, evenals de gevlekte- Spotlight. Voor veertienen van Nieuw Europa werd een fantastische prijs be steed: tot 11 per 100 en men mag zich met recht afvragen hoeveel een expor teur er voor deze inkoopprijzen aan za! moeten verliezen. Ook de fraaie blauwe Palet bracht uitstekende prijzen veertiench tot ruim 9 en twaalven tot 6.20. Acca Laurentia voor resp. 7.50 en 6.50, terwijl Allard Pierson rond 7 en 6 noteerde Mooie veertienen Sneeuwprinses kwamen nog aan 3.50 per 100. Veertienen van Mabel Violet Bloemfontein. Alfred Nobel, Jo Wage- Memorial Day en Phillipo's Memo- wamen tegen 7. De vrij nieuwe rode Souci werd nog verkocht voor 9 100. Lavender Dream was goed ge- gd. Twaalven van deze variëteit wer den afgedrukt op 8 tot 8.50 per 100. Twaalven van Ataturk gingen van de Expositie Louis Meys is verlengd tot 16 januari De expositie van werken van Loui6 Meys in De Hofstee van Marcel B. Kee- zer, Haagweg 92, is wegens grote belang stelling verlengd tot 16 januari. Met na me uit Den Haag en Wassenaar trekt de tentoonstel] ing vele bezoekers. Na 16 ja nuari zullen de schilderijen van Louis Meys worden geëxposeerd in New York. hand voor 9.45, van Normandië 9.50, van Puccini idem, van Winston Churchill voor 9.50 en van Limburgin voor 7.50, wat ronduit fantastisch beste prijzen zijn. Bij de kleinere maten waren vooral de hoge opbrengsten van Allard Pierson (ruim f 4 voor tienen), Winston Churchill (ƒ4.50) en Sans Scucl (ƒ4.30 opmerkelijk. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrik Holke zn v J Keere- weer en W Potters; Elisabeth Nicoline dr v W Slootweg en W L vail Bockel; Fran- ciscus Cornelis zn v M L van der Meij er MAM van der Geer; Margarete dr J P Schuiling en P C Zwanenburg; Jo hanna Hendrika dr v J van de Weerd J C van Kesteren; Elizabeth Adric di M Pelmelay en B Rummers; Judy Ma rianne dr v J Schutte en J J Veerman Johannes Jacobus Maria zn v H J J Men- tink en J M van der Klaauw; Margaretha Catharina dr v P J J de Ru en C S Stik- kelorum; Hildegard Henriëtte Agnes Ma ria dr v G A Timmerman en A M H Kosse; Adrianus Johannes Hendrikus zn v A L Oudshoorn en P H S Schellinger hout; Erik Benson zn v F W Lipps en 3 A Bailer; Margaret Elisabeth dr v D Noort en J van Rijn; Thea dr v L Oranje en L Wiersma. ONDERTROUWD: Th A Kop en J van Leeuwen; F den Hartog en A J Schallen- berg; J C N Jansen en J B Schoon; H Wortman en C Mieloo; B J Houwer en A C J Blansjaar; J F Cochran en P Neute- boom; J Kemner en A Staring; A Brandt en J Tegelaar; A J Moerkens en A D van den Ende. GEHUWD: G Bulk en G. den Hollander; H J de Roos en J Morits; G H Tankink en E W Gondens van den Handel. OVERLEDEN: G Eikerbout, ongehuwde vrouw 83 jr; A Windhouwer. weduwe van A J Koejemans. 79 jr; C M G Koot dr v J C Koot en P M M Verkleij, 7 jr P AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Burcht, 8 uur: personeelsvereniging I.K.I. (Voorschoten), feestavond. Schouwburg, 8 uur: Chr. zangspelclub Staalwijk, operette „De Wonderbloem' Antonius-clubhuis. 8 uur: „Ons Toneel" cabaretuitvoering. Maandag School Storm Buysingstraat 18a, 8 installatie hoofd P. J. Datema. Oegstgeest, Het Witte Huis, 8 Dierenbescherming, algemene ledenver gadering. Dinsdag Kleine stadszaal, 8 uur: VOLA, lezing over houtbescherming. Schouwburg, 8 uur: K. en O., gem kunstabonnement, Wim Ibo's Tri; Cabaret m.m.v. Jules de Corte. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: leven van Buddha In de kunst" 14 februari 1957). Lakenhal: tentoonstelling van „Ars Aemula Naturae", tot 6 januari. Lakenhal, 105 uur: Tekenaars va (tot 21 januari). Haagweg 92, 10 tot 5 uur en woensdag en vrijdag 7 tot 10 uur n.m.: tentoonstel ling Louis Meys (tot 16 januari). Tussen de bladzijden Moby Dick Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN MIDDENSTANDS OPL. DUITS ENGELS FRANS NEDERLANDS SPAANS PRIVÉ SECRETARESSE i den Oever, jr. LEIDERDORP Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter G. A. Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Lldo Een eeuw of zo geleden maak ten mannen in kleine zeilschepen, met roeiboten als jagers, jacht op walvissen. In onze tijd kan men zich moeilijk meer gegaan. Toch zijn roman „Moby Dick" van deze 6trijd van mens tegen walvis een uitermate epannencj en waarheids getrouw beeld gegeven. Als goed romancier gaf hij zijn verhaal ook een motief mee: de wraak var kapitein op een witte walvis, die hem als jongen heeft verminkt, zodat hij moet behelpen met een uit walvisbot vaardigd been, terwijl zijn gezicht wordt ontsierd door een afschuwelijk litteken. De kleurenfilm van Warner Bros, naar deze roman gemaakt onder regie van John Huston, begint met een rake 6chets de walvisvaardershaven New Bed ford in 1841. Daar komt een jonge zee lan om aan te monsteren voor het meu- Huston weet hoe hij 6feer moet oproe pen. De scènes in de kerk met de uit d« boeg van een schip gemaakte preekstoel -dominee zijn wel zo goed getroffen, dat de toeschouwer zich direct ai voelt ingesponnen in het verhaal. Onder leiding van de geheimzinnige kapitein Aohab doet de jongen dan mee aan de eindeloos lijkende jacht op de enorme witte wa'lvis. Achab weet zijn KANTOOR BENODIGDHEDEN "öemimnie Haarlemmerstraat 169 bemanning te doordringen van zijn wraakzucht. Hij heeft een kaart getekend, waarop de koers staat opgetekend van walvissdholen en van de eenzame jagers onder deze zeemonsters, alle aangeduid onder de naam die de walvisvaarders er aan hebben gegeven. De eerste ontmoeting met de witte walvis loopt op een mislukking voor de op bloed beluste bemanning uit. Maar Achab zet door. Hij trotseert de wind stilte, zet men ijzeren wil door in een orkaan, en dan nadert de film zijn hoog tepunt, het moorddadige gevecht met Moby Dick, waarvan de treurige afloop is voorspeld door een vreemde figuur op de kade van New Bedford, vlak voor de afvaart Ook al weer tekenend voo verhaal: die man heette Jesaja. De godvruchtige stuurman mist de moed de kapitein zijn commando te nemen wegens schromelijke plichtsverza king. En wanneer Achab is ondergegaan met Moby Dick is hij ook door dezelfde wraakduivel bezeten en vuurt de mar nen aan hem in de afgrond te volgen. Zei te al weet de toeschouwer vooruit, dat Moby Dick van de film een uit plas tic opgebouwd mensenmaaksel is, dan nog geeft hij zich over aan de tot het uiter ste opgevoerde spanning. Een avonturen film? Jawei. Maar dan een, zo knap ge maakt dat we er graag talrijke ander» cadeau geven. nonsens en wat oergrappig is, blijkt d.oor de aanraking van deze ironische geest in wezen diep ernstig te zijn. Het is de geschiedenis van (de fictieve) koning Roderick, die geheel volgens his torisch procédé door dolk en gifbeker op de troon is geraakt. Alleen, de wettige erfgenaam, een baby nog met de konink lijke moedervlek op de linkerbil is aan het bloedbad ontkomen en wordt in de bossen door de Zwarte Vos verborgen ge houden. Natuurlijk is Danny de onderdanige die naar van deze majesteit. Niet bedreven in de wapenhandel fungeert hij als hoogst- derzelver kindermeisje. Tegen wil en dank komt hij als nar aan het hof: vallen hem hart en hand van de koningsdochter in de schoot: wordt hij tot ridder gesla gen en laat hij duellerende en intrigeren de de (valse) troon wankelen. Tegen wil en dank.het hoe hiervan mag op deze plaats niet worden verklapt. Deze film is geworden tot een feest van de triomferende humor; tot een zegetocht der zachte krachten, die de lach aan hun zijde hebben. Een oerkomische persiflage op het ernstige bedrijf van het middel eeuwse ridderschap, zoals alleen maar Danny Kaye is toevertrouwd. (Feest van de triomferende humor). Grote manoeuvres CASINO In het zowel letterlijk als figuurlijk bont gekleurde filmverhaal „Grote manoeuvres" vertelt de Franse regisseur René Clair van de amoureuze avonturen van een jonge luitenant, die door een wonderlijke weddenschap zijn eerste grote liefde ontmoet. Overigens ruisen de hoepelrokken in de officiers- verblijven maar al te vaak en dat het zwierige, doch pretentieloze geheel met romantiek is overspoeld, zullen we maar op rekening van die tijd schrijven. Af en toe zijn er aardige momenten, doch op den duur vervelen de te lange dialogen en de zich steeds maar weer herhalende toespelingen en ontmoetingen. Daarom lijkt de rolprent ons ook als ont spanning, minder geslaagd. inerip filmverhaal zonder enige in- Aanranding sche walvis overwint De hofnar LUXOR Danny Kaye, de koning der narren, in De Hofnar als nar des konings te zien, is voor allen, die deze stralende komiek hebben leren waarderen, vreugdevol genoegen. Waarlijk een vondst de bloedige historie van Engelands middeleeuwse koningen (door Shake speare in zijn koningsdrama's zo aangrij pend geschilderd) geschikt te maken vooi in Danny Kaye-film. Hier viert de etamorfose van de humor hoogtij; wat nstig heette, wordt hier tot baarlijke Brand ^OG NET vóór 1957 vloog naast boerderij de brand, hetgeen een vervelende nier is om het oude jaar te beëindigen. Maar omdat een journalist ook de sombere zijde des levens in zijn krant dient te doen weerspiegeQen, vertrok bij het eerste geknetter een Leids verslaggever naar het Kaageiland. Vol beroepsijver begon hij „ter plaatse" te informeren, of de brand weer daar ook terstond gearriveerd was, hoe het stond met de „belenden de percelen" en of de boerderij „ka pitaal" was. Voor deze bij een brand onmisbare gegevens wendde hij zich tot een landsman, die het verwoesten de spel der vlammen met treurige blik bezag, maar de akkerbebouwer ant woordde met een wedervraag: „Van welke krant ben je?" „Van de Nieuwe Leidsche", ant woordde onze pyromane verslaggever. „Wat is dat ook weer voor een krant?" klonk het daarop uit de mond van het schimmig verfichte gezicht. „Een dagblad", zei onze man een beetje onzeker, „een krant, die dage lijks verschijnt". De ondervraagde bleek voldoende te weten: „Dat is niet de Roomse krant, hè?" vroeg hij nog even voor de zekerheid en toen hierop een be vestiging volgde, legde hij uit dat hij geen inlichtingen kon verstrekken, „omdat alle bewoners hier Rooms zijn". Dit lijkt ons het juiste standpunt. Die boerderij in lichte laaie was ken nelijk een Roomse brand, dus daar heeft een andere krant niets mee te maken. Vol spanning wachten wij nu op een Hervormde autobotsing, een Gereformeerde dijkdoorbraak (mooie woordspeling) en een Vrijzinnige butagas-ontploffing. Op een Luthers „paard op hol" en een Doopsgezinde „val uit bovenste verdieping; slachtoffer ongedeerd" durven we bijna niet hopen. Maar je kunt niet weten, het nieuwe jaar ls per slot van rekening pas enkele dagen Zootje jyOü JA. die Rooms-Katholieke boer dorr irdiRci ind? Onze correspondent had gebeld om de predikbeurten voor „aanstaande zondag". De predikant was niet thuis, maar het dienstmeisje zei, dat „do minee wel even terug zou bellen". Dat deed dominee ook. Met heftige verontwaardiging Want het dienst meisje had hem verteld. dat onze correspondent de predikbeurten had gevraagd voor dat zootje van jullie". Misschien had de man van de pers wat onduidelijk gesproken. Onze cor respondent heeft trouwens nóg een onhebbelijkheid: Hu is lid van een kerkgenootschap, weliswaar een be lijdend en zeer meelevend lid, overi gens ook een man die geen onver togen woord zal zeggen en een op passend huisvader mag worden ge noemd. maar niettemin lid van slechts één kerk. Zoals de meeste correspondenten van ons blad trou wens. zij het in velerlei variatie, haast even bloemrijk als ons vader landse boeket, mogen we wel zeggen. Maar goed. onze man dan had ge sproken over het zootje" en daar bleef het by. Wc moeten eeriyk zeg gen. dat hy aan het eind van het ge sprek heel éven maar zyn me ning over een dergeiykc aantyging heeft laten weten Hij zei ten afscheid niet meer „dominee", maar „meneer". Ook dit historische verhaal was een erfenis van het oude jaar. Soms ver lang je ernaar, dat erfenissen met de kerstbomen worden verbrand, op Nieuwjaarsdag of daaromtrent. Nieuw T)E NIEUWE RIJN dacht eerst, dat het vuurwerk was, maar deze dwaling duurde niet lang, want de luide betogingen, die op het gerinkel volgden, zouden een „gillende keu kenmeid" hebben doen blozen. Toch stond het verschil van mening op echt intellectueel peil, maar het ogenblik om 't geschil te effenen was' n weinig ongelukkig gekozen en tijdsgebrek deed de rest. Totdat het bekende klokkenspel via de radio de laatste snikken van 1956 naar de luisterende mensheid bracht. had men eendrachtig herinneringen uit het afgelopen jaar opgehaald, hoe Paultje een gat in z'n bol gevallen was en hoe Pa twaalf weken in de ongevallenwet gelopen had, nadat de piano verzet was. Alles was dus erg stemmig en terwijl de hete punch met steeds grotere hoeveelheden in de maag tegen kouvatten werd behoed, i, ergens in versnoepte het oude jaar stiekumpjes- dic de ver- weg z'n laatste oortje .Toen begon het blad in zyn klokkenspel. Bij de eerste galmende slag van twaalf uur stond de oudste zoon plech tig op en sprak: „Een gelukkig nieuw jaar, goede ouders". „Nietes!" gilde zyn jongste broer, die in 1956 middenstandsdiploma heeft gehaald en dus bestudeerd mag heten, „het nieuwe jaar begint pas bij de twaalfde slag". De stamhouder sprak hierop het vermoeden uit, dat de intellectueel voor een behandeling in een speciale inrichting behoorde te verkeren, de jongste zoon somde vlot een paar ka rakterfoutjes van zijn broer op en ma zei, dat het schande was: „En dat nog wel in het nieuwe jaar". had, glipte de trots van het Stille- Zuidzee-eilandje de intellectueel uit handen en daar het raam dicht was moest de fles dwars door de ruit om buiten te komen. Ma informeerde, verbitterd en in het algemeen, of men nu zijn zin had, de broers poogden luidkeels tot overeenstemming te ge raken en toen sloeg de klok in de radio zijn twaalfde slag. begon de Nieuwe Rijn het Nie „Het is nog geen nieuwjaar", brulde dc intellectueel en zwaaide vervaar lijk met de fles, die helemaal in Ja maica gevuld was. De stamhouder wachtte geen antwoord af op zijn in formatie. wat de intellectueel met de fles van plan was te doen, doch ging onmiddellijk tot daden over. Omdat pa tijdens het inschenken een klein beetje rum langs de fles gebeefd Brillen VOOR hoeveel mensen zou hei niet een ware ramp zijn als er geen brillen bestemden? En toch is er een tijd geweest, dat dit thans wydver- breide hulpmiddel als duivelswerk werd betiteld, omdat men zo. zonder geneesmiddelen t-e gebruiken, toch weer goed zou kunnen zien. De heer H. J. Hopma, de opticiën van de gebroeders Paes van de Brec- straat, heeft van de ontwikkeling van het oogglas een hele studie gemaakt en hij heeft daarbij in de loop der jaren een werkelijk interessante col lectie oude brillen opgezet. Zo kan men de evolutie van de bril volgen. Er is een voorbeeld van de zogenaamde leessteen, een glazen bol- segment. waarmee voorwerpen en let ters worden vergroot en ook ziet men de oude schoenmakerskogel, een met water gevulde bol. die vooral in de eerste eeuw na Christus opgang maak- te. Merkwaardig zijn ook de brillen- kokers, die met allerlei tierelantijn tjes versierd, soms ware pronkstukjes Wie de verzameling van de heer Hopma aandachtig bekijkt, komt on getwijfeld tot de ontdekking, dat het vroeger zeker geen plezier is geweest, brildrager te zijn. Met beugels zat het apparaat zodanig bevestigd, dat de ademhaling er niet weinig door werd belemmerd. Weliswaar had men eveneens schaarbrillen. die met de hand voor de kin werden gehouden, maar dit was weer lastig bij het spreken. Later bevestigde men de glazen dan ook aan een lange steel, die opzij kon worden vastgehouden. Wie de sterk aan de praktijkeisen aangepaste monturen en glazen van tegenwoordig vergelijkt met het oud ste uit 1600 daterende originele exem plaar van de heer Hopma. beseft pas goed de enorme vlucht, die dc bril, vooral na de eerste wereldoorlog, heeft genomen. Wens B" ±J die de fin St. DE VELE nieui ins bereiken, wa G Jongeleen e tor- en carrierhandel Jacobsgracht. „Het is te doen gebrulkeiyk", zo schrUft deze firma onder meer. „by de jaarwisseling zowel de gedane za ken als de toekomstplannen de revue te laten passeren Wjj kwamen tot de slotsom, dat wg in niet geringe mate ertoe hebben hygedragen, het ver keersprobleem nog ingewikkelder te maken door steeds weer nieuwe ver voermiddelen op de weg te brengen". Is dat niet aardig gezegd? Maar de firma laat het daar niet by: „Door u hierby een exemplaar van „Ver- iregels en -borden" aan te bie den, drage tot s een blj- Van leessteen tot bril Het boekje is uitgegeven door de Bovag en bevat ook een ry-techni- sche uiteenzetting voor dc auto bestuurder. Steun EZEL, die zich door ■*-i zijn nukken 'n Artiestenroeping zag mislukken, Die sloopte toen een ezelsbrug. „Want met dat hout", verklaart hij stug, „Zal ik als schildersezel slagen En wordt de kunst door mij gedragen." Trianon. Op de titel na i6 „Aanran ding" een spannende film, waarin de na druk meer ligt op de politionele kant van het verhaal dan op de crimineel-sexuele. Dit laatste aspect blijft, overigens geluk kig, vrij onbelicht, al treft men Esther Williams in een der laatste 6cènes toch even in een vrij penibele 6ltuatie aan. Esther Williams ze blijkt toch wel wat meer zwem- dan acteertalent te bezitten is de met veel sexappeal behepte mu zieklerares aan een Amerikaanse high- school. Een ster van het rugby-elf ral van de school met meer levensdrang dan hij op het sportveld kan afreageren vat een ongezonde natuurlijke belangstelling voor haar op. begint haar briefjes te schrijven en lokt haar in een netelig par ket, waaruit ze zich weet te redden, hoe wel letterlijk niet zonder kl^rscheuren. Er worden in deze moeilijke periode echter ook andere vrouwen lastig geval len en één van the vrouwen wordt zelfs gedood. De politie tracht hardnekkig de rugby-ster als de moordenaar en aanran der te ontmaskeren, maar slaagt daarin niet. Uiteindelijk komt aan het licht, dat de moord door iemand anders i6 begaan. „Aanranding" kan onder de filmrubriek „thrillers" gerangschikt worden. Het is er niet een van de slechtste soort. Men zou er aanmerking op kunnen ma ken. dat eerst zeer sterk de suggestie wordt gewekt, dat de rugby-ster moorde naar en aanrander is en dat hij ten 6lotfe als vrij onschuldig wordt geschilderd. De rugby-ster wordt glanzend gespeeld door John Sax on. die als jong acteur een ver dienstelijke prestatie levert. George Na der creëert een bijzonder sympathieke politieluitenant. (Film. die niet zo „slecht" is als in de reclame wordt beweerd.) Bandido REX Zelfs de stervelingen, die min der vreesachtig zijn aangelegd dan de ge middelde man, vinden het niet overbodig om een weinig dekking te zoeken, wan neer twee bataljons ontroerende pogingen doen om elkaar uit te moorden. Robert Mitchum denkt daar echter anders over tn op het witte doek slentert hij onver- ichillig door een regen van vuur en lood heen; de kogels houden rekening met zijn opinie en gaan voorzichtig voor hem uit de weg. zodat er geen botsingen ontstaan, gedurende de eerste paar honderd filmband is Robert dan ook wel de enige, die onbeschadigd uit het geknetter komt. Al zijn filmvriendjes rollen als kegeltjes tijdens kamDioenschapswedstrij- den in het rulle zand. In Mexico waren rebellen tot de ont dekking gekomen, dat zij beter het land konden besturen dan de regering en dit zaakte een vurig verschil van me ning. Een Amerikaan kiest de zijde van de rebellen, niet uit principe, maar omdat hij zoals hij vertelt de oorlog een irdige tijdpassering vindt. Een andere merikaan steunt de regeringstroepen, ook al niet uit principe, maar omdat er grof geld mee te verdienen is. Deze laat- brengt een charmante dame mee, die in de film voor de romantiek zorgt. De geldzuchtige Amerikaan wordt gedood, hetgeen goed uitkomt, omdat zijn vrouw verliefd is geworden op de1 avonturier en onder luid gejuich van schooljongens, die vanwege de kerstvakantie de Rex-zaal goed gevuld aanzien konden geven, werd een afdeling regeringstroepen uit gemoord en kreeg de film een ontroerend slot. (Oorverdovende cultuur!) ÏET CANCETIE 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3