Vandaag beslissing over Indonesisch kabinet Spionagecarrière van in Zweden ten Rus einde Noord-Sumatra is weer onder S gezag van Sukarno VOOR DE PTT WAS 1956 GEEN AL TE BEST JAAR J. Dura waarschuwt tegen beperking bouwactiviteit D Na driemaal op pijnlijke wijze te zijn ontmaskerd Nederland probeert Gary Davis kwijt te raken Nasser speelt hoog spel DONDERDAG 3 JANUARI i<#57 Kritieke uren te Djakarta Jlpen 7ANDAAG komen in. Djakarta de hoogste leiders van de zeven Indo- uienV nesische coalitiepartijen weer bijeen. Zij zullen ongetwijfeld beraad- pe lagen over de toestand op Sumatra en de gevolgen hiervan voor het ka- '^linet Ali Sastroamidjojo. Die heeft gisteravond na een spoedzitting wel n 76üitkend, dat de grote Mohammedaanse Masjoemipartij blijft aandringen -26;'P het aftreden van de regering, maar het desbetreffende regeringscom- p«nuniqué werd al direct tegengesproken door zegslieden uit het kabinet ht.ielf. ie— UK inmiddels meldt het Indonesische ml- ^^ilsterle van voorlichting een belangrijk i 40ucces voor het kabinet. Majoor Samo- 'lOO.jr, de commandant van het derde regl- J09nent In Noord-Sumatra, heeft namelijk 2,14'olgens dit ministerie verklaard de chef taf van het leger, generaal-majoor Na- zijn|Ution en de opperbevelhebber, prest- trok'en* Sukarno te erkennen en hun beve- en te zullen gehoorzamen. Het gehele jebied van Noord- en Midden-Sumatra och|ou nu weer onder de chef-staf staan. °cJe Dit gebied omvat de provincies Noord- jansn Midden-Sumatra en vormt het eersti jg jlnillibaire district, verdeeld onder vier re- *e^_ fimen tscommando's. Xe- Nadat de commandant van Noord-Su- 'elsjnatra, kolonel Simbolon, zich had aan- jonpeeloten. bij de opstandige beweging var overste Hoesein in Midden-Sumatra. senkette overste Djaman Ginting op zijn er-óeurt weer Simbolon af. maar de com- ria-nandant van het derde regiment ma- jn-|oor Samosir, bleef Simbolon trouw. 'af' Eergisteren verklaarde Samosir vol gens de correspondent van het Indone sische persbureau Pia, dat majoor Sa mosir weliswaar trouw bleef aan Sukar no en Naeution, dooh niet zou afwijken van de door Simbolon afgelegde verkla ring, dat het eerste militaire district tij delijk de betrekkingen .met de centrale regering heeft verbroken en het huidige B) kabinet niet langer erkent. Samosir had toen een demarcatielijn nabij Prapat in gesteld en zou hebben gewaarschuwd, dat ellke aanval met een tegenaanval lou worden beantwoord. Hij schijnt dus nu weer onder het ge zag van de centrale regering te zijn ge- Indonesische troepen naar Egypte De eerste afdelingen van de Indone sische contingenten voor de politie der Verenigde Naties zijn gisteren met een Constellation van de Amerikaanse lucht macht van Djakarta naar Beiroet ver trokken. Zij telden 36 man onder bevel van een kapitein en zullen te Suez voor bereidingen treffen voor de rest van de 564 Indonesische manschappen, het merendeel op 6 januari trekken. Overvallen door Noordafrikanen I' In Parijs hebben vier gemaskerde Noordafrikanen gisteren landgenoten, die aan de buitenkant van de stad wonen, onder bedreiging van revolvers, grote be dragen afgedwongen Des nachts werd een vrouw door Noordafrikaners ont voerd. Inmiddels zijn bij Mascara in Algerije elf nationalisten gedood. Vier personen, die trouw waren gebleven aan de Fran sen, werden door rebellen om het leven gebracht Zjoekof naar India De Russische minister van defensie, Gcorgi Zjoekof zal op 15 januari naar India gaan om in New Delhi de Sowjet- unie te vcrtegenwooidigen bU de viering van de Indische onafhankelijkheidsdag. Daarna zal hij vermoedelijk een reis door India maken. Het bezoek zal veer tien dagen duren. De reis van Zjoekof. die dus plaats heeft na het overleg van Tsjoe-en-Lai op 7 januari in Moskou, zal meer zijn dan een beleefdheidsbezoek. De besprekingen van Zjoekof zullen o.a. betrekking hebben op Hongarije Franse benzine duurder De prijs van benzine voor automobills ten in Frankrijk ls met 1.10 frank per liter verhoogd als gevolg van een verho ging van de omzetbelasting op dit artikel. De gewone benzine kost nu 79,40 frs per liter; superbenzine 80,40 frs. komen. Bovendien heeft de commandant van hef tweede regiment in het rijke on- dernemingegebied van de Oostkust, over ste Wahab Maikmur, eveneens de cen trale regering erkend. Intussen i6 er nog geen bericht binnen gekomen. dat de regeringeverklaringen Inzake Midden-Sumatra 6taaft. Zeven Provinciën gaat naar de West Op II januari zal H.M.'s kruiser De Zeven Provinciën onder bevel van kapi tein ter zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk uit Den Helder vertrekken op een oefenreis naar de Caraïbische wate ren. Van 25 tot 28 Januari, van 16 tot 25 februari en van 3 tot 11 maart zal het schip te Willemstad verblijven, van 2 tot 4 februari zal het Aruba en van 2 tot 4 maart Bonaire bezoeken. Behoudenf gebruikelijke diplomatieke toestemming zal het voorts een bezoek brengen aan Las Palmas op de Canarische eilanden en aan La Guaira in Venezuela. De comman dant van het smaldeel, commandeur L Brouwer, zal met zijn staf de reis mede- maken. Drie hoofdpersonen uit de Su- matraanse opstand: Links de veertigjarige kolonel Simbo lon, een door de Nederlanders opgevoede, door de Japanners militair opgeleide officier en een Christelijke Toba-Batak. In het midden overste Achmad Husein, bijgenaamd de tijger, wegens zijn aandeel in de onaf hankelijkheidsstrijd, zeer ge- eerd bij de stammen van Mid den-Sumatra. Hij is Moham medaan. Rechts overste Gin- ting, een lid van de grotendeels heidense stam der Karo Ba taks, die zeer vijandig zijn je gens de Toba Bataks en in 1955 honderd Toba Bataks doodden. Hij is ook in Japanse dienst geweest. Papoea-oorlog nabij ons gebied In het afgelegen bergland van Sepik in Australisch Nieuw-Guinea woedt de laat ste dagen een felle strijd tussen de ver schillende volksstammen. Volgens de Aus tralische radio worden er van beide zij den, zware verliezen geleden. Kannibalen hebben 19 vreedzame dorpelingen ver- at. Waarschijnlijk bevinden de schuldigen, die gewapend zijn met bogen, zich in de Mianmin-stam Zij hebben de gewoonte hun vijanden op S. J. L. van Waardenburg, oud-gou verneur van Nieuw-Guinea is naar Wenen vertrokken om de leiding van het Neder landse Rode Kruisteam over te nemen. Minister Zijlstra Verhoging olieprijs onvermijdelijk (Van onze parlementsredactie) Wanneer Nederland zou proberen de olieprijs laag te houden, zou de aanvoer van olie sterk kunnen teruglopen. In dit opzicht konden geen risico's genomen worden en viel aan een verhoging van de olieprijs niet te ontkomen Aldus heeft minister Zijlstra geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst (soc.). De bewindsman wijst erop, dat gezien de wens der regering, dat de olievoor raden in Nederland zoveel mogelijk wor den gehandhaafd op het peil. dat bestond vóór het uitbreken van het Suezconflict. het niet mogelijk was de bi-.nenlandse prijzen ongewijzigd te laten, ongeacht kos tenverhoging bij de Invoer. Nederland kan op de wereldmarktprijs voor ruwe geen enkele invloed doen gelden. Ov< verkoopmarge in Nederland hestaat echter al sedert nauw overleg met de minister economische zaken, waarbij uiteraard het algemene prijsstabillsatiebeleld in acht wordt genomen. De verschillende kostenverhogingen bij de invoer deden zich reeds vóór 1 decem ber 1956 voor. De minister heeft onmiddel lijk maatregelen genomen om te v komen, dat meer dan de werkelijke lasten verhoging bij de invoer, in de binnen landse prijzen terecht zou komen. Koningin en Prins op reis Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren per vliegtuig naar München ge reisd. vanwaar de Koningin alleen door reisde. Zij werd ln het Oostenrijkse tersportcentrum Sankt Anton door de drie prinsessen, Beatrix. Irene en Mar griet, die daar reeds enige dagen verblij ven, verwelkomd. Prins Bernhard !s verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privé-bezoek zal verblijven. Het ls nog niet bekend of de Prins daarna Sankt Anton zal reizen. Wachtlijst telefoondienst groeit De directeur-generaal der PTT, ir. J. D. H. v. d. Toorn, heeft voor ver tegenwoordigers van het gehele personeel zijn gebruikelijke nieuwjaars rede gehouden. Door de opgetreden kostenverhogende factoren zal het fi nanciële resultaat over 1956 ongunstig zijn in vergelijking met 1955, zo zei hij. Zeer waarschijnlijk zal deze tendens zich in 1957 voortzetten. Zon der tariefsverhoging zullen door de in 1956 en 1957 ontstane of te ver wachten kostenverhogingen de bedrijfsresultaten in aanzienlijke mate verlies te zien geven. Op personeelsgebied kampt de PTT nog steeds met aanzienlijke moeilijkheden vooral in het westen van het land. Het tekort aan uniformdragend personeel bi de posterijen leidt er voorts toe te over wegen of in sommige plaatsen voor df uitvoering van gedeeltelijke taken nle' gebruik moet worden gemaakt van vrou welijk personeel. De posterijen vervoerden ln 1956 onge veer 1930 miljoen poststukken wat stUging van 20 pet in vilf jaar betekent dus een gemiddelde groei van 4 pet per jaar. Er ging 85 miljoen kg briefpos' naar het buitenland, een stijging met 35 pet in vijf jaar. De ontwikkeling van apparatuur voor mechanisatie der posterijen werd voort gezet. De telecommunicatiediensten ver tonen weer een grote verkeerstoeneming. In vijf Jaar steeg het lokale telefoonver keer van 588 min gesprekken op 819 min dit wil zeggen met ongeveer 40 pet Het interlokale elefoonverkeer van 172 op 303 min dus met ongeveer 76 pet en he' internationale telefoonverkeer van 3.6 op 6.5 min gesprekken dus met ongeveer 80 pet. Het buitenlandse telexverkeer steeg in de laatste jaren van 2.3 tot 12.5 min minuten, d.w.z. met ongeveeer 450 pet een totaal van 800.000 telefoonabon- werden ln 1956 inclusief de verhul- n 110.000 telefoonaansluitingen aan gelegd of verplaatst De netto toeneming bedroeg ongeveer 63.000. Desondanks is de wachtlijst gestegen van 38.000 tot 55.000 -achtenden. Gevreesd wordt dat d r achtlHst In de n*Wie toeVnmst een n«- elangrijk ongunstiger beeld te zien zal De Rotterdamse telegraafautomaa kwam ln bedrijf, die ln Den Haag zal dl' jaar volgen. Het uitgaand telexverkeer Is nu zodanig, dat 80 pet van de Nederlandse abonnees met zes landen volautomatisch verkeer kan afwikkelen. Het vraag- Kind deed dodelijke val uit trein Heit achtjarig zoontje van de familie B. uit Swaflmen. dat met zijn vader in de trein Nijmegen—Venlo reisde, is dichtbij Grubbenvorst uit de trein gevallen en om het leven gekomen. De jongen heeft het portier weten te open, sloeg naar bui ten en kwam met zijn hoofd tegen een seinpaal terecht stuk van de automatisering van de Êost- chèque- en girodienst it ook in 1956 be studeerd. Deze dienst zal waarschijnlijk In de loop van dit jaar een proefinstalla tie in gebruik kunnen nemen waarmede de automatisering nader bestudeerd kan worden. Het totaal van de door deze dienst ln 1956 verrichte boekingen was 247 min. welk getal 50 pet hoger ligt dan dat /an vijf jaar geleden. De gunstige tendens van het sparen In '955 zette zich In 1956 voort, doch de laat ste maanden trad onder Invloed van do gebeurtenissen In het buitenland een ont- sparing op. Over het gehele Jaar geno men werd bij de Rijkspostspaarbank per saldo een bedrag van 170 min gulden meer ingelegd dan opgenomen. Raud van bestuur bouwbedrijf VOORZITTER van de raad van bestuur bouwbedrijf, heer J. Dura Dzn, heeft ernstig ge waarschuwd tegen beperking de bouwactiviteit in het geheel van de voorgenomen bestedingsbeper kingen. Gebeurt dit wel. zo zei de heer Dura tijdens de eerste bijeen komst in 1957 van dit bestuursli chaam, dan zal het ongetwijfeld el ders repercussies veroorzaken, dit Ambassadeur naar Moskou terug Wereldburger beklaagt zich ÜEN DEPUTATIE van de samen- werkende stichtingen voor federale wereldregering heeft gis teravond vergeefs gepoogd, Garry Davis (wereldburger no. 1) te ver lossen uit het arrestantenverblijf in het hoofdbureau van politie te Am sterdam. Garry Davis, die op oudejaarsavond zo plotseling uit de lucht kwam vallen, is namelijk ar restant van de Ned. justitie en ver der heeft de politie dus geen be moeienis met hem. Intussen worden ernstige pogingen ln het werk gesteld, om de ongewenste we reldburger kwijt te raken. Het ministerie van Justitie, de Amerikaanse consul-ge neraal en de K.L.M. proberen de autori teiten ln Washington te bewegen, Gary Davis toe te laten in de Verenigde 8taten. Gary zelf is het hier helemaal niet mee eens. In zijn cel krabbelde hij achterop een foto een verklaring, die hij meegaf aan een Nederlandse „wereldburger", de heer J. M. Muylaert uit Rotterdam. Veertien vrouwen met smaak (en veel geld) Veertien namen worden genoemd voor de ranglijst van de twaalf best geklede vrouwen ter wereld, welke elk jaar door het New York Dress Institute wordt op- Mamie Eisenhower en koningin Elisa beth II van Engeland zijn van de lijst verdwenen en prinses Margaret is van de tweede plaats naar de negende ver- Verleden jaar stond Grace Kelly met mevrouw Paley op de eerste plaats, maar nu Is prinses Grace numer drie geworden. Hier volgt de volledige lijst: 1. Mevr. William Paley. 2. De hertogin van Windsor. 3. Prinses Grace van Monaco. 4. Mevr. Winston Gqést. 5. Audrey Hepburn en Mariene Dietrich. 6. Mevr. William Randolph Hearst. 7. Gravin Sonsuelo Crespi. 8. Rosalind Russell. 9. De hertogin van Kent en prinses Margaret. 10 De gravin van Quintanilla te Madrid. 11. Mevr. Henry Ford II. 12. Gravin Mona von Bismarck. „Ik ben gevangen genomen zonder aan klacht en mij is juridisch bijstand gewei gerd. Ik heb gevraagd, in Nederland te mogen blijven op grond van de artikelen 6 en 13 van de verklaring van de rech ten van de mens", schreef Dovis. Hij vervolgde: „De manier waarop ik hier behandeld ben vanaf het ogenblik, dat ik aankwam is een belediging voor het Nederlandse volk." Davis verklaarde verder, zich heftig te zullen verzetten tegèn uitwijzing naar de Verenigde Staten en tegen een transport als gevangene. De deputatie zou vandaag stappen ondernemen bij het ministerie van justitie. Dit kan een tweede ver geefse tocht worden, want als alles mee zit, wordt Davis vandaag nog op transport gesteld naar zijn vaderland, dat hij wilde ruilen voor de hele wereld. (Van een correspondent te Stockholm) pE SOWJETRUSSISCHE ambassadeur in Stockholm Kor post zou worden ontheven, heeft dezer dagen Zweden verlaten. Hoewel de steeds hoffelijke Zweedse regering hem vóór zijn vertrek nog een af scheidsdiner heeft aangeboden, was de stemming bij dit vertrek toch verre van hartelijk en vriendschappelijk. De bij het diner gehouden redevoerin gen waren opvallend formeel en in de pers verschenen artikelen, waarin openlijk werd verklaard, dat Rodionovs vertrek een opluchting betekende voor het land. Een en ander is niet zo verwonderlijk, want Rodionov heeft zich tijdens de ze ven jaren, dat hij in Stockholm werk zaam was, buitengewoon impopulair ge maakt. Onder zijn „regime" werden liefst drie grote Russische spionagecom- plotten ontdekt. Het eerste complot kwam aan het licht in 1951 toen de Russen pro beerden, via een Zweeds militair inlich tingen te verkrijgen omtrent de verdedi gingswerken langs de Oostzeekust. Het tweede grote complot werd ontdekt in 1952, in welk jaar het een communistische Zweedse journalist was, die in opdracht van Rusland spioneerde in het verdedi gingssysteem van Noord-Zweden. En de derde maal, afgelopen zomer, toen zij via een tot Zweeds staatsburger genatura liseerde Rus inlichtingen verzamelden over het aan de Oostzeekust gebruikte radarsysteem. Dit laatste splonagegeva! was ongetwij feld het gevaarlijkste. Door de ontdek kingen, die de Russen hadden kunnen doen, was de Zweedse marine gedwongen, het gehele tot nu toe gebruikte radar systeem te wijsigen en om te leggen, het geen niet alleen een zeer kostbare maar ook een tijdrovende operatie was. Bij alle drie ontdekte spionagecom- plotten bleek het de Russische ambassade in Stockholm te zijn, die de touwtjes ln handen hield. En alle drie keren was een aan deze ambassade verbonden functiona ris gedwongen, hals over kop het land te verlaten. Natuurlijk werden er door de Zweedse regering steeds ernstige pro testen ingediend bij ambassadeur Ro dionov. Maar deze schrok er niet voor terug, de protesten af te wijzen. De laatste maal zelfs met de motivering, dat alle beschuldigingen, als zijnde vals. afkomstig waren van provoca teurs, die zich ten doel hadden ge steld, de goede nabuurschap tussen Zweden en de Sowjetunie te versto ren. En dat nota bene, terwijl diverse functionarissen van zijn ambassade het nuttig hadden geoordeeld, zich na die „valse beschuldigingen" i stig uit de voeten te maken! Met welk een brutaliteit beledigde aldus Rodio nov de Zweedse rechtspraak, die pas na een uiterst zorgvuldig onderzoek tot de onweerlegbare slotsom wa: komen, dat die spionagecomplotten van de ambassade uit werden geor ganiseerd! V erontwaardiging en vrees tegelijk Uiteraard verwekten de Russische beschaamdheden tegenover de Zweden grote verontwaardiging, vooral in de kringen der rechtse oppositiepartijen. Deze eisten via haar vertegenwoordigers in de Rijksdag en via haar omvangrijke persapparaat niets meer of minder, dai dat de regering de heer Rodionov person; non grata zou verklaren en dat deze z< spoedig mogelijk uit het lqnd zou wor Toch is hei zo HET ADERLATEN VAN ZIEKEN 825) Zoals alge het aderlaten var van nictcieken) eeuwenlang tot de dagelijkse geneeskundige praktijk van artsen en chirurgijns behoord. Gewoon lijk werd dan een niet te sterk knellen de band om de arm gelegd, zodat de aderen onder de huid goed zwollen, waarna re geopend werden met een vlijm, het scherpe aderlaatmesje. irhjj aan de natuurlijke, in het tetelende, verdedigingsmiddelen lichaam veel waarde wordt regekend. Men begon in te zien, dat et onttrekken van bloed aan een heen geen zinloze handeling est, omdat deze hloedonttrekking hierbij bleef het niet. want er log een punt bij. Onderzoekin- lsomloop leerden, dat aderlat koppenzetten bloedzui|_ loop der tijden dooi tiseh denkende genei veel bloed afgetapt, moderne oorlog di maar kinderspel is. dit vergrlijkingsmate de doeltreffendheid van dit het begin van de vorige eeuw trekken, en de overtuiging dat de zieken dooi rakter raakte de trekken dai tegenstellin Frankrijk wen bleef ter nadeel ;1 van ondervonden. In de inder invloed van de Duitse en geneeswijze stonden, ewoente om bloed te on ook geheel in onbruik, tot de Romaanse landi n Italië, waar men in d it geachte gevolgd pleegt te krachtige aanmaak met jonge cellen, bloed di rijker is aan antistoffen, dui weermiddelen tegen ziekten ties. Dat waa één punt in het van de aderlating. (NADRUK VERBODEN) den gewézen. Minister-president Erlan- der durfde dergelijke stap echter niet goed aan. Hij scheen, zoals hij ook klaarde, de relaties met de Sowjetunie niet onnodig te willen schaden. D< Zweedse pers, waaronder vooral het libe rale „Dagens Nyheter", bleef echter on danks de negatieve houding van di regering doorgaan mét haar antl-Rodio- nov-campagne. En deze campagne kreeg een steeds groter omvang, vooral gebeurtenissen in Hongarije. De stem ming was de laatste paar weken zodanig, dat het er naar uitzag, alsof Erlander toch nog Rodionov moest laten laten wegroe pen. Moskou hield evenwel de eer aar zich zelf. Rodionov bracht namelijk op 11 december jl. een bezoek aan het minis terie van buitenlandse zaken o delen, dat hij „geheel op eigen verzoek" was ontheven van zijn post en binnen kort naar Moskou zou vertrékken waa: hem een nieuwe taak wachtte. Gevraagd naar de motieven voor zijr ontslagneming, antwoordde hij, dat zever jaar dienst op een zelfde post wel erg lang is voor een diplomaat en dat hij daar om Moskou reeds herhaalde malen oir overplaatsing had verzocht. Doch het spreekt vanzelf, dat deze motivering door de Zweden met de nodige korreltjes zout werd geaccepteerd. Voor Moskou nu onbruikbaar Rodionov werd uiteraard door zijn rege ring teruggeroepen, omdat hij door de ontdekking der diverse spionagecomplot ten en door de daarop volgende perscam pagne onmogelijk was geworden. Zodoen de vormde hij voor de communistische propaganda in Zweden alleen nog een obstakel. Men maakte zich in Zweden echter niet zo druk over Rodionovs onge loofwaardige ontslagmotivering. Hoofd zaak is dat hij verdween. En men hoopt nu maar. dat er tevens een einde komt aan de Russische spionage-activiteit. De thans 55-jarige Rodionov heeft de militaire rang van vice-admiraal der Rode Vloot. Voordat hij in 1950 zijn po?t ln Stockholm aanvaardde, was hij o.a. afge vaardigde voor de Sowjetunie bij de Ver enigde Naties en ambassadeur in Athene. In deze laatste functie verschafte hij zich naam als organisator van sabotage- en spionagegroepen. Voorts zou hij ook samen met de vroegere ambassadeur Bonn, Valerian Zorin hebben gewerkt als leider van de inlichtingendienst der Russische marine. Uit een en ander blijkt dus wel, dat Rodionov volkomen taak in Zweden was berekend. Jammer ir hem, dat de Zweeds veiligheidspo- zo dikwijls in zijn vaarwater kwam ten slotte een eind maakte activiteiten. Of was hij misschien toch ai met zijn taak gereed? Zijn opvolger in Stockholm wordt Fjodor Gusev, die in 1942 werd benoemd tot ambassadeur in Ottawa en v; tot 1946 als zodanig werkzaam Londen. Nadat hij o.a. had deelgi de bijeenkomst in Yalta werd hij in 1946 benoemd tot vice-minister van bui tenlandse zaken, waarna men echter meer van hem hoorde. Men neemt dat hij tijdens Stalins laatste levens jaren in ongenade was gevallen, ma onder de nieuwe meesters >ren wordt geschoven. Spionage- activiteiten zijn er van hem niet bekend. dus inderdaad niet ondenkbaai zijn, dat Zweden voorlopig door de Rus sische inlichtingendienst met rust wordt gelaten. Nog maar kort na het vertrek van de heer Rodionov heeft de Zweedse Veiligheidspolitie opnieuw een Rus sische spion gearresteerd: de zestig jarige ingenieur George England verbonden aan een Zweedse fabriek van scheepsmotoren en radarappa raten. Zijn spionage had, evenals in het geval van de Zweed Ericsson die in augustus tot twaalf jaar dwangarbeid werd veroordeeld, be trekking op het Zweedse radarnet. ongunstig zullen werken op de economische situatie in Nederland. De heer Darm vroeg zich af. of onder de huidige, zeer ernstige kapitaalschaarste de woningbouw voldoende zal kunnen worden gefinancierd. Na de oorlog heeft kapitaalschaarste reeds eerder werkloos heid in het bouwbedrijf veroorzaakt. De voorzitter pleitte voor opvoering van de produktiviteit. Hij deelde mee, dat dit jaar ter bevordering van de rationalisatie een opleiding van organisatiedeskundi gen-arbeidsanalisten in het leven zal worden geroepen en dat de cursus voor uitvoerders op het gebied van organisatie en efficiency verbreed zal worden. De heer Dura keerde zich tegen het overdreven streven naar perfectie op het gebied van wetten, bepalingen, voorschrif ten en richtlijnen in de sociale zowel als in de technische sector van het produktie- proces. Dit jaar zal nogmaals, thans in over leg met de werknemersorganisaties dit overleg is al ver gevorderd een poging worden gedaan, een loonsane- ring tot stand te brengen. Het is de bedoeling, te komen tot verantwoorde basis- en tariefbeloning, waarbij uiter aard bijzondere aandacht wordt ge schonken aan garanties, opdat het ver antwoorde loonniveau niet wordt overschreden en een prijsverhogende tendens wordt voorkomen. Pas als de werkgevers, nadat overeen stemming is bereikt, de loonsanering in het bouwbedrijf tot werkelijkheid hebben gebracht, mag worden verwacht, dat onze loonpost minder een zorgenkind zal zijn dan thans het geval ls, zo besloot de heer Dura. de kunst om een nederlaag ln een overwinning om te zetten. Hij loopt daar bij het risico, dat de laatste overwinning Pyrruszege zal zijn, oftewel de eigen ondergang betekent We hebben dit gezien na de Amerikaanse weigering tot steun voor bouw van de Assoeandam, waarop Nasser antwoordde met de natio nalisatie van het SuezkahaaL Nu komt Egypte met de opzegging van het verdrag met Engeland op een wijze, welke tegen elk diplomatieke etiquette in druist nl. via radio Kairo, voordat nog de Britse regering van het besluit op de hoogte was gesteld. Niet de opzegging van het verdrag zelf, dat op dit ogenblik weinig werkelijke kracht bezat, maar de arrogante houding van Nasser Is typerend. Nasser heeft bij zijn Arabische vrienden weinig of geen steun gevonden. Het is duidelijk dat Moskou en niet Kairo de lakens ln het Midden-Oosten uitdeelt Daar het ook duidelijk is. dat de Ver enigde Staten hiervan evenzeer overtuigd zijn. tracht Nasser echter van het westen te halen wat er te halen ts. nl. economi sche hulp en militaire waarborgen. HET komend weekeinde zal het Ameri kaanse Congres moeten beslissen of het deze waarborgen zal willen schenken. Egypte maakt een goede kans. daar het hulpprogramma niet alleen voor Egypte bedoeld is. maar het gehele Midden-Oos ten omsluit en dus ook geldt voor Iran, Irak, Israël, Syrië, de Libanon, Lybië, Saoedl Arablë, Turkije, Marokko en Tu nesië. Het ls echter twijfelachtig of de lan den van het Midden-Oosten en met name Syrië zich deze Amerikaanse Invloed zul len laten welgevallen. Syrië heeft al bij voorbaat bedankt voor de eer en houdt liever het oog gericht op Moskou. Jordanië denkt nog steeds van de Ara bische landen compensatie te kunnen krij gen voor de opgezegde Britse hulp, ter wijl Marokko en Tunesië zich zullen bera den over de voorwaarden welke gesteld worden inzake de Amerikaanse bases. Ook mag de onverzoenlijkheid der Ara bische wereld ten opzichte van het be staansrecht van Israël niet uit het oog verloren worden. Israël als Joodse en clave, zonder strijdmacht, is de meest gunstige voorwaarde welke de Arabische buurlanden denken te kunnen stellen. De politieke betekenis van economische hulp aan de landen van het Midden-Oosten mag de communistische Invloed beperken, voor het overige blijft het gevaar, dat de Ara bische landen (en Egypte in het bijzonder) er zich door gesterkt gevoelen. Op die manier b'iift het gevaar onverminderd. 'f Verklaarde uitlicht ogenblik wordt reeds gesproken over vrij making van de bevroren dollars in de Verenigde Staten Voor Amerika zou dit eerste gebaar van hulp zijn, voor Nas- een politiek succes. En bij dit alles wordt de positie van Israël steeds pré- cairder nu de terugtrekking uit Slnai het ongenoegen van de Verenigde Naties be gint op te wekken en de status van de Gazastrook nog onbeslist blijft. Het Amerikaanse Congres zal al deze aspecten onder ogen moeten zien voor het intwoord op Eisenhowers verzoek om volmachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5