Jlicumc $cihsct)t (l'ourant Britse basis bij Suezkanaal is geliquideerd Engeland aanvaardt eenzijdige opzegging verdrag 1954 niet Ike verdedigt zijn politiek Twintig doden bij stonn in Perzische Golf Studenten op Mont Blanc in uiterste nood Ontwapeningseonferentie Grote Vijf afgewezen Tienduizenden Hongaren zijn zonder werk UUh"D DONDERDAG 3 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10846 Directie: F U1EA1EK Hoofdredacteur: Dr E. DIEMEK Chef-red.: H W J ENSERINE CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voo- Leider ei Omstreken „StaatVMttct fe «ttMnw mgn bert ia teg&enspott Spionage in Zweden Ut P4GIISA 5 Wegens Engelse luchtaanvallen DE BRITSE Suezkanaalbasis is geliquideerd, heeft radio Kairo ver klaard, na dit vernomen te hebben uit gezaghebbende bron. Dit zou gedaan zijn, omdat de Britse luchtmacht herhaaldijk de Egyptische strijdkrachten tijdens de terugtocht uit Sinay had aangevallen. Egypte heeft toen op 2 november besloten de verliezen aan te vullen uit de Britse basis. Later waren de installaties van de basis door de Britten uit de lucht aangevallen, waarbij veel schade was aangericht. Egypte meent, dat hel duidelijk is, dat Groot-Britannië vóór de aanval op Egypte reeds besloten was het verdrag van 1954 op te zeggen. Dit ver drag, gesloten om Egypte voor agressie te beschermen, wordt nu door Egypte als waardeloos beschouwd. Inmiddels heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaard offi cieel nog niets van de opzegging verno men te hebben en in geen geval een eenzijdige opzegging te zullen erkennen. Engeland behoudt zijn rechten, welke aan het verdrag ontleend worden, aldus een woordvoerder te Londen. Tien miljoen dollar De bergingswerkzaamheden in hét Suezkanaal zijn de laatste dagen onge stoord verlopen. Een enorme drijvende kraan de Arend uit Rotterdam met een hefvermogen van ongeveer 200 ton. heeft de sleepboot Adroitc uit de haven van Port Said gelicht. Terwijl de sleep boot in de takels hing pompte de Zeehond het water eruit om het schip lichter te De operatie werd gadegeslagen door luitenant-generaal Wheeler, die de leiding van het bergingswerk heeft. Bij de Fevdanbrug, verder in het kanaal, is een Duitse groep bergingsvaartuigen bezig met het verwijderen van de inge storte brugspanningen. Da Italianen zijn tp weg naar Timsahm om er een begin te maken van de Alla. Vier kilometer ten noorden van Suez werken het Nederlandse bergingsvaartuig Tune en de Deense sleepboot Protector met een drijvende kraan. Bij Suez licht een Egyptische bergingsploeg de sleep boot Atlas. Een karwei, dat waarschijn lijk drie of vier dagen zal duren. De Verenigde Naties hebben de tachtig leden-staten verzocht om een lening var tien miljoen dollar voor de eersto uit gaven voor de vrijmaking van het Suez kanaal. De Verenigde Staten zijn bereid een lening van vijf miljoen dollar te ver strekken. Yemen beschuldigt Engeland n telegram aan de de Verenigde Na- beschuldigd een >ercn op het zulde- men beeft in seretaris-generaal v ties Engeland erv< grote aanval uit te |k grensgebied van Yemen. Hammarskjóld wordt verzocht goede dien-sten te verlenen te maken aan de agressie. De gezant van Yemen te Kairo heeft gezegd, dat een eskader van Britse bom- nenwerpers vier dorpen hebben aange vallen toen nationalisten een pro-Britse jeik vermoord hebben. De Arabische Liga heeft een verklaring uitgegeven in de bezorgdheid wordt uitge drukt over de „gewapende Britse agres- tegen de vreedzamen van Yemen". Stoffelijk overschot Moorliouse vervoerd De stoffelijke resten van wijlen lui tenant Moorhouse zijn door de Egyptische autoriteiten aan het Zweedse V.N. batal jon overgedragen en zullen naar Enge land vervoerd worden. Het lichaam kon in Port Said niet ge ïdentificeerd worden, doch men is vrijwel zeker dat het van de ontvoerde Britse luitenant is. Rusland gewaarschuwd gewone gemeenschappelijke vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat- een uiteenzetting geven van zijn nieuwe politiek ten aanzien van het Mid den-Oosten. Eisenhower zal het Congres verzoeken hem volmacht te geven militair in te grij pen bij een agressie in het Midden-Oos ten, bovendien heeft de president een re solutie gevraagd, waarin Rusland wordt gewaarschuwd, dat agressie of ondermij nende acties niet geduld zullen worden. De minister van buitenlandse zaken, John Foster DuHes. heeft een ontwerp resolutie met deze strekking reed6 aan de commissies van buitenlandse zaken voorgelegd. Raybum. de voorzitter van het huis van afgevaardigden, die deze mededelin gen deed. vertelde, dat de wensen van Eisenhower aanvaardbaar zijn voor de leiders van het huis van afgevaardigden. Over de Senaat kon hij niete zeggen. Gistermiddag heeft minister Dulle6 in het bureau van Raybum op het Kapi- tool leden van de commisies voor de buitenlandse betrekkingen, de strijd krachten en de toewijzingen een toelich ting gegeven op de plannen van Eisen- Zes meter hoge golven Drijvende boorinstallatie werd in stukken gebeukt EEN NACHTELIJKE STORM heeft een drijvende olieboringsinstallatie van de S'hell in de Perzische Golf vernield. Hierbij zijn twintig per sonen om het leven geikomen. Het stoffelijk overschot van slechts één man is tot nu toe geborgen- Veertig personen werden gewond. Alle slachtoffers zijn Arabieren.- Het 1200 ton metende drijvende eiland waarop zich uitgebreide installaties be vinden voor proefboringen, zoi nieuwe boringen naar dieper watc den gesleept. De weerberichten gunstig voor éen nachtelijk transport. lende platvorm te vei-laten en de 250 m diè aan boord warén gleden of doken de inktzwarte golven. Na een vreselijke worsteling in het ijskoude water bereik te het merendeel van de arbeiders de sleepboten. richtte al spoedig schade aan op de pontons, elk met een waterverplaatsing van 1800 ton. De windkracht werd groter en toen slotte golven van zes meer hoogte op het dryvende gevaarte afkwamen, braken verbindings-kruisstangen af alsof ze v glas waren. Wanhopige pogingen van drie sleepboten konden niet voorkomt dat de twee pontons tegen de drijven boorinstallatie aanbeukten. Grote stukken de staalconstructie braken af len in zee. Er werd order gegeven het uiteenval- noordooster storm- Een woordvoerder van de Shell Deel van Maascentrale op atoomkracht? Het moet 'niet uitgesloten worden geacht dat een vijfde in de Maas- céntrale in Buggenum (Limburg) te plaatsen machine zal worden aan gedreven door stoom uit warmte die vrijkomt bij de splitsing van ura nium of thorium. Dit heeft de direc teur van het P.L.E.M., prof. dr. ir. H. Gelissen medegedeeld. De ver achting is overigens, dat de eerste decennia thermische en water krachtcentrales naast atoomcenlra- les in bedrijf zullen blijven. Korea aan de orde Agenda politieke commissie V.N. De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Na ties heeft achtereenvolgens op de agenda geplaatst: Korea, de ontwa pening, Algerije, Cyprus en Nieuw- Guinea. Vandaag begint men d« besprekingen over de koreaanse kwestie, de volgende week eerst denkt men aan het ontwapenings probleem toe te zijn. de, dat hoewel het platvorm nog drijft, het zeer twijfelachtig is of het nog gered kan worden. Men neemt aan, dat het twee jaar zal duren voordat het de bouw van een nieuw platvorm be schikbaar zal zijn. Waarschijnlijk zal de Shell de proefboringen voorlopig staken. De Shell heeft in de vier jaar, dat zij ter plaatse proefboringen verricht onder het zeeoppervlak, hierin meer dan 90 mil joen gulden geïnvesteerd. Mevrouw Dori Nicholls, een Westindische en nu wonend in Londen, verscheen maandag avond met haar baby voor de Britse televisie in een uitzen ding van een oudejaarsavond- bijeenkomst voor kleurlingen in Londen. Ze beklaagde zich er over dat zij zo moeilijk een baan kon vinden omdat er niemand was die overdag de zorg voor haar baby op zich wilde nemen. Het kind was immers maar een kleurlingeOp dat moment keek de kleine Dawn naar de televisiekijkers en nu wordt mevrouw Nicholls haast begra ven onder de brieven van men sen die graag haar baby bij zich in huis willen hebben. Deze „vliegende mens" is de beroemde Finse skispringer Eino Kirkonen, gefotografeerd tijdens een sprong in de buurt van Innsbruck. Vliegen is moeilijker dan u denkt...." schreef de fotograaf erbij. v Drie doelen in Franse Alpen In het zuiden van de Franse Alpen, in de Vallée des Mcrvcllles, zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen en twaalf gewond, toen een groep van 28 skiërs uit Nice door een lawine werd ge- •offen Men had de oudejaarsnacht in ïn berghut doorgebracht. Twee g den z(jn er ernstig aan toe door bevriezing an handen en voeten. Komt Kasjmir in Veiligheidsraad Pakistan heeft de Veiligheidsraad of ficieel verzocht o-ver de kwestie Kasjmir spoedig mogelijk een bijeenkomst te beleggen. De onrust dn en buiten Kasjmir wordt steeds groter, aldus de Pakistaanse brief en bedreigt de vrede in ddt deel de wereüd. Acht redders werden gered Tijdstip niet gunstig President Eisenhower en premier Eden hebben het voorstel van de premier van Rusland, Boelganin. een conferentie van de Grote Vijf over de ontwapening te houden van de hand gewezen. De weste lijke mogendheden staan op het standpunt dat over de ontwapening binnen de Ver enigde Naties moet worden gesproken. In zijn antwoord op het voorstel van Boelganin Iaat Eisenhower evenwel de mogelijkheid voor een dergelijke topcon ferentie open. De president schreef: „Ik zou met een bijeenkomst akkoord kunnen gaan op een ogenblik, dat de omstandigheden een re sultaat van betekenis waarschijnlijk zou den maken." Eisenhower maakt dan verder duidelijk dat dit gunstige moment voor een confe rentie van grote mogendheden nog niet is aangebroken en dat de beraadslagingen binnen de Verenigde Naties meer succes zullen hebben. De Amerikaanse president belooft ten slotte, dat de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties verdere voorstellen zul len indienen. Ook premier Mollet van Frankrijk heeft Boelganin geantwoord, dat een conferen tie nu geen zin heeft. g en nacht waken in een hotel Chamonix de angstige ouders van jonge Alpinisten, de 24-jarige Frans, Jean Vincedon en de 22-jarige Belg Francois Henry, die op de Mont Blar al elf dagen geïsoleerd zijn. Vanmoi zijn weer twee hefschroefvliegtuige opgestegen om te trachten de jongelui te redden. De weersomstandigheden warei aanzienlijk beter. Echter wacht men in angst en vreze want de toestand van de beide bergbe klimmers was gisteren reeds uiterst pre cair. De Fransman kan armen noch benen meer bewegen en wordt door zijn Belgi sche vriend zo goed mogelijk geholpen Beiden zijn nog steeds in de cabine van de vernielde helikopter, ze hebben medi camenten, voedsel en enige thermosfles sen met warme dranken bij zich, die ach tergelaten zijn door de reddingsploeg die vergeefs heeft getracht hen te De temperatuur is op de Mont Blanc gedaald tot twintig a dertig graden onder nul. De jongens liggen in driedubbele slaapzakken, maar deze bieden nauwe lijks bescherming voor de felle koude De acht redders, van wie twee gewond Eert dode9 twee gewonden Glazenwassers vielen in liftkoker Drie glazenwassers zijn gistermiddag in een liftkoker, in 't telecommunicatiege- bouw aan de N.Z. Voorburgwal in Am sterdam naaT beneden gevallen en op eer glazen bovenlicht gevallen. De drie man nen waren op verschillende afstand van elkaar op een 20-meter hoge ladder bezig met hun werkzaamheden. Een van hen, de 29-jarige C H. van E. was op slag dood, en de anderen, die met ver wondingen naar het Binnengasthuis wer den vervoerd, konden later weer naar huis terugkeren. Hoewel de politie nog niet met zeker heid kon zeggen wat de oorzaak van het ongeluk was, vermoedt zij, dat toen de glazenwassers op de hangende ladder stonden, zij geprobeerd hebben met korte rukjes de ladder te verplaatsen. z(jn, zjjn thans met een kleine helikopter van het type Alouette gered. Alle acht mannen hadden bevroren le dematen en vah enkelen Ï6 de toestand ernstig. De Zwitserse piloot Getger Is In Van- on opgestegen en hoopt in de nabijheid am de twee studenten tet kunnen landen. Hij heeft voor acht dagen voedsel en me- camenten bij zich. Russisch blad „Staak verguizing van Stalin" De DESTALINISATIE heeft tot exces sen geleid en wordt door krachten buiten Rusland uitgebuit. Sommige men sen hebben alle theoretische verklaringen van Stalin, waaronder sommige juiste geheel verworpen. Wjj moeten stelling nemen tegen dergelijke ideologische over- Na de verklaring van partijsecretaris Kroesjt-sjef, dat alle Russische leiders stalinisten zijn als het op de strijd tegen het imperialisme aankomt, heeft nu het Russische blad „Filosofische kwestie" deze kritiek geleverd op de destalinisatie. Het blad staat onder leiding van vice- premier Molotof en eiste beëindiging van een verdergaande kritiek op Stalin, die ontaardt in aanvallen op de grondslagen van het communisme Het Russische blad, dat leiding wil geven aan de Russische kunst en cultuur, wijst verder sommige schrijvers terecht, die onlangs een terugkeer naar vóór revolutionaire stijl in literatuur en toneel werken eisten. Het meent, dat de Rus sische leiders, na de gebeurtenissen in Hongarije, Polen en Zuidslavië tot de conclusie zijn gekomen, dat de campagne tegen Stalins nagedachtenis te ver te ge gaan. Twee slachtoffers van verkeersongelukken Te Vught is gisteren het achtjarige meisje J. Clement bij het oversteken van de rijweg door een personenauto gegrepen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis al overleed. In een ziekenhuis te Utrecht is gisteren de 48-jarige heer D. J. Dekkers overleden. Hij had de auto bestuurd, die vorige week te De Bilt in volle vaart tegen een autobus botste. De in de auto zittende twee kinderen van de heer Dekkers waren op de dag van het ongeluk reeds over leden. N ationali stisclie papierenregen op Rood China Een groot aantal vliegtuigen van de nationalistisch-Chinese regering op For- heeft vannacht boven Peking, de hoofdstad van communistisch China, Tientsin, Tsungtao, Sian en Nanking hon derdduizenden vlugschriften uitgeworpen. De vliegtuigen moesten in totaal 3.100 kilometer afleggen. Zij werden door straaljagers aangevallen en door lucht doelgeschut beschoten, doch volgens een officiële bekendmaking zijn alle behou den teruggekeerd. De vlugschriten bevatten foto's van Sun Yat Sen, de stichter van de Chinese republiek, en president Sjiang Kai Tsjek, berichten over de activiteiten der ver zetsbewegingen in westelijk China en Tibet en spotprenten, die betrekking had den op de levensomstandigheden van de bewoners van communistisch China. Picck ziek. De president van Oost- Duitsland, Wilhelm Pieck, die vandaag jaar wordt, schijnt ernstig ziek te zijn- Hoogstens 30 procent uitkering België wil weer hoger kolenprijs Het verbond var de Belgische kolen- industrie (Fedechar) heeft de Hoge Auto riteit van Europese Gemeenschap Kolen en Staal Toestemming gevraagd de Belgische kolenprijzen te verhogen op grond van de loonsverhoging van 2% procent voor de Belgische mijnwerkers, die op 1 januari is ingegaan. Deze loons verhoging zal leiden tot een 6tijging van de kostprijzen van kolen met 12% k 13 Belgische frank per ton. Fedechar vraagt toestemming voor verhoging van de prij zen in overeenkomstige mate. De Belgi sche kolenprijzen zijn in oktober jl. reeds met gemiddeld 76 frank per ton verhoogd. aangezegd. Bij sommige openbare diensten daalde het aantal ambtenaren meer dan twee derde. Ook in de industriële sector kwamen door gebrek ran brandstof en stroom duizenden op straat te staan. Van overheidswege is be paald. dat de werkloosheidsuitkering in geen geval meer dan 30% van bet ge middelde salaris mag bedragen. Een Hongacrse agrarische deskundige. e naar Oostenrijk is gevlucht, voorspel de. dat zijn land in het komende voorjaar door een hongersnood zal worden getrof fen. In april zal er volgens hem een grot tekort ontstaan aan vetten en vlees e mei dreigt een catastrofaal tekoi graan. Het Hongaarse volk is zie dit trieste vooruitzicht bewust, zeide hij, ziet er ook het middel in om de rege- zijn nog steeds geen tekenen, die wijzen op het einde van de verlammende politieke impasse, waarin Hongarije se dert 5 november verkeert. Wel gaan ei geruchten, dat K. P. S. Menon. de Indi sche ambassadeur te Moskou, die nu me speciale opdracht van premier Nehroe ir Boedapest verblijft, pogingen doet om be middelend op te treden. Hij zou tevoren in Moskou overleg hebben gepleegd de Sowjetrussische premier Boelganin over een plan Hongaarse tische leiders in te schakelen bij vormen coalitieregering. Duizend vrouwen en kinderen hebben gisteren een warenhuis, dat juist heropend was, in Boedapest bestormd. De politie trachtte de menigte achter een touwafzet- ting in bedwang te houden. Toen deze echter verbroken werd gebruikten de agenten hun gummiknuppels. Een enorm tumult ontstond; er werd echter niet ge schoten. De Hongaarse regering heeft Lajos Koc- sis, vice-minister voor de mijnen, van zijn functie ontheven. Een reden voor dit ontslag werd niet opgegeven. HFT WEER IN EUROPA Ruim 8,5 miljoen voor Hongarije Vanmorgen was er op giroreke ning 777 4,332,092.47 gestort ten bate van de hulpactie voor Honga rije. Op girorekening 999 was van morgen de stand: 4,205,588.29. Daarmee is in totaal 8,537.680.76 bijeengebracht. lil 1 1 2 i tl 1 iz £s Kopenh. gch. bew. ZZW 6 onbew! ZW 4 parijs irenoble geh. bew. zw. bew. half bew. licht bew. ZZW 6 ZW 7 ZW 5 ZZO 1 windstil NTs'W 7 leriijn -rankfori vlünchen Zünch geh. bew. 1. regen ijzel ZZO 3 Z 2 Z 2 ZZW 1 windstil OZO 1 windstil MXTC half hcw. onbew. windstil IJls 5 ss Jl- t u Z? WEERBERICHT Onbestendig De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk op klaringen, maar later van het westen uit opnieuw regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon: 8.5016.44 uur. Maan: 10.03—20.44

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1