GEEN hoerastemming het Saargebied Volk op klompen - maar lang eigenlijk nog? hoe Toekomst van verenigd Europa echter beter gediend 111 Chefarine 4 Dr. W. Drees tot Hongaren In Enter ziet men de toekomst toeh niet zo somber in R U G P Ij N WOENSDAG 2 J AN Lr Na hereniging met West-Duitsland, (Van onze correspondent te Bonn) SAARBRüCKEN, 1 januari NIEUWJAARSMORGEN MOEST DE Westduitse bondskanselier dr. Adenauer al vroeg uit de veren: om kwart over zes vertrok uit Kö- nlngswinter de extra-trein met ministers, staatssecretarissen en parle mentsleden naar Saarbrücken, om daar de plechtigheden bij te wonen ter gelegenheid van de politieke her-aansluiting van het Saargebied bij Duitsland. Deze immers werd op het ogenblik dat het oude jaar in het nieuwe overging, een feit. Daarmede hebben de één mil joen Saarlanders hun grote doei bereikt: de Saar is weer Duits. Voor de tweede maal in de afgelopen 25 jaren en ditmaal „endgUHig". zo zeidc minister-president dr. Robert Ney in ztin feestrede in het Saarbrückense Stadtthcater. Het Saargebied is nu politiek de tiende deelstaat van de Bondsrepubliek. De economische en financiële aansluiting moet nog door een transitie-periodie van drie jaren lopen en zal dus pas op 1 ja nuari 1960 zijn voltooid. Over het alge meen verandert er voor de Saarlander nog niet zo heel veel (ten minste dat hoopt hij). Alleen zullen op een gegeven moment de francs worden ingeruild te gen marken en zal hij straks zijn Duitse paspoort niet meer behoeven te latén zien als hij de grens naar Westduitsland oversteekt. De douanegrens blijft echter bestaan en Franse douaniers zullen nauw lettend blijven toezien od het smokkelen van koffie en cognac. Het tiende land van de Bondsrepubliek blijft nog drie Jaren nauw aan Frankrijk gekoppeld. GEEN FEEST... Hoe de economische losmaking van Frankrijk zal geschieden. Is de Saar lander niet recht duidelijk. Dat is een van de redenen, waarom vandaag in het Saarland de feestvreugde ontbrak en er allerminst een hoerastemming heerste. Hoewel met de heraansluiting van het Saargebied bij Duitsland de eerste grote mijlpaal is gezet op de weg naar hereniging van het gehele land (langs de westgrens zijn enkele maanden geleden ook reeds de onder Belgisch militair bestuur staande ge bieden ..heimgekehrt" .en blijft alleen nog het grensconflict met Nederland), moeten de moeilijkste problemen eigenlijk nog worden opgelost: de aanpassing van de prijzen, de lonen en de sociale voorwaarden. Deze liggen in het Saargebied over het algemeen belangrijk gunstiger dan in Westduitsland. De Saarlander is er dus on deze dag van de „Anschlusz" niet helemaal zeker van. dat hij op de duur ziin trouw jegens het Duitse vaderland met uit eigen zak zal moeten betalen Om hiertegenover tevoren garanties van Bonn te krijgen, waren 't doel en de tac tiek van de ..Demokratische Partei Saar" van mr. Heinrich Schneider, die omdat Bonn ze niet wilde geven vlak voor de hereniging uit de Saarlandse regerings coalitie trad en daarmede de zg. Heimat- bund der pro-Duitse Saarpartiien. Dank zij deze Heimatbund stemde op 23 okt. 1955 twee-derde van de Saarlanders tegen het Frans-Duitse statuut, dat van Saarland Europees gebied wilde maken. Zo werd uitdrukking gegeven aan de verlangens om weer bij Duitsland te behoren. Hét scheiden der wegen van de pro-Duitse partijen was de andere schaduw, die vandaag over het Saargebied lag. Mr. Schneider was niet aanwezig bij de plechtigheid in het Stadttheater. waar bondskanselier dr. Adenauer het Saar land in de Bondsrepubliek verwelkomde Ook de vroegere pro-Franse premier Jo hannes Hoffmann was weggebleven. TELEURSTELLING Het is tot dusverre allemaal ietwat an ders gelopen dan de Saarlander het zich vermoedelijk had voorgesteld, toen hg in oktober 1955 indirect voor Duitsland koos. Patriotische motieven speelden toen de hoofdrol. Daarop is intussen een grondige ontnuchtering gevolgd, toen bleek dat Bonn ganselijk niet van plan was om het Saargebied als de verloren zoon een uit zonderlijke positie te verlenen, op grond van zijn trouw jegens het Duitse vader land. Afwachten en dagen tellen is wat de Saarlander nu al sinds maanden doet. Deze stemming bleek ook uit de ge sprekken, die ik in de landelijke hoofd stad met Saarlanders voerde. „Alles is als eens", zeide mij een ober. die oud genoeg scheen om ook de „Anschlusz" van 1935 door Hitier te hebben meege maakt. Daar stak dat gedoe van van daag. zo meende ik uit zijn woorden te moeten afleiden, maar pietepeuterig bij af. Het enthousiasme, dat men over het algemeen in Bonn kon waarnemen met betrekking tot de terugkeer van de Saar. ontbrak in het land zelf ten enenmale. Vlaggen zag ik weinig. Collega's hadden zelfs twee Franse vlaggen opgemerkt. Toen om klokslag twaalf de „Anschlusz" politiek een feit werd, liep er in Saar- brückens nachtelijke hoofdstraat slechts één man op straat. Voor het Stadttheater woonden vandaag niet meer dan hoog stens anderhalf duizend mensen de aan komst en het vertrek van Bondskanse- Poolse economie bleef achter De plaatsvervangend Poolse minister president heeft medegedeeld, dat de Poolse graanaankoop zeer onbevredigend verloopt. Er is tot nu toe 400.000 ton graan minder gekocht door de regering dan de bedoeling was. De sulkerproduktie Is bovendien 360.000 ton beneden de raming gebleven. Alleen de vleesproduktie was groter dan men verwacht had. Er zijn overschotten van ruw ijzer en walsprodukten. maar de me chanische en machine-industrie leverde 2800 goederenwagons. 870 auto's, vrachtauto's en 40.000 radiotoestellen min der dan het plan was. lier Adenauer bij. Het leek wel of er evenveel politie In gloednieuwe unifor men met „Landespolizel" op de mouw en rijdend in Franse Peugeots op de been was als toeschouwers. Het deed allemaal wat irreëel aan. deze kennelijke terug houdendheid. HANDIG t was politiek echter een handige ran de Bondskanselier om reeds en kele uren na de opheffing van de poli tieke scheiding zijn „intrede" In het nieuwe Bondsland te doen en daarmede tegelijkertijd een beetje partjjpropaganda (voor de C.D.U.) te maken. Het is nl. bepaald geen verdienste van Konrad Adenauer en zijn C.D.U.noch zijner Bonner regering, dat het Saargebied van vandaag af weer Duits is. Het tegendeel is veeleer waar: ondanks de redevoering van de Bondskanselier te Bochum, waarin hij de Saarlandse be volking aanspoorde om voor het Europa- statuut te stemmen is het Saarland Duits geworden. De Saarlander hoopt nu maar, dat hij niets van zijn huidige hoog-opgeschroef- de, door Frankrijk betaalde welstand (hoge lonen, hoge kindertoeslagen, hoge ouderdomspensioenen en hoge uitkeringen aan oorlogsslachtoffers zal inboeten. Het Saargebied valt nu onder de grond wet der Westduitse Bondsrepubliek. Het vaardigt tien parlementariërs naar de Bondsdag in Bonn af en neemt in de Bondsraad de vertegenwoordiging der Lënder drie zetels in. De Saarlanders zijn voorlopig vrijgesteld van de in West duitsland inmiddels ingevoerde militaire dienstplicht. Zij krijgen Duitse paspoor ten en legitimatiekaarten, hun auto's Duitse nummers. Wel zijn door de aansluiting van vandaag Frankrijk en Duitsland nader tot elkaar gekomen, omdat tegelijk een regeling is getroffen voor andere Frans-Duitse problemen zoals de kana lisering van de Moezel en het staken van de werkzaamheden aan het Rijn- zijkanaal. Er was vandaag zelfs een officiële af gezant van de Franse regering tegenwoor dig bij de ceremonie in het Stadttheater. waar de aansluiting plechtig werd inge luid met redevoeringen van Saarlands premier dr. Robert Ney (van beroep advo caat) en Adenauer. Frankrijk en Duits land hopen, dat met de terugkeer van het Saargebied tot West-Duitsland de toe komst van het Verenigde Europa ten slotte beter zal zijn gediend dan waar de Saar geeuropeaniseerd ware geweest. De aansluiting van het Saargebied door onderhandelingen en in vrij heid door een volksreferendum is misschien een voorbeeld voor de grote hereniging met Oost-Duitsland die nog moet komen. Westduitsland zal waarschijnlijk bereid zijn een evenredig hoge prijs te betalen als het nu moet neertellen voor het Saargebied (rond vier miljard mark). 4-voudige combinatie,een Egypte zest verdrag wetenschappelijk succes! p/r c p met Engeland op Een belangrijke ontdekking op geneeski dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Geschiedenis van Saarland 1919 Saarland wordt voor 15 jaar onder een Volkenbonds- bestuur gesteld. 1935 Saarland sluit zich na een volksstemming, waarbij 90 procent zich vóór terugkeer uitspreekt, weer aan bij Duitsland. 1945 Amerikanen bezetten het Saarland, gevolgd door de Fransen. Het regeringspresi dium Saar wordt ingesteld. 1946 Bestuurscommissie Saarland wordt gevormd. 1947 Na de Landdagverkiezing op 15 oktober wordt een grond wettelijke regering gevormd. Saarland wordt een autonoom bestuurd land. economisch nauw met Frankrijk verbon den. De Franse franc is de munt 1948 Douane-unie tussen Frankrijk en Saarland. 1950 Saarland lid van de Raad van Europa. 1952 Bij de verkiezingen op 30 no vember, waaraan de pro- Duitse partijen niet mogen deelnemen, spreekt de bevol king zich uit voor handhaving van de bestaande toestand. 1955 Saarland spreekt zich bij een volksstemming uit tegen het Europastatuut en daarmede in wezen voor aansluiting bij Duitsland. 1956 Akkoord tussen Adenauer en Mollet, waardoor Saar'.and op 1 januari 1957 weer Duits wordt. De economische' los making van Frankrijk moet 1 januari 1960 zijn voltooid. Mevrouw Smitt-Avis onderscheiden H.M. de Koningin heeft haar oud-par ticulier secretaresse mevrouw N. Smitt- Avis benoemd fot ©re-dame m de Huw- orde van Oranje. P.N.E.M. De Provinciale Noordbrabant se elektriciteitsmaatschappij heeft vooi het eerst een jaarproduktie van een mil jard kWh bereikt. Een erewacht van de Saarlandse politie stond opgesteld toen de Duitse hondskanselier dr. Aden auer het Saargebied betrad en aldus de heraansluiting van dit gebied bij Duitsland tot een feit maakte. In het midden dr. Adenauer, links achter hem de eerste minister van Saarland, dr. Ney. Makariot naar Malta Tachtigste Brit slachtoffer Eoka Op Cyprus is maandag de tachtigste Brit door een aanslag van de Eoka gestorven. Het was een soldaat, die twee Eoka leden achtervolgde. De Britse afgezanten naar Makarlos hebben hun vertrek van de Sey chellen tot 15 Januari uitgesteld. Naar in Londen vernomen wordt, zou de Britse regering overwegen Makarios naar Malta over te brengen, waar hij contact zou kunnen opnemen met vertegenwoordigers der Griekse regering en Cyprioten. Kus van Nehroe als nieuwjaarswens Nehroe en Tsjoe-en-Lai hebben samen in de trein naar New Delhi het nieuwe feestelijk ingeluid. Zij dronken el kaar klokke twaalf blijvende vriendschap hun volken toe en eeuwige wereld vrede. Vervolgens zetten zij maskers op vierden met hun medewerkers en de Journalisten in de trein vrolijk feest, waarbij de traditionele ballonnetjes en fluitjes niet ontbraken. Nehroe kuste een Franse Journaliste, die vertelde, dat zo het „gelukkig Nieuw- aar" in haar land wérd toegewenst. Nederland naar congres voor visserij-uitrusting Nederland behoort tot de 74 aangesloten landen, die zijn uitgenodigd tot deelne ming aan het eérste Internationale con gres voor visserij-uitrusting, dat door de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) wordt ge organiseerd en te Hamburg van 7 tot 12 oktober zal worden gehouden. Dr. Ernst Hess, leider van de technologische onder afdeling der visserij-afdeling van de FAO verklaarde te hopen, dat de Nederlandse fabrikanten op het congres goed verte genwoordigd zullen zijn, daar Nederland een grote leverancier Is van netten en andere visserijuitrusting. Bliersbach ontslagen van rechtsvervolging De beschuldigingen tegen de Duitser R. W. P. Bliersbach, gearresteerd op grond van een verzoek om uitlevering wegens verdenking van poging tot schaking van het achttienjarige Nederlandse meisje Thea Z. zijn dinsdag door de openbare aanklager te Londen Ingetrokken, zulks op verzoek van de Nederlandse regering. heeft zich bij de jaarwisseling met een speciale boodschap tot de in Neder land verblijvende Hongaarse vluchtelin gen gewend. Dr. Drees sprak de hoop uit, dat menselijk geluk en arbeidsvreugde de Hongaren geschonken mag worden im een Dr. Drees Vilmos Holland Minfszterelnök ujévi köszöntése a magyar menekültekhez. A Hollandiaban tartózkodó magyarak engedjék meg nekem, hogy ez a magyar nemzetre oly megrazkodtató évcseré alkalmaval, legjobb kivan- sagaimat tolmacsoljam önöknek. Kivanom és remélem, hogy a sors altal önökre mért c 5 k pa sok utan, emberi boldogsagban és a munkaszeretett örömében Icgyen részuk. Legyenek meggyözödve arról, hogy mi Hollandok, mint _hü bar.itok, teljes szivböl segitséget nyujtunk önöknek és az önök minden örömében osztozni fogunk mi is. - Tudataban vagyok annak, hogy az eljövendo esztendo nem lesz konnyo, nehéz lesz annyi szenvedés utan a telj es lelki nyugalmat visszaszerézn, és az ujéletkörülmcnyekbe beilleszkedni, dc érzem és tudom, bogy onok ezt a feladatott is megfogjak oldani, mert a magyarok példatlan magatartasa az elmult évben, az egész vilag öszinte csodalatat vivta ki. Szóljon vcgul minden jó kivansagom az 1957-ik évet illetöleg nemesak onoknek, de gondoljunk meleg szivvel az otthoniakra is. Sztviink legmelyerol kivanjuk, hogy a közelmultban vivott egyedülalló szabadsagharc rneghozza a maga gyümölcsét, a hozzatartózokkilvaló viszontlatist, az aldott, és szabad Magyarorszag foldj én. met behulp van het Nederlandse volk stellig overwonnen zullen worden. Het Is onze oprechte hoop, aldus dr. Drees, dat u eens met uw landgenoten weer en'lgd zal zijn in een vrij Hongarije. De Hongaarse tekst luidt: Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat in het Israëlische kabinet een stroming bestaat om de terugtrekking geheel stop te zet ten, tenzij waarborgen worden gegeven dat de aanvallen van de Egyptische com mando's geheel ophouden en voor de vrijheid van scheepvaart ln de Golf van Akaba en het Suezkanaal. De minister van onderwijs, sociale zorg en kerkelijke zaken. Mosje Sja- piro, d>ie in Canada verblijft, heeft in Toronto verklaard, dat Israël liever de oorlog met Egypte voortzet, dan zijn troepen terug te trekken uit de strook van Gaza. Terugtrekking zou volgens hem tot ge volg hebben, dat de Egyptische benden langs de grens gereorganiseerd zouden worden. Sjapiro zeide: „Zonder de interventie van de Verenigde Naties, Engeland en Frankrijk, zou Nasser niet langer een probleem of een bedreiging van de vrede ln het Midden-Oosten vormen." Rusland en zijn satellieten waren vol gens hem wel de voornaamste bronnen waaruit de Egyptenaren hun bewapening ontvangen, maar ook enige westelijke mo gendheden (welke hij niet bij name noe men wilde) hebben materialen geleverd ln hun zucht om naar de gunst der Aara- bleren te dingen. Verder deelde Sjapiro mede. dat de mi gratie van Joden uit alle delen van de wereld naar Israël onverminderd voort gaat. Men hoopt in Israël, dat het aanta) immigranten in 1957 150.000 zal bedragen, hierbij zouden 110.000 Hongaarse joden en 120.000 Egyptische zijn. BOEKHOUDEN M.O. AMSTERDAM. 2 januari. Voor hel bewijs van pedagogiekc en diactieke voorbereiding be horende bij de akte M.O. Boekhouden slaagden: A. Cramer. 's-Gravenhage; W. Teunekev Stads kanaal; H. G. Kuiper. Almelo; L. Kool. Spijke- Hier ziet men nog een klompenmaker van de oude stempel aan de ar beid. Uit een stuk populieren- of wilgenhout schept hij met mes en boor een paar stevige en warme stappers, die vooral worden gewaardeerd door hen, die in een drassige of drabbige omgeving moeten werken. Jaarproduktie: 4,5 miljoen paar (Van een speciale verslaggever) IR WIJL DE nieuwe industrieën de laatste jaren als paddesto uit de Nederlandse bodem opschoten, zijn er andere, die zich, ondanks haar eeuwen-oude traditie, op haar retour bevinden. Eén ervan is onze klompenindustrie, die hoe langer hoe meer terrein aan de schoenenfabrie ken moest afstaan. „Wannéér zal dit pfotes tot stilstand komen?", zo hebben we de heer J. W. ten Hove, voorzitter van de vermaarde jaarlijkse klompenbeurs te Enter, ten zuidwesten van Almelo, gevraagd. Ook de heer Ten Hove bleek op dit punt niet optimistisch, doch hij zag deze kwes- e nu ook weer niet al te somber in. Minder vraag naar kinderklompen „Het is weliswaar een minder plezierig verschijnsel", zo zei hij ons, „dat de be hoefte aan kinderklompen achterblijf bij an mans- en vrouwenklompen, toch kan worden geconstateerd, dat het totale afzetgebied van de klompenindus trie zich aan het stabiliseren Is. En de omzet is, alle modernisering van ons volk ten spijt, nog altijd formidabel. Duizenden populieren moeten jaarlijks geveld wor den om de klompenmakers in staat te stellen, de vier en een half miljoen paren klompen te maken, die toch altijd nog worden gevraagd. Niet allemaal dooraf- rs in eigen land, maar ook door lie den, die soms ver buiten onze grenzen n. De export bedraagt nl. jaarlijks :o'n 150.000 paar. Die gaan naar West-Duitsland. naar Canada, maar voor- ar Amerika. Naar dat laatste land natuurlijk voornamelijk als slergoed. Wel zien de meeste klompen van tegen woordig er anders uit dan de „holskcn" Dnze grootouders. Deze waren stee vast wit geschuurd. Maar de tijd, dat al leen een veekoopman gele klompen droeg, ls voorbij- Zeventig procent van de pro- duktie wordt thans gekleurd afgeleverd. Goede modellen is thans het streven Behalve uitwendig, valt er ook inwen- dig verschil met de ouderwetse klompen te constateren. Dat ls vooral een gevolg de klompenbourzen. Oorspronkelijk als gewone verkoopcentra opgezet - zijn er in Groningen, Doetinchem, SL Oedenrode en Enter kwam het accent meer en meer te liggen op het uiterlijk cn de kwaliteit. De centra kregen het ka rakter van tentoonstellingen, waardoor de pasvorm steeds beter werd. Want wel iswaar is de klompenindustrie thans vrij wel geheci gemechaniseerd, maar houdt slechts in, dat naar een machinaal vervaardigd model ceti groot aantal co- pieën wordt gemaakt. Op dat model, dus op degene die het maakt, komt het echter aan En met zo'n model zetten de klom penmakers op de beurs hun beste been tje voor. Behalen zij er bij de keuring een voldoende aantal punten mee, mogen ze de klompen stempelen met het predikaat „eerste soort". Vooral de beurs in Enter heeft sterk het karakter van een wedstrijd, daar de verkoop hier minder belangrijk is dan bijvoorbeeld in Brabant, waar men veel voor grossiers werkt. In Enter heeft elke klompenmaker zijn vaste klanten, hetzij in de omgeving, hetzij verder weg, welke laatsten dan door reizigers bezocht wor den. Winkeliers dus, wel te verstaan. Toen de heer Ten Hove, die nu 62 Ji Toch is licl zo ADERLAATMANNETJE UIT MEXICO zo lang ge leden in onze kantoren en bedrijven vaak platen, die op plastische wijze in beeld brachten, hoe een wond aan het hoofd behandeld, of een heen gespalkt 'elke kunst nhaling kon worden past en hoe een geibroken arm in de organen mitella diende te rusten, ook de mid- 'ijk liohai deleeuwen bezaten hun demonstratieve afbeeldingen op het gebied van de eer ste hulp bg ongelukken. Nu ja, van ongelukken kon in dit opzicht moei lijk worden gesproken. De afbeelding van het z.g.n. „wondenmannetje" toon de bijv. alle mogelijke letsels die door knotsslagen. zwaardhouwen, pijlscho ten, speertreffers, messteken en andere gewapend geweld aan het menselijk lirhaam konden worden toegebracht, en steed*, dat knotsslagen en zwaardhou wen zelden bij ongeluk worden uitge deeld. Tenzij men het lirhaam van dc tegenstander mist en een ander hiervan de dupe wordt. Hoe het ook zg, gemakshalve zullen we de afbeelding van het wottdenman netje toeh onderbrengen hg de hand leidingen voor E.H.B.O. uit vroeger tijden. Er waren in die tgd nog andere leerzame platen, louter ten dienste van dokters en chirurgijns, zoals het „ader etje" waarvan verschalende autoriteitsgeloof, bespiegeling en bij geloof, was in de geneeskunde een stel sel opgebouwd dat bijkans alle ver schijnselen van hemel en aarde op sympatischr of antisympatische wgze op elk «ar deed inwerken. De hemel tekenen, de sterren en planeten, de elkaar leget erkter wikkelde spel van kosmische en aardse krachten wilde ingrijpen, niet gemakkelijk. We kunnen ons dan ook voorstellen, dat het „aderlaatmannetje"', de teke ning die duidelgk aangaf lende deh de diet i dé i rschil- Do. lichtgelovigheid. ringafe. jaargetijden, het uur van geboorte en de leeftijd van het individu, de dieren en de planten, dit alles stond, naar men meende, met elkaar in onverbre kelijk verband en oefende volgens va»- te en onveranderlijke wetten invloed »p alkaar uit. Het lichamelijk welign van de mens werd dus afhankelijk ge- daehl van een onnoemeljjk aantal rrin seljjke lichai n dcel"'is gevalUm' Nu 'kon die ren aderlating wilde toe nel één oogopslag zien. dat beeld Sagittarius, dat meester de ziekten der longen en der kneuzingen en frnkturen, het bewind jver heupen en dijen voerde. Rjj de iderlatina kon daar tenminste mee ekening worden gehouden. We vinden dit alles mor >1 zonderling. Maar nog ongetwijfeld, dat deze zelfde dei clden in Midden-Amcrika tijdens ayakultnur hebben geheerst. Wi k daar is een afbeelding van e lerlaatmannetje gevonden, omges ior de 20 sterrenbeelden, waarin aya's de hemel hadden verdeeld rigens, dat het aderla- sis tehee! niet zinlor Franse (schaarse) benzine ging in vlammen op Vijfhonderdduizend liter benzine zfjn op oudejaarsavond in vlammen opgegaan b(J een brand In de Ponges rafflnadcrfjei nabU Saint Nazalre. Acht uur lang warer brandvveer en vrijwilligers bezig met dr bestrijding der negentig meter hoge vlammenzee. De schade wordt op circa een half miljoen gulden geschat. Voor de zo streng gerantsoeneerde Fransen was deze brand een soirtbar be gin van het nieuwe benzine-jaarl Maakt de kou uw spieren onwillig, dan kunt u ze héérlijk vertroetelen met de weldadige warmte van Thermogène. Uw rug "ontdooit" en u kunt >gS weer bukken en tillen. Jhp» thermogene A STUT PIJN DOOR WARMTE is, nog een kleine maat klompjes droeg, was bijna iedereen ln Enter klompen maker. Maar sedert 1928, toen de eerste machine in het dorp arriveerde, is in het oude handwerk de klad gekomen. Alleen tijdens de oorlog was er nog wel een stuk brood mee te verdienen. Temeer, daar een groot deel van de produktie ln de richting Duitsland verdween. Tijdens de oorlog geloofde men het wel Doch dit leidde ertoe, dat men, wat de afwerking betreft, er maar „met de klomp naar gooide". Er waren toen in Enter nog wel een honderd bedrijfjes, welk aantal is teruggelopen tot amper een do zijn. Tegen de machine viel niet te concurreren. De jonge Errte- naren zochten dan ook andere wegen, die veelal naar de indus trie voerden. En het algehele handwerk stierf bijna uit. Wie het nog wil zien, moet rich haasten. Want er zijn nog maar een paar klompenmakers, die het op de ouderwetse wijze doen. Merkwaardig ls echter, dot er momen teel bij do handel geen voorraden meer zijn, zodat er in de klompenmakerijen volop werk ls. De voorraad, die door gaans bij het begin van de herfst vrij groot Is. werd nl. als gevolg van de natte zomer totaal verbruikt. De klomp blijkt dus nog steeds bij velon In trek te zijn. In sommige branches, zoals ln de zuivel fabrieken. Is hij onmisbaar. Maar ook de boeren trekken nog altijd liever warme klompen aan dan koude laarzen. Voorts biedt de export nog wel per spectief. Hiertoe gaf de heer Ten Hove •na demonstraties ln Amerika, zulks vanwege de Federatie van Werkgevers organisaties In de klompenindustrie In Nederland, wier voorzitter hij is. Dat heeft toen flink wat orders opgeleverd. En dus zijn de 450 georganiseerde klom- penmakersbedrijven nog lang niet van plan, de boor erbij neer te leggen. Oostduitse reis naar Moskou Een uit twaalf leden bestaande Oost duitse regeringsdelegatie, onder leiding van premier Otto Grotewohl en de secre taris van de communistische partij. Wal ter Ulbricht, ls gisteren naar Moskou vertrokken voor het voeren van poli tieke en economische besprekingen. Radio Oost-BerMJn deelde mee. dat de onderhandelingen ten doel zullen hebben de wederzijdse betrekkingen te „verster ken en uit te breiden" en te grondvesten op de beginselen van gelijke rechten, non- Interventie en souvereinltelt. Gary Davis was niet welkom op Schiphol... QARY DAVIS („Wereldburgèr no. I") heeft peen beste beurt gemaakt in ons land. Hij landde maandagavond op Schiphol na in Frankfort zijn neus te hebben ge stoten. omdat West-Duitsland zijn wereldpaspoort niet wenste te er kennen. Als de Nederlandse immi gratie-autoriteiten op Oudejaars avond een hand voor de ogen had den gehouden, tons het allemaal wel goed of gelopen met Gary, die zo plotseling uit de lucht kwam vallen. Maar dat ging zomaar niet. Er kwa men ambtenaren van justitie aan te pat en politiemannen. KL.M- verteaenwoordigers en personeel van de Amerikaanse ambassade cn het consulaat. Want Gary mag zijn paspoort naar New York hebben gestuurd, hij ls en blijft Amerikaan. De stemming op Schiphol was be neden peil. Ieder, die iets met de ongewenste wereldburger te maken had, foeterde binnensmonds. Men sloot de 3S-)apge Gary ten slotte op in een kamertje, waar hij uit woede drie gordijntjes stukscheur de. Misschien uit wroeging omdat hij de Oudejaarsavond van zoveel anderen verknoeide. Ten slotte kwam hij terecht op het hoofdbureau van politie in Am sterdam. En op Nieuwjaarsdag zat de Amerikaanse consul-generaal op zijn kantoor te wachten op instruc ties uit Washington, over het geval Gary Davis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5