EN DUSRISKEERDE MEN EEN OORLOG X1F.UVE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 1156 t Egypte kwam deze foto van een kleine jongen, die vertwijfeld probeerde zijn pas -overde buit weer bijeen te grabbelen. Set al, het Hongaarte meisje begreep hij 't wat er gebeurde, maar de honger dwong hem mee te doen met de plunderingen die tijdens de Brits-Franse aetie in Port Said op touw gezet werden. Illlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiaiiiiiiiiiiiiii Waar moet men de geschiedschrijving beginnen van het Suezdrama? 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE WOORDEN van Prediker, zoon van David, koning te Jeruzalem: „Voorts aanschouwde ik onder de zon de plaats des rechts: daar heerste het onrecht: en de plaats der gerechtigheid: daar heerste het onrecht!" Kent ge deze woorden? En herkent ge ze ook? Ze staan in de Bijbel maar ze zouden ook kunnen staan boven de ingang van het paleis waar de Egyptische premier Nasser thans woont. En evenmin zouden ze misstaan boven de poorten van het gigantische gebouw der Verenigde Naties in New York. Want het is in deze wereld zoals Prediker verder schrijft: „Zie tranen der onderdrukten, en zij hadden geen trooster; maar aan de zijde hunner onderdrukkers was macht!" steund door Rusland en zijn satellieten. De Briuen en Fransen beuaakten het Suezkanaal. Dese tinarvan een beeld. Op de bovenste plaat zien ut tuee die uaakzaam wachten op hun kameraden, die een turiontank op de rechte weg brengen. De andere fol 35 km van Port Said genomen. Daar zijn Engelse soldaten bezig z Het laatste kwartaal van 1956 Schaduw over rest van het nieuws In New York misschien of In Moskou? Of in Jeruzalem? Het is alles om het even, want in elk van deze hoofdsteden had men zijn eigen redenen om In dat drama een rol te spelen. De elementen Zet deze redenen maar onder elkaar en ge hebt alle elemen ten bijeen die nodig zijn voor Egypte: een verdwaasd natio nalisme eiste het verdwijnen van wat men als kolonialis me beschouwde: de interna tionale beheersvorm van het Suezkanaal. In handen van een volksmenner als Nasser is een dergelijk argument al reden genoeg om op te roepen tot een „heilige Wat er in oktober, november en december gebeurde, werd E£|„n4. door het SueIkan„, in de schaduw gesteld door de gebeurtenissen in Hongarije loopt de levensader - J- en Egypte en daarom geven we hier slechts een kort over zicht van wat ook nog tot de voorpagina's doordrong in het laatste kwartaal van 1956. Onrust op Sumatra De 21ste december begonnen geruchten en berichten ove? een mi litaire staatsgreep op Noord-Sumatra tot ons land door te dringen. Uit protest tegen de regering in Djakarta had de militaire comman dant daar het heft in handen genomen. Berichten over dergelijke opstanden in Zuid-Sumatra volgden. LEVENSLANG VOOR SCHMIDT makend proces, in Djakarta toi ïevensiange gevan genisstraf veroordeeld. Zijn moedige verdedigster, mevrouw Bouman. is in Nederland terug en wordt door de regering gehuldigd. H. M. de Koningin ontvangt haar en benoemt haar tot ridder van de Nederlandse leeuw. Schmidt ging onmiddellijk in hoger beroep. Britse economie en door het Suezkanaal stroomt het le vensbloed de Britse eilanden toe: de olie. Het Suezkanaal in handen van een Brittenha- ter als Nasser, betekent het Damocles-zwaard boven de hoofden van het Britse volk. Frankrijk: behalve de enorme Franse belangen bij het goed functioneren van het Suezka naal had men in Parijs nog een heel andere reden om met Nasser te willen afreke nen: diens steun aan iedere opstandige beweging in de Franse gebieden in Noord- Af rika. De opstand in Al giers werd gevoerd met wa penen die deels uit Egypte afkomstig waren en moest daaraan niet een einde ge maakt worden? Ver. Naties: het sterke Afro- Aziatische blok, krachtig ge- Twee hoofdrol spelers uit het drama, dat de wereld vol span ning en met angstogen volgde: Gamel Abdel Nasser, de drieste dictator van Egypte, en Sir Anthony Eden, de pre mier van het Britse rijk, dat samen met Frankrijk paal en perk wilde stellen aan de manipulaties met het Suezkanaal. Op deze pagina ls het verhaal van deze historiemakende ge beurtenissen der laatste maanden nog eens verteld en het toneel kreeg de belichting van eind december 1956, en kele maanden later dus. Alles ls nu wat beter te overzien. De hoofdrolspe lers uit het drama kwamen vaak aan het woord maar het toneel van deze ontzagwekkende gebeurtenissen was gevuld met mensen, zoals u en Ik. ZIJ vervulden de rol van machteloze. ....figuranten i &c r een plaatselijk c i blijven dat de v Olympische Spelen de gebeurtenissen in Hongarije, besloten, deel te nemen. Dr.t dit een juist besluit geweest is. hebben de onverkwikkelijke gebeurtenissen tij dens deze Spelen wel duidelijk bewezen. Statendam op drift De Statendam, het nieuwe, trotse schip van de Holland Amerika Lijn, raakte tijdens de eerste proefvaart, op 16 december, op de Noordzee in moeilijkheden, toen de motoren schade opliepen Eerloos moest de trotse passagierslijner door sleep bootjes de Waterweg weer worden binnengesleept Eisenhower herkozen Op 7 november werd president Eisenhower van Amerika voor een volgende ambtsperiode herkozen. Zijn stemmenmeerderheid wbs zo indrukwekkend, dat tegenstander Stevenson sprak van: „een motie van vertrouwen van het hele volk". Eisenhower is sinds '56 de eerste republikein, die herkozen wordt. Vier jaar voor John Op 12 november begon het proces tegen dr. Otto John, dc chef van de Westduitse geheime dienst, die in 1954 na de herdenking van de Hitler-aanslag naar Oost-Berlijn verdween, en pas dit jaar terug kwam. Aan het einde van het proces eiste men tegen hem twee jaar gevangenisstraf: de uitspraak kwam in december: vier jaar. 25 november: rijverbod Wegens benzineschaarste kondigde de regering een zonöagsrijverbod af, eerst voor op benzine rij dende voertuigen, later voor alle aaraolieprodukten verbruikende voertuigen. 25 november was de eer ste auto-loze zondag. Nederland kwam er daarmee nog goed af, want in Frankrijk en Engeland ging de benzine bijv. op de bon. recht te doen aan Israël, de door de Ver. Naties wel er kende maar al te vaak m de steek gelaten staat-tusaen- vljanden. En als men gaat trachten recht te praten wat krom is, dsn riskeert men een oorlog! Rusland: het glimlach-offensief van Rusland bleek de Afri kaanse en Aziatische landen wel te interesseren. Al is de gelovige Mohammedaan dan een vijand van het commu nisme van de communis tische steun in de strijd te gen de Westelijke mogendhe den bleek men allerminst af kerig. En evenmin van de Russische wapenen die Mos kou zo gul aanbood en die landen als Egypte en Syrië dankbaar accepteerden. Rus land durfde in dit gebied wel het r flict te'.ijken zou uitputten, tweede Korea maar nu niet van oost tegen west maar van west tegen de Arabische Israël sloeg terug Israel: een volk dat zich rond om door vijanden omringd wist en zag noe die vijanden met grote zorgvuldigheid voorbereidingen troffen voor een vernietigingsoorlog: dat telkens en telkens weer de speldeprikken moest verdu ren van zelfmoordpatrouilles die in de grensgebieden een normaal leven onmogelijk maakten voor zo'n volk komt het ogenblik dat aan een oorlog niet meer te ont komen is. Dat een gewapende actie al leen nog maar bevrijdend kan werken! Redenen voor een oor log le over restte slechts de vraag «le,zou beginnen. Omdat de eerste aanvaller het risico nam voor agressor te worden uitgekreten en zich de (schijn heilige) toorn van de wereld op de hals te halen. Welnu, dat risico heeft David ben Goerion, de premier van Israël,' geno men. Op een tijdstip dat hem gunstig leek gaf hij zijn troe pen bevel de grenzen van Egypte te overschrijden en op te rukken In de richting van het Suezkanaal. Een opdracht die zonder al te veel moeite kon worden vervuld want het Jgyptiscl /at het dus maar nauwelijks! En de Egyptische bondgenoten deden we! dreigend maar deden niets! En hoe goed het tijdstip ?:ekozen was bleek uit het ver- oop van de gebeurtenissen: want gewild of ongewild had Israël Engeland en Frankrijk if in handen grijpen. Het naai werd immers bedreigd door vreemde (Israëlische) strijdkrachten en dat gaf de twee bondgenoten het recht de oude posities langs het kanaal weer in te nemen. Een recht waarvan Eden en Mollet een aarzelend gebruik maakten. Mislukt avontuur Nasser en zijn trawanten knepen 's werelds levensader af door in het omstreden Suez kanaal vele schepen tot zinken te brengen. En als immer geldt ook hier, dat de chaos sneller gesticht dan opgeruimd is. Voor dat laatste is ook de hulp ingeroepen van Nederlandse bergers, die daarmee een „V.N.-onderstreping" kregen voor hun wereld faam. Maar het had heel wat voeten in de aarde, vooraleer zij aan de slag konden. Hongarije na de vierde novem ber: het Brits-Franse Suez- avontuur ligt nog te vers in ons aller geheugen gegrift dan dat een opsomming der feiten nodig is. En ook nu weer moet de vraag gesteld worden naar l het waarom. Waarom was dit geen actie maar een avontuur? I En waarom nam men het ri sico van een derde wereldoor log? den samenvatten: omdat Enge land en Frankrijk zichzelf over schat hadden. Of liever: omdat zij Amerika èn Rusland onder schat hadden. Eisenhower en Foster Dulles. Amerika's lei dende staatslieden, nog gewik keld in een verkiezingsstrijd, aarzelden niet het optreden van hun bondgenoten te veroorde len. Aarzelden zelfs diet om hen via de Ver. Naties te pres»en hun actie te staken en het her wonnen terrein weer prijs te f:even. En Rusland, geconfron- eerd met het afgrijzen der wereld door het barbaarse op treden in Hongarije, aarzelde niet zijn voorraden atoomwape nen als dreiging te gebruiken in die meest zenuwslopende ogenblikken van het gehele jaar. Wat konden Eden en Mollet? Ze konden niet anders redden, dan hun gezicht en daar voor zorgt dan nu dc „politie macht der Ver. Naties", een handjevol soldaten van allerlei nationaliteiten dat bij de gra tie van Nasser op Egyptisch fjrondgebied vertoeft en dat eder ogenblik door de meer derheid der Ver. Naties kan worden teruggeroepen! Een „armband-leger" en dus een aan banden gelegd leger! Een leger dat straks misschien ge bruikt zal worden om de gren zen van Israël te beschermen tegen de Arabische speldeprik ken en dat daartoe waar schijnlijk alleen maar bij mach te zal zijn door het „Verenig de Naties-aureool" het ls omgeven. Tweede vraag Maar die tweede vraag: „Waarom namen Engeland en Frankrijk het risico van een derde wereldoorlog?" die is moeilijker èn Interessanter. Want dat die oorlog dreigde is buiten kijf. Eén ondoordachte daad van een enkeling, van wel ke nationaliteit ook. had de wereld in brand kunnen steken. Dat het niet gebeurd is, is een wonder waarvoor men God mag danken! Of is dit laat ste eigenlijk niet juist? Kan het zijn dat de prijs die voor het behoud van de vrede be taald is, te hoog ls geweest? Is het behoud van de vrede niet te allen tijde het voor naamste dat staatslieden beho ren na te streven? Zijn er mo menten In de wereldgeschie denis dat men God niet meer kèn danken voor de vrede? Zie. dat is de vraag waarom het «sat. In de kwestie Suez zo el als in de kwestie Honga rije. Een vraag van dodelijke ernst die het zwaarst drukt op hen die in deze wereld beslis singen hebben te nemen. En die maant tot het gebed voor allen die in hoogheid gezeten zijn. Dit is onze mening: dat vre de een zeer begerenswaardig goed is op deze aarde maar niet het hoogste goed. Dat er ogenblikken zijn waarop men naar het zwaard zal moeten {irljpen. Onze tachtigjarige oor- og zij er een voorbeeld van. Maar dat Engeland en Frank rijk thans besloten hebben het hoofd te buigen en aldus een derde (en zeer vreselijke!) wereldoorlog te voorkomen het lijkt ons wijs en goed. Want het Suezkanaal mag dan be langrijk zijn niet zo belang rijk toch dat men er de le vens van miljoenen aan mag opofferen! Iets anders Iets geheel anders is echter dat een derde wereldoorlog ook op een geheel andere wijze had kunnen worden voorkomen: als de Ver. Naties niet een zuiver politiek Instrument zouden zijn geweest maar een organisatie waar het recht hoog gehouden wordt, dan zou het nooit zover zijn gekomen. Dan kreeg een Nasser geen kans voor zijn ophitsende politiek In het na bije oosten en dan had men met veel groter kracht en eens gezindheid kunnen optreden te- Ktn het Russische verraad In ongarlje. Ziet ge waar de grondfout ligt? Lees dan maar weer die eerste woorden van deze be schouwingen, het citaat van Prediker: „Voorts aanschouw de ik onder de zon de plaats des rechts: daar heerste onrecht; cn de plaats der ge rechtigheid: daar heerste het onrecht!" Zo was het in oude dagen, zo is het nu. Er is niets nieuws onder de zon. Wat ge weest is, dat zal er zijn en wat gedaan is, dat zal gadaan worden! Ia dat niet om onuit sprekelijk verdrietig van te worden? Luister dan ook naar wat Prediker op zijn uitspraak laat volgen: „Ik zeida bij mij zelf: Qvr de rechtvaardige en de onrechtvaardige zal God ge richt oefenen want er is voor elke zaak en voor elk werk een bestemde tijd!" Ziet ge het geloof in deze woorden? Niet nu, op deze aarde, wordt be slist over recht en onrecht straks zal God richten, ln de hemel. En niet voor een korte aardse tijd maar voor eeuwig. Eeuwige «tref en eeuwige blijdschap. Voor de christen die gelooft. Zworo bommen werden op Cy prus geloden en luehti lóten trokken near Egypto. DE TOEKOMST Het is oudejaarsavond geworden. Oudejaars avond 1956. In Boedapeats straten ligt sneeuw op puinhopen en in de huizen brandt nauwelijks vuur waarbij men zich kan warmen. En over de weg gebombardeerde huizen van Port Said schijnt wel licht de zon. In de Gaza-woestijn patrouilleren nog de Israëliërs maar over de grens met Jordanië trekken wellicht de Arabische zelfmoordgroepen om onschuldige Joden te doden en hun bezittingen te vernietigen. In Cairo stelt dictator Nasser wel licht nieuwe eisen over de vrijmaking van het Suezkanaal en in Moskou houdt Chroestsjef wel licht een redevoering over het vreedzaam naast elkaar bestaan van volkeren. Men kan trachten in dit alles een lijn te vinden cn natuurlijk zijn er lijnen. En men kan trachten ren op de bekende gegevens gebaseerde politiek te voeren waarbij men onmiddellijk weer op de benauwende vraag stuit: „Wat is het hoogste doel van politiek: vrede of recht?" En dan zijn er natuurlijk een paar conclusies, die voor de hand liggen: Zolang het Rusland heerst. zolang kan Rusland niet bescho ordei ala een betrouwbare partner bij welke onder handelingen ook. Het westen zal alleen tegen de Kremlin-poli- tiek zijn opgewassen als het zich zeer hecht aaneensluit en te allen tijde voorkomt dat door Sowjet-manoeuvres een wig gedreven wordt tussen de hondgenoten. De organisatie der Verenigde Naties zal alleen blijvende waarde hebben als men komt tot een grondige reorganisatie zodat niet slechts politieke motieven maar ook motieven van recht hun rol kunnen spelen. En door ont wikkeling van een maebtaapparaat zal men aan dat verlangen naar recht kracht moeten kunnen bijzetten. De buitenlandse politiek der Ver. Staten zal zeker ten opzichte van het midden-oosten, een herziening behoeven. Want alleen met dollars en een afgeven op „kolonialisme" is de wereld vrede niet gediend! Maar weet dat dit alles niet het essentiële van dit wereldfebeuren raakt Het essentiële ls de strijd tussen het Lam Gods en de satan. En belangrijker dan alles is aan welke kant u en ik staan! Egypto: een more tonk een Ruo- zische makelij word door Isreft op do Egypte,toren i er over d en eon aantal grhlind'lnrklo krjjgtgrtangenen word door een Isrottiocho toldaot naar een kamp gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 23