Ds. Geursen na vijf jaar verlof in Nederland met personeelsleden vierden zilveren jubileum LUISTERT U Concert van Accorclanto werd weer een succes Koningstraat (Maresingel) werd vanmorgen gracht De heer P. C. A, ten Broek, 0 jaar» gehuldigd taiivoLnE Col)KAJ>T Contact met oude vaderland „Sibajak werd zeven uren wegens de mist opgehouden (Van een onzer verslaggevers.) /"NM HALF VIER gistermiddag zette ds. M. W. J. Geursen, vroeger predi- kant van de Hervormde Gemeente te Leiden en nu van de Presbyte rian Church in Australië, met zijn vrouw en tweejarig dochtertje Juultje op de Lloydkade in Rotterdam voor een verlof van enkele maanden in het oude vaderland voet op Nederlandse bodem. Ds. Geursen, die verblijft bij zijn schoonmoeder in Voorburg, werd daar namens de Ned. Hervormde Kerk begroet door de heer N. J. Prinsen, die verbonden is aan de Her vormde emigratiecentrale. ter sprake gekomen, die belangrijk zijn voor de Kerk en de emigranten, en deze zal ds. Geursen straks aan de betrokken personen voorleggen. Er zijn ook spreekbeurten voor hem voor de radio voorbereid. Contact is op genomen met het I.K.O.R. en de rijks voorlichtingsdienst. Het is de bedoeling, dat ds. Geursen ook in Leiden zal spre ken. De centrale kerkeraad van de Herv. Gemeente moet daarvoor echter nog con tact met hem opnemen. Ds. Geursen hoopt op 12 februari met de „Johan van Oldenbarneveld" naar Australië terug te keren. Op dat schip zal hij als boordpredikant werkzaam zijn Sint bij de Leidse Aquarium-Vrienden De Leidse Aquarium-Vrienden hebben zaterdag hun Sinterklaasavond gehouden. De voorzitter deelde mee. dat de avond geheel verzorgd zou worden door ama- namelijk vier leden van de familie Sieval en de heer J. Dreeg, allen hun echtgenote. Het vrolijke programma dat zij in elkaar hadden gezet, werd vlot afgewerkt Het vermeldde schetsjes, zang spel. Zeer veel succes had de pianist n de avond, de heer Jac. Sieval. Aan het slot kwamen Sint en Piet het samen zijn nog opluisteren. Allen kregen een cadeautje. Sinterklaas bij „Om de Doorbraak" De Sint heeft nog een middag vertoefd bij de jeugd van de speeltuinvereniging „Om de Doorbraak". Zaterdag waren er het Antonius-clubhuis aan de Mare se kinderfeesten. Het programma heeft de jeugd wel zeer geboeid. Na afloop ontving elk kind een pakket. De vereniging vergat de ouden van dagen evenmin. Het actieve bestuur zond aan elk der bewoners van de oudelieden- tehuizen aan de Herengracht en de Kaar senmakersstraat ook een pakket. Deze daad is op hoge prijs gesteld. Mede door de ontvangen blijken van dankbaarheid heeft het bestuur er in geen enkel opzicht Bij scheepswerf De Hoop Hoop) was het zaterdag een bijzondere dag. In tegenwoordigheid van hun echtgenoten en de overige personeelsleden werden zij door de directie gehuldigd in verband met hun vijfentwintig-jarig jubileum. De heer P. Boot jr., sprak de heren C. P. Elzenaar, boekhouder. H. van Oosten en P. S. G, de Hollander, beiden chef van de afdeling scheepsbouw, in waar derende woorden toe voor hetgeen zy in een kwarteeuw voor het bedrijf hebben betekend. De heer Boot sprak er vooral zijn vreugde over uit, dat deze mijlpaal be reikt werd door drie personen, die zich in de loop van de jaren in het bedrijf heb ben ontwikkeld en een vooraanstaand» „Vogelenwijk" had Sinterklaasfeest Zaterdagmiddag om twee uur verzamel den de meer dan tweehonderd kinderen van de speeltuinvereniging „Vogelenwijk" zich in de Lijsterstraat om in optocht naar het Patronaatsgebouw in Oegstgeest te lopen. De heer P van Delft, voorzitter van de vereniging, begroette daar de kin deren. Mevrouw A. de Vries begeleidde hun zang aan de piano De heer N. Bol draaide enkele films, twee tekenfilms en een Cowboy-film. In de pauze werden allen van chocolade en speculaas voor- Groot was de vreugde, toen Sinterkl met zijn knecht binnentrad. Vele kinderen zongen een liedje voor hen. De zesjarige George de Vries bracht een goed stukje pianomuziek ten gehore. Ook moest „Oom Kees", de portier van de speeltuin, „op het matje" komen. Hij ontving eei veloppe met inhoud. Mevrouw De Vries werd met bloemen blij gemaakt, kinderen kregen bovendien een cadeautje. Jeugdavond J.N.V.C. Woensdagavond 8 uur wordt in gebouw Groene*teeg 16 een bijeenkomst gehouden, die uitgaat van de afdeling Leiden van „Jong Nederland voor Chris- Spreker is de heer P. Bardelmeijei het onderwerp „Israël en Egypte Zal Israël van de kaart worden wegge eegd?" Medewerking wordt verleend door het 6tudentenkwartet van het Ned. Bijbel-instituut te Doom. Met zijn vrouw en 2-jarig dochtertje zette ds. Geursen gistermiddag om half vier in één van de Rotterdamse havens voet op Nederlandse bodem. Bij hen op de loopplank van de Sibajak de heer Prinsen, die het echtpaar begroette namens de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk en de Herv. emigratie-commissie. om in deze Zuidafrikaanse havenstad achter te blijven en er drie maanden te arbeiden als koopvaardijpredikant de Ned. zeevarenden. spijt van, deze acties te hebben verzorgd. he€>" Bardelmeijer directeur is. „Vandaag is morgen" Sleutelspelers brachten een zwaar probleemstuk ZIELSTOESTAND van de oorlogshelden is een dankbaar onderwerp *-J voor romanschrijvers en de laatste tijd ook voor toneelschrijvers. Na de vele lovende woorden, die wij over Herbert Bates' „Van ander ras" hebben gehoord en gelezen, viel ons zijn stuk Vandaag is rtiorgen", dat zaterdagavond in de schouwburg door de toneelvereniging van de stede lijke lichtfabrieken „De Sleutelspelers" onder regie van de heer C. Hak- kert werd opgevoerd, wel een beetje tegen. De reis van ds. Geursen heeft niet der dan 52 dagen geduurd. Na een onthoud van bijna zeven uur wegens de dichte mist op zee kwam gistermiddag het m.s. „Sibajak" in Rotterdam aan 682 passagiers aan boord. Dit oponthoud f had bijna tot gevolg, dat er gisteren geen j ontschepingsmogelijkheid meer was, i zover is het gelukkig niet gekomen. Wel moest aan het voor de mond vai Nieuwe Waterweg liggende schip geseind !t worden, dat men voor allen levensmidde- I lenpakketten klaar moest maken omdat ij bijna alle passagiers nog een lange reis voor de boeg hadden. Men verwachtte, dat gisteravond tussen 8 en 9 uur de laat- I ste autobus de mensen naar de plaats van II bestemming zou kunnen brengen. De reis van het schip voerde ditmaal via Kaapstad en Las Palmas. In beide ste- 1 den werd de passagiers gelegenheid ge- i geven aan land te gaan. In Las Palmas t kregen de geesteszieke patiënten. 28 In U getal, zelfs een autobustocht aangeboden. Zij waren aan boord toevertrouwd aan dc 9 zorgen van de Utrechtse psychiater dr I B. J. Peters en een veertiental verpleeg- 1 sters. Ds. L. Bodaan. Ned. Herv. predikant te Dordrecht, die boordgeestelijke was, is 4 in Kaapstad achtergebleven. Hij werd 4 vervangen door ds Geursen. Ds Bodaan had een week voor de aankomst in Kaap- i stad telegrafisch het verzoek ontvangen Kimlerszenen van Schumann. (AVRO 19.05 uur) Twaalf stukjes over kinderen schreef Schumann in zjjn Kinderszenen Op. JS voor piano. De titels werden achteraf be dacht en zijn eigenlijk slechts aanwijzin gen voor voordracht en opvatting. Schu mann kreeg enige kinderkopjes voor de geest en hij wilde in ontwapende eenvoud de kindergeest en het kinderleven schet sen, zoals Debussy eem deed in zqn Children» Corner. De stukjes zijn dan beslist ook geen studiemateriaal. want zelfs aan zijn vrouw Clara zei Schumann bi; de Kinderszenen: „Je moet jezelf als virtuoze uitschakelen'. Hier volgen dc delen: 1. Over vreemde landen en mensen (lyrische melodie met hegeleiding ran triolen figuur), 2. onderlinge geschiede nis (Levendig en ritmisch). 3. Naloperlje (het kr\jgertje-spel der kinderen). 4. Bid dend kind (kind blijft op vraag wachten). 5. Volop geluk (prettige herinneringen uit «roeper tijd), 6. Belangrijk voorval (het verhaal van een reus of iets anders uit het sprookje). 7. Dromerij (schemerdonker). I. Bij dc schoorsteen (herinnering aan oerhaaltjes bij de haard). 9. Ridder op hef stokpaard (een genrebeeld als van een Bakker Korff), 10. Bijna te ernstig (har «Ionisch bijzonder mooi). II. Banpmaker (tekeninp van het angstige kind), 12. In slapend kind (wiegend ritme). De uitvoc ring geschiedt door de pianist Gerard Hengeveld. die vooraf de zeer charmante Arabesque Op. 18 van Schumann speelt Vakantie Ds. Geursen is naar Nederland geko men in he'. Austra. sche vakan.it, ..- Zijn bezoek draagt hoofdzakelijk het ka rakter van een particulier verlof, maar toch is voor zijti verblijf hier een klein programma opgesteld. Het is de bedoe ling, dat hij vooral met verschillende ker kelijke instanties besprekingen zal voe ren om het contact met de Kerk in het oude vaderland te handhaven. De wer ving van predikanten voor Australië be hoort niet tot zijn taak. Op een Austra lische predikanten-conferentie zijn zaken Het probleem van de angst, die ver scholen ligt achter een heldhaftig optre den. werd in de figuur van de oorlcg-- vlieger. die door zijn familie en zijn ver loofde op romantische wijze wordt ver eerd en wiens nood het is, niets van steekt achter zijn handelingen in dc tweede oorlog, waarin het stuk speelt, hen te kunnen vertellen door de ir niet tot in alle details aanneme lijk gemaakt. Naast deze onuitgewerkte figuur staat het meisje Julia, tegenover wie de „held" zich kan uiten, omdat zij hem niet als held, maar als een gewoon mens ziet. Voor haar zet hij dan ook zijn ver loofde, die hij al jaren ..kent" maar die i de oorlog plotseling ontdekt heie niet te kennen, opzij. Zijn moeder Avond vol uitstekende indrukken en goede perspectieven DE LEIDSE accordeonvereniging Accordanto heeft zaterdagavond in het Antonius-clubhuis een uitvoering gegeven onder leiding van Lauw Boellaard. Het optreden van de twee orkesten van deze vereniging, (een A-orkest, bestaande uit zeer gevorderde bespelers van het accordeon, en een B-orkest, gevormd door nog heel jeugdige bespelers), geeft ons aan leiding tot grote waardering. De tijd, dat een accordeon werd eenzelvigd met alleen maar platte ziek is nu toch wel zo goed als voo De beoefening van het accordeonspel, drvidueel en in orkesten, is een niet r te veronachtzamen feit in het hedendaag se muziekleven geworden. Het verheu gende i6 ook. dat dit inzicht steeds meer veld wint in de officiële muziekwereld. Musici en componisten van grote faam tonen hun vaak stimulerende belangstel ling voor het instrument en alle bedrij vigheden die er mee samenhangen. Men raakt er steeds meer van overtuigd, dat ook een accordeon voldoen kan aan de belangrijkste muzikale eis, namelijk voer tuig te zijn voor de menselijke emotie. Accordanto'6 dirigent, de heer Lauw Boel laard, i6 een van de voorvechters voor de volledige erkenning van het accordeon- spel als volwaardige muzikale uiting. On deraan het programma liet Boellaard ver melden. dat tijdens het spelen de deuren gesloten blijven. Hij wil, dat een uitvoe ring een werkelijk concert is, niet een kaal verstroolingsavondje. Deze op vatting onderschrijven wij van harte. Wist u. dat in vroegere jaren zelfs tijdens concerten van symfonie-orkesten verver singen werden rondgediend? Die gewoon- is verdwenen, dus waarom ook niet bij :n accordeonuitvoering! Het A-orkest van Accordanto is een ensemble, dat aan hoge technische eisen 'oldoet. Maar voor ons belangrijker zijn de artistieke kwaliteiten. En dat men ook een verschil in „inspiratie" kan op merken, werd bewezen door het optre- i na de pauze, dat het eerste optreden kwaliteit nog verre overtrof. In een fantasie over volksliederen van R. Wiirth- ner en in de Ouverture Bagatelle v; Rixner. twee werken op hoog plan, werd op fascinerende wijze muziek gemaakt. Wij werden getroffen door rijk gescha keerde klankkleuren, fijnzinnige klank menging en grote verscheidenheid van stemming. Deze vertolkingen hebben voor ons waar gemaakt, dat ook met een accor deon-Orkest iedere stemming is uit te drukken. En buiten de waardering voor de kunde en toewijding van heden komt daarvoor grote lof toe aan de uitstekende muzikale dirigent. Eén kritische opmerking: Boellaard moet ook de tussenstemmen rustiger laten uitzeggen, dat kan de grote lijn nog ten goede komen. Het klankbeeld, overigens alleen vóór de pauze, was soms wat kor relig. Van de vertolkingen van het jeugdige B-orkest heeft ons vooral die van een „Poëne"' van Fibich getroffen. Er was een grote muzikale atmosfeer aanwezig. Harry Mooten. drie jaren achtereen kampioen van Nederland, speelde met verbazende virtuositeit en uiterst fraaie toonvorming enkele soli. Beter pleidooi voor het accordeon is niet denkbaar. Een spontaan ingelast optreden van de Anja's (twee leden uit Accor danto) viel ook zeer te waarderen. Samengevat: een avond ooi uitste kende indrukken en goede perspec tieven. A. L begrijpt haar zoon pas als men haar komt vertellen dat hij gesneuveld is. Het is voor een amateurvereniging heel moeilijk, een dergelijk zwaar probleem stuk zó te spelen, dat het voor het pu bliek geloofwaardig wordt. De Sleutel spelers zijn hierin dan ook niet ten volle geslaagd. De rol van de kolonel Sander son. die om zijn dapperheid in de eersti wereldoorlog werd onderscheiden, moe naar onze mening bijvoorbeeld met eer lichte tragiek worden gespeeld. De scèni met de visjes werd nu naar het belache lijke getrokken, terwijl hier juist eer Dracht-kar.s had gelegen om aan de zie ligheid van deze figuur reliëf te geven De rol van het meisje Julia is een var de moeilijkste van het hele stuk. Ver liefdheid en wijsgerig inzicht zijn eer zeldzame combinatie. Julia blijkt deze t< bezitten en dit stelt haar in staat om mei berusting de dood van haar geliefde t< aanvaarden. Maar zoals deze rol werd gespeeld, kreeg men een allerliefste Julia en. aan wier menselijkheid te twij felen viel. Toch stond de opvoering op een be hoorlijk peil. Men kan er waardering voor hebben, dat de spelers hun beste krach- gegeven hebben aan dit moeilijk te spelen stuk. De hulde aan het einde van het derde bedrijf was dan ook verdiend H. 8. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Grietje Maria, dr van J P. F. Vermond en M P R. Helvenstein; Antonia Sibilla Maria, dr van T. H W van Gent en M. van der Kaay GEHUWD: J van Leeuwen en J. R. Bouman; A. G. Audier en W. F. Klijnstra OVERLEDEN P. Ouwerkerk. 54 Jr. man; G. H. J. Verhaar. 50 jr. man O O Huisvrouwen-aan-de-was kwamen zonder water te zitten DE VROUWEN in de Koningstraat (Maresingel) en omgeving werden vanmorgen bij de was plotseling tot nietsdoen gedwongen toen de waterkranen in de huizen geen water meer wilden geven. Ondertussen werd de Koningstraat, waar voor het leggen van een nieuwe riolering ec lange put van enkele meters diepte was ontstaan, herschapen in een grac*- Bij deze rioleringswerkzaamheden komt ook een heistelling te pas omdat de wan den van de put met ijzeren damstukken verstevigd moeten worden tegen het ge vaar van instorten. Toen men vanmorgen weer zo'n stuk in de grond wilde heien, kwam het ijzer in aanraking met een buis van de waterleiding. De uitvoerder deelde ons mee, dat men AGENDA VOOR LEIDEN De Doelen. 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging. ir. A. M. Overeijn- der met kleurendia's over het Nabije Oosten. Foyer. 8 uur: Alfred van Sprang over Hongarije. Schouwburg. 8 uur: Rotterdams Toneel met „De volle Waarheid" van Ph. Mackie, oor K. en O. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel iet „De volle Waarheid" van Ph. Mackie, oor K. en O Levendaal 1. 8 uur: Stichting „Commis- ie voor huishoudelijke en gezinsvoorli.h- ting". mej. A J. van Nienes. lid van de gemeenteraad, over „Wat gebeurt er met is belastinggeld?" Gebouw voor Chr.-sociale belangen. Oude Singel 236. 8 uur: Leidse Chr. Be sturenbond. dr. H. J. Westerink. Geref. predikant, met „Een woord van beztn- iseum van Oudheden. 8 uur: dr. J. H. C. Kern over „Apuiische Gnatia- ceramiek in Leiden". Harmonie. 8 uur: Afd. Lelden Ex- pogé, W M Offrlnga te Alphen ad. Rijn >er „Wat Rembrandt ons na 350 jaar te •ggen heeft" Woi isdag afdeling Het gulden Vlies. Leider. Ned. vereniging van huls< mej. E. van Arkel over bewegingsleer. Schouwburg, 9 en 11 uur v.m.: „Nieuw Jeugd-Toncel" met ..De Beer en de Pasja" an E. Scribe, voor leerlingen van scho- •n voor g.l.o.. b l o. en v.g.I.o. Clubhuis speeltuinvereniging ..Wester kwartier" (Ten Katestraat). 8 uur: voor- 'ichtingsavond Het groene Kruis. spr. W. Droog te Vlaardingen, film» van H. Kleibrink. Jacobazaal Den Burcht, 7.45 uur: Sel- skip Fryslón, Fryske Sinteklaesjoun, op- fiering fan ..It Hynstemlddel" fan B, van der Veen troch leden fan de toanlelploech, kofje mei sükerguod, spultsjes ensf. Gebrouw Groenesteeg 16, 2 uur: „Jong Nederland voor Christus" (afd. Leiden). P. Bardelmeijer over „Israël en Egypte", medew. van studentenkwartet Bijbel-Instituut te Doorn. Leiderdorp. Hervormde kerk. 8 uur: ds G P. Klijn van Open-Deur-werk Herv. Kerk. met medew. van kerkkoor .Hart en Stem" Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk, I uur: Geref. maatschappelijk verbond voor Rijnsburg en omgeving. Jac. Wtj- nands over „Waar het om gaat". Apotheken avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Hardingh Blanken, Hogewoerd 171, lel 20502, apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136. en de apotheek te Oegstgeest, Wll- helminapark 8. tel. 26274. De Lakenhal: „Start 5" tot 10 december Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha In de kunst" (tot 14 februari 1957). Legermuseum: tentoonstelling „Pro Pa- la". tot en met 28 december. Prentenkabinet Kloksteeg: fototentoon stelling (tot 31 december). zich van tevoren uiteraard van de ligging der waterleidingbuizen op de hoogte had gesteld, maar dat de geraakte buis niet op de situatieschets was aangegeven, Er bleken in de put twee buizen onder elkaar te liggen. De bovenhuis was bekend en werd niet getroffen, de onderbuis daaren tegen stond niet op de tekening, met het gevolg dat het stuk damwand er doorheen werd geslagen. De put liep onmiddellijk vol en de huizen in de omgeving kwamen zonder water te zitten. Via een riool op de hoek van de Koningstraat en de Mare singel zou het water uit de put worden verwijderd. Van de zijde van de L.D.M. werd ons meegedeeld, dat men alles op alles zou zetten om het euvel spoedig te verhelpen. Verwacht werd. dat de kranen In de loop van de dag weer water zouden gaan ge ven. Maar het was in het middaguur nog niet bekend hoe de leidingbuizen zich zouden houden, als de volledige druk er weer op werd gezet. Tussen goud en diamant Volgende week dinsdag 18 december hoopt het echtpaar J Gijsman-Stouten. Barend van Namenhof 3. zijn 55-jarig huwelijksfeest te vieren. Mr. dr. iï'. Hugenholtz In het Zeeuwse stadje Veere is opge richt de vereniging „Vrienden van Veere" Tijdens de oprichtingsvergadering in het stadhuis werd mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden tot voorzitter gekozen. Vele voor aanstaande Nederlanders woonden da oprichtingsvergadering bij positie hebben ingenoi met nadruk op wees, ieder is weggelegd en ien. hoewel hU er dat dit niet voor JH men in dat geval hoeft te zeggen dat iemand zijn doei in het leven heeft gemist Namens het bedrijf gaf de heer Boot uiting aan de dankbaarheid voor hetgeen de jubila rissen in het belang van de firma hebben verricht. Tot de heer Elzenaat rei «preker, het een v»>orrecht te hebben gevonden met hem samen te werken. Hij prees het be leid van de heer F.lzonaar als kassier, ook deze verantwoordelijke laak werd tot volle tevredenheid vervuld Spreker feli citeerde da Jubilaris en overhandigde hem een envelop met inhoud. Tevens ontving de heer Elzenaar dc oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel -net de bijbehorende medaille De heer Boot richtte zich vervolgens tot de beide andere jubilarissen, de heren Van Oosten en De Hollander, en sprak er ziin waardering over uit dat zij hun ken nis hebben verrijkt door het volgen van cursussen waardoor zij in «taat waren een leidende positie te gaan Innemen. Wanneer men van een ondergeschikte positie overgaat naar die van leider, is daar veel tact voor nodig, zei de heer Boot. Hij prees de goede verstandhouding in het bedrijf. Met zijn felicitaties bracht hij de dank over voor wat zij voor het bedrijf hebben kunnen en willen doen en wenste hen toe. dat het hun gegeven zou zijn nog vele jaren goede en mooie sche pen te bouwen. De jubilarissen ontvingen leder een envelop met Inhoud en de oor konde met medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Hierna sprak de voorzitter van de Per soneelsvereniging. de heer l'Amlc. „Nooit was u Iets teveel." zei deze spreker tot de heer Elzenaar. „Door uw verantwoor delijkheidsbesef kon u zich opwerken tot chef over de afdeling," sprak hij tot de beide anderen. Hij bracht vervolgen* na- het personeel dank voor de pret- amrnverking en deed zijn felici taties vergezeld gaan van geschenken. Voor de dames waren er bloemen. Ms oudste richtte de heer De Hollan der zich. mede namens de twee andere jubilarissen, tot de directie en het per soneel om dank te brengen voor de waarderende woorden en geschenken. Sint bij Westerkwartier Dc kinderen van de speeltuin Wester kwartier hebben zaterdagmiddag een zeer geslaagd Sinterklaasfeest gevierd in he4 clubhuis Ten Katestraat. Na het openings woord van voorzitter H Wlttenaar en vertoning van een poppenkastspel voerde de pas opgerichte kindertoneelclub Wes- ier onder leiding van mejuffrouw Nel van Oude aardige schetsjes op. zoals De zes bakkertjes" en „De oude en de nieuwe tijd". Sint en Piet arriveerden na de pauze en werden met de welbekende liedjes verwelkomd Aan vermanende en vriendelijke woorden, alsmede aan ca deautjes heeft het niet ontbroken. BIJ het naar huis gaan kregen de kinderen een extra verrassing mee. „Voor allen zijt gij veel geweest" Sint weer in Doelenkantine Kindermiddag hond Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers na 2M kinderen, met labeltjes man touwtje rond de hals hebben zich za- igmiddag vanuit alle streken In Zuid- Holland naar Lelden gespoed, waar de Bond Nederlandse Militaire Oorlogs lachtoffers Sinterklaas had gevraagd vóór z(jn afreis naar Spanje nog een be- soekje aan de kantine van de Doelen- kaserne te brengen. De heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland, moest de kinderen aan het begin van de middag teleurstel len, want Sinterklaas had zijn brief nog niet beantwoord, maar terwijl hevige kreten van diepe teleurstelling door de zaal klonken, kwam een expresse-postbestel ling binnen, die de secretaris zsn Sinter klaas uit Madrid had verstuurd. Onder groot gejubel las de heer De Jager voor. dat de Sint toch nog zou komen en een verrukte kinderschaar ging vervolgens luisteren en kijken naar het feest van Jan Klaassen, waar toevallig hel kleine Klaasje jarig wa« Met Actieve medewer king van de gehele zaal kwam dit ver haal uit de poppenkast "m de heer G. van Berkel. Chocolademelk met taai-taai vormde de overgang naar sprookjesfilms en toen daarna de krentenbollen opgegeten wa ren, klonk buiten het gehinnik van Sinta schimmel. De heer Jan Gordijn, die de gehele mid dag al toepasselijke klanken door de zaal had gestrooid, zette alle registers open en de toch waarlijk stevig gebouwde kan tine sidderde toen de Sint zijn welkomst ovatie werd gebracht. Daar ieder kind pervoonlijk een ca deautje kreeg uitgereikt, had Sinterklaas een omvangrijke taak en hoe bedreven deze man ook met het uitdelen van ge schenkjes mag zijn, het was buiten al helemaal donker toen deze geslaagde kindermiddag ten einde was. Morgen hoopt de heer P. C. ten Broek zeventig jaar te worden. Ter gelegenheid daarvan werd hem zaterdagmiddag in „De Doelen" een re ceptie aangeboden door een huldigingscomité, bestaande uit de heren S. Menken, C. H. J. M. van Buul, A. van Dijk, B. J. Huurman, E. A. M. Pley, A. P. de Rooy en J. van der Weyden. hoeft het niet altijd met elkaar eens te zijn om goede waardering voor elkaar en eikaars opvatting te hebben." De heer Huurman sprak vooral over de werk zaamheden van de heer Ten Broek in de commissie huisvesting. Hij heeft een open oog voor de moeilijkheden, maar laat zich door die moeilijkheden niet terneerdruk- Wethouder Menken prees vooral de be scheidenheid van de heer Ten Broek. Tal rijke mensen is hij in het zakenleven en in het familiaire leven tot steun geweest. In Leiden is hij een geziene en gewaar deerde figuur. De heer Menken hoopte, dat hij nog menig Jaar in het Leidse leven zou mogen „meehuppelen". De onder grond van dit spontane feest was waar dering voor de persoon en het werk van de heer Ten Broek, zo zei hij. De heer J. van Iterson sprak als voor zitter van de Leidse bond van huis- en grondeigenaren. Hij schetste de kwalitei ten van de heer Ten Broek als secretaris van deze bond. „Er gaat kracht en ernst, maar ook leut van hem uit," zei de heer Van Iterson. Hij bewonderde zijn vitali teit. „Voor allen zijt gij veel geweest." Woordvoerder van de R K. fractie was de heer A. van Dijk. „Het contact met de heer Ten Broek is altijd aangenaam geweest. Door zijn menselijkheid Is er voor hem geen probleem van de mense lijke verhoudingen." Namens het R K collectantencollege Sint Petrus sprak de heer C F. Meerpoel en namens de Prot -Chr. fractie In de Leidse raad de heer Huurman ..Men i W, had Namens het college de heer Ten Broek een grote taart met een huisje erop ontvangen. Bij dat huisje stond een bord en op dat bord de woor den „Particulier bouwbedrijf - houtrijke huizen - zeventigjarige ervaring". Hiermee werd herinnerd aan het pleidooi van de heer Ten Broek bij het laatstgehouden begrotingsdebat ln de Leidse raad voor de bouw van houtrijke hulzen ter leni ging van de woningnood. Wethouder Jongeleen bood namens de commissie openbare werken sigaren aan. Ook gaven op deze receptie van hun belangstelling blijk de heer J F. de Rree namens de afdeling Leiden van de K A B., dr. K. Reitama. directeur van het slacht- hdis te Leiden, ir. D. Y. Lem, directeur van gemeentewerken, en he« gehele col- Wethouder Menken maakte deel uit txm het comité, dat zaterdagmid dag de heer Ten Broek huldigde ter gelegenheid van diens 70ste ver jaardag. Namens het comité bood de wethouder de heer Ten Broek een grote kist met sigaren aan. Foto N van dar Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3