Paardenvolk had zo zijn eigen perikelen en problemen Voetbrug over Vennepertocht is omstreden punt NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 Oud-Katwijk herleeft Op 1 alkenburgs markt bleef zomaar een merrie over vorige eeuw, voorzover ze niet uit de hand hun paarden kochten, deze vooral betrokken op de Valkenburgse markt, die op 12 september werd gehouden. Nu verbazen wij ons wel eens over de onbegrijpelijke ver geetachtigheid van trein- en luchtreizigers, die fototoestellen, filmcame ra's. koffers-met-inhoud en wat al niet achterlaten in het middel van vervoer, zonder zelfs maar pogingen tot opsporing in het werk te stellen. Maar wat in 1814 gebeurde na de Valkenburgse markt grenst bijna aan het ongelofelijke! ter dus in de Staatscourant de navol gende advertentie te plaatsen: „Alzo er na het afloopen der Valken- burgsche paardemarkt welke heeft plaats gehad op den 12 dezer, des avonds langs den weg van gemeld Dorp is gevonden een grauwagtig merrij Paard boventands en een weynig Droesig verder zoo van bekent geen gebreken, den eigenaar on- bekent zijnde is dit paard onder bewaring gesteld, en daar tot heden naa alle aange wende Pogingen den Eigenaar nog niet is bekent, zoo wordt denzelve Gewaar schuwd zig binnen den tijd van drie Wee ken naa dato deezes zig te willen aanmel den bij de President van 't Plaatselijk Be stuur van Katwijk, om het zelve teegen behoorlijke bewijzen van eigendom en be taling der kost terug te ontfangen, daar hetzelve naa dien tijd tot voorkooming van verder kost zal worden verkogt". En inderdaad is het zo ver gekomen, want de eigenaar bleef zoek. Op donder dag 2 december 1814 werd het geschutte paard publiek verkocht, na het uitklin ken van de verkoping, wat 18 stuivers kostte. Het bracht f 50 op, maar na aftrek van alle gemaakte onkosten resteerde hiervan nog slechts 9 gulden en drie stui- de visserij in bloei meerderen naa zal toeneemen' Met andere woorden dan zal de staat toch wel aan zijn trekken komen! De pre sident verzoekt daarna voor requestran- ïen voor het paardegeld in te delen in de 3de klasse „als paarden van bouw lieden welke hun eigen werk doen en dus in de klasse van f 1.10". Belasting In het gemeentebestuur van die dagen hadden de voerlieden een uitstekende pleitbezorger gevonden en de president deed al het mogelijke om de belangen van de voerlui in zijn gemeente te behartigen Dat wordt wel duidelijk, wanneer op 30 november 1814 door de president aan de commissaris van het district Den Haag wordt bericht, dat er een adres bij hem ingekomen was van de „karre- of voerlie den van karre en wagens". Zij waren na melijk aangeslagen in de belasting voor f 6 per paard, en dat vonden de voerlui toch wel eèn beetje gortig, aangezien ze voorheen slechts f 1.10 per paard moes ten betalen. De president betoogt: „Ook is het zeker dat het Schilp karre eene c soberste kostwinninge is. ten. minste v< verre het Grootste Gedeelten. De Pa; den welke zij gebruiken zijn meest alle tot eenige Gebruik ongeschiktHij wijst er dan op, hoe het gevolg van de hoge belasting zal zijn, dat velen van hen hun beroep eraan zullen moeten geven, hetgeen uiteraard weer schadelijk zou zijn voor de kalkbranderijen, en zelfs een prijsverhoging, van de kalk met zich zou kunnen brengen. Daarnaast betoogt de president, dat die hoge belasting vooral schadelijk zou zijn voor de visserij ter plaatse, „waar de vis serij het Geheel Jaar dóór niet even Sterk wordt doorgezet daar zig dezelve het het meest bepaalt tot Zomers Droogerij en in het Najaar tot de Bokking visserij. Alsdan heeft men van tij een aantal Paarden benodigt tot derhalen der Vaartuigen; de tijd dezelve niet Gebruikt worden tot het Ne derhalen der Schuiten of Rijden van vii van Katwijk aan Zee naar Katwijk aar Rijn, wordt besteedt tot het karre var Schilpen het Geen alzo te Zaam hun be staan moet makenEn te meer daar de vooruitzigten voor de visserij onder het tegenswoordig Bestuur van Onze Ge- Eerbiedigde Soeverein Gunstiger zijn dan Kurk Klaarblijkelijk vond deze brief niet dat onthaal, wat burgemeester en voerlieden :rvan verwacht hadden. want op 21 iugustus 1815 volgt een brief aan de com- troleur der Directe Belastingen 2de Ar rondissement in Den Haag van soortge lijke strekking. Daar worden de voerlui Katwijk aan Zee „geen Voerlieden in wezentlijken zin" genoemd, omdat zi geen paarden verhuren aan anderen, wal wel gezegd kon worden „ten tijde Wan den Koophandel op Katwijk ging" De koopvaart vanuit Katwijk was du: praktisch verdwenen, waarschijnlijk mede wegens het vertrek van het handelshuis Reyn Varkevisser naar Rotterdam. Daar t merkt de president op. dat de meeste voerlui ook schelpen baggeren „Eenspannige Kar", dat de voerlui feitelijk één van de kurken vormen, v op de kwijnende visserij er waren 33 schuiten drijven bleef, terwijl ,,de bedoelde Voerlieden alle in meerdere of mindere groote alle Bouwlieden het zij Graane of in zuivel" zijn. Men stelle dus gelijk met de boeren en dus in de derde klasse. Slechts twee of drie voerlui waren „eenigzints 'gegoede Bur gerlieden", maar de anderen verkeerden in sobere omstandigheden. Kort daarop is de burgemeester zelfs iet de raadsleden M. Kulk en H. Kruyt aar de gouverneur van Zuid-Holland eweest om de belangen der voerlui ienen, naar aanleiding waarvan schorting van de plicht tot betaling het paardengeld wordt gevraagd. Helaas vonden we niet, wie uiteindelijk het pleit wonnen heeft. Nadien vernemen we een hele tijd niets over de Katwijkse voerlieden; alleen vonden we in een verklaring gaande enkele voerlieden, dat zij het land niet te kort gedaan zouden hebben in rechten, omdat ze waren voorzien vai patent voor gemeenten van de 4de rang. dat tot de voerlieden uit 1845 o m. behooi den Jan van Leeuwen, Gerrit van Rhijn. Jacob van Rhijn de Jonge en Jacob Gijze van Duyn, alsmede de knechts Klaas Duyn en Cornells Jacob van Duyvenbode. Hondekar beesten (hij bedoelt de paarden); deed de vorige spreker zulks, hij zou wel anders geredeneerd hebben, daar thans de paar den afgebeuld worden, wat niet langer of ninste niet zoo erg zal behoeven te gebeuren als men toestaat, dat over de besproken straat met geladen wagens wordt gereden. Vooral onder den teelt kan ieder zulks dagelijks zien en behoeft spreker daarover niet uit te wijden1 De paarden hadden dus in die dagen een hondeleven, te oordelen naar deze spre ker. Hij voegt daar later nog aan toe, op zoek naar een compromis, „dat wanneer de vergunning slechts werd gegeven ge durende de haringvisserij de voerlieden reeds gebaat en tevreden zouden zijn". meuiv Opi VISSERIJGOLFJES Gisteren aan de afslag Gisteren was de IJM. 209 met 200 ten schelvis en 10 diversen en de DH 87 met 200 kisten schelvis, 30 gul en koolvis, 20 makreel en 20 haring aan dc afslag. Twee loggers zorgden voor 160 kisten ha ring en de kleine vaart was er met 2500 kg tongen en 75 kisten schol. Voor de export Het buitenland kocht woensdag de re gels grote kabeljauw voor f 140, kleine voor f 74. kisten grote kabeljauw voor f 192-f 236 en kleine voor f 172-f 184. Grote schelvis maakte f 48-f 52, grootmiddel f 48-f 51. De middel schol voor export haalde f 73, zetschol f 69-f 70, schol I f 71- f 72 en schol 2 f 66-f 73. Grootmiddel tongen brachten f 4.80-f 5.40 per kg op. kleinmiddel f 3,90-f 4.40. tong 1 f 3.50- f 3.70 en tong 2 f 2.60-f 2.70. Het binnenland in De binnenlandse handel cn industrie nam de haring vandaag af voor de prijs van f 31-f 34 per kist en de makreel voor f 27-f 36. Grote gul maakte f 63. middel f 63, torgullen f 40-f 41. Zwarte koolvis noteerde f 86-f 88. Schol III deed f 60-f 45. voor de grote tong werd f 5.60-f 5.80 per kg betaald en de kleinmiddelschelvis bracht f 34-f 37 op. terwijl voor de pennen f 27-f 34 en voor de braadjes f 25-f 30 kwam. Wijting noteerde f 27-f 36. De komende dage" De „Klaas Wijker" stoomde vannacht thuis met 550 kisten, waaronder 250 met schelvis. De oudste boten zijn daarna: de Burgemeester Heusdens VL 27 (24 nov. van Vlaardingen) de Haarlem, Vios, Cu- ragao en Claesje (24 nov.), Emma Wilhel- mina. SCH 27. SCH 135 en SCH 153 (van 29 nov.). Schrale visserij Ondanks het slechte weer Is Noord nog wel gevist maar de trekken leverden weinig op. Onder de kust werd vrij veel tong gevangen ondanks de ste vige bries: 150-210 kg. In het Kanaal kwam weinig haring Ir de sleepnetten. De grote loggers zijn er nu ook bezig. De schippers van de trawlers hebben het nog steeds te kwaad met de onbeken de stoorzender. Scheveningen Radio heeft het verzoek gedaan zo mogelijk de onge node aethergast te peilen. De eerste be richten duiden alle in de richting Belgische of Franse kust Hierbij kan voorts worden opgemerkt, dat een andere wijze van vervoer in Kat wijk aan Zee in de vorige eeuw een hoge vlucht had genomen. Dat was de honde kar! In de vergadering van de raad var Katwijk van 19 november 1878 komen drie requesten ter tafel van enkele belangheb benden, te weten W. M. van Beelen, W. Geervliet en W. F. Spierenburg, benevens een ongeregeld request van A. van Duin De burgemeester T. A. O. de Ridder leest een brief voor van de secretaris der Ver eniging tot bescherming van dieren en weerlegt het bezwaar, dat door de ver ordening tegen het bezigen van honden als trekdieren werd ingebracht, als zou deze de klandizie van belanghebbenden ruïneren. Grappig is te vernemen, dat de burgervader zelfs een suggestie doet om ezels te gaan gebruiken ter vervanging van honden! Tenslotte werd de verorde ning met 6 tegen 2 stemmen aanvaard. Uit een concept-verordening van bur gemeester De Ridder d.d. 2.3.1888 blijkt dat in die dagen het rijden met een met honden bespannen kar afhankelijk was van een vergunning van B. en W.. dat alleen honden van tenminste 50 cm. hoog, voorzien van behoorlijk tuig en van eer door B. en W. goedgekeurde muilband als trek- en lastdier mochten worden gebe zigd, terwijl het de geleider verboden werd op de hondekar plaats te nemen, als deze beladen was. Van een concurrentie tussen de honde kar en de wagens en karren der voerlie den. zoals die in Scheveningen ontstond is ons echter niets gebleken! De voorzitter voelt wel iets voor dit laa.tste, en stelt voor het berijden van de straat des aanstoots toe te staan van 1 september tot 1 december, maar men be sluit tenslotte de beslissing uit te stellen In de vergadering van 14 februari 1895 komt deze taak dus opnieuw aan de orde, de heer Meerburg argumenteert, dat de voerlieden even goed van binnen uit (in- plaats van buiten om) over met stenen ge plaveide straten bij de schuiten kunnen komen. De heer Willems vreest grote hinder voor de badgasten, doordat het nachts rijden de hotelbelangen zou kun- en schaden, terwijl de heer Kres dit een genaardigheid van de plaats noemt! Ten slotte wordt het verzoek van de voerlidlen in stemming gebracht en met 9 tegen 2 stemmen afgewezen Ruim twee jaren later maken de lieden andermaal onderwerp van eer spreking in de Katwijkse raad uit. In de vergadering van 16 december 1897 vestigt de heer Willemse de aandacht op de ti rig'e toestand van de buitenkant de Van Wassenaerstraat te Katwijk aan „de aldaar geplaatste meerpalen kunnen het niet houden en worden omgetrokken, terwijl ook de buis van de waterleiding stuk gemaakt. Spreker vraagt, of het op trekken der schuiten niet op zulk wijze kan gebeuren, dat dergelijke dingen voorkomen worden". Aardig is het te lezen, wat de heer Meerburg dan opmerkt: „De beste op lossing om onze vaartuigen naar behooren te bergen is: het openstellen van vaarwater IJmuiden-Katwijk aan Zee. Geeft men ons dit. dan hebben we de strandreep niet meer zoo noodig. Ik ben dankbaar en vol bewondering, zegt spre ker, dat de plaatsing van al deze bom men zonder ongelukken is geschied, daar men dit bergen niet te licht moeten ach ten. De schade, die toegebracht is aan de meerpalen noemt de heer Meerburg ge ring. en is van geen beteekenis. Met vo rige spreker (dat was de heer Van Mels) is hij het eens. dat de voerlieden wel eens wat wild en onbesuisd te werk gaan _en dit konden nalaten". „De straat wordt door het optrekken zelf niet stuk gemaakt, doch het ls voor gekomen, dat door het vervoeren van het roer, dat met de oogen over de straat werd gelrokken, plekken werdeai stuk gemaakt, die echter door de betrokken reeders hersteld zijn. Het is geen gek heid vervolgt spreker om 40 k 50 schuiten zo netjes en geregeld te plaatsen, als nu is gedaan, wat toch alles door een twintigtal paarden moet geschieden, ter wijl ook in het schuitengat, al erkent spreker (jegens de heer Van Mels) dat er enkele meer hadden kunnen geborgen worden, er toch 25 getrokken zijn." katwijk Bevolkingsaanwas Het bevolkingscijfer van Katwijk is in de loop van november van 26827 tot J6948 gestegen. Mogelijk zal dus deze maand de 27000ste Katwijker het levens echt zien. In november werden hier 59 kinderen geboren, er vestigden zich 202 personen, 14 inwoners overleden en 126 vertrokken nea» elders. KATWIJK AAN OEN RIJN Sinterklaas bezocht de scholen Gistermorgen hebben dc leerlingen var de eerste drie klassen van de Hervormd* •hooi in de gymnastiekzaal aan de Nar cisstraat het Sint Nicolaasfeest gevierd De Sint was persoonlijk aanwezig en bracht later op de ochtend nog een be zoek aan dc hogere klassen. De kinderen van de R.K. kleuterschooi vierden feest in het Parochiehuis, 's Mid dags waren de leerlingen van de lagere school aan de beurt. Natuurlijk ging Sint Nicolaas ook de gemeentelijke kleuterschool niet voorbij. Hier waren tevens de dames van de com missie van toezicht aanwezig Nieuw schoolhoofd Mejuffrouw A. Loef te Arnhem ls be noemd tot hoofd van de op te richteD christelijke kleuterschool. KATWIJK AAN ZEE De heer A. van Donk onderscheiden Dé heer A. van Donk, plaatsvervangend directeur van de waterleidingmaatschap pij „Overijssel" N.V. te Zwolle, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Na zijn pensionering is de heer Van Donk naar Katwijk, waar hij vroeger aan Gemeentewerken was verbonden terug gekeerd. (Advertentie) ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! VISHANDEL V. d. PLAS Humor Vergunning De lezer zal begrijpen, waarom wij zo uitvoerig waren met deze aanhalingen uit de raadsverslagen; want juist deze uit spraken van mensen, die midden in dat bedrijf van bomschuiten eri voerlieden stonden in die dagen van weleer, vormen zo'n waardevol getuigenis van die tijd, de ouderen en zeer ouden onder misschien nog wel eens met weemoed terugdenken, en die voor de jongeren alleen maar kan herleven bij de gratie zulke ooggetuige-beschrijvingen, schilderijen en fotomateriaal. Laat ons tenslotte dit artikel mogen be sluiten met te vertellen, dat op de la geciteerde vergadering de heer Ouwehand een woord van lof niet wenste te onthou den aan de politie, die steeds bij het ber gen en optrekken present was; van een onmiskenbare humor getuigt de manier, waarop hij dit korte woord van lof aan het adres van Hermandads dienaren be sluit: „doch men vergete niet, dat dit geen deskundigen zijn om besliste bevelen te kunnen geven, zij doen echter wat zij kunnen"! W. A. POORT. Nieuw Vennep De raad van Haarlemmermeer heeft op 9 februari besloten de Venneper straat en gedeelten van de Gelevinkstraat, Schoolstraat en Hoofdweg-west zijde te Nieuw Vennep te doen verbeteren. In afwijking van het voorstel van B. en W. werd hieraan de voorwaarde verbonden, dat inplaats van de te slopen brug over de Vennepertocht tegenover de Vennepersiraat, een nieuwe voetbrug zou worden aangebracht. BENTHUIZEN Sint-Nicolaas kwam op school Onder grote belangstelling heeft Sint Nicolaas met één van zijn zwarte Pieten gistermiddag een bezoek aan de openbare lagere school gebracht. Het hoofd der school, de heer W. N. A. Hos, verwel komde de grijze bisschop in hartelijke be dingen. Nadat de kinderen diverse liederen hadden gezongen, overhandigde de Sint elk een aardig cadeautje HAZERSWOUDE Sint bij kleuters Sint Nicolaas en Zwarte Piet hebben gistermorgen de kleuterscholen bezocht. De kleuters zongen uit volle borst om de uit Myra afkomstige bisschop gunstig te stemmen en bij het uitdelen van de ge schenken bleek wel, dat dit hun aardig •as gelukt. Ten slotte werd een bezoek gebracht an de leerlingen van de eerste klas van de lagere school. VOORHOUT Sint op Chr. school De kinderen van de Chr. school keken juist naar een door mej. G. v. d. Velde vertoonde schoolfilm, handelende over de nare droom van een Jongen en een over de daken rijdende Sinterklaas, toen de echte Sint en zijn knecht zich aankondig den. De voorzitter van het bestuur ver welkomde de gasten Verscheidene kinde ren kregen uit handen van Sint Nicolaas een versnapering en het was een wonder zo goed als de gast van hun vorderingen op de hoogte was Nadat Sinterklaas versjes waren gezongen kreeg leder eer zakje snoep. De twaalf aanwezige kleu ters werden ook onthaald Met de uitvoering van het riolerings- en bestratingswerk is in augustus een begin gemaakt. Verwacht wordt dat het werk in mei 1957 klaar zal zijn. Ingevolge de opdracht van de raad hebben B. en W. kostenraming opgesteld voor een voetbrug van eenvoudige constructie. De funderingspalen zullen geheid moeten worden. De kosten zullen f 3.400 bedra gen. Het college kan het maken van zo'n brug niet onverdeeld toejuichen. In het ontwerp-uitbreldingsplan voor Nieuw Vennep i6 een nieuwe verkeersbrug ge dacht tegenover de Jhr. v. d. Pollstraat de Beinsdorpstraat, ter verbinding het westelijke met het noordelijke dorpsdeel. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Venneperweg in de toekomst een vcorrangsweg worden, zodat het aantal bruggen en uitwegen op deze weg zo veel mogelijk moet worden beperkt. Ten 6'.otte zal de aanstaande verplaatsing het postkantoor eveneens de behoefte aan een overgang ter hoogte Venneperstraat aanzienlijk doen deren. Het ontbreken van een brug be tekent 6lechts het maken van een omweg van 300 meter. B. en W. adviseren do raaa deze punten ernstig te overwegen. Aankoop grond in Nieuw-Vennep Het ontwerp-uitbreidingsplan, dat de ontwikkeling van het noordelijke kwa drant van Nieuw-Vennep beoogt, ls ge reed gekomen. Teneinde de in dit plar begrepen gronden in eigendom te verkrij gen, heeft de gemeente onderhandelinger geopend met de eigenaren daarvan. Met één van hen, de heer F. Duwel uit d# Nieuwstraat 39. is thans overeenstemming bereikt Deze is eigenaar van een nabtj het noordwestelijke einde van de Niéuw- straat gelegen perceel grond, dat hij be reid ls te verkopen tegen een prijs f 1.40 per vlerkante meter (totale opper vlakte 4850 m2). De grond wordt vrij pacht geleverd. B. en W. verzoeken de raad hen te achtigen een gedeelte van het terrein de koop, telkens voor ten hoogste ééD jaar te verpachten. Uitbreidingsplan Op 15 december 1955 besloot de raad van Haarlemmermeer dat de herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen Nieuw Vennep in voorbereiding is. Vast stelling hiervan kan binnenkort tegemoet worden gezien, zo schrijven B. en W de raad. maar tot die tijd moet nogmaals het besluit worden genomen dat het plan in voorbereiding is. Verkoop bouwgrond Het aannemersbedrijf Gebr. Kinkel ls voornemens vier woningen te bouwen deze als bedrijfswoningen te verhuren aan in de gemeente gevestigde bedrij ven. Zij wensen daartoe te kopen eer perceel gemeentegrond ten zuidoosten var de Jhr. v. d. Poll straat tussen de daar gebouwde gemeentewoningen en hel de heer H. Kinkel verkochte terroi en W. stellen de raad voor deze grond voor f 5.600 te verkopen Ongetwijfeld werd het hoogte punt van het bezoek van Sin terklaas aan Koudekerk a. d. Rijn gevormd door zijn komst in de sociëteit voor bejaarden. Met een geestig toespraakje ontving mevrouw Van den Dool presidente fan de plattelands vrouwen, de hoge gast. Ook de burgemeester en wethouder Molema gaven van hun belang stelling blijk. Als we ons niet al te zeer vergissen kwamen de gelaatstrekken van de Goede Sint, burgemeester De Herder wel zeer bekend voor. Foto N. van der Horst. Sinterklaasfeest op Valkenburg In de grote hangar van het marine vliegkamp Valkenburg ie gisteren het Sin terklaasfeest gehouden voor de kinderen van het personeel. Het feest begon of ficieel om 2 uur. maar een half uur te voren zaten vele kinderen al vol ver wachting op de goede Sint te wachten. Het programma begon met een poppen kastvoorstelling van de aloude Jan Klaas- sen en Katrijn. Tijdens dc pauze werden de kinderen en de ouders getrakteerd op chocolademelk met speculaas. Hierna kwam het grote moment, dat de Sint met twee knechten zijn intrede deed. Nadat de gasten plaats hadden genomen op 6et podium, werden enkele kinderen naar voren geroepen om cadeautjes In ontvangst te nemen De heer Augustlnus uit Nooardwijk, die ook het voorprogram ma op keurige wijze had verzorgd, ver baasde leder met zijn goocheltoeren. Om 4 uur nam de Sint afscheid. Alle kinde ren gingen met een zak snoep naar huls. De leiding was in handen van de officier j O.S. en O., ltz II Boekkamp, en dc ad judant-Vliegtuigmaker Nannlngs. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Subsidieregeling voor bejaarden Katwijkse voerlieden en hun paarden in volle actie bij het zeewaarts trekken van een bomschuit. (Oud archief gemeente Leiden). KOUDEKERK A. D. RIJN Burgerlijke stand Gehuwd: H. de Wit, 35 Jr, en L. Goud kuil, 23 jr. Overleden: J. M. Schrlek, 87 Jr, we- duwn. van M. Wilson. Schaaknieuws Uitslagen van de onderling gespeelde competitiewedstrijden: A. Hoogeveen—J C. van Egmond 0—1, J. ColijnG. de Wil to-to. Bezoeken van Sinterklaaa Op de Chr. kleuterschool is de goede Sint zeer hartelijk ontvangen. De klein tjes zongen liedjes en werden getrakteerd De stemming zat er goed in. Ook op de Hervormde en openbare scholen heeft zijn komst veel vreugde ge bracht. Voor de oudste leerlingen van de Hervormde school werden enkele teken films gedraaid, die goed in de smaak Men schreef december 1894. toen in de vergadering van Katwijks vroede vaderen verzoek van de voerlieden van Kat wijk aan Zee aan de orde kwam met be trekking tot het berijden van de Van Wassenaerstraat, hetgeen vergezeld ging »en rapport over deze materie van ir Paul en van de omtrent deze aangelegen heid uitgebrachte adviezen van de com missie van Fabricage. Burgemeester De Ridder vond het moeilijk, om het alle mensen naar de zin te maken, maar B. en W. adviseerden toch de raad het advies te volgen en toestemming te verlenen tot het berijden van deze straat die een stuk boulevard vormde door alle voer tuigen „mits de wielen van breedc vel lingen. bijvoorbeeld ter breedte van 12 cm. voorzien zijn en steeds stapvoets ge reden wordt, daar voor het berijden geen" geldelijke bijdragen of premiën geheven kunnen worden, daar zulk eene heffing in strijd met de wet zou zijn". Slijtage De heer Meerburg vreest, gezien de met de Badstraat opgedane ervaringen enorme onkosten door grote wegdekslij- tage. Tegenover deze mening kant zich de heer Haasnoot, die het probleem van een andere kant aanpakt en zegt. „dat bij deze beschouwing niet gedacht wordt aan de) W. hebben de raad een nieuwe subsidieregeling voor de arbeid onder de ouden van dagen voorgesteld. Het ligt in de bedoeling aan elke instelling, die ten minste twee keer per maand samenkom sten organiseert, voortaan een vast bedrag f 80 uit te keren ter bestrijding var de kosten, die zij. ongeacht het aantal be zoekers van de ontspannlngsbijeenkom- Voor elke bezoeker wordt bovendien :n bedrag van f 0.04 uitgekeerd ter be strijding van de variabele kosten. Dtt subsidie wordt echter slechts be schikbaar gesteld voor het bezoek op niet één vaste middag of avond per Jaarlijks zal de gemeente hiervoor geveer t 718 moeten uittrekken. Schoolzaken in de raad Nu hiertoe een verzoek van de ouder commissie en hoofden van de openbare scholen is uitgegaan, stellen B er de raad voor over te gaan tot Instelling van een ouderraad overeenkomstig tlkel 20 van de L.O-wet 1920 Daar het hier de opleiding tot een gees telijk ambt betreft, stellen B. en V raad voor niet te voldoen aan het ver zoek van de paters Montfortanen te Voor schoten tot verstrekking tan subsidie het Klein-Semlnarie aldaar Het bestuur van de Stichting ter be vordering van christelijke belangen al hier verzoekt de raad de benodigde gelden te verstrekken voor dc aanschaffing meubilair ten behoeve van de bijzondere kleuterschool aan de Sint Jorisstraat. Het gaat om aanschaffing van een hetelucht- kachel. verhoging van een schoorsteen, aanschaffing van een gewone kachel van vitrage- en overgordijnen. Daar de normale eisen niet overschreden worden wordt voorgesteld medewerking te verle- Ten slotte wordt voorgesteld medewer king te verlenen voor de verbetering de banken, aanschaffing schrijfmachine en uitbreiding verlichting bijzondere u.l.o-sehno' Paradijslaan Baronie-tafeltennis Het eerste team van Baronie speelde .uil tegen Sparkler 2. Van deze belde. <>g ongeslagen clubs moest één de dupe orden en dat was Baronie 1, dat ver end met 8—2 ten onder ging. De eerste edstrljd, Leljnse—Koot was spannend -15. 18—21 en 19—21 Koot. die nog op •O*/» genoteerd stond, was blijkbaar niet vorm wat betreft zijn backhand erd door J. van Es in drie games s agen Hoewel de drie Baronie-man J. de Veth. J. van Es en A Leljnse goed J op dreef waren, konden zij verder niet tot winst komen. Het was wel weer het dubbelspel dat nog een puntje opleverde, maar deze keer op gemakkelijke wijze; Sparkler gaf dit wegene tijdsgebrek ge wonnen. Wil Baronie nog een kansje op promo tie hebben, dan moet de thuiswedstrijd tegen Raflex 3, momenteel op de tweede plaats, op 18 december worden gewonnen Verkoop bouwgrond De heer W. Brouwer, alhier, wenst ten behoeve van de bouw van zeven woningen van de gemeente aan te kopen een per ceel bouwgrond, gelegen aan de zuidzijde van de Da Costastraat tussen de Jan Luykenstraat en de Herman Gorterstraat. Dc grondprijs is 12 92 per m2. Dc fa P. Vonk Jr. en Zoon alhier wenst voor woningbouw van de gemeente te ko pen een perceel bouwgrond gelegen aan de oostzijde van de Groen van Prinsterer- straat. Hier bedraagt de prija 11.73 per Sint bij bejaarden In de Sint Nicolaas. die gistermiddag in het ijsclubgebouw bij de ouden van dagen op bezoek was. mogen we alle Sinten wel eren. die ln de laatste dagen ook ln onze gemeente zo hun best heb ben gedaan. Het gebouw was geheel bezet toen Sint Nicolaas arriveerde cn het werd een bui tengewoon gezellige middag. Tot groot vermaak van de bejaarden namen Sint en Piet deel aan verschillende spelen. F.r werd royaal getrakteerd. De damea van de U.V.Vdie zo veel voor deze „soos" doen. kregen allen een prachtige kop en schotel cadeau. En de bejaarden i kregen, toen zc naar huls gingen, een worst en een speculaaspop mee. Schaaknieuws Voor de wintercompetitie van de Al- phense schaakclub werden in de eerste groep de navolgende partijen gespeeld: Jac de Hoed—C. Brunt 0—1; A. Post— H. Verhagen 1—0; J. G. Kardol—J. Kem pen 1—0; W. v. d. Roest—H. C. J. Haan 1—0; A. KooU—Jac. de Hoed to— to; A Zweem—H J. de Hean 10; A. H. HooljerC, Brunt 1—0. Doordat Jac. de Hoed verloor van C. Brunt en remise speelde tegen A. KooiJ f heeft hij de leiding moeten afstaan aan W. v d. Roest. Deze stnat nu met «to punt uit 7 partijen ongeslagen aan de kop, j maar moet nog tegen enkele sterke spelers j spelen. De Hoed staat nu op de tweede I plaats met 6'z pot uit 9 wedstrijden, ge- j volgd door A. H. Hooljer met 5 punten uit 7 wedstrijden. In de tweede groep won P. J. Wijnbeek van H. W. v. Teeffelen. Verloren grenzen Door de Commissie voor het Jeugdwerk van de Alphense Hervormde Gemeente wordt volgende week woensdag een film- avond belegd in de kerkzaal van de Mar- tha Stichting. Vertoond wordt „Verloren grenzen", een rolprent die het negerpro bleem aan de orde stelt Aanvang acht

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7